Αποστολέας Θέμα: Ανθρωπος και περιβαλλον  (Αναγνώστηκε 31009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #25 στις: 08/01/07, 14:28 »
Εχεις δίκιο PAN.84 , βρήκα αυτό το άρθρο  :

http://www.bbc.co.uk/greek/worldnews/story/2005/07/050728_environment.shtml

Βέβαια δεν ξέρω κατά ποσό θα έχει κάποια αξία η συγκεκριμένη πρωτοβουλία αφού αναφέρεται :

Παράθεση
"Ο υπουργός Εξωτερικών της Αυστραλίας, Αλεξάντερ Ντάουνερ, είπε ότι θέλουν να αντιμετωπίσουν τις ανησυχίες με πρακτικούς τρόπους που έχουν νόημα για την οικονομία."


Οπου μπλέκεται η οικονομία μπλέκονται και λεφτά και όπου μπλέκονται λεφτά μπλέκονται συμφερόντα και όταν μπλέκονται συμφέροντα...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #26 στις: 08/01/07, 14:54 »

Καλά τα 8kW, αλλα να δώσω 8k€ για ανεμογεννήτρια μέσα στη πόλη, δεν μου κάθεται καλά.

Έχουν κατασκευαστεί ανεμοηλεκτρογεννήτριες με μικρή ισχύ, ακόμα και για ιστιοπλοϊκά. Παρόλαυτά έχεις δίκιο. Το διαμέρισμα πολυκατοικίας δεν ενδείκνυται για τέτοιες εφαρμογές.
Όπως και για πολλά άλλα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #27 στις: 08/01/07, 22:31 »
pros tasos18
και η πυρηνική σύντηξη μορφή πυρηνικής ενέργειας είναι. σίγουρα, "βρόμικη" είναι η σχάση, αλλά ευτυχώς λύσεις ερευνούνται. Εξάλλου, τα απόβλητα, η Ευρώπη πλέον τα ανακυκλώνει, σε αντίθεση με τους @#$$#$% Αμερικάνους. Από την άλλη , σχεδόν όλες οι μορφές ενέργειας έχουν υπολείμματα. έχει δειχθεί ότι η μόλυνση είναι πολύ μεγαλύτερη από την πυρηνική. το μόνο κακό στην τελευταία -για σχάση όμως- είναι τα ραδιενεργά απόβλητα. και από τιμές και απόδοση δεν το συζητάμε! η καλύτερη με διαφορά
Πιστεύω ακράδαντα πάντως ότι το μέλλον ανήκει στην πυρηνική ενέργεια (όχι όμως για την Ελλάδα :().
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #28 στις: 09/01/07, 00:45 »
Nεφέλη, στον υπολογισμό της απόδοσης περιλαμβάνεις και τα κέρδη των φαρμακευτικών εταιριών?
Έχουμε πλεονασμό σε λεμφώματα και λευχαιμίες μετά από το ατύχημα στο Τσέρνομπιλ και ποιός ξέρει πόση επιβάρυνση από το Κορσλοντούι (για το οποίο περιέργως όλοι τηρούν σιγή ιχθύος, θα τρώνε μάλλον ψάρια Νέστου δωρεάν)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #29 στις: 09/01/07, 02:35 »
το θεμα δεν ειναι ποιος εχει τα λεφτα η αν γουσταρει η αν αξιζει το κοπο να βαλει φωτοβολταικο συστημα η καποια αλλη εναλλακτικη μορφη ενεργειας... το θεμα ειναι οτι τα αποθεματα της ενεργειας (λιγνιτης, πετρελαιο) που η γη εχει να μας προσφερει γινονται ολο και πιο δυσευρετα. επομενως αργα η γρηγορα ολοι θα αναγκαστουμε να στραφουμε σε αλλη λυση! οσο πιο νωρις αρχισουμε να καταλαβαινουμε το προβλημα που μας πλησιαζει με εξαιρετικα γοργους ρυθμους, τοσο πιο ετοιμοι θα ειμαστε να το αντιμετωπισουμε. αυτος ηταν και ο λογος που ξεκινησα αυτο το θεμα. για να αρχισουμε ολοι να σκεφτομαστε και να αναρωτιομαστε περισσοτερο... πολλα πραγματα που θεωρουσαμε δεδομενα, βλεπουμε πια οτι δεν ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #30 στις: 09/01/07, 11:55 »
Δημητρό...εγώ σκέφτηκα για φωτοβολταϊκό εδώ και μερικά χρόνια. Όσους ρώτησα (μηχανικοί ηλεκτρολόγοι) ήταν αποτρεπτικοί.
Τελευταία φορά ήταν πριν από 3 χρόνια και μάλιστα το προχωρήσαμε και σε συλέκτες κλπ , αλλά όταν άρχισα να κάνω πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις εκεί..πάγωσε το θέμα...

Κανένας πολίτης δεν είναι δυνατό να υλοποιήσει λύσεις που δεν εγγυώνται σίγουρα και απτά αποτελέσματα. Ωστόσο μπορούν τα κράτη να κάνουν τέτοιες υλοποιήσεις πρωτίστως για τις δημόσιες ανάγκες (φαντάσου πόσα κρατικά κτίρια , σχολεία κλπ υπάρχουν) δείχνοντας έτσι τον δρόμο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #31 στις: 09/01/07, 14:50 »
Παρη δε κολλαω στο φωτοβολταικο... ισως ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο. απλα λεω οτι σε καποια χρονια δεν θα υπαρχει η πολυτελεια της αναμονης για λυσεις που εγγυωνται σιγουρα και απτα αποτελεσματα.

συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι το κρατος οφειλει να δειξει το δρομο.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #32 στις: 09/01/07, 17:40 »
Δημητρό...εγώ σκέφτηκα για φωτοβολταϊκό εδώ και μερικά χρόνια. Όσους ρώτησα (μηχανικοί ηλεκτρολόγοι) ήταν αποτρεπτικοί.............

Κανένας πολίτης δεν είναι δυνατό να υλοποιήσει λύσεις που δεν εγγυώνται σίγουρα και απτά αποτελέσματα.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Γνωρίζω την ύπαρξη αυτόνομων ενεργειακά κατοικιών (στην Ελλάδα εννοείται) ήδη από το 1985, αν και τότε οι τεχνολογικές λύσεις που υπήρχαν ήταν πολύ περιορισμένες σε σχέση με τις σύγχρονες.


.......αργα η γρηγορα ολοι θα αναγκαστουμε να στραφουμε σε αλλη λυση! οσο πιο νωρις αρχισουμε να καταλαβαινουμε το προβλημα που μας πλησιαζει με εξαιρετικα γοργους ρυθμους, τοσο πιο ετοιμοι θα ειμαστε να το αντιμετωπισουμε.......

Η απώλεια κατεύθυνσης και προσανατολισμού, η ανάδειξη του μέρους και όχι του συνόλου, η αποσάρθρωση των βάσεων του λόγου οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στα προβλήματα που ανέφερες.
"Ο πολιτισμός ενός τόπου καταδεικνύεται από την χρήση των βόθρων του" ανέφερε ο Βίκτωρας Ουγκώ από τον 19ο αιώνα, όταν κανένα πρόβλημα σε σχέση με το περιβάλλον δεν είχε ακόμα προκύψει ή τουλάχιστον δεν ήταν ακόμα εμφανές, αποδεικνύοντας σ' εμάς τους μελλοντικούς μελετητές ότι η αλήθεια δεν σχετίζεται με την αντιμετώπιση των επιμέρους προβλημάτων αλλά με το αρχέγονο αίτιο.
Οι οικολογικές φιλοσοφικές θεωρήσεις προσπαθούν να εναρμονιστούν με τις σύγχρονες απαιτήσεις των διανοουμένων, ξεχνώντας το ότι για να χτυπηθείς με τον κόσμο πρέπει πριν απ' όλα να έχεις νικήσει τον εαυτό σου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #33 στις: 09/01/07, 22:35 »
παππου 2 φορες διαβασα αυτο που εγραψες παραθετοντας τα λογια μου, αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω τι εννοεις...  διαπιστωνω οτι το iq μου μαλλον ειναι περιορισμενο... :)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #34 στις: 09/01/07, 23:05 »
Δημητρό, σ' αρέσει το δούλεμα ε? Πρέπει να είσαι πολύ εργατικός.....  :D

Η λύση των όποιων προβλημάτων δεν ωφελεί να αντιμετωπίζεται μεμονωμένα. Για την λύση, ας πούμε, των προβλημάτων σε σχέση με τον περιβάλλον δεν αρκεί η εγκαθίδρυση μιας "οικολογικής συνείδησης". Είναι απαραίτητο να προσφέρεται μια συνολική θεώρηση του κόσμου ως προς τις αξίες, τις ιδέες, τις πρακτικές. Απαιτείται μια αναδιάρθρωση του πολιτισμού μας εν γένει και του λόγου μας.
Αλλιώς οδηγούμαστε σε πρακτικές τύπου "Συνθήκης του Κιότο", όπου η παραγωγή CO2 μετατράπηκε σε χρηματιστηριακό είδος με μόνο σκοπό την απολαβή ενός κέρδους, αποκομμένου εντελώς από τα "πανανθρώπινα ιδεώδη". Όπως τουλάχιστον τα ορίζαμε μέχρι χθες.

Δεν εννοώ ότι είσαι αντίθετος μ' αυτά που αναφέρω, όμως η αντίθεσή σου: πρόβλημα - λύση, πρόσφερε το εύνασμα.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #35 στις: 09/01/07, 23:50 »
Παράθεση
Είναι απαραίτητο να προσφέρεται μια συνολική θεώρηση του κόσμου ως προς τις αξίες, τις ιδέες, τις πρακτικές. Απαιτείται μια αναδιάρθρωση του πολιτισμού μας εν γένει και του λόγου μας.

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου papou :)!Μήπως όμως η δημιουργία και όχι η εγκαθίδρυση μιας ''οικολογικής συνείδησης'' βοηθούσε περισσότερο ώς προς την σφαιρική αντιμετώπιση των ''οικολογικών προβλημάτων'';;
Δεν χωρά,κατ'εμέ τουλάχιστον,αμφιβολία ότι έχουν γίνει παγκοσμίως τεράστια λάθη για την αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν τη φύση και την κοινωνία.
Όπως και να'χει πάντως,το θέμα είναι ανάγκη να βρεί τη σωστή κατεύθυνση για μία βιώσιμη λύση και να ληφθούν επιτέλους τα οικολογικά προβλήματα  σοβαρά υπόψιν απ'όλους... ;)

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #36 στις: 10/01/07, 00:18 »
Εχεις δίκιο PAN.84 , βρήκα αυτό το άρθρο  :

http://www.bbc.co.uk/greek/worldnews/story/2005/07/050728_environment.shtml

Βέβαια δεν ξέρω κατά ποσό θα έχει κάποια αξία η συγκεκριμένη πρωτοβουλία αφού αναφέρεται :

Παράθεση
"Ο υπουργός Εξωτερικών της Αυστραλίας, Αλεξάντερ Ντάουνερ, είπε ότι θέλουν να αντιμετωπίσουν τις ανησυχίες με πρακτικούς τρόπους που έχουν νόημα για την οικονομία."


Οπου μπλέκεται η οικονομία μπλέκονται και λεφτά και όπου μπλέκονται λεφτά μπλέκονται συμφερόντα και όταν μπλέκονται συμφέροντα...

Λυπάμαι tasos18,αλλά θα με βρεί σύμφωνο η άποψη σου :(.Δυστυχώς χώρες με τεράστια οικονομία που έχει επιφέρει επίσης τεράστια καταστροφή στο περιβάλλον,δεν κάνουν εύκολα βήματα ώς πρός πιό ''οικολογικές'' λύσεις.
Έστω όμως και δύσκολα θεωρώ πως κάποια σχετική βελτίωση μπορεί να επέλθει ;)!!

Δημητρό...εγώ σκέφτηκα για φωτοβολταϊκό εδώ και μερικά χρόνια. Όσους ρώτησα (μηχανικοί ηλεκτρολόγοι) ήταν αποτρεπτικοί.
Τελευταία φορά ήταν πριν από 3 χρόνια και μάλιστα το προχωρήσαμε και σε συλέκτες κλπ , αλλά όταν άρχισα να κάνω πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις εκεί..πάγωσε το θέμα...

Κανένας πολίτης δεν είναι δυνατό να υλοποιήσει λύσεις που δεν εγγυώνται σίγουρα και απτά αποτελέσματα. Ωστόσο μπορούν τα κράτη να κάνουν τέτοιες υλοποιήσεις πρωτίστως για τις δημόσιες ανάγκες (φαντάσου πόσα κρατικά κτίρια , σχολεία κλπ υπάρχουν) δείχνοντας έτσι τον δρόμο...

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να βοηθηθείς Witchking,αλλά μία επικοινωνία,για περισσότερες και υπεύθυνες απαντήσεις,με τον υπεύθυνο της Greenpeace για τις κλιματικές αλλαγες και την ενέργεια,θα ήταν τουλάχιστον εποικοδομητική ;)!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #37 στις: 10/01/07, 00:42 »
Μήπως όμως η δημιουργία και όχι η εγκαθίδρυση μιας ''οικολογικής συνείδησης'' βοηθούσε περισσότερο ώς προς την σφαιρική αντιμετώπιση των ''οικολογικών προβλημάτων'';;

Συμφωνώ κι εγώ με την σειρά μου παναγιώτη(?) του 84 (αλήθεια υπάρχουν άνθρωποι που γεννήθηκαν σ' εκείνη την εποχή? :o) Μην ξεχνάς όμως ότι η έννοια "οίκος" εμπεριέχει και τους ανθρώπους. Μιλάμε για μια ανθρωπιστική-οικολογική θεώρηση. Γι' αυτό άλλωστε και ο παππούς μου (του 1895) είχε "οικολογική συνείδηση" πολύ πιο ισχυρή από την δικιά μου. Σκέψου.... Ποιός είναι αυτός που βοήθησε στην δημιουργία της?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #38 στις: 10/01/07, 01:09 »
Μήπως όμως η δημιουργία και όχι η εγκαθίδρυση μιας ''οικολογικής συνείδησης'' βοηθούσε περισσότερο ώς προς την σφαιρική αντιμετώπιση των ''οικολογικών προβλημάτων'';;

Συμφωνώ κι εγώ με την σειρά μου παναγιώτη(?) του 84 (αλήθεια υπάρχουν άνθρωποι που γεννήθηκαν σ' εκείνη την εποχή? :o) Μην ξεχνάς όμως ότι η έννοια "οίκος" εμπεριέχει και τους ανθρώπους. Μιλάμε για μια ανθρωπιστική-οικολογική θεώρηση. Γι' αυτό άλλωστε και ο παππούς μου (του 1895) είχε "οικολογική συνείδηση" πολύ πιο ισχυρή από την δικιά μου. Σκέψου.... Ποιός είναι αυτός που βοήθησε στην δημιουργία της?
_Τα νέα τα έμαθες;;:Υπάρχουν και κάποιοι(!) που γεννήθηκαν τη δεκαετία του '90!! :D ;)
_Εξάλλου και οι λεγόμενες ανθρωπιστικές επιστήμες έχουν άμεση σχέση με τις επιστήμες της φύσης.Το πρόβλημα είναι πολύπλευρο και τέτοια πρέπει να είναι και η αντιμετώπισή του.(για το σύνολο των οικολογικών προβλημάτων πάντα μιλάω)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #39 στις: 10/01/07, 02:07 »
_Τα νέα τα έμαθες;;:Υπάρχουν και κάποιοι(!) που γεννήθηκαν τη δεκαετία του '90!!

Του 1890 εννοείς? Το ξέρω! Αφού σου ανάφερα πως τότε γεννήθηκε ο παππούς μου........ Και ο γιός μου γεννήθηκε την δεκαετία του '100 αλλά του έχω πει να μην μου το θυμίζει. :P

Πέρα από τ' αστεία, χαίρομαι που τα παιδιά μας μας ξεπερνάνε. Ένας έφηβος στην εποχή μου δεν είχε καν μυρωδιά από τέτοια θέματα και τα οράματα μερικών "ξεκομμένων" μοιάζαν περισσότερο με φαντασιώσεις.
Συμφωνώ PAN.84, καιρός είναι να συμβάλουμε όλοι στην ανάδειξή της! (Για την πραγματικότητα μιλάω)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #40 στις: 10/01/07, 09:32 »
Πέρα από τ' αστεία, χαίρομαι που τα παιδιά μας μας ξεπερνάνε. Ένας έφηβος στην εποχή μου δεν είχε καν μυρωδιά από τέτοια θέματα και τα οράματα μερικών "ξεκομμένων" μοιάζαν περισσότερο με φαντασιώσεις.
Συμφωνώ PAN.84, καιρός είναι να συμβάλουμε όλοι στην ανάδειξή της! (Για την πραγματικότητα μιλάω)



Ένα άρθρο για την μετα-Κιότο εποχή:
http://www.wwf.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=421&Itemid=71

Αποσυνδεδεμένος jjohn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
    • Ηλιακή ενέργεια και φωτοβολταϊκά
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #41 στις: 29/01/07, 00:58 »
Πιστεύω ακράδαντα πάντως ότι το μέλλον ανήκει στην πυρηνική ενέργεια (όχι όμως για την Ελλάδα :().

Το πρόβλημα με την πυρηνική ενέργεια είναι πως το Ουράνιο 235 δεν είναι ανεξάντλητο. Εχει υπολογιστεί πως με βάση τη σημερινή παραγωγή από πυρηνικούς αντιδραστήρες, τα παγκόσμια αξιοποιήσιμα αποθέματα θα εξαντληθούν ως 2055.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/07, 01:01 από jjohn »

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #42 στις: 29/01/07, 03:02 »
Πιστεύω ακράδαντα πάντως ότι το μέλλον ανήκει στην πυρηνική ενέργεια (όχι όμως για την Ελλάδα :().

Το πρόβλημα με την πυρηνική ενέργεια είναι πως το Ουράνιο 235 δεν είναι ανεξάντλητο. Εχει υπολογιστεί πως με βάση τη σημερινή παραγωγή από πυρηνικούς αντιδραστήρες, τα παγκόσμια αξιοποιήσιμα αποθέματα θα εξαντληθούν ως 2055.
Πυρηνική ενέργεια με τα αποτελέσματα που μπορεί να εξοντώσουν κάθε μορφή ζωής ανεπανόρθωτα,nefelh ??? ::);;;
Δε νομίζω πως το μόνο πρόβλημα είναι τα αποθέματα jjohn,έτσι δεν είναι... ;)

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #43 στις: 30/01/07, 10:04 »
Πανό κρέμασαν στον πύργο του Άιφελ μέλη της Greenpeace, σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης του κοινού για τις κλιματικές αλλαγές. Αφορμή για το γεγονός στάθηκε η παγκόσμια διάσκεψη για το κλίμα που ξεκινά την Δευτέρα (29/1) στο Παρίσι.

Περίπου 40 άτομα, μέλη της οικολογικής οργάνωσης, αναρριχήθηκαν στην κορυφή του μνημείου-σήματος κατατεθέν της γαλλικής πρωτεύουσας, και κρέμασαν 3 τεράστια μακρόστενα πανό.

Το ένα έφερε την επιγραφή «It’s not too late» (δεν είναι πολύ αργά), το 2ο το όνομα της οργάνωσης κι το 3ο απεικόνιζε ένα θερμόμετρο σταματημένο στους 2 βαθμούς Κελσίου, θερμοκρασία-όριο για την αντιμετώπιση της ανόδου της θερμοκρασίας του πλανήτη, καθώς πέραν αυτής τα προβλήματα θα είναι πλέον αδύνατα να αντιμετωπιστούν.

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #44 στις: 30/01/07, 22:23 »
Πανό κρέμασαν στον πύργο του Άιφελ μέλη της Greenpeace, σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης του κοινού για τις κλιματικές αλλαγές. Αφορμή για το γεγονός στάθηκε η παγκόσμια διάσκεψη για το κλίμα που ξεκινά την Δευτέρα (29/1) στο Παρίσι.

Περίπου 40 άτομα, μέλη της οικολογικής οργάνωσης, αναρριχήθηκαν στην κορυφή του μνημείου-σήματος κατατεθέν της γαλλικής πρωτεύουσας, και κρέμασαν 3 τεράστια μακρόστενα πανό.

Το ένα έφερε την επιγραφή «It’s not too late» (δεν είναι πολύ αργά), το 2ο το όνομα της οργάνωσης κι το 3ο απεικόνιζε ένα θερμόμετρο σταματημένο στους 2 βαθμούς Κελσίου, θερμοκρασία-όριο για την αντιμετώπιση της ανόδου της θερμοκρασίας του πλανήτη, καθώς πέραν αυτής τα προβλήματα θα είναι πλέον αδύνατα να αντιμετωπιστούν.

Πραγματικά μια από τις μεγαλύτερες ''πληγές'' του πλανήτη...

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #45 στις: 30/01/07, 23:31 »
Πάντως υπάρχει πρόοδος σε σχέση με την πυρηνική σύντηξη που η πρώτη ύλη είναι πρακτικά ανεξάντλητη και τα προϊόντα της είναι εξαιρετικά φιλικά προς το περιβάλλον. Μέχρι τώρα το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να εγκλωβίσουμε αρκετό χρόνο το πλάσμα ώστε να πάρουμε ενέργεια περισσότερη από αυτήν που δίνουμε για να ξεκινήσει η σύντηξη. ( http://users.physics.uoc.gr/~tsingan/fysikiplasmatos/kef1.pdf  σελίδα 37-41)
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #46 στις: 31/01/07, 00:34 »
Τις μεγάλες εταιρίες ως τώρα δεν τις ενδιέφεραν οι περιβαντολογικές επιπτώσεις, το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν το άμεοσο κέρδος. Τώρα που ο πλανήτης κινδυνεύει από το φαινόμενο του θερμοκηπίου, θα τρέχουν σαν παλαβές να διορθώσουν ο,τι μπορούν..
Στην Αμερική αναμένεται να κυκλοφορήσουν στο 2007 υβριδικά-ηλεκτρικά αυτοκίνητα, αυτοκίνητα με αιθανόλη, με φυσικό αέριο κλπ. Η μπαταρία θα γεμίζει με το φρενάρισμα!

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #47 στις: 31/01/07, 00:37 »
και στην ελλαδα κυκλοφορησαν ηδη τετοια αυτοκινητα... βλεπε toyota prius και κανα 2 lexus

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #48 στις: 31/01/07, 12:56 »
και στην ελλαδα κυκλοφορησαν ηδη τετοια αυτοκινητα... βλεπε toyota prius και κανα 2 lexus
Νομίζω πως έχω δεί και κάποιας άλλης μάρκας υβριδικά αυτοκ. να κυκλοφορούν,θα το ερευνήσω και θα σας πώ ;D!!

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Ανθρωπος και περιβαλλον
« Απάντηση #49 στις: 01/02/07, 01:44 »
ΕΛ.ΙΝ.Η.Ο.(ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΚΙΝΗΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ)
http://www.heliev.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=49&PHPSESSID=22819f61a7a9f8c18036efd0ac0426d3

Όπως θα κατάλαβες DHMHTROS,δεν βρήκα κάποι άλλη μάρκα αυτοκινήτων,δεν ήταν γνωστή μάλλον,και έτσι παραθέτω αυτό το link ;D!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/06, 19:21
από Μαργαρίτα Π.
104 Απαντήσεις
33438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
511 Απαντήσεις
145426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
28 Απαντήσεις
30928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 14:36
από Lo.Lee.Ta
22 Απαντήσεις
6819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 15:05
από papous
7 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 16:34
από blackmorefan
6 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 19:24
από Dimitris12345
1 Απαντήσεις
2004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/12, 23:32
από elrich
0 Απαντήσεις
1386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/16, 16:43
από ΠΟΙΟΣ