Αποστολέας Θέμα: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL  (Αναγνώστηκε 12800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #25 στις: 13/06/11, 15:06 »
  Βασικα δεν ειμαι και αρχαριος. Παιζω εδω και 4 χρονια κιθαρα
 
 
 
  Οχι. δεν ειναι η πρωτη μου ηλεκτρικη(για την ακριβεια εχω αλλες 4) αλλα οχι λεσ πολ...
 

Δηλαδή παίρνεις μια ηλεκτρική τον χρόνο, ενώ εγώ κρατάω την 1η και μοναδική μου για 10. Απο έναν άνθρωπο που παίρνει ηλεκτρική 10 φορές σπανιότερα απο σένα τι απάντηση περιμένεις ? άστο καλύτερα... Συμφωνώ με οτι είπε ο Βραζίλης


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #26 στις: 13/06/11, 17:55 »
(ακόμα και μια Studio κοστίζει πάνω από 1000 Ευρώ, δηλαδή 5-6 φορές την τιμή της Vintage)



Υπάρχουν και πιο φθηνές... http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_worn_gold_top.htm
Οι συγκεκριμένες είναι βέβαια "made exclusive for thomann" , οπότε δεν μπορούν να δοκιμαστούν κάπου στην ελλάδα, αν και απ'οτι έχω καταλάβει οι περισσότεροι πλέον τα specs κοιτάνε μόνο και παραγγέλνουν. ;D


Επομένως το ερώτημα που κατά τη γνώμη μου πρέπει να τεθεί σε μια τέτοια σύγκριση είναι αν μια Gibson Les Paul είναι 5 ή 10 φορές καλύτερο όργανο από την V100 (γιατί αντικειμενικά καλύτερο είναι χωρίς αμφιβολία). Και προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει και τις δύο κιθάρες καθώς και πολλές άλλες, δεν νομίζω ότι μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο.

Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου να σκεφτόμαστε έτσι γιατί κάποια πράγματα δεν μπορούν να εξηγηθούν "ποσοτικά", κάνοντας δλδ συγκρίσεις καλύτερου-χειρότερου με αριθμούς.
Αφού όμως μπήκαν οι αριθμοί για να περιγράψουν την ανωτερότητα ή όχι ενός οργάνου, ας το συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο.


Μια ακριβή κιθάρα, για έναν μέτριο μουσικό μπορεί να μην είναι 5-10 φορές καλύτερη απο την κατά 5-10 φορές φθηνότερη  δικιά του.
Αν έρθει όμως ένας 5-10 φορές καλύτερος μουσικός απο αυτόν και την παίξει μπορεί να βγάλει τελείως διαφορετικό συμπέρασμα.


Με άλλα λόγια...
Επειδή οι κιθάρες δεν είναι έπιπλα, αλλά έχουν φτιαχτεί για να παράγουν μουσική, όσο καλύτερος και πιο έμπειρος μουσικός είναι ο "ενδιαφερόμενος" τόσο πιο εύκολα και πιο εύστοχα (αλλά πάντα χωρίς να λείπει το στοιχείο της υποκειμενικότητας) θα μπορεί να αξιολογήσει το τί και πόσα του προσφέρει ένα όργανο, κάνοντας πάντα τον λογαριασμό με την τσέπη του και την τιμή που του προσφέρεται.

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #27 στις: 13/06/11, 21:21 »
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι σε μια τέτοια σύγκριση πρέπει να σκεφτεί κανείς αν η διαφορά τιμής ανάμεσα σε δύο όργανα αντικατοπτρίζει τη μεταξύ τους διαφορά σε θέματα ποιότητας και απόδοσης ή όχι. Με άλλα λόγια το value for money. Από εκεί ξεκινάει το "5 ή 10 φορές καλύτερη" (γιατί κάπου εκεί βρίσκεται η αντιστοιχία στις τιμές των δύο οργάνων), άσχετα αν στην πράξη κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό να μετρηθεί με οποιοδήποτε τρόπο και αποτελεί καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. H δική μου άποψη είναι ότι για τα 200 Ευρώ της V100 παίρνεις ένα όργανο το οποίο αν έφερε το λογότυπο της Gibson (ή οποιασδήποτε άλλης γνωστής φίρμας) θα πουλιόταν πολύ πιο ακριβά, ενώ αντίστοιχα τα 2000 Ευρώ της Gibson Les Paul εμπεριέχουν και τον "πληθωρισμό" που συνεπάγεται το όνομα Gibson. Aυτό μπορεί κανείς να το αντιληφθεί όπως θέλει, είτε με ποσοτικά είτε με ποιοτικά μέτρα, και ανάλογα να το δικαιολογήσει ή όχι κατά περίσταση. Προσωπικά κατανοώ πλήρως τους λόγους για τους οποίους μπορεί κάποιος να θέλει μια Gibson και να είναι διατεθειμένος να πληρώσει την τσουχτερή τιμή, ακόμα και αν πλέον δεν τους συμμερίζομαι. Πέρα όμως από το αναντίρρητο συμπέρασμα ότι μια Vintage σού προσφέρει πολύ καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής, αντικειμενικά είναι ένα όργανο που με ένα καλό setup θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

Και αυτό που λες για τον καλύτερο μουσικό (και έχεις απόλυτο δίκιο), αλλά ο καλύτερος μουσικός θα βγάλει καλό tone και από τη φτηνη κιθάρα. Οπότε μάλλον οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι θα έπρεπε κανείς να προβληματίζεται πώς θα γίνει καλύτερος κιθαρίστας και όχι πού θα βρει ένα ή δύο χιλιάρικα παραπάνω για να αγοράσει την πιο ακριβή κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #28 στις: 14/06/11, 00:50 »
Και αυτό που λες για τον καλύτερο μουσικό (και έχεις απόλυτο δίκιο), αλλά ο καλύτερος μουσικός θα βγάλει καλό tone και από τη φτηνη κιθάρα. Οπότε μάλλον οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι θα έπρεπε κανείς να προβληματίζεται πώς θα γίνει καλύτερος κιθαρίστας και όχι πού θα βρει ένα ή δύο χιλιάρικα παραπάνω για να αγοράσει την πιο ακριβή κιθάρα.

Ο καλύτερος μουσικός δεν είναι τυχαία καλύτερος.
Είναι καλύτερος γιατί κάποιες αισθήσεις του είναι πολύ πιο ανεπτυγμένες απο αυτές του μέτριου (ή άπειρου ακόμα) μουσικού.
Μία απο αυτές είναι και η ακοή.

Ναι, ο καλύτερος μουσικός θα βγάλει tone απο μιά τέτοια κιθάρα, θα καταλάβει όμως τι μπορεί και τι δεν μπορεί να του δώσει ένα φθηνό πλήν τίμιο όργανο παίζοντας το.
Αν το επίδεδο της μουσικής του έκφρασης δεν μπορεί να καλυφθεί απο αυτό το όργανο, θα προσπεράσει και θα αναζητήσει κάτι άλλο.

Ο καλός μουσικός δηλαδή ξέρει οτι με την καλύτερη κιθάρα θα γίνει καλύτερος, ο άπειρος μουσικός δεν είναι ακόμη σε θέση ούτε να το ξέρει, ούτε να το κάνει.
(...και έτσι πρέπει να είναι. Προς το παρόν άλλες είναι οι προτεραιότητες αλλά και τα όργανα γι'αυτόν..)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #29 στις: 14/06/11, 19:05 »
Σωστες οι αποψεις σας και ομολογω οτι δεν τις ειχα σκεφτει.... Ισχυει οντως το οτι αν δεν εχεις αυτι δεν εισαι μουσικος... Αλλα εσυ Απολλων τι νομιζεις? αν η vitange ειχε την σταμπα της gibson πανω ποσο θα στοιχιζε?
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
Απ: Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #30 στις: 22/06/11, 01:59 »
Και αυτό που λες για τον καλύτερο μουσικό (και έχεις απόλυτο δίκιο), αλλά ο καλύτερος μουσικός θα βγάλει καλό tone και από τη φτηνη κιθάρα. Οπότε μάλλον οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι θα έπρεπε κανείς να προβληματίζεται πώς θα γίνει καλύτερος κιθαρίστας και όχι πού θα βρει ένα ή δύο χιλιάρικα παραπάνω για να αγοράσει την πιο ακριβή κιθάρα.

Ο καλύτερος μουσικός δεν είναι τυχαία καλύτερος.
Είναι καλύτερος γιατί κάποιες αισθήσεις του είναι πολύ πιο ανεπτυγμένες απο αυτές του μέτριου (ή άπειρου ακόμα) μουσικού.
Μία απο αυτές είναι και η ακοή.

Ναι, ο καλύτερος μουσικός θα βγάλει tone απο μιά τέτοια κιθάρα, θα καταλάβει όμως τι μπορεί και τι δεν μπορεί να του δώσει ένα φθηνό πλήν τίμιο όργανο παίζοντας το.
Αν το επίδεδο της μουσικής του έκφρασης δεν μπορεί να καλυφθεί απο αυτό το όργανο, θα προσπεράσει και θα αναζητήσει κάτι άλλο.

Ο καλός μουσικός δηλαδή ξέρει οτι με την καλύτερη κιθάρα θα γίνει καλύτερος, ο άπειρος μουσικός δεν είναι ακόμη σε θέση ούτε να το ξέρει, ούτε να το κάνει.
(...και έτσι πρέπει να είναι. Προς το παρόν άλλες είναι οι προτεραιότητες αλλά και τα όργανα γι'αυτόν..)
Παρ'ολο που κι εμενα η εμπειρια μου με κιθαρες δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο...θα συμωνησω με τον  Grouvy και τον Απολλων οτι το οργανο δεν κανει τον μουσικο...και βεβαια αγοραζουμε ενα μουσικο οργανο με τη λογικη οτι θα το κρατησουμε ειτε ειναι ακριβο ειτε ειναι φτηνο μεχρις οτου μπορει να μας δοσει το maximum των δυνατοτητων του το οποιο βεβαια ερχεται και με την καθημερινη εξασκηση και μελετη

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #31 στις: 22/06/11, 08:48 »
NΑΙ φίλοι μου, το όργανο δεν κάνει τον μουσικό, όμως κάνει τον ΗΧΟ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #32 στις: 22/06/11, 10:25 »
Αλλα εσυ Απολλων τι νομιζεις? αν η vitange ειχε την σταμπα της gibson πανω ποσο θα στοιχιζε?

Eπειδή η συζήτηση έχει ξεφύγει από το αρχικό της θέμα και πλέον κινείται σε καθαρά φιλολογικά επίπεδα, θα αρκεστώ να πώ ότι την άποψή μου για τη συγκεκριμένη κιθάρα και γενικά τις Vintage την έχω εκφράσει κατ' επανάληψιν, σε αυτό το thread αλλά και σε άλλα παρόμοια. Έχω την αίσθηση ότι συνεχίζεις να το σκέφτεσαι λάθος το θέμα, γιατί ψάχνεις μια κιθάρα που θα φτάνει ή (θα μπορεί εν δυνάμει να φτάσει) στο υποτιθέμενο επίπεδο μιας Gibson, αντί να ψάχνεις ένα όργανο που θα σού κάτσει καλά στο χέρι και θα σε ικανοποιεί ηχητικά και αισθητικά. Πιστεύω ότι η Vintage είναι μια καλή επιλογή για αυτό που θέλεις και μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη στο μέλλον, αν και εφόσον αποφασίσεις ότι χρειάζεται κάποια αναβάθμιση. Τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα και δεν νομίζω ότι σε βοηθούν ουσιαστικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagosthemaster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #33 στις: 22/07/11, 01:20 »
Pedia na kano mia erotisi kai ego ? skeftome na agoraso kai ego tin vintage v100 apla ego 8a tin ithela mono gia acorda gt pezo 2 xronia akoustiki gia peite gnomes 8a itan kali kinisi ???

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #34 στις: 22/07/11, 11:56 »
NΑΙ φίλοι μου, το όργανο δεν κάνει τον μουσικό, όμως κάνει τον ΗΧΟ.
O ενισχυτης οι μαγνητες και τα εφε κανουν τον ηχο...τα χερια διαμορφωνουν το τελικο...TONE(μπορει να εχεις κορυφαιο εξοπλισμο και το tone που βγαζεις να ειναι απαισιο) που ακουει ο ακροατής και η κιθαρα ενα πολυ μικρο ποσοστο του ηχου....εκει παιζει περισσοτερο ρολο το playability η ποιοτητα κατασκευης κτλ κτλ..αλλα ολα αυτα για τον κιθαριστα οχι για τον τελικο ηχο τοσο και το κοινο που τον ακουει.

Και για να απαντησουμε και στην ερωτηση του threadstarter:Οχι δεν μου αρεσουν οι Les Paul ειναι ασχημες εμφανισιακα και χοντρο..λες.Το θεμα ομως ειναι αν αρεσουν σε εσενα...
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος vagosthemaster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #35 στις: 22/07/11, 13:16 »
Paidia i Vintage V100 iparxei stin ellada ?????

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #36 στις: 22/07/11, 14:10 »
Απ'όσο ξέρω όχι φίλε...Επίσης, μη γράφεις με greeklish, απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #37 στις: 22/07/11, 14:28 »
NΑΙ φίλοι μου, το όργανο δεν κάνει τον μουσικό, όμως κάνει τον ΗΧΟ.


O ενισχυτης οι μαγνητες και τα εφε κανουν τον ηχο......η κιθαρα ενα πολυ μικρο ποσοστο του ηχου....

Τάσομαι πάντα υπέρ της πρώτης άποψης.
Όποιος στον ίδιο ενισχυτή και με τους ίδιους μαγνήτες δυσκολεύεται να ξεχωρίσει ένα καλό όργανο απο ένα entry level όργανο, τότε σαφώς μπορεί να υποστηρίζει την δεύτερη άποψη.

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #38 στις: 22/07/11, 15:15 »
NΑΙ φίλοι μου, το όργανο δεν κάνει τον μουσικό, όμως κάνει τον ΗΧΟ.


O ενισχυτης οι μαγνητες και τα εφε κανουν τον ηχο......η κιθαρα ενα πολυ μικρο ποσοστο του ηχου....

Τάσομαι πάντα υπέρ της πρώτης άποψης.
Όποιος στον ίδιο ενισχυτή και με τους ίδιους μαγνήτες δυσκολεύεται να ξεχωρίσει ένα καλό όργανο απο ένα entry level όργανο, τότε σαφώς μπορεί να υποστηρίζει την δεύτερη άποψη.

Εσυ μπορεις? και δεν μιλαμε να εχεις απο τη μια ενα...μαδερι με χορδες και απο την αλλη μια πανακριβη κιθαρα....αλλα μια αξιοπρεπη κιθαρουλα των 500 ευρω εξοπλισμενη με γα..το hardware και ενα headstock worship icon  των 3000.....θα καταλαβεις εσυ απο μια ηχογραφηση ποια ειναι ποια?(μιλαμε παντα για παρομοια specs,scale και τα λοιπα) .Ασε τη θεωρια και τι λογικα πρεπει να συμβαινει...στην πραξη τι γινεται....
Εισαι τοσο σιγουρος πχ που θα στοιχηματιζες  τον εξοπλισμο σου? γιατι αν ειναι τοσο ευδιακριτη η διαφορα τοτε θα ειναι ευκολη υποθεση.....ειναι σαν να σου λεω ξεχωρισε το κοκκινο απο το μαυρο ε? η μηπως...οχι? εγω παντω λεω πως....ουτε με σφαιρες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #39 στις: 22/07/11, 17:06 »
Το πόσο σημαντική είναι μιά διαφορά εξαρτάται απο την ικανότητα και την εμπειρία του αυτιού που ακούει.

Ειδικά η εμπειρία και τα πολλά χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο διαμορφώνουν σιγά και σταθερά το ακουστικό κριτήριο του καθενός μας.
(Μαζί βέβαια και με το απαιτούμενο ταλέντο γιατί κάποιος μπορεί να προσπαθεί 20 και βάλε χρόνια παραμένοντας για πάντα καλαμπόρτζος.. ;D )

Όταν πχ κάποιος στα 20+ χρόνια που ασχολείται με τις ηλ.κιθάρες έχει κάνει τουλάχιστον 50+ live gigs, έχει παίξει και δοκιμάσει έναν μεγάλο αριθμό κιθάρων και ενισχυτών (απο φθηνές μέχρι πανάκριβες), έχει αναπτύξει ένα δικό του ύφος και tone στο παίξιμο του, τότε μήπως είναι σε θέση να καταλάβει περισσότερα πράγματα απο έναν νεαρό που παίζει 3-4 χρόνια στο σπίτι του, με την ίδια κιθάρα (ή έστω 2-3 διαφορετικές) και που βρίσκεται ακόμη στα πρώτα βήματα του project: "Διαμόρφωση ενός προσωπικού tone"...?

Μήπως αυτή η όποια ηχητική διαφορά δύο οργάνων που κάποιοι θα χαρακτήριζαν μικρή, στα αυτιά του πρώτου μπορεί να ακούγεται κάπως μεγαλύτερη?..... ή έστω important enough for him ώστε να τον κάνει να θέλει ή να μην θέλει μιά συγκεκριμένη κιθάρα??

Μήπως θα πρέπει ο καθένας μας κάνοντας την αυτοκριτική του να "υποψιαστεί" οτι μπορεί να υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι εκεί έξω που ίσως ακούνε κάποια παραπάνω πράγματα απο εμάς?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #40 στις: 22/07/11, 18:15 »
Το πόσο σημαντική είναι μιά διαφορά εξαρτάται απο την ικανότητα και την εμπειρία του αυτιού που ακούει.

Ειδικά η εμπειρία και τα πολλά χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο διαμορφώνουν σιγά και σταθερά το ακουστικό κριτήριο του καθενός μας.
(Μαζί βέβαια και με το απαιτούμενο ταλέντο γιατί κάποιος μπορεί να προσπαθεί 20 και βάλε χρόνια παραμένοντας για πάντα καλαμπόρτζος.. ;D )

Όταν πχ κάποιος στα 20+ χρόνια που ασχολείται με τις ηλ.κιθάρες έχει κάνει τουλάχιστον 50+ live gigs, έχει παίξει και δοκιμάσει έναν μεγάλο αριθμό κιθάρων και ενισχυτών (απο φθηνές μέχρι πανάκριβες), έχει αναπτύξει ένα δικό του ύφος και tone στο παίξιμο του, τότε μήπως είναι σε θέση να καταλάβει περισσότερα πράγματα απο έναν νεαρό που παίζει 3-4 χρόνια στο σπίτι του, με την ίδια κιθάρα (ή έστω 2-3 διαφορετικές) και που βρίσκεται ακόμη στα πρώτα βήματα του project: "Διαμόρφωση ενός προσωπικού tone"...?

Μήπως αυτή η όποια ηχητική διαφορά δύο οργάνων που κάποιοι θα χαρακτήριζαν μικρή, στα αυτιά του πρώτου μπορεί να ακούγεται κάπως μεγαλύτερη?..... ή έστω important enough for him ώστε να τον κάνει να θέλει ή να μην θέλει μιά συγκεκριμένη κιθάρα??

Μήπως θα πρέπει ο καθένας μας κάνοντας την αυτοκριτική του να "υποψιαστεί" οτι μπορεί να υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι εκεί έξω που ίσως ακούνε κάποια παραπάνω πράγματα απο εμάς?

Ειδες που μου λες παλι θεωριες? εγω σου εκανα μια απλη ερωτηση...εσυ τις ξεχωριζεις? γιατι παντα λεμε για τον τυπο που ακουει σε συχνοτητες...σκυλων που ειναι επαγγελματιας που εχει δοκιμασει εκατομμυρια κιθαρες και ενισχυτες κτλ κτλ κτλ..... παντα  υπαρχει αυτος ο......γκουρου επαγγελματιας που ακουει τα παντα(ουτε ο clint eastwood the man with no name να ηταν)....στην πραξη ομως οταν κανεις την ερωτηση προσωπική.....κανενας δεν παιρνει το ρισκο.....ολοι λενε για καποιον που ...ξερουν..η που δεν ξερουν αλλα λογικα θα πρεπει να...υπαρχει.

Μιλαμε μονο για ηχο...οταν ο αλλος παρει την κιθαρα στα χερια...ολες οι προκαταληψεις ξεχυνονται σαν ποταμι και ακουει διαφορα.Οταν ομως υπαρχει μονο ηχος τοτε παπαλα...αλλο η αισθηση της καλοφτιαγμενης κιθαρας που παιρνει ο παικτης και αλλο ο τελικος ηχος που εισπραττει ο ακροατής.

Θα μπορουσες να μου πεις ναι ρε φιλε τις ξεχωριζω.Δεν θα μπορουσα να σου το αρνηθω ετσι και αλλιως.Ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις.Οτι και να μου ελεγες θα το δεχομουνα....την αληθεια αλλωστε μονο ο καθενας μας την ξερει για τον εαυτο του.Ειδες ομως τι ειπες ...παλι μιλησες για τον ταδε εμπειρο που λογικα μετα απο τοση τριβη με το αντικειμενο θα τα καταφερνει.Του στυλ εγω δεν μπορω αλλα  εχω ακουσει οτι ο φιλος του μπατζανακη της αδερφης μου τα καταφερνει ::) .

Γιαυτο σου λεω ασε τι λεει ο καθε γκουρου με gas συνδρομο....εσυ  ο διπλα και ο...παραδιπλα ακουτε τις διαφορες? μονο ηχος αντικειμενικα σε τεστ θα αναγνωριζες τι ειναι τι? αυτο μετραει.....

Ο καθενας λοιπον οπως λες να κανει την αυτοκριτικη.....αλλα αυτοκριτική σημαινει να κρινει και να μη λεει ψεματα στον εαυτο του...οχι να "υποψιαστει" για το τι μπορουν η οχι  να κανουν οι αλλοι.Και για να στο κανω και φραγκοδιφραγκα...ξερεις εσυ καποιον που  σε τυφλο τεστ(εχοντας παντα κατι να χασει...σαν στοιχημα δηλαδη) με ολες τις παραμετρους πανομοιοτυπες θα τολμαγε να αναγνωρισει την κιθαρα των 3000 ευρω απο ενα δειγμα 3 η τεσσαρων? Αν οντως μπορει δεν θα πρεπει να διστασει καν....ευκολα φραγκα....αλλα εκει ειναι που κολλανε ολοι...στην πραξη.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #41 στις: 22/07/11, 18:26 »
Ειδες που μου λες παλι θεωριες?

Δεν μιλάω καθόλου με θεωρίες.
Ο τύπος που περιγράφω αρχικά θα μπορούσα να είμαι εγώ, πάνω κάτω αυτά που αναφέρω είναι η δική μου εμπειρία στον χώρο (Αν και ασχολούμαι παραπάνω απο 20 χρόνια..)

Πρέπει να φύγω όμως τώρα, έχω μάθημα, περισσότερα το βράδυ..
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #42 στις: 22/07/11, 18:47 »
Ειδες που μου λες παλι θεωριες?

Δεν μιλάω καθόλου με θεωρίες.
Ο τύπος που περιγράφω αρχικά θα μπορούσα να είμαι εγώ, πάνω κάτω αυτά που αναφέρω είναι η δική μου εμπειρία στον χώρο (Αν και ασχολούμαι παραπάνω απο 20 χρόνια..)

Πρέπει να φύγω όμως τώρα, έχω μάθημα, περισσότερα το βράδυ..

Θα μπορουσες..αλλα δεν εισαι ...εδω ειναι η ουσια....εγω σου εδωσα συγκεκριμενο παραδειγμα σε σενα και σε οποιον νομιζει οτι μπορει....αλλα δεν απαντησες συγκεκριμενα...παλι αοριστιες....ασε την αρρωστια του ελληνα...πολυ κλο κλο και αυγο τιποτα...πρακτικα μπορεις να το κανεις? χερια-ενισχυτης-μαγνητες-εφφε ιδια μονο oi κιθαρες διαφορετικες( και με το ιδιο scale και τα λοιπα στοιχεια ιδια βεβαιως οχι stratocaster με vintagoειδεις μαγνητες και καφροκιθαρα με emg) 3 η 4 και οχι δυο(γιατι το αμπεμπαμπλομ θα παει συνεφφο) και ελα βρες μου εσυ μετα την βασσιλισσα του headstock..το basswood απο το μαονι ...τον εβενο απο το rosewood.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #43 στις: 22/07/11, 20:37 »
Να προσθεσω και κάτι ακόμα πολυ ενδιαφερον στην κουβεντα σας,που λεει ο Rob Chappers σε αυτό το τεστ φθηνης και ακριβης κιθαρας.
Μιας Epiphone 500 € και μιας Gibson Custom ανω των 3000€...
Απο το σημειο 6:15 περιπου και μετα εχει ενδιαφερον


Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #44 στις: 22/07/11, 21:07 »
Να προσθεσω και κάτι ακόμα πολυ ενδιαφερον στην κουβεντα σας,που λεει ο Rob Chappers σε αυτό το τεστ φθηνης και ακριβης κιθαρας.
Μιας Epiphone 500 € και μιας Gibson Custom ανω των 3000€...
Απο το σημειο 6:15 περιπου και μετα εχει ενδιαφερον

http://www.youtube.com/watch?v=IrZpxgz7Dwk&playnext=1&list=PL6C1D8CBC85D81A00

O chappers τονιζει το playability,κατι που ειπα και εγω πριν...πως σου καθεται η κιθαρα στα χερια....εκει βλεπεις αρκετη διαφορα αναμεσα σε μια καλοφτιαγμενη κιθαρα και μια μετρια....βεβαια....οι δυο κιθαρες δεν εχουν το ιδιο hardware οποτε δεν τιθεται συγκριση οπως επισης για να βγαλεις συμπερασμα πρεπει να τις ακους χωρις να τις βλεπεις
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #45 στις: 22/07/11, 21:50 »
Θα μπορουσες..αλλα δεν εισαι ...εδω ειναι η ουσια....εγω σου εδωσα συγκεκριμενο παραδειγμα σε σενα και σε οποιον νομιζει οτι μπορει....αλλα δεν απαντησες συγκεκριμενα...παλι αοριστιες....ασε την αρρωστια του ελληνα...πολυ κλο κλο και αυγο τιποτα...πρακτικα μπορεις να το κανεις?

Ποιό συγκεκριμένο παράδειγμα αγοράκι μου καλό?  ::)

Έχεις την δυνατότητα να το κάνεις πράξη αυτό που λες ή απλά λες άρες μάρες κουκουνάρες??

Να βρείς λοιπόν δύο κιθάρες, μία των 400-500ευρώ και μία +2500, βάλε τους ίδιους μαγνήτες και στις δύο, στήστες στον χώρο σου παρουσία ενός καλού λαμπάτου 1000+ ευρώ ενισχυτή και μετά στείλε μου μύνημα να έρθω μαζί με κάποιον που θα ξέρει να βγάζει ήχο, (για να μην παίζω εγώ αλλά ούτε να παίζει και όποιος νάναι) για να πούμε τότε οτι μπορεί να έχει μιά κάποια αξία σαν πείραμα.
(τα υπόλοιπα περί στοιχημάτων για να χάσει κάποιος το gear του κλπ τα προσπερνάω γρήγορα, μου θυμίζουν αλογομούρηδες του ιπποδρόμου και παπατζήδες, όχι μουσικούς...)

Αν όμως δεν μπορείς να στήσεις ένα τέτοιο πείραμα μην το προτείνεις.

Βέβαια, εκτός όλων αυτών, εννοείται οτι κανένας δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν, ξέρω πολύ καλά που βρίσκομαι σε οτι αφορά τέτοια θέματα, όπως μπορώ και να συμπεράνω περίπου που βρίσκεσαι εσύ έχοντας ακούσει 2-3 κλιπς σου.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Θελω τη γνωμη σας για LES PAUL
« Απάντηση #46 στις: 22/07/11, 23:25 »
Θα μπορουσες..αλλα δεν εισαι ...εδω ειναι η ουσια....εγω σου εδωσα συγκεκριμενο παραδειγμα σε σενα και σε οποιον νομιζει οτι μπορει....αλλα δεν απαντησες συγκεκριμενα...παλι αοριστιες....ασε την αρρωστια του ελληνα...πολυ κλο κλο και αυγο τιποτα...πρακτικα μπορεις να το κανεις?

Ποιό συγκεκριμένο παράδειγμα αγοράκι μου καλό?  ::)

Έχεις την δυνατότητα να το κάνεις πράξη αυτό που λες ή απλά λες άρες μάρες κουκουνάρες??

Να βρείς λοιπόν δύο κιθάρες, μία των 400-500ευρώ και μία +2500, βάλε τους ίδιους μαγνήτες και στις δύο, στήστες στον χώρο σου παρουσία ενός καλού λαμπάτου 1000+ ευρώ ενισχυτή και μετά στείλε μου μύνημα να έρθω μαζί με κάποιον που θα ξέρει να βγάζει ήχο, (για να μην παίζω εγώ αλλά ούτε να παίζει και όποιος νάναι) για να πούμε τότε οτι μπορεί να έχει μιά κάποια αξία σαν πείραμα.
(τα υπόλοιπα περί στοιχημάτων για να χάσει κάποιος το gear του κλπ τα προσπερνάω γρήγορα, μου θυμίζουν αλογομούρηδες του ιπποδρόμου και παπατζήδες, όχι μουσικούς...)

Αν όμως δεν μπορείς να στήσεις ένα τέτοιο πείραμα μην το προτείνεις.

Βέβαια, εκτός όλων αυτών, εννοείται οτι κανένας δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν, ξέρω πολύ καλά που βρίσκομαι σε οτι αφορά τέτοια θέματα, όπως μπορώ και να συμπεράνω περίπου που βρίσκεσαι εσύ έχοντας ακούσει 2-3 κλιπς σου.

Εγω αδερφε το παραδειγμα με το πειραμα το προτεινω για αυτους που ακουνε η νομιζουνε οτι ακουνε διαφορες.Οποιος θελει το κανει οποιος θελει οχι.Εγω δεν εχω το συγκεκριμενο gear να το πραγματοποιησω και ουτε το χρειαζομαι...ξερω οτι σε τετοιο τεστ δεν θα εβρισκα την κιθαρα συμβολο :P η αν την εβρισκα θα ηταν κατα τυχη. Το λεω για αυτους που νομιζουνε οτι μπορουνε...γιατι οπως ξερεις και στην οποια επιστημη αμα θες να δεις αν κατι ισχυει η οχι κανεις πειραμα....οσο ποιο αντικειμενικο μπορει να γινει.Αλλιως ολα ειναι λογια του αερα(και εμεις οι κιθαριστες απο λογια του αερα και δοξασιες ειμαστε στην πρωτη γραμμη).

Το στοιχημα το ειπα ενδεικτικα για να σου δωσω να καταλαβεις οτι αλλο ειναι να λες κατι στο περιπου και αλλο να εισαι σιγουρος.Μη το παιρνεις της μετρητοις δεν θελω το gear σου απλα θελω να δω ποσο σιγουρος εισαι γιατι αμα εισαι σιγουρος δεν ρισκαρεις.....οποτε δεν θα εχεις και προβλημα(βεβαια και αυτο νομιζω οτι το καταλαβες απλα κανεις οτι δεν... ;) ).

Τελος λοιπον οντως δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα σε κανεναν αλλα στην ερωτηση μου παλι δεν απαντησες....ναι η οχι? μπορεις η δεν μπορεις? προσωπικα το αν μπορεις η οχι δεν μου λεει απολυτως τιποτα για το τι παικτης εισαι....μπορει να εισαι απιστευτος παικτης και παλι να μη βρεις την..γαλαζοαιματη κιθαρα.. αυτο δεν σε μειωνει καθολου(αλλα μαλλον εσυ αυτο πιστευεις και δεν απαντας).Anyway ο καθενας πιστευει αυτο που θελει να πιστευει.Το τι ισχυει πραγματικα και το τι μπορει να αποδειξει ειναι αλλο θεμα ;) .
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
4 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 12:33
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
2101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 19:22
από ilianthos-Kanlis
θελω να LOOPαρω!!!!!

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 4 » Εφέ

88 Απαντήσεις
24392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 14:42
από adr1anos
10 Απαντήσεις
4767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/10, 16:36
από Lo.Lee.Ta
1 Απαντήσεις
1763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 00:41
από rosedoukas
5 Απαντήσεις
2371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 13:17
από children of bodom
13 Απαντήσεις
7829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 23:08
από zepfan
0 Απαντήσεις
1789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 02:53
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:38
από Βραζίλης