Αποστολέας Θέμα: Εφαρμογή νόμων  (Αναγνώστηκε 12761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #25 στις: 22/02/07, 12:50 »
[Επικαιρο]οσον αφορα το συνταγμα παντως, καθε αναθεωρηση,μετατροπη κ αλλαγη θα επρεπε να γινεται με δημοψηφισμα.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #26 στις: 22/02/07, 12:53 »
[Επικαιρο]οσον αφορα το συνταγμα παντως, καθε αναθεωρηση,μετατροπη κ αλλαγη θα επρεπε να γινεται με δημοψηφισμα.
δε συμφωνω,δεν ειναι αυτη η εννοια του δημοψηφισματος
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #27 στις: 22/02/07, 12:58 »
Ισως,αλλα αυτη ειναι η εννοια του συνταγματος.Νομιζω δλδ.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #28 στις: 22/02/07, 13:04 »
Ισως,αλλα αυτη ειναι η εννοια του συνταγματος.Νομιζω δλδ.
το συνταγμα ειναι ενας νομος,ο θεμελιωδης ομως και περιεχει διαταξεις που ουτε για αστειο δεν πρεπει να τιθεται η χρησιμοτητα τους σε ενα δημοψηφισμα...εχουμε παρεξηγησει την εννοια του δημοψηφισματος φιλε μ,αυτο ηθελα να πω...κοιτα δεν εχουμε αμεση δημοκρατια οποτε αυτο με το να κανουμε κουμαντο σε δουλειες της βουλης και της κυβερνησης δεν ειναι σωστο...με την ιδια λογικη θα μπορουσαμε να παιρνουμε το φεκ και να ψηφιζαμε τηλεφωνικως(οπως στη γιουροβιζιον) για το αν μας αρεσουν οι νομοι,δεν ειναι ετσι ομως...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Northboy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #29 στις: 23/02/07, 00:23 »
Ανθρωποι νομοθετες φτιαξανε τους νομους ας πουμε με γνομονα το κοινο καλο ολων
και την ομαλη συνυπαρξη (εγω λεω οτι καποιους τους φτιαξανε με γνομονα το σκατομυαλο τους και τις αντιλυψεις τους)
Αλλοι ανθρωποι θαπρεπε να χουν το δικαιομα να τους καταριπτουν με την δικαιολογια του αδιαμφισβητητου δικαιοματος τους- δε τους γουσταρω -δε με καλυπτουν -δεν συμφωνω η -δε νομιζω οτι αυτο ειναι παρανομο.
Ισως η Δημοκρατεια ειναι το μονο πολιτευμα που μπορει να εφαρμοστει ομαλος
αλλα δεν παυει και αυτη συχνα να αποτυνχανει.
γενικοτερα λεω οτι απαρτιζει μια κοινωνια φτιαχτηκε απο ανθρωπους κι απο ανθρωπους μπορει να καταργηθει.
οπως π.χ οι νομοι
οπως π.χ καποιοι μας μαθανε να λεμε καλημερα το πρωι η να μηλαμε στον πληθυντικο σε ξενους κ.τ.λ
ολα αυτα τα αποδεχτεικαμε ως κοινο κοδικα δεν σημαινει ομως οτι οταν γουσταρουμε να ταλαξουμε δεν μπορουμε,

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #30 στις: 23/02/07, 13:24 »
Ναι, αυτό το α' πληθυντικό που χρησιμοποιείς, είναι το "πρόβλημα".
Αν εγώ γουσταρω να αλλάξω κάτι που εσύ γουστάρεις να μείνει ως έχει?
Ή το αντίστροφο?
Ποιός έχει δίκιο?
 ::)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #31 στις: 27/02/07, 05:25 »
Dura lex, sed lex.
Ήτοι: σκληρός μεν ο νόμος, αλλά νόμος...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #32 στις: 01/03/07, 18:11 »
οι νομοι ειναι για τον απλο κοσμο,αν εχεις λεφτα και μεσα ουτε γραφειοκρατεια ουτε προβλημα εχεις.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #33 στις: 02/03/07, 02:01 »
Ναι, αυτό το α' πληθυντικό που χρησιμοποιείς, είναι το "πρόβλημα".
Αν εγώ γουσταρω να αλλάξω κάτι που εσύ γουστάρεις να μείνει ως έχει?
Ή το αντίστροφο?
Ποιός έχει δίκιο?
 ::)
επειδη το χεις απορια να σου θυμισω οτι ο νομοθετης σε μια συνταγματικη κοινωνια δεν ενεργει σαν ρομποτ ουτε και κανει οτι του γουσταρει(λογοδοτει στο συνταγμα),οποτε αυτος ο νομος που τοσο πια δε γουσταρουμε λογικα δεν ειναι εναντια στο συνταγμα αρα δεν καταστρατηγει βασικα μας δικαιωματα.οποτε υπαρχει μια αλφα προστασια με το συνταγμα του πολιτη απο μια ενδεχομενως φασιστικη και ηλιθια κυβερνηση
αυτα για τον νομοθετη
τωρα για το ποιος εχει δικιο να σου υπενθυμισω οτι ολες οι εξουσιες πηγαζουν απο τη βια.απλως σε μια συνταγματικη πολιτεια λεμε οτι πηγαζουν απο το συνταγμα που προερχεται απο τη βια.σε μια συνταγματικη κοινωνια δικιο εχει αυτος που αρμοδιοτητα του ειναι συμφωνα με αυτο να φτιαχνει νομους και το κανει σεβομενος τις διαδικασιες του συνταγματος.αμα δεν υπαρχει συνταγμα δικιο εχει αυτος που εχει τα πιο πολλα οπλα(και δεν υπαρχει αλλη λυση)...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #34 στις: 02/03/07, 19:16 »
Παράθεση
οποτε αυτος ο νομος που τοσο πια δε γουσταρουμε λογικα δεν ειναι εναντια στο συνταγμα αρα δεν καταστρατηγει βασικα μας δικαιωματα.οποτε υπαρχει μια αλφα προστασια με το συνταγμα του πολιτη απο μια ενδεχομενως φασιστικη και ηλιθια κυβερνηση
αυτα για τον νομοθετη
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Αν θές εξήγησέ το μου λίγο.
Αρά ο νομος που "δε γουστάρουμε" είναι σύμφωνος με το σύνταγμα, άρα το σύνταγμα μας προστατεύει γιατί δεν επιτρέπει να αλλάξει ο νόμος που "δε γουστάρουμε"? ???
Αυτό συνεπάγεται από αυτό που γράφεις ???

Παράθεση
τωρα για το ποιος εχει δικιο να σου υπενθυμισω οτι ολες οι εξουσιες πηγαζουν απο τη βια.απλως σε μια συνταγματικη πολιτεια λεμε οτι πηγαζουν απο το συνταγμα που προερχεται απο τη βια
Αυτό πώς το εξάγεις? Είναι προσωπική άποψη ή είναι τεκμηριωμένο γεγονός?

Παράθεση
σε μια συνταγματικη κοινωνια δικιο εχει αυτος που αρμοδιοτητα του ειναι συμφωνα με αυτο να φτιαχνει νομους και το κανει σεβομενος τις διαδικασιες του συνταγματος.αμα δεν υπαρχει συνταγμα δικιο εχει αυτος που εχει τα πιο πολλα οπλα(και δεν υπαρχει αλλη λυση)...
Άρα στην κοινωνία μας (και π.χ. στα επίκαιρα θέματα), αφού έχουμε σύνταγμα, ο νομοθέτης έχει δίκιο. Κατάλαβα σωστά?



ΥΓ: Μήπως από όλο αυτό που έγραψες και ομολογώ πως μου φάνηκε δυσνόητο, ήθελες απλώς να πεις οτι είσαι ενάντια στη συνταγματική αναθεώρηση?
Αν είναι έτσι, μου πήρε κάποια ώρα να το εξάγω απο τα γραφόμενά σου. Και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Αν θες τοποθετήσου ποιο ξεκάθαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/07, 19:30 από Costantine »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #35 στις: 02/03/07, 21:19 »
για το πρωτο:εφοσον ο νομος που δε γουσταρουμε ειναι συμφωνος(γιατι αν δεν ειναι μετατοπιζεται αλλου το προβλημα)με το συνταγμα λεω ποσο πια ''κακος'' μπορει να ειναι για μας???με την εννοια ποσο σοβαρο προβλημα ειναι η λαθος διατυπωση που λεμε οτι περιεχει,καταλαβες?λογικα δεν ειναι κατι το σοβαρο εφοσον συναδει με το συνταγμα

το συνταγμα μας προστατευει οχι τοσο γιατι μας απαγορευει να αλλαξουμε τις ρυθμισεις του αλλα γιατι περιεχει τις βασικες ρυθμισεις που ολοι ''γουσταρουμε''(για να στο δωσω να καταλαβεις)
 για το δευτερο:αμφιβαλλεις οτι οι εξουσιες πηγαζουν απο τη βια?ειναι και τα δυο που με ρωτας.
για το τριτο:κοιτα το δικιο ειναι σχετικο,οπως πολλες αλλες εννοιες
δικιο εχει στο βαθμο που κανει σωστα τη δουλεια του συμφωνα με το συνταγμα και με την ιδια λογικη που δεν εχει δικιο μια ομαδα που νομοθετει αντιδημοκρατικα.το αν ειναι σωστες οι ρυθμισεις του ο χρονος το δειχνει
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #36 στις: 02/03/07, 22:10 »
αμφιβαλλεις οτι οι εξουσιες πηγαζουν απο τη βια?ειναι και τα δυο που με ρωτας.

Κοιτα, εξαρτάται πως το εννοείς. Οι εξουσίες πηγάζουν από την ανάγκη οργάνωσης και λειτουργείας της κοινωνίας. Και την ανάγκη τήρησης των νόμων, χάρη στους οποίους ζούμε. (αφου απέχουμε ακόμα από την τέλεια κοινωνία όπου θα μπορούμε να ζούμε χωρίς νόμους)

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #37 στις: 02/03/07, 22:21 »
αμφιβαλλεις οτι οι εξουσιες πηγαζουν απο τη βια?ειναι και τα δυο που με ρωτας.

Κοιτα, εξαρτάται πως το εννοείς. Οι εξουσίες πηγάζουν από την ανάγκη οργάνωσης και λειτουργείας της κοινωνίας. Και την ανάγκη τήρησης των νόμων, χάρη στους οποίους ζούμε. (αφου απέχουμε ακόμα από την τέλεια κοινωνία όπου θα μπορούμε να ζούμε χωρίς νόμους)
ναι εννοειται οτι υπαρχουν για την οργανωση και τη λειτουργια της κοινωνιας αλλα επιβαλλονται παντα με βια.απλως το ανεφερα αυτο επειδη ηθελα να τονισω το εξης:ολοι λεμε υπαρχει κατι ανωτερο,μια ρυθμιση ανωτερη και φτανουμε στο συνταγμα,ομως πριν απο αυτο?τι ειναι ανωτερο απο το συνταγμα?και το συνταγμα ποιος το επιβαλλει?η βια (και φυσικα δεν εννοω μονο οπλα και σωματικη βια).βια γενικοτερα,δυναμη επιβολης
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #38 στις: 04/07/07, 14:14 »
Αν πάρουμε ως παράδειγμα ό,τι έγινε με τον Κ.Ο.Κ., θα διαπιστώσουμε οτι ο Έλληνας θέλει βούρδουλα για να λειτουργήσει σωστά. Από την άλλη βεβαίως έχει ένα δίκιο, από τη στιγμή που οι νομοθέτες (πολιτικοί και σια) είναι οι πρώτοι καταπατητές των νόμων, αλλά κάποια στιγμή είμαι σίγουρος οτι θ' αλλάξει η νοοτροπία του Έλληνα στο θέμα νόμων.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #39 στις: 04/07/07, 14:17 »
Αν πάρουμε ως παράδειγμα ό,τι έγινε με τον Κ.Ο.Κ., θα διαπιστώσουμε οτι ο Έλληνας θέλει βούρδουλα για να λειτουργήσει σωστά. Από την άλλη βεβαίως έχει ένα δίκιο, από τη στιγμή που οι νομοθέτες (πολιτικοί και σια) είναι οι πρώτοι καταπατητές των νόμων, αλλά κάποια στιγμή είμαι σίγουρος οτι θ' αλλάξει η νοοτροπία του Έλληνα στο θέμα νόμων.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξη.  Κουβαλάμε αυτή τη νοοτροπία αιώνες τώρα και σε μεγάλο βαθμό είμαστε υπερήφανοι γι' αυτήν - ακόμη και όσοι στην πράξη δεν την ασπαζόμαστε.  Ελληνάρας, σου λέει!
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εφαρμογή νόμων
« Απάντηση #40 στις: 04/07/07, 14:22 »
Αν πάρουμε ως παράδειγμα ό,τι έγινε με τον Κ.Ο.Κ., θα διαπιστώσουμε οτι ο Έλληνας θέλει βούρδουλα για να λειτουργήσει σωστά. Από την άλλη βεβαίως έχει ένα δίκιο, από τη στιγμή που οι νομοθέτες (πολιτικοί και σια) είναι οι πρώτοι καταπατητές των νόμων, αλλά κάποια στιγμή είμαι σίγουρος οτι θ' αλλάξει η νοοτροπία του Έλληνα στο θέμα νόμων.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξη.  Κουβαλάμε αυτή τη νοοτροπία αιώνες τώρα και σε μεγάλο βαθμό είμαστε υπερήφανοι γι' αυτήν - ακόμη και όσοι στην πράξη δεν την ασπαζόμαστε.  Ελληνάρας, σου λέει!
Είναι δύσκολο αλλά πρέπει να γίνουμε Ευρωπαίοι κάποια στιγμή...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 20:19
από tyren
2 Απαντήσεις
9302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:38
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
6920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/15, 08:51
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
4648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/16, 14:20
από HandyBooker - Studio Ed.
2 Απαντήσεις
12741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/18, 10:40
από Stratos VR