Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για αρχάριους και μή  (Αναγνώστηκε 5388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Βιβλία για αρχάριους και μή
« στις: 10/04/08, 09:33 »
Δεν ξέρω αν έχει γίνει τέτοιο θέμα παλιότερα περί βιβλίων αλλά σίγουρα κάθε αρχάριος θα ήθελε να του προτείνουν κάποιο καλό βιβλίο εκμάθησης κιθάρας. Γενικά μου αρέσει να βλέπω τον τρόπο με τον οποίο ο κάθε ένας συγγραφέας προσεγγίζει το θέμα και την σειρά με την οποία έγινε αυτή η προσέγγιση.
Πρίν κανα 2μηνο πήρα το βιβλίο του Γιάννη Ράπτη γιατί μου το πρότειναν κάποιοι φίλοι οτι δεν θα βαρεθώ διαβαζωντάς το. Η αλήθεια είναι οτι το αγόρασα και το παράτησα για μεγάλο δίαστημα. Άρχισα να το διαβάζω πριν 10 μέρες με προσοχή και πραγματικά το έφαγα το βιβλίο, σκεφτείτε οτι είχε και DVD το παλικάρι και δεν το έχω δεί κάν. Έχει πολυ εύκολη ανάλυση των σχέσεων μεταξύ ακόρντων και κλίμακας πεντατονικών, διατονικών κλπ. που πραγματικά μέχρι εκείνη τη στιγμή είχα λίγες απορείες μου τις έλυσε όλες.

Εσείς έχετε κάποιο άλλο βιβλίο το οποίο θα προτείνατε σε αρχάριους αλλά και προχωρημένους ? Πολλές φορές και οι προχωρημένοι χρειάζεται να θυμηθούν ορισμένα πράγματα.


Προς mods : αν νομίζετε οτι κάνω διαφήμιση σβείστε το μύνημα ή ακόμα καλύτερα το όνομα του συγγραφέα και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να μου στείλουν μύνημα να τους πω ποιό βιβλίο είναι. Αν όχι τότε σβείστε το μέρος που απευθείνεται σε εσάς


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #1 στις: 10/04/08, 19:04 »
John Petrucci - Rock Discipline
Troy Stetina - Speed Mechanics for Lead Guitar

 :)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #2 στις: 11/04/08, 02:27 »
John Petrucci - Rock Discipline
Troy Stetina - Speed Mechanics for Lead Guitar


Όσο τα έχω κοιτάξει δεν μπορώ να πώ οτι έχουν ικανοποιητικό θεωρητικό υπόβαθρο... Πρόκειται δλδ για βιβλία που έχουν μια πιο έντονη κατεύθυνση προς τη τεχνική, καθιστώντας το δάσκαλο περισσότερο απαραίτητο, χωρίς αυτό να αποτελεί μειονέκτημα. Λέω δλδ, οτι αυτά τα βιβλία, χρειάζονται να υπάρχει δάσκαλος, για το θεωρητικό μέρος...

Εξαιρετικά βιβλία κατα τη γνώμη μου, αλλα θέλουν προσοχή...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #3 στις: 11/04/08, 05:47 »
Ένα καλό βιβλίο για τα πρώτα βήματα με θεωρία και ωραία παραδείγματα είναι το "Εισαγωγή στη Μουσική" του Όττο Καρολύι

Η αλήθεια είναι ότι όταν μου το είχε ζητήσει ο δάσκαλος δεν έδινα πολύ σημασία, λίγο το χρησιμοποίησα αλλά τώρα που σταμάτησα το Ωδείο θα το αρχίσω, πάλι, για να θυμηθώ λίγο τα... "παλιά" και να μάθω καινούρια.  ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #4 στις: 11/04/08, 22:34 »
John Petrucci - Rock Discipline
Troy Stetina - Speed Mechanics for Lead Guitar


Όσο τα έχω κοιτάξει δεν μπορώ να πώ οτι έχουν ικανοποιητικό θεωρητικό υπόβαθρο... Πρόκειται δλδ για βιβλία που έχουν μια πιο έντονη κατεύθυνση προς τη τεχνική, καθιστώντας το δάσκαλο περισσότερο απαραίτητο, χωρίς αυτό να αποτελεί μειονέκτημα. Λέω δλδ, οτι αυτά τα βιβλία, χρειάζονται να υπάρχει δάσκαλος, για το θεωρητικό μέρος...

Εξαιρετικά βιβλία κατα τη γνώμη μου, αλλα θέλουν προσοχή...

Ναι, κατάλαβα τι λες... Είχε πέσει στα χέρια μου μια μέθοδος κιθάρας του Μπαλταζάνη (έτσι δε λέγεται?) και νομίζω κάλυπτε περισσότερα από θεωρία... Αλλά υστερούσε κάπως στα της τεχνικής, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω!

Βασικά, όπως μάλλον ξέρεις καλύτερα από εμένα, η θεωρία και η τεχνική είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα... Και προσωπικά ποτέ δεν βρήκα βιβλίο που να τα καλύπτει και τα 2 εξίσου καλά.. Τα βιβλία αυτά έχουν σκοπό να βελτιώσουν την τεχνική (και όχι μόνο γιατί ασχολούνται και με άλλα θέματα) κάποιου στην κιθάρα, για θεωρία θα χρειστούν άλλα βιβλία που εξειδικεύονται σε αυτήν..

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #5 στις: 11/04/08, 22:40 »
Τα απαντα του Στετινα...Τα ΑΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ!!!

Επισης το Speed Metal Neoclassical Styles καποιου Dave Celentano...

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #6 στις: 11/04/08, 23:03 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:58 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #7 στις: 12/04/08, 18:03 »
Αυτα τα βιβλια ειναι για ηλεκτικη,για κλασικη η και για τα δυο?Εννοω κυριως το βιβλιο που ειπε ο publius.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #8 στις: 13/04/08, 09:24 »
Το βιβλίο του Γιάννη Ράπτη δεν ξεχωρίζει τις κιθάρες γιατί μιλάει για ακόρντα και κλίμακες και πως δημιουργούνται τα μεν από το δε. Η αλήθεια είναι ότι σίγουρα έχει στο νου του την ηλεκτρική κιθάρα σαν πρώτο στόχο. Δεν μιλάμε για βιβλίο το οποίο θα σου δείξει πως να λαλάς το κιθαρόνι αλλά σίγουρα θα σου μάθει πως να σκέφτεσαι στην κιθάρα και να παίζεις οπουδήποτε και αν μεταφέρεις ένα κομμάτι σε οποιοδήποτε κλειδί. Δεν θα σας κάνει γρήγορους, αυτό γίνεται με την εξάσκησή. Θα σας κάνει όμως σκεπτόμενους ελπίζω. Ο Ράπτης κάτι που δεν ξέρουμε γενικότερα είναι παγκοσμίου φήμης και απ'οτι έμαθα απο ένα γνωστό έχει πουλήσει αρκετά απο τα cd της τελευταίας του δουλειάς μέσω διαδικτύου. Εγω άκουσα δουλειά του στο myspace. Αν τον ψάξετε σαν John Raptis θα τον βρείτε. Καλή ακρόαση του αξίζει, υπόψιν η μουσική αυτή που παίζει ονομάζεται fusion για όσους δεν κατέχουν. 

Υ.Γ. Είδα και μέρος του DVD και μέχρι στιγμής είναι αρκετά βοηθητικό   

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για αρχάριους και μή
« Απάντηση #9 στις: 13/04/08, 14:57 »
Κι εγώ με τη σειρά μου έχω να προτείνω τα βιβλία του Στετινα...
Είναι μεθοδικός με ωραίες και μελωδικές ασκήσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
12272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/12, 13:47
από cbk
15 Απαντήσεις
22215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
17 Απαντήσεις
8129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 02:09
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
43306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 20:34
από Eddie~Maiden
38 Απαντήσεις
81683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:42
από hawk13
42 Απαντήσεις
86641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 22:59
από cbk
3 Απαντήσεις
4067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 13:48
από koulis21R
66 Απαντήσεις
90315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/14, 18:27
από cbk
37 Απαντήσεις
69816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/19, 14:27
από saved
4 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1