Αποστολέας Θέμα: P/J SPB-3 Q.P.  (Αναγνώστηκε 14988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
P/J SPB-3 Q.P.
« στις: 02/02/18, 12:55 »
Παίδες να σας πω, έχει κανείς εμπειρία από τους P/J quarter pounds ; 
Ήμουν έτοιμος να τους χτυπήσω μέχρι που διάβασα κάπου ότι ότι έχουν υπερβολικά scooped τα μεσαία με μπροστά τα πρίμα και τα μπάσα...

Θεωρητικά το βρίσκω υπέροχο αυτό... για το σπίτι !!  ;D

Δυστυχώς σε επίπεδο μπάντας χρειάζεσαι μεσαία για να κάνεις cut through και εκ πείρας (ασχέτως αν δεν μου αρέσουν τα mids) μπορείς να μιουτάρεις κάτι που υπάρχει, αλλά δεν μπορείς να μπουστάρεις κάτι που δεν υπάρχει...  Εναλλακτικά μου πρότειναν τους SPB-1 στην θέση neck και τον Apollo (Seymour Duncan πάντα) στη θέση της γέφυρας.

Αν μπορείτε σχολιάστε !!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #1 στις: 02/02/18, 14:21 »
Θειο,παρε την μπαντα στο σπιτι  :P

Εγω θα εβαζα αυτους αν ειχα PJ
https://www.thomann.de/gb/dimarzio_dp126_basspickup_set.htm

Αλλα σε βλεπω οτι θες να ειναι SD οι μαγνητες.
Αρα,παρε εναν οσο πιο πρημο γινετε J και εναν μπασατο Ρ,και θα παιζεις με τον J και θα τσιμπας λιιιιιγο τον Ρ για να συμπλιρωνεις ογκο (εγω τουλαχιστον,ετσι θα εκανα)

Και κατι ακωμα..σκεψου..piezo..λεει..λεει ασχημα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #2 στις: 02/02/18, 14:53 »
δεν έχω κάποια ιδιαίτερη αγάπη με τους S.D. απλά είναι καλοί, σχετικά οικονομικοί και μπορείς να τους βρεις σε καταστήματα της Αθήνας... αν μπορώ να αποφύγω το κάθε ευρώ προς την Γερμανία το κάνω...


από κει και πέρα piezzo... ένα έχω να σου πω:


πάω το p/j συστημένος σε τεχνίτη στην Αθήνα... πολύ καλό παιδί, επικοινωνιακό, ευγενικό κλπ κλπ...
παίρνω πίσω το p/j κάποιες μέρες μετά,
δίνω καμιά 30αρα (χωρίς απόδειξη) για συγκολλήσεις και ένα ηλεκτρικό ρεκτιφιέ ...
το αποτέλεσμα;
οι μαγνήτες σεταρισμένοι έτσι ώστε όταν ήταν αμφότεροι ενεργοί σε max volume ο ένας εξουδετέρωνε τον άλλον,
και τα volume/tone pots βαλμένα πίσω με τέτοιο τρόπο ώστε πέρα απο το ότι ηταν σχετικά χαλαρά, στο max volume δεν λοκαραν αλλά έπαιρναν και νέα στροφή...


άντε τώρα του μαγκα να τους πεις για piezzo...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #3 στις: 02/02/18, 14:59 »
 :-X :-X :-X :angry :angry :angry :angry
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #4 στις: 02/02/18, 15:10 »
το λάθος μου ήταν πως δεν έπαιξα στο εργαστήρι του μόλις το πήρα πίσω...
θεώρησα πως ήταν τόσο απλό και βασικό αυτό που έκανε που δεν υπήρχε καν λόγος...


φυσικά δεν το πήγα ποτέ πίσω γιατί αν ήταν τόσο κακός σε κάτι τόσο απλό (συγκολλήσεις) τότε σε κάτι πιο σύνθετο δεν ξέρω τί θα έκανε... (ή τί θα έπαιρνα πίσω)...


η μόνη βλακεία μου ήταν πως δεν ζήτησα επιστροφή των χρημάτων...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #5 στις: 02/02/18, 22:50 »
Καλα λογια διαβαζω για nordstrand, Wilde του Bill Lawrence και EMG Geezer Butler αν και καποιοι λενε πως ειναι αψυχος ο j.  Επισης συνδυαζουν Hot Jazz SJB-2 και spb-3. Προσωπικα δεν μπορω να εκφερω άποψη. Ποτενσιομετρα σκεφτηκες να πας σε 500αρια; Δινουν φουλ μεσαια συμφωνα οσους το δοκιμασαν.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/18, 22:52 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #6 στις: 02/02/18, 23:22 »
δεν έχω κάποια ιδιαίτερη αγάπη με τους S.D. απλά είναι καλοί, σχετικά οικονομικοί και μπορείς να τους βρεις σε καταστήματα της Αθήνας... αν μπορώ να αποφύγω το κάθε ευρώ προς την Γερμανία το κάνω...


από κει και πέρα piezzo... ένα έχω να σου πω:


πάω το p/j συστημένος σε τεχνίτη στην Αθήνα... πολύ καλό παιδί, επικοινωνιακό, ευγενικό κλπ κλπ...
παίρνω πίσω το p/j κάποιες μέρες μετά,
δίνω καμιά 30αρα (χωρίς απόδειξη) για συγκολλήσεις και ένα ηλεκτρικό ρεκτιφιέ ...
το αποτέλεσμα;
οι μαγνήτες σεταρισμένοι έτσι ώστε όταν ήταν αμφότεροι ενεργοί σε max volume ο ένας εξουδετέρωνε τον άλλον,
και τα volume/tone pots βαλμένα πίσω με τέτοιο τρόπο ώστε πέρα απο το ότι ηταν σχετικά χαλαρά, στο max volume δεν λοκαραν αλλά έπαιρναν και νέα στροφή...


άντε τώρα του μαγκα να τους πεις για piezzo...

καλό θα ήταν να δινουμε και ονόματα, ωστε μαζί με την καλοπροαίρετη κριτική να βοηθηθεί και ο μάστορας διαβάζοντας για τα λάθη του και να βελτιωθεί αλλά και εμάς τους ... αναποφάσιστους πελάτες...

προσωπικά μέχρι στιγμής τον τέλειο μάστορα τον βρήκα στον χολαργό... βέβαια θα δείξει μετα το τελευταίο πρότζεκτ στα τέλη φεβρουαρίου...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #7 στις: 09/02/18, 13:03 »
Καλα λογια διαβαζω για nordstrand, Wilde του Bill Lawrence και EMG Geezer Butler αν και καποιοι λενε πως ειναι αψυχος ο j.  Επισης συνδυαζουν Hot Jazz SJB-2 και spb-3. Προσωπικα δεν μπορω να εκφερω άποψη. Ποτενσιομετρα σκεφτηκες να πας σε 500αρια; Δινουν φουλ μεσαια συμφωνα οσους το δοκιμασαν.


nordstrand - καλοί αλλά σχετικά ακριβοί.... σχετικά με τους άλλους άψυχος ο jazz απο τους EMG του Butler ;;;
αυτό που λες για ποτενσιόμετρα για δώσε λεπτομέρειες....


:-X :-X :-X :angry :angry :angry :angry


 ;D ;D ;D :'(


καλό θα ήταν να δινουμε και ονόματα, ωστε μαζί με την καλοπροαίρετη κριτική να βοηθηθεί και ο μάστορας διαβάζοντας για τα λάθη του και να βελτιωθεί αλλά και εμάς τους ... αναποφάσιστους πελάτες...

προσωπικά μέχρι στιγμής τον τέλειο μάστορα τον βρήκα στον χολαργό... βέβαια θα δείξει μετα το τελευταίο πρότζεκτ στα τέλη φεβρουαρίου...


ειλικρινά δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία και ειδικά σε forum... άσε που τώρα τελευταία έχει γίνει της μόδας η μήνυση για ηλεκτρονικό bulling....  ;D


-ωστόσο αυτός ο καλός μάστορας που λες ποιος είναι ;;;
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #8 στις: 09/02/18, 13:15 »
τέλη φεβρουαρίου μετά το τελικό τεστ.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: P/J SPB-3 Q.P.
« Απάντηση #9 στις: 09/02/18, 22:28 »
Καλα λογια διαβαζω για nordstrand, Wilde του Bill Lawrence και EMG Geezer Butler αν και καποιοι λενε πως ειναι αψυχος ο j.  Επισης συνδυαζουν Hot Jazz SJB-2 και spb-3. Προσωπικα δεν μπορω να εκφερω άποψη. Ποτενσιομετρα σκεφτηκες να πας σε 500αρια; Δινουν φουλ μεσαια συμφωνα οσους το δοκιμασαν.


nordstrand - καλοί αλλά σχετικά ακριβοί.... σχετικά με τους άλλους άψυχος ο jazz απο τους EMG του Butler ;;;
αυτό που λες για ποτενσιόμετρα για δώσε λεπτομέρειες....

Αψυχος για τον τζαζ EMG, ναι. Αν και ειναι κυριως θεμα γουστου. Πολλοι σιχαινονται τους1/4 pounds. Για τα ποτενσιομετρα, πολλοι που θελουν παραπανω μεσαια και cut through ηχο βγαζουν τα 250ΚΩ και τα αντικαθιστουν με 500ΚΩ. Αποτελεσματικη 100% και φθηνη μετατροπη.
Μια ιδεα θα παρεις https://www.talkbass.com/threads/p-bass-250k-verses-500k-pots.926187/
Καθως κι εδω https://www.talkbass.com/threads/potentiometer-advice-250k-vs-500k.1050994/
Do you remember when things seemed so eternal?