Αποστολέας Θέμα: Προβληματακι...  (Αναγνώστηκε 4086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark rose

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προβληματακι...
« στις: 27/06/08, 18:24 »
Σχεδον καθε φορα που παιζω κιθαρα,εχω το ιδιο προβλημα...Οταν ξεκολλαω τα δαχτυλα μου απο τα ταστα,για να τα παω αλλου,ακουγονται οι ανοιχτες νοτες...τι να κανω γι αυτο??

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Προβληματακι...
« Απάντηση #1 στις: 27/06/08, 18:31 »
Tπτ παραπανω απο προπονηση. Προσπαθησε να κοντρολαρεις τετοιους ηχους με το δεξι σου χερι κανοντας ελαφρως mute στις χορδες με το δεξι πλαϊνο μερος της παλαμης σου και προσπαθησε να μην πιεζεις πολυ με το αριστερο τις χορδες. Ετσι και δεν θα κουραζεται το αριστερο και θα αποκτησεις καλυτερο κοντρολ στο δεξι που θα σου ειναι απαραιτητο, ειδικα αν ασχοληθεις με ηλεκτρικη και παραμορφωσεις. Κατα τα αλλα μονο προπονησουλα, υπομονη και επιμονη και θα φτιαξει μονο του  ;) Καλη συνεχεια!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματακι...
« Απάντηση #2 στις: 11/07/08, 14:01 »
προπονησουλα, υπομονη και επιμονη και θα φτιαξει μονο του

Είναι πραγματικά πολύ όμορφο να βλέπεις ότι με τον καιρό μερικά πράγματα διορθώνονται "μόνα τους".
Είναι από τα πράγματα που με συναρπάζουν στην κιθάρα.

Προσπαθείς, εξασκείται, αγωνίζεσαι, περνάνε οι μέρες χωρίς να έχεις καταφέρει να το πετύχεις, αλλά μια μέρα πιάνεις την κιθάρα για να παίξεις αυτό που θες, και... το πρόβλημα έχει εξαφανιστεί!!! Είναι τρέλα! Λες και κάποιος σου ρύθμισε το χέρι το βράδυ στον ύπνο σου.

Θυμάμαι όταν προσπαθούσα να παίξω το ρυθμικό του holiday. Ήθελα να καταφέρω να πιάσω την τελευταία συγχορδία χωρίς να μετακινήσω όλο το χέρι μου, παρά μόνο με τέντωμα του μικρού δαχτύλου (όπως είχα δει να κάνει κι ο Schenker σε ένα βιντεάκι).

Προσπαθούσα, έπαιζα συνέχεια, μέχρι που μια στιγμή ξαφνικά το μικρό δάχτυλο έφτασε μόνο του δυο τάστα πιο κάτω! Ήμουν πάρα πολύ χαρούμενος...

Όλα τα ''προβληματάκια'' έτσι φτιάχνονται. Με τον καιρό κι από ''μόνα τους''.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματακι...
« Απάντηση #3 στις: 11/07/08, 14:47 »
Ωραίο αίσθημα..:D

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματακι...
« Απάντηση #4 στις: 19/08/08, 02:24 »
Ο εγκεφαλος την ωρα του υπνου επεξεργαζεται και "χωνευει" οσα μαθαμε, καναμε, ειδαμε κατα τη διαρκεια της ημερας. Δεν λεω να κοιμαστε περισσοτερο - λιγοτερο και συγκεκριμενες ωρες!  :P
Αυτο το εχω σαν εμπειρια απο το πιανο και το λεω. Παιζω ενα κομματι καινουργιο νυχτιατικα (μη φανταστειτε τιποτα δυσκολο, 1 χρονο επαιζα), ωσπου αγανακτω... και πεφτω για υπνο. Σηκωνομαι την αλλη μερα το πρωι και στο πρωτο 5λεπτο ΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚ! βγαινει στρωτο! ;D  Μπορει να παρει μερες οπως προειπαν και οι φιλοι. Απλα να μην αγχωνεσαι και στενοχωριεσαι. Ολα στην ωρα τους με υπομονη!
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Προβληματακι...
« Απάντηση #5 στις: 19/08/08, 11:51 »
Θυμάμαι όταν προσπαθούσα να παίξω το ρυθμικό του holiday. Ήθελα να καταφέρω να πιάσω την τελευταία συγχορδία χωρίς να μετακινήσω όλο το χέρι μου, παρά μόνο με τέντωμα του μικρού δαχτύλου (όπως είχα δει να κάνει κι ο Schenker σε ένα βιντεάκι).

Προσπαθούσα, έπαιζα συνέχεια, μέχρι που μια στιγμή ξαφνικά το μικρό δάχτυλο έφτασε μόνο του δυο τάστα πιο κάτω! Ήμουν πάρα πολύ χαρούμενος...

Όλα τα ''προβληματάκια'' έτσι φτιάχνονται. Με τον καιρό κι από ''μόνα τους''.

Καλό βέβαια είναι να έχουμε υπόψιν μας οτι δεν "λύνονται μόνα τους", αλλα με το καιρό που παίζουμε τα άλλα κομμάτια, το χέρι εξασκείται στις διάφορες τεχνικές και τεντώματα, οπότε, με μια παραπάνω μελέτη στη τεχνική τα αποτελέσματα θα είναι γρηγορότερα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 13:50
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 16:35
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
2238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 17:45
από Nicos_metal
0 Απαντήσεις
1934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/12, 12:56
από Leader