Αποστολέας Θέμα: Bufer  (Αναγνώστηκε 11136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #25 στις: 04/01/17, 12:05 »
Τι λέει το πετάλι όταν ανεβάζεις το gain;


Καθαρό volume boost είναι. Εφόσον έχεις headroom στη συνέχεια δε βρωμίζει. Συνήθως το χρησιμοποιώ για να αυξήσω το drive σε επόμενο πετάλι, συνήθως στο weehbo jmp που το χρησιμοποιώ ως low gain marshall οπότε μου δίνει αύξηση και σε drive και σε volume. Άλλη πολύ ωραία χρήση είναι στη Strat που έχει vintage (low output) μαγνήτες δίνει καταπλητκτικό clean Strat lead tone. Γενικά σε καθαρό ενισχυτή/πετάλια παίρνει το βασικό σου ήχο και ... τον κάνει καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #26 στις: 18/02/17, 19:04 »
Επανέρχομαι σε αυτή τη συζήτηση για να ενημερώσω σχετικά με τις εξελίξεις.

Τελικά η αγορά δεν έγινε τον περασμένο μήνα όπως σχεδίαζα γιατί προέκυψαν κάποια απρόβλεπτα έξοδα. Εν τω μεταξύ τα πετάλια που κοίταζα στο ebay (μεταξύ των οποίων και το Fulltone 2B) δεν ήταν πλέον διαθέσιμα, ενώ είχα ήδη απορρίψει το Mad Professor Ruby Red Booster και το Barber Launch Pad. Eκ των πραγμάτων η επιλογή που απέμενε ήταν το Route 66 V3 (buffer - compressor - overdrive - noise gate). Μετά από ώριμη σκέψη όμως κατέληξα στο ότι δεν χρειάζομαι πραγματικά ένα ακόμα overdrive, οπότε παρά το γεγονός ότι το συγκεκριμένο πετάλι είναι μια πολύ ελκυστική πρόταση, μάλλον θα ήταν πλεονασμός για μένα. Και ενώ είχα σκοπό να αρχίσω την αναζήτηση για περισσότερες επλογές σε νέες βάσεις, βρήκα ξανά στο ebay το Comp 66 σε αρκετά δελεαστική τιμή και το αγόρασα. Όταν το παραλάβω θα αναφέρω εντυπώσεις, αν και νομίζω ότι ο αδερφός zeoy κάλυψε το θέμα σε μεγάλο βαθμό.

Eυχαριστώ και πάλι όσους συμμετείχαν στη συζήτηση, ειδικά τον Αδριανό και τον zeoy, των οποίων η συνεισφορά υπήρξε (ως συνήθως) πολύτιμη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #27 στις: 18/02/17, 20:38 »
Αναμενουμε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #28 στις: 20/02/17, 16:53 »
Ελπίζω να σου αρέσει Γιώργο (και να μη σε πήρα στο λαιμό μου ;D ).
Να αναφέρω απλώς, ότι προσφάτως έκανα κάποιες αναδιατάξεις στο pedalboard μου. Επιχείρησα λοιπόν να αντικαταστήσω το πρώτο στη σειρά Comp 66 με άλλο πετάλι (υπέκυψα σε GAS για univibe type pedal) που το ήθελα πρώτο και είχα ακούσει ότι έχει καλύτερο buffer από αυτόν που χρησιμοποιεί η Visual Sound. Το Comp 66 θα πήγαινε στο τέλος της αλυσίδας ως buffer και overall volume boost. E, καμία σχέση. Το Comp 66 ξαναπήγε πρώτο στην αλυσίδα και είχα ξανά την ευκαιρία να επιβεβαιώσω ότι (με τα δικά μου πετάλια, καλώδια, κιθάρες κλπ) ο buffer της Visual Sound είναι εξαιρετικός. 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Bufer
« Απάντηση #29 στις: 20/02/17, 20:31 »
Ποιό univibe; Οπωσδήποτε κράτα το πριν τα drive!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #30 στις: 21/02/17, 12:29 »
Φυσικά είναι πριν τα drive και είναι αυτό
http://www.tcelectronic.com/viscous-vibe/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #31 στις: 21/02/17, 18:27 »
Ελπίζω να σου αρέσει Γιώργο (και να μη σε πήρα στο λαιμό μου ;D ).

Nίκο, δυστυχώς με έχεις πάρει στο λαιμό σου αρκετές φορές μέχρι τώρα, με πρώτη και καλύτερη την περίπτωση του VHT 12/20 (νοσταλγικός αναστεναγμός). Περιττό να αναφέρω ότι το εκτιμώ ιδιαίτερα και ελπίζω να συνεχίσει να συμβαίνει και στο μέλλον... :up

Όσον αφορά στο Comp 66 που το παρέλαβα χτες, με μια πρώτη δοκιμή το buffer λειτουργεί καλά. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από buffer, αλλά το συγκεκριμένο σίγουρα καθαρίζει τον ήχο και επαναφέρει τα πρίμα. Ενώ πριν χρησιμοποιούσα τα tone controls του Killer Booster και Barber Custom Cool (που μέχρι τώρα ήταν τα πρώτα πετάλια στην αλυσίδα) για να το αντισταθμίσω συχνοτικά, τώρα ακόμα και χωρίς αυτά o ήχος ακούγεται πιο καθαρός και διαυγής. Η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι το αποτέλεσμα είναι πιο διακριτικό απ' ό,τι περίμενα. Εμφανές μεν, αλλά διακριτικό. Ίσως να πρέπει να ψάξω περισσότερο τις ρυθμίσεις, ίσως το πρόβλημα στο rig μου να μην ήταν τόσο έντονο εξ αρχής. Σε συνδυασμό με το compressor, φαίνεται να δίνει στον ήχο μια διαφορετική αύρα (όχι χροιά) που μού αρέσει, αλλά μού είναι δύσκολο να την περιγράψω.

Το gain είναι μια ενδιαφέρουσα παράμετρος. Το unity gain είναι λίγο πριν από την 9 ο'clock θέση, οπότε στο αρχικό εύρος η ένταση μειώνεται όταν ενεργοποιώ το πετάλι. Παρατηρώ ότι σε πιο υψηλές ρυθμίσεις δίνει μια ιδέα από crunch στον Carvin, ο οποίος είναι εξαιρετικά καθαρός ενισχυτής και από μόνος του σχεδόν δεν σπάει καθόλου. Δεν το δοκίμασα ακόμα στον Egnater Tweaker, ούτε σε συνδυασμό με άλλα πετάλια, οπότε έχω την αίσθηση ότι έχω ακόμα πολλά να μάθω για τη λειτουργία του gain και του πεταλιού γενικότερα.

Αυτά προς το παρόν. Αύριο που είμαι off θα έχω τη δυνατότητα να το εξερευνήσω περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #32 στις: 22/02/17, 12:57 »

Γιώργο, εμένα το συγκεκριμένο buffer κάνει τον ήχο μου να είναι ίδιος είτε είμαι στο:
α) κιθάρα->5m καλώδιο->πεταλιέρα με καμιά 10ρια πετάλια->5m καλώδιο->ενισχυτής
είτε στο:
β) κιθάρα->5m καλώδιο->ενισχυτής


Χωρίς το buffer το α χάνει πρίμα και σα να χάνει και δύναμη/δυναμικό εύρος το σήμα μου. Με το buffer, τα α και β είναι πρακτικά πανομοιότυπα. Νομίζω ότι αυτό που λες ("...τώρα ακόμα και χωρίς αυτά o ήχος ακούγεται πιο καθαρός και διαυγής..." και "Εμφανές μεν, αλλά διακριτικό.") είναι το κλειδί. Δεν θα σου κάνει θαύματα αλλά θα αναιρέσει τις κακές συνέπειες των μακριών καλωδίων και των πολλών πεταλιών (φυσικά θα τις αναιρέσει στο βαθμό που ήδη υπάρχουν). Α, και καθώς το κάνει αυτό δε θα πρέπει να σου βάζει πίσω υπερβολικά και ψεύτικα πρίμα (όπως έχω αισθανθεί με το buffer των Boss).


Όσο για το crunch σε ψηλά επίπεδα του gain νομίζω ότι έχει να κάνει με το input stage του κάθε ενισχυτή. Όλοι οι ενισχυτές έχουν ένα όριο στο τι μπορούν να δεχτούν σαν αρχικό σήμα χωρίς να παραμορφώσουν (είτε στο αρχικό είτε σε επόμενα στάδια). Στο δικό μου στον VHT δεν το έχω καθόλου το φαινόμενο αλλά δεν το έχω πάει και το gain ποτέ μετά τις 2 η ώρα (δε μου χρειάζεται περισσότερο volume boost ρεαλιστικά). Στο Hayden Mofo που είναι πιο γκαζιάρης είναι λιγάκι πιο εύκολο να τον υπεροδηγήσει αλλά εξαρτάται και που έχω το gain ( έχει gain και master σε αντίθεση με τον VHT).
Όσο για τον compressor, μια τυπική strat με το ρυθμιστικό του compression στις 10-11 η ώρα, δηλαδή ένα διακριτικό επίπεδο συμπίεσης, και gain λίγο πάνω απο το unity (+Tone off) νομίζω ότι κολακεύεται πολύ και πάει προς Knopfler ο ήχος.     


Καλά ψαξίματα


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #33 στις: 22/02/17, 18:25 »
Χωρίς το buffer το α χάνει πρίμα και σα να χάνει και δύναμη/δυναμικό εύρος το σήμα μου. Με το buffer, τα α και β είναι πρακτικά πανομοιότυπα. Νομίζω ότι αυτό που λες ("...τώρα ακόμα και χωρίς αυτά o ήχος ακούγεται πιο καθαρός και διαυγής..." και "Εμφανές μεν, αλλά διακριτικό.") είναι το κλειδί. Δεν θα σου κάνει θαύματα αλλά θα αναιρέσει τις κακές συνέπειες των μακριών καλωδίων και των πολλών πεταλιών (φυσικά θα τις αναιρέσει στο βαθμό που ήδη υπάρχουν). Α, και καθώς το κάνει αυτό δε θα πρέπει να σου βάζει πίσω υπερβολικά και ψεύτικα πρίμα (όπως έχω αισθανθεί με το buffer των Boss).

Ναι, αυτό ακριβώς. Ενώ πριν έπρεπε να αυξάνω τα πρίμα μέσω των tone control κάποιων πεταλιών, τώρα προφανώς ο ήχος μένει αναλοίωτος και δεν χρειάζεται αυτή η τεχνητή αντιστάθμιση. Βέβαια εγώ λόγω στησίματος έχω αρκετό μικρότερο μήκος καλωδίων και μόνο(!) 7 πετάλια, οπότε ίσως γι αυτό η διαφορά είναι λιγότερο αισθητή. Υποψιάζομαι ότι αν η πεταλιέρα μου μειωθεί σε μέγεθος κατά 1-2 πετάλια, ίσως η ύπαρξη ενός buffer να μην είναι απαραίτητη.

Παράθεση
Όσο για το crunch σε ψηλά επίπεδα του gain νομίζω ότι έχει να κάνει με το input stage του κάθε ενισχυτή. Όλοι οι ενισχυτές έχουν ένα όριο στο τι μπορούν να δεχτούν σαν αρχικό σήμα χωρίς να παραμορφώσουν (είτε στο αρχικό είτε σε επόμενα στάδια). Στο δικό μου στον VHT δεν το έχω καθόλου το φαινόμενο αλλά δεν το έχω πάει και το gain ποτέ μετά τις 2 η ώρα (δε μου χρειάζεται περισσότερο volume boost ρεαλιστικά). Στο Hayden Mofo που είναι πιο γκαζιάρης είναι λιγάκι πιο εύκολο να τον υπεροδηγήσει αλλά εξαρτάται και που έχω το gain ( έχει gain και master σε αντίθεση με τον VHT).

To gain σίγουρα δεν είναι υπερβολικό, μπορώ να πω ότι μού άρεσε που άκουσα τον Carvin να αγριεύει λίγο (τουλάχιστον όταν το soak είναι στο μέγιστο) χωρίς να χρειαστεί να τού βάλω ένα overdrive μπροστά. Συνήθως χρησιμοποιώ τον Carvin για το καθαρό του ήχο και τον Τweaker όταν χρειάζομαι παραμόρφωση.

Παράθεση
Όσο για τον compressor, μια τυπική strat με το ρυθμιστικό του compression στις 10-11 η ώρα, δηλαδή ένα διακριτικό επίπεδο συμπίεσης, και gain λίγο πάνω απο το unity (+Tone off) νομίζω ότι κολακεύεται πολύ και πάει προς Knopfler ο ήχος.

Γενικά νομίζω ότι το compression γύρω στο 12 είναι η ιδανική ρύθμιση. Kάπου μεταξύ 10 και 2 θα έλεγα, ανάλογα και με τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Κάτω από αυτό η επίδραση δεν είναι αντιληπτή, ενώ παραπάνω (και ειδικά κοντά στο μέγιστο) γίνεται υπερβολικό. Συγκεκριμένα για strat, η δική μου ρύθμιση θα ήταν με το compression γύρω στο 12 και gain γύρω στο 10, για ένα ελαφρό boost με λίγη συμπίεση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #34 στις: 22/02/17, 18:36 »
Μονο 7 πεταλια;
Βραζιλη,μπαμ ο Απολλωνας τωρα.ΤΩΡΑ.Να τημοριθει για παραδειγματισμο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #35 στις: 22/02/17, 19:42 »
Μονο 7 πεταλια;
Βραζιλη,μπαμ ο Απολλωνας τωρα.ΤΩΡΑ.Να τημοριθει για παραδειγματισμο

αντισταθμίζει όμως με το πλήθος κιθάρων που έχει ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bufer
« Απάντηση #36 στις: 22/02/17, 19:55 »
Βραζιλη.Αγαλμα στον Απολλωνα τωρα.ΤΩΡΑ.Για παραδειγματισμο
The μπασό is the law