Αποστολέας Θέμα: Edgar Allan Poe  (Αναγνώστηκε 13944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #25 στις: 18/05/07, 03:09 »
λατρεμενος,πρωτη επαφη με τον συγγραφεα στα 13,καθοριστικη εμπειρια.ποια η γνωμη σας οτι καλυτερος ειναι στα αγγλικα.νομιζω χανεις κατι αν τον διαβαζεις μεταφρασμενο.Ε????για μας τους μελαγχολικους ειναι οτι πρεπει.νομιζω????
στα 13;;;
πολυ νωρις για ποε. σε ολους χανεις αν τους διαβασεις μεταφρασμενους....ο ποε ειναι οτι πρεπει γενικα ;-)

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #26 στις: 18/05/07, 11:01 »
Ναι κι εγω συμφωνω οτι ειναι υπεροχος και μοναδικος, αλλα...γιατι στο "Διασκεδαση"???
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #27 στις: 22/05/07, 20:57 »
Αδέρφια ψυχραιμία! Καλός και άξιος είναι ο Poe, για όσους αρέσκονται σε ερμητικά και συμβολιστικά ποιήματα και γραφές. Όμως ο ευθύς λόγος και τα καθαρά νοήματα είναι, κατά τη γνώμη μου, πολύ σπουδαιότερα, αφού καθένας μπορεί να τα διαβάσει και να προβληματισθεί, χωρίς να είναι αναγκασμένος να ανακαλύπτει και να γνωρίζει τους δαίμονες που κατατρύχουν την ψυχή και το μυαλό του λογοτέχνη. Κι αφού γίνεται λόγος για μοντερνισμό, κοιτάξτε και τον Τ.Σ.Έλιοτ, τον Τζόυς, τον Ελυάρ, αλλά και τον δικό μας ανυπέρβλητο Ελύτη. Κι ακόμα, αν μνημονεύουμε συμβολιστές ποιητές, τότε εγώ θα ψήφιζα ως μέγα αρχιερέα τον άφθαστο Καβάφη και για ιεροφάντη τον μεθυστικό Σικελιανό ;)


     Παρακολουθω το τι γραφεις σε καποια αντιστοιχα τοπικς και θελω να σε ρωτησω.... Την παλευεις? (καθως λεγαμε και στον Ε.Σ.)   Πια ερμητικα κτλ λες για τον Ποε? Ο ανθρωπος επινε το οποιο του (κατι που ευτυχως για τους φαν του εκανε και ο Lovecraft) κι εγραφε ολα αυτα που ζουσε στα εφιαλτικα η μη ονειρα που ζουσε κατα τη διαρκεια.. Πλην αυτου οντας εξαιρετος λογιος, αριστευσε και στην ποιηση.. Δεν θα ειχαμε ταινιες τυπου Fight Club εαν ο Ποε δεν ειχε γραψει τα αντιστοιχα διηγηματα..... Επισης οι Lovecraft , Αστον Σμιθ κτλ δεν θα γραφαν οτι εγραψαν εαν δεν υπηρχε ο Ποε και ο R.Chambers...

     Με αυτα που συχνα σε βλεπω να εκφραζεις, πιστευω οτι εαν μιλαγαμε για το μεγιστο Paradise Lost του Milton θα ελεγες πως ειναι μια καβαλιστικη προσπαθεια των εβραιων για να μεταφερουν την φιλο-σατανιστικη τους σοφρωνυση στον δυτικο κοσμο... τσκ τσκ τσκ
Σε παω!!

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #28 στις: 23/05/07, 13:37 »
λατρεμενος,πρωτη επαφη με τον συγγραφεα στα 13,καθοριστικη εμπειρια.ποια η γνωμη σας οτι καλυτερος ειναι στα αγγλικα.νομιζω χανεις κατι αν τον διαβαζεις μεταφρασμενο.Ε????για μας τους μελαγχολικους ειναι οτι πρεπει.νομιζω????
στα 13;;;
πολυ νωρις για ποε. σε ολους χανεις αν τους διαβασεις μεταφρασμενους....ο ποε ειναι οτι πρεπει γενικα ;-)

λοιπον δεν ξερω αν ηταν νωρις,παντως χαιρομαι που εια την ευκαιρια.Στην ξενη γλωσσα που εκανα φροντιστηριακα,μας εδωσαν κειμενο απο ποε την ιστορια ''the tell tale heart" και κολλησα.
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος mikro_frikio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #29 στις: 24/05/07, 12:36 »
Η κλασική απάντηση/ατάκα πλέον του κάθε αδιάβαστου, μετά από ερώτηση αν έχει διαβάσει ποίηση. Εξαιρούνται όσοι έχουν διαβάσει και άλλους (δεν περιλαμβάνονται καββαδίας, ελύτης, καβάφης) ::) :P

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #30 στις: 24/05/07, 16:20 »
Η κλασική απάντηση/ατάκα πλέον του κάθε αδιάβαστου, μετά από ερώτηση αν έχει διαβάσει ποίηση. Εξαιρούνται όσοι έχουν διαβάσει και άλλους (δεν περιλαμβάνονται καββαδίας, ελύτης, καβάφης) ::) :P

αν αναφερεσαι σε μενα,πιστεψε με μπορει να ειμαι ασχετη αλλα Ποε εχω διαβασει και Μποντλερ και Γιτς και Καβαφη και Ελυτη και Σεφερη και και και........Δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα αλλα δεν μπορω να με λενε αδιαβαστη.Δεν διαβαζω απλα για να το παιξω διανοουμενη,μου αρεσει,με εκφραζει,ισοπεδωνεις την προσωπικοτητα μου με το σχολιο σου.Καταλαβαινω το νοημα τους κα προσπαθω ακομα,αυτη ειναι η ομορφια αλλωστε.Κατι θελουν να μας πουν οι ανθρωποι αυτοι μεσω των εργων τους.Αν εσυ εχεις κατακτησει τον τομεα "Ποε'' συγχαρητηρια.Και στα αληθεια χωρις ειρωνεια,σου βγαζω το καπελο.
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #31 στις: 25/05/07, 08:04 »
Εγω παντως απο ποιηση, μιας και αναφερθηκε, δεν σκαμπαζω γραμμα.. Παρολ'αυτα , μιας και απο λογοτεχνια, κυριως αυτη του φανταστικου, σκαμπαζω κατι παραπανω απο το μεσο αναγνωστη, οφειλω να πω πως αν και σας βλεπω ολους σας να υμνειτε τον Πο μεσα απο τα ποιηματα του, οσοι δεν το εχετε κανει θα σας προτεινα να διαβασετε και τις νουβελες του η τα διηγηματα του.. Πραγματικα σε καμποσα απο αυτα, (αν και η γραφη του 19 αιωνα ειναι κατι που σιχαινομαι) καταφερε να με βαλει πληρως στην εποχη του, ποσο μαλλον στο στορυ το οποιο περιγραφει.. Δεν θα ελεγα πως ειναι απο τους καλυτερους που εχω διαβασει.. Θελω να πω , εαν δεν ηξερα πως μετα τον Θερβαντες και τον Ι. Βερν και τον R.Chambers ηταν ο πρωτος που εγραψε κατι τετοιο, δεν ξερω εαν θα τον εβαζα τελικα μεσα στην τοπ λιστ.. μιας και τον προηγουμενο αιωνα , επιρρεασμενοι απο αυτον και απο λιγους ακομη (οχι ομως απο τον Τολκιεν... μακρυα μακρυα... στον πρωτοστατη της φαντασιας που παρολ'αυτα αρχισε να γραφει κανα 30αρι χρονια επειτα απο τη δημιουργια του περιοδικου Weird Tales) εμφανιστηκαν πραγματα καμποσοι συγγραφεις ,διαμαντια.. Εαν ο Πο δεν ηταν ο πρωτος , κατα τη γνωμη μου, θα εμενε πολυ πισω απο αυτους που αναφερω.. Παρολ'αυτα, οντας ο πρωτος, αναφερεται τιμητικα κι απο ολους οσους υποννοω ως μεγα διδασκαλος..
...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #32 στις: 25/05/07, 08:27 »
     Παρακολουθω το τι γραφεις σε καποια αντιστοιχα τοπικς και θελω να σε ρωτησω.... Την παλευεις? (καθως λεγαμε και στον Ε.Σ.)   Πια ερμητικα κτλ λες για τον Ποε? Ο ανθρωπος επινε το οποιο του (κατι που ευτυχως για τους φαν του εκανε και ο Lovecraft) κι εγραφε ολα αυτα που ζουσε στα εφιαλτικα η μη ονειρα που ζουσε κατα τη διαρκεια.. Πλην αυτου οντας εξαιρετος λογιος, αριστευσε και στην ποιηση.. Δεν θα ειχαμε ταινιες τυπου Fight Club εαν ο Ποε δεν ειχε γραψει τα αντιστοιχα διηγηματα..... Επισης οι Lovecraft , Αστον Σμιθ κτλ δεν θα γραφαν οτι εγραψαν εαν δεν υπηρχε ο Ποε και ο R.Chambers...

     Με αυτα που συχνα σε βλεπω να εκφραζεις, πιστευω οτι εαν μιλαγαμε για το μεγιστο Paradise Lost του Milton θα ελεγες πως ειναι μια καβαλιστικη προσπαθεια των εβραιων για να μεταφερουν την φιλο-σατανιστικη τους σοφρωνυση στον δυτικο κοσμο... τσκ τσκ τσκ
Σε παω!!

Σ' ευχαριστώ που παρακολουθείς τις δημοσιεύσεις μου, με...κολακεύεις.
"Την παλεύω" μεν, αλλά όχι μέσα από τη wikipedia δε.
Εκτός από τον Μίλτον και τον Λάβκραφτ, ξέχασες να αναφέρεις τον Δάντη και τον Γκαίτε.
Τς, τς, τς...θα σε μαλώσω!
Η άποψή σου, ότι ο Πόε τραβούσε τις τζούρες του κι έγραφε ό,τι του κατέβαζε η κούτρα του, σπάει καρύδια!
Φαντάζομαι πως είναι περιττό να σου αναπτύξω ότι ο Πόε υπήρξε πρόδρομος του αμερικανικού μοντερνισμού - συμβολισμού (κι όχι ρομαντισμού, όπως γράφει η παντελώς αναξιόπιστη wikipedia απ' την οποίαν "ενημερώνεσαι"), όπως, φαντάζομαι, είναι μάταιο να σου πω ότι η γραφή του είναι κατ' εξοχήν ερμητική και συμβολική.
Τα ξέρεις ήδη όλα αυτά και τα έχεις..."απορρίψει"
Το να συγκρίνεις, όμως, τον Πόε με τον Λάβκραφτ και να κάνεις αναγωγές στον Μίλτον (!!!) είναι, πραγματικά, πρωτότυπο.
Κοντολογίς, δεν παλεύεσαι με τίποτα!
Κι εγώ σε πάω.
Keep walking.

edit:
"(...)Κάποιος Γάλλος, μάλλον ο Μονταίνιος, λέει: «Οι άνθρωποι μιλούν για τη σκέψη, αλλά σ' ό,τι αφορά εμένα δεν σκέφτομαι ποτέ, εκτός από την περίπτωση που κάθομαι να γράψω». Είναι αυτό το "δεν σκε­φτόμαστε ποτέ, εκτός από την περίπτωση που καθόμαστε να γράψουμε", που είναι η αίτια τόσων συνθέσεων χωρίς ενδιαφέρον. Ίσως όμως να υπάρχει κάτι πιο περίπλοκο στην παρατήρηση του Γάλλου, απ' ό,τι δια­βάζει το μάτι.
Είναι βέβαιο πως απλώς και μόνον η πράξη της σύντα­ξης ενός κειμένου, συντείνει, σε μεγάλο βαθμό, στη λογικοποίηση της σκέψης. Κάθε φορά που, λόγω της ασάφειάς της, είμαι δυσαρεστημένος με μια σκέψη του μυαλού καταφεύγω αμέσως στην πένα, σκοπεύοντας να πετύχω με τη βοήθειά της την αναγκαία μορφή, τη συνέπεια και την ακρίβεια της σκέψης.
Πόσο πολύ συχνά ακούμε να παρατηρούν ότι αυτές κι αυτές οι σκέ­ψεις είναι πέρα από την επικράτεια των λέξεων! Δεν πιστεύω πως κά­θε σκέψη, που αξίζει να λέγεται έτσι, είναι απρόσιτη από τη γλώσσα. Μάλλον υποθέτω ότι όπου είναι αποδεδειγμένη η δυσκολία στην έκφραση, υπάρχει, στη νόηση που δοκιμάζει κάτι τέτοιο, μια απουσία μεθό­δου ή περίσκεψης.
Σ' ό,τι αφορά εμένα, ουδέποτε είχα μια ιδέα που δεν μπορούσα να την αποδώσω με λέξεις, με ακόμη μεγαλύτερη σαφήνεια απ' ό,τι τη συνέλαβα: καθώς παρατήρησα προηγουμένως, η σκέψη λογικοποιείται μέσω της προσπάθειας να εκφραστεί γραπτώς."
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/07, 08:53 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #33 στις: 26/05/07, 09:47 »
     Παρακολουθω το τι γραφεις σε καποια αντιστοιχα τοπικς και θελω να σε ρωτησω.... Την παλευεις? (καθως λεγαμε και στον Ε.Σ.)   Πια ερμητικα κτλ λες για τον Ποε? Ο ανθρωπος επινε το οποιο του (κατι που ευτυχως για τους φαν του εκανε και ο Lovecraft) κι εγραφε ολα αυτα που ζουσε στα εφιαλτικα η μη ονειρα που ζουσε κατα τη διαρκεια.. Πλην αυτου οντας εξαιρετος λογιος, αριστευσε και στην ποιηση.. Δεν θα ειχαμε ταινιες τυπου Fight Club εαν ο Ποε δεν ειχε γραψει τα αντιστοιχα διηγηματα..... Επισης οι Lovecraft , Αστον Σμιθ κτλ δεν θα γραφαν οτι εγραψαν εαν δεν υπηρχε ο Ποε και ο R.Chambers...

     Με αυτα που συχνα σε βλεπω να εκφραζεις, πιστευω οτι εαν μιλαγαμε για το μεγιστο Paradise Lost του Milton θα ελεγες πως ειναι μια καβαλιστικη προσπαθεια των εβραιων για να μεταφερουν την φιλο-σατανιστικη τους σοφρωνυση στον δυτικο κοσμο... τσκ τσκ τσκ
Σε παω!!

Σ' ευχαριστώ που παρακολουθείς τις δημοσιεύσεις μου, με...κολακεύεις.
"Την παλεύω" μεν, αλλά όχι μέσα από τη wikipedia δε.
Εκτός από τον Μίλτον και τον Λάβκραφτ, ξέχασες να αναφέρεις τον Δάντη και τον Γκαίτε.
Τς, τς, τς...θα σε μαλώσω!
Η άποψή σου, ότι ο Πόε τραβούσε τις τζούρες του κι έγραφε ό,τι του κατέβαζε η κούτρα του, σπάει καρύδια!
Φαντάζομαι πως είναι περιττό να σου αναπτύξω ότι ο Πόε υπήρξε πρόδρομος του αμερικανικού μοντερνισμού - συμβολισμού (κι όχι ρομαντισμού, όπως γράφει η παντελώς αναξιόπιστη wikipedia απ' την οποίαν "ενημερώνεσαι"), όπως, φαντάζομαι, είναι μάταιο να σου πω ότι η γραφή του είναι κατ' εξοχήν ερμητική και συμβολική.
Τα ξέρεις ήδη όλα αυτά και τα έχεις..."απορρίψει"
Το να συγκρίνεις, όμως, τον Πόε με τον Λάβκραφτ και να κάνεις αναγωγές στον Μίλτον (!!!) είναι, πραγματικά, πρωτότυπο.
Κοντολογίς, δεν παλεύεσαι με τίποτα!
Κι εγώ σε πάω.
Keep walking.


Δεν θα το επερνα για κολακευτικο το οτι παρακολουθω τις δημοδιευσεις σου... Το κανω γιατι σπαω πλακα με αυτες.. Εισαι απο τα κλασσικα τυπακια που συνανταω στα Forum που νιωθουν κομπλεξαρισμενα σοφοι και που προσπαθουν... χμμ... μαλλον δεν θα συνεχισω αυτην την αναλυση γιατι ο τυπος αυτος των ατομων που λεω, μετα απο μια τετοια που θα εκανα, καθε φορα ξεκιναει καυγα μεσα στο Forum και βαριεμαι να το ξαναδω... Εχω παντως να σου στειλω links απο Forums μαζι με τα nick τους.. Που ξερεις.. μπορει και να κανετε καλη παρεα...

Απαντησε μου ειλικρινα που με καταλαβες οτι ολες αυτες τις πληροφοριες τις αντλησα απο το Wikipedia... Το ρωταω γιατι απλα δεν το εκανα, και ειναι κριμα να βλεπω τον συνομιλιτη μου να βασιζει ολα του τα επιχειρηματα σε μια απλη ικασια η οποια τελικα να καταληγει φουσκα...

Οχι ολα αυτα που εγραψα ειναι το πορισμα απο αυτα που εχω διαβασει.. Το δαντη δεν θα μπορουσα να τον αναφερω μιας κι εχω διαβασει μονο την κολαση.. Τον Γκαιτε επισης μιας κι εχω διαβασει μονο το Φαουστ..

Το οποιο δεν πινετε με τζουρες..... και ειναι κριμα να μην πιστευεις τον ιδιο το συγραφεα οταν το λεει στα διηγηματα του οτι ηταν υπο την επιρρεια.. Δεν καταλαβαινω γιατι κατι τετοιο σου σπαει τα καρυδια?


  Τελος παντων , επειδη κυριως βαριεμαι τετοιου ειδους κουβεντες , αλλα κατα δευτερον επειδη μου αρεσει ο διαλογος με σκοπο το να συμφωνησουμε καπου κι οχι ο τυπος του διαλογου στον οποιο οι μονομαχοι,, εε, οι συνομιλητες μετρανε ποιος τελικα την εχει μεγαλυτερη απο το ποσο μειωσε τον αντιπαλο του, σου υποσχομαι ανοιχτα μεσα στο Φορουμ οτι δεν θα σου ξαναπαντησω μιας και σε βλεπω να αρπαζεσαι.. Νιωθεις καλυτερα ετσι? Το ευχομαι...

(Οσο για τα βιβλια που αναφερω, επειδη εαν ελεγα ποια συγκεκριμενα ειναι αυτα μπορει και να μου ελεγες οτι τα βρηκα σε listing στο Amazon, εαν θελεις θα τα βγαλω μια φωτογραφια και θα στα στειλω , με τη σκυλιτσα μου διπλα για πειστηριο.. Ετσι μωρε.. για να μην εχεις αυταπατες...)

Α.. και σορυ για τα ορθογραφικα μου λαθη.. Η αμορφωσια μου φταιει γι'αυτα...

Να περνας καλα!!
Φιλακια

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #34 στις: 26/05/07, 23:58 »
Ναι, καλά!
Πρώτα μου την "έπεσες" χοντρά, με λοιδώρησες, με ρώτησες αν "την παλεύω", κοντολογίς προσπάθησες να με απαξιώσεις και να με τραμπουκάρεις σε προσωπικό επίπεδο (πράγμα που εξακολουθείς να κάνεις και με την τελευταία δημοσίευσή σου) και τώρα το γυρνάς στον καρσιλαμά, δήθεν ανώτερος και υπεράνω, και υπόσχεσαι πως "δεν θα μου ξανααπαντήσεις", γιατί βαριέσαι δήθεν τα flames, που εσύ ο ίδιος προκάλεσες!
Τώρα, βέβαια, άμα σου πω ότι οι συνδέσεις που επιχείρησες μεταξύ Πόε και Λάβκραφτ είναι σκέτες μπούρδες κι ανοησίες (καλά, για τον Μίλτον δεν συζητώ καν, εκεί "έγραψες ιστορία"), όλο και κάποιος θα βγει να με "μαλώσει", ότι σου επιτιθεμαι απρόκλητα, αν κι εσύ μπορείς να γράφεις ελεύθερα, φαντάζομαι, ότι δεν παλεύω τη μαλ***α μου... Κατά τ' άλλα, εγώ είμαι εκείνος που "αρπάζομαι", ενώ εσύ επιθυμείς έναν...ουσιαστικό διάλογο, γράφοντας προσωπικές προσβολές και προσπαθώντας να απαξιώσεις τον συνομιλητή σου!
Αλλά δεν πάει έτσι: Ό,τι δώσεις, αυτό θα πάρεις.
Μπορεί, παρά ταύτα, να ανατρέξει όποιος θέλει στις δημοσιεύσεις μου σε ετούτο το φόρουμ για να διαπιστώσει σε πόσους έχω επιτεθεί απρόκλητα και πόσες φορές την "έπεσα" σε κάποιον αμυνόμενος.
Αν, στη δικιά σου λογική, το να γράφει κάποιος τις απόψεις του, και να τις υποστηρίζει με επιχειρήματα, είναι δείγμα ναρκισσισμού, τότε φοβάμαι πως βασανίζεσαι, εσύ ο ίδιος, από συμπλέγματα κατωτερότητας κι όχι εγώ.
Άλλωστε, δεν θυμάμαι να έχουμε ξανακουβεντιάσει μέσα σ' ετούτο το φόρουμ κι έτσι δεν καταλαβαίνω γιατί επέλεξες μέσα στις πρώτες δημοσιεύσεις σου να με "περιποιηθείς" κατ' αυτόν τον τρόπο (μήπως έχουμε "συναντηθεί" κάπου αλλού κι αυτό είναι το πρόβλημά σου; ).
Δεν καταλαβαίνω, ακόμη, γιατί εσύ διατηρείς το δικαίωμα να είσαι απροκλήτως ερειστικός, προπέτης και υβριστικός απέναντί μου, αλλά εγώ δεν έχω τα ίδια δικαιώματα με σένα, για να σου απαντήσω στο αυτό ύφος, που εσύ διάλεξες για να γίνει ο "διάλογος" μεταξύ μας.
Τώρα, για την κριτική στη λογοτεχνία, που επιχειρείς (αν και ο σκοπός σου ήταν, όχι να διαλεχθείς, αλλά να με προκαλέσεις προσωπικά), άστο, "μην το παλεύεις". Η κριτική στη λογοτεχνία είναι ένα πολύ, πολύ δύσκολο επιστητό. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει ένα λογοτέχνημα, αλλά πολύ δύσκολα μπορεί να μιλήσει γι' αυτό.
Συγγνώμη για τις ελλιπείς γνώσεις μου περί όπιου. Ειλικρινώς απολογούμαι.
Μίλησα εγώ για τα ορθογραφικά σου λάθη;;;
Πάντως, σου υπόσχομαι πως αν την πετύχω, αυτή τη που**να τη μύγα που σε τσίμπησε, θα την εξοντώσω πάραυτα.
...Υγίαινε
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/07, 00:00 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #35 στις: 28/05/07, 13:49 »
   Κοιτα επειδη σε νιωθω να προσβαλεσαι απο κατι που ξεκινησε με μια αρκετη μεγαλη δοση χιουμορ...
Συγνωμη Ιανε!!! Αλλα μην το συνεχισεις αλλο Μαν.. Υπαρχουν και ορια...(το λεω γιατι εχεις αρχισει και λες και χοντραδες μεταξυ των αλλων.. Ελειξε!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Edgar Allan Poe
« Απάντηση #36 στις: 28/05/07, 14:45 »
Ρε παιδια, sry κι ολας, αλλα δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο που καποιοι προσπαθουν να πουν οτιδηποτε μεσα σε ενα forum...
Ο καθενας μπορει να εχει μια οποιαδηποτε αποψη για ενα ζητημα, ειτε το κατεχει, ειτε οχι, ειτε το παιζει οτι το κατεχει ειτε νομιζει οτι το κατεχει, καθοτι ειναι γνωστο πως οι αποψεις ειναι σαν τις κ***τρυπιδες... Ολοι εχουν απο μια... Αλλα απο κει και περα, γιατι πρεπει να λεμε την αποψη μας αφοριστικα και με αυτον τον τροπο να θιγουμε τον αλλον; (εστω και αν αυτος σε καμια περιπτωση δεν ηταν ο σκοπος μας)
Γιατι πχ ειναι αναγκαιο να λεμε "μακρυα απο Tolkien" (απλα ανεφερα παραδειγμα μην αρχισουμε κουβεντα περι αυτου) επειδη εμας δεν μας αρεσει για τους χ, ψ λογους ή με πλαγιους τροπους να προσπαθουμε να δειξουμε ποσα ξερουμε για κατι και ποσο αδικο εχουν οι αλλοι "που δεν ξερουν" για αυτο το θεμα;
Νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερα οταν αναφερουμε τετοια πραγματα, να λεμε "για μενα", "κατα την προσωπικη μου αποψη" κτλ.
Ας μην νομιζουμε οτι εμεις εχουμε παντα δικιο και οι αλλοι αδικο... Ολες οι γνωμες και ειδικα οσων αφορα την τεχνη γενικοτερα, δεν μπορουν παρα να ειναι υποκειμενικες...
Οσων αφορα το θεμα, θα πω οτι μου αρεσει αρκετα ο Poe (και σαν ποιητης αλλα και τα πεζα του) και θα ηθελα να πω οτι εγω προτιμω να μην προσπαθω να καταλαβω τα νοηματα κτλ του καθε εργου τεχνης, ουτε να προσπαθω να βρω τι "εννοουσε ο ποιητης"... Αντιθετα, προτιμω να φιλτραρω οτι διαβαζω/ακουω/βλεπω μεσα απο την δικη μου ψυχοσυνθεση,εμπειριες κτλ και να βρω τι σημαινει για μενα, τι λεει σε μενα...
Και προσωπικα πιστευω οτι αυτη ειναι και η μαγεια της τεχνης...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/05, 00:14
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
2203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/05, 21:07
από Agar-agar
0 Απαντήσεις
1417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/05, 21:12
από Agar-agar
10 Απαντήσεις
4635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 23:39
από old_lion
6 Απαντήσεις
4473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 23:03
από androula
0 Απαντήσεις
2747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/13, 19:58
από carvinboy