Αποστολέας Θέμα: Ξεκινώντας Home-Recording  (Αναγνώστηκε 6470 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ξεκινώντας Home-Recording
« στις: 23/04/10, 14:17 »
Λοιπον, πηρα την πολυποθητη καρτα ηχου (μια Tascam US-122mkII) σημερα κ ειπα να κατσω να δω τι ψαρια πιανουμε...Εκανα κανονικα εγκατασταση τους drivers απο το cd κι ολα καλα κ ωραια, ανοιγω το Amplitube 3, αλλα με το που plug-αρω την κιθαρα, ακρα του ταφου σιωπη...Κ λεω τωρα...που ειναι το προβλημα?

Εχω ως output συσκευη την onboard Καρτα ηχου, ολα λειτουργουν κανονικα, αλλα ενω θετω την Tascam ως input device, ειναι σα να μην περναει το σημα της κιθαρας...τι κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #1 στις: 23/04/10, 17:03 »
γιατι εχεις εξοδο απο μια καρτα και εισοδο απο αλλη?

Μηπως δεν χωνευουν η μια την αλλη?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #2 στις: 23/04/10, 17:32 »
γιατι εχεις εξοδο απο μια καρτα και εισοδο απο αλλη?


Γιατί προφανώς δεν υπάρχουν μόνιτορ συνδεδεμένα στην εξωτερική κάρτα σωστά ?

Και μένα πάντως περίεργο μου ακούγεται να δουλεύει και με τις δυο μαζί  :-\  και δεν ξέρω και αν γίνεται .

Αν συνδέσεις τα ηχεία του pc στην tackam κατευθείαν ?
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #3 στις: 23/04/10, 18:32 »
γιατι εχεις εξοδο απο μια καρτα και εισοδο απο αλλη?


Γιατί προφανώς δεν υπάρχουν μόνιτορ συνδεδεμένα στην εξωτερική κάρτα σωστά ?

Και μένα πάντως περίεργο μου ακούγεται να δουλεύει και με τις δυο μαζί  :-\  και δεν ξέρω και αν γίνεται .

Αν συνδέσεις τα ηχεία του pc στην tackam κατευθείαν ?


Ρε φιλε χαλασε το πληκτρολογιο μου και εβαλα αλλο ... μολις διαβασα το ποστ εφτυσα τον καφε, παραλιγο να πνιγω.

Αν διαβασεις την ερωτηση μου και την απαντηση σου  (και σκεφτεις λιγο ηχο/σηματα κτλπ) θα καταλαβεις γιατι.

Anyway...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #4 στις: 23/04/10, 19:19 »
Σόρυ για το πληκρολόγιο κατ'αρχήν .... αν θες σου στέλνω ένα δώρο  :P

Που είναι το περίεργο στην απάντησή μου δεν καταλαβαίνω  ::)
Δουλεύει κάποιο DAW με δυο κάρτες μαζί ?

Αν απαντούσες ίσως να ήταν καλύτερα για όλους μας ... μπας και μάθουμε κάτι και σήμερα.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #5 στις: 23/04/10, 19:51 »
Υποθετω πως ο mastering επαθε την ιδια αντιδραση με οποιοδηποτε ασχολειται καιρο με τα DAW και τις καρτες ηχου!

Προφανως οταν παιρνεις μια καρτα ηχου την αξιοποιεις και σαν εισοδο και σαν...εξοδο! Γι'αυτο φροντιζεις να συνδεεις τα ηχεια που εχεις ( ειτε ειναι απλα ηχειακια υπολογιστη, ειτε monitors ) με την εξοδο της καρτας που μολις αγορασες! Αλλιως μπλεκεις με κατι που λεγεται conflict και στα windows αυτο ειναι κατι κλασσικο!

Kamelot, απο το BIOS θα απενεργοποιησεις την on board καρτα και θα την αποχαιρετησεις για παντα! Υστερα θα πας στις ρυθμισεις ηχου των Windows και θα ενεργοποιησεις την Tascam και σαν εισοδο αλλα και σαν εξοδο ( συνδεοντας προφανως και τα ηχεια εκει ).

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #6 στις: 23/04/10, 20:19 »
Υποθετω πως ο mastering επαθε την ιδια αντιδραση με οποιοδηποτε ασχολειται καιρο με τα DAW και τις καρτες ηχου!

Προφανως οταν παιρνεις μια καρτα ηχου την αξιοποιεις και σαν εισοδο και σαν...εξοδο! Γι'αυτο φροντιζεις να συνδεεις τα ηχεια που εχεις ( ειτε ειναι απλα ηχειακια υπολογιστη, ειτε monitors ) με την εξοδο της καρτας που μολις αγορασες! Αλλιως μπλεκεις με κατι που λεγεται conflict και στα windows αυτο ειναι κατι κλασσικο!

Kamelot, απο το BIOS θα απενεργοποιησεις την on board καρτα και θα την αποχαιρετησεις για παντα! Υστερα θα πας στις ρυθμισεις ηχου των Windows και θα ενεργοποιησεις την Tascam και σαν εισοδο αλλα και σαν εξοδο ( συνδεοντας προφανως και τα ηχεια εκει ).



Αυτό ακριβώς είπα στο φίλο μου τον camelot ... να συνδέσει τα ηχεία του pc στην tascam κατευθείαν .

Υποθέτω πως είμαι πιο κοντά στο επίπεδο γνώσεων του camelot παρά του mastering.
απλά τηχαίνει να έχω κάνει αρκετες home recording δουλίτσες με τις καρτούλες μου , τα μονιτιράκια μου και όλα τα συναφή ...
αλλιώς δε θα απαντούσα στο θέμα ...... σχόλια περι καφέδων είναι περιττά νομίζω αν και δεν πιστεύω ότι ήταν κακή η πρόθεση.

υγ. @camelot ... sorry man
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #7 στις: 23/04/10, 20:42 »
γιατι εχεις εξοδο απο μια καρτα και εισοδο απο αλλη?

Μηπως δεν χωνευουν η μια την αλλη?


Προφανως αν μπορουσα να τα εχω ολα σε μια, θα το ειχα κανει ρε συ...

Τι sorry ρε Κωστη, κανενα προβλημα....Απλα, επειδη τα ηχεια μου εχουν αλλο βυσμα απο τις εξοδους της Tascam, ειπα να τα αφησω στην on board καρτα ηχου, πιστευοντας πως δε θα εχουν προβλημα και θα λειτουργουν, μιας κ στο Amplitube 3 υπαρχει η επιλογη να εχεις αλλη καρτα για εισοδο κ αλλη για εξοδο...

Freemind, ευχαριστω για τη βοηθεια...κ εγω αρχικα να τα εχω ολα στην Tascam ηθελα, αλλα δε γινεται...πρεπει να παρω ενα βυσματακι για να γινει αυτο και να επισπευσω την αγορα monitors!

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #8 στις: 24/04/10, 01:50 »
Σόρυ για το πληκρολόγιο κατ'αρχήν .... αν θες σου στέλνω ένα δώρο  :P

Που είναι το περίεργο στην απάντησή μου δεν καταλαβαίνω  ::)
Δουλεύει κάποιο DAW με δυο κάρτες μαζί ?

Αν απαντούσες ίσως να ήταν καλύτερα για όλους μας ... μπας και μάθουμε κάτι και σήμερα.

Σοζ Φιλε ισως καταλαβες λαθος...εννουσα οτι ειπες ακριβως το ιδιο με μενα απλα απο διαφορετικη οπτικη (κοιτουσαμε το ιδιο καλωδιο απο τις απεναντι μεριες να το πω)...***Ο καφες εφυγε απο το γελιο μεν αλλα οχι με κακία σιγουρα ..αν διαβασεις τα ποστ με την σειρα παλι και σκεφτεις οτι λεμε το ιδιο, ελπιζω να γελασεις κι εσυ (αλλα να μην πνιγεις).
Ολα γκουντ ελπιζω...

***Αυτο δεν εγινε στα αληθεια βεβαια, ετσι το 'πα για να δειξω το αστειο του θεματος (αν και δεν επιασε τελικα) :)

Υποθετω πως ο mastering επαθε την ιδια αντιδραση με οποιοδηποτε ασχολειται καιρο με τα DAW και τις καρτες ηχου!

Προφανως οταν παιρνεις μια καρτα ηχου την αξιοποιεις και σαν εισοδο και σαν...εξοδο! Γι'αυτο φροντιζεις να συνδεεις τα ηχεια που εχεις ( ειτε ειναι απλα ηχειακια υπολογιστη, ειτε monitors ) με την εξοδο της καρτας που μολις αγορασες! Αλλιως μπλεκεις με κατι που λεγεται conflict και στα windows αυτο ειναι κατι κλασσικο!

Kamelot, απο το BIOS θα απενεργοποιησεις την on board καρτα και θα την αποχαιρετησεις για παντα! Υστερα θα πας στις ρυθμισεις ηχου των Windows και θα ενεργοποιησεις την Tascam και σαν εισοδο αλλα και σαν εξοδο ( συνδεοντας προφανως και τα ηχεια εκει ).



+1
εγω επισης (κι ελπιζω αυτο να βοηθαει) τρεχω το ενα pc με 2 καρτες (on board και Lynx AES16)
Eιλικρινα δεν θυμαμαι τι εχω κανει, παντως οταν δουλευω, εχω στο DAW Μονο Lynx και οταν μιλαω στο skype, χρησιμοποιω την on-board.

Eιναι καλυτερα να εχεις μονο την tascam και να παρεις το βυσμα που σου χρειαζεται και να απενεργοποιησεις την on board (η δικη μου περιπτωση ειναι πολυ ειδικη, αλλα αν πραγματικα θελεις, θα δω στα windows και θα σου πω τι εχω κανει)(windows xp pro)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/10, 04:25 από odeon-mastering »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #9 στις: 24/04/10, 04:19 »
Παράθεση
μιας κ στο Amplitube 3 υπαρχει η επιλογη να εχεις αλλη καρτα για εισοδο κ αλλη για εξοδο...

και με τους ASIO drivers τι γίνεται μετά?  ??? 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #10 στις: 24/04/10, 18:14 »
Kamelot, απο το BIOS θα απενεργοποιησεις την on board καρτα και θα την αποχαιρετησεις για παντα! Υστερα θα πας στις ρυθμισεις ηχου των Windows και θα ενεργοποιησεις την Tascam και σαν εισοδο αλλα και σαν εξοδο ( συνδεοντας προφανως και τα ηχεια εκει ).
Το 'χεις δοκιμάσει και γίνεται; Ξες γιατί ρωτάω, πριν πάρω την EMU0202 κι εγώ αυτό ήθελα, να την έχω αντί της ενσωματωμένης. Αλλά ένας φίλος (κι αυτός με τη 0202) μου είπε ότι στις εφαρμογές που δεν υποστηρίζονται από τους ASIO drivers δε θα έχω ήχο.

Δηλαδή κι εγώ όταν ανοίγω την κάρτα, παίρνω τα ηχεία απ' την ενσωματωμένη και τα συνδέω στην 0202. Ήχο μες απ' τα Windows όμως συνήθως δεν ακούω (πχ media player, vlc, youtube κλπ), μόνο τα *μπινγκ* *μπονγκ* μηνύματα του λειτουργικού.

@_KAMELOT_: Χίλιες φορές να χρησιμοποιείς την εξωτερική και για είσοδο και για έξοδο, έτσι όλη την επεξεργασία του ήχου την αναλαμβάνει η εξωτερική κι όχι ο επεξεργαστής σου.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #11 στις: 25/04/10, 02:50 »
Παράθεση
Το 'χεις δοκιμάσει και γίνεται; Ξες γιατί ρωτάω, πριν πάρω την EMU0202 κι εγώ αυτό ήθελα, να την έχω αντί της ενσωματωμένης. Αλλά ένας φίλος (κι αυτός με τη 0202) μου είπε ότι στις εφαρμογές που δεν υποστηρίζονται από τους ASIO drivers δε θα έχω ήχο.
δεν έχω δει ακόμα υπολογιστή που να μην έχει στο BIOS επιλογή για να απενεργοποιήσεις την on board.
οσο για τους asio ότι να ναι σου είπε. εκτός αν είπε κάτι άλλο ή δεν κατάλαβες εσύ .
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #12 στις: 25/04/10, 03:24 »


@_KAMELOT_: Χίλιες φορές να χρησιμοποιείς την εξωτερική και για είσοδο και για έξοδο, έτσι όλη την επεξεργασία του ήχου την αναλαμβάνει η εξωτερική κι όχι ο επεξεργαστής σου.

Αυτο δυστυχως ειναι λαθος, οι επεξεργασιες γινονται παντα στον κεντρικο επεξεργαστη.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #13 στις: 25/04/10, 13:53 »
Παράθεση από: jim.ni
δεν έχω δει ακόμα υπολογιστή που να μην έχει στο BIOS επιλογή για να απενεργοποιήσεις την on board.
οσο για τους asio ότι να ναι σου είπε. εκτός αν είπε κάτι άλλο ή δεν κατάλαβες εσύ .
Όχι ρε συ, δε λέω αυτό ;D Ξέρω για το BIOS, κατά καιρούς κι εγώ έχω απενεργοποιήσει τη δική μου. Λέω για να χρησιμοποιείς την εξωτερική κάρτα για κύρια κάρτα ήχου. Πλάκα πλάκα θα βάλω την 0202 ως κάρτα αναπαραγωγής στα "βίντοβς" και βλέπω.

Παράθεση από: odeon-mastering
Αυτο δυστυχως ειναι λαθος, οι επεξεργασιες γινονται παντα στον κεντρικο επεξεργαστη.
That's embarrassing... Είμαι και πληροφορική πανάθεμά με... Αλλά ντάξει από hardware είμαι λίγο...

Δηλαδή στην ουσία παίρνουμε εξωτερικές κάρτες για τις θύρες και το χαμηλό latency;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #14 στις: 25/04/10, 14:17 »
Παιδες, ολα οκ...εκανα πατεντες με 3(!) ανταπτορες, τα ηχεια μπηκαν στην Tascam, απενεργοποιησα την on-board καρτα ηχου κ ολα κομπλε...ευχαριστω για τη βοηθεια, ας μη διαγραφει το θεμα, γιατι σιγουρα θα μου προκυψουν κ αλλες αποριες στη συνεχεια

@odeon-mastering: Δηλαδη με το δικο μου ποστ σου χυθηκε ο καφες, οχι του Κωστα?? Αν ναι, να ξερεις θα βρω που μενεις...;D :P

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #15 στις: 25/04/10, 15:30 »

Δηλαδή στην ουσία παίρνουμε εξωτερικές κάρτες για τις θύρες και το χαμηλό latency;

Nαι, κυριως για τις θυρες (ποσοτητα, ποιοτητα, ειδος)...οσο για το latency δυστυχως κι εγω δεν γνωριζω τις διαφορες απο on board σε εξωτερικη.
Υπαρχουν και οι καρτες με καποιο DSP, οι οποιες αναλαμβανουν καποιες επεξεργασιες, αλλα δεν θεωρουντε καρτες ηχου, τουλαχιστον με την εννοια που συζητουσαμε εδω.

@odeon-mastering: Δηλαδη με το δικο μου ποστ σου χυθηκε ο καφες, οχι του Κωστα?? Αν ναι, να ξερεις θα βρω που μενεις...;D :P
ποπο μπερδευτηκαμε τελειως χεχεχε...οχι, με του κωστα το ποστ γελασα, αλλα απλα επειδη ουσιαστικα ηταν ιδιο με το δικο μου (κατα ενα τροπο που κανει νοημα μονο στο δικο μου κεφαλι).
Να μην ξεχασω, οταν μπορεσεις φτιαξε καλωδια και πετα τους ανταπτορες.

καλη διασκεδαση με την νεα καρτα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #16 στις: 25/04/10, 15:54 »

Να μην ξεχασω, οταν μπορεσεις φτιαξε καλωδια και πετα τους ανταπτορες.

καλη διασκεδαση με την νεα καρτα.

Βασικα, οταν μπορεσω, θα παρω κατευθειαν μονιτορ για να γλυτωσω το μπλεξιμο των καλωδιων, αλλα κ να εχω καλυτερο ηχο...για την ωρα, θα κατσω με αυτα, εχω ετσι κ αλλιως πολλα να μαθω πρωτα πριν προσωρησω σε καλυτερο εξοπλισμο. Ευχαριστω anyway!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ξεκινώντας Home-Recording
« Απάντηση #17 στις: 25/04/10, 21:08 »
Kamelot, απο το BIOS θα απενεργοποιησεις την on board καρτα και θα την αποχαιρετησεις για παντα! Υστερα θα πας στις ρυθμισεις ηχου των Windows και θα ενεργοποιησεις την Tascam και σαν εισοδο αλλα και σαν εξοδο ( συνδεοντας προφανως και τα ηχεια εκει ).
Το 'χεις δοκιμάσει και γίνεται; Ξες γιατί ρωτάω, πριν πάρω την EMU0202 κι εγώ αυτό ήθελα, να την έχω αντί της ενσωματωμένης. Αλλά ένας φίλος (κι αυτός με τη 0202) μου είπε ότι στις εφαρμογές που δεν υποστηρίζονται από τους ASIO drivers δε θα έχω ήχο.

Και βεβαια γινεται! Ας το παρουμε τελειως μπακαλιστικα!

Η καρτα οταν ειναι σε περιβαλλον ASIO, παιρνει και στελνει εντολες σαν ASIO. Οταν ομως βρισκεσαι εκτος του προγραμματος ( δηλαδη ειναι κλειστο ή το εχεις "κατεβασει" στο desktop ) ξαναγυριζει συνηθως στις ρυθμισεις των Windows.

Οποτε ο φιλος σου πρεπει μεσα απο το Sound Manager του Control Panel να "δειξει" στα Windows πως η εξοδος καθε ηχου θα ειναι η καρτα! Προφανως σε απλες εφαρμογες, οπως το Winamp πχ, η αλλαγη μπορει να γινει και μεσα απο το menu τους!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 22:15
από The common cunning linguist
7 Απαντήσεις
4567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:40
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 02:24
από KaBi
8 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 22:12
από Panos the Greek
1 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 03:04
από newGuitarMan
14 Απαντήσεις
5576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 22:53
από hardim21
16 Απαντήσεις
6137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/11, 16:23
από jean86
2 Απαντήσεις
9225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 16:21
από Ioannis Anastassakis
31 Απαντήσεις
14848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/16, 16:08
από Nikos7
14 Απαντήσεις
6314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/16, 23:06
από nick_evia