Αποστολέας Θέμα: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...  (Αναγνώστηκε 116413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #425 στις: 27/08/07, 16:14 »
Δεν υπονοώ τίποτα για τους πυροσβέστες, αλλά για την όλη οργάνωση. 3 24ωρα ρε παιδιά είναι και πάμε για τέταρτο.. Και όσες μαρτυρίες έχω ακούσει από τα χωριά κανένας τους δεν έχει ούτε ένα πυροσβεστηκό όχημα για να τους βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #426 στις: 27/08/07, 16:21 »
Δεν υπονοώ τίποτα για τους πυροσβέστες, αλλά για την όλη οργάνωση. 3 24ωρα ρε παιδιά είναι και πάμε για τέταρτο.. Και όσες μαρτυρίες έχω ακούσει από τα χωριά κανένας τους δεν έχει ούτε ένα πυροσβεστηκό όχημα για να τους βοηθήσει.
Κοίταξε να δεις, έιναι λογικό ο καθένας να θέλει να βοηθηθεί πρώτος όταν βλέπει το σπίτι του να καίγεται - κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Το θέμα είναι όμως ότι υπάρχουν *κάπου* αυτά τα οχήματα. Ίσως να προσπαθούν να αποφύγουν τα χειρότερα (πχ. αν έχεις μια φωτιά που θα κάψει ένα χωριό και μετά θα βρει θάλασσα, και μία η οποία θα κάψει μισό βουνό και θα κυκλώσει καμιά δεκαριά χωριά, δυστυχώς θα εστιάσεις στη δεύτερη, ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται για την πρώτη). Δυστυχώς δεν έχουμε τόσα οχήματα όσες και οι εστίες. Νομίζω βέβαια ότι οι ειδικοί (βλ. greg) θα μπορέσουν να μας εξηγήσουν καλύτερα τί παίζει, αλλά προσωπικά το θεωρώ απίθανο να μπορούν και να μη θέλουν.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #427 στις: 27/08/07, 16:49 »
Το πρόβλημα που άκουσα χθές είναι η έλλειψη πυροσβεστικών κρουνων... Περιπτώσεις οπου τα πυροσβεστικά φεύγαν για χιλιόμετρα μέχρι να ξαναγεμίσουν...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #428 στις: 27/08/07, 18:52 »
Το πρόβλημα που άκουσα χθές είναι η έλλειψη πυροσβεστικών κρουνων... Περιπτώσεις οπου τα πυροσβεστικά φεύγαν για χιλιόμετρα μέχρι να ξαναγεμίσουν...

Γενικότερα τα μέσα που διαθέτουμε δεν είναι ό,τι καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #429 στις: 27/08/07, 18:56 »
Το πρόβλημα που άκουσα χθές είναι η έλλειψη πυροσβεστικών κρουνων... Περιπτώσεις οπου τα πυροσβεστικά φεύγαν για χιλιόμετρα μέχρι να ξαναγεμίσουν...

Είναι ντροπή να λέγονται τέτοια πράγματα. Πυροσβεστικοί κρουνοί? Εδώ δεν υπήρχαν αντιπυρικές ζώνες και δρόμοι.


Και είναι μεγαλύτερη ντροπή διότι τους διαβάζουν και τους ακούν οι χιλιάδες ιδιώτες που τρέχαν με τις υδροφόρες για να γεμίσουν τα πυροσβεστικά ακόμα και σε περιοχές άνυδρες.

Μια μάχη με την φωτιά κερδίθηκε στην Πελλοπόνησο χθες στις 10.30 το βράδυ. Δεν γνωρίζω εάν είναι η πρώτη. Αναχαιτίστηκε και κατασβέστηκε η πυρκαϊά στην Λακωνία που κατευθυνόταν από τον Δήμο Κροκεών και Σκάλας, στον Δήμο Γυθείου. Στην κατάσβεση πήραν μέρος 1 πυροσβεστικό αεροπλάνο, 1 ελικόπτερο, πυροσβεστικές δυνάμεις και εκατοντάδες ιδιώτες από τους γύρω Δήμους.

Το μέτωπο από Βρονταμά προς Γεράκι και τον κύριο ορεινό όγκο του Πάρνωνα (Κοσμά) βρίσκεται αυτήν την στιγμή σε μερικό έλεγχο.

Η πυρκαϊα κατέστρεψε ένα μεγάλο μέρος της Λακωνίας. Άφησε κυριολεκτικά στον δρόμο χιλιάδες αγρότες και κτηνοτρόφους, η οικονομική καταστροφή για τον Νομό και για την Ελλάδα είναι ανυπολόγιστη. Τέτοια καταστροφή είχε να γίνει από το 1826 από τον  Ιμπραήμ!

Ποιός φταίει? Η μαλ***α μας. Γυρνώντας χθες το βράδυ από ένα μέτωπο, είδα έναν.... (πως να τον πω?), να έχει ανάψει φωτιά για να ψήσει μπριζόλες! Δεν φτάνει που δεν σεβόταν τον αγώνα των συμπολιτών του, δεν πενθούσε καν για την δυστυχία τους, δεν πρόσεχε να μην ξαναπροκαλέσει δυστυχία!

Είμαι πολύ θλιμένος, κουρασμένος και οργισμένος για να οω οτιδήποτε άλλο. Έχουμε πολλά ακόμα να αντιμετωπίσουμε. Ο αγώνας συνεχίζεται στα χωράφια και στα δάση, όχι στις πλατείες.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #430 στις: 27/08/07, 19:30 »
Kαι για οσους ακομα επιμενουν πως ο Αλαβανος αλλα λεει και αλλα γραφουν, παρτε και ενα 2ο μερος των...λογων της φωτιας:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=826917&lngDtrID=244

Και μην με κατηγορησετε για πολιτικοποιηση του θεματος. Ειπα να δωσω μια χαρουμενη νοτα με την αμυαλοσυνη ορισμενων..εχμ..πολιτικων. Ας τον μαζεψει καποιος
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #431 στις: 27/08/07, 19:40 »
Να τον μαζεψει δε λεω αλλα μηπως και ολα αυτα περι τρομοκρατιας ειναι μια δικαιολογια για να καλυψουν την ανικανοτητα τους...?(και ο μπους τα ιδια φωναζε περι ακυρηχτου εχθρου και σφαγιαστηκαν τοσοοι αθωοι σε Αφγανισταν και Ιρακ)
Γιατι σε αυτη τη περιπτωση αλλοι πρεπει να μαζευτουν...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #432 στις: 27/08/07, 20:36 »
Δηλαδη στις 12 το βραδυ, οι χωματερες ολης της Ελλαδας αναφλεγονται σε ενα Ενιαιο Κινημα κατα του Κρατους. Επισης στις 12:05 το βραδυ, ολοι οι πυλωνες, συμμετασχοντας στην κινηση των χωματερων, προκαλουν σπινθηρες. Τελος, οι ανθρωποι πανω στον Υμμητο, γυριζαν μια ταινια δρασης και βρεθηκαν εκει κατα λαθος...
Δεν ξερω τελικα ποιος ειναι πιο γελοιος απο ολους τους πολιτικους, αλλα Πολυδωρας και Αλαβανος αποτελουν την κορυφη της γελοιοτητας!
Και οποιαδηποτε δικαιολογηση τους τωρα, μονο..αθωα δεν ειναι..αν με πιανεις blackie..

Ο greg πχ για σενα ειναι ενας ανικανος πυροσβεστης που δεν καταφερε να σβησει μια φωτια 6-8m σε μια δυσβατη περιοχη ( που ουτε τα κατσικια δεν πανε ), με αερα που εφτανε τα 9 μποφωρ.
Επισης, οι 200+ φωτιες ειναι αποτελεσμα των χωματερων, πυλωνων και λοιπων οικοσκευων.
Τελος, οι πιλοτοι της πυροσβεστικης ειναι ανικανοι να παλεψουν με τη φωτια, ακομα και οταν φυσανε ανεμοι ταχυτητας ΜΟΝΟ 9 μποφωρ.
Εγω λεω να τους απολυσουμε ολους, γιατι ειναι αχρηστοι.

Και ολοι οι δημαρχοι και νομαρχες που βγαινουν και παραπονιουνται για την κεντρικη εξουσια, ας μην ξεχνανε πως τα μετρα πυροπροστασιας ανα περιοχη ειναι ΔΙΚΗ τους αρμοδιοτητα και το κριμα του θανατου τοσων ανθρωπων δεν ειναι ουτε της πυροσβεστικης, ουτε του στρατου, ουτε των πιλοτων, ουτε του καθε υπουργου..Ειναι καθαρα δικο τους που τοσο καιρο αντλουσαν κονδυλια και τελικα δεν εκαναν τιποτα!

Και επειδη καταγομαι απο τον Πορο, η φωτια που ξεκινησε αρχες Ιουλιου εσβησε γιατι η προηγουμενη δημοτικη αρχη ( Σπυρος Σπυριδων, που ειναι τωρα περιφερειαρχης ) προνοησε και εβαλε κρουνους ανα 200m ΜΕΣΑ στο δασος, ενω συνεργεια καθαριζαν τις ακρες του δρομου απο τα ξεροχορτα...

Δηλαδη αυτος ηταν χαζος και ολοι οι αλλοι εξυπνοι;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #433 στις: 27/08/07, 23:43 »
Kαι για οσους ακομα επιμενουν πως ο Αλαβανος αλλα λεει και αλλα γραφουν, παρτε και ενα 2ο μερος των...λογων της φωτιας:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=826917&lngDtrID=244

Και μην με κατηγορησετε για πολιτικοποιηση του θεματος. Ειπα να δωσω μια χαρουμενη νοτα με την αμυαλοσυνη ορισμενων..εχμ..πολιτικων. Ας τον μαζεψει καποιος
http://www.syn.gr/gr/keimeno.php?id=7272 αυτη ειναι η ομιλια του αλαβανου...το αρθρο που εδωσες δεν λεει τα ιδια..παραποιει τα λογια του...απλα ο αλαβανος εμεινε αμετοχος με το να κατηγορισει χωρις στοιχεια...και  απλα ειπε οτι αυτες οι αιτιες (που λεει και το αρθρο στο ιν) δηλωνει ως απειλη η πυροσβεστικη..γενικα και οχι συγκεκριμενα...μιλησε και ο ιδιος για εμπρηστες..και οτι οι συνθηκες βοηθουν τους εμπρηστες...ιδια ειναι?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 00:21 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #434 στις: 28/08/07, 00:41 »
http://www.syn.gr/gr/keimeno.php?id=7272 αυτη ειναι η ομιλια του αλαβανου...το αρθρο που εδωσες δεν λεει τα ιδια..παραποιει τα λογια του...απλα ο αλαβανος εμεινε αμετοχος με το να κατηγορισει χωρις στοιχεια...και  απλα ειπε οτι αυτες οι αιτιες (που λεει και το αρθρο στο ιν) δηλωνει ως απειλη η πυροσβεστικη..γενικα και οχι συγκεκριμενα...μιλησε και ο ιδιος για εμπρηστες..και οτι οι συνθηκες βοηθουν τους εμπρηστες...ιδια ειναι?


Είπε οτι η κατάσταση ήταν ευνοϊκή για τους εμπρηστές... Πάλι για πυλώνες έλεγε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #435 στις: 28/08/07, 00:48 »
Τελικα, οι εμπρηστες ή οι πυλωνες εβαλαν τη φωτια;..Διοτι εαν τις εβαλαν οι πυλωνες, ποιος ο λογος να αναφερει ευνοϊκες συνθηκες για..εμπρηστες...Και μιλαει για τα υπαρχοντα στοιχεια...αλλα εχει ηδη αποφασισει πως ειναι γελοιοι χαρακτηρισμοι απο την πυροσβεστικη...που στην ουσια μιλαει με στοιχεια της πυροσβεστικης...ε...Οκ...παμε ξανα να βρουμε τη λογικη...

Καλα το ειπα..Κλειστε τον πριν αρχισει να ντυνεται σαν κλοουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 00:50 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #436 στις: 28/08/07, 01:01 »
Τελικα, οι εμπρηστες ή οι πυλωνες εβαλαν τη φωτια;..Διοτι εαν τις εβαλαν οι πυλωνες, ποιος ο λογος να αναφερει ευνοϊκες συνθηκες για..εμπρηστες...Και μιλαει για τα υπαρχοντα στοιχεια...αλλα εχει ηδη αποφασισει πως ειναι γελοιοι χαρακτηρισμοι απο την πυροσβεστικη...που στην ουσια μιλαει με στοιχεια της πυροσβεστικης...ε...Οκ...παμε ξανα να βρουμε τη λογικη...

Καλα το ειπα..Κλειστε τον πριν αρχισει να ντυνεται σαν κλοουν...
:(..αυτο κτλβες?...το οτι βρισκουν τις αυγουστιατικες πυρκαγιες ως αλλοθι?..τον χειμωνα γτ δεν βαζουν?..δεν προκειτε να τον υπερασπιστω..σας το εδωσα το οριτζιναλ κειμενο...παντως δεν ειπε αυτα που λεει το ιν..οτι δλδ ο ταδε υποστιριζει οτι οι πυρκαγιες δεν ηταν απο εμπρηστικες ενεργειες...το λεει ξεκαθαρα μεσα στο κειμενο που εδωσα...οτι δλδ υπαρχουν εμπρηστες και οχι αψυχα αντικειμενα..απο την αλλη στο κειμενο του ιν δεν ειδα κατι τετοιο..το οτι πρεπει να προσεχουμε την παραπληροφορηση δεν εχεις να σχολιασεις τπτ για αυτο?...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 01:03 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #437 στις: 28/08/07, 01:03 »
Λυπαμαι που σε αναγκαζω να υποστηριζεις δημοσια ο,τι πιστευεις..Ειλικρινα δεν θα το ξανακανω..

Παραπληροφορηση δεν υπηρξε..Εαν διαβασει κανεις τη δηλωση Αλαβανου θα χρειαστει πολυ κοπο για να διακρινει κατι λογικο καιαυτο θα ειναι στην αποφωνηση μονο...Λυπαμαι που το λεω..Εαν εσυ αισθανεσαι ικανοποιημενη με αυτον, δεν θα συνεχισω να τον επικρινω..Αρκετα κριθηκε απο αυτα που λεει μονος του...

Μαλλον μονο 2-3 κατλαβαινουν τι λεει και εγω ή ο Isnogood, δεν ξερουμε τι λεμε...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #438 στις: 28/08/07, 01:08 »
Λυπαμαι που σε αναγκαζω να υποστηριζεις δημοσια ο,τι πιστευεις..Ειλικρινα δεν θα το ξανακανω..

Παραπληροφορηση δεν υπηρξε..Εαν διαβασει κανεις τη δηλωση Αλαβανου θα χρειαστει πολυ κοπο για να διακρινει κατι λογικο καιαυτο θα ειναι στην αποφωνηση μονο...Λυπαμαι που το λεω..Εαν εσυ αισθανεσαι ικανοποιημενη με αυτον, δεν θα συνεχισω να τον επικρινω..Αρκετα κριθηκε απο αυτα που λεει μονος του...

Μαλλον μονο 2-3 κατλαβαινουν τι λεει και εγω ή ο Isnogood, δεν ξερουμε τι λεμε...
δλδ θεωρεις οτι τα δυο κειμενα ειναι δια ετσι?..ποιος σου ειπε οτι πιστευω αυτα...εγω απλα προτιμω να "ακουω" κατι απο τον ιδιο" και οχι απο χαλασμενα τηλεφωνα..και αυτο που με εκανε να ψαξω την ομιλια ηταν οτι πριν λιγες μερες ειχε δημοσιευτει και αλλο θεμα παρομοιο με το ιδιο προσωπο..και μου το ειχαν στειλει..το εχω ξεκαθαρισει..δεν ειμαι κομματοποιημενη... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #439 στις: 28/08/07, 01:13 »
παιδιά διάβασα όσα γράψατε. αλλά εγώ μέσα σε όλα αυτά δεν κρατάω ούτε τις δηλώσεις τους Πολύδωρα, ούτε του Χ ή Ψ. αυτές που κρατάω είναι των κατοίκων των περιοχών και επειδή έτυχε να βρίσκομαι στην Ηλεία, των κατοικων της Ζαχαρος. ποιος σκέφτεται αυτους τους ανθρώπους; κανείς!!!!!!!!!!!!!!!!!χτες που έπιασε φωτιά και στην αρχαία Ολυμπία έφτασαν αεροπλάνα, δασοκομάντος κτλ για να σώσουν το μουσείο και τα αρχαία. και δεν διαφωνώ, να σωθούν..............τόσα σπίτια όμως, τόσες περιουσίες........τόσες ζωές που χάθηκαν αυτές δεν μετράνε;;;;;;;;;;;;;;;;;;  

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #440 στις: 28/08/07, 01:17 »
Παράθεση απο το κείμενό του, όσον αφορά τους εμπρηστές:

Παράθεση
Είναι προφανές για εμάς ότι μόλις υπάρξουν οι συνθήκες - ζέστη, δυνατός αέρας, έλλειψη βροχών - τότε έχουμε μία ανάπτυξη των φαινομένων και των κινδύνων πυρκαγιών. Και φυσικά, αυτές οι συνθήκες δίνουν δυνατότητες και στους εμπρηστές να δράσουν. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Πυροσβεστικής, με βάση τις πυρκαγιές που έχουν υπάρξει και εξιχνιαστεί, πρώτη αιτία αριθμητικά στις πυρκαγιές είναι οι πυλώνες της ΔΕΗ. Δεύτερη αιτία είναι η αμέλεια, η οποία, συνήθως, συνδέεται με την αυθαίρετη δόμηση. Τρίτη αιτία είναι οι βοσκοί.

Η μόνη ουσιαστική αναφορά σε εμπρηστές, απο όσο είδα, αν κάνω λάθος, μου το λέτε.

Η άποψή του απο όσο κατάλαβα, είναι οτι η αιτιολόγηση των πυρκαγιών, είναι δευτερεύουσας σημασίας, και κατακρίνει τη κυβέρνηση για το βάρος που ρίχνει στο θέμα αυτό.

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #441 στις: 28/08/07, 01:25 »
Αν δεν εισαι κομματικοποιημενη, τοτε απλα ξαναδιαβσε το σαν Γ παρατηρητης..θα σε βοηθησει λιγο παραπανω να το δεις χωρις καποιο παθος και ιδιαιτερη σκεψη...Δεν λεει τιποτα το ιδιαιτερο..Γυρναει συνεχως στα ιδια σημεια, αλλα επι της ουσιας τιποτα..Οπως και τοσοι πολιτικοι σε αυτη τη χωρα ( απο αριστερα μεχρι δεξια )
Τερμα η πολιτικοποιηση του θεματος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #442 στις: 28/08/07, 01:57 »
Αναμένω με ιδιαίτερη αγωνία το πόρισμα της ΕΥΠ απέναντι στο οργανωμένο σχέδιο της εδαφικής τρομοκρατίας που βιώνουμε. Τουλάχιστον τα υπεύθυνα χείλη δε φαντάζουν τόσο υπεύθυνα όταν ψελλίζουν υποθέσεις κι εικασίες ελαφρά την καρδία, δίχως να προσκομίζουν κάποια στοιχεία που να συνηγορούν υπέρ των θέσεών τους. Η -όντως ύποπτη- συχνότητα κι ένταση του φαινομένου δεν αρκεί για να μετατοπίσει το βάρος των ευθυνών σε μια αόρατη κι ασαφή απειλή που ουδείς έχει τα κάκαλα να κατονομάσει.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #443 στις: 28/08/07, 01:58 »
Σωστο κι αυτο. Αν βαλεις μαζι και δημοσιογραφους τυπου Βερυκιου, εχει κλεισει ο κυκλος της παρανοιας :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #444 στις: 28/08/07, 01:59 »
Μη ξεχνάς schizm και τις αμέτρητες συλλήψεις εμπρηστών ... (μεταξύ αυτών μια 80χρονη που χε ξεχασει αναμμένο το φούρνο και ενας 11χρονος που ηθελε να δει πως είναι να πετάνε τα αεροπλανα)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 02:07 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #445 στις: 28/08/07, 02:11 »
Αναμένω με ιδιαίτερη αγωνία το πόρισμα της ΕΥΠ απέναντι στο οργανωμένο σχέδιο της εδαφικής τρομοκρατίας που βιώνουμε. Τουλάχιστον τα υπεύθυνα χείλη δε φαντάζουν τόσο υπεύθυνα όταν ψελλίζουν υποθέσεις κι εικασίες ελαφρά την καρδία, δίχως να προσκομίζουν κάποια στοιχεία που να συνηγορούν υπέρ των θέσεών τους. Η -όντως ύποπτη- συχνότητα κι ένταση του φαινομένου δεν αρκεί για να μετατοπίσει το βάρος των ευθυνών σε μια αόρατη κι ασαφή απειλή που ουδείς έχει τα κάκαλα να κατονομάσει.
Δε θα διαφωνήσω. Αλλά από αυτό, μέχρι το "μην ακούτε τις βλακείες, οι πυλώνες φταίνε", έχει τεράστια απόσταση, ειδικά όταν οι συνθήκες είναι τόσο ύποπτες, έτσι δεν είναι?
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #446 στις: 28/08/07, 02:31 »
Δε θα διαφωνήσω με τη σειρά μου. Μέσα σε αυτό το θέατρο του παραλόγου που βιώνουμε εντονότατα τις τελευταίες ημέρες, αντί να μιλάνε με σύνεση και μετρημένα άπαντες, οι πολιτικοί ειδικά έχουν κατορθώσει να στέκονται με τη μεγαλύτερη παραφωνία κι επιπολαιότητα απέναντι σε αυτές τις ανάγκες. Τους διαχωρίζω σε σχέση με τους δημοσιογράφους, καθότι οι τελευταίοι ανήκουν στο δικό τους αποκλειστικό σύμπαν.

Έχω απλώς βαρεθεί να ανακυκλώνεται μονίμως ένα σενάριο συνωμοσίας, αλλά ουδείς να μπαίνει στον κόπο να το αποσαφηνίσει καταθέτοντας τεκμήρια κι αποδείξεις. Κι αυτή η συνωμοσιολογία αποτελεί πλέον την εύκολη λύση, όταν η ανικανότητα (ακόμα κι εκείνων που καλούνται να την αιτιολογήσουν) είναι στην ημερήσια διάταξη. Στο τέλος την πατάνε όπως ο ψεύτης βοσκός, από τη συνεχή επίκληση ανάλογων δικαιολογιών. Κι αναρωτιέμαι τελικά...αν υπήρχε οργανωμένο σχέδιο όπως επικαλέστηκε ο Πολύδωρας, μεταξύ άλλων, κι είχε ενημερώσει σχετικά κι η Europol, τι στα κομμάτια κάνανε τα τζιμάνια των μυστικών μας; Πεντόβολα έπαιζαν;

Edit: Κι η δική μου πεποίθηση είναι πως δεν μπορούμε να μιλάμε για οικοπεδοφάγους και μόνο, ούτε για επιπολαιότητα, ασυνειδησία και προβληματικούς πυλώνες. Οι υποθέσεις μου όμως δεν είναι τίποτα περισσότερο από περιεχόμενο καφενειακού επιπέδου συζήτησης για να περνάει η ώρα. Έχω περισσότερες απαιτήσεις από τους πολιτικούς μας...παραμένω ρομαντικός!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 02:34 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #447 στις: 28/08/07, 02:53 »
Αντιγράφω την είδηση από το sport.gr...ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλοι έχοντες και κατέχοντες και κυρίως τα λεφτά να καταλήξουν στις κατάλληλες τσέπες:

Η Ελλάδα καίγεται, η Ελλάδα θρηνεί, αλλά δείχνει και το κοινωνικό της πρόσωπο. Σε μία πολύ δύσκολη στιγμή για την χώρα μας η εταιρία "Χαλυβουργική" των μεγαλομέτοχων της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου, προέβη σε μία σπουδαία χειρονομία. Η οικογένεια Αγγελόπουλου ανακοίνωσε ότι προσφέρει το ποσό των 12 εκατομμυρίων ευρώ (!) στον ειδικό λογαριασμό αρωγής των πυρόπληκτων.

Η εταιρία "Χαλυβουργική" των μεγαλομέτοχων της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου, ανακοίνωσε ότι προσφέρει το ποσό των 12 εκατομμυρίων ευρώ στον ειδικό λογαριασμό αρωγής των πυρόπληκτων.   

Ασφαλώς, πρόκειται για μία εντυπωσιακή κίνηση. Ομως, τα τελευταία 24ωρα  που ζει η χώρα μας είναι τραγικά, ενώ η οικογένεια Αγγελόπουλου είχε και έναν λόγο παραπάνω να δείξει την ευαισθησία της, καθώς κατάγεται από την Πελοπόννησο και συγκεκριμένα την Αρκαδία.

Ο Παναγιώτης και ο Γιώργος Αγγελόπουλος, μαζί με τον πατέρα τους Κωνσταντίνο προσφέρουν αυτό το μεγάλο πραγματικά ποσό, θέλοντας να απαλύνουν τον πόνο των συνανθρώπων μας, που είδαν τις περιουσίες τους να γίνονται στάχτη.

H ανακοίνωση της Χαλυβουργικής:

"Η ``Χαλυβουργική`` συναισθανόμενη την κρισιμότητα της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί από τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών και θέλοντας να συμβάλλει στην ανακούφιση των πληγέντων προσφέρει το ποσό των 12.000.000 ευρώ στον ειδικό λογαριασμό αρωγής πυρόπληκτων".

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #448 στις: 28/08/07, 08:44 »
επισκευθηκαμε την Πελοποννησο πριν 3 χρονια. Αξεχαστη εμπειρια.
καναμε τον γυρο της πανω σε μια 600αρα μηχανη.
ολο τον νομο Ηλειας. Ανεβήκαμε το Λυκαιο ορος, κατεβήκαμε τον Παρνωνα, νιωσαμε την επιβλητικοτητα και το μυστηριο του Ταυγετου.
Φτασαμε στον Επικουρο Απολλωνα.
φαγαμε στην Ανδριτσαινα. Καφεδακι στον Κοσμα. Περασαμε απ την Ζαχαρενια πολη, σταματησαμε στην Κρεστενα. Διανυσαμε ολη την Μανη. φτασαμε στην Αεροπολη.
Νιωσαμε την ομορφια μα και την αγριοτητα της Πελοποννησου. Ξερεις τι ειναι να εισαι σε εναν δρομο στο βουνο, και να μην συναντας για πολλα χιλιομετρα ουτε μια ζωντανη ψυχη?
τετοια πυκνα βουνα εχει και για τετοια μεγεθη μιλαμε.
Φετος ειχαμε πει οτι θα ξαναπαμε. Δεν προλαβαμε να δουμε τον Καιφα, δεν προλαβαμε να δουμε απειρα πραγματα.
Δε τα καταφεραμε, μας κερδισε για μια φορα ακομα η Κρητη.
Το προγραμματισαμε ομως αμεσως μετα την επιστροφη μας για το 2008.
15 ολοκληρες μερες! και παλι δε θα εφταναν ειμαι σιγουρη.
τι εμεινε να ξαναεπισκευτουμε?
να δουμε τα καμενα σαν αξιοθεατα?
αν η Μονεμβασια δεν ηταν βραχος θα την εκαιγαν κι αυτη.
δε ξερω.
ειμαι συγκλονισμενη απ τον πονο και την απελπισια των ανθρωπων


* * * ** * * * * * * * * * * * * * * * * * *  * * * * * *  * * * * * * * * * * *  * * * * * * * * * * * *

Think of the environment; please don't print anything, unless you really need to

Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #449 στις: 28/08/07, 11:03 »
Είναι συνετό να μιλάμε για πράγματα που γνωρίζουμε. Η κινδυνολογία και οι υποθέσεις σ' ένα θέμα τόσο σοβαρό οδηγεί σε πανικό και απεγνωσμένες κινήσεις οι οποίες μόνο λύσεις δεν δίνουν.

Η παράθεση υποθέσεων και "υπόπτων" είναι ευθέως ανάλογη με το γνωστικό επίπεδο και την φαντασία που διαθέτει ο καθένας. Έχω ήδη σκεφτεί 50 σενάρια συνομωσιολογίας και είμαι απόλυτα σίγουρος πως υπάρχουν άλλα 150 που δεν τα έχω καν φανταστεί. Δυστυχώς όμως στο μυαλό των περισσοτέρων έρχεται αυτομάτως ο "αντίπαλος", όπου αντίπαλος=ότι έχει συνηθίσει κανείς να θεωρεί ως τέτοιον.

Ήδη σε πολλά χωριά παραδοσιακά "αριστερά", κυκλοφορούν προκυρήξεις του στυλ: "Θα σας κάψουμε κι εσάς παλιοκ......"

Χρειάζεται σύνεση και αυτοσυγκράτηση απ' όλους μας. Διότι κανείς δεν μπορεί να φανταστεί τι είναι δυνατόν να κάνει ένας απελπισμένος άνθρωπος.

Η πρώτη κίνηση που χρειάζεται είναι να δοθεί εκ νέου ελπίδα. Όπως και γίνεται από πολλούς στους οποίους αξίζουν συγχαρητήρια.

Καλό είναι τις συζητήσεις περί των αιτίων αυτής της καταστροφής να τις κάνουμε όταν έχει κοπάσει ο θυμός μας. Σ' αυτήν την φάση κανείς δεν μπορεί να δει καθαρά. 

Αν ενδιαφερόμαστε πραγματικά για το περιβάλλον μας και για τους συνανθρώπους μας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 17:51
από ENAS
4 Απαντήσεις
2082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 09:13
από FSL
0 Απαντήσεις
1389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/05, 11:21
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
2257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 15:08
από Fusalida
55 Απαντήσεις
15911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED
1 Απαντήσεις
1871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 06:43
από gkou
13 Απαντήσεις
3608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:07
από mantinada
5 Απαντήσεις
2920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:56
από armagedon
51 Απαντήσεις
13776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 11:41
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:15
από happydreamer