Αποστολέας Θέμα: Αναδειξη του ενισχυτη με τα καλυτερα "καθαρα" ..  (Αναγνώστηκε 7996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
κατα τη γνωμη σας πιος ειναι ο ενισχυτης με τα καλυτερα "καθαρα" ...

πειτε μαρκες / τιμες & γνωμες ..

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Γειά σου φίλε. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Κατα την άποψη μου τα καλύτερα καθαρά τα έχουν οι Fender και συγκεκριμένα Tween Reverb. Ακόμα στα καλύτερα καθαρά συγκαταλέγεται και ο Vox AC30

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Ακόμα στα καλύτερα καθαρά συγκαταλέγεται και ο Vox AC30
εδω θα διαφωνήσω, ο ac30 (οπως και ολοι οι vox) εχουν μια εντονη "βοξίλα" στον ήχο και σε όποιον αρέσει.
Ενισχυτής με καθαρα δλδ να ακους την κιθάρα οσο πιο ΚΑΘΑΡΗ και ΑΧΡΩΜΑΤΙΣΤΗ γίνεται για μένα ειναι ο roland jazz chorus.
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Εγω πηρα προσφατα ενα τρανζιστορ Randall 50 watt...περιμενα να εντυπωσιαστω με τα γκαζια, αλλα με τα καθαρα του μου εφυγε το σαγωνι...πλεον το καθαρο καναλι χρησιμοποιω και για παραμορφωση (με Metal Zone εννοειτε)

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Ακόμα στα καλύτερα καθαρά συγκαταλέγεται και ο Vox AC30
εδω θα διαφωνήσω, ο ac30 (οπως και ολοι οι vox) εχουν μια εντονη "βοξίλα" στον ήχο και σε όποιον αρέσει.
Ενισχυτής με καθαρα δλδ να ακους την κιθάρα οσο πιο ΚΑΘΑΡΗ και ΑΧΡΩΜΑΤΙΣΤΗ γίνεται για μένα ειναι ο roland jazz chorus.

το "καθαρη" .. ναι
το "αχρωματιστη" αν εννοεις τη "ζεστασια" της λαμπας θα συμφωνησουμε ..
ναι ρε παιδι μου .. αυτη η βοξιλα, οχι σε ολους, ξινει καπως .. ε?
ο  Tween Reverb ναι! και ο peavey classic  ειναι ζεστος και καθαρος παλι ..
τον roland jazz chorus δεν τον εχω ακουσει .. τιμη?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/08, 19:54 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Εγω πηρα προσφατα ενα τρανζιστορ Randall 50 watt...περιμενα να εντυπωσιαστω με τα γκαζια, αλλα με τα καθαρα του μου εφυγε το σαγωνι...πλεον το καθαρο καναλι χρησιμοποιω και για παραμορφωση (με Metal Zone εννοειτε)

πως ???????????  ειπατε??  :P

καθαρο καναλι που ειναι εξαισιο για τρανζιστορ, δεν εχω ακουσει καλυτερο απο τον tech 21 και ...για εμενα  δε παιζει κατι αλλο χωρις λαμπα ..

αλλα .. ας μιλησουμε για λαμπες καλυτερα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/08, 19:50 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Εγω πηρα προσφατα ενα τρανζιστορ Randall 50 watt...περιμενα να εντυπωσιαστω με τα γκαζια, αλλα με τα καθαρα του μου εφυγε το σαγωνι...πλεον το καθαρο καναλι χρησιμοποιω και για παραμορφωση (με Metal Zone εννοειτε)

πως ???????????  ειπατε??  :P

καθαρο καναλι που ειναι εξαισιο για τρανζιστορ, δεν εχω ακουσει καλυτερο απο τον tech 21

αλλα .. ας μιλησουμε για λαμπες καλυτερα  ;)

Τις λαμπες τις εχω για τα φωτιστικα :P, οι Phillips ειναι κορυφαιες 8)...ρε φιλε τι να κανω, αυτον εχω...και τα καθαρα του μου αρεσουν μια χαρα...δεν ειπα οτι τρωει τους λαμπατους, οτι μου αρεσει ειπα...αμεσως να πεσουν να μας φανε :P

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Εγω πηρα προσφατα ενα τρανζιστορ Randall 50 watt...περιμενα να εντυπωσιαστω με τα γκαζια, αλλα με τα καθαρα του μου εφυγε το σαγωνι...πλεον το καθαρο καναλι χρησιμοποιω και για παραμορφωση (με Metal Zone εννοειτε)

πως ???????????  ειπατε??  :P

καθαρο καναλι που ειναι εξαισιο για τρανζιστορ, δεν εχω ακουσει καλυτερο απο τον tech 21

αλλα .. ας μιλησουμε για λαμπες καλυτερα  ;)

Τις λαμπες τις εχω για τα φωτιστικα :P, οι Phillips ειναι κορυφαιες 8)...ρε φιλε τι να κανω, αυτον εχω...και τα καθαρα του μου αρεσουν μια χαρα...δεν ειπα οτι τρωει τους λαμπατους, οτι μου αρεσει ειπα...αμεσως να πεσουν να μας φανε :P

εγω εχω χειροτερο ...
αλλα μη fRiCαρεις .. κουβεντα κανουμε ..  :D 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/08, 20:01 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με τον sotoman. O ήχος του Vox, ακόμα και στα καθαρά έχει μια χαρακτηριστική χροιά. Ο JC120 από την άλλη πλευρά έχει όντως φανταστικά καθαρά. Εδώ η τιμή του είναι γύρω στις 600-700 λίρες. Και φυσικά Fender που είναι η γνωστή και ενδεδειγμένη λύση για όποιον θέλει καλά καθαρά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
2 απορίες:

1) Έχω διαβάσει σε αρκετά fora ότι όταν θέλουν να περιγράψουν ένα καθαρό κανάλι σαν πολύ καλό, τότε αναφέρουν ότι έχει καλύτερο ήχο και από τρανζίστορ.. Άδικο έχουν τελικά και η λάμπα υπερέχει και εκεί; Προσοχή, δεν μιλάω για blues όπου χρειάζεται το σκάσιμο και το headroom του λαμπάτου, αλλά για ποιο all around χρήση (αρπίσματα, finger playing, κ.λπ.)..

2) Μήπως είναι λίγο χαλασμένο τηλέφωνο η φήμη του twin reverb; Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει twin reverb αυθεντικό του '65.. To reissue δεν πρέπει να αποδίδει τα ίδια με το αρχαιότερο αδερφάκι του, οπότε μήπως έχει αποκτήσει το χαρακτήρα του cult αυτός ο ενισχυτής, και τελικά δεν έχει τα "καλύτερα καθαρά ever";


Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αλλα .. ας μιλησουμε για λαμπες καλυτερα  ;)

Γιατί για λάμπες?? Ο Roland Jazz Chorus (JC120) είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε καθαρό και επίσης ότι καλύτερο έχω ακούσει σαν καμβάς για πετάλια!! δουλεύει τέλεια με όλα τα distortion-overdrive-fuzz πετάλια που τον έχω ακούσει(εννοείται και με τα εφέ)! αφήνει τα πετάλια και τις κιθάρες να μιλήσουν και δεν τα αλλοιώνει, έτσι με ένα καλό preamp ή βρώμικο πετάλι κάνεις απίστευτη δουλειά!! τόσο καλή που σκέφτομαι να κρατήσω αυτό το setup που έχω τώρα για πολύ καιρό αν όχι για πάντα (διάφορα πετάλια-Zvex fuzz Factory-MI Audio Tube Zone-κι άλλα διάφορα πετάλια-Roland JC120) :D 8) ;)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Θα πρέπει να διευκρινήσουμε τι εννοούμε με τον όρο "καθαρά" γιατί είναι πάρα πολύ αόριστος.

Σε λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας, δεν υπάρχουν "καθαρά" με την έννοια ενός hifi συστήματος. Όσο για τους solid state, εξαρτάται καθαρά από τη σχεδίαση (και το κόστος της) κατά πόσον θα διατηρεί ο ενισχυτής ήχο χωρίς clipping και με πλήρες αρμονικό περιεχόμενο, σε "σοβαρές" εντάσεις (=headroom).

Ενισχυτές λάμπας με τρομερό headroom ήταν κάποιοι παλιοί Musicman τους οποίους ακόμη χρησιμοποιούν μερικοί.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος les-makis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απο τα χερια μου εχουν περασει αρκετοι.
1 Vox Ac-30 '60
2 Vox Ac -50 '60-'65 ειναι ποιο μουντος απο τον Ac-30 και ιδανικος για Jazz
3 fender Deluxe '60-'70
4 fender super reverb
5 framus ruby riot





Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Γειά σου φίλε. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Κατα την άποψη μου τα καλύτερα καθαρά τα έχουν οι Fender και συγκεκριμένα Tween Reverb. Ακόμα στα καλύτερα καθαρά συγκαταλέγεται και ο Vox AC30

Ο Βοξ βρομιζει πολυ ευκολα. Ο Φεντερ παλι δεν ειναι και τοσο καθαρος, εχει εναν lo-fi χαρακτηρα που εμενα δεν μου πολυαρεσει, εκτος απο καποια συγκεκριμενα πραγματα.
Υπερκαθαρος λαμπατος με κρυσταλινο ηχο χωρις να "ξυνει" στα πριμα ηταν ενας The Valve 3/100 που ειχα παλια εδω. Και απο Hughes & Kettner λαμπατο εχω ακουσει καλα καθαρα.
Παιζει μεγαλο ρολο και τι μεγαφωνο θα χρησιμοποιησεις... τωρα για καθαρα με χαρακτηρα ειναι πολοι οι καλοι ενισχυτες, και καποιοι εχουν και φοβερα ριβερμπ που αν βαλεις ελαχιστο κανουν θαυματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Εγω απο την αλλη, εχω ενα καλο καθαρο ενισχυτη, αλλα εψαχνα και για καλυτερο.
Σταματησα ομως να ψαχνομαι τοσο, απο την ημερα που μου το επιβεβαιωσε και ο ηχοληπτης που συνεργαζομαι (σε μεγαλο στουντιο και εχει ηχογραφησει ολους τους "αναφερομενους" ως καλους καθαρους ενισχυτες που καποιους δεν τους εχω ακουσει ακομα καν) οτι ο fender vibrolux '72 που εχω ειναι ο καλυτερος που εχει ακουσει σε καθαρο και crunchy ηχο (μολις τον ανοιξω λιγο ακομα).
Ο ενισχυτης κατ'αρχας δεν ειναι μαμισιος (εχει πεσει χερι, καταργηση πρωτου καναλιου απο το κυκλωμα, καταργηση vibrato, προσθεση πυκνωτη για ρυθμιση-boost των μεσαιων συχνοτητων, φυσικα λαμπες, πυκνωτες μαμισιους ακομα!!!), δεν ειναι μαυροπλακος, ειναι point to point (χωρις πλακετα δλδ), μεγαφωνα eminence απο τη μαμα και οχι jensen) χμμμμμ δεν θυμαμαι τι αλλο. Ααα το πιo σημαντικο ολα αυτα ειχαν ταιριαξει με ενα προενισχυτη λαμπατο που το περναγα και απο την προενισχηση του fender.
Τρελος συνδυασμος (κατα λαθος εγινε ).
Δεν ειναι ουτε fender ουτε marshall ουτε τιποτα αλλο. Eχει κατι απο ολα και ειναι και διαφορετικο!!!
Δυστυχως ομως ολα εχουν μια διαρκεια ζωης και δεν τον χρησιμοποιω πολυ πλεον (παιζει ακομα καλα) αλλα δεν ειναι για πολλα-πολλα (μεταφορες, κοπανημα κλπ), γιατι τον λυπαμαι.  :-[

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Αν  μιλαμε για πολυ καθαρα θα ελεγα Jazz chorus... Αν μιλαμε για απλα καθαρα (οχι απαραιτητα κρυσταλλινα, αλλα με χαρακτηρα κτλ) θα ελεγα η καποιον παλιο fender Deluxe ή καναν Mesa Boogie Mark I, II, IIC κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος t_c_bel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Γεια χαρά! Όντως είναι πολύ σχετικό το τι θεωρεί κανείς ως "καθαρό". Εγώ θα προσθέσω μια ακόμα ψήφο στην Fender, για τον γνωστό χαρακτήρα που έχουν οι λαμπάτοι ενισχυτές της, και κατά κύριο λόγο μιλάω για την οικογένεια των "Reverb". Έτσι κι αλλιώς, το spring reverb δένει γάντι με αυτούς τους ενισχυτές.
Το κατά πόσο το τελικό αποτέλεσμα είναι λιγότερο ή περισσότερο καθαρό, είναι και θέμα έντασης, λυχνιών, ηχείου, καθώς και της ίδιας της κιθάρας.

Φυσικά, υπάρχουν και πολλοί άλλοι ενισχυτές, τόσο λαμπάτοι όσο και transistor, με πολύ όμορφα καθαρά - ανάλογα με τα γούστα.

Μην πέσουμε, όμως, στην παγίδα να θεωρήσουμε πως υπάρχει κάτι που μπορεί αντικειμενικά να θεωρηθεί ως "γνήσιος και αχρωμάτιστος ήχος μιας ηλεκτρικά ενισχυόμενης κιθάρας". Σαν να έβαζε κάποιος ένα καταπληκτικό μικρόφωνο στις χορδές, να τις έθετε σε παλμό, και να οδηγούσε το σήμα σε ένα ουδέτερο ηχητικά hi fi με monitor ηχεία; Μόνο και μόνο το κύκλωμα της καλωδίωσης μεταξύ των μαγνητών και των ποτενσιομέτρων να αλλάξεις, αλλάζει και ο ήχος. 'Εναν μαγνήτη με άλλα χαρακτηριστικά να βάλεις, αλλάζει ο ήχος. Υπάρχει, άραγε, ηχητικά ουδέτερος μαγνήτης; ::)  Το μοναδικό που μπορώ να υποθέσω ως ορισμό του αχρωμάτιστου ήχου, θα ήταν κάτι που θα προσέγγιζε πάρα πολύ το καθαρό ακουστικό αποτέλεσμα των χορδών της εκάστοτε κιθάρας με τα εκάστοτε χαρακτηριστικά κ.λ.π., ενισχυμένο με κάποιον τρόπο για να ακούγεται απλά δυνατότερα. Αλλά σε αυτή την περίπτωση, περνάμε από τον κόσμο του ηλεκτρικού ήχου στον ακουστικό... Σε αυτή την περίπτωση, θα έπρεπε να αναζητήσει κανείς κάποιο μηχανικό τρόπο ενίσχυσης των ηχητικών κυμάτων χωρίς ρεύμα :)

Συνεπώς, αυτό που μπορώ να συμπεράνω, είναι πως συνήθως όταν κάποιος μιλάει για απόλυτα καθαρά, και κατά κανόνα όχι λάμπας, μάλλον εννοεί το λιγότερο δυνατό gain, και την όσο γίνεται πιο ομοιόμορφη συμπεριφορά στα διάφορα επίπεδα του volume, έτσι ώστε να είναι πιο εύκολο να δημιουργήσει τον ήχο του με εξωτερικά πετάλια, και να μπορεί να κοντρολάρει εύκολα το αποτέλεσμα αυτό, τόσο σε μικρότερες όσο και σε δυνατότετερες εντάσεις. Ε, σε αυτή την περίπτωση, όντως συνήθως ένας λαμπάτος ενισχυτής δεν θα σε βολέψει και ιδιαίτερα...Για αυτό, πάρε κι απ'τα δυο να έχεις ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Σε αυτή την περίπτωση, θα έπρεπε να αναζητήσει κανείς κάποιο μηχανικό τρόπο ενίσχυσης των ηχητικών κυμάτων χωρίς ρεύμα :)

Για τα μπασα π.χ. υπαρχει η Lightwave Bridge (πανακριβο συστημα), που με φωτοδιοδους (laser ας πουμε) ανιχνευει την κινηση των χορδων και διαμορφωνει αναλογα ενα πολυ ομορφο σημα εξοδου  :)
Οσον αφορα τα καθαρα, οντως οι αποψεις διισταντε, γιατι ο ενας σκευτεται τα πιο ομορφα καθαρα που εχει ακουσει (καποιον lo-fi fender ας πουμε), και ο αλλος τα πιο αχρωματιστα/απαραμορφωτα (ενα τρανζιστορατο ας πουμε).  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
18 Απαντήσεις
14637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
15 Απαντήσεις
10456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
3 Απαντήσεις
3101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
5914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/11, 00:41
από kopaniamento
37 Απαντήσεις
65933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/17, 19:50
από Romanos1000
24 Απαντήσεις
9648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 09:40
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/13, 12:20
από hot_sauce (φλουτσ)
49 Απαντήσεις
20829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/17, 16:15
από panixgr
49 Απαντήσεις
15406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/16, 13:18
από vegos