Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448403 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1125 στις: 19/03/11, 18:43 »
Oφείλεται στην άνοδο της τιμής των μεταλευμάτων και του πετρελαίου. Ισότιμη ποσότητα με μια άνοδο τιμής 25%, έχεις 25% άνοδο  ;) .

Όσον αφορά τις εξαγωγές του πρωτογενούς τομέα, κυρίως αγροτικών προϊόντων δηλ, ασ' το καλύτερα.... μπόχα....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1127 στις: 19/03/11, 20:57 »
Μονοχειρα, καλα ολα αυτα που λες, αλλα για το οτι κανεις δεν κοβει αποδειξη δεν φταιει ο ελλιπης ελεγχος απο πλευρας του κρατους και η διαφθορα? Για το οτι δεν εξαγουμε αγροτικα προιοντα δεν φταινε οι παχυλες επιδοτησεις που επαιρναν αγροτες για να "φυτευουν" στην κορυφη του Ολυμπου χωρις να τους ελεγχει κανεις? Για την πτωση του τουρισμου δεν φταιει η αδρανεια του κρατους οσον αφορα στην προωθηση αλλα και στον ελεγχο?? Για την ελλειψη επενδυσεων δεν φταιει η παραλογη φορολογια και η γραφειοκρατεια?

Οι τροποι που προτεινεις για να εσοδα μια χωρα σωστοι ειναι. Υπαρχουν ομως κι αλλοι: Η μειωση των δαπανων. Ανεκαθεν στις επιχειρησεις, δημοσιες και ιδιωτικες, η μεγαλυτερη δαπανη ειναι η μισθοδοσια. Δε μπορει να περιμενουμε να μειωθουν τα ελλειματα εαν δινουμε σε μισθοδοσια δημοσιων υπαλληλων χονδρικα 30 τρις το χρονο, τα οποια τα παιρνουμε μαλιστα με υπερογκους φορους που γονατιζουν την αγορα, με αποτελεσμα τα λουκετα και την ανεργια. Απλη λογικη ειναι τι δεν καταλαβαινετε?

Δεν προκειται για συντηρηση του δημοσιου σε βαρος του ιδιωτικου τομεα ή απλα δεν θελετε να το δειτε?

Freemind, αν ο τριτογενης τομεας σου φαινεται φουμαρα, μπορεις να πας να μεινεις σε μια σπηλια και να κυνηγας βουβαλια ή να καλλιεργεις λαχανα. Κανεις δε σε εμποδιζει. Κατα τα αλλα, οι κοινωνιες αναπτυσσονται. Εκτος κι αν θες να γυρισει η ανθρωποτητα μερικες χιλιαδες χρονια πισω, επειδη εσενα δε σου αρεσει ο τριτογενης τομεας.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1128 στις: 19/03/11, 21:35 »
Για την ελλειψη επενδυσεων δεν φταιει η παραλογη φορολογια και η γραφειοκρατεια?

Ανεκαθεν στις επιχειρησεις, δημοσιες και ιδιωτικες, η μεγαλυτερη δαπανη ειναι η μισθοδοσια.
Oχι για την ελλειψη επενδυσεων στην Ελλαδα φταιει η παγκοσμια οικονομικη πραγματικοτητα.Τα κεφαλαια εχουν την ταση να μετακινουνται προς περιοχες ιδανικες για αυτα..Η Ελλαδα ειχε την ευκαιρια της σε προηγουμενες δεκαετιες..Δεν την αξιοποιησε,ακομα και να την ειχε αξιοποιησει δεν σημαινει οτι ακομα τα κεφαλαια θα βρισκονταν εδω.Φορολογικος παραδεισος λιγο δυσκολο και καλυτερα να μη γινουμε αφου το ρολο αυτο τον εχουν οι χωρες της πρωην ΕΣΣΔ.

Μεγαλυτερη δαπανη με τι κριτηρια?Σε σχεση με τι,και σε τι ειδους επιχειρησεις?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1129 στις: 19/03/11, 21:42 »
Eεεεμμμ, χωρις να σχολιασω τα υπολοιπα, (μιας και φαινεται οτι μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις οτι σου λεμε), αυτο με τα 30τρισ. τον χρονο δαπανες σε μισθους που το ειδες;
Γιατι εγω ηξερα οτι ολο μας το χρεος ειναι καμια 360αρια δισ. Πως γινεται να εχεις συνολικο χρεος 360δισ. και ταυτοχρονα να εχεις χρηματα για να δινεις 30τρισ. τον χρονο σε μισθους;
Προφανως ηθελες να γραψεις 30δισ. ;  Αν ειναι ετσι, θα μπορουσες να δωσεις μια πηγη;
Για ολα οσα σου λεμε τι εχεις να πεις; Γιατι εξακολουθεις και λες οτι εμεις δεν καταλαβαινουμε, την στιγμη που δεν μας εξηγεις γιατι δεν υπηρχε η δυνατοτητα να γινουν ολα αυτα που προτεινονται κατα καιρους;
Γιατι θα μας κανουν ντα οι αγορες; Γιατι θα στεναχωρηθουν οι ελιτ της χωρας και θα πανε αλλου να κανουν τις δουλειες τους; (πολυ γελιο)
Εσυ ειναι καιρος να καταλαβεις οτι η κριση ειναι δημιουργημα τους για να ακολουθησουν συγκεκριμενες πολιτικες που εχουν σαν σκοπο την αποδυναμωση του εργατικου κινηματος παγκοσμιως, ωστε τπτ να μην μπορει να εμποδισει τα σχεδια τους για πληρη ελεγχο των παντων, ορατων και (κυριως) αορατων...
Οχι οτι δεν χρειαζοντουσαν αλλαγες στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα, οπως και σχεδον στα παντα στην Ελλαδα, αλλα η μισθοδοσια, ειναι απο τις πιο χαμηλες στις χωρες της ΕΕ και ειναι γνωστο οτι η κερδοφορια μιας επιχειρησης, δεν περναει απο την μισθοδοσια. Απλα οταν ο καλος καπιταλιστης δει να εχει μειωση κερδων (και οχι απαραιτητα ζημια, απλα μειωση κερδων), θα τα παρει απο οπου μπορει και μιας και ετσι κι αλλιως ελεγχει κυβερνησεις, γιατι να μην τα παρει απο τους εργατες;
Και επιτελους ποτε στην τελικη θα καταλαβεις οτι η πραγματικη οικονομια δεν ειναι οι αγορες αλλα ο αγροτης που καλιεργει, ο τεχνικος που δουλευει στον αυτοκινητο σου, στο pc σου, ο καθε υπαλληλος που υπαρχει και κανει απο την πιο ασημαντη μεχρι την πιο σημαντικη δουλεια;
Αν ολοι αυτοι αυριο σταματησουν να εργαζονται, οι αγορες τι θα κανουν;
Και τι ακριβως προσφερουν τελος παντων οι αγορες; Και απο που κι ως που η κατασκευη χρηματος απο υπαρχον χρημα ειναι κατι ηθικο, θεμιτο και λογικο;
Εγω πχ που δεν εχω μια και αναγκαζομαι να παρω δανειο για να κανω μια εγχειρηση (γιατι τα ασφαλιστικα ταμεια τα παιξανε στα ζαρια και χασανε) και δανειζομαι 5000€ με τοκο 12%, ενω ο κυριος Κ που "του κατσε το τζοκερ", μπορει να παιρνει μονο απο τοκους ενα μηνιαιο ποσο που να αντιστοιχει στον δικο μου μηνιαιο μισθο.
Με λιγα λογια, εγω που δεν εχω χρηματα, πληρωνω τον μισθο του αλλου που καθεται! (μιας και απο τα δικα μου χρηματα που πληρωνω για το δανειο μου, η τραπεζα θα δωσει σε αυτον με τα εκατομ.)
Αυτο εσενα σου ακουγεται λογικο; Σου φαινεται να ειναι σωστος τροπος λειτουργιας;
Αυτο ολο δεν προκαλει απο μονο του μια στρεβλωση στην οικονομια μιας και δημιουργει χρημα απο απολυτως καμια υπηρεσια/αγαθο;
Δεν δημιουργειται ετσι πλασματικο χρημα χωρις αντικρυσμα με αποτελεσμα η αξια του χρηματος να πεφτει σταθερα μεσα στα χρονια;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/11, 21:47 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1130 στις: 19/03/11, 22:38 »
Jimi Pap....
συνεχίζεις να μιλάς χωρίς να παραθέτεις καθόλου πηγές, και στο είπε και ο Darko...
δεν μπορείς να λες ότι να ναι από νούμερα και υπεράριθμες υπηρεσίες χωρίες γεγονότα....σε λίγο θα αρχίσω να πιστεύω πως τα βγάζεις απ το μυαλό σου....

όπως επίσης δεν μου απάντησες ως προς το τι ξέρεις από μισθοληψία....
γιατί πολύ εύκολα προτείνεις να μειωθούν...να κοπούν....να μη δίνονται και καθόλου....λες και μιλάς για αριθμούς και όχι για ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!

τέλος...αυτό:
Μονοχειρα, καλα ολα αυτα που λες, αλλα για το οτι κανεις δεν κοβει αποδειξη δεν φταιει ο ελλιπης ελεγχος απο πλευρας του κρατους και η διαφθορα? Για το οτι δεν εξαγουμε αγροτικα προιοντα δεν φταινε οι παχυλες επιδοτησεις που επαιρναν αγροτες για να "φυτευουν" στην κορυφη του Ολυμπου χωρις να τους ελεγχει κανεις?

ανήκεις σε ένα κράτος και μία κοινωνία....
αν θες να νιώθεις "σωστός"....θα πας από μόνος σου στην εφορία να αποδώσεις το ΦΠΑ....
δεν θα περιμένεις να σε κάνουν τσακωτό μια,δυο,τρεις για να το κάνεις προς αποφυγή περαιτέρω κυρώσεων....αυτό το κάνουν οι κουτοπόνηροι....
αν όχι τότε όταν καταρρεύσει το όλο σύστημα απλά νιώσε μέρος της αιτίας κατάρρευσης και μην κατηγορείς κι από πάνω....
όσο για τις επιδοτήσεις....αν ήταν όντως παχυλές όπως λες, γιατί δεν παραθέτεις και καμιά πηγή... θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερος έλεγχος στο που πηγαίνουν οι επιδοτήσεις (εδώ ναι...γιατί κι εγώ πιστεύω πως έχουν δοθεί μεγάλα ποσά ΌΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ!) αλλά από τη στιγμή που παίρνεις επιδότηση φίλε μου αγρότη....αξιοποίησέ την....
αυτά...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1131 στις: 20/03/11, 00:15 »
Οπότε Jimi  απ'ότι κατάλαβα δεν είσαι υπερ της μείωσης του Δημοσίου, αλλά υπέρ των σωστών ελέγχων εκ μέρους του και της εφαρμογής των νόμων, ούτως ώστε ο κάθε απατεώνας μέχρι σήμερα ιδιώτης να μετατραπεί σε νομοταγή πολίτη που δεν θα κλέβει το κράτος. Αλλά παράλληλα υποστηρίζεις το να υπάρχει λιγότερο Δημόσιο, άρα λιγότεροι  έλεγχοι , άρα περισσότερη ασυδοσία . Και ως βοήθεια όλων αυτών την μείωση των μισθών των Δ.Υ , από τους οποίους παράλληλα αναμένεις να μην ενισχύουν με λαδώματα τον κουτσουρεμένο μισθό τους...Εδώ κάποιοι το κάναν και με καλούς μισθούς...

Καταλαβαίνεις την αντίφαση;

Καταλαβέ το , προσπαθούμε να στο πούμε τόση ώρα αλλά κωφεύεις...Ο πλούσιος ιδιώτης, μαζί με τον ισχυρό λόγω θέσης πολιτικό, έχουν φτιάξει και τη σημερινή κρίση και το όλο οικονομικό αλισβερίσι. Απαξιώνουν χρόνια τώρα τον Δημόσιο Τομέα, μόνο και μόνο για να αποσπάσουν κομμάτια του και να τα κάνουν δικά τους. Το 99 στο Χρηματιστήριο μάζεψαν το χρήμα από το κοσμάκη (δημόσιο και ιδιώτη) αλλά είδες εσύ να πήγε καλά η οικονομία ή να είχαμε ανάπτυξη; Η μόνη ανάπτυξη που είχαμε ήταν αυτή που σου περιέγραψε πιο πάνω ο παππούς. Άσε ήσυχους λοιπόν τους συνανθρώπους σου που παλεύουν να μεγαλώσουν οικογένειες και άρχισε να σκέφτεσαι λίγο, για το ποιός είναι ο πραγματικός σου εχθρός στη παρούσα φάση...

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1132 στις: 20/03/11, 06:33 »

Μεγαλυτερη δαπανη με τι κριτηρια?Σε σχεση με τι,και σε τι ειδους επιχειρησεις?

Παραδοσιακα η μεγαλυτερη δαπανη οποιασδηποτε επιχειρησης εχει πανω απο 5-10 ατομα προσωπικο, ειναι η μισθοδοσια. Δεν χρειαζεται πολυ μυαλο για να το καταλαβει κανεις. Δες τα οικονομικα στοιχεια οποιασδηποτε τετοιας μεσης επιχειρησης Γ ή ακομα και Β κατηγοριας για να παρεις μια ιδεα.

Τζονι οκ, εκ παραδρομης εγραψα 30 τρις αντι για δις. Κι αν δεν ειναι 30 μπορει να ειναι 25. Λιγα ειναι? Τι πηγες θελεις? Πολλαπλασιασε 1500 ευρω το μηνα μεσο ορο (μπορει να ειναι και λιγα), επι 700.000-800.000 ανθρωπους, επι 13 ή 14 μισθους ετησιως και βγαλε τα συμπερασματα σου. Το πρωτο βασικο μελημα αν θελουμε να εχουμε καποια στιγμη θετικο ισοζυγιο ως χωρα, ειναι η μειωση τω δαπανων μας. Αυτα που λες για τη μισθοδοσια, οπως και αυτα που λες για τις αγορες και τους υπαλληλους, δειχνουν ποσο λιγη σχεση εχεις με επιχειρησεις, και οτι γενικα τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου.

Mcmisias, ναι φιλε μου, θελω πολυ λιγοτερους δημοσιους υπαλληλους που να απασχολουνται ομως πιο ουσιαστικα. Εσυ που εισαι δημοσιος, ξερεις πολυ καλα οτι οι δημοσιες υπηρεσιες ειναι ΔΙΑΡΘΡΩΜΕΝΕΣ με τροπο που να απασχολουν πολλους υπαλληλους. Δε μπορει να υπαρχουν σαραντα τμηματα σε καθε υπηρεσια, και για να κανεις τη δουλεια να πρεπει να περασεις απο τα δεκα, μονο και μονο για να "απασχολουνται" δεκαδες υπαλληλοι. Πρεπει να μειωθουν τα τμηματα, και καθε νεο τμημα να εχει μεγαλυτερη προσβαση στα στοιχεια του καθε συναλλασσομενου ωστε να μην πρεπει να περασει απο ολα για να κανει τη δουλεια του, και παραλληλα να απασχολουνται δυο υπαλληλοι αντι για δεκα. Η λεγομενη "γραφειοκρατια" που θα εχεις ακουσει...Ταλαιπωρια του πολιτη, για να απασχολουνται δεκα δημοσιοι υπαλληλοι αντι για ενας. Γνωστος ο ορος χρονια τωρα.

Και φυσικα, o hot sauce εξακολουθει να μιλα για "ανθρωπους" κλπ κλπ, λες και ολοι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι που εχουν χασει τη δουλεια τους τον τελευταιο χρονο για να μη ματωσει μυτη στο δημοσιο, δεν ειναι ανθρωποι. Ρωτας που θα βρουν δουλεια οι δημοσιοι αν απολυθουν, λες και δεν ισχυει το ιδιο ερωτημα για τους ιδιωτικους.

Εκτος αν εννοεις οτι οι ιδιωτικοι θα βρουν πιο ευκολα δουλεια λογω μεγαλυτερης ικανοτητας απο τους δημοσιους, πργμα που δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα. Αλλωστε ειναι πολλες χιλιαδες οι δημοσιοι που κατεχουν σημαντικες θεσεις, χωρις καν πτυχιο, μονο και μονο επειδη ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/11, 07:02 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1133 στις: 20/03/11, 09:01 »

Μεγαλυτερη δαπανη με τι κριτηρια?Σε σχεση με τι,και σε τι ειδους επιχειρησεις?
Παραδοσιακα η μεγαλυτερη δαπανη οποιασδηποτε επιχειρησης εχει πανω απο 5-10 ατομα προσωπικο, ειναι η μισθοδοσια. Δεν χρειαζεται πολυ μυαλο για να το καταλαβει κανεις. Δες τα οικονομικα στοιχεια οποιασδηποτε τετοιας μεσης επιχειρησης Γ ή ακομα και Β κατηγοριας για να παρεις μια ιδεα.

Αρα ο Bill Gates, ο Steve Jobs που ειναι στο fortune100 στους πλουσιοτερους αλλα και αποτελους καποιους απο τους μεγαλυτερους εργοδοτες και απο αυτους που οχι μονο πληρωνουν καλα αλλα δινουν και stock options και bonus  αλλα και σε επιπεδο εταιριων η Apple, Microsoft, Coca Cola, Siemens που εχει απειρους υπεραριθμους και παραρτηματα παντου και σκανδαλα και ρεμουλες, η Deutsche Bank,  η Mercedes, η BP που εχει μια αργοκινητη παγκοσμια δομη μεγαλυτερη απο πολλων δημοσιων σαν την Ελλαδα, ειναι μη ανταγωνιστικες και φτωχες? Εγω λεω οτι ειναι στις πλουσιοτερες εταιριες του κοσμου και αυτες και οι ιδιοκτητες τους. Και οχι γιατι πληρωνουν χαμηλοτερους μισθους η γιατι ειναι υψηλοτερης εντατικοποιησης απο οτι οι ανταγωνιστες τους, αλλα γιατι παραγουν προιοντα που ειναι αμεσα ανταγωνιστικα.

Και κομπινες πολλες ανουν και μαγειρεματα ισολογισμων και δικαστηρια εχουν και διεφθαρμενα στελεχη και ξεχασμενες ομαδες και project σε αργομισθια και οργανωτικα προβληματα και εσωτερικες διαμαχες στελεχων και συνδικατα και αμφιλεγομενης ηθικης και αποτελεσματικοτητας κινησεις ειχαν και αποτυχιες και αχρηστους διοικητες και απεργιες και φυσικες καταστροφες σε μερη που δραστηριοποιουνται και επαναστασεις και ο,τι μπορεις να φανταστεις. Δεν ειναι μονο προνομοια του Ελληνικου Δημοσιου αυτα. (εδω που τα λεμε το Ελληνικο Δημοσιο δεν τα παει πιο ασχημα απο την Μεση Ελληνικη Ιδιωτικη Επιχειρηση. Και οι δυο χρωστανε τις καλτσες τους καπου!) *

Το προβλημα ειναι λεμε οτι δεν παραγουν αυτοι που επρεπε να παραγουν και δεν εξαγουμε τιποτα.

Δεν ειναι οτι αν η εργατρια παραγει 12 βιδες παραπανω ανα βαρδια εκει που παρηγαγε 10238 εχουμε να τις εξαγουμε καπου. Βασικα εχουμε το αντιθετο προβλημα. Δεν εχουμε τι να κανουμε τις10238 και θελουμε α) να απολυσουμε φτηνα την εργατρια β) να της μειωσουμε το μισθο γ) να την κανουμε part time δ) να παρει ανευ αποδοχων ε) να παρει με αποδοχες αναγκαστικη αδεια στ) να δεχτει νεα συμβαση πιο ελαστικη, 6ωρη ζ) να επιτρεπεται ο δανεισμος της  σε αλλη επιχειρηση η) να μην την πληρωνουμε με τσαμπουκα και ας παει και στην επιθεωρηση εργασιας θ) να μην καταβαλουμε ενσημα και ΙΚΑ κλπ.

Εχουμε προφανως αλλη αντιληψη στα πραγματα. Καποιοι πιστευουν οτι παραγουμε ξερω γω αυτοκινητα και το προβλημα μας ειναι οτι δεν προλαβαινουμε την ζητηση, αρα φταινει οι εργατες-τεμπεληδες (επειδη  καθονται οι πελατες στην ουρα και περιμενουν τα ελληνικα αμαξια και αυτα αργουνε) και καποιοι στρεφονται στα Γερμανικα. Καποιοι πιστευουν οτι παραγουμε αυτοκινητα και ειναι  ακριβα (λογω μισθοδοσιας εργατων φυσικα) και προτιμαει ο κοσμος τα Γερμανικα που ειναι φτηνα.

Εγω λεω οτι ειναι καιρος να αντιμετωπισουμε την πραγματικοτητα: οτι ΔΕΝ παραγουμε αμαξια, ΚΑΘΟΛΟΥ. Αυτοι που ξερουν και μπορουν και παραγουν αμαξια ειναι τοσο ψηλα σε τοσους τομεις που αν κοιταξουμε εκει πανω θα τυφωθουμε.  Να προσγειωθουμε δηλαδη λιγο να δουμε με ρεαλισμο τις αληθινες πηγες της καταντιας.


* Για καθε μια ελληνικη ιδιωτικη επιχειρηση που δραστηριοποιειται εντος Ελλαδας και δεν ειναι κατ' επιφασην ιδιωτικη (πχ να εχει μονο την εδρα της η τη σημαια της εδω) που θα μου δειχνετε με 20-50 ατομα προσωπικο και δε θα χρωσταει δραχμη σε τραπεζα και θα εχει πληρωσει τις εισφορες της και τους φορους της και τις υποχρεωσεις της και δε θα εκρεμουν οικονομικες δικες και δε θα κυκλοφορουν επιταγες της πληρωτεες σε 3, 6, 12 μηνες και τα βιβλια τους δεν ειναι μαγειρεμενα και δεν εχουν γραψει εκει τα αφεντικα απο το φραντσαιζ αυτοκινητο τους εως την καθαριστρια του σπιτιου τους,  ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν 10 αντιστοιχου μεγεθους Δημοσια Παραρτηματα με την ιδια η καλυτερη επιδοση. Δηλαδη απλα δεν μπορειτε να μου βρειτε αληθινα μια τετοια επιχειρηση, γιαυτο και η ανεση μου να σας βρω εγω μετα 10. (αντε, δεχομαι οτι μπορει να υπαρχουν 1-2)


« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/11, 09:13 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1134 στις: 20/03/11, 10:34 »
Και φυσικα, o hot sauce εξακολουθει να μιλα για "ανθρωπους" κλπ κλπ, λες και ολοι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι που εχουν χασει τη δουλεια τους τον τελευταιο χρονο για να μη ματωσει μυτη στο δημοσιο, δεν ειναι ανθρωποι. Ρωτας που θα βρουν δουλεια οι δημοσιοι αν απολυθουν, λες και δεν ισχυει το ιδιο ερωτημα για τους ιδιωτικους.

Εκτος αν εννοεις οτι οι ιδιωτικοι θα βρουν πιο ευκολα δουλεια λογω μεγαλυτερης ικανοτητας απο τους δημοσιους, πργμα που δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα. Αλλωστε ειναι πολλες χιλιαδες οι δημοσιοι που κατεχουν σημαντικες θεσεις, χωρις καν πτυχιο, μονο και μονο επειδη ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη.

μίλησε κανείς για τους ιδιωτικούς μωρε Jimi?
εγώ μίλησα μόνο για τις "ελαφρά-την-καρδία" προτάσεις σου να απολυθούν πόσα άτομα έτσι!
απλά το πες για τους δημοσίους και με βρήκες αντίθετο...και για τους ιδιωτικούς να το λεγες πάλι αντίθετο θα μ'έβρισκες....

και...ας το πάρουμε αρχικά για μια επιχείρηση...για να έχει κάποιους υπαλλήλους θα τους χρειάζεται για να παράγει έργο....αν δεν έχει κέρδος σημαίνει πως η επιχείρησή του δεν έχει αγοραστικό κοινό κτλ κτλ....
και στο δημόσιο το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει...και αν όντως προηγούμενες κυβερνήσεις (και η νυν) έχουν προσλάβει όλα τους τα σόγια και έχουν επινοήσει τμήματα στις υπηρεσίες για να τους βάλουν αυτή που ήρθε τώρα δεν μπορεί να πει...α....μαλ***α παίχτηκε....απολύω τους μισούς....
πρέπει να καταλάβει πως έχει να κάνει με ανθρώπους που βασίζονται στις δουλειές τους....και να τους αντιμετωπίσει δίκαια....ή να μην προσλάβει κανέναν για χρόνια μέχρι να συνταξιοδοτηθούν μερικοί....ή άλλη λύση....δεν ξέρω....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1135 στις: 20/03/11, 11:19 »
Ρε Jim, ok, ειμαστε ολοι ασχετοι εδω μεσα εκτος απο σενα στις επιχειρησεις.
Μπορεις να μου αξηγησεις με ποιον τροπο θα λειτουργουν οι ελεγκτικοι μηχανισμοι του κρατους οταν στους υπαλληλους θα δινεις μισθους πεινας, την στιγμη που τοσο καιρο (που δεν ειχαν μισθους πεινας και καλα) η πλειοψηφια αυτων τα "παιρνε" απο τους Χ,Ψ μεγαλοεργολαβους (ιδιωτες βεβαιως βεβαιως) κτλ;
Το προβλημα δεν ειναι ποτε η μισθοδοσια, το προβλημα ειναι σχεδον παντα στην οργανωση, στην σωστη στελεχωση θεσεων και στην αξιοκρατια και εφαρμογη νομων.
Αν η εφαρμογη νομων υπηρχε απροσκοπτη, αν υπηρχε αξιοκρατια και οχι ρουσφετο-προσληψεις, αν προωθουνταν τα καταλληλα ατομα στις καταλληλες θεσεις μακρυα απο πολιτικο-κομματικα συμφεροντα, αν ο καθε μλκας "επιχειρηματιας" δεν λαδωνε ή δεν μπορουσε να λαδωσει ακομα κι αν ηθελε, τοτε οχι μονο δεν θα υπηρχε πουθενα προβλημα, αλλα ολα θα δουλευαν ρολοϊ, γιατι ουτε ρεμουλες θα υπηρχαν, ουτε ρουσφετια, ουτε υπηρεσιες που υπολειτουργουν ή λειτουργουν χωρις λογο.
Ο αριθμος των δημ. υπαλληλων σε σχεση με τον πληθυσμο της χωρας δεν ειναι σε καμια περιπτωση υπεραριθμος (μετα την καταμετρηση που εγινε). Αντιθετα ειμαστε κατω απο τον μεσο ορο της Ευρωζωνης στον αριθμο δημ. υπαλληλων.
Αρα και αυτο που λες για υπεραριθμους δεν ισχυει. Ισχυει ομως οτι αυτοι που υπαρχουν, η πλειοψηφια τους τουλαχιστον, εχουν μπει οπως εχουν μπει και δουλευουν οπως δουλευουν, γιατι ΚΑΠΟΙΟΙ τους εκπαιδευσανε ετσι, ΚΑΠΟΙΟΙ τους προσλαβανε/προωθησανε κτλ.
Το φταιξιμο λοιπον ειναι αυτων που τους προσλαβανε και που τους μαθανε να λειτουργουν ετσι, ακριβως οπως λειτουργει δηλαδη ολη Ελληνικη κοινωνια και οχι μονο το δημοσιο.
Απλα, το παρτυ κρατησε οσο κρατησε, φαγανε οι ιδιωτες μαζι με συγκεκριμενους δημοσιους λειτουργους, (απο εργολαβιες μεχρι λαθρεμπορια κτλ) και τωρα την πληρωνουν ΟΛΟΙ οι φτωχοι και κανενας απο αυτους που ΟΝΤΩΣ δημιουργησανε το προβλημα.
Γιατι φιλε jim, οταν καποιος απλα ψαχνει μια δουλεια για να μπορεσει να πληρωσει το νοικι του και το φαγητο του, δεν θα σκεφτει αν κανει γι αμια θεση στο δημοσιο ή οχι, δεν θα σκεφτει αν πρεπει να κανει σωστα την δουλεια του και αν θα μπορει να την κανει σωστα την στογμη που δεν εχει ιδεα για το αντικειμενο κτλ.
Θα σκεφτει μονο πως "παλι καλα που βρηκα αυτο και εχω καποια ασφαλεια γιατι αυριο δεν ξερω τι μου ξημερωνει".
Αντιθετα, αν ο μεσος ανθρωπος ειχε μισθο και παροχες που του ικανοποιουσαν τις αναγκες του, αν δεν υπαρχουν τετοιες αβυσσαλεες αποκλισεις στις οικονομικες δυνατοτητες καθενος και οι νομοι εφαρμοζονταν οπως επρεπε σε ΟΛΟΥΣ, αν οι κυβερνησεις κοιταγανε το συμφερον των πολλων και οχι των ελαχιστων εκλεκτων, τα πραγματα δεν θα ηταν ετσι.
Γιατι αν τα πραγματα δουλευαν οπως επρεπε και οντως εφαρμοζονταν οι νομοι, ο καθενας θα κοιταγε να κανει σωστα την δουλεια του, θα ηξερε οτι ελεγχεται για την δουλεια του και οτι δεν ειναι ολοι στο κολπο, θα ηξερε οτι εχει ασφαλεια ειτε ειναι στο δημοσιο ειτε ειναι στον ιδιωτικο τομεα γιατι οι νομοι ισχυουν παντου και δεν μπορει ο καθε μλκς να τους γραφει στα @@ του επειδη εχει φραγκα και κανει οτι θελει.
Και ετσι ολα θα δουλευαν, αν οχι ρολοϊ, σιγουρα παρα πολυ καλυτερα απο οτι δουλευαν τοσα χρονια.
Και αυτα μονο οσο αφορα το δημοσιο που λες.
Γιατι κατα τα αλλα, ειναι αστειο να λες οτι για τα χρεη μας ευθυνεται το δημοσιο για παρα πολλους λογους που εχουμε αναλυσει εδω και 44 σελιδες, ξεκινωντας απο το οτι ακομα και τωρα δεν ξερουμε απο που προκυπτουν αυτα τα χρεη ακριβως, υπο ποιες συνθηκες παρθηκαν δανεια και εγιναν "επενδυσεις" και επιδοτησεις και που, υπο ποιες συνθηκες υπογραφηκαν συμβασεις και ποσο εχει ζημιωθει το δημοσιο απο αυτο κτλ.
Κατα τα αλλα, ο φουκαρας χανει το σπιτι του, την δουλεια του, την οικογενεια του και απο την αλλη εχεις τον καθε μαλακα χοντρο να βγαινει και να λεει μαζι τα φαγαμε, σκαστε τωρα...
Ή εθελοτυφλεις και δεν βλεπεις την πραγματικοτητα, ή εισαι τοσο πλανεμενος που τα χεις χασει.
Γιατι δεν ειναι δυνατον μετα απο οσα οσα βλεπεις να γινονται, απο οσα διαβαζεις, το μονο που εχεις να πεις να ειναι οτι για ολα φταιει το δημοσιο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1136 στις: 20/03/11, 13:12 »
Όχι παιδιά. Για τον jim αρκεί να απολυθούν χιλιάδες δημόσιοι. Αυτό είναι το πρόβλημα του, αυτό είναι το μένος του. Είναι απλά φανατισμένος εναντίον του δημοσίου, δεν το βλέπετε? Δεν είναι πρόβλημα αντίληψης. Απλά δεν θέλει να καταλάβει.



Και φυσικα, o hot sauce εξακολουθει να μιλα για "ανθρωπους" κλπ κλπ, λες και ολοι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι που εχουν χασει τη δουλεια τους τον τελευταιο χρονο για να μη ματωσει μυτη στο δημοσιο, δεν ειναι ανθρωποι. Ρωτας που θα βρουν δουλεια οι δημοσιοι αν απολυθουν, λες και δεν ισχυει το ιδιο ερωτημα για τους ιδιωτικους.

Εκτος αν εννοεις οτι οι ιδιωτικοι θα βρουν πιο ευκολα δουλεια λογω μεγαλυτερης ικανοτητας απο τους δημοσιους, πργμα που δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα. Αλλωστε ειναι πολλες χιλιαδες οι δημοσιοι που κατεχουν σημαντικες θεσεις, χωρις καν πτυχιο, μονο και μονο επειδη ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη.
Δεν μας έχει αιτιολογήσει ποτέ επαρκώς γιατί φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι που απολύονται οι ιδιωτικοί, γιατί συνέχεια αυτό λέει. Τουλάχιστον αντιλήφθηκε το πρόβλημα της ανεργίας (αλλά πάλι χέστηκε για τους δημόσιου υπαλλήλου).

Και φυσικά, οι ιδιωτικοί είναι απλά και χωρίς λόγο πιο γ**άτοι από τους δημόσιους υπαλλήλους και τέλος, χωρίς επιχείρημα να στηρίξει αυτόν τον παραλογισμό.

Ο jimipap απλά τα χει πάρει με τους δημόσιους και του φταίνε αυτοί. Μιλάει για τους υπαλλήλους σαν να ανήκουν σε κάστες και αδιαφορεί για τα αποτελέσματα όσων προτείνει (αρκεί η θεσούλα του να είναι εντάξει, δηλαδή ο ιδιωτικός τομέας, μήπως αυτό δεν απέχει πολύ από όσα κράζει όμως?).

Και πολύ ασχοληθήκαμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1137 στις: 20/03/11, 13:45 »
Όχι παιδιά. Για τον jim αρκεί να απολυθούν χιλιάδες δημόσιοι. Αυτό είναι το πρόβλημα του, αυτό είναι το μένος του. Είναι απλά φανατισμένος εναντίον του δημοσίου, δεν το βλέπετε? Δεν είναι πρόβλημα αντίληψης. Απλά δεν θέλει να καταλάβει.



Και φυσικα, o hot sauce εξακολουθει να μιλα για "ανθρωπους" κλπ κλπ, λες και ολοι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι που εχουν χασει τη δουλεια τους τον τελευταιο χρονο για να μη ματωσει μυτη στο δημοσιο, δεν ειναι ανθρωποι. Ρωτας που θα βρουν δουλεια οι δημοσιοι αν απολυθουν, λες και δεν ισχυει το ιδιο ερωτημα για τους ιδιωτικους.

Εκτος αν εννοεις οτι οι ιδιωτικοι θα βρουν πιο ευκολα δουλεια λογω μεγαλυτερης ικανοτητας απο τους δημοσιους, πργμα που δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα. Αλλωστε ειναι πολλες χιλιαδες οι δημοσιοι που κατεχουν σημαντικες θεσεις, χωρις καν πτυχιο, μονο και μονο επειδη ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη.
Δεν μας έχει αιτιολογήσει ποτέ επαρκώς γιατί φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι που απολύονται οι ιδιωτικοί, γιατί συνέχεια αυτό λέει. Τουλάχιστον αντιλήφθηκε το πρόβλημα της ανεργίας (αλλά πάλι χέστηκε για τους δημόσιου υπαλλήλου).

Και φυσικά, οι ιδιωτικοί είναι απλά και χωρίς λόγο πιο γ**άτοι από τους δημόσιους υπαλλήλους και τέλος, χωρίς επιχείρημα να στηρίξει αυτόν τον παραλογισμό.

Ο jimipap απλά τα χει πάρει με τους δημόσιους και του φταίνε αυτοί. Μιλάει για τους υπαλλήλους σαν να ανήκουν σε κάστες και αδιαφορεί για τα αποτελέσματα όσων προτείνει (αρκεί η θεσούλα του να είναι εντάξει, δηλαδή ο ιδιωτικός τομέας, μήπως αυτό δεν απέχει πολύ από όσα κράζει όμως?).

Και πολύ ασχοληθήκαμε.

Ας συνοψισουμε τα κλισε:

Ο ιδιωτης εργοδοτης δεν πληρωνει φορους, ΙΚΑ, διακανονιζει, παραγραφει, λαδωνει, δεν πληρωνει μισθους, υπερωριες, δεν κοβει αποδειξεις, δεν αποδιδει ΦΠΑ, δεν δινει τα προβλεπομενα, δεν τηρει συμβασεις, μαγειρευει βιβλια, γραφει προσωπικα του εξοδα, δουλευει με μεταχρονολογημενες επιταγες,  ασκει πιεση στους εργαζομενους, δεν τηρει συνθηκες υγιεινης, ασφαλειας, ειναι ακαρδος, απολυει, χρωσταει σε 100 τραπεζες, ειναι μη ανταγωνιστικος σε σχεση με τους ξενους (κινεζους, γερμανους, αμερικανους, ...)

Το Δημοσιο ειναι αναποτελεσματικο, εχει υπεραριθμους, ανειδικευτους, αναρμοδιους, ευθυνοφοβους, δεν παραγει, δεν εχει αξιοκρατια, ειναι τσιφλικι των πολιτικων κλπ, ειναι βαριδι στην αναπτυξη μας, καταναλωνει υπερβολικα ποσα, κανει ρεμουλες, σικε προμηθειες, διαγωνισμους...



Ολα αυτα βεβαια δεν εμποδιζαν κανεναν πριν 2 χρονια να πηγαινει στη Ριτα Σακελαριου, στον Πανταζη, να εχουν τζιπ, 5 κιθαρες μια με μαονι, μια με alder, μια με διπλους, μια με μονους, Φιλιπινεζα, να αγοραζουν σπιτια στα οποια να αλλαζουν με τη μια κουζινα, πλακακια, χερουλια γιατι τα default δεν τους καλυπτουν, να πηγαινουν κομμωτηρια, Mall, το χειμερινο τους ταξιδακι στο εξωτερικο, το σουσι τους, το ρειμπαν, το γαλλικο νυχι, το εξοχικο στη θαλασσα, το πατρικο στο χωριο, το ξενοδοχειο για το Σαββατοκυριακο, το νεο κινητο καθε χρονια, κλπ.

Η μονη διαφορα σημερα ειναι οτι δεν εισρεει "κερασμενο" χρημα επιχορηγησεων και δανειων. Απλα ανακαλυπτουμε σιγα σιγα το αυτονοητο. Οτι αν δε σου τα δωσουν κερασμενα πρεπει να ιδρωσεις για να τα βγαλεις.

 Και φυσικα, σα κακομαθημενοι (μια ζωη το ιδιο, χαφιεδες απο το δημοτικο "κυρια γιατι εγω τιμωρια, και ο Γιαννακης δε μιλαγε;") θεωρουμε οτι αδικουμαστε... πρωτα πρωτα φταιει και πρεπει να την πληρωσει ο διπλανος μας (ο δημοσιος, ο ιδιωτικος, ο αυτοαπασχολουμενος, ο εργοδοτης, ο πολιτικος, ο ελεγκτης, ο λογιστης του ΔΝΤ) γιατι εμεις δε φταιμε σε τιποτα και αν πληρωνε αυτος ολα θα γινονταν μαγικα καλα για μας.

Επιστημονικα ( ;) πασχουμε απο που λεμε "της κοντης ψ...λης της φταινε οι τριχες.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/11, 13:50 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1138 στις: 20/03/11, 15:07 »
Ολα αυτα βεβαια δεν εμποδιζαν κανεναν πριν 2 χρονια να πηγαινει στη Ριτα Σακελαριου, στον Πανταζη, να εχουν τζιπ, 5 κιθαρες μια με μαονι, μια με alder, μια με διπλους, μια με μονους, Φιλιπινεζα, να αγοραζουν σπιτια στα οποια να αλλαζουν με τη μια κουζινα, πλακακια, χερουλια γιατι τα default δεν τους καλυπτουν, να πηγαινουν κομμωτηρια, Mall, το χειμερινο τους ταξιδακι στο εξωτερικο, το σουσι τους, το ρειμπαν, το γαλλικο νυχι, το εξοχικο στη θαλασσα, το πατρικο στο χωριο, το ξενοδοχειο για το Σαββατοκυριακο, το νεο κινητο καθε χρονια, κλπ.


καλά...κι εσύ εδώ κλισεδίζεις απίστευτα :P
λες και όλοι οι έλληνες είναι έτσι....
πάντως συμφωνώ πως έχουν μειωθεί οι αποδοχές όλων όπως και συμφωνώ ιδιαίτερα με αυτό εδώ:


Η μονη διαφορα σημερα ειναι οτι δεν εισρεει "κερασμενο" χρημα επιχορηγησεων και δανειων. Απλα ανακαλυπτουμε σιγα σιγα το αυτονοητο. Οτι αν δε σου τα δωσουν κερασμενα πρεπει να ιδρωσεις για να τα βγαλεις.


όταν δεν υπάρχει περισσευούμενο χρήμα ποιός θα στο δώσει "έτσι" ?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1139 στις: 20/03/11, 15:33 »
Ας συνοψισουμε τα κλισε:

Ο ιδιωτης εργοδοτης δεν πληρωνει φορους, ΙΚΑ, διακανονιζει, παραγραφει, λαδωνει, δεν πληρωνει μισθους, υπερωριες, δεν κοβει αποδειξεις, δεν αποδιδει ΦΠΑ, δεν δινει τα προβλεπομενα, δεν τηρει συμβασεις, μαγειρευει βιβλια, γραφει προσωπικα του εξοδα, δουλευει με μεταχρονολογημενες επιταγες,  ασκει πιεση στους εργαζομενους, δεν τηρει συνθηκες υγιεινης, ασφαλειας, ειναι ακαρδος, απολυει, χρωσταει σε 100 τραπεζες, ειναι μη ανταγωνιστικος σε σχεση με τους ξενους (κινεζους, γερμανους, αμερικανους, ...)

Το Δημοσιο ειναι αναποτελεσματικο, εχει υπεραριθμους, ανειδικευτους, αναρμοδιους, ευθυνοφοβους, δεν παραγει, δεν εχει αξιοκρατια, ειναι τσιφλικι των πολιτικων κλπ, ειναι βαριδι στην αναπτυξη μας, καταναλωνει υπερβολικα ποσα, κανει ρεμουλες, σικε προμηθειες, διαγωνισμους...



Ολα αυτα βεβαια δεν εμποδιζαν κανεναν πριν 2 χρονια να πηγαινει στη Ριτα Σακελαριου, στον Πανταζη, να εχουν τζιπ, 5 κιθαρες μια με μαονι, μια με alder, μια με διπλους, μια με μονους, Φιλιπινεζα, να αγοραζουν σπιτια στα οποια να αλλαζουν με τη μια κουζινα, πλακακια, χερουλια γιατι τα default δεν τους καλυπτουν, να πηγαινουν κομμωτηρια, Mall, το χειμερινο τους ταξιδακι στο εξωτερικο, το σουσι τους, το ρειμπαν, το γαλλικο νυχι, το εξοχικο στη θαλασσα, το πατρικο στο χωριο, το ξενοδοχειο για το Σαββατοκυριακο, το νεο κινητο καθε χρονια, κλπ.

Η μονη διαφορα σημερα ειναι οτι δεν εισρεει "κερασμενο" χρημα επιχορηγησεων και δανειων. Απλα ανακαλυπτουμε σιγα σιγα το αυτονοητο. Οτι αν δε σου τα δωσουν κερασμενα πρεπει να ιδρωσεις για να τα βγαλεις.

 Και φυσικα, σα κακομαθημενοι (μια ζωη το ιδιο, χαφιεδες απο το δημοτικο "κυρια γιατι εγω τιμωρια, και ο Γιαννακης δε μιλαγε;") θεωρουμε οτι αδικουμαστε... πρωτα πρωτα φταιει και πρεπει να την πληρωσει ο διπλανος μας (ο δημοσιος, ο ιδιωτικος, ο αυτοαπασχολουμενος, ο εργοδοτης, ο πολιτικος, ο ελεγκτης, ο λογιστης του ΔΝΤ) γιατι εμεις δε φταιμε σε τιποτα και αν πληρωνε αυτος ολα θα γινονταν μαγικα καλα για μας.

Επιστημονικα ( ;) πασχουμε απο που λεμε "της κοντης ψ...λης της φταινε οι τριχες.


Ας σταματήσουμε τώρα με τα κλισέ και ας επιστρέψουμε στην συζήτηση :)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1140 στις: 20/03/11, 18:01 »
Ολα αυτα βεβαια δεν εμποδιζαν κανεναν πριν 2 χρονια να πηγαινει στη Ριτα Σακελαριου, στον Πανταζη, να εχουν τζιπ, 5 κιθαρες μια με μαονι, μια με alder, μια με διπλους, μια με μονους, Φιλιπινεζα, να αγοραζουν σπιτια στα οποια να αλλαζουν με τη μια κουζινα, πλακακια, χερουλια γιατι τα default δεν τους καλυπτουν, να πηγαινουν κομμωτηρια, Mall, το χειμερινο τους ταξιδακι στο εξωτερικο, το σουσι τους, το ρειμπαν, το γαλλικο νυχι, το εξοχικο στη θαλασσα, το πατρικο στο χωριο, το ξενοδοχειο για το Σαββατοκυριακο, το νεο κινητο καθε χρονια, κλπ.


καλά...κι εσύ εδώ κλισεδίζεις απίστευτα :P
λες και όλοι οι έλληνες είναι έτσι....
 ?

Ε ναι. Στατιστικα μιλωντας ναι.  Εννοειται οτι εκφρασεις οπως "γενικευεις", "υπαρχουν μερικοι που..." ειναι δεκτες, οι παροντες εξαιρουνται κλπ. Οπως και το οτι μερικα χρονια πριν υπηρχαν 100αδες σκυαλαδικα, χαρτοπετσετες, τριανταφυλλα, πανταζηδες, που εμεναν ανοικτα ΚΑΘΕ μερα και δηλωσεις πολιτικων οτι "ειναι πολιτιστικα κεντρα" και φυσικα αν καποιος θελει να δει, μπορει να βγει ακομα και σημερα μια βολτα στην Κηφισιας, Μεσογειων, ... να μετρησει τζιπ (λες και παμε για κυνηγι στις 8 το πρωι) και να μετρησει κομμωτηρια και νυχαδικα, να σκεφτει ποσο ειχε φτασει ο φρεντοτσινο του και τελος παντων ας γραψει και ο καθενας μας ποσες κιθαρες εχει σημερα και ποσες εχει αλλαξει (και παραλληλα ας αναρωτηθει σε τι ηλικια ειναι, τι δουλεια κανει και αν τελικα γκρινιαζει και αυτος μαζι οτι δεν εχει λεφτα)..

Μετα ας σκεφτει τι εξηγαγε ο ιδιος σε αντισταθμιση για τα προιοντα που καταναλωνε. Δηλαδη ειλικρινα πιστευε κανεις μας οτι παρηγαγε με τον ιδρωτα του κερδος 1 αμαξι ανα 5 χρονια και 10 κινητα και 10 διακοπες σε ξενοδοχειο και αγορα ενος σπιτιου και κολωνιες και επωνυμα παπου**ακια και ρολογακια και εξοδουλες για μπιριτσες και καθαριστρια μια φορα τη βδομαδα και delivery και NOVA και εφημεριδουλες και ADSL και υπολογιστη και TFT κλπ? Τι διαολο δουλειες καναμε ολοι? Golden boys μεχρι και ο τελευταιος?

Γιατι αυτος ο φαιδρος "τυπος" ανθρωπου που περιγραφω δεν ηταν η εξαιρεση, αλλα ετεινε να γινει ο μεσος ελληνας τα τελευταια χρονια.

Παιδια, το οτι καλεσαμε γονατιστοι το ΔΝΤ, ΕΚΤ, ... και αυτοι μας ακουσαν και ηρθαν να βοηθησει ειναι ευλογια. Εχουμε αλλη μια ευκαιρια να παρουμε τις ευθυνες πανω μας και φυσικα τις συνεπειες των πραξεων μας. Και ισως μετα να αλλαξουμε (αν οχι εμεις οι επομενοι).

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1141 στις: 20/03/11, 18:12 »

Παιδια, το οτι καλεσαμε γονατιστοι το ΔΝΤ, ΕΚΤ, ... και αυτοι μας ακουσαν και ηρθαν να βοηθησει ειναι ευλογια. Εχουμε αλλη μια ευκαιρια να παρουμε τις ευθυνες πανω μας και φυσικα τις συνεπειες των πραξεων μας. Και ισως μετα να αλλαξουμε (αν οχι εμεις οι επομενοι).




Γιατι ειναι κλασσικο φαινομενο στον Ελληνα το αγγουρι που εχουμε στον ποπο μας να το προωθουμε μεγαλυτερο και πιο ωριμασμενο στον ποπο της επομενης γενιας....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1142 στις: 20/03/11, 18:57 »
Για να εισερχόμαστε σιγά σιγά στην πραγματικότητα...

Για το οτι δεν εξαγουμε αγροτικα προιοντα δεν φταινε οι παχυλες επιδοτησεις που επαιρναν αγροτες για να "φυτευουν" στην κορυφη του Ολυμπου χωρις να τους ελεγχει κανεις?


Για το ότι "δεν εξάγουμε" αγροτικά προϊόντα ευθύνεται το κύκλωμα εμπορίας τους και οι παρακοιμώμενοι μεγαλοαγροτοσυνδικαλιστές, οι οποίοι σπάνε τις τιμές και τις κρατούν σε επίπεδα πολύ χαμηλότερα από την χρηματιστηριακή τους διεθνή τιμή. Μ' αυτόν τον τρόπο εξάγονται όλες σχεδόν οι επιπλέον ποσότητές μας αλλά με τόσο χαμηλή τιμή που δεν προσφέρουν στην μείωση του ισοζυγίου πληρωμών.

Από την άλλη η ξενόφερτη διαπλοκή (μην την πούμε μαφία και διαρείξει τα ιματιά του ο free) εξάγει Ελληνικά προϊόντα μέσω αλλοεθνών εταιρειών, οι οποίες εγγράφονται ως αλλοεθνείς εξαγωγές.

Επίσης ευθύνεται το περίκλειστο επάγγελμα του εμπόρου αγροτικών προϊόντων το οποίο δεν ανοίγει στους αγρότες. Λίγοι γνωρίζουν ότι ο αγρότης δεν μπορεί να πουλήσει απ' ευθείας στις λαχαναγορές ή στις λαϊκές διότι οι έχοντες το προνόμιο το κρατούν με τα χίλια ζόρια.

Έτσι ο αγρότης βρίσκεται καθηλωμένος χρόνια τώρα σε πολύ χαμηλό εισόδημα το οποίο συνδιαζόμενο με την γήρανση του αγροτικού πληθυσμού και το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο καθιστούν σχεδόν αδύνατη την συνεισφορά του σε σοβαρές επενδύσεις και ανάπτυξη.
Ο επαγγελματίας εξ Αθηνών που εισπράτει 60.000 ευρώ τον χρόνο επί 10 χρόνια, από επιδοτήσεις για ρύζι το οποίο φύτεψε απλώς μια χρονιά και δεν το μάζεψε καν, δεν νομίζω ότι νοείται ως αγρότης. Ούτε ευθύνονται οι ελεγκτές γι αυτήν την ρεμούλα εφόσον δεν τους καλύπτει το ελεγκτικό ρυθμιστικό πλαίσιο.
Σαφώς και αυτός ο άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται για παραγωγή και ανάπτυξη της αγροτικής οικονομίας, ή κάνω λάθος?

Όσον αφορά την άποψη ότι έχουμε νόμους και απλώς δεν εφαρμόζονται, ορίστε μια ανάλυση εκ των έσω:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_20/03/2011_436395

Είναι τόσο μεγάλο το μπάχαλο που χρειάζονται χρόνια για να επέλθει μια ισορροπία ακόμα και αν υπήρχαν οι πλέον αθώες και αγνές προθέσεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1143 στις: 20/03/11, 18:59 »
Ε ναι. Στατιστικα μιλωντας ναι.  Εννοειται οτι εκφρασεις οπως "γενικευεις", "υπαρχουν μερικοι που..." ειναι δεκτες, οι παροντες εξαιρουνται κλπ. Οπως και το οτι μερικα χρονια πριν υπηρχαν 100αδες σκυαλαδικα, χαρτοπετσετες, τριανταφυλλα, πανταζηδες, που εμεναν ανοικτα ΚΑΘΕ μερα και δηλωσεις πολιτικων οτι "ειναι πολιτιστικα κεντρα" και φυσικα αν καποιος θελει να δει, μπορει να βγει ακομα και σημερα μια βολτα στην Κηφισιας, Μεσογειων, ... να μετρησει τζιπ (λες και παμε για κυνηγι στις 8 το πρωι) και να μετρησει κομμωτηρια και νυχαδικα, να σκεφτει ποσο ειχε φτασει ο φρεντοτσινο του και τελος παντων ας γραψει και ο καθενας μας ποσες κιθαρες εχει σημερα και ποσες εχει αλλαξει (και παραλληλα ας αναρωτηθει σε τι ηλικια ειναι, τι δουλεια κανει και αν τελικα γκρινιαζει και αυτος μαζι οτι δεν εχει λεφτα)..


είσαι παράλογα επιλεκτικός ως προς το δείγμα της ερευνάς σου....
για πήγαινε εξάρχεια...σε μερικά προάστια...να δεις αμάξια...ή ποσο έχει ο καφές....μην μου πετάς μια Κηφισίας ή ένα Κολωνάκι και μου λες "να! έτσι είναι όλες οι καφετέριες και τέτοια αμάξια έχουν όλοι οι έλληνες!" ;D


εννοώ μην έχεις την εντύπωση πώς όλη η Ελλάδα είναι σαν την Κηφισιά, τη Γλυφάδα και το Κολωνάκι....


Μετα ας σκεφτει τι εξηγαγε ο ιδιος σε αντισταθμιση για τα προιοντα που καταναλωνε. Δηλαδη ειλικρινα πιστευε κανεις μας οτι παρηγαγε με τον ιδρωτα του κερδος 1 αμαξι ανα 5 χρονια και 10 κινητα και 10 διακοπες σε ξενοδοχειο και αγορα ενος σπιτιου και κολωνιες και επωνυμα παπου**ακια και ρολογακια και εξοδουλες για μπιριτσες και καθαριστρια μια φορα τη βδομαδα και delivery και NOVA και εφημεριδουλες και ADSL και υπολογιστη και TFT κλπ? Τι διαολο δουλειες καναμε ολοι? Golden boys μεχρι και ο τελευταιος?

Γιατι αυτος ο φαιδρος "τυπος" ανθρωπου που περιγραφω δεν ηταν η εξαιρεση, αλλα ετεινε να γινει ο μεσος ελληνας τα τελευταια χρονια.


δε γίνεται να υπολογίσουμε ρε τέτοιες αντιστοιχίες...
εγώ δουλεύω σε τηλεφωνικό κέντρο....πόσες κλήσεις που θα πάρω αντιστοιχούν στη NOVA? πόσες σε μια Πόρσε?
να ξέρω να βάλω στόχους ο άνθρωπος! ;D


Παιδια, το οτι καλεσαμε γονατιστοι το ΔΝΤ, ΕΚΤ, ... και αυτοι μας ακουσαν και ηρθαν να βοηθησει ειναι ευλογια. Εχουμε αλλη μια ευκαιρια να παρουμε τις ευθυνες πανω μας και φυσικα τις συνεπειες των πραξεων μας. Και ισως μετα να αλλαξουμε (αν οχι εμεις οι επομενοι).


σ'αυτό μαζί σου...
κι εγώ πιστεύω πως ο τρόπος λειτουργίας (πολλών τομέων) της Ελλάδας θα φανούν εξωφρενικές στην τρόικα (όπως φαίνεται άλλωστε και από τις δηλώσεις του Στροσκάν) και θα απαιτήσουν να αλλάξουν πολλά προς το καλό της λειτουργίας του υποτιθέμενου συστήματος....
αυτό που θεωρώ αυτονόητο όμως είναι πως με το που φύγουν θα ξαναρχίσουν τα ίδια! ;D
εκτός και αν κάτσουν καμιά 30αριά-40αριά χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1144 στις: 20/03/11, 19:04 »
Για το ότι "δεν εξάγουμε" αγροτικά προϊόντα ευθύνεται το κύκλωμα εμπορίας τους και οι παρακοιμώμενοι μεγαλοαγροτοσυνδικαλιστές, οι οποίοι σπάνε τις τιμές και τις κρατούν σε επίπεδα πολύ χαμηλότερα από την χρηματιστηριακή τους διεθνή τιμή. Μ' αυτόν τον τρόπο εξάγονται όλες σχεδόν οι επιπλέον ποσότητές μας αλλά με τόσο χαμηλή τιμή που δεν προσφέρουν στην μείωση του ισοζυγίου πληρωμών.


για ποιο λόγο σπάνε τις τιμές?
θεωρούν ακριβές τις "του εξωτερικού" ή άλλο?


Από την άλλη η ξενόφερτη διαπλοκή (μην την πούμε μαφία και διαρείξει τα ιματιά του ο free) εξάγει Ελληνικά προϊόντα μέσω αλλοεθνών εταιρειών, οι οποίες εγγράφονται ως αλλοεθνείς εξαγωγές.


!! τραγικό? κομπίνα? ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1145 στις: 20/03/11, 20:42 »
Hot, ελπίζω οι ερωτήσεις σου να είναι ρητορικές!

Ας είσελθουμε ακόμα λίγο περισσότερο στην πραγματικότητα...

Για την πτωση του τουρισμου δεν φταιει η αδρανεια του κρατους οσον αφορα στην προωθηση αλλα και στον ελεγχο??

Αν το διπλανό ξενοδοχείο δεν πληρώνει ΦΠΑ, εισφοροδιαφεύγει, φοροδιαφεύγει, αυτόματα δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός με το δικό μου που είναι καθόλα εντάξει στις υποχρεώσεις του προς το σύνολο. Όταν δε στην περαίωση με θεωρούν άτιμο και μου ζητούν να δώσω περισσότερα από το κέρδος της δεκαετίας καταλαβαίνετε ότι αναγκάζομαι να δανειστώ για να μπορέσω να εξυπηρετήσω τις υποχρεώσεις μου.

Αν δε την επόμενη χρονιά τα ταξιδιωτικά γραφεία μου κάνουν έναν αποκλεισμό, τότε μάλλον θα αναγκαστώ να το πουλήσω και μάλλον στον "συνάδελφο" που εισφοροφοροδιαφεύγει και έχει ρευστό στην μπάντα. Ο οποίος βέβαια, λόγω του ότι αδιαφορεί για το σύνολο, θα "εισάγει" εργαζόμενους εκ Βαλκανικών χωρών οι οποίοι του στοιχίζουν το 1/5 των ντόπιων, και δεν προσφέρουν τίποτα στην τοπική οικονομία και στα ασφαλιστικά ταμεία. Και εφόσον οι οικονομικές συνθήκες απαιτούν την εφαρμογή του "όλα πληρωμένα", θα μπορέσει να κάνει απευθείας εισαγωγές αγαθών από τρίτες χώρες και να ρίξει κι άλλο τις τιμές αυξάνοντας συγχρόνως τις εισαγωγές της χώρας, μειώνοντας την φαινόμενη εισαγωγή ρευστού, δημιουργώντας μεγαλύτερο έλλειμα στο ισοζύγιο πληρωμών και τελικά εκμεταλευόμενος την χώρα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1146 στις: 20/03/11, 21:39 »
Ε ναι. Στατιστικα μιλωντας ναι.  Εννοειται οτι εκφρασεις οπως "γενικευεις", "υπαρχουν μερικοι που..." ειναι δεκτες, οι παροντες εξαιρουνται κλπ. Οπως και το οτι μερικα χρονια πριν υπηρχαν 100αδες σκυαλαδικα, χαρτοπετσετες, τριανταφυλλα, πανταζηδες, που εμεναν ανοικτα ΚΑΘΕ μερα και δηλωσεις πολιτικων οτι "ειναι πολιτιστικα κεντρα" και φυσικα αν καποιος θελει να δει, μπορει να βγει ακομα και σημερα μια βολτα στην Κηφισιας, Μεσογειων, ... να μετρησει τζιπ (λες και παμε για κυνηγι στις 8 το πρωι) και να μετρησει κομμωτηρια και νυχαδικα, να σκεφτει ποσο ειχε φτασει ο φρεντοτσινο του και τελος παντων ας γραψει και ο καθενας μας ποσες κιθαρες εχει σημερα και ποσες εχει αλλαξει (και παραλληλα ας αναρωτηθει σε τι ηλικια ειναι, τι δουλεια κανει και αν τελικα γκρινιαζει και αυτος μαζι οτι δεν εχει λεφτα)..

Κοιτα κατι περιεργες συμπτωσεις.
Στην προ-Δ.Ν.Τ. που δουλευε ρολοι ο καπιταλισμος και οι περισσοτεροι ζουσαν ανετα (η μαλλον ετσι νομιζαν καποιοι) αν τολμαγες να σχολιασεις ποσα αυτοκινητα εχει καποιος, αν παει σε σκυλαδικα, σε κομμωτηρια, αν φτιαχνει τα νυχια, ποσα ξοδευει σε φρεντοτσινο, ποσες κιθαρες εχει και ποσες εχει αλλαξει σε σχεση (η και ασχετα) με την ηλικια του και την δουλεια που κανει, θα επεφταν τοσα ατομα πανω σου να σου πουνε οτι αφου εχει λεφτα εσενα δεν σου πεφτει λογος τι τα κανει και αν τα σκορπαει (ψαξτε αν δεν βαριεστε και στο κιθαρα γενικες συζητησεις περι εξοπλισμου). Ετσι κι αλλιως αυτο ειναι η μαγεια του καπιταλισμου, διαολε. Να δουλευεις να βγαζεις οτι αξιζεις και μετα να τα "τρως" οπου θελεις.

Ερχονται τωρα τα ιδια ατομα στην μετα-Δ.Ν.Τ. εποχη (οπου πλεον τα πραγματα εχουν δυσκολεψει κατα πολυ για τους περισσοτερους) και λενε οτι ηταν λαθος που ειχες καλο αυτοκινητο, που πηγαινες σε σκυλαδικα, σε κομμωτηρια, που εφτιαχνες τα νυχια σου, που ξοδευες πολλα σε φρεντοτσινο, που εχεις πολλες κιθαρες και ειχες αλλαξει αλλες τοσες ιδιως αν λαβεις υποψη την ηλικια και την δουλεια σου γιατι δεν τα αξιζες και ουτε καν πρεπει να γκρινιαζεις και εσυ οτι δεν εχεις λεφτα.  Δηλαδη το μονο που μενει ειναι αυτα τα ατομα να αρχιζουν να βγαζουν λογους σοβιετικης η ινδουιστικης εμπνευσεως  οτι ο ανθρωπος μπορει και πρεπει να ζει με λιγα, τα υλικα αγαθα διαφθειρουν το πνευμα κ.τ.λ. Τυγχανει, επισης, αυτα τα ατομα να ειναι αυτοι που κρατιουνται σε σταθερα, πολυ καλα τις περισσοτερες των περιπτωσεων, οικονομικα επιπεδα και τις δυο αυτες περιοδους.

Εννοειται οτι εκφρασεις οπως "γενικευεις", "υπαρχουν μερικοι που..." ειναι δεκτες, οι παροντες εξαιρουνται κλπ.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1147 στις: 20/03/11, 22:32 »
Eγραψες... ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1148 στις: 20/03/11, 23:40 »
Hot, ελπίζω οι ερωτήσεις σου να είναι ρητορικές!

φυσικά...το εννοώ πως είναι τραγικό!
αλλά....το συμφέρον του δεν κοιτάει ο καθένας?

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1149 στις: 20/03/11, 23:41 »
Draned δε νομιζω πως ειναι τα ΙΔΙΑ ατομα... Πάντοτε υπήρχαν αυτοί που έλεγαν οτι τα υλικά αγαθά διαφθείρουν το πνεύμα, πάντοτε διέβλεπαν μία κρίση (οικονομική, ιδεών) και πάντοτε υπήρχαν αυτοί που ήταν αδιάφοροι προς την υπάρχουσα κατάσταση, είτε επειδή τους "βόλευε" είτε επειδή ήταν αδαής. Ακόμα οι έχοντες ξοδεύουν για φρενοτσίνο, νύχια, μπουζούκια, ακριβά αμάξια κλπ. Οι συγκεκριμένοι δε θα φτωχύνουν και δε θα αγανακτήσουν ποτέ. Τώρα αν μία μερίδα αυτών άρχισε να διαμαρτύρεται ότι δεν έχει, επειδή συνήθισε σε νεοπλουτίστικες συνήθειες κάποτε, δε με αφορά. Μακάρι αυτό που λέμε "κρίση" να ήταν μόνο αυτό...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas