Αποστολέας Θέμα: Παύλος Παυλίδης & B Movies - "Αυτό το πλοίο που όλο φτάνει" (review)  (Αναγνώστηκε 3588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νυχτερίδας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Πέρασαν ήδη έξι χρόνια από την πρώτη σόλο προσπάθεια του Παύλου Παυλίδη, πρώην τραγουδιστή των "Ξύλινα Σπαθιά" και ακόμα πιο πριν κιθαρίστα των "Μωρά Στη Φωτιά". Έξι χρόνια δημιουργίας και πειραματισμού θα πρόσθετα, αφού στα δύο προηγούμενα άλμπουμ του ακούσαμε δύο εντελώς διαφορετικούς δημιουργούς που συγκεντρώνονται στο πρόσωπο ενός. Όπως λέει και ο πρώτος στίχος του πρώτου κομματιού από τον τελευταίο του προσωπικό δίσκο "Άλλοτε μοιάζει με λουλούδι, άλλοτε μοιάζει με φωτιά...", κι ίσως τελικά αυτό να είναι ο Παυλίδης, ένας δημιουργός που ανάλογα με την ψυχοσύνθεσή του ταξιδεύει τους ακροατές σε νέους τόπους συνεχώς...
[...]

Γιωργος Καββαδίας
Περισσότερα
         

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απλά δισκάρα....ο καλύτερος και πιο ολοκληρωμένος δίσκος του Παύλου στην προσωπική του καριέρα......τρομερά συναισθήματα, τρομερές εικόνες.....ήταν πολύ καλοκαιρινό cd και σε όλες τις διακοπές, σε κάθε ταξίδι έπαιζε μέσα στο αμάξι στο repeat...και στα live τα κομμάτια είναι ακόμα καλύτερα......

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Μου αρεσε ο δισκος.Παρα πολυ.Λαιβ επισης τα κομματια δουλευαν ρολοι.Ομως σε μερικες στιγμες ακουγοντας το δισκο νομιζω οτι οι ιδεες που ειχε δεν τσουλουσαν,κυριως σε θεμα ενορχηστρωσης ειναι καπως φτωχο ακομα και συγκρινομενο με τους προηγουμενους σολο δισκους του.
Κομματαρες οπως το λευκη καταιγιδα δεν γραφονται καθε μερα βεβαια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατα την αποψη μου ενας ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ δισκος που σε ταξιδευει σε πολλα μερη.Ισως να μην ειμαι και πολυ αντικειμενικος αφου ο Παυλιδης ειναι ο αγαπημενος μου Ελληνας καλλιτεχνης.Γενικοτερα ενα πιο "καλοκαιρινο" cd με αρκετα διαμαντακια.Ολοκληρωμενη δουλεια με ωραια μουσικη και σε πολλες περιπτωσεις εξαιρετικο στιχο.Εχω να ξεχωρισω τα "Λευκη Καταιγιδα","Radio Lollipop","Νοσφερατου","Περιμενω".


Η Λευκη Καταιγιδα ειναι ενα εξαιρετικο κομματι,λιγα πιστευω απο τα καθαρα ερωτικα του Παυλου.Η απλοτητα του μουσικα και η στιχουργικη τελειοτητα το κανουν ενα φοβερο τραγουδι που σε ταξιδευει.Ανετα απο τα πλεον αγαπημενα μου γενικοτερα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Μου αρεσε ο δισκος.Παρα πολυ.Λαιβ επισης τα κομματια δουλευαν ρολοι.Ομως σε μερικες στιγμες ακουγοντας το δισκο νομιζω οτι οι ιδεες που ειχε δεν τσουλουσαν,κυριως σε θεμα ενορχηστρωσης ειναι καπως φτωχο ακομα και συγκρινομενο με τους προηγουμενους σολο δισκους του.
Κομματαρες οπως το λευκη καταιγιδα δεν γραφονται καθε μερα βεβαια.


Πιστεύω πως ηθελημένα έγινε μια απλή ενορχήστρωση....σε κανενα κομμάτια (εκτός απο το ράδιο λόλιποπ) δεν θα ταίριαζε κάτι παραπάνω...θα το μπούκωνε νομίζω.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/05, 23:30
από jazzer_n_rocker
17 Απαντήσεις
12042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
13064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
18 Απαντήσεις
14424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 16:33
από master of puppets
15 Απαντήσεις
10778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
0 Απαντήσεις
1819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 10:20
από Αλκιβιάδης
0 Απαντήσεις
2405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 11:25
από master of puppets
6 Απαντήσεις
3261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:26
από s.s.
3 Απαντήσεις
2096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/10, 00:48
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
1493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 00:02
από Βραζίλης