Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση ηλεκτρικής  (Αναγνώστηκε 2668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paixtis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Βελτίωση ηλεκτρικής
« στις: 24/04/10, 14:00 »
Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στο forum σας :) Συγνώμη αν υπάρχει αυτό το θέμα κάπου αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Πήρα την Pacifica 112V πριν περίπου κανα χρόνο. Είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος αλλά έχω δύο μικρά θεματάκια.
1) Τα τάστα είναι λίγο σκληρά και δεν πολυβολεύουν στο γρήγορο παίξιμο.
2) Υπάρχει βουητό σε κάποιες από τις θέσεις του διακόπτη για τους μαγνήτες (αλλά όχι σε όλες  ??? )

Πέραν από το να την πάω στον Νάκα έχει κανείς να προτείνει σε ποιον να παω για να μου φτιάξει λίγο τα ηλεκτρικά και τα τάστα? Να είναι πιο smooth εννοώ. Φυσικά δεν ψάχνουμε για λύση των 500 ευρώ.

Αξίζει γενικά να κάνεις καστομιές? Και αν ναι που λέτε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ηλεκτρικής
« Απάντηση #1 στις: 24/04/10, 14:16 »
Τι εννοείς όταν λές ότι τα τάστα είναι "σκληρά"; Αν η κιθάρα και συγκεκριμένα το μπράτσο έχει "σκληρή" αίσθηση όταν παίζεις, μάλλον δεν φταίνε τα τάστα γι αυτό. Πρέπει να δεις μήπως φταίει το action (η απόσταση των χορδών από τα τάστα), το πάχος των χορδών, το relief (καμπυλότητα) του μπράτσου κλπ. Αν πάλι τα τάστα δεν είναι τελειωμένα και λειασμένα καλά, τότε ένα τρίψιμο (fret dress) ίσως να βοηθήσει.

Όσο για το βουητό που περιγράφεις, υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο συνηθισμένο θόρυβο (hum) που κάνουν οι μονοί μαγνήτες, γι αυτό και λογικά θα το ακούς στις θέσεις 3 και 5 (όπου 1 είναι η επιλογή του διπλού στη γέφυρα). Αυτό βελτιώνεται με κάποια ηλεκτρική θωράκιση, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Paixtis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ηλεκτρικής
« Απάντηση #2 στις: 24/04/10, 14:24 »
Στο πρώτο μιλάω για το τρίψιμο γιατί καμπυλότητα και το action είναι μία χαρούλα. Έχεις κάπου να προτείνεις να πάω για fret dressing?

(Παίζω 20 χρόνια κιθάρα αλλά μόνος μου. Πρώτη φορά ψάχνω τεχνικά στο web και μαθαίνω νέες ορολογίες :P )

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ηλεκτρικής
« Απάντηση #3 στις: 24/04/10, 14:43 »
Το τρίψιμο ενδείκνυται αν τα τάστα δεν είναι λεία ή αν δεν έχουν όλα τη σωστή καμπύλη και το ίδιο ύψος. Επειδή όμως έκανες λόγο για σκληρότητα, νομίζω ότι γενικά αυτό δεν έχει σχέση με τα τάστα. Αν λοιπόν το μπράτσο είναι εντάξει από πλευράς ύψους χορδών και καμπυλότητας, τότε ίσως θα μπορούσες να βάλεις πιο λεπτές χορδές για να δεις αν αυτό βελτιώνει κάπως την κατάσταση.

Όσο για μαγαζιά στα οποία μπορείς να πας την κιθάρα σου, αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum θα βρεις αρκετά σχετικά θέματα. Εγώ δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας, οπότε δεν μπορώ να σού προτείνω κάποιον.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Paixtis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση ηλεκτρικής
« Απάντηση #4 στις: 24/04/10, 15:29 »
Το είχα σκεφτεί αυτό που λες με τις πιο λεπτές χορδές και θα με βοηθούσανε και στο στυλ παιξίματός μου. Πάντως αυτό που εννοώ είναι ότι όταν θέλεις να κάνεις slide ένα δάχτυλο ή ακόρντο πάνω στην ταστιέρα νιώθεις τα τάστα σαν εμπόδια και δεν γλιστράει το χέρι εύκολα.

Βρήκα πάντως ένας που κάνει τέτοια. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Ευχαριστώ και τον φίλο blackmorefan που με ενημέρωσε από το chat :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
18649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:15
από Ioannis Anastassakis
10 Απαντήσεις
7573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 10:34
από Harrucci
6 Απαντήσεις
3814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 00:52
από Βραζίλης
69 Απαντήσεις
19394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 22:22
από JACKSONMAN
9 Απαντήσεις
4893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:20
από mohok
11 Απαντήσεις
10014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
19 Απαντήσεις
7577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 17:22
από zeoy
2 Απαντήσεις
1705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 00:52
από tomkarachris
3 Απαντήσεις
2412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/10, 20:50
από r4diohead
4 Απαντήσεις
2506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/12, 21:20
από Μητσάκος