Αποστολέας Θέμα: Για το μπασο γενικα  (Αναγνώστηκε 29976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Για το μπασο γενικα
« στις: 13/07/17, 21:08 »
Καλησπερα σε ολους. Για οσους δεν με θυμουνται, ξεκινησα τον Γεναρη που μας περασε να μαθαινω ηλεκτρικη στα 35 μου, και μεσα σε εναν μηνα πηρα κι ενα μπασο. Εχω καταληξει σχεδον σιγουρα απο τον Οκτωβριο να ξεκινησω αποκλειστικα μαθηματα μπασου και να αφησω την κιθαρα για ξεκυλωμα.

Εχω καποιες σκεψεις και θα ηθελα γνωμες ή/και προτασεις: Σκεφτομαι να αφαιρεσω τα ταστα απο το Ibanez μου και να ξεκινησω μεμιας σε αταστο. Επειδη μου αρεσει τρομερα ο ηχος που εχω ακουσει απο τα αταστα και εχω αποφασισει να ασχοληθω αποκλειστικα με το μπασο, σκεφτηκα να μαθω απο την αρχη σε αταστο αντι να το πιασω σε λιγα χρονια. Κανω λαθος να νομιζω πως ή πορεια της μαθησης θα ειναι σχετικα ιδια; Απο αποψη μεγαλυτερων απαιτησεων στη μελετη, δυσκολια στην ευρεση της σωστης νοτας στην ταστιερα κτλ.

Αυτα για το θεωρητικο μερος, στο τεχνικο κομματι θα ηθελα να ρωτησω εαν κανω βλακεια να θελω να περασω ενα just-a-nut της warwick ή γενικα κατι αντιστοιχο στο μπασο μου; Επειδη κατεβασα αρκετα το action (ηταν ηδη σημαντικα χαμηλοτερο απο το yamaha που ειχα πριν) και ενω απο το 4ο ταστο και πανω ειναι λουκουμι, απο εκει και κατω βουϊζουν οι χορδες, σκεφτηκα να περασω ενα τετοιο μαραφετακι. Λιγο που διαβασα στο ιντερνετ εμπειροι μουσικοι ανεφεραν πως αναλογως το υλικο (μπρουντζος κτλ) εππιρεαζεται και ο ηχος του οργανου στα ενταστα κυριως, αλλα θεωρω πως δεν ειναι κατι που θα πιασει το αυτι μου.

Αυτα και ευχαριστω πολυ οσους μπειτε στον κοπο να με διαβασετε και να μου απαντησετε.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #1 στις: 13/07/17, 23:47 »
Αυτο το nut ειναι το κλασικο παραδειγμα που φερνω οταν λενε για κακοκομμενα nut.
ολες οι χορδες εδω εχουν το ιδιο ανοιγμα,και ομως δουμευει καταληκτικα.
κατα την γνωμη μου ΔΕΝ κανει για αταστο,γιατι χαλαει αυτο το whoam στις ανοιχτες χορδες.


τωρα για το αταστο..ειναι ολα τα λεφτα.βρησκεις τα πατηματα πολυ πιο ευκολα απο οσο νωμιζεις,αλλα και απι την αλλη,η μαγεια ειναι στο να εισαι εκει τριγυρω με vibratα κτλ παρα να τις βρησκεις ακριβως.
ναι θελει πιο πολυ μελετη,ομως βγαζει πιο πολλα γουστα.
εγω το αφησα κυριως γιατι επαιζα πιο απλα πραγματα(χωρις βιμπρατο,σλαιντ κτλ) και απο τεμπελια στην μελετη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #2 στις: 13/07/17, 23:49 »
συνεχιζω το μηνυμα σε δευτερο γιατι μου κανει ανταρσιες το κινητο.


για μενα καθε μπασιστας πρεπει να εχει δοκημασει εστω ενα μηνα αταστο.
εχω φιλο που πηρε αταστο για πλακα,και για 35 χρονια δεν επιασε ενταστο.
go for it με 1000
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #3 στις: 14/07/17, 11:03 »
Σε πρώτη φάση δες ποσο ψηλά έχεις σετάρει τις χορδές...

Στα άταστα μπάσα (δεν ξέρω γιατί) διάβασα πως οταν οι χορδές ειναι αρκετά ψηλά έχουν πρόβλημα τονισμού (intonation) εκει στα "ταστα" 1 ως και 4-5...

Η αλλαγή γεφυρας και nut επιρεάζει τον ηχο (η γεφυρα λίγο, το δε Nut σχεδόν ελάχιστα) ωστόσο μπορεί και να το ακουσεις (ή ακομα μπορείς να νομίσεις πως ακούς την διαφορά) η μπορεί και να μην καταλαβεις τίποτα... σαν γενικό κανόνα brass και zinc θα σου δωσουν ενα τσακ πιο πριμαριστό ήχο... bone και κατι άλλα λιγοτερο οικολογικα προϊόντα δινουν ενα πιο "οργανικό" ήχο...  Πάντως ένα καλό nut είναι ενα καλό nut, κρατά το όργανο σε σωστό κουρδισμα (actual, όχι αυτό που μπορεί να δίχνει το tuner σου) και είναι το πρώτο σημείο που μεταδίδει τον ηχο στο σώμα του οργανου...  και ακριβως επείδη ειναι πολυ συμαντικό στο μπάσο (κατ`εμε) καλό θα ήταν αν το αλλάξεις να το κάνεις σε καποιον καλο τεχνικό, έχοντας μαζί σου και τις χορδές που θα χρησιμοποιείς...

Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #4 στις: 14/07/17, 18:44 »
Οποτε εσυ saved συμφωνεις. Τωρα για το nut με προβληματισες. Βρηκα πως τα Alembic εχουν τετοιο ρυθμιζομενο nut. Θα περασω αυριο και απο το μαγαζι που κανει σεταρισματα κτλ να το συζητησω και μαζι τους για την μετατροπη απο ενταστο σε αταστο. Σκεφτομαι να δωσω το sr300 που εχω και να δωσω και μια μικρη διαφορα να παρω ενα  Warwick μεταχειρισμενο αλλα απο τη μανα του αταστο ή να κρατησω το ibanez που το ξερω και με βολευει ο λαιμος του και μου αρεσει που ειναι με ενεργους μαγνητες. Απλα θα βγω στα ιδια λεφτα περιπου στο τελος. Ενδεικτικα εδωσα 78€ για σεταρισμα, χορδες στην κιθαρα....

Archangel χορδες μετρησα μολις (αν και ο βερνιερος μου ειναι ταλαιπωρημενος) μου βγαινει η Ε στο 1ο ταστο στα 0,8 και στα 1,2 στο 12ο. Ειπα να να χαμηλωσω λιγο απο τη μερια της γεφυρας τις χορδες για να κλεψω απο εκει αλλα κανει μια κοιλια και ο λαιμος ειναι η αληθεια.

Οποτε για το nut τι θα προτεινατε, να βαλω ενα καλο τωρα μαζι με το ξηλωμα των ταστων; ή να μην κανω καν μετατροπη και αντι αυτου να παρω ενα μαμισιο αταστο?
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #5 στις: 14/07/17, 22:06 »
Λοιπον.Ο ηρωας του fretless
! No longer available


Εχω παιξει warwick με τετοιο nut (thumb bolt-on bubinga εξαχορδο),πολυ καλο nut,αλλαζεις οτι gauge θες χωρις να θελει να το αλλαζεις.
Αν δεις,ολα τα βιδακια ειναι ιδια..αλλα οχι για αταστο βρε αδερφε.
Αν δεν εισαι σιγουρος για το ποσο θα σε παει το αταστο,κρατα το ibanez,και παρε αυτο
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_b_550fl_bk_progressive_series.htm
Εχω το πιο παλιο μοντελο,και ειμαι ικανοποιημενος και με το παραπανω.
Αν εισαι σιγουρος για την κινηση,δωσε το,παρε το warwick τωρα
ΤΩΡΑ
επρεπε να το ειχες παρει απο προχθες,ηδη!!

οκ,πιστευω καταλαβες τι θελω να πω  ;D

ολαιμος ΠΡΕΠΕΙ να κανει κοιλια,γιατι η ταλαντοση στην μεση της χορδης ειναι μεγαλυτερη και θα τασταρει ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #6 στις: 15/07/17, 10:00 »
Οποτε να μην πειραξω το ibanez και ειτε να παρω το harley ειτε το warwick. Μας μαμησες το μυαλο!! χαχαχα Θα επανελθω με νεοτερα, αυριο εχει η κορη μου ενα "ρεσιταλ" πιανου και σημερα εχει προβες ολη μερα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #7 στις: 15/07/17, 10:09 »
Ρωτα ποσο παει το μαλι να βγαλουν τα ταστα,και μετα θα δεις οτι ειχα δικιο ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #8 στις: 19/07/17, 13:02 »
Ρωτα ποσο παει το μαλι να βγαλουν τα ταστα,και μετα θα δεις οτι ειχα δικιο ;)
Λοιπον, μιλησα με τα μαστορια και μου εκαναν μια φοβερη προσφορα! 300€ για τα ταστα και 50€ για ενα σετακι flatwounds.... Φυσικα και δεν το σκεφτομαι καθολου. Για 300€ + 150€ που θα μπορουσα να πουλησω το δικο μου παιρνω μπασαρα μεταχειρισμενη, πανε καλα; Οποτε το harley benton θα γινει παραγγελία μετα τις καλοκαιρινες διακοπές. Για 149€ θα τα βγαλει τα λεφτα του ανετα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/17, 13:05 από Uriah Heep »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #9 στις: 25/07/17, 20:07 »
  Προσφατα αφησα την κιθαρα για σεταρισμα και αν και ειμεινα ευχαριστημενος, τα 70€ που εδωσα τα λυπηθηκα πραγματικα. Ειμαι ανθρωπος που πιανουν τα χερια μου και μετανοιωσα που δεν ακολουθησα τη συμβουλη του saved να τη σεταρω μονος μου. Καθισα και ειδα 1-2 βιντεο στο youtube για να σιγουρευτω πως εχω καταλαβαει σωστα τι πρεπει να κανω και εβαλα μπρος.

  Για το μπασο λοιπον πηρα 1-2 βασικα πραγματακια που ειναι universal (μπασο/κιθαρα), εργαλεια εχω και καθισα μια ωρα και το απολαυσα και το εφερα περιπου εκει που θελω. Μετρο για το action πηρα της strungout και οχι της warwick το οποιο απο ο,τι διαβασα η επιγραφη σβηνει με τη χρηση και γινεται αχρηστο, υστερα μια βασουλα για τον λαιμο, λαδακι κι ενα κουρδιστηρι. Περασα χορδες rotosound και λογω τιμης και περιεργειας, αφου ως τωρα επαιζα με αγνωστης ταυτοτητας nylon coated. Το intonation ειναι η αληθεια με παιδεψε πολυ και στην G επεφτα γυρω στα 20 cents χαμηλοτερα και με αρκετη προσπαθεια το μειωσα καπου στο μισο. Ισως να φταιει που ειναι ακομα ολοκαινουριες η χορδες, θα το ξανακοιταξω μετα απο μερικες ωρες παιξιματος.

  Οποιος λοιπον ειναι νιουφης και θελει να σεταρει το οργανο του ας μην τρομαξει και να το προσπαθησει, αξιζει τον κοπο.

! No longer available

! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/17, 20:19 από Uriah Heep »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #10 στις: 25/07/17, 20:55 »
Μπραβο μαν.Καο να ακπυς παντα αυτον τον τετοιο..τον αυτον βρε..τον saved  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #11 στις: 26/07/17, 02:10 »
Προσφατα αφησα την κιθαρα για σεταρισμα και αν και ειμεινα ευχαριστημενος, τα 70€ που εδωσα τα λυπηθηκα πραγματικα.

70 Eυρώ για σετάρισμα τα βρίσκω υπερβολικά. Εντάξει, ζω σε άλλη χώρα και δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση, αλλά ένας τεχνικός εδώ μού πήρε 50 λίρες πέρσι για fret dress και σετάρισμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #12 στις: 26/07/17, 06:43 »
... και εγώ. Νομίζω - Αθήνα τουλάχιστον - ότι η αγορά είναι 20 με 40. 70 συνήθως είναι μαζί με fret leveling. Αλλά το σημαντικό είναι πράγματι ότι είναι κάτι που όποιος έχει κιθάρα πρέπει κανονικά να μάθει να κάνει μόνος του (αυτό σημαίνει και εμένα βέβαια χμμμμ  ;D ).
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #13 στις: 26/07/17, 20:59 »
Παιδια οι τιμες στο Μοναχο τουλαχιστον, γενικα ειναι στο φεγγαρι. Εδω για μαθηματα ξεκινας για 4 ωρες τον μηνα απο τα 110€. Αλλος πλανητης εδω...
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #14 στις: 10/12/17, 20:55 »
Βρηκα ενα πρεσιζιον αμερικανικο, του 2013, στα 800€ (τιμη που δεν παιρνεις ουτε Μεξικάνικο 20ετιας) σε ενα χωριο στην Αυστρια κοντα στα συνορα με τη Γερμανια. Θα παω αυριο να το δω γιατι οι φωτο πραγματι δειχνουν απαιχτο οργανο. Μαζι δινει κι εναν 30αρι warwick blue cap 12" στα 150€. Αξιζει τον κοπο να σκεφτω για τον 30αρι; Θα ξηλωθω για το μπασο (αλλα θα ειναι και το τελευταιο για την επομενη 5ετια) αλλα αν ειναι καλη ευκαιρια ο warwick να τον δω κι αυτον.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #15 στις: 10/12/17, 21:03 »
Βρηκα ενα πρεσιζιον αμερικανικο, του 2013, στα 800€ (τιμη που δεν παιρνεις ουτε Μεξικάνικο 20ετιας) σε ενα χωριο στην Αυστρια κοντα στα συνορα με τη Γερμανια. Θα παω αυριο να το δω γιατι οι φωτο πραγματι δειχνουν απαιχτο οργανο. Μαζι δινει κι εναν 30αρι warwick blue cap 12" στα 150€. Αξιζει τον κοπο να σκεφτω για τον 30αρι; Θα ξηλωθω για το μπασο (αλλα θα ειναι και το τελευταιο για την επομενη 5ετια) αλλα αν ειναι καλη ευκαιρια ο warwick να τον δω κι αυτον.

τι να σου πω μαν, απο μπασα δεν ξέρω, μόνο εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και να το χαρείς! Κάνε και κανα παζάρι του τυρολέζου :)

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #16 στις: 10/12/17, 21:25 »
Το μπασο αν ειναι σε καλη κατασταση πουλιέται μονο του. Εχει και μεταπώληση αλλα και σαν όργανο αξιζει την επένδυση. Ειχα μπει στη διαδικασια αγορας ενος καλου μπασου απο καιρο. Το συγκεκριμένο εινσι ευκαιρια.  Δεν ειμαι του παζαριού γενικα. Παω για να το παρω. Σε αυτα τα λεφτα και την κατηγορία οργανου δεν ειμαι πρόθυμος να κανω συμβιβασμους. Ευχαριστώ φιλε panix
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #17 στις: 10/12/17, 21:32 »
Mεγια το μπασο απο τωρα  ;D
Αν ο ενισχυτης ειναι αυτος

μην τον παρεις.Ο ampeg που εχεις (δεν τον εχω ακουσει) ειναι καλυτερος απο αυτον (τον εχω ακουσει,στο ωδειο εκανα μαθημα με αυτον)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #18 στις: 10/12/17, 22:32 »
Αυτος ειναι. Οποτε δε θα το σκεφτω καθολου. Θα τον ακουσω αυριο αφου αυτον εχει για την δοκιμη ετσι κι αλλιως.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #19 στις: 11/12/17, 14:46 »

Αν ο ενισχυτης ειναι αυτος
μην τον παρεις.Ο ampeg που εχεις (δεν τον εχω ακουσει) ειναι καλυτερος απο αυτον (τον εχω ακουσει,στο ωδειο εκανα μαθημα με αυτον)

Και πώς ξέρεις ρε μάστορα ότι είναι καλύτερος;;; :roll
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/17, 14:54 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #20 στις: 11/12/17, 14:55 »
Ειναι καινουριο μοντελο,αναβαθμησμενος απο τα παλια που ηδη ηταν καλα.
Ε οσο χαλια και να ειναι ο ampeg σαν το χαλι του warwick δεν θα ειναι.Και αντε πες στην χειροτετη ειναι το ιδιο χαλι η και πιο χαλι.Δεν αξιζει να παρει τον warwick.Ας δωσει τα λεφτα για κατι καλυτερο.
Και τωρα μην μου πεις χαλι μου φανηκε ο warwick γιατι εγω θελω τον ηχο μου ετσι και αλλος μπορει να τον θελει αλλιως και στον γιο του θειου του ξαδερφου της γειτωνισας του αρεσε κτλ γιατι αυτο δεν οδηγει πουθενα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #21 στις: 11/12/17, 15:15 »
Καλά, αφού δεν οδηγεί πουθενά ας μην συζητάμε τα αυτονόητα ;D , ότι δηλαδή κάτι που δεν άρεσε σε εμένα μπορεί να αρέσει σε εσένα και το ανάποδο..
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #22 στις: 11/12/17, 21:53 »
Ο warwick ηταν επιεικως ΓΤΠ. Σαν ενισχυτής κιθαρας ακουγοταν, αφου ειχα ξενερωσει με τον ηχο του precision. Το φως το αληθινο το ειδα οταν γυρισα σπιτι και το συνδεσα στον ampeg! Πραγματικά σαν να ειχα αλλον ενισχυτή.  Τετοιο ωραιο παντρεμα ηταν ανέλπιστο αλλα δε θα πω αλλα μην παρεξηγηθω. Το μπασακι το πηρα τελικα 700€ οταν μου εκοψε μονος του 50€ επειδή εχει βαλει Security pins και τα εχει παρει απο το οργανο, και εγω του ειπα τοτε ας κανει κατι ακομα αφου εκανα και τοσο δρομο. Δεν ειμαι του παζαριου, αλλα στον δρομο ειδα πως η οικογενειακή επιχειρηση ειναι μια αντιπροσωπεία αυτοκινητων και καταλαβα πως το φυσανε, εξ ου κσι η τιμή. Δεν τον ενοιαζε να πιασει τιμη της αγορας, αρκουσε να μη το χαρίσει. Το οργανο σε κατασταση βιτρίνας, διχως γρατσουνιες και χτυπηματακια πουθενα χωρις υπερβολες. Απο πρωτες εντυπωσεις: Sustain.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #23 στις: 11/12/17, 22:10 »
την τσίμπησες τη μπασάρα. ωραίος
καλορίζικη!
ρίξε και καμιά φωτό να μπανίσουμε
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Για το μπασο γενικα
« Απάντηση #24 στις: 11/12/17, 22:12 »
Wellcome to the P-club :up


Μην ξεχνιομαστε..σκης το
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
12554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
37 Απαντήσεις
26791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 00:38
από Fminmaj7
47 Απαντήσεις
49084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 15:05
από rockflea
9 Απαντήσεις
5630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/06, 00:59
από Holy Diver
6 Απαντήσεις
6725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 23:11
από BilliSsS
20 Απαντήσεις
9302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 18:46
από hot_sauce (φλουτσ)
νεο μπασο

Ξεκίνησε από BilliSsS « 1 2 » Μπάσο

26 Απαντήσεις
11440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:36
από stepap#12
5 Απαντήσεις
3611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 13:50
από CLIFF EM ALL
10 Απαντήσεις
5268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:25
από timphilby
0 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/13, 21:50
από STEFANOS604