Αποστολέας Θέμα: Φωνή και ανάσες  (Αναγνώστηκε 48183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Φωνή και ανάσες
« στις: 02/06/04, 17:28 »
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτό που λέμε τραγουδάμε με το στομάχι?

Επίσεις καμιά καλή άσκηση για φωνή? Το ωμό αυγό το πρωϊ βοηθάει...???  ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #1 στις: 02/06/04, 18:25 »
vasika otan tragoudas me to stomaxi kai oxi me to laryga voitha sto na mi kourazetai o laimos sou grigora alla vevea thelei exaskisi ,ostoso den einai diskolo ,apla thelei ligi prospatheia
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #2 στις: 02/06/04, 18:40 »
το λοιπον,.....

πρωτον δεν τραγουδαμε "με το στομαχι". Η διαφορα βρισκεται στον τροπο αναπνοης, ο οποιος οταν τραγουδας σωστα ειναι διαφραγματικος. Και δεν εννοω σωστα τονικα. Ειναι θεμα τεχνικης. Αναπνεεις και αντι να φουσκωνουν οι πνευμονες, διογκωνεται ενας μυς που βρισκεται λιγο πιο κατω απο αυτους και λεγεται διαφραγμα.

Οσο για τις ασκησεις, περα απο το να μαθεις μονος σου να αναπνεεις με αυτον τον τροπο <χωρις κατ αναγκην να τραγουδας ταυτοχρονα> , μπορεις να παρεις μια κλιμακα και να τραγουδας συγκεκριμενη σειρα νοτων, ανεβαινοντας καθε φορα ενα ημιτονιο, μεχρι να φτασεις στην αλλη ακρη της οκταβας. Παντως το θεμα ειναι καθαρα εγκεφαλικο, το που θα αποφασισεις εσυ να στειλεις τον αερα που αναπνεεις.

Ελπιζω να βοηθησα  :)

Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #3 στις: 02/06/04, 22:15 »
na simplirwsw kai egw...to diafragma vrisketai ligo katw aptous pneymones kai exei sxima san anapodo piato.me kataliles askiseis katafernoume na anapneysoume xrisimopoiontas to diafragma mas,diladi parallila me tous pneymones pou gemizoun aera (menontas omws apolita xalaro to stithos kai oi wmoi mas) palete kai to diafragma.oso pio psili nota theloume na vgaloume kai oso pio poli wra apeteitai na kratisoume tin anapnoi mas toso pio kala prepei na stirixoume tin anapnoi sto diafragma kai na piezoume ton aera pros ta katw (ohi na royfame tin koilia).
 episis an de tragoudas apto laimo akougontai pio strogiles kai kathares oi notes.sto mousika nea kai sizitiseis exw parathesei 3-4 site pou perigrafoun akrivws tin leitourgia tou diafragmatos kai exoun kai askiseis,an thes rixe mia matia...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος soap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #4 στις: 04/06/04, 12:47 »
Δεν τραγουδάς με το στομάχι αλλά με το διάφραγμα. Παίρνεις αναπνοή χωρίς να φουσκώνουν οι πνεύμονες. Το διάφραγμα βρίσκεται κάτω από τους πνεύμονες και όταν η ανάσα σου είναι διαφραγματική φουσκώνει η κοιλιά σου.

Πάρε βαθια αναπνοή στο διάφραγμα και μόλις πας να τραγουδήσεις, προσπάθησε να σπρώξεις κάτω τον αέρα και να βγάλεις πάνω μόνο τη φωνή. Φυσικά δε γίνεται να βγει μόνο φωνή. Απλώς προσπάθησε να κρατήσεις όσο περισσότερο μπορείς τόν αέρα κάτω.

Βοηθάει στο να τραγουδάς περισσότερη ώρα, να μην κουράζεις το λαιμό και τις φωνητικές χορδές, να βγαίνει η φωνή πιο δυνατή. Αν κάνεις κλασσικό τραγούδι τότε αυτή η τεχνική είναι απαραίτητη.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/04, 12:49 από soap »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #5 στις: 04/06/04, 13:03 »
Το ξέρω ρε παιδιά ότι δεν τραγουδάς με το στομάχι. Απλά έτσι λέγετε ο τρόπος αυτός.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Παρ' όλα αυτά καμιά καλή άσκηση ξέρει κανένας?


Το θέμα αυτό γιατί δεν μεταφέρετε εδώ????
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #6 στις: 06/06/04, 03:52 »
Δεν τραγουδάς με το στομάχι αλλά με το διάφραγμα. Παίρνεις αναπνοή χωρίς να φουσκώνουν οι πνεύμονες.

apo oso gnwrizw den ginetai na anapneysei kaneis xwris na fouskwsoun oi pneumones...i anthrwpini fisi de to epitrepei...mallon ennoeis na mi pairnei tis anases psila,diladi na mi fouskwnei to stithos...oi pneymones anagastika tha gemisoun me aera,ton opoio omws prepei emeis me exaskisi na xeroume na sproxoume pros ta katw kai na fouskwnei mono i koilia kai meta me kaliteri exaskisi na pigainei o aeras mexri kai pisw sta plagia tis mesis mas...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #7 στις: 22/06/04, 15:26 »
Το ξέρω ρε παιδιά ότι δεν τραγουδάς με το στομάχι. Απλά έτσι λέγετε ο τρόπος αυτός.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Παρ' όλα αυτά καμιά καλή άσκηση ξέρει κανένας?


Το θέμα αυτό γιατί δεν μεταφέρετε εδώ????


Λοιπον μια ασκηση, ειναι να παιρνεις ανασα( με διαφραγμα), και να ξεφουσκωνεις οπως το μπαλονι σιγα σιγα. Θα αισθανεσαι οτι γεμιζει αερα η κοιλια σου οσο πιο χαμηλα μπορεις. Χωρις να παιρνεις ψηλα ανασα στο θωρακα και στους Πνευμονες, κανε το αργα!! Σκεψου οτι λειτουργεις οπως το μπαλονι, και χρονομετρησε την ανασα σου
  Αλλη ασκηση ειναι να παρεις ανασα και να πιεζεις με ενωμενα τα χερια σου το διαφραγμα και να ξεφουσκωνεις σιγα σιγα!!
 Αλλη ασκηση ειναι να προσπαθεις να μιμηθεις το Λαχανιασμα του σκυλου, αλλα παλι με το στομαχι, με γρηγορες συσπασεις!
  Και αλλη μια θα σου πω: Βγαζεςι ολο το αερα που εχεις και κανεις επικυψη( το σωμα σου 90 μοιρες) και τοτε παιρνεις ανασα, σηκανεσαι πανω και λες μαι νοτα ωσπου να βγαλεις ολον τον αερα.


 Αυτα βεβαια υπαρχουν διαφοροι τροποι και μεθοδοι, ελπιζω να σε βοηθησα!!

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #8 στις: 23/06/04, 01:11 »
Αλλη ασκηση ειναι να προσπαθεις να μιμηθεις το Λαχανιασμα του σκυλου, αλλα παλι με το στομαχι, με γρηγορες συσπασεις!


Einai odws poli kali askisi!wraia pou mou tin thimises giati eixa kairo na tin kanw ;) :)
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #9 στις: 07/07/04, 11:18 »
Στη διαφραγματική αναπνοή φυσικά και φουσκώνουν τα πνευμόνια. Η διαφορά είναι ότι διαστέλλονται κατά μήκος (από πάνω προς τα κάτω) ¨ανοίγοντας¨ και το διάφραγμα.
Ο λάθος τρόπος είναι όταν τα πνευμόνια διαστέλλονται φουσκώνοντας το στήθος. Αυτό μπορεί να οδηγήσει από απλό κλείσιμο της φωνής μέχρι ζημιά στις φωνητικές χορδές. Το γαργαλητό στο λαιμό είναι ένα πρώτο ανησυχητικο σημάδι.

Ο φυσικός τρόπος είναι ο διαφραγματικός. Αν παρατηρήσετε ένα μωρό να ανασαίνει θα δείτε ότι φουσκώνει η κοιλίτσα του. Επίσης όταν κοιμόμαστε ανασαίνουμε διαφραγματικά. Η λάθος ανάσα ξεκινά εκεί που μπαίνει το στρες, το άγχος κτλτκλ.

Μπορεί ένας άνθρωπος να αντιστρέψει την πορεία αυτή με πολλή εξάσκηση. Κάνοντας πολλή ώρα εξάσκηση στην αναπνοή, έτσι ώστε από συνειδητή σιγά σιγά να ξαναγίνει αυθόρμητη. Ξαπλώστε και εισπνέοντας με τη μύτη και εκπνέοντας με τη μύτη ΚΑΙ το στόμα φροντίστε το αποτέλεσμα της αναπνοής να ειναι να βλέπετε να φουσκώνει η κοιλιά και όχι το στήθος.

Για πιο απαιτητικούς και επίμονους:
Σιγά σιγά ξεκινήστε να βγάζετε ήχους φροντίζοντας αυτοί να γεννιούνται στη στοματική κοιλότητα και όχι στο λαιμό. Φυσικά οι ήχοι δημιουργουνται απο της φωνητικές χορδές αλλά μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε κάποιους ήχους όπως πολλά σύμφωνα. Ή ακομα να ανεβάσουμε κάποια φωνήεντα πιο ψηλά.

Μετά τιμής
Sts_Ikaros
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #10 στις: 07/07/04, 12:37 »
...Ο φυσικός τρόπος είναι ο διαφραγματικός. Αν παρατηρήσετε ένα μωρό να ανασαίνει θα δείτε ότι φουσκώνει η κοιλίτσα του.
Sts_Ikaros

Εδώ θα σε διορθώσω λίγο φίλε Sts_Ikaros . Τα μωρά ναι . Όμως και καθώς μεγαλώνουν , για τις γυναίκες ο
φυσικός τρόπος είναι η θωρακική αναπνοή κι όχι η διαφραγματική. Ο λόγος είναι προφανής. Η εγκυμοσύνη
και το μωρό θα έφερναν το διάφραγμα να πιέζει
μια κοιλιακή χώρα ήδη πιεσμένη πάρα πολύ. Η φύση από μόνη κι αν δεν γίνει συνειδητή παρεμβολή στέλνει
τις γυναίκες στην θωρακική αναπνοή. Πέρα από διαβασμένες γνώσεις είχα και την εμπειρία δύο γυναικών και τριών μωρών.  :) Συγνώμη για την παρεμβολή.

Αποσυνδεδεμένος manolios19

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Η υπομονη ειναι το κλειδι για ολες τις κλειδαριες
    • Προφίλ
Re:Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #11 στις: 29/08/04, 01:06 »
Ακου φιλε λιγα πραγματα: 8)
Αν χεις φωνη και θες απλα τοποθετηση φωνητικων χορδων παρε τερρυ σιγανος:σημερινα μαθηματα φωνης:με κασετα ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ::)
Αν δεν εχεις ομως παρε Αλλαν Γκριν πως να μιλατε και να τραγουδατε σωστα:Φιλε μου νεα γευση απο... βιοαναδραση!Ολοκληρη επιστημη αλλα θα σου κολλησει ενα μικροβιο "ηδονης"για την πραγματικη τεχνη (με επιστημονικες γνωσεις )του τραγουδιου! :) :)Θα ακουσεις κορυφαια γεγονοτα και υποδυξεις που θα σε ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΟΥΝ!!!!!!
Ελπιζω να συμφωνειτε οι αλλοι με την αποψη μου???!

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #12 στις: 26/10/05, 20:22 »
Αυτα τα μαθηματα που λες για φωνη με κασετα που μπορω να τα βρω? Τι περιπου περιεχουν? και ποια μου προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #13 στις: 27/10/05, 03:05 »
άποψη μου...αν περιμένετε να κάνετε δουλειά με κασέτες σωθήκατε!! Linguaphone είναι η φωνητική? αυτά είναι έξυπνοι τρόποι να βγάζει κάποιος φράγκα.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #14 στις: 31/10/05, 14:10 »
Δηλαδη εσυ λες δε γινετε δουλεια παρα μονο με δασκαλο? ???
ΜΟνος πως μπορει να βελτιωθει κανεις?


Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #15 στις: 31/10/05, 22:44 »
ναι αυτη ειναι η αποψη μου... και το λεω γιατι τραγούδαγα 3 χρονια χωρις μαθηματα και δεν κατάφερα τίποτα... πολύ μεγαλύτερη διαφορά είδα μετά από ένα μήνα μαθήματος παρά μετά από 3 χρόνια χωρίς. :-\
Εκτός αν σε ενδιαφέρει να τραγουδάς μόνο για πάρτη σου στο μπάνιο ;D ;D ;D Γενικά πιστεύω πως όποιος αγαπάει το τραγούδι και θέλει έστω και ερασιτεχνικά να ασχοληθεί πρέπει να κάνει την χάρη στον εαυτό του και να ξεκινήσει μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #16 στις: 05/11/05, 13:53 »
ναι αυτη ειναι η αποψη μου... και το λεω γιατι τραγούδαγα 3 χρονια χωρις μαθηματα και δεν κατάφερα τίποτα... πολύ μεγαλύτερη διαφορά είδα μετά από ένα μήνα μαθήματος παρά μετά από 3 χρόνια χωρίς. :-\
Εκτός αν σε ενδιαφέρει να τραγουδάς μόνο για πάρτη σου στο μπάνιο ;D ;D ;D Γενικά πιστεύω πως όποιος αγαπάει το τραγούδι και θέλει έστω και ερασιτεχνικά να ασχοληθεί πρέπει να κάνει την χάρη στον εαυτό του και να ξεκινήσει μαθήματα.

θα συμφωνήσω.. σε 1 μήνα μαθήματα ειδα τεράστια μα τεράαααστια διαφορά στη φωνή.. και τοποθέτηση, και έκταση, και τεχνική..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #17 στις: 05/11/05, 16:27 »
Συμφωνώ και γω. Κάνε μαθήματα φωνητικής να δεις μεγάλη διαφορά. Τα λεφτά δεν πάνε χαμένα  ;)

Αποσυνδεδεμένος ReimontA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Καθε ήχος και μια εικόνα
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #18 στις: 10/11/05, 02:41 »
Τα.... βασικα στο τεραστιο θεμα φωνης ειναι.....παρα πολλα.Τα σημαντικοταρα:
1.Αναπνοη(προσωπικα μεσοπλευρια διαφραγματικη)
2.Τοποθετηση φωνης
3.Ενεργοποιηση ηχείων
Βεβαιως και υπαρχουν χιλιαδες γνωμες και χιλιαδες ασκησεις.Καλο θα ηταν αν κ εφοσων τραγουδαμε να ξερουμε ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ.Η φωνη ειναι ενα οργανο μην το ξεχναμε αυτο.

H kori tou tass

  • Επισκέπτης
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #19 στις: 10/11/05, 23:39 »
Αυτός ο τρόπος αναπνοής, είναι ένα απ' τα πρώτα μαθήματα που κάνουνε και στα θεατρικά εργαστήρια, γιατί βοηθάνε τον ηθοποιό να λέει μεγάλες ατάκες αδιάκοπα.
Συγκεκριμένα στην ομάδα μας, για να μας μάθει αυτό τον τρόπο, μας είχε όρθιους και προσπαθούσαμε να το πετύχουμε μόνοι μας.. Μετά από λίγη ώρα ερχόταν, έβαζε το χέρι του στο στομάχι-κοιλιά(?) μας και έβλεπε αν το κάναμε σωστά..
Μετά το είχαμε και ως άσκηση για το σπίτι με τον ίδιο τρόπο και κάποιος άλλος απλά έπρεπε να ελέγξει αν το κάνουμε σωστά.
Αν σε ενδιαφέρει μόνο ο τρόπος αναπνοής μπορείς να κάνεις κι αυτό, εγώ τουλάχιστον το έμαθα σε 1 βδομάδα έτσι.

Σημ. Εισπνοή από την μύτη και εκπνοή ΠΑΝΤΑ από το στόμα, αλλιώς θεωρείται λάθος.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #20 στις: 13/01/06, 19:01 »
Αληθεια, η διαφραγματικη αναπνοη επηρεαζει και την ενταση της φωνης;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #21 στις: 13/01/06, 19:57 »
εμμεσα ναι... η διαφραγματική αναπνοή συμβάλλει στην σωστή ροή αέρα και σε συνδυασμό με την στήριξη και την τοποθέτηση μας φτάνουν στο ζητούμενο αποτέλεσμα. Να τραγουδάμε με λίγο αέρα αλλά επιθυμητές εντάσεις. Με άλλα λόγια μαθαίνεις να μην "γκαρίζεις" (να μην χρησιμοποιείς δηλαδή μεγάλες ποσότητες αέρα) αλλά να χρησιμοποιείς τα ηχεία που σου χάρισε η φύση και την αντήχηση αυτών...Τι πετυχαίνεις έτσι? Άνετο και υγειές τραγούδι χωρίς βραχνιάσματα και γκαρίδες!
Τα είπα λίγο εν συντομία, αν είσαι εξοικειωμένος με τέτοιες έννοιες θα κατάλαβες, αλλιώς ρώτα κι άλλα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #22 στις: 13/01/06, 20:04 »
Γκουχ,γκουχ,γκουχ...
Καλά ε...κόντεψα να πάθω αποπληξία για να στείλω την αναπνοή μου στο στομάχι!
Ερώτηση: Συνδιάζονται οι ασκήσεις αυτές μ' ενάμιση πακέτο τσιγάρα ημερησίως; Όχι; Το είχα υποπτευθεί την ώρα που πνιγόμουνα, αλλά ήθελα επιβεβαίωση!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/06, 20:06 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #23 στις: 13/01/06, 20:06 »
 ;D όλα συνδυάζονται... αποτελέσματα θα έχει κάποιος που ασχολείται με την φωνητική τέχνη σοβαρά είτε καπνίζει είτε όχι. Απλά ίσως μερικές φορές το κάπνισμα να μην σας αφήνει να φτάσετε στο 100% των δυνατοτήτων σας. Παν μετρον αριστον...

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και ανάσες
« Απάντηση #24 στις: 15/01/06, 00:16 »
Eγω γενικως εχω μια ευαισθησια στο λαιμο μου, και οποτε ειμαι εξω και εχει φασαρια πχ, φωναζω για να ακουστω αλλα πολλες φορες την αλλη μερα με ποναει ο λαιμος μου. Αν καπνισω ειδικα (δεν καπνιζω, απλα καμια φορα για την παρεα) παλι ποναει λιγο, σαν να με ποναει λιγο ενας μυς οταν μιλαω. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/06, 23:12
από old_lion
4 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
9 Απαντήσεις
5015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:25
από mpamps
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
13 Απαντήσεις
11903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis
5 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 15:41
από raspygeorge
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
5 Απαντήσεις
5111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
0 Απαντήσεις
1922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 20:15
από sakis.