Ψηφοφορία

Ποιά θεωρήτε κατά την γνώμη σας καλύτερη ελληνική metal μπάντα

Firewind
20 (19.2%)
Sarissa
8 (7.7%)
Rotting Christ
28 (26.9%)
Nightfall
9 (8.7%)
Nightrage
1 (1%)
Wastefall
7 (6.7%)
Emerald Sun
7 (6.7%)
Septic Flesh
4 (3.8%)
Άλλο
20 (19.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 99

Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό metal  (Αναγνώστηκε 49993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #75 στις: 28/07/05, 04:19 »
Oι Nightfall πάντως με ξενέρωσαν ελεϊνά στο περσινό Rockwave...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #76 στις: 28/07/05, 04:30 »
Oι Nightfall πάντως με ξενέρωσαν ελεϊνά στο περσινό Rockwave...

Αν ήσουν στη θέση (όχι τοποθεσία) που ήμουν εγώ κατά την διάρκεια των nightfall θα καραγούσταρες...έχω και επιχειρήματα!!!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #77 στις: 06/08/05, 11:47 »
Fragile Vastness(τους είδα support στους Fates Warning και τρελάθηκα)
Horizon's End(το Concrete Surreal είναι απίστευτος δίσκος)

Kαι μαλιστα μελη απο τα 2 συγκροτηματα ειναι και μελη του Kithara.gr...  8)


Και εγώ στους Fates Warning τους είδα.Μήπως μπορείς να μας πεις ποιο μέλος είναι ή μπορεί να τον πειράζει?Πάντως άξιζαν να έπαιζαν support και στο rockwave ειδικά αν αναλογιστείς τι συγκροτήματα έπαιζαν...από ολέθριο ρήγμα μέχρι zyklon που δεν ήρθαν...


Ευχαριστω γενικως παιδια για την αναφορα του συγγροτηματος μου...

Φιλε Jacksona οπως καταλαβες εγω ειμαι ο κιθαριστας των Fragile και δεν το κραταω ιδιαιτερα κρυφο... ;D
Βρισκομαι συχνα στο chat room με το ονομα Alex_F...Ισως τα πουμε εκει καποια στιγμη...
Alex

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #78 στις: 16/08/05, 16:37 »
Fragile Vastness(τους είδα support στους Fates Warning και τρελάθηκα)
Horizon's End(το Concrete Surreal είναι απίστευτος δίσκος)

Kαι μαλιστα μελη απο τα 2 συγκροτηματα ειναι και μελη του Kithara.gr...  8)


Και εγώ στους Fates Warning τους είδα.Μήπως μπορείς να μας πεις ποιο μέλος είναι ή μπορεί να τον πειράζει?Πάντως άξιζαν να έπαιζαν support και στο rockwave ειδικά αν αναλογιστείς τι συγκροτήματα έπαιζαν...από ολέθριο ρήγμα μέχρι zyklon που δεν ήρθαν...


Ευχαριστω γενικως παιδια για την αναφορα του συγγροτηματος μου...

Φιλε Jacksona οπως καταλαβες εγω ειμαι ο κιθαριστας των Fragile και δεν το κραταω ιδιαιτερα κρυφο... ;D
Βρισκομαι συχνα στο chat room με το ονομα Alex_F...Ισως τα πουμε εκει καποια στιγμη...
Alex

HAAAAAIIIIL to fragile vastness!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #79 στις: 01/02/06, 23:27 »
Καλησπέρα...παρακολουθώ το site πολλά χρόνια, παρ' όλα αυτά μόλις τώρα έγινα μέλος...ένα θέμα που θα ήθελα να θίξω είναι η σημερινή κατάσταση στο metal στην Ελλάδα. Θεωρώ πως έχουμε μια αξιοπρόσεκτη σκηνή με πολλές και καλές μπάντες που αξίζουν να κάνουν το κάτι παραπάνω και να τους δοθεί αυτή η πολυπόθητη ευκαιρία να κάνουν αισθητή τη παρουσία τους και εκτός των συνόρων της χώρας μας...αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν γνωρίζετε κάποιες από τις νέες μπάντες υπάρχουν στη χώρα μας. Αν ναι ποιες και γιατί σας έκαναν εντύπωση; Έχετε να προτείνετε κάποια νέα μπάντα που να αξίζει τη προσοχή μας; Πιστεύετε οτι η metal σκηνή στην Ελλάδα έχει ποιότητα και μέλλον; Εχετε βρεθεί ποτέ σε live ελληνικής metal μπάντας; Θα ήταν ενδιαφέρον να συζητήσουμε τις απόψεις μας πάνω σε αυτό το θέμα που πιστεύω οτι αφορά πολλούς από εμάς!

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #80 στις: 02/02/06, 00:55 »
πολυ ωραιο θεμα...
μια φοβερη και τρομερη μπαντα της prog-metal σκηνης ειναι οι fragile vastness( αθηνα).προσφατα μαλιστα κυκλοφορησαν και το δευτερο allbum τους με τιτλο: a tribute tou life. καταπληκτικη μπαντα με φοβερη ενεργεια επι σκηνης. αξιζει την προσοχη ολων μας.σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι εδω μεσα που θα συνφωνουν μαζι μου και φυσικα θα εχουν κατι να προσθεσουν :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #81 στις: 02/02/06, 01:02 »
Καλησπέρα, θα πω δύο ονόματα από δύο διαφορετικούς χώρους.
Fragile Vastness οι οποίοι παίζουν progressive και οι Verdict Denied οι οποίοι παίζουν thrash. Από τους δεύτερους δεν έχω ακούσει πολλά πράγματα, άλλωστε αν θυμάμαι καλά 3 demo έχουν προς το παρόν, αλλά είναι ένα πολλά υποσχόμενο σχήμα. Από τους fragile Vastness έχω ακούσει το Excerpts και μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Φυσικά υπάρχουν και αρκετοί άλλοι αλλά δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία να αναπτύξω θέμα. Όχι ότι φημίζομαι για τις εξερευνητικές μου ικανότητες αλλά να έχουμε να λέμε... ;D

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #82 στις: 02/02/06, 01:03 »
Oσο το χω ψαξει πιστευω οτι η Ελλαδα δυο καλα πραγματα βγαζει...Progressive και Black...

Απο Progressive, συμφωνω για τους Vastness και προσθετω τους εξισου εκπληκτικους Horizon's End απο Θεσσαλονικη...Επισης προσωπικα βρισκω πολλα υποσχομενους τους Wastefall...

Απο Black περαν των γνωστων ακουσα προσφατως το Demo των Nethescerial (αν δεν κανω λαθος στην ορθογραφια) το οποιο ειναι φανταστικο, απο τα ωραιοτερα Black Κομματια που χω ακουσει...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #83 στις: 02/02/06, 01:25 »
πολυ ωραιο θεμα...
μια φοβερη και τρομερη μπαντα της prog-metal σκηνης ειναι οι fragile vastness( αθηνα).προσφατα μαλιστα κυκλοφορησαν και το δευτερο allbum τους με τιτλο: a tribute tou life. καταπληκτικη μπαντα με φοβερη ενεργεια επι σκηνης. αξιζει την προσοχη ολων μας.σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι εδω μεσα που θα συνφωνουν μαζι μου και φυσικα θα εχουν κατι να προσθεσουν :) :) :)

Ε φυσικα αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει ......... :P
Περα τους Vastness μιας και πιασαμε την progressive σκηνη, επισης πολυ καλη μπαντα ειναι οι Wastefall..... Εχω μονο το δευτερο album τους το Soulrain 21 και ειναι πολυ καλο πραγματικα...... Οσοι αρεσκονται σε ακουσματα σαν τους POS σιγουρα θα βρουν τους Wastefall αρκετα ενδιαφεροντες......... Τωρα απο κει και περα να αναφερω τους Horizon's End οι οποιοι ειναι Θεσσαλονικεις αν δεν με απατα η μνημη μου και εκ των οποιων το Concrete Surreal ειναι πολυ καλο δισκακι, στα χναρια βεβαια των μεγαθηριων του ειδους - προσωπικα μου φερνουν σε Theater σε καποια σημεια, αλλα δεν παυει να ειναι αξιολογη δουλεια το συγκεκριμενο album.... Τωρα για να παω σε χωραφια λιγοτερο μεταλικα, θα αναφερω τους Αθηναιους Interstellar Overdrive των οποιων το ομωνυμο album μου αρεσε παρα πολυ.... Κινουνται σε πιο εναλλακτικους ηχους, με αγγλικους στιχους και με πολυ καλες συνθεσεις (ειχαν κερδισει στο διαγωνισμο band of the bands το 1999 στο An Club)..... Θα ηθελα πολυ να μαθω αν εχουν βγαλει και δευτερο album περαν του ντεμπουτου τους.......... Τελειωνοντας, last but not least, να μην ξεχασω και τους Θεσσαλονικεις Long Live ετσι σε περισσοτερο hard rock μονοπατια και το πολυ καλο ομωνυμο (mini) album τους... (αχ αυτο το Only Love ειναι απιστευτο κομματι) .....  ;) Για περαιτερω πληροφοριες ξερετε ποιον να ρωτησετε, δεν χρειαζεται να πω εγω τιποτα παραπανω........  :P Προς το παρον αυτα μπορω να σκεφτω....... Αν θυμηθω κατι αλλο θα το προσθεσω αργοτερα..... Παντως πολυ καλη ιδεα αυτο το θεμα............. ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #84 στις: 02/02/06, 05:25 »
σε όλους τους παραπάνω να προσθέσω τους Overload, τους Fortress Under Siege, NightShadows, Innerwish και Sarissa.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #85 στις: 02/02/06, 15:20 »
Δεν εχω να πω πολλα παραπανω. Βασικα ειναι καιρος στην Ελλαδα να αναπτυξουμε και αλλα ειδη. Εχουμε πολυ δυνατη black metal σκηνη το ιδιο και progressive που γινεται πολυ καλη δουλεια power κατι γινεται με innerwish και battleroar αλλα οχι πολλα πραγματα. Γενικα πιστευω οτι πρεπει να ανοιξει λιγο η ελληνικη μεταλ σκηνη. Περιοριζεται πολυ...

Και βεβαια μην ξεχναμε τους Ανωριμους ;D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #86 στις: 02/02/06, 15:24 »
Ενα ειναι το απολυτο ελληνικο συγκροτημα:Καταραμενοι και Κανε το Αντιθετο ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

αυτοί είναι ελληνικό συγκρότημα? γιατί η προφορά του τραγουδιστή μου κάνει αλλοδαπή από τα βορειοδυτικά μας σύνορα. ;D

Τωρα που το λες μαλλον εχεις δικιο!Εμενα μου κανει λιγο σαν τους παπαροκαδες η φωνη ;D ;D
Μην ξεχνατε και το Πλοκαμι του Καρχαρια! ;D
(ενταξει αρκετα το καψαμε ας συνεχιστει σοβαρα η συζητηση!)
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #87 στις: 02/02/06, 15:26 »
Είχα ανοίξει πριν καιρό ένα παρώμοιο θέμα....αλλά εντάξει...

λοιπόοον....

εγώ θα πω για fragile vastness, firewind και sarissa..

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #88 στις: 02/02/06, 15:43 »
Είχα ανοίξει πριν καιρό ένα παρώμοιο θέμα....αλλά εντάξει...

λοιπόοον....

εγώ θα πω για fragile vastness, firewind και sarissa..

Χωρις παρεξηγηση φιλε αλλα οι Firewind ΔΕΝ ειναι αμιγως ελληνικο συγκροτημα..... Απ οτι ξερω μονο ο Gus G. ειναι ελληνας σε αυτους, οποτε μαλλον δεν εμπιπτουν και τοσο στην κατηγορια..... Γιατι αν το παρουμε ετσι θα αρχισουμε να βαζουμε οποια μπαντα εχει και εναν ελληνα στις ταξεις της (Pink Cream 69, Nightrage, Nile, Dream Evil κλπ....)..... Και ρε παιδες, προτεινεται και κανα album/ demo/ιστοσελιδα αν μπορειτε για να ψαχτουν και οι υπολοιποι που δεν γνωριζουν.... Με το να λεμε "α υπαρχει και αυτο το γαμ..... συγκροτημα" δεν γινεται και τιποτα...... Και φυσικα πειτε λιγο και καμια προσωπικη γνωμη, γι αυτους που παρουσιαζετε......

Και ας συμπληρωσω και αλλη μια μπαντα στον παραπανω κατολογο......... Ειναι οι διαλυμενοι εδω και καιρο Θεσσαλονικεις Exhumation που κινουνται σε ατομσφαιρκα (ε σε καποια σημεια!) death metal μονοπατια (στα καφρικα φερνουν αρκετα απο Σουηδια, λεγε με At The Gates)........ To Traumaticon (του 1999 αν δεν κανω λαθος) που εχω ακουσει απο αυτους ειναι πολυ καλος δισκος και προτεινετε στο fan του ειδους.... Δυστυχως μετα το κλεισανε το μαγαζι, αλλα ο κιθαριστας τους (Ντινο Ηλιοπουλο τον λενε νομιζω.....) ειδε και αποειδε και εφυγε για Σουηδια οπου πλεον γνωριζει αξιολογη επιτυχια με τους Nightrage (των οποιων το ονομα προφανως προηλθε απο το τραγουδι Nightrage που υπαρχει στο Traumaticon)............... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/06, 15:49 από Samdreamth »
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #89 στις: 02/02/06, 15:51 »
Χωρίς παρεξήγηση....αλλά μάλλον δν έχεις ακούσει η δεν έχεις πληροφόρηθεί για τους firewind...έδω και κάμποσσα χρόνια έχει πάει και ο μπάμπης ο κατσιώνης...και ο μπασσίστας τους είναι σαλλονικιός....μόνο ο ντράμμερ είναι ξένος...γιατί από τραγουδιστή έχουν ξεμείνει....κάτι άκουσα τώρα...αλλά δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #90 στις: 02/02/06, 15:55 »
Χωρίς παρεξήγηση....αλλά μάλλον δν έχεις ακούσει η δεν έχεις πληροφόρηθεί για τους firewind...έδω και κάμποσσα χρόνια έχει πάει και ο μπάμπης ο κατσιώνης...και ο μπασσίστας τους είναι σαλλονικιός....μόνο ο ντράμμερ είναι ξένος...γιατί από τραγουδιστή έχουν ξεμείνει....κάτι άκουσα τώρα...αλλά δεν ξέρω...

Ουπς......... Μαλλον εκανα λαθος ;D.......... Οντως δεν ειχα πληροφορηθει γι αυτα........... Thanks για τις πληροφοριες....... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #91 στις: 02/02/06, 16:01 »
Τίποτα...και κάτι ακόμα....οι dream evil εδώ και έναν χρόνο περίπου δεν έχουν κανέναν έλληνα αφού ο gus έχει φύγει... ;) αυτά..

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #92 στις: 02/02/06, 16:29 »
Δεν υπάρχει ελληνική σκηνή. Η τελευταία μεγάλη μπάντα διαλύθηκε και αυτή ήταν οι Septic Flesh. Oι Rotting Christ είναι, ήταν και θα είναι ο ποιμένας των περισσοτέρων συγκροτημάτων, ενώ κάποιες καλές μπάντες όπως οι ROT δεν θα βγούν ποτέ στο εξωτερικό λόγω κακών χειρισμών.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #93 στις: 02/02/06, 16:59 »
Θα έλεγα οτι κανεις λαθος...ελληνική σκηνή υπάρχει και υπάρχουν πολλά συγκροτήματα με όρεξη για δουλειά αλλά δεν υπάρχει υποστήριξη ούτε καν από το εγχώριο ακροατήριο, πόσο μάλλον από το εξωτερικό και εννοώ να πηγαίνουν στις συναυλίες, να υποστηρίζουν τα γκρουπ με την αγορά των δίσκων τους κ.τ.λ. Βρέθηκα πρόσφατα σε μια συναυλία Dream Weaver-Dark Nova- Mystic Prophecy (οι οποίοι παρ' επιπτόντως έχουν δυο έλληνες στις τάξεις τους παρ' όλο που δε μπορούν να θεωρηθούν αμιγώς ελληνικό σχήμα) και η προσέλευση του κόσμου ήταν απογοητευτική...με το ζόρι 100 άτομα.

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #94 στις: 02/02/06, 18:26 »
Ποιός να πάει να δει Dark Nova-Mystic Prophesy μωρέ? Ελληνικά τυριάρικα συγκροτήμα που παίζουν είτε ξεχασμένο manowarοειδές power metal για δράκους που πέθαναν εδώ και 15 χρόνια είτε death/black/thrash του κ_λου στα χνάρια των at the gates και mayhem χωρίς κανένα ίχνος προσφοράς. Εγώ πες ότι γουστάρω το blastbeat μια ελληνική μπάντα με σκατά ήχο που κάνει όλο blastbeat δεν ψήνομαι να δω. Πήγα είδα ravencult. Ένα blastbeat συνέχεια, κιθάρες-μπάσο ένα πράγμα σαν μέσα από πηγάδι, φωνητικά κραυγές. Ε και τι έγινε? Άλλοι 10.000 τέτοιοι.
Βέβαια αυτά τα συγκροτήματα που ξεχωρίζουν πως ξεχωρίζουν? Παίζουν πολλά πράγματα. Πρώτα για να μαζέψεις κόσμο σε μια συναυλία, πρέπει να κάνεις γερό promotion στη μπάντα σου. Και πρώτος απ όλα είσαι εσύ. Πρέπει να ξέρεις τι θέλει ο κόσμος. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να δω έναν κυριλέ μουσικό πάνω στη σκηνή. Θέλω να έχει 500 tattoo , 24 σκουλαρίκια και να προκαλεί. Είναι πανεύκολο κάποιος να γράψει ένα κομμάτι, το θέμα είναι να το υποστηρίξει. Επίσης πιστεύω ότι τα περισσότερα ελληνικά συγκροτήματα ξεκινάνε με την άποψη ότι εντάξει βγάζουμε τα κομμάτια μας, κάνουμε συναυλίες, έχουμε και τις δουλειές μας, η ζωή είναι σκατά και προσπαθούμε να βελτιωθούμε. Ποιός από αυτούς πίστεψε ότι θα βγεί στο εξωτερικό? Πόσοι βγήκαν τελικά? Βασικά πρέπει πρώτα να σκευτούνε τι θέλουν να κάνουν στη ζωή τους και με το συγκρότημα και μετά ας περιμένουν να μαζέψουν κόσμο.  Ο max cavalera ήταν πιο φτωχός και από παιδί των φαναριών. Εξασφάλισε ένα αεροπορικό εισητήριο για ΗΠΑ πουλώντας δίσκους του και στις 2 μερες που έκατσε στις ΗΠΑ έδωσε τα demo του σε 8 δισκογραφικές. Η RR απάντησε. Ε αυτός το πίστεψε. Έτσι πρέπει να το πιστέψουν και τα δικά μας συγκροτήματα. Αλλιώς ο πήχης θα πέφτει μόνος του...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #95 στις: 02/02/06, 21:41 »
ενώ κάποιες καλές μπάντες όπως οι ROT δεν θα βγούν ποτέ στο εξωτερικό λόγω κακών χειρισμών.
Ναι οντως αυτους τους ειχα ξεχασει εχω ακουσει αρκετα τραγουδια τους και πραγματικα ειναι απο τις μπαντες που αξιζουν. Ομως μια φορα θυμαμαι τους βαλανε στο tv war κανανε το θεμα τους και μετα πανε οι ROT... Τους διαγραψανε... Ειναι κριμα τετοιες μπαντες να χανονται ετσ και ειναι κριμα να πρεπει να πας στην αγγλια για να εξασφαλισεις ενα καλο συμβολαιο :-\
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος hello_earth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #96 στις: 02/02/06, 23:42 »
εχω καιρο να ακουσω, και σιγουρα να παρακολουθήσω το metal γενικότερα, και ιδίως την ελληνική metal σκηνή. αλλά ειναι πάντα ενα ευχάρσιτο αντικείμενο προς συζήτηση γιατι οντως υπάρχουν πολυ καλές μπάντες.. ή τουλάχιστον υπήρχαν τοτε που άφησα το αντικείμενο :) ουτε πηγαινα, ουτε πηγαίνω τωρα συχνά σε live - πάντως είχα βρεθεί σε 1-2 :)

το ένα ητανε το ΄99 μετα τον σεϊσμό στο ΑΝ, με τους... (αυτό θα μπορούσε να το βλέπει ενας οπαδός σε ενα όνειρο) Septic Flesh, Nightfall & Rotting Christ - οπου ενταξει τι να πει κανεις :) τους  ξέραμε ολοι τους θαυμάζαμε ολοι..

και σε καποια αλλη φαση παλιά στο woodstock φιλοι φιλων φιλων φαση οπου επαιζαν μεταξυ άλλων οι sacram και οι inveracity. πολυ καλοί και οι δύο, οι πρωτοι πιο μελωδικό και οι δευτεροι πιο καφρικο και τεχνικό death metal... δεν παρακολουθησα την συνέχεια των συγκροτημάτων αυτών οποτε δεν μπορώ να δωσω πιο πολλές λεπτομέρειες...

παντως.. πιστευω πως οτι γινεται με μεράκι και ευχαριστηση απο μερους των μουσικών βγαίνει παντα σε καλό, οσο underground και να είναι - και συναυλίες με 3-4 συγκροτήματα είναι ολα τα λεφτά.. αρκει να μην απογοητευονται βεβαια - και το κοινο στην ελλαδα ειναι καλο, ενθουσιώδες (αν γουστάρει δηλαδη)..

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #97 στις: 03/02/06, 00:20 »
Ποιός να πάει να δει Dark Nova-Mystic Prophesy μωρέ? Ελληνικά τυριάρικα συγκροτήμα που παίζουν είτε ξεχασμένο manowarοειδές power metal για δράκους που πέθαναν εδώ και 15 χρόνια είτε death/black/thrash του κ_λου στα χνάρια των at the gates και mayhem χωρίς κανένα ίχνος προσφοράς. Εγώ πες ότι γουστάρω το blastbeat μια ελληνική μπάντα με σκατά ήχο που κάνει όλο blastbeat δεν ψήνομαι να δω. Πήγα είδα ravencult. Ένα blastbeat συνέχεια, κιθάρες-μπάσο ένα πράγμα σαν μέσα από πηγάδι, φωνητικά κραυγές. Ε και τι έγινε? Άλλοι 10.000 τέτοιοι.


Οι απόψεις σου είναι καθ' όλα σεβαστές απλά προσωπικά δε μπορώ να δεχτώ οτι η ελληνική σκηνή αρχίζει και τελειώνει στους Rotting Christ και Septic Flesh (τους οποίους σέβομαι και θαυμάζω απεριόριστα για το οτι έχουν καταφέρει και φυσικά για τη μουσική τους ). Κι εγώ γουστάρω τρελά death, black και blastbeats αλλά ο καθένας μας οφείλει να σεβαστεί τη προσπάθεια κάποιου ο οποίος παίζει αυτό που πραγματικά γουστάρει και προσπαθεί φιλότιμα να καταφέρει κάτι ανεξάρτητα αν εμάς μας αρέσει το είδος μουσικής που επέλεξε να παίξει. Στο κάτω κάτω η μουσική που επιλέγει να παίξει ο καθένας είναι καθαρά δική του επιλογή και κανένας δε μπορεί να το κατακρίνει αυτό. Η μουσική πρέπει όμως να αντιιμετωπίζεται σαν ενιαία οντότητα και οχι να ταμπελοποιείται...στη τελική όλα είναι μουσική έτσι δεν είναι; Απλά εγώ πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει κάποια στήριξη στη σκηνή για να πάμε μπροστά και αυτό ξεκινάει πρώτα απ' όλα από τους ακροατές. Ποιος μπορεί να πει άλλωστε με σιγουρια οτι αυτό που κατάφεραν οι Rotting Christ και Septic Flesh δε μπορεί ποτέ να το καταφέρει κανένας άλλος;

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #98 στις: 03/02/06, 00:43 »
Συμφωνώ και'γω με τη σειρά μου. Για να βοηθήσεις τα ελληνικά συγκροτήματα που πραγματικά αξίζουν, δεν μπορείς να κάθεσαι σε μια πολυθρόνα και να στους φέρνουν μπροστά να σε προσκυνάνε, πρέπει να τα στηρίζεις όσο είναι μικρά.
Εγώ δεν έχω και πολύ πείρα στα ελληνικά σχήματα, αλλά σχήματα όπως οι Fragile και οι Wastefall(τους οποίους είχα δει και στο Rockwave) έχουν καλές ιδέες αντάξιες με παρόμοια σχήματα του είδους τους(αν και φανερά επηρεασμένοι οι Wastefall από Pain of Salvation λιιίγο παραπάνω από όσο πρέπει κατά τη γνώμη μου).
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος bassmenos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικό metal
« Απάντηση #99 στις: 03/02/06, 00:58 »
Ας εκφράσω και εγώ την άποψή μου... Παρακαλουθώ και εγώ την ελληνική Metal σκηνή και κυρίως την progressive...
Έχω βρει πολλά underground group που δεν είναι γνωστά αλλά έχουν πολύ καλό επίπεδο μουσικών γνώσεων!!
Επίσης δεν αναφέρθηκε πουθενά το όνομα Sound Of Silence, Κατσιόνης(προσωπική δουλεία).. που για μένα μαζί με τους Fragile Vastness αποτελούν τα top επώνυμα progressive metal group στην περιοχή της αθήνας!! Έχω δει και τα 2 group σε live και οφείλω να πω πως γ****ε!!!! Τους Wastefall τους έχω δει σε 3 live όπου στο καθένα είχαν διαφορετική απόδοση.. με καλύτερη εμφάνιση για μένα την "παρθενική" τους που ήταν support στους pain of salvation μαζί με τους Equal Vector οι οποίοι αποτελούν ένα αξιόλογο group και δεν είναι τόσο γνωστοί αν και είχαν το demo τους σαν το καλύτερο demo του μήνα σε ένα τεύχος του Μetal Hammer... Γενικά πιστεύω πως σε αυτό το είδος μουσικής είμαστε σε καλό δρόμο αλλά έχουμε πολλή δουλειά ακόμα για να καταφέρουμε να φτάσουμε τα μεγαθήρια του εξωτερικού....
kai dapa doupa dapa doupa

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
1 Απαντήσεις
3118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 23:16
από CADMUS
15 Απαντήσεις
5814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/07, 14:29
από gallinule
0 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:42
από tug
72 Απαντήσεις
27687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
5 Απαντήσεις
4475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:23
από Rock-Elliniko
6 Απαντήσεις
4296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 19:47
από Μαργαρίτα Π.
4 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 21:36
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/13, 17:04
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/20, 03:53
από Dagoth