Αποστολέας Θέμα: Metalcore  (Αναγνώστηκε 10581 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Metalcore
« στις: 27/08/10, 03:40 »
Ένα τσούρμο metalcore-φιλοδοξων-υπερπροβεβλημένων έχει κατακλύσει το χώρο της μουσικής μόνο για άνδρες. Πιστεύετε ότι είναι κάτι παρωδικό, που καταντά ντροπή, ή είναι μια φυσική συνέχεια;

Εγώ θεωρώ ότι είναι ντροπή. Just wannabes ηλίθιοι που επειδή κουρδισαν σε drop ντο νομιζουν πως έγιναν σκληροί. Θα μου πείτε ότι δεν τεκμηριώνω σοβαρά. Έχω τόση απέχθεια - και ολίγη άγνοια - που μόνο κάποιοι καλοί συνομιλητές θα μπορούσαν να με καθοδηγήσουν. Enjoy.  ;)

υγ: Θέλω να γίνει χαμός. Να μπουν μέσα διαχειριστές.  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/11, 18:50 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #1 στις: 27/08/10, 03:52 »
Ντροπη ειναι να σε χαλαει μια τετοια τραγουδιστρια -->
;D

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #2 στις: 27/08/10, 08:32 »
Δεν ξερω αν θελεις να αρχισουμε τα flames καθως μου φαινεται οτι το post σου ειναι ειρωνικο, κυριως προς την μερια των metal οπαδων, δεν λεω οτι αυτο με πειραζει, αν ισχυει βεβαια.

Ας απαντησω, ομως, σοβαρα.

Εγω θα μιλησω για το deathcore κυριως, αλλα ειναι σχετικο πιστευω. Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει κανενα metalcore ουτε και deathcore συγκροτημα και στα τοσα χρονια που ακουω grindcore, παρατηρω τον τελευταιο καιρο αρκετα  deathcore συγκροτηματα να αυτοαποκαλουνται ως  grindcore, πραγμα που δεν ισχυει μιας και δεν εχουν καν σχεση με τα βασικα μουσικα χαρακτηριστικα του  grindcore. Εμενα προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι αλλα επειδη δεν ειμαι και του δογματος “η μουσικη δεν εχει ταμπελες” δεν μπορω με τιποτα και εγω να πω οτι ανηκουν στην grindcore σκηνη.

Τωρα απο την μερια της πλειοψηφιας οσων ακουνε grindcore εχει ξεκινησει μια ηλιθια και ανουσια “καμπανια” εναντιον των συγκεκριμενων συγκροτηματων και των οπαδων τους η οποια ξεκιναει απο το “gore not core”, το οποιο ειναι ακυρο αφου το  grindcore εχει μεγαλη σχεση με το hardcore, και καταληγει στα γνωστα “αυτοι ειναι που**ηδες, πρεπει να πεθανουν κ.τ.λ.”, τα οποια δεν παραλειπουν να τα αναφερουν στο προφιλ τους στο youtube, myspace κ.τ.λ. την ιδια ωρα μαλιστα που χαρακτηριζουν, λογο αγνοιας συγκροτηματα  grindcore ως  deathcore και το αντιθετο. Κατι παρομοιο πιστευω οτι γινεται με metal και metalcore.

Αυτο που πιστευω, δηλαδη, ειναι αν ειναι μοδα το metalcore και τα συναφη θα κανουν τον κυκλο τους τωρα που ειναι στα ντουζενια της δημοσιοτητας και του αριθμου του παραγωμενου εργου και μετα η σκηνη αφου καθιερωθει θα γινει πιο εσωστρεφης (δεν θα θελει, δηλαδη, να χαρακτηριζεται καπως αλλιως εκτος απο αυτο που ειναι), τα συγκροτηματα θα λιγοστεψουν καθως και επισης ο αριθμος των οπαδων, αν δεν εξαφανιστει τελειως το ειδος. Τωρα αν αποτελει εξελιξη του metal, εγω πιστευω ενα μουσικο ειδος που προερχεται απο διαφορετικα μουσικα ειδη δεν αποτελει, de facto, εξελιξη τους αν εχει απομακρυνθει μουσικα σε πολυ μεγαλο βαθμο απο αυτα και σε βαθος χρονου αποδειχθει οτι μουσικα δεν προσφερε τιποτα σε αυτα  και μαλιστα αυτο εξαρταται απο το ποσο δεκτικα/κλειστα/εσωστρεφη κ.τ.λ. ειναι τα αρχικα ειδη, κυριως, και μετα τα δημιουργηθεντα. Γι' αυτο η wikipedia τα χωριζει ωραιοτατα, σαν ιδεα εννοω γιατι πρακτικα παει ο καθενας και γραφει οτι μαλακiα του κατεβει, σε subgenres (σχετικα με το αρχικο ειδος) και fusion genres (δεν ειναι απαραιτητα σχετικα με τα αρχικα ειδη).

Αξιζει να αναφερθουν και οι Cryptopsy ως μοναδικα trolls αφηνωντας μαλaκες τους φανατικους σκληροπυρηνικους deathsters οπαδους τους γυρνωντας το στο deathcore. :roll
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 08:37 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #3 στις: 27/08/10, 11:04 »
Εγω προσωπικα θελω να αναφερθω στον ορο ντροπη.Καταρχας δεν εχω ασχοληθει ουτε με metalcore,ουτε με hardcore,ουτε με grindcore.Εχω ακουσει,μερικα μου εχουν αρεσει αλλα γενικοτερα η τετοιου στυλ μουσικη δεν μου εκανε το κλικ για να την ακουσω και πλεον ακουω και πιο "ηρεμα" πραγματα απο οτι ακουγα με μανια παλαιοτερα.Παντως ο ορος ντροπη νομιζω πως δεν ειναι σωστος.Οχι για το συγκεκριμενο ειδος αλλα για την μουσικη γενικοτερα.

Σιγουρα ειναι ενα πολυ ποιοτικοτερο μουσικο ειδος απο αλλα που υπαρχουν,αλλα ντροπη δεν θα χαρακτηριζα ουτε εκεινα για την μουσικη γενικοτερα.Θεωρω την μουσικη ως εναν απο τα ομορφοτερα πραγματα στον κοσμο που σε παει σε αλλα μερη.Επειτα καθε μουσικη ειναι και για αλλους ανθρωπους και εκπληρωνει αλλους σκοπους.Οπως ο Χατζηγιαννης για παραδειγμα εκπληρωνει τις αναγκες του 14χρονου κοριτσιου που καθε βδομαδα ερωτοχτυπιεται ή η trance εκπληρωνει τις αναγκες καθενος που θελει να παει σε ενα κλαμπακι και να κωλοχτυπηθει,ετσι και η metalcore εκπληρωνει τις αναγκες αλλων και θεωρω αυτο πως δεν ειναι ντροπη.Οπως ξαναειπα κανενα μουσικο ειδος δεν ειναι ντροπη,ολα εχουν την ομορφια τους.Αλλα για εμας τεραστια ομορφια και αλλα ελαχιστη και μηδαμινη.Οπως και να εχει δεν πρεπει να ειμαστε κλειστομυαλοι :) ;)

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #4 στις: 27/08/10, 11:42 »
Θα συμφωνήσω με τον Rosstrobon, η μουσική είναι μέσο έκφρασης και ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα επιλογής των μουσικών ακουσμάτων του.
Τώρα να καθόμαστε και να γράφουμε ότι είναι ντροπή το ένα είδος για μένα είναι άστοχο. Έχω ταξιδέψει σε αρκετές χώρες και έχω βρεθεί σε διάφορα μουσικά στέκια με μπάντες να παίζουν μουσική που εδώ δεν την βρίσκουμε συχνά. Αυτό από μόνο του με έκανε από τότε να αποδέχομαι όλα τα είδη μουσικής γιατί υπάρχουν άνθρωποι που τους εκφράζει.

Υ.Γ. Να σας θυμίσω μήπως ότι από τα 80ς και μετά που θυμάμαι, όποιος είχε μακρύ μαλλί και σκουλαρίκι ήταν αλήτης. Αυτή είναι η ντροπή!

Αποσυνδεδεμένος flea

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • FLEA your bass!!
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #5 στις: 27/08/10, 12:22 »
Θα ηθελα να προσθεσω στα πολυ αξιολογα deathcore σχηματα τους Black Dahlia Murder!Φοβερη μπαντα!Ειχαν ερθει και απο τα μερη μας και δυστυχως τους εχασα!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 12:25 από flea »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #6 στις: 27/08/10, 14:09 »
Το metalcore δεν είναι ούτε ντροπή ούτε "φυσική συνέχεια" της metal. Για να είναι φυσική συνέχεια σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο όλα τα παρακλάδια που κυκλοφορούν συγκλίνουν και οδηγούν σε αυτό πράγμα που δεν συμβαίνει φυσικά. Το metalcore αποτελεί άλλο ένα κλάδι του τεράστιου φάσματος που καλύπτει πλέον το metal. Φυσικά το αν κάποιος το γουστάρει ή όχι είναι υποκειμενικό γιατί εδώ άλλοι γουστάρουν Βανδή δεν θα γουστάρουν Trivium?

Αλλά όσο έχω ακούσει metalcore και μπορώ να εξάγω κάποια αντικειμενικά κριτήρια για αυτό είναι ότι αποτελείται από catchy refrain με καθαρά φωνητικά, σκληρά ή και τσιριχτά φωνητικά στο κουπλέ, απλές εύκολες μελωδίες και πάρα πολύ image. Δεν έχω ακούσει κάποιος εξεζητημένο δείγμα μουσικής ποιότητας από metalcore band so far. Δεν έχω ακούσει κάτι που να πω "ωπ, εδώ έχουμε κάτι ιδιαίτερο". Και σε θέμα image μου είναι πλήρως απεχθές, όλο αυτό το dark με τις φράτζες, τα stretching σκουλαρήκια, κολλητές μπλούζες κια δεν συμμαζεύεται δεν το αντέχω με τίποτα, αυτό είναι βέβαια πάλι υποκειμενικό, αλλά όταν κάτι βασίζεται τόσο στο promo του image του, οφείλει κανείς να το κρίνει.

Οπότε, προσωπικά και ποτε να μην είχε βγει το metalcore δεν θα μου έλειπε τίποτα, ακούστε Zoroaster
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #7 στις: 27/08/10, 18:21 »
Θα συμφωνήσω με τον Roufus. Και θα προσθέσω πως κατα την άποψή μου (χωρίς να έχω ακούσει ιδιαίτερα το είδος) όλα αυτά τα whatevercore ιδιώματα είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας της βιομηχανίας να δημιουργήσει νέες αγορές metal, διασπώντας το είδος σε πολλά πολλά παρακλάδια (διαίρει και βασίλευε) τα οποία δεν έχουν και τίποτα ιδιαίτερο να προσφέρουν στον ακροατή πέρα απο την "καφρίλα" στην οποία συνεισφέρει και η υπερηψηλή τεχνολογία που χρησιμοποιείται σε αυτές τις παραγωγές και τεράστιες δόσεις image! Μιας και αντιλαμβάνομαι το metal ως μουσικό είδος που έχει κάτι να μου πει, αυτά τα ιδιώματα δυσκολεύομαι να τα εκλάβω ως metal μιας και δε μου λένε τίποτα!

Κοινώς, όπως "ό'τι λάμπει δεν είναι χρυσός", έτσι και "ό'τι έχει γκάζια δεν είναι metal"!

Τώρα αν ήμουν 18 ίσως να τα έβλεπα και διαφορετικά τα πράγματα...

« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 18:24 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #8 στις: 27/08/10, 18:43 »
αυτην την απεχθεια που περιγραφει ο roufus εχω κ εγω...  ::)
ωστοσο επειδη ενας φιλος αναφερθηκε στους black dahlia murder, οφειλω να πω τουλαχιστον πως εχουν καποιο επαγγελματισμο, αυτο φανηκε απο το live τους οπου πηγα για να δω τον φιλο μου απο τους unmasking.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #9 στις: 27/08/10, 19:07 »
Θα συμφωνήσω με τον Roufus. Και θα προσθέσω πως κατα την άποψή μου (χωρίς να έχω ακούσει ιδιαίτερα το είδος) όλα αυτά τα whatevercore ιδιώματα είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας της βιομηχανίας να δημιουργήσει νέες αγορές metal, διασπώντας το είδος σε πολλά πολλά παρακλάδια (διαίρει και βασίλευε) τα οποία δεν έχουν και τίποτα ιδιαίτερο να προσφέρουν στον ακροατή πέρα απο την "καφρίλα" στην οποία συνεισφέρει και η υπερηψηλή τεχνολογία που χρησιμοποιείται σε αυτές τις παραγωγές και τεράστιες δόσεις image! Μιας και αντιλαμβάνομαι το metal ως μουσικό είδος που έχει κάτι να μου πει, αυτά τα ιδιώματα δυσκολεύομαι να τα εκλάβω ως metal μιας και δε μου λένε τίποτα!

Κοινώς, όπως "ό'τι λάμπει δεν είναι χρυσός", έτσι και "ό'τι έχει γκάζια δεν είναι metal"!

Τώρα αν ήμουν 18 ίσως να τα έβλεπα και διαφορετικά τα πράγματα...


Ακριβως αυτο. ::)
Γιατι ως γνωστων και το hardcore και αλλα -core που προεκυψαν απο αυτο (π.χ. grindcore, crossover, thrashcore κ.τ.λ.) δεν εχουν αλλη εννοια απο το να τα θεωρησουν οι αλλοι metal με απωτερο σκοπο να διασπασουν το metal. Επισης βασιζονται ολα στην καλη παραγωγη, τα σχετικα περι DIY ειναι ανυποστατες φημες για να αποπροσανατολισουν τον κοσμο ενω ολες οι metal παραγωγες ειναι τετρακαναλο και αγιος ο θεος. Επισης μονο 18χρονα τα ακουνε μιας και οι μουσικοι καπου τοσο ειναι. Ουτε βεβαιως εχουν τιποτα να προσφερουν οπως κοινωνικοι, πολιτικοι (ακομα και με "δεξιο" στιχο για ολα τα βιτσια ;)), περιβαλλοντικοι κ.τ.λ. στιχοι. Μονο το metal κανενα απο τα whatevercore.

Οταν μιλας για κατι καλυτερα να ξερεις τι ειναι αυτο. Δεν ανεφερα παραδειγματα απο συγκροτηματα, οποιος ασχολειται λιγο με μουσικη γνωριζει.

Σε σχεση με την καφριλα, πιστευεις οτι και το death με gore στιχο ειναι metal η whatevercore;

Αφιερωμενο
.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 19:09 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #10 στις: 27/08/10, 20:27 »
κι επειδη ορισμενοι μπορει να μιλησουν για drummer ταλεντα και βιρτουοζους μουσικους, ας ειναι καλα τα protools. 99% των drums που ακουτε σ αυτην την μουσικη δεν ειναι παιγμενα απο χερια, αλλα απο το mouse. Πόσο κακιασμένη γίνομαι ώρες ώρες  8)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Metalcore
« Απάντηση #11 στις: 27/08/10, 20:29 »
99% των drums που ακουτε σ αυτην την μουσικη δεν ειναι παιγμενα απο χερια, αλλα απο το mouse.

Οπως και πολλων αλλων ειδων ;)

( αγαπημενο μου drumagog κανε τη drums μου να ακουγεται σαν Tama signature model και κυριε ηχοληπτα εμενα να ακουγομαι σαν εξελιγμενο μοντελο Portnoy  0:) )
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 20:31 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #12 στις: 27/08/10, 20:31 »
Πολυ ενδιαφερον topic!! Προσωπικα, αν και κατα κυριο λογο δε γουσταρω τις cor-ιες κι εχοντας φαει στη μαπα αρκετες δεκαδες κακα προς μετρια δισκακια απο μπαντες που δεν τις ξερει η μαμα τους (εγραφα σε webzine καποτε), θα πρεπει να διαφωνησω στο οτι δν ειναι metal. Θα ελεγα οτι δν ειναι τοσο metal, αλλα κακα τα ψεμματα, ειναι μουσικη του ακραιου χωρου, ασχετως αν καταντανε μουσικη για ακροατηρια under-20s...Νομιζω το κυριο προβλημα του ειδους ειναι οτι:

1)Δεν εχει ωριμες μπαντες. Οι 19/20 μπαντες ειναι απο ατομα κατω των 23 ετων και κακα τα ψεμματα, δε γινεται ολες οι μπαντες των πιτσιρικαδων να βγαζουν καλους δισκους.

2) Λογω ηλικιας και λογω του οτι δν ειναι τοσο μεγαλα ονοματα κ τους κανουν οτι θελουν οι δισκογραφικες, εστιαζουν στα μικρα κοινα και αυτο την κανει ακομα πιο "fake" τη μουσικη που βγαζουν.

Δε μπορω, ομως, να παραβλεψω το οτι υπαρχουν και αξια σχηματα, οπως οι The Black Dahlia Murder, οι Trivium και οι As I Lay Dying και καποιοι αλλοι απλα συμαθεις, οπως οι All That Remains.
 
@Garvin: Δεκτον, αλλα στα live δν παιζουν protools...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Metalcore
« Απάντηση #13 στις: 27/08/10, 20:33 »

@Garvin: Δεκτον, αλλα στα live δν παιζουν protools...

Triggers ομως? ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #14 στις: 27/08/10, 20:35 »

@Garvin: Δεκτον, αλλα στα live δν παιζουν protools...

Triggers ομως? ;D

Οουυυ, καλα εισαι...κατα κορον ή μαλλον κατα...coron!!! :P ;D ;D ;D

Βεβαια, triggers παιζουν πλεον και σε πολλους αλλους χωρους...ισως μονο στο (so called) εντεχνο δν εχουν...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Metalcore
« Απάντηση #15 στις: 27/08/10, 20:36 »
Εννοειται! Οπως ειπα και στο ποστ του Garvin, η τεχνολογια του "διορθωνειν" εχει μπει σε ολα τα ειδη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #16 στις: 27/08/10, 20:38 »
Συγγνωμη κιολας, αλλα KAMELOT αυτα τα λες για καθε -core συγκροτημα η μονο για metalcore και deathcore; Αν ειναι το δευτερο συμφωνω, αλλιως αν αναφερεσαι στο hardcore και καποια αλλα παρακλαδια του κανεις τραγικο λαθος.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #17 στις: 27/08/10, 20:44 »
Συγγνωμη κιολας, αλλα KAMELOT αυτα τα λες για καθε -core συγκροτημα η μονο για metalcore και deathcore; Αν ειναι το δευτερο συμφωνω, αλλιως αν αναφερεσαι στο hardcore και καποια αλλα παρακλαδια του κανεις τραγικο λαθος.

Φιλε draned, αν και αναφερομαι στα metalcore/deathcore/mathcore, τραγικο λαθος δν κανω...θα μου πεις κ εσυ για τους Kickback τωρα?? Προσωπικα, hardcore δν ακουω καθολου, οποτε δε θα μπω σε συζητηση ονοματων, θα ηταν σα να κραζω κατι που δν ξερω...αλλα γενικα, σαν ειδος, το θεωρω ακομα πιο ανουσιο κ απο τα προαναφερθεντα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #18 στις: 27/08/10, 20:44 »
Ας ειναι καλα τα limiter με side chain...  >:D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #19 στις: 27/08/10, 21:04 »
Ευκαιρια να μαθετε να μην γινεστε τζαμπα ρεζιλι:
Hardcore
D-beat
Crossover
Grindcore.
Ενδεικτικα.

Αλλο δεν γουσταρω κατι και αλλο αυτο το ειδος ειναι ανουσιο. Αν θελατε να μπλεκετε το metalcore κ.τ.λ. με το hardcore επειδη προηλθε απο αυτο τι να πω. Επισης λιγο-πολυ προηλθε και απο το metal.  ::)
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #20 στις: 27/08/10, 21:11 »
Ευκαιρια να μαθετε να μην γινεστε τζαμπα ρεζιλι:
Hardcore
D-beat
Crossover
Grindcore.
Ενδεικτικα.

Αλλο δεν γουσταρω κατι και αλλο αυτο το ειδος ειναι ανουσιο. Αν θελατε να μπλεκετε το metalcore κ.τ.λ. με το hardcore επειδη προηλθε απο αυτο τι να πω. Επισης λιγο-πολυ προηλθε και απο το metal.  ::)


Βασικα, αν αναφερεσαι σε μενα, κανεις μεγαλο λαθος...ξερω γιατι μιλαω και το "αλλο δε γουσταρω κατι κ αλλο αυτο το ειδος ειναι ανουσιο" δν ισχυει...αν το εβρισκα ουσιωδες, πιθανως να ημουν κ φαν...εκτος αν πρεπει να δεχτω τη γνωμη σου για να ειμαστε ενταξει.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #21 στις: 27/08/10, 21:18 »
Εδω ειπες οτι ενω δεν ακους hardcore το θεωρεις γενικα ανουσιο. ::)
Προσωπικα, hardcore δν ακουω καθολου, οποτε δε θα μπω σε συζητηση ονοματων, θα ηταν σα να κραζω κατι που δν ξερω...αλλα γενικα, σαν ειδος, το θεωρω ακομα πιο ανουσιο κ απο τα προαναφερθεντα.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #22 στις: 27/08/10, 21:20 »
Ώπρα, άλλο πράγμα το metalcore και άλλο πράγμα το hardcore. Ότι έχει core στο τέλος δεν σημαίνει ότι ανήκει και στο ίδιο είδος. Ειδικά το hardcore έχει πολύ γερές βάσεις σαν είδος, έχει προσφέρει δυνατές μπάντες και παρά το γεγονός ότι κινείται κατα βάσιν στον underground χώρο και όχι στα σαλόνια που κινείται το metalcore έχει πολλά να πει και να δώσει τόσο από άποψη μουσικής όσο και από άποψη στίχων.

Το πρόβλημα με το metalcore για μένα βρίσκεται στην τεράστια προβολή που δέχεται αλλά και στο πως αντιμετωπίζεται απο τον κόσμο και τον τύπο. Metalcore μπάντες πήγαν κατευθείαν για grummy, το kerrang και το αγγλικο hammer αμέσως τις πρόβαλε σαν να ήταν μπάντες που γεμίζανε γήπεδα, βραβεία, 6ασέλιδα αφιερώματα και δεν συμμαζεύεται, καλύτεροι δίσκοι στα polls κάθε χρόνου (ναι υπήρχε μια περίοδος που έπαιρνα και αγγλικό hammer και Kerrang). Αυτό είναι που δεν μου αρέσει βασίκα. Για το είδος ψιλοχέστηκα, κι άλλα μέταλ είδη δεν μου αρέσουν αλλά δεν έχω πρόβλημα με αυτά.

Το metalcore είναι καθαρά κατασκεύασμα και έχει επιτηδευμενη προβολή, για αυτό και δεν έχει τίποτα να προσφέρει. Πάω στοίχημα ότι σε πάνω από τις μισές metalcore μπάντες τα τραγούδια τους τα γράφουν άλλοι, δεν γίνεται αλλιώς όλα να είναι τόσο copy paste. Ας μην τα μπλέκουμε λοιπόν με τα άλλα -core είδη που έχουν προσπαθήσει περισσότερο για αυτό που είναι, που παίζουν στην underground σκηνή και εν πάση περιπτώση έχουν μια δόση αξιοπρέπειας που δεν την έχουν οι metalcore μπάντες.

Αυτήν την προβολή θα αρχίσουμε να την βλέπουμε και εδώ ακόμα περισσότερο. Είδαμε τι έγινε με το τελευταίο Trivium και τώρα ξαφνικά οι Bullet for My Valentine βγαίνουν και μεγάλο συγκρότημα με thrash επιρροές και ξερώ γω αλλα περίεργα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #23 στις: 27/08/10, 21:25 »
Εδω ειπες οτι ενω δεν ακους hardcore το θεωρεις γενικα ανουσιο. ::)
Προσωπικα, hardcore δν ακουω καθολου, οποτε δε θα μπω σε συζητηση ονοματων, θα ηταν σα να κραζω κατι που δν ξερω...αλλα γενικα, σαν ειδος, το θεωρω ακομα πιο ανουσιο κ απο τα προαναφερθεντα.

Ναι, δν ακουω επειδη το βρισκω ανουσιο...αν καταλαβες το οτι δν εχω ακουσει τιποτα κ το βρισκω ανουσιο, τοτε δν εγινε σωστη συννενοηση...εχω ακουσει καποια σκορπια πραγματα, τα οποια και βρηκα ανουσια, γι' αυτο και το απερριψα...αν θες να σου πω κιολας, εχω ακουσει Kickback (με ειχε ζαλισει ο αρχισυντακτης μου τοτε ;D ), και death before dishonour, αν θυμαμαι καλα και κατι αλλους απο την περιφημη σχετικα σκηνη της Μασαχουσετης...
 
Εdit: @Roufus: Αυτο που λες, οτι παιζει να τους γραφουν κ αλλοι τα κομματια, το ειχα σκεφτει κ εγω καποια φαση...αλλα δε νομιζω, απλα ο ενας κοιταζει τι βγαζει ο αλλος και "επηρεαζονται" ;D ;D :p
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 21:27 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Metalcore
« Απάντηση #24 στις: 27/08/10, 22:18 »
Αφου εχεις ακουσει τοτε το καταλαβαινω και το σεβομαι να το βρισκεις ανουσιο προσωπικα. Δεν παω ομως πισω με τιποτα στην γενικοτετερη προσφορα του hardcore και καποιων υποειδων του (οπως και στην ηλικια των μουσικων και ακροατων των συγκεκριμενων ειδων ;D). Οπως επισης με τιποτα δεν δεχομαι το γενικοτερο τσουβαλιασμα των -core ειδων ως ενα ειδος.
Εμενα παντως ουτε καν μου αρεσουν οι The Black Dahlia Murder, οι Trivium και λοιποι συγγενεις.

Παντως υπαρχει και μεγαλυτερη ξεφτιλα απο metalcore/deathcore:
crunkcore
<- Προσοχη οποιος πατησει το link, το ακουσμα του συγκεκριμενου κομματιου προκαλει μειωση του IQ κατα 25% απο το πρωτο δευτερο.

Κλειστον λογω κρισης.