Αποστολέας Θέμα: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ESP HORIZON FR II  (Αναγνώστηκε 2311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ESP HORIZON FR II
« στις: 17/02/10, 14:59 »
Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για την esp horizon fr ii.
Την εχω βαλει στο ματι αλλα δεν μπορω να την δοκιμασω στην Πατρα που μενω γιατι απλα δεν την εχει κανενας.
Απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευελικτη κιθαρα μιας και παιζω πραγματικα οτι να'ναι απο σατριανοκατασταση μεχρι μεταλ.Αυτη τη στιγμη παιζω με μια ibanez js1000 και με μια ibanez s prestige αλλα θελω να παω σε κατι λιγο πιο επιθετικο στυλ κιθαρας και μια απο τις δυο θα την πουλησω.
Αν καποιος εχει αποψη για το εργαλειο θα βοηθησει πολυ.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ESP HORIZON FR II
« Απάντηση #1 στις: 17/02/10, 15:14 »
Oυσιαστικα ειναι μια superstrat που προσπαθει να παντρεψει με αρκετα επιτυχημενο τροπο τα καλα μιας strat και μιας Les Paul, με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, neck through, καλα ξυλα και hardware. Εχει λαιμο γρηγορο και flat για shred-οκαταστασεις, δεν ειναι τοσο λεπτος οσο οι μοντερνοι wizard πχ, αλλα ειναι λεπτος, εχει original floyd rose (οποτε δεν εχει χαμηλο profile η γεφυρα οπως ειναι πχ της Jem) και 2 διπλους που σπλιταρουν. Απο ηχους, ναι ειναι αρκετα ευελικτη λογω των 2 διπλων που σπλιταρουν (και αρα μπορεις να εχεις και ηχους που πλησιαζουν αρκετα τον ηχο μονων μαγνητων, μπορει να fenderισει δλδ). Προσωπικα δεν μου αρεσε ποτε ο JB μαγνητης που εχει (εργοστασιακα) στην γεφυρα, εμενα μου εδινε την εντυπωση οτι "εξυνε" αρκετα, για αυτο και τον αλλαξα με εναν custom custom που μου αρεσει πολυ περισσοτερο. Ο 59 ειναι πολυ καλος neck μαγνητη και με την χρηση του tone μπορεις να βγαλεις woman tone-like ηχο (βλεπε slash) ή και πολυ καθαρο στακατο ηχο αν παιζεις χωρις παραμορφωση, ενω οι μαγνητες καθαριζουν ευκολα με το volume (ειδικα τωρα που αλλαξα στην δικη μου τον JB). Εχει πολυ καλο sustain (βοηθαει η καλη neck through κατασκευη εδω) και το playability ειναι σε κορυφαια επιπεδα (για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον). Το φινιρισμα απο οσο εχω δει ειναι αψεγαδιαστο και τα quilt tops απλα φοβερα... Γενικα για τα λεφτα της ειναι μια πολυ προσεγμενη κιθαρα με αρκετα "πλατυ" ηχητικο φασμα, αλλα μην περιμενεις να ακουσεις και stratocaster ηχο (ειδικα strat ηχο θεσης 2 και 4), αλλα κατι που να πλησιαζει σε αυτην, με σπλιταριοσμενους μαγνητες και τους neck & bridge επιλεγμενους, ή και τον neck μονο του (σπλιταρισμενο ή οχι).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος KOSTARAS75

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ESP HORIZON FR II
« Απάντηση #2 στις: 17/02/10, 17:21 »
Ευχαριστω φιλε johnie Darko....να εισαι καλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:42
από Ommadawn
25 Απαντήσεις
11354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)
147 Απαντήσεις
42989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 21:25
από argyris ultimate
14 Απαντήσεις
6341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 15:10
από Stinky
10 Απαντήσεις
5027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 14:22
από MetalHeart
0 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:00
από KOSTARAS75
8 Απαντήσεις
4033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 22:22
από GEO_ZZZZ
11 Απαντήσεις
7289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 16:31
από groovymood
11 Απαντήσεις
4510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 15:28
από Stinky