Αποστολέας Θέμα: Νύχτα που πέρασες  (Αναγνώστηκε 2439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νύχτα που πέρασες
« στις: 03/02/07, 01:29 »
Ελληνικός στίχος. Rock με την γενική έννοια του όρου. Η ερμηνεία που είναι δική μου θέλει λίγο δουλειά. Αλλά  εγκαινιάζοντας την M-audio και το καινούριο μικρόφωνο η παραγωγή είναι αρκετά αξιοπρεπής. Αν κάποιος θελήσει μπορώ να γράψω τους στίχους.
http://rapidshare.com/files/14560096/night.mp3.html
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Νύχτα που πέρασες
« Απάντηση #1 στις: 03/02/07, 12:48 »
λοιπον...η ερμηνεια σου θέλει πραγματικά δουλειά, πρόσεξα πως η συνοδευτική κιθάρα ειναι λίγο ξεκούρδιστη, η παραγωγή ειναι οκ, για σπιτική παραγωγή..το κομμάτι σαν κομμάτι..ζητάει μια ενορχήστρωση που να καθηλώνει περισσότερο τον ακροατή, το κομμάτι είναι 3 και 37 και μου φάνηκε περισσότερο από ότι είναι...

V.

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νύχτα που πέρασες
« Απάντηση #2 στις: 03/02/07, 14:38 »
Καταρχάς σε ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο να το ακούσεις και να γράψεις την άποψή σου. Η ερμηνεία όντως πιστεύω ότι θέλει πολύ δουλειά και δεν ξέρω αν τελικά μπορώ να την κάνω εγώ. Τώρα για την κιθάρα ίσως να έχεις δίκιο αλλά δεν μπορώ να πω ότι το ακούσω ξεκάθαρα. Ίσως να φτάει ότι δεν γράφτηκαν όλα με τη μία, ίσως να φταίει ότι κούρδισμα γίνεται συνήθως στην αρχή μονο κάθε απόπειρας ηχογράφισης και δεν γίνεται έλεγχος κατά τη διάρκεια. Θα το έχω στο νου μου πάντως. Σχετικά με την ενορχήστρωση, προτείνεις κάτι με διαφορετική χρήση κιθάρων και μπάσου και με διαφορετική οργάνωση, ή κάτι με προσθήκη και άλλων οργάνων;
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Νύχτα που πέρασες
« Απάντηση #3 στις: 03/02/07, 20:23 »
Λοιπον..ακουσα το κομματι και γω.Πραγματικα θελει δουλεια σε ερμηνεια αλλα και σε ενορχηστρωση.Τα μπασα και τα τυμπανα δεν μου αρεσαν αλλα και ουτε η κιθαρα.Και μου φανηκε μονοτονο.Ομως με καποιες αλλαγες στην ενορχηστρωση το κομματι μπορει να δειξει γιατι δεν ειναι ασχημο..ειναι ομως σιγουρα αδικημενο ετσι.Περιμενουμε την βελτιωμενη εκδοση λοιπον :)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Νύχτα που πέρασες
« Απάντηση #4 στις: 05/02/07, 18:14 »
Καταρχάς σε ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο να το ακούσεις και να γράψεις την άποψή σου. Η ερμηνεία όντως πιστεύω ότι θέλει πολύ δουλειά και δεν ξέρω αν τελικά μπορώ να την κάνω εγώ. Τώρα για την κιθάρα ίσως να έχεις δίκιο αλλά δεν μπορώ να πω ότι το ακούσω ξεκάθαρα. Ίσως να φτάει ότι δεν γράφτηκαν όλα με τη μία, ίσως να φταίει ότι κούρδισμα γίνεται συνήθως στην αρχή μονο κάθε απόπειρας ηχογράφισης και δεν γίνεται έλεγχος κατά τη διάρκεια. Θα το έχω στο νου μου πάντως. Σχετικά με την ενορχήστρωση, προτείνεις κάτι με διαφορετική χρήση κιθάρων και μπάσου και με διαφορετική οργάνωση, ή κάτι με προσθήκη και άλλων οργάνων;

den xero ti ftaei..alla to telika apotelesma metraei..oso gia thn enorxhstrosh, den mporw na sou po ti akribos na kaneis, apla, einai kourastiko na akouseis olo to tragoudi monokommato, prepei na dokiamseis na krathseis to enidaferon tou akroath, enorxhstrosh den shmainei tipota allo...kane mia OMILIA apo mia PROTASI...auto shmainei enorxhstrosh...klimakose kati...afairesai kati, prosthese kati, pare alla organa,...uparxoun xiliades tropoi...sou sunisto, gia na deis deigmata kalhs enorxhstroseis, kommatia tou freemind h tou King Lui.

Panta filika

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 17:35
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
4 Απαντήσεις
2453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 14:09
από BluesMe
3 Απαντήσεις
2156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 15:45
από BluesMe
3 Απαντήσεις
2036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 09:11
από tinios
2 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 09:18
από Μιχάλης13
0 Απαντήσεις
1829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/15, 14:08
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/16, 12:00
από Ishmael
0 Απαντήσεις
1529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/16, 01:13
από ΠΟΙΟΣ
2 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/18, 13:55
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/18, 12:10
από ivikos