Αποστολέας Θέμα: Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???  (Αναγνώστηκε 7412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ippocrates9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Άστηνε να λέει ότι δεν θυμάται...
    • Προφίλ
Σε αρκετά site, εχω δει να πωλούνται εκτός από κιθάρες, ενισχυτές, αξεσουάρ....... και λυχνίες. Τι ακριβώς είναι και σε τι χρησιμεύουν? Ελπίζω να με διαφωτίσετε, όπως γίνεται πάντα σ'αυτό το site!!!
Ποτέ δεν καταλάβαμε κι ας ήμασταν παιδία
γιατί να πολεμήσουμε και πάλι για την Τροια...

Αποσυνδεδεμένος Verso

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #1 στις: 27/02/04, 06:06 »
Η λυχνια εχει παντα ενα πιο ζεστο ηχο

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #2 στις: 27/02/04, 12:13 »
ΟΙ λυχνιες χρησημοποιουνται στους ενισχυτες ως προενισχυση....και ως τελικη ενισχυση....υπαρχουν σε πολλα μεγεθη και βεβαιως οπως διαπιστωσες δεν εχουν σχεση με κανονικες λαμπες... συνηθως στο σταδιο της τελικης ενισχυσης πανε σε ζευγαρια...οπως παρατηρησε ο φιλος απο πανω βγαζουν εναν γλυκο ηχο,αναγνωρισιμο απο μιλια μακρια....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ippocrates9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Άστηνε να λέει ότι δεν θυμάται...
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #3 στις: 27/02/04, 14:43 »
Δηλαδή με ένα πράγμα σαν λάμπα γίνεται πιο γλυκός ο ήχος?
Όταν λες πάνε σε ζυγάρια τι εννοείς?
Χρησιμοποιείται απο επαγγελματίες ή είναι καθάρα στη κρίση του καθενός να χρησιμοποιεί?
Ποτέ δεν καταλάβαμε κι ας ήμασταν παιδία
γιατί να πολεμήσουμε και πάλι για την Τροια...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #4 στις: 27/02/04, 15:23 »
Οταν λεω οτι ο ηχος γινεται γλυκοτερος ,εννοω οτι αποκτα μια χροια γλυκια,και κυριως χαρακτηριστικη...δεν εχει αυτο το ξυσιμο που εχουν τα τρανζιστορ....
Οι λυχνιες τελικης ενισχυσης οταν ειναι ζυγος αριθμος πανε σε ζευγαρια... δηλαδ αν σου καει η μια πρεπει να αλλαξεις και το ζευγαρι της...
Οχι δεν χρησημοποιειται απο επαγγελματιες...μονο τουλαχιστον...ειναι θεμα προσωπικο....οτι σου αρεσει καλυτερα χρησημοποιεις...λαμπα η τρανζιστορ....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #5 στις: 27/02/04, 17:23 »
Δημητρακο,μηπως εχεις τπτ samples να στειλεις να ακουσω την διαφορα αναμεσα σε λαμπατο κ τρανζιστορατο ηχο?..Η αν μπορω να βρω καπου?..Ενας ενισχυτης μικρος,γυρω στα 20W ποσο θα κοστιζε αν ηταν λαμπατος?Και μια πεταλιερα με λυχνιες,η Τube Toner η κατι τετοιο,σου λεει κατι?..Καλη ειναι?
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #6 στις: 29/02/04, 17:05 »
Δεν μπορείς να κρίνεις έναν ενισχυτή από τα watt.Εγώ έχω παίξει με τον Fender Deluxe Reverb, λαμπάτο, 22 watt και είναι απίστευτος!Τον έχει πάρει ένας φίλος μου από το Στόλλα 1400Ε.Μην σε μπερδεύουν όμως τα 22W.Απο ένταση άνετα καλύπτει live.Το είχα στο 3 και ήταν αρκετό για να ενοχλεί πολύ τους γείτονες.Και οι λάμπες αποδίδουν καλύτερα περίπου στο 8.Οπότε μην σε μπερδεύουν τα watt.Οπότε θα πρότεινα λάμπα όπωσδήποτε αλλά μόνο αν είχες το κουράγιο για να μαζέψεις αρκετά χρήματα.Τώρα όσο για ήχο λάμπας, μπορείς να ακούσεις τα πιο πρόσφατα του Clapton, ειδικά το δίσκο Pilgrim.Γενικότερα άμα είσαι φίλος της χαλαρής blues στυλ Clapton μην το σκεφτείς καν για τρανζιστορ.

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #7 στις: 29/02/04, 20:35 »
Τώρα όσο για ήχο λάμπας, μπορείς να ακούσεις τα πιο πρόσφατα του Clapton, ειδικά το δίσκο Pilgrim.

Οποιος φιλος θελει μπορει παντα να ακουσει τον λαμπατο μου αλλα μην περιμενει παιξιμο οπως στον προαναφερομενο δισκο :)

Απλη συνωνυμια με τον προαναφερομενο κιθαριστα, δυστυχως :( :( :( :(


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #8 στις: 29/02/04, 20:52 »
Απαντωντας στον Φαιδωνα να πω ορισμενα πραγματα...τα βατ που βγαινουν απο λυχνιες ειναι αυτουσια,εχω τα βατ απο τρανζιστορ ειναι πολυ περισοτερα απο την πραγματικη αποδοση,που ειναι σαφως λιγοτερη απο τα ονομαστικα βατ...
Δηλαδη 30 βατ λαμπα=30 βατ λαμπα
            30 βατ τρανζιστορ=17 περιπου βατ κανονικης αποδοσης

Επισης το θεμα με τον ενισχυτη του φιλου σου... ενας ενισχυτης 22 βατ,ακομα και λαμπα να ειναι θα εχει το πολυ δυο δεκαρια ηχεια...και παλι μου φαινεται δυσκολο.... ενας τετοιος ενισχυτης δεν μπορει να βγαλει ογκο...οταν εννοω ογκο εννοω ογκο μεταλ και ενα σημα που η κυματομορφη του θα ειναι σαν αεροδιαδρομος...τοσα βατ ειναι μια χαρα για ροκακια και μπλουζακια...το πολυ...αν θες βαριες παραμορφωσεις θελεις πολλα βατ και πολλα ηχεια...με 2 Χ10' δεν μπορεις να παιξεις μεταλ...τουλαχιστον με αξιωσεις...
Επισης λαιβ με μικροφωνικη μπορεις να παιξεις και με PigNose...εκει δεν εχουν σημασια τα βατ...εχει σημασια η χροια...ουτε για το σπιτι χρειαζεσαι περισοτερα βατ( εχω εναν κατοσταρη μαρσαλ φουλ λαμπα και μια φορα δεν εχει παιξει της προκοπης)..
Γενικα στους ενισχυτες εχει πολυ μεγαλη σημασια τι παιζεις...
θελεις καθαρα?? παρε εναν fender,rivera...θελεις γκαζι??? παρε εναν rectifier....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #9 στις: 01/03/04, 09:21 »
Βασικά από επιστημονικής πλευράς, όταν το σήμα περνάει στις λάμπες, αυτές "βγάζουν" δεύτερες αρμονικές οι οποίες είναι γλυκές στο αυτί κτλ, ενώ τα τρανζίστορ βγάζουν τρίτες αρμονικές που ειναι πιο "ωμές"...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #10 στις: 01/03/04, 11:38 »
Βασικά από επιστημονικής πλευράς, όταν το σήμα περνάει στις λάμπες, αυτές "βγάζουν" δεύτερες αρμονικές οι οποίες είναι γλυκές στο αυτί κτλ, ενώ τα τρανζίστορ βγάζουν τρίτες αρμονικές που ειναι πιο "ωμές"...

Συμεών σωστά, έτσι είναι! Οι λυχνίες ενισχύουν περισσότερο όχι μόνο τις δεύτερες αρμονικές, αλλά όλες τις ζυγές αρμονικές. (αρμονική = πολαπλάσιο της βασικής συχνότητας). Αντίστοιχα, τα τρανζίστορ ενισχύουν περισσότερο τις μονές αρμονικές (λιγότερο ευχάριστες στο αυτί).

Αν θυμάμαι καλά, το ίδιο θέμα είχε συζητηθεί και αρχές Σεπτεμβρίου 2003. Αν και έψαξα δεν το βρήκα ...
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #11 στις: 01/03/04, 22:35 »
Συμεών σωστά, έτσι είναι! Οι λυχνίες ενισχύουν περισσότερο όχι μόνο τις δεύτερες αρμονικές, αλλά όλες τις ζυγές αρμονικές. (αρμονική = πολαπλάσιο της βασικής συχνότητας). Αντίστοιχα, τα τρανζίστορ ενισχύουν περισσότερο τις μονές αρμονικές (λιγότερο ευχάριστες στο αυτί).

Πολυ ενδιαφερον αυτο, δεν το ηξερα...
Να ρωτησω ομως τι γινεται αραγε με εκεινους τους ενισχυτες που εχουν λαμπα στην προενισχυση και τραντζιστορς στο τελικο σταδιο???


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #12 στις: 27/08/04, 16:44 »
Αυτοι οι ενισχυτες λεγονται υβριδικοι , και ουδεμια σχεση εχουν με τους λαμπατους. Απλωε εχουν μια λαμπα στην προενισχυση , πιο πολυ για να το χρησιμοποιουν σαν διαφημιστικο τρικ οι εταιρειες , για να προσελκυουν πελατες που οικονομικα δεν αντεχουν τους κανονικους λαμπατους ....
Αν ακουσεις εναν υβριδικο και εναν καλο mosfet τρανζιστορατο , βγαζουν τον ιδιο "καλο" ηχο (δηλαδη για μενα απαραδεκτο ...)
Η λαμπα φιλε δεν συγκρινεται ...
Εκτος κι αν παρεις καποιον ενισχυτη που να κανει modelling (οχι εξωμειωση) ενισχυτων με λαμπες , οπως ειναι ο Vetta της line6, η ακομα και σαν προενισχυση το Pod (για να φτιαχνεις τον ηχο σου και μετα να τον ενισχυεις με τον δικο σου ενισχυτη) ....
Εγω εχω και λαμπατο ενισχυτη (τον χρησιμοποιω σαν τελικο) και για προενισχυση (απο οπου φτιαχνω τον ηχο μου) εχω ενα ADA mp-2 λαμπατο κι ενα line6 Pod Pro (και τα δυο ειναι σε rack μαζι με τις πεταλιερες τους)...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Τι είναι η λυχνία και ποιος ο ρόλος της???
« Απάντηση #13 στις: 27/08/04, 16:50 »
Επισης , ο φιλος που μιλησε για ογκο , εχει απολυτο δικιο...
Εαν θες ογκο (οχι μπασσα "μπουκωμενα" και παραμορφωμενα , αλλο ο ογκος , κι αλλο τα μπασσα) , με μικρο ενισχυτη και ηχεια δεν γινεται δουλεια ... (αν και με το Pod θα δεις τεραστια διαφορα γιατι κανει modelling και σε καμπινες ηχειων !!!)
Κατα την γνωμη μου δεν γινεται ουτε με μεγαλο αλλα combo ενισχυτη (εκτος μερικων εξαιρεσεων πολυ ακριβων) ...
Αν θες να βγαλεις δηλαδη ρυθμικα metallica κτλ η leads τσαμπουκαλεμενα , ακου εναν λαμπατο ενισχυτη με τουλαχιστον 50w συνδεδεμενο πανω σε μια καλη καμπινα 4x12 ....
Ετσι βγαζουν αυτο τον "τοιχο" απο ηχο .... (και με Pod στο studio βεβαιως - βεβαιως !!!)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
215 Απαντήσεις
71324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
116 Απαντήσεις
33617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
511 Απαντήσεις
144624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
11 Απαντήσεις
6546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
2 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 08:52
από grmako
12 Απαντήσεις
7158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 16:24
από adr1anos
0 Απαντήσεις
9849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis
9 Απαντήσεις
14723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/18, 14:09
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/21, 19:21
από Ioannis Anastassakis