Αποστολέας Θέμα: ακουστική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 11651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
ακουστική κιθάρα
« στις: 22/02/10, 15:08 »
ποιες ακουστικές κιθάρες είναι καλές ; στο ΝΑΚΑΣ έχει κάτι Yamaha στα 170€ καλές είναι
προτείνεται μου καμιά φθηνή  σας παρακαλώ .

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 22/02/10, 15:31 »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 22/02/10, 16:54 »
Φίλε μου, από όσα έχω μάθει εδώ μέσα, δεν υπάρχει καλή και κακιά κιθάρα. Δες πόσα λεφτά έχεις στην τσέπη σου και πήγαινε να δοκιμάσεις σε αυτά τα λεφτά όσες περισσότερες μπορείς. Να δεις αν σου κάνουν στο χέρι και αν σου αρέσει ο ήχος τους. Δεν πρόκειται να πάρεις καλύτερη απάντηση από αυτή. Εκτός και αν καταφέρεις να βρεις έναν αντικειμενικό άνθρωπο, να σου μιλήσει γι αυτά, επειδή το αυτί του μπορεί να ξεχωρίζει τον καλό ήχο. Οι περισσότεροι μιλάνε για τον όμορφο ήχο και όχι για τον καλό ήχο. Καλός ήχος είναι ο αντικειμενικά καλός ήχος που βγαίνει από την καλή κατασκευή ενός οργνάνου, ενώ ο όμορφος ήχος είναι υποκειμενικός και αυτός που γουστάρει στον καθένα. Από ότι ακούω από οργανοποιούς, ο καλός ήχος θέλει και αρκετά λεφτά στην αγορά ενός οργάνου, ενώ ο όμορφος ήχος, δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι ακριβό. Τώρα όσοι τρέξουνε και σου πούνε, ότι μπορείς και με λίγα λεφτά να βρεις καλό ήχο, είναι σα να λένε ηλίθιους όλους τους μάστορες μουσικών οργάνων. Μιλάω λίγο περίεργα, γιατί συνήθως γίνεται ένα μπάχαλο σε αυτό το θέμα, διότι ο Ελληνάρας, ακόμη και αυτός που είναι μουσικός και όχι οργανοποιός, πιστεύει με την κεφαλάρα του, ότι μπορεί να τα ισοπεδώνει όλα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 22/02/10, 20:32 »
να κάνω μια βλακόδες ερώτηση , αυτές που έδηξα είναι κλασικές ή ακουστικές κιθάρες

Αποσυνδεδεμένος Noizbane

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 22/02/10, 20:38 »
Ειναι ακουστικες φιλε

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 23/02/10, 05:17 »
Φίλε μου, πάρε δύο σχεδιαγράμματα

** ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ **

http://www.introductiontoguitar.com/images/acousticdone.jpg

** ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ **

http://www.ultimate-guitar-online.com/image-files/classicalparts.jpg


---- Έαν σου μείνουνε απορίες, ρώτα μας να σου πούμε περισσότερα, για το ποιες είναι οι διαφορές τους. ----
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Noizbane

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος killer10

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 23/02/10, 19:57 »
οι ακουστικές είναι για δεξιούς και αριστερούς ;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 23/02/10, 20:11 »
Δεν πιστεύω να είσαι Κομμουνιστής ?!?!?!? ΧΑχαχΑχαχαΧΑχαχα

Φίλε μου, ότι ΤΥΠΟ κιθάρας (κλασσική, ηλεκτροκλασσική, ακουστική, ηλεκτρακουστικη, ηλεκτρική,  μπλα μπλα κλπ) και να ψάξεις, υπάρχει και για αριστερόχειρες και για δεξιόχειρες. Όμως όταν θες ένα συγκεκριμένο ΜΟΝΤΕΛΟ κιθάρας (κάποια συγκεκριμένη που σου αρέσει), δεν είναι σίγουρο ότι βγαίνει και για αριστερόχειρες. Όλες όμως σίγουρα βγαίνουνε για δεξιόχειρες!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος coolatos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 04/04/10, 22:01 »
Εγώ από τον Νάκα αγόρασα μια Washburn D10 και είμαι τρομερά ευχαριστημένος. Τώρα στις γιορτές είναι σε έκπτωση (268 ευρώ). Σωστό κελεπούρι αν έχουν ακόμα στο stock.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 04/04/10, 22:36 »
οι ακουστικές είναι για δεξιούς και αριστερούς ;
οι κλασικες κιθαρες ειναι συμμετρικες, μπορεις δηλαδη να αγορασεις μια κλασικη και να της βαλεις τις χορδες αναποδα χωρις προβλημα (μονο το nut ισως να χρειαζεται αλλαγη)
Στις ακουστικες ο καβαλαρης -το μερος δηλαδη οπου καταληγουν οι χορδες στο σκαφος- εχει κλιση, δεν ειναι καθετος ακριβος με αυτες. Επισης νομιζ και το μπρατσο εχει μια πολυ ελαφρια κλιση, αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο. Επισης το cutaway ειναι λειτουργικο μονο για μια πλευρα της κιθαρας, οποτε αν το γυρισεις αναποδα, δεν. 
Γι αυτο και υπαρχουν αριστεροχειρες ακουστικες, ενω στις κλασικες απλα σε ενα μαγαζι μπορεις να βρεις καμμια σεταρισμενη αριστεροχειρα -χωρις δηλαδη να εχει κατασκευαστικες διαφορες απο μια δεξιοχειρη.

Εαν προσανατολιζεσαι σε ακουστικη και εισαι αριστεροχειρας, σου προτεινω να παρεις μια αριστεροχειρη κατευθειαν, παρα να μετατρεψεις μια δεξιοχειρη σε αριστεροχειρη, εκτος φυσικα να εχεις ηδη μια δεξιοχειρη.
Το εχω κανει εγω αυτο, επειδη η κιθαρα ηταν δωρο και μαλιστα αγορασμενη απο αλλη χωρα, οποτε δεν επαιζε αλλαγη ή κατι τετοιο. Δεν μπορω να πω οτι ειμαι δυσαρεστημενος, εξαλλου εινια η πρωτη μου κιθαρα, πανω σ αυτην εμαθα (κ συνεχιζω να μαθαινω) οποτε στην αρχη το ελαφρο τασταρισμα στα χαμηλα ταστα λογω της κλισης του καβαλαρη δεν με ενοχλουσε ιδιαιτερα. Νομιζ ομως οτι θα σε βολεψει περισσοτερο και σιγουρα θα σε γλυτωσει απο πατεντες και μαστορους το να παρεις κατευθειαν μια αριστεροχειρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
6646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
25 Απαντήσεις
22291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
1 Απαντήσεις
2956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 19:20
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
4650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 19:43
από MrPumpkin
4 Απαντήσεις
3816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 23:45
από kounabi
5 Απαντήσεις
9081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
41 Απαντήσεις
14106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/10, 17:24
από Nisok
5 Απαντήσεις
3143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 14:03
από Lost_Highway
2 Απαντήσεις
2993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
4 Απαντήσεις
2388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 20:05
από Απόλλων