Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή μαγνητών  (Αναγνώστηκε 6528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετατροπή μαγνητών
« στις: 07/07/09, 22:16 »
Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψή σας.
Πριν απο λίγο καιρό διάβασα σε ένα άλλο forum πως μπορούμε να μετατρέψουμε τους μαγνήτες της κιθάρας, αγοράζοντας απλούς alnico και εγκαθιστώντας τους.
Έχω μια jackson js-1 με τους εργοστασιακούς μαγνήτες,οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Θα δω διαφορά στον ήχο κάνοντας την μετατροπή ή επειδή είναι φθηνοί εργοστασιακοί,δεν θα αλλάξει τίποτα?
2. Είναι καλή ιδέα για να μπορέσω να ξεχωρίσω τις ιδιότητες των διάφορων μαγνητών alnico 2,3,4,5,8?
Σίγουρα στους μαγνήτες παίζουν ρόλο και τα πηνία κτλ,αλλά εγώ μιλάω για την γενική ιδέα,ούτως ώστε να αρχίζω να κλίνω προς τον δικό μου ήχο.
Αυτά προς ώρας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #1 στις: 07/07/09, 23:27 »
Κάποιος σε αυτό το forum (νομίζω ο Enema) είχε κάνει μια πολύ καλή και διεξοδική περιγραφή της διαδικασίας μετατροπής ενός μαγνήτη με τον τρόπο που αναφέρεις, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν κατάφερα να βρω το σχετικό thread...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #2 στις: 08/07/09, 14:23 »
Έψαξα αρκετά να το βρω,αλλά τζίφος. Θυμάσαι τίποτα περισσότερο;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #3 στις: 08/07/09, 15:24 »
Θυμάμαι ότι είχε κάνει μια πολύ λεπτομερή περιγραφή της διαδικασίας αποσυναρμολόγησης του μαγνήτη, αφαίρεσης της μαγνητικής μπάρας και τοποθέτησης μιας καινούργιας. Είχε αναλύσει τη διαδικασία βήμα προς βήμα και με πολλές φωτογραφίες που συνόδευαν το κείμενο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τον αυτουργό εκείνου του thread και δεν ξέρω γιατί μού ήρθε στο μυαλό o Enema όταν διάβασα την ερώτησή σου. Ίσως επειδή αυτός καταπιάνεται με παρόμοιες μετατροπές στις κιθάρες του και οι περιγραφές του είναι αρκετά γουστόζικες και αστείες όπως ήταν και εκείνο το θέμα. Κρίμα που δεν μπορούμε να το ξαναβρούμε. Ίσως θα έπρεπε να τού στείλουμε ένα προσωπικό μήνυμα ώστε να σιγουρευτούμε κατ' αρχήν ότι αυτός το είχε ξεκινήσει, μήπως και έτσι βρούμε κάποια άκρη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #4 στις: 08/07/09, 17:44 »
Έχω μια jackson js-1 με τους εργοστασιακούς μαγνήτες,οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Θα δω διαφορά στον ήχο κάνοντας την μετατροπή ή επειδή είναι φθηνοί εργοστασιακοί,δεν θα αλλάξει τίποτα?
Eαν αλλάξεις τον μαγνήτη-και με αυτό εννοώ την μπάρα-θα ακούσεις διαφορά.Αλλά μην περιμένεις πως θα είναι απαραίτητα προς το καλύτερο.Εαν θυμάμαι καλά οι μαγνήτες σου είναι κεραμικοί,οπότε θα σου πρότεινα να αρχίσεις με Alnico 5.

2. Είναι καλή ιδέα για να μπορέσω να ξεχωρίσω τις ιδιότητες των διάφορων μαγνητών alnico 2,3,4,5,8?
Σίγουρα στους μαγνήτες παίζουν ρόλο και τα πηνία κτλ,αλλά εγώ μιλάω για την γενική ιδέα,ούτως ώστε να αρχίζω να κλίνω προς τον δικό μου ήχο.
για το αν είναι καλή ιδέα η όχι εσύ το ξέρεις καλύτερα,αλλά δεδομένου πως το όργανο σου είναι entry level δεν πιστεύω πως θα καταλάβεις και πολλά.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #5 στις: 08/07/09, 18:12 »
Θυμάμαι ότι είχε κάνει μια πολύ λεπτομερή περιγραφή της διαδικασίας αποσυναρμολόγησης του μαγνήτη, αφαίρεσης της μαγνητικής μπάρας και τοποθέτησης μιας καινούργιας. Είχε αναλύσει τη διαδικασία βήμα προς βήμα και με πολλές φωτογραφίες που συνόδευαν το κείμενο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τον αυτουργό εκείνου του thread και δεν ξέρω γιατί μού ήρθε στο μυαλό o Enema όταν διάβασα την ερώτησή σου. Ίσως επειδή αυτός καταπιάνεται με παρόμοιες μετατροπές στις κιθάρες του και οι περιγραφές του είναι αρκετά γουστόζικες και αστείες όπως ήταν και εκείνο το θέμα. Κρίμα που δεν μπορούμε να το ξαναβρούμε. Ίσως θα έπρεπε να τού στείλουμε ένα προσωπικό μήνυμα ώστε να σιγουρευτούμε κατ' αρχήν ότι αυτός το είχε ξεκινήσει, μήπως και έτσι βρούμε κάποια άκρη.
Εγώ θυμάμαι οτι ήταν π΄ραγματι ο Εnema, όπως θυμάμαι επίσης οτι η αποσυναρμολόγηση είχε πετύχει μόνο...Οχι η συναρμολόγηση.... ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #6 στις: 08/07/09, 21:30 »
Θυμάμαι ότι είχε κάνει μια πολύ λεπτομερή περιγραφή της διαδικασίας αποσυναρμολόγησης του μαγνήτη, αφαίρεσης της μαγνητικής μπάρας και τοποθέτησης μιας καινούργιας. Είχε αναλύσει τη διαδικασία βήμα προς βήμα και με πολλές φωτογραφίες που συνόδευαν το κείμενο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τον αυτουργό εκείνου του thread και δεν ξέρω γιατί μού ήρθε στο μυαλό o Enema όταν διάβασα την ερώτησή σου. Ίσως επειδή αυτός καταπιάνεται με παρόμοιες μετατροπές στις κιθάρες του και οι περιγραφές του είναι αρκετά γουστόζικες και αστείες όπως ήταν και εκείνο το θέμα. Κρίμα που δεν μπορούμε να το ξαναβρούμε. Ίσως θα έπρεπε να τού στείλουμε ένα προσωπικό μήνυμα ώστε να σιγουρευτούμε κατ' αρχήν ότι αυτός το είχε ξεκινήσει, μήπως και έτσι βρούμε κάποια άκρη.

Είχα δει κάτι παρόμοιο,αλλά δεν θυμάμαι που. Πάντως σ' ευχαριστώ για την βοήθεια,θα συνεχίσω να ψάχνω, Άν θυμηθείς κάτι άλλο....
Δεν έχω και το θάρρος να του στείλω π.μ.,καθώς δεν το ξέρω το παλληκάρι,δεν έχουμε ξαναμιλήσει...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #7 στις: 08/07/09, 21:36 »
Έχω μια jackson js-1 με τους εργοστασιακούς μαγνήτες,οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Θα δω διαφορά στον ήχο κάνοντας την μετατροπή ή επειδή είναι φθηνοί εργοστασιακοί,δεν θα αλλάξει τίποτα?
Eαν αλλάξεις τον μαγνήτη-και με αυτό εννοώ την μπάρα-θα ακούσεις διαφορά.Αλλά μην περιμένεις πως θα είναι απαραίτητα προς το καλύτερο.Εαν θυμάμαι καλά οι μαγνήτες σου είναι κεραμικοί,οπότε θα σου πρότεινα να αρχίσεις με Alnico 5.

Κι εγώ να θυμάμαι καλά,είναι κεραμικοί οι μαγνήτες. Λες όμως να χειροτερέψει η κατάσταση??? :-\
2. Είναι καλή ιδέα για να μπορέσω να ξεχωρίσω τις ιδιότητες των διάφορων μαγνητών alnico 2,3,4,5,8?
Σίγουρα στους μαγνήτες παίζουν ρόλο και τα πηνία κτλ,αλλά εγώ μιλάω για την γενική ιδέα,ούτως ώστε να αρχίζω να κλίνω προς τον δικό μου ήχο.
για το αν είναι καλή ιδέα η όχι εσύ το ξέρεις καλύτερα,αλλά δεδομένου πως το όργανο σου είναι entry level δεν πιστεύω πως θα καταλάβεις και πολλά.

Ο σκοπός που θέλω να το κάνω είναι καθαρά να δω τη διαφορά τους, για να μπορέσω να κινηθώ αργότερα προς αγορά ενός καλού μαγνήτη που θα με ικανοποιεί.
Το αν θα καταλάβω πολλά, το θέτεις ως προς την ποιότητα του οργάνου ή καθ' αυτών των εργοστασιακών μαγνητών?

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #8 στις: 08/07/09, 21:39 »
Θυμάμαι ότι είχε κάνει μια πολύ λεπτομερή περιγραφή της διαδικασίας αποσυναρμολόγησης του μαγνήτη, αφαίρεσης της μαγνητικής μπάρας και τοποθέτησης μιας καινούργιας. Είχε αναλύσει τη διαδικασία βήμα προς βήμα και με πολλές φωτογραφίες που συνόδευαν το κείμενο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τον αυτουργό εκείνου του thread και δεν ξέρω γιατί μού ήρθε στο μυαλό o Enema όταν διάβασα την ερώτησή σου. Ίσως επειδή αυτός καταπιάνεται με παρόμοιες μετατροπές στις κιθάρες του και οι περιγραφές του είναι αρκετά γουστόζικες και αστείες όπως ήταν και εκείνο το θέμα. Κρίμα που δεν μπορούμε να το ξαναβρούμε. Ίσως θα έπρεπε να τού στείλουμε ένα προσωπικό μήνυμα ώστε να σιγουρευτούμε κατ' αρχήν ότι αυτός το είχε ξεκινήσει, μήπως και έτσι βρούμε κάποια άκρη.
Εγώ θυμάμαι οτι ήταν π΄ραγματι ο Εnema, όπως θυμάμαι επίσης οτι η αποσυναρμολόγηση είχε πετύχει μόνο...Οχι η συναρμολόγηση.... ;D ;D

Μα αγχώνεις τώρα με αυτό που έγραψες! :o
Διαλύθηκε ο μαγνήτης;;;...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #9 στις: 08/07/09, 22:36 »
Απ' ό,τι θυμάμαι η συναρμολόγηση είχε πετύχει. Απλά στη συνέχεια ο Enema συνειδητοποίησε ότι δεν είχε χρησιμοποιήσει για το πείραμά του τον μαγνήτη που είχε πρόβλημα όπως σχεδίαζε, αλλά τον άλλον που λειτουργούσε κανονικά... :o ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #10 στις: 09/07/09, 00:17 »
Απ' ό,τι θυμάμαι η συναρμολόγηση είχε πετύχει. Απλά στη συνέχεια ο Enema συνειδητοποίησε ότι δεν είχε χρησιμοποιήσει για το πείραμά του τον μαγνήτη που είχε πρόβλημα όπως σχεδίαζε, αλλά τον άλλον που λειτουργούσε κανονικά... :o ::)

Κατάλαβα, "έφαγε ήττα"! ;D ;D ;D ;D
Οπότε,έστω και με αυτά τα λίγα που μου είπατε,το σκέφτομαι να κάνω ένα βήμα... :-\
Να δούμε τι θα βγει...Έχετε καμιά πρόταση απο που να πάρω μαγνήτες;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #13 στις: 09/07/09, 01:41 »
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο κατάστημα. Θα πρέπει να κοιτάξεις τι χρεώνουν για έξοδα αποστολής για να δεις αν συνολικά είναι φτηνότερο.

Επίσης ψάχνοντας βρήκα και αυτό που πιστεύω ότι θα σε ενδιαφέρει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #14 στις: 09/07/09, 02:58 »
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο κατάστημα. Θα πρέπει να κοιτάξεις τι χρεώνουν για έξοδα αποστολής για να δεις αν συνολικά είναι φτηνότερο.


Το έχω ψάξει και τα έχω συγκρίνει μέρες πριν και με συμφέρει απο τo site,που δέχεται και paypal παρεπιπτόντως. Απλά σε ρώτησα επειδή σίγουρα ξέρεις περισσότερα απο μένα όσον αφορα μαγαζιά,κιθαριστικά κτλ.

Επίσης ψάχνοντας βρήκα και αυτό που πιστεύω ότι θα σε ενδιαφέρει...


Ότι και να πω είναι λίγο! Το είχα εντοπίσει πιο παλιά κάποια στιγμή,αλλά δεν θυμόμουν διεύθυνση κτλ. Είσαι άπαιχτος!
Ευχαριστώ και σένα και τα υπόλοιπα παιδιά για την βοήθειά σας!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #15 στις: 09/07/09, 09:42 »
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο κατάστημα. Θα πρέπει να κοιτάξεις τι χρεώνουν για έξοδα αποστολής για να δεις αν συνολικά είναι φτηνότερο.


Το έχω ψάξει και τα έχω συγκρίνει μέρες πριν και με συμφέρει απο τo site,που δέχεται και paypal παρεπιπτόντως. Απλά σε ρώτησα επειδή σίγουρα ξέρεις περισσότερα απο μένα όσον αφορα μαγαζιά,κιθαριστικά κτλ.


Το μόνο κατάστημα που ξέρω σίγουρα ότι είχε κάποτε τέτοιους μαγνήτες είναι το Αμερικάνικο Stewart Macdonald. Λογικά τα μεταφορικά δεν θα είναι παραπάνω από 10 Ευρώ. Περιέργως δεν θυμάμαι να είχα βρει κανένα Βρετανικό ή Ευρωπαϊκό κατάστημα που να διέθετε κάτι παρόμοιο.

Καλλή τύχη λοιπόν. Ελπίζω ότι αν τελικά το επιχειρήσεις, θα μάς περιγράψεις τη διαδικασία που ακολούθησες και τις εντυπώσεις και εμπειρίες σου από το αποτέλεσμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #16 στις: 09/07/09, 10:03 »
Κι εγώ να θυμάμαι καλά,είναι κεραμικοί οι μαγνήτες. Λες όμως να χειροτερέψει η κατάσταση??? :-\
Ίσως.Σε αυτούς τους generic μαγνήτες προσωπικά δεν θα δοκίμαζα να βάλω  alnico 2 γιατί  υποψιάζομαι πως θα γίνονταν "μουντοί".Βέβαια,δεν χάνεις και τίποτα  να δοκιμάσεις.


Το αν θα καταλάβω πολλά, το θέτεις ως προς την ποιότητα του οργάνου ή καθ' αυτών των εργοστασιακών μαγνητών?

και τα 2.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #17 στις: 09/07/09, 20:49 »
Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο κατάστημα. Θα πρέπει να κοιτάξεις τι χρεώνουν για έξοδα αποστολής για να δεις αν συνολικά είναι φτηνότερο.


Το έχω ψάξει και τα έχω συγκρίνει μέρες πριν και με συμφέρει απο τo site,που δέχεται και paypal παρεπιπτόντως. Απλά σε ρώτησα επειδή σίγουρα ξέρεις περισσότερα απο μένα όσον αφορα μαγαζιά,κιθαριστικά κτλ.


Το μόνο κατάστημα που ξέρω σίγουρα ότι είχε κάποτε τέτοιους μαγνήτες είναι το Αμερικάνικο Stewart Macdonald. Λογικά τα μεταφορικά δεν θα είναι παραπάνω από 10 Ευρώ. Περιέργως δεν θυμάμαι να είχα βρει κανένα Βρετανικό ή Ευρωπαϊκό κατάστημα που να διέθετε κάτι παρόμοιο.


Το είχα κοιτάξει,μιας και είχα κάνει αγορά απο το κατάστημα και έχει μόνο alnico 5. Απο Ευρώπη,ούτε εγώ έχω βρει κάτι.

Καλλή τύχη λοιπόν. Ελπίζω ότι αν τελικά το επιχειρήσεις, θα μάς περιγράψεις τη διαδικασία που ακολούθησες και τις εντυπώσεις και εμπειρίες σου από το αποτέλεσμα.


Θα το επιχειρήσω και θέλω να τραβήξω και φωτογραφίες βήμα-βήμα. Μόλις τελειώσει η εξεταστική μου,θα το ξεκινήσω. Αναμείνατε.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετατροπή μαγνητών
« Απάντηση #18 στις: 09/07/09, 20:52 »
Κι εγώ να θυμάμαι καλά,είναι κεραμικοί οι μαγνήτες. Λες όμως να χειροτερέψει η κατάσταση??? :-\
Ίσως.Σε αυτούς τους generic μαγνήτες προσωπικά δεν θα δοκίμαζα να βάλω  alnico 2 γιατί  υποψιάζομαι πως θα γίνονταν "μουντοί".Βέβαια,δεν χάνεις και τίποτα  να δοκιμάσεις.

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω με alnico 2 και για την εμπειρία,αλλά και με την σκέψη να σπλιτάρω τον μαγνήτη για πιο απαλό ήχο(?). Απλή σκέψη.

Το αν θα καταλάβω πολλά, το θέτεις ως προς την ποιότητα του οργάνου ή καθ' αυτών των εργοστασιακών μαγνητών?

και τα 2.

Οπότε ήδη να είμαι προετοιμασμένος για πιθανή απογοήτευση. Θα δείξει!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
21 Απαντήσεις
6851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 18:32
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
3 Απαντήσεις
4939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
4723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 00:38
από iliasAEK
38 Απαντήσεις
11711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/13, 23:33
από kbasilis
8 Απαντήσεις
4237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/14, 12:11
από Guitar Fan
8 Απαντήσεις
4097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/15, 12:47
από saved
2 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/15, 08:03
από thetwin
12 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/16, 09:43
από saved
42 Απαντήσεις
13076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/17, 15:38
από modfori