Αποστολέας Θέμα: Smoking Free Area?  (Αναγνώστηκε 7095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Smoking Free Area?
« στις: 06/05/08, 04:01 »
πάντα με ενδιέφερε να μάθω γιατί όλος αυτός ο κόσμος που πουλάει την πραμάτια του...
μιλάω για εφφέ, πεταλάκια, ενισχυτές και τα λοιπά τονίζει αυτή την ατάκα=) "Smoke free room" κτλ...

ο καπνός παίζει κανένα ρόλο; ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #1 στις: 06/05/08, 07:32 »
βεβαιως!  η καπνιλα κολαει πανω σε ποτενσιομετρα κ οτι αλλο μηχανικο κινείται κ προκαλεί audio crackles. το ιδιο συμβαίνει και με τα πυκνωτικά μικρόφωνα  (τα μορια του καπνου κανουν γεφυρα πανω στο διαφραγμα με συνέπεια τα κρατς χρουτς και γενικα τη μείωση της απόδοσης του εργαλείου)

και τέλος ασε που ο καπνος κανει ενα πουρι πανω στο καθε μηχάνημα (το βλεπεις κ σε αμαξι καπνιστή όπου το εσωτερικό του παρμπριζ εχει αλλη μια στρώση καπνο και φαινεται λιγο θολο)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #2 στις: 07/05/08, 21:25 »
εγώ έχω κλειστό αλουμινένο κουτί για τα πετάλια μου. πιάνεται;

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #3 στις: 07/05/08, 22:06 »
....χμμμμ....ναι....αν τα live σου ειναι σε μαγαζια για ''μη καπνιζοντες''  :D :D :D :D....σοβαρα τωρα,ενα hard case προφυλασει τον εξοπλισμο μας απο ολες τις κακοτοπιες σχεδον (καπνα,σκονη κλπ) εκτος ισως απο υγρασια και μεγαλες αλλαγες θερμοκρασιας 
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #4 στις: 08/05/08, 01:05 »
πόσο μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας μπορούμε να έχουμε δηλαδή; πετάλια είναι όχι ξύλα:)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #5 στις: 08/05/08, 17:32 »
Κοινως μην τα παρατας στο αυτοκινητο μεσα στον ηλιο καλοκαιρι  :D
Και αν το τσιγαρο κανει τετοια ζημια στα μηχανηματα, σε εναν ζωντανο οργανισμο τι κανει?  ;)  :P
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #6 στις: 08/05/08, 21:07 »
Παράθεση
πόσο μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας μπορούμε να έχουμε δηλαδή; πετάλια είναι όχι ξύλα

...κι αν τα πεταλια μπορει να μην επιρεαζονται τοσο,αντιθετως οι μπαταριες που τυχον να εχουν,στανταρ θα αντιμετοπισουν προβλημα...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #7 στις: 08/05/08, 22:17 »
...ναι...εξαλλου ειναι παγκοσμιως γνωστο οτι καπνος,σκονη και υγρασια ειναι οι καλυτεροι φιλοι των ηλεκτρικων/ηλεκτρονικων κυκλωματων...
...μην ειστε νεοσυντηρητικοι ρεεεεε...δε παθαινουν τιποτε τα παλιοπεταλια σας....ΕΛΕΟΣ βρε συ Evris  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #8 στις: 08/05/08, 23:01 »
Iδου και μερικες ερευνες περι σκονης.....

http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=17326443
http://www.tmworld.com/article/CA6545584.html
http://www.jp.horiba.com/sensorium_e/omoshiro/fun_4.htm
http://www.atarimagazines.com/creative/v9n12/184_Taking_care_of_your_compu.php

....και παρεπιμπτοντως....ο συγγραφεας του πρωτου αρθρου ειναι Αραβας.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος sta-gemista-panta-kima

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #9 στις: 13/05/08, 19:02 »
...ναι...εξαλλου ειναι παγκοσμιως γνωστο οτι καπνος,σκονη και υγρασια ειναι οι καλυτεροι φιλοι των ηλεκτρικων/ηλεκτρονικων κυκλωματων...

Αρα υγιεινη ζωη, γαλα, γυμναστικη, διατροφη με σογια και οχι ξενυχτια σε ανθυγιεινα περιβαλλοντα, μετακομιση σε ενα ξηρο ανυδρο περιβαλλον, χωρις νεφος και τα πεταλακια σου ισως να αντεξουν περισσοτερο ... αν ας πουμε ενα δικο μου αντεξει ξερω γω 30 χρονια (αλλα 10 χρειαζεται δηλαδη) το δικο σου χωρις καπνιλα ισως παει 31.5 ...

Πρεπει να σταματησω εδω εχω να κλεισω το φορητο για να το προστατευσω, η ωρα πηγε 7 το απογευμα και αυξηθηκε η υγρασια ...

Ξαναλεω: Οχι υπερβολες παιδια!


Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #10 στις: 13/05/08, 20:04 »
....χμμμμ....συμφωνω ως προς το 'οχι υπερβολες' αν ορισουμε σαφως το τι ειναι υπερβολη και το ποιος υπερβαλει...οσο για το ειρωνικο υφακι,δε νομιζω να κολαει με το θρεντ....anyway...το ζητημα δεν ειναι αν θα αντεξει 30 η 50 χρονια φιλε evris....το θεμα ειναι να μη σε αφησει το γ!@$#νο gain pot (π.χ) στη μεση του λαιβ σου μονο και μονο επειδη δε το εχεις καθαρισει ποτε...η γιατι το αυτοκινητο σου ηταν μεσα στη σκονη οσο καιρο τα κουβαλασ απο δω κι απο 'κει...και απο 'κει και περα....κοντα στο νου κι η γνωση
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #11 στις: 13/05/08, 20:21 »
Ο ξάδερφός μου κάποτε έπαιζε σε σκυλάδικα με μια λευκή Fender... η οποία τελικά πήρε μια άρρωστη κίτρινη απόχρωση από την τσιγαρίλα. Το μέρος του σκάφους το οποίο το κάλυπτε το μπράτσο του δεξιού χεριού, είχε παραμείνει σχετικά λευκό.
Μια αηδία ήταν στην όψη...

Αποσυνδεδεμένος sta-gemista-panta-kima

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #12 στις: 13/05/08, 22:38 »
....χμμμμ....συμφωνω ως προς το 'οχι υπερβολες' αν ορισουμε σαφως το τι ειναι υπερβολη και το ποιος υπερβαλει...οσο για το ειρωνικο υφακι,δε νομιζω να κολαει με το θρεντ....anyway...το ζητημα δεν ειναι αν θα αντεξει 30 η 50 χρονια φιλε evris....το θεμα ειναι να μη σε αφησει το γ!@$#νο gain pot (π.χ) στη μεση του λαιβ σου μονο και μονο επειδη δε το εχεις καθαρισει ποτε...η γιατι το αυτοκινητο σου ηταν μεσα στη σκονη οσο καιρο τα κουβαλασ απο δω κι απο 'κει...και απο 'κει και περα....κοντα στο νου κι η γνωση

Αλλο η πλακα αλλο η ειρωνια, αν δεν εγινε αντιληπτο, τοτε να θεωρησουμε οτι οφειλεται σε δικη μου κακη διατυπωση και να τελειωνουμε με τις παρεξηγησεις (i mean, δεν ξερω καν αν εισαι κρεατοφαγος αν ξενυχτας η αν εισαι καπνιστης η αν απαγορευσεις στο κοινο σου να καπνιζει διπλα στα πεταλακια σου και δεν θα μπορουσα να πω κατι για εσενα προσωπικα)

Επαναλαμβανω την θεση μου, οτι πιστευω οτι ειναι Αμερικανια, νεοσυντηρητισμος  να υπερβαλουμε με αυτες τις χιλιοειπωμενες κλισε θεσεις "τσιγαρο=κακο" (με τις οποιες κανεις δεν διαφωνει τελικα) και να τους δινουμε και αλλες μυθικες ιδιοτητες τυπου "οταν καθεται πολυς καπνος απο την τσικνα του αρνιου του Πασχα στο ποτενσιομετρο του πεταλιου μου του μειωνει το μεσο χρονο ζωης και το φθειρει πιο γρηγορα, οι διακοπτες δεν κανουν καλη επαφη πια απο την συσωρευμενη νικοτινη μεταξυ των ελασματων κλπ".

Με δεδομενο οτι ενα μαρσαρισμα λεωφορειου απελευθερωνει 10.000 φορες (actual numbers may vary) περισσοτερο καπνο και βλαβερες ουσιες απο οσο θα βγαλουν 100 ανθρωποι καπνιζοντας για 500 χρονια ολη μερα non stop, βρισκω πολυ ακραιο το να εξεταζουμε τη συνεπεια του καπνισματος στην καλη λειτουργια μιας ηλεκτρονικης συσκευης (ειδικα οταν μαρσαρουν 1000 λεωφορεια το λεπτο εδω που ζουμε ολοι μας). Ειναι οριακα αμελητεα ποσοτητα ρε παιδι μου πως να το πω... ειναι καπως υποχονδριο ... 

Η σκονη και η υγρασια ειναι ταξεις μεγεθους πιο επικινδυνες και ουσιαστικοτερες απειλες για βλαβες, σε τροφοδοτικα που μπουκωνουν, σε υπερθερμανσεις, σε βραχυκυκλωματα κλπ. Μην τα εξισωνουμε ολα ...

Και παλι συγνωμη αν το πηρες προσωπικα η ενιωσες να σε ειρωνευτηκα. Οσο για το καπνισμα πολυ θα ηθελα να το κοψω ετσι και αλλιως (καπνιστης γαρ), αλλα οχι για να προστατεψω τα πεταλακια μου η το χρωμα των τοιχων η μιας  κιθαρας ... :)

over and out με το θεμα αυτο απο εμενα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Smoking Free Area?
« Απάντηση #13 στις: 13/05/08, 22:57 »
...προς θεου καμια προσωπικη παρεξηγηση...ισα-ισα που βασικη αρχη μου ειναι ο απολυτος σεβασμος της γνωμης απ'οπου κι αν προερχεται και ακομα και οταν δε συμφωνω...και στην τελικη δε γινεται να συμφωνουμε σε ολα και παντα βρε αδερφε  :)....πιστευω ομως πως δεν ειπωθηκε κατι ''ακραιο'' στο θρεντ αυτο,αν εξαιρεσεις ισως την καπως ''αγχωμενη'' αρχη του θρεντ.Δε σου κρυβω οτι συμφωνω μαζι σου στο θεμα της υπερβολης ΑΛΛΑ μιλησα καθαρα για σκονη-υγρασια-μεγαλες θερμοκρασιες και φανταζομαι οτι κι εσυ συμφωνεις οτι δεν ειναι ο,τι καλυτερο για τα μαραφετια μας  :( :(.....anyway...κατι βγηκε απο ολη αυτην την αντιπαραθεση και προς θεου ξαναλεω οτι δε πιστευω οτι ειχες σκοπο να προσβαλεις καποιον...over and out over here too  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/07, 21:45
από YmiRLinG
0 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 14:37
από pianoman34
10 Απαντήσεις
4446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 16:42
από j.free
18 Απαντήσεις
6044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 20:26
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 19:13
από BigBabol
16 Απαντήσεις
5035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:39
από Jezus
0 Απαντήσεις
3135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/10, 22:11
από Καθόδιος (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
38989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 11:11
από Korgy
0 Απαντήσεις
3059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/12, 19:52
από freemind
3 Απαντήσεις
2491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/12, 01:39
από Γιάννης Σ.