Αποστολέας Θέμα: Scorpions - Sting In The Tail  (Αναγνώστηκε 6276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Scorpions - Sting In The Tail
« στις: 15/03/10, 19:06 »
Μετα απο μερικες ακροασεις του καινουριου δισκου των Scorpions με τιτλο Sting In The Tail ειπα να γραψω την αποψη μου. Οχι ακριβως review

Καταρχας το δισκακι μπορουσατε να το παρετε χθες μαζι με την εφημεριδα Real News, για 5 ευρω, πριν κυκλοφορησει στα δισκαδικα της υπολοιπης Ευρωπης.

Οταν ειχα δει τη διαφημιση λεω ωχ, θα ειναι σε χαρτινη "γυφτια" συσκευασια, πεταμενο αναμεσα σε διαφημηστικα Κωτσοβολου και media markt και θα πρεπει να σκασω καμια 10+ ευρω. Ευτυχως ειναι μια κανονικη και πολυ περιποιημενη κυκλοφορια, σε κανονικη θηκη cd, με 6σελιδο booklet και σε ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ τιμη.
Πολυ καλη κινηση και των scorpions αλλα και της Real News, μακαρι να εχουμε και αλλες τετοιες πρωτιες στην Ελλαδα.

Παμε στο ζουμι. Να σημειωσω οτι το πρωτοακουσα με τεραστια προκαταληψη, σκεπτομενος οτι θα ειναι μια τεραστια πατατα. Δεν ξερω γιατι, απλα ετσι μου τα ειχε σκασει. Επισης σκεφτομουν οτι μετα απο μια τετοια τεραστια δισκογραφια, θα επρεπε να δωσουν το 101% του εαυτου τους για να μας αποχαιρετισουν με αξιοπρεπεια.
Αρχικα παρατηρησα οτι το 80% των κομματιων με το που σκασουν σου θυμιζουν αυτοματως καποιο αλλο scoprions κομματι. Λες ωχ! Επανεκτελεση??? Αλλα δεν ειναι ετσι. Τα κομματια εχουν μεν την κλασσικη δομη Scorpions, αλλα στεκονται μονα τους με μεγαλη ανεση. Εχουμε για αλλη μια φορα δυνατα ροκ κομματια να συμβαδιζουν με τελειες μπαλαντες που ως γνωστον οι Σκορπιοι ξερουν να γραφουν καλυτερα απο τον καθενα.
Αρτια παραγωγη, κλασσικος Scorpions ηχος. Τα κομματια που με κρατησαν και με αναγκασαν να πατησω το repeat ηταν το δυνατο Raised On Rock, η πολυ ωραια μπαλαντα Lorelei και το Spirit Of Rock με το πολυ catchy ρεφρεν του. Οχι οτι τα αλλα δεν ηταν αξιολογα, απλα δεν μου σκαλωσαν στον εγκεφαλο.
Οverall ενας αξιοπρεπης farewell δισκος, καλυτερος απο οτι περιμενα. Δεν απευθυνεται μονο στον die hard οπαδο. Σιγουρα ΠΟΛΥ ανωτερος απο τους 2 προκατοχους του. Αν δεν το πηρατε πηγαιντε στο κοντινοτερο περιπτερο μπας και εχει ξεμεινει κανενα.

« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/10, 20:30 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #1 στις: 15/03/10, 21:09 »
Θα συμφωνησω στα περισσοτερα ( περιποιημενο δισκακι οντως ) ομως θα διαφωνησω πως ο ηχος ειναι κλασσικος Scorpions.

Μυριζω πολυ ψηφιακιλα μεσα στις κιθαρες και θα ελεγα πως κινειται περισσοτερο στο πρωτυπο του Humanity παρα στα κλασσικα τους ευρωπαϊκα κομματια!

Παρολαυτα, ειναι ενα καλο CD με ωραια κομματια που ακουγονται ευχαριστα ( εκτος απο το ομωνυμο που δεν με...κερδισε καθολου ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #2 στις: 16/03/10, 13:48 »
Aν και δν ειμαι μεγαλος fan των Scorpions, εχω ακουσει ολη τη δισκογραφια τους και θα ελεγα πως το Sting In The Tail ειναι μακραν καλυτερο του Humanity και μου αρεσει περισσοτερο κι απο το Unbreakable, αν και του λειπουν 1-2 κομματια που θα εκαναν τη διαφορα...καμια συγκριση με παλιοτερα albums των Γερμανων, αλλα καλυτερο απο οτι το περιμενα...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #3 στις: 16/03/10, 17:39 »
παιδια εχω αλλη γνωμη για το δισκο αυτο.....μεν ειναι ενας δισκος πολυ καλος και θα κανει πιστευω μεγαλη επιτυχια σε ολο τον κοσμο αλλα κατα την δικη μου γνωμη δεν μου αρεσε πιο πολυ απο τον προηγουμενο δεν υπηρχαν κομματια οπως το hour 1,hummanity kai 321 γενικα ο ηχος ηταν πιο κλασσικος και δεν ειχε πιο πολυ gain οπως ο ηχος του προηγουμενου δισκου...εγω πιστευω πως καποιος ο οποιος δεν του αρεσει η μεταλ και ακουει απλα hard rock ναι θα παει να ακουσει τον δισκο με μεγαλη ευχαριστησει....ενω καποιος αλλος που ακουει μεταλ και εχει συνηθησει σε παραμορφωσεις πριονια με λιγα λογια μεν θα τον ακουσει τον δισκο θα πει ναι ωραια κομματια αλλα θα πει κατι λειπει και πως δεν ειναι σαν το προηγουμενο.....εμενα μου αρεσε πολυ σας ξαναλεω και τον περιμενα πως κ πως αν και εγω πιστευα πως δεν θα ηταν τοσο καλος....τα κομματια που ειναι κορυφη ειναι Raised On Rock,Lorelei,the best is yet to come,the good die young και αλλο ενα απλα δεν θυμαμαι τον τιτλο τωρα....γενικα ηταν σουπερ η δουλεια που εκαναν και ειναι ενα αξιο αλμπουμ για να αποχωρησουν....ακουσα και μερικα σχολια για το οτι το αλμπουμ θα βγει με την real news αλλα δεν σχολιαζω τπτ....μακαρι ολα τα αλμπουμ να κυκλοφορουν ετσι γιατι τα παιρνεις με χαμηλη τιμη και γενικα ο κοσμος τα αγοραζει για να τα ακουσει χωρις να τα κατεβαζει απο το νετ και να λεει δεν εχω δισκοπωλειο κοντα πρεπει να παω στο κεντρο....ξερω δεν γινεται συνεχεια αυτο αλλα πολλες φορες γινεται.....αυτα τα ολιγα.....

Αποσυνδεδεμένος conny

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #4 στις: 19/03/10, 22:31 »
Αρχικα παρατηρησα οτι το 80% των κομματιων με το που σκασουν σου θυμιζουν αυτοματως καποιο αλλο scoprions κομματι. Λες ωχ! Επανεκτελεση??? Αλλα δεν ειναι ετσι. Τα κομματια εχουν μεν την κλασσικη δομη Scorpions, αλλα στεκονται μονα τους με μεγαλη ανεση. Εχουμε για αλλη μια φορα δυνατα ροκ κομματια να συμβαδιζουν με τελειες μπαλαντες που ως γνωστον οι Σκορπιοι ξερουν να γραφουν καλυτερα απο τον καθενα.
Αρτια παραγωγη, κλασσικος Scorpions ηχος.

Bασικά είναι αλήθεια ότι θυμίζουν μερικά τραγούδια κάποια παλιότερά τους, π.χ. το lorelei  μου θύμισε έντονα το send me an angel...Όχι σαν μελωδία αλλά να,η εισαγωγή...Τέλος πάντων,το raised on rock ναι μου άρεσε πάρα πολύ...Και φτάνουμε στο θέμα ήχος.Ε, νομίζω σταθήκανε σε αυτό που κάνανε τόσα χρόνια, καμιά τεράστια διαφορά και γενικά το σιντί ήταν πολύ καλύτερο από ότι περίμενα,ΣΙΓΟΥΡΑ,όμως περισσότερο έχει συναισθηματική παρά μουσική αξία.Θέλω να πω,είναι ωραίο και το ακούς πολύ ευχάριστα αλλά περισσότερο το παίρνεις ως το τελευταίο (και για αυτό ιστορικό) σιντί μιας μπάντας που έγραψε ιστορία και σου αρέσει κιόλας (εγώ τους ξέρω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και μου αρέσουν φοβερά)παρά σαν "έβγαλε η μπάντα νέα δουλειά, για να δούμε τι θα ακούσουμε ,πώς εξελιχθήκανε κλπ"...Γιατί ξέρεις ρε παιδί μου τι θα ακούσεις: αυτό που ήξερες -και αγαπούσες-τόσα χρόνια!Αλλά όχι κάτι καινούριο.
Αλλά αξίζει τον κόπο σίγουρα! Εγώ δεν περίμενα να ακούσω τόσο καλή δουλειά, περίμενα κάτι πιο τετριμμένο αλλά τελικά τα καταφέρανε θαυμάσια!!!ΔΕ νομίζω ότι κάθε συγκρότημα θα έβγαζε τόσο ωραίο αποχαιρετιστήριο άλμπουμ!!!Αντίο ρε παιδιά!!! ;)


Wir bleiben immer, schreiben uns in die Ewigkeit.
Ich weiss das immer, irgendwo was bleibt.
Wir fühlen, wir sind fürs Ende nicht bereit.
Wir sterben niemals aus, Ihr tragt uns bis in alle Zeit.

...So was wie wir
Geht nie vorbei!!!!!!!!!

Τέτοια συγκροτηματάρα δεν ξεχνιέται!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #5 στις: 02/05/10, 01:42 »
παντως οι τελευταιοι τους δισκοι ηταν επιεικως μετριοι...
 
αυτο που λετε οτι καποια κομματια μοιαζουν με παλιοτερα, ειναι καπως τρομακτικο... Τοση ελλειψη φρεσκαδας; Σαν να παιρνει ο πικασσο τη guernica, να βγαζει το βοδι και να βαζει στη θεση του ενα αλογο!
 
αντε να δουμε...
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος george.mikal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #6 στις: 05/05/10, 13:22 »
thanks for sharing here.....

Αποσυνδεδεμένος GusA_91

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #7 στις: 20/05/10, 01:10 »
Εγω προσωπικα δεν ειμαι και πολυ φαν της καινουριας τους δισκογραφικης δουλειας...απλα ειναι αυτο που λεει ο freemind...απεχει αρκετα απο τους κλασσικους scorpions...η γνωμη μου παντοτε...
Wonderful tonight...

Αποσυνδεδεμένος UnderGround

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
    • UnderGround myspace
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #8 στις: 22/05/10, 15:34 »
Ωραία τραγούδια, καλή παραγωγή,παίξιμο και ψυχή που βάζει τα γυαλιά σε πολλά νεότερα συγκροτήματα τα οποία νομίζουν οτι με ενα δίσκο έχουν κατακτήσει τον κόσμο.
Ένα τέλειο κλείσιμο για ενα τεράστιο συγκρότημα.
Περνάν τα χρόνια κι είναι κρίματζ
θέλω ν'αλλάξω image....

Αποσυνδεδεμένος FLOATING

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #9 στις: 04/06/10, 15:37 »
Ωραία τραγούδια, καλή παραγωγή,παίξιμο και ψυχή που βάζει τα γυαλιά σε πολλά νεότερα συγκροτήματα τα οποία νομίζουν οτι με ενα δίσκο έχουν κατακτήσει τον κόσμο.
Ένα τέλειο κλείσιμο για ενα τεράστιο συγκρότημα.


+1 Τεραστια ιστορια, τεραστιο συγκροτημα!!!! Καλος δισκος για να μας αποχεραιτησουν...

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Scorpions - Sting In The Tail
« Απάντηση #10 στις: 09/06/10, 02:20 »
Ο δισκος ειναι εξαιρετικος παιδια αντικειμενικα, κατι καινουργιο και πολυ πιο αξιολογο απ οτι πολλοι θα περιμεναν. Ακουστηκε βεβαιως πολυ απο παλιοτερους θαυμαστες τις μπαντας οτι ισως ειναι αρκετα βιομηχανικος (μουσικα) η εμπορικος κλπ, οτι περιεχει ''ευκολα'' κομματια, κατι που κυριως αμφισβητω και πολλοι απ αυτους παραπεμπουν στην αλλοιωση της μπαντας η στην αποτυχημενη αλλαγη τους, κατι που εγω θεωρω εξελιξη, η οποια συμβαινει και πιστευω πρεπει να συμβαινει σε καθε rock μπαντα. Προσωπικα πιστευω οτι κοιτωντας καποιος το Sting In The Tail κατευθειαν στα ματια βρισκει μεσα μοναδικα προσεγμενα κομματια γραμμενα κυριως απο τα μελη της μπαντας, σε αντιθεση με το προηγουμενο τους αλμπουμ Humanity απο το οποιο αξιζαν 3-4 τραγουδια. Ειναι ενας καταπληκτικος δισκος για φιναλε με υπογραφη Scorpions και σιγουρα αξιζει να τον ακουσουν χωρις προκαταληψεις, παλιοι και νεοι. Σ εμενα φανταζει παντως ως συνεχεια του Unbreakable που λατρευω επισης.

Υ.Γ. Τους ειδα την Δευτερα στο γηπεδο του Μακεδονικου στη Θεσσαλονικη και εχω να πω οτι ειναι ακομα πολυ νεοι για να σταματησουν...!!!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
17137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/04, 01:54
από George_JimMorrison
59 Απαντήσεις
17963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/06, 18:51
από RBnikos
3 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 21:06
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/09, 12:11
από eleos* (Βάλια πια....)
16 Απαντήσεις
4531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/11, 19:51
από ScorpionsManiac
2 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/13, 19:14
από jimmy75
7 Απαντήσεις
4367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/15, 18:24
από tech21man
5 Απαντήσεις
4301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/17, 13:40
από panixgr
4 Απαντήσεις
2707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/18, 17:44
από pipokas99
5 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/18, 09:43
από BitCollector