Αποστολέας Θέμα: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...  (Αναγνώστηκε 115721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #450 στις: 28/08/07, 11:13 »
Χαχ..Το παραπανω κειμενο λεει μεγαλες αληθειες για οποιον εχει επισκεφτει η καταγεται απο την Πελοποννησο.Μιλωντας καθαρα "αξιοθετικα"(το κεφαλαιο εινα ενα αλλο τεραστιο κεφαλαιο) και βασισμενος σε δικες μου εμπειριες  η φυσικη καταστροφη που προκληθηκε ειναι τεραστια.Οι εκτασεις που καηκαν(και καιγονται) επισης.Να κανω ενα προχειρο απολογισμο?
-Το βουνο Ταυγετος..Καταφυτος μεχρι προσφατα απο ελεις σε χαμηλα υψομετρα,πευκα πιο ψηλα,ελατα και μαυροπευκα στα 1000 μετρα και πανω.Αυτα μπορουσε καποιος να τα δει περνωντας απο την εκπληκτικη διαδρομη Σπαρτη Καλαματα.Η φωτια κατεκαψε ενα πολυ μεγαλο μερος του δασους που ξεκινησε απο τη βορεια πλευρα του βουνου(στα συνορα Αρκαδιας και Λακωνιας) ,εφτασε μεχρι την καρδια τους και νοτια στις πλαγιες προς την Καλαματα.Ανυπολογιστη η καταστροφη.
-Η Ηλεια καηκε σχεδον ολοκληρη αν εξαιρεσουμε την βορεια πλευρα της.Φαινομενικα η Ηλεια δεν καλυπτεται απο καποιον μεγαλο δασικο ογκο αρα και πολλα δαση.Ομως κατα τα αλλα ηταν ενας καταπρασινος νομος κυριως απο πευκα και ελιες.Απο τις πιο ορεινες περιοχες(Ανδριτσαινα) μεχρι τις παραλιες περιοχες(Ζαχαρω) καηκαν τεραστια πευκοδαση φανταστικης ομορφιας.Τοση μεγαλη εκταση πευκοδασων οσο και να θελουν( ???) δεν μπορουν αν την αναδασωσουν.
-Στην Αρκαδια καηκαν οι περιοχες βορεια του ταυγετου αλλα και μεγαλο μερος της Γορτυνιας.
-Η Λακωνια ειναι ο δευτερος νομος με την μεγαλυτερη καταστροφη.Καταρχην μαυρισε παλι μεγαλο μερος της μανης(Λακωνικης) γιατι απο οτι θυμαστε η περιοχη ειχε ξανακαει περσυ.Κατα δευτερον καηκε ο Ταυγετος.Κατα τριτον καηκε ενα απο τα πιο πυκνοδασωμενα(που τις βρισκω αυτες τις λεξεις ::)) βουνα της Ελλαδας ο Παρνωνας και κανεις δεν εδωσε σημασια.(ακομα και σημερα η φωτια συνεχιζεται αλλα η πυροσβεστικη δεν δινει πληροφοριες για τις δυναμεις που εχει εκει πραγμα που σημαινει οτι δεν εχει δυναμεις..)
Τωρα περιμενω το επομενο ταξιδι προς τα νοτια..Δεν θα ειναι καθολου ευχαριστο..Ας ελπισουμε ολοι οτι ο καιρος θα υγρανει γρηγορα για να εχουμε την πρωτη ανασα της φυσης.

Κατι αλλο τωρα..προσωπικα μου φανηκε πολυ ωραιο και μπορω να πω οτι ενιωσα και συγκινημενος βλεποντας τους ντοπιους  με τρακτερ φορτηγακια και βαρελια στο πισω μερος να προσπαθουν να σβησουν τις φωτιες.Πιστευω πως βοηθησαν παρα πολυ στην κατασβεση των φωτιων.Αν δεν υπηρχαν αρκετα χωρια ακομα θα ειχαν καει.


ΥΓ1Η εκκλησια απο οτι ειδα στελνει βοηθεια.
ΥΓ2Ακομα και η Αλβανια μας εστειλε τη βοηθεια που μπορουσε.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 11:20 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #451 στις: 28/08/07, 11:50 »
Ακούστε και αυτό και χάστε τα μαλλιά σας!
Η εταιρία "Χαλυβουργική" των μεγαλομέτοχων της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου, ανακοίνωσε ότι προσφέρει το ποσό των 12 εκατομμυρίων ευρώ στον ειδικό λογαριασμό αρωγής των πυρόπληκτων.   

Μια ιδιοτική εταιρία προσέφερε 12.000.000 €. Η εκκλησία, η ζάπλουτη εκκλησία, που κάθε παπάς κυκλοφορεί με μια BMW, πόσα προσέφερε?
                                         00.500.000 € . Μάλιστα, 500.000..   

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #452 στις: 28/08/07, 11:57 »
Στο ραδιοφωνο σημερα ακουσα οτι θα αφαιρεθουν 5ευρα απο καθε μισθο, και μονο οι φυτικες και ζωικες αποζημιωσεις υπολογιζονται στο 1.5δις....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #453 στις: 28/08/07, 12:05 »
1.5δις....
Από τα οποία ενώ θα έπρεπε μεγάλο ποσοστό να είναι από την εκκλησία, η καλόκαρδη εκκλησία που παρόλο που θέλει να βοηθήσει τους πληγέντες αλλα δεν έχει δυστυχώς το απαραίτητο κεφάλαιο, έδωσε 500.000  :o :o δηλαδή
        500.000                     5                 1
1.500.000.000     =     150.000      =    30000                               :o  :o

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #454 στις: 28/08/07, 12:06 »
Όπως είπε ειρωνικά και ένας δημοσιογράφος στο ραδιόφωνο χθες:
"Ε βέβαια, η Εκκλησία ήταν ανέκαθεν υπέρ της ελεημοσύνης"
Λαμόγια...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #455 στις: 28/08/07, 12:11 »
Χωρις να ειμαι υπερμαχος της εκκλησιας και χωρις να θελω να την υποστηριξω εκτος των λεφτων η εκκλησια στελνει και υλικη βοηθεια απο οτι ειδα σημερα το πρωι.

ραζ η ιδιωτικη επιχειρηση κανει και διαφημιση με αυτον τον τροπο.Ειναι ενας απο τους βασικους τομεις του μανατζμεντ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #456 στις: 28/08/07, 12:16 »
Παράθεση
η ιδιωτικη επιχειρηση κανει και διαφημιση με αυτον τον τροπο.Ειναι ενας απο τους βασικους τομεις του μανατζμεντ

Ευχαριστούμε για την πληροφορία, δε βλέπω όμως πώς αυτό ύποβαθμίζει στην πράξη αυτήν τη σημαντική βοήθεια...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #457 στις: 28/08/07, 12:48 »
απ το 1μιση δις βγαλτε και τα εσοδα της συναυλιας Ρεμου- Ονειραμα που θα δοθουν γι αυτο το σκοπο......
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #458 στις: 28/08/07, 13:16 »
Χωρις να ειμαι υπερμαχος της εκκλησιας και χωρις να θελω να την υποστηριξω εκτος των λεφτων η εκκλησια στελνει και υλικη βοηθεια απο οτι ειδα σημερα το πρωι.

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ψίχουλα με βάση το συγκεντρωμένο πλούτο που διαθέτει. Φυσικά κάποιος ανίερος μπορεί να επικαλεστεί τις ζημιές που υπέστη κι η ίδια μια και της ανήκει η μισή Ελλάδα σε εδάφη.

Παράθεση
ραζ η ιδιωτικη επιχειρηση κανει και διαφημιση με αυτον τον τροπο.Ειναι ενας απο τους βασικους τομεις του μανατζμεντ.

Ένας παραπάνω λόγος για να έδινε κατιτίς περισσότερο η Εκκλησία Της Ελλάδος ΑΕ.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #459 στις: 28/08/07, 14:20 »
Τα μπερδέψαμε με τον εθελοντισμό

Τα’ χω πάρει άσχημα μάγκες. Μιλάμε δεν μπορώ να ανασάνω από την τσαντίλα μου. Και δεν μιλάω για το γεγονός των πυρκαγιών. Αυτά τα’ χουμε δει όλοι και θρηνούμε μαζί μ’ αυτούς που έχασαν δικούς τους ανθρώπους. Και τι να πω εγώ μπροστά σ’ αυτή την τραγωδία; Ο,τι και να πω θα είναι λίγο.

 

Για άλλο τα πήρα εγώ. Βγαίνουν μερικοί εξυπνάκηδες αυτές τις ώρες και φωνάζουν ότι τώρα ήλθε η στιγμή να γίνουμε εθελοντές. Και τρέχουν τα καημένα τα παληκάρια με χέρια γυμνά, χωρίς εκπαίδευση, χωρίς εξοπλισμό, και καίγονται στην προσπάθειά τους να σβήσουν τη φωτιά. Και ουρλιάζουν οι ξυπνητζήδες «εμείς είμαστε το κράτος», λέει, κι αν δεν κάνουμε κάτι εμείς τα πάντα θα καταστραφούν.

 

Κι έχουμε καταργήσει εμείς το κράτος μόνοι μας. Εδώ ρε αντί ο δήμαρχος, ο κοινοτάρχης και ο εγκλωβισμένος να πάρει τηλέφωνο στην πυροσβεστική να ειδοποιήσει ότι κινδυνεύει παίρνει τηλέφωνο στον Παπαδάκη και στον Οικονομέα και τον Αυτιά και τον Ευαγγελάτο και την Τρέμη… Συντονιστικό της πυροσβεστικής γίνανε όλοι αυτοί. Βγαίνουν στα τηλέφωνα και συντονίζουν, που θα πάνε τα αεροπλάνα, πού τα ελικόπτερα, που τα Super Puma να παραλάβουν τους εγκλωβισμένους. Σε άλλους δήμους βγήκε ο κόσμος στο δρόμο και έκανε περιπολίες, λέει, μόνος του.

 

Λοιπόν κάπου τα’ χουμε μπερδέψει τα πράματα. Αλλο είναι μάγκες ο εθελοντισμός κι άλλο το να μην υπάρχει κράτος και να κάνω εγώ το κράτος. Το να είμαι εγώ εθελοντής σημαίνει ότι το’ χω βαθιά ριζωμένο μέσα μου και πριν ξεσπάσει το πράμα έχω πάει, έχω καταγραφεί, έχω εκπαιδευτεί για να ξέρω τι θα κάνω. Ετσι ώστε όταν γίνεται ο χαμός να ξέρω και πού θα πάω και τι θα κάνω, όχι να κάθομαι και να το παίζω εθελοντής όταν καίγεται το χωριό μου…

 

Και ξέρεις κάτι; Σ’ αυτό το κράτος εγώ ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΟΡΟ. Τον πολιτικό, τον αστυνομικό, τον πυροσβέστη, τον νοσοκόμο, τον πληρώνω ΕΓΩ. Με τα ΔΙΚΑ μου λεφτά. Κι επειδή πληρώνω, οφείλω να έχω αυτά που πληρώνω. Δεν μπορώ να πληρώνω για να γίνεται μια δουλειά και μετά να μου λένε με πλάγιο τρόπο ότι αυτός που πληρώνω για να μου κάνει τη δουλειά δεν επαρκεί και πρέπει να τον βοηθήσω κι εγώ.

 

Μιλάω τώρα τελείως θεωρητικά. Φυσικά ρε παιδιά κι όταν καίγεται το σπίτι σου θα ορμήσεις μέσα στις φλόγες να σώσεις ό,τι μπορείς. Στάχτη θα γίνεις ο ίδιος να σώσεις το βιός σου. Αλλά εσύ που το κάνεις αυτό δεν λέγεσαι εθελοντής. Ο εθελοντής είναι κάποιος που βοηθάει εκεί που δεν έχει κανένα συμφέρον. Δεν λογίζομαι εγώ σαν εθελοντής όταν προσπαθώ να σώσω το σπίτι μου, το χωράφι μου, το βιος μου.

 

Λοιπόν, όσο με αφορά, εγώ δεν μπαίνω σε καμία μορφή εθελοντισμού. Γιατι στην Ελλάδα έχουμε παρεξηγήσει την έννοια. Νομίζουμε ότι εθελοντισμός είναι να υποκαθιστούμε τον ανύπαρκτο, που τον πληρώνουμε από πάνω. Οχι να δώσουμε ένα χέρι βοήθειας όταν πραγματικά τα πράματα ξεφεύγουν από τα όρια αυτών που πληρώνουμε για να τα κάνουν.

 

Ξέρεις και κάτι άλλο; Προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να με αφήσει το κράτος στην ησυχία μου. Να μου πει, ρε παιδί μου, σε απαλάσσω από το φόρο, μην μου πληρώνεις τίποτα και κόψε το λαιμό σου. Αυτό μάλιστα, να το καταλάβω. Κι όταν καεί το σπίτι μου και το χωράφι μου να κλαίω που δεν μπόρεσα να το σώσω με τα χέρια μου ή που δεν πρόβλεψα να το ασφαλίσω σε καμιά ιδιωτική εταιρεία για να εισπράξω κάποια σοβαρά λεφτά κι όχι τα ψίχουλα που δίνει τώρα το κράτος. Οχι να κλαίω που αυτός που πληρώνω τόσα χρόνια ήταν ΑΝΙΚΑΝΟΣ να κάνει τη δουλειά για την οποία εγώ βγάζω λεφτά από την τσέπη μου και τα δίνω στη δική του.

 

Υ.Γ. Το «Ανίκανος» δεν πάει στον απλό πυροσβέστη που τρέχει με τη μάνικα άυπνος, νηστικός, χωρίς νερό, μέσα στη βρώμα, για να σώσει το σπίτι του αλλουνού. Πάει σ’ αυτούς με τις χρυσές επωμίδες και τις ατσαλάκωτες στολές.


Απο το sportnet.gr...
Γιατι πολλα ακουσαμε παλι ΚΑΙ γι'άυτο το θεμα...(συγχαρητηρια απο τους μεγαλους αντι να μην σηκωνουν κεφαλι που οι πολιτες κανουν τη δουλεια τους...)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 14:21 από blackie »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #460 στις: 28/08/07, 14:42 »
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ο κος Πολύδωρας μίλησε για "ασσύμετρη απειλή" και σήμερα βγαίνουν οι κυβερνητικοί αλλά και οι υπόλοιποι πολιτικοί αρχηγοί και μιλάνε δίνοντάς σου την αίσθηση οτι η καταστροφή πέρασε (σε χρόνο παρελθοντικό) και οτι ο,τι ήταν να καεί κάηκε. Πως γίνεται να κάνεις απολογισμό, όταν μιλάς για αόρατο κίνδυνο και ακόμα δεν ξέρεις αν έχει ολοκληρωθεί η καταστροφή. Επίσης ο πρωθυπουργός μίλησε για άμεση αναπτυξιακή πολιτική στους πληγέντες νομούς. Τι να εννοούσε άραγε?
Κάπου δε κολλάνε τα κομμάτια του puzzle μεταξύ τους, και με βάζουν σε σκέψεις περί οργανωμένου σχεδίου.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/07, 15:08 από Vampovarotor »

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #461 στις: 28/08/07, 15:02 »
Δεν φανταζεστε ποσο με εκνευριζει αυτη η μανια να ανακοινωνουμε τι δινει ο καθενας.
με εξοργιζει ειναι η σωστη λεξη.

οσο για την ομορφια της Πελοποννησου Kiratzoharris  ξεχασες να αναφερεις τον ποταμο ΝΕΔΑ.
πανεμορφο μερος, τοσο πυκνοφυτο που ο ηλιος σε πολλα σημεια δε περναει καθ ολη τη διαρκεια της μερας.
πως να μην καουν?
οταν αυτο που παρατηρουσαμε σε ολη την επισκεψη μας ηταν η απουσια αντιπυρικων ζωνων?
παντελης απουσια.
ηταν θεμα χρονου.

επισης εμενα δε με συγκινουν οι προσπαθειες των κατοικων να σωσουν τα σπιτια τους. ειναι χρεος τους.
με εξοργιζει που αφησαν τις αυλες τους να χορταριασουν, που δεν "καθαρισαν" τα κλαδια των δεντρων ωστε να μην ακουμπαν στις στεγες των σπιτιων τους, και καποια αλλα τετοια "μικροπραγματα" που αυτο που απαιτουν ειναι απλη νοικοκυροσυνη.

Φυσικα η ανικανοτητα ειναι ασυγχωρητη.
και εγκληματικη.
και τα εγκληματα πρεπει να τιμωρουνται.
ποια θα ειναι η τιμωρια αυτων των εγκληματιων?
να σου πω εγω?
η συνταξιοδοτηση τους.
και ξερεις τι συνταξεις θα παρουν?
ασε...
οσο τα σκεφτομαι φουντωνω περισσοτερο.

ο τιτλος θα πρεπει να αλλαξει.

ΧΘΕΣ Η ΠΑΡΝΗΘΑ, ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ ΚΑΙ Η ΕΥΒΟΙΑ, αυριο?

* * * ** * * * * * * * * * * * * * * * * * *  * * * * * *  * * * * * * * * * * *  * * * * * * * * * * * *

Think of the environment; please don't print anything, unless you really need to


Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #462 στις: 28/08/07, 15:34 »
Δεν ξερω αν εχει υποθει αλλα συμφωνα με την εφημεριδα της κυβερνησης αριθμος φυλλου 336 24 ιουλιου 2007 (ναι αργησα αλλα τωρα το βρηκα :P) χαριζονται 62,59 στρεμματα στο καζινο Μον Παρνες και τα οποια μαλιστα αποτελουν και μερος των 90 στρεμματων του εθνικου δρυμου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #463 στις: 28/08/07, 15:55 »
Δεν ξερω αν εχει υποθει αλλα συμφωνα με την εφημεριδα της κυβερνησης αριθμος φυλλου 336 24 ιουλιου 2007 (ναι αργησα αλλα τωρα το βρηκα :P) χαριζονται 62,59 στρεμματα στο καζινο Μον Παρνες και τα οποια μαλιστα αποτελουν και μερος των 90 στρεμματων του εθνικου δρυμου.

Έλεος!!!!! Ντροπή και Αίσχος!!!!!!!!!
Τελικά είναι αλήθεια....... >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #464 στις: 28/08/07, 17:58 »
Δεν ξερω αν εχει υποθει αλλα συμφωνα με την εφημεριδα της κυβερνησης αριθμος φυλλου 336 24 ιουλιου 2007 (ναι αργησα αλλα τωρα το βρηκα :P) χαριζονται 62,59 στρεμματα στο καζινο Μον Παρνες και τα οποια μαλιστα αποτελουν και μερος των 90 στρεμματων του εθνικου δρυμου.
??? ??? ??? ??? ??? ???...ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?????????????????????????????????????ελεος πραγματικα...

holliday Ναι δεν διαφωνω στο θεμα για τη νοικοκυροσυνη αλλα σε ενα χωριο 100 σπιτιων οταν τα 506-60 δεν κατοικουνται η κατοικουνται περιστασιακα αυτο που λες δεν μπορει να συμβει.Εγω ριχνω περισσοτερο βαρος στην τοπικη αυτοδιοικηση που ποτε δεν φροντιζει να καθαριζει τουλαχιστον τουσ χωρουσ γθρς απο τουσ δρομους κλπ και βεβαια ελαχιστες φορες διαθετει εστω ενα πυροσβεστικο ενω προτιμα να οργανωνει 15ηθημερες εκδηλωσεις οπου ππληρωνει την καθε Θωδη.. :-\(τα χω δει με τα ιδιαι μου τα ματια αυτα)...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #465 στις: 29/08/07, 01:49 »
Οριστε ποσο στεναχωριουνται οι πολιτικοι μας
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=827239&lngDtrID=244
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #466 στις: 29/08/07, 12:04 »
Κατι αλλο τωρα..προσωπικα μου φανηκε πολυ ωραιο και μπορω να πω οτι ενιωσα και συγκινημενος βλεποντας τους ντοπιους  με τρακτερ φορτηγακια και βαρελια στο πισω μερος να προσπαθουν να σβησουν τις φωτιες.Πιστευω πως βοηθησαν παρα πολυ στην κατασβεση των φωτιων.Αν δεν υπηρχαν αρκετα χωρια ακομα θα ειχαν καει.

Προσωπικά θα αισθανόμουν περήφανος αν καταγόμουν από τέτοια περιοχή. Ο Δήμος Σκάλας για παράδειγμα έχει αντιμετωπίσει από την αρχή του καλοκαιριού τουλάχιστον 20 πυρκαϊές χωρίς να το μάθει κανένας. Και αυτήν την τελευταία την αντιμετώπισαν ουσιαστικά μόνοι τους.

Παρεμπιπτόντως ο Δήμαρχος Σκάλας δεν είναι δασολόγος ούτε πυροσβέστης, γιατρός είναι ο άνθρωπος.

οταν αυτο που παρατηρουσαμε σε ολη την επισκεψη μας ηταν η απουσια αντιπυρικων ζωνων?
παντελης απουσια.
ηταν θεμα χρονου.

επισης εμενα δε με συγκινουν οι προσπαθειες των κατοικων να σωσουν τα σπιτια τους. ειναι χρεος τους.
με εξοργιζει που αφησαν τις αυλες τους να χορταριασουν, που δεν "καθαρισαν" τα κλαδια των δεντρων ωστε να μην ακουμπαν στις στεγες των σπιτιων τους, και καποια αλλα τετοια "μικροπραγματα" που αυτο που απαιτουν ειναι απλη νοικοκυροσυνη.

Χωρίς λόγια......


Μιλάω τώρα τελείως θεωρητικά. Φυσικά ρε παιδιά κι όταν καίγεται το σπίτι σου θα ορμήσεις μέσα στις φλόγες να σώσεις ό,τι μπορείς. Στάχτη θα γίνεις ο ίδιος να σώσεις το βιός σου. Αλλά εσύ που το κάνεις αυτό δεν λέγεσαι εθελοντής. Ο εθελοντής είναι κάποιος που βοηθάει εκεί που δεν έχει κανένα συμφέρον. Δεν λογίζομαι εγώ σαν εθελοντής όταν προσπαθώ να σώσω το σπίτι μου, το χωράφι μου, το βιος μου.


Απολύτως σωστό! Όμως υπό μια ευρεία έννοια όλη η Ελλάδα είναι σπίτι των Ελλήνων, πολιτών και μη, οπότε γενικά δεν νοείται ο όρος "εθελοντισμός" στην πατρίδα σου. Είναι χρέος.

Όπως είναι και χρέος του καθενός να ρυθμίσει τα πολιτειακά (και όχι πολιτικά) ζητήματα της πατρίδας του με τρόπο ώστε να είναι δίκαια για τους περισσότερους (αν όχι για όλους).
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #467 στις: 29/08/07, 12:12 »
Οριστε ποσο στεναχωριουνται οι πολιτικοι μας
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=827239&lngDtrID=244

Έλεος  :(

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #468 στις: 29/08/07, 14:26 »

Τι στο καλό θα γίνει στη Πελοπόννησο με τις πρώτες βροχές του φθινοπώρου;!;! Και πόσο χρόνο έχουμε να αποφύγουμε κατολισθήσεις και πλημμύρες...; Σίγουρα όχι όσο είχαμε για την Πάρνηθα...

Δε πρόλαβα να δω καμία από τις ομορφιές που περιγράφετε..
Λυπάμαι. Λυπάμαι για όλα. Λυπάμαι για το λιγοστό αέρα που θα'χουν τα παιδιά μας και τα παιδιά των παιδιών μας...

Λυπάμαι κι εύχομαι αυτή τη φορά να μη ξεχάσουμε όπως συνηθάμε να κάνουμε επιστρέφοντας στη μονότονη καθημερινότητά μας.
Εύχομαι να κρατήσουμε ζωντανές στη μνήμη μας αυτές τις τραγικές εικόνες της καταστροφής για να μας καθιστούν κάθε φορά λιγάκι πιο ευσυνείδητους και πιο δραστήριους.
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #469 στις: 29/08/07, 14:35 »
Λυπάμαι που το λέω αλλα μας αξίζουν αυτά που θα τραβήξουμε λίαν συντόμως.Άντε να τελειώνουμε επιτέλους
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #470 στις: 29/08/07, 15:13 »
Λυπάμαι που το λέω αλλα μας αξίζουν αυτά που θα τραβήξουμε λίαν συντόμως.Άντε να τελειώνουμε επιτέλους
Τί εννοείς?
Δεν αξίζουνε σε όλους. Απλώς μερικοί κάνουνε τις μαλ***ες τους και όλοι την πληρώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος greg+9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #471 στις: 29/08/07, 16:49 »
Καλησπέρα σε όλους. Χθές το απόγευμα γύρισα από τον Ταϋγετο και οφείλω να πω ότι το θέαμα του καμμένου τοπίου είναι αποκαρδιωτικό. Αν δεν το δει κάποιος από κοντά δεν μπορεί να καταλάβει το μέγεθος. Για τα υπόλοιπα μέρη δεν μπορώ να έχω ακριβή εικόνα μιας και πήγα κατ' ευθείαν εκεί, οπου είμασταν τρία οχήματα με 7 πυροσβέστες, ένα κύριο μέτωπο που προσπαθούσαμε με νύχια και με δόντια να μην επεκταθεί άλλο και πολλές μα πολλές αναζωπυρώσεις. Θα μπορούσα να πω πολλά για τις συνθήκες της δουλειάς και τι περάσαμε αυτη τη μέρα αλλά δεν θέλω να φανεί σαν να θέλω να δείξω κάτι... Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ήταν η πιο κουραστική μέρα της ζωής μου (και είμαι και αισίως τριάντα χρονών με διάφορες δουλιές στο ενεργητικό μου). Σήμερα μετά από έναν τέλειο ύπνο (σαν να ήμουν σε κώμα) νιώθω σαν να πήγα μετά από έναν χρόνο στο γυμναστήριο και σε μια μέρα προσπάθησα να κάνω ολυμπιακό ρεκόρ για τα περισσότερα κιλά σε όλες τις ασκήσεις. Σας παραθέτω κάποια links για αυτούς που ενδιαφέρονται και ρώτησαν για τον εθελοντισμό και όποιος τα βρεί ελλιπή ας μου πει για να ασχοληθώ περισσότερο
 http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Secondary+Menu/Chrisimes+sindesis/Pirosvestiku+Periechomenu/Ellinika+sites.csp

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #472 στις: 29/08/07, 16:49 »
 ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος greg+9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #473 στις: 29/08/07, 16:55 »
Καλό  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #474 στις: 29/08/07, 17:01 »
Λυπάμαι που το λέω αλλα μας αξίζουν αυτά που θα τραβήξουμε λίαν συντόμως.Άντε να τελειώνουμε επιτέλους
Τί εννοείς?
Δεν αξίζουνε σε όλους. Απλώς μερικοί κάνουνε τις μαλ***ες τους και όλοι την πληρώνουμε.
Φταίνε όλοι.Γιατι ενώ γνωρίζουν ποιοί ευθύνονται συνεχίζουν το ίδιο τροπάριο.Να ψηφίζουν
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 17:51
από ENAS
4 Απαντήσεις
2062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 09:13
από FSL
0 Απαντήσεις
1376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/05, 11:21
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
2241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 15:08
από Fusalida
55 Απαντήσεις
15817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED
1 Απαντήσεις
1850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 06:43
από gkou
13 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:07
από mantinada
5 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:56
από armagedon
51 Απαντήσεις
13654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 11:41
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
2256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:15
από happydreamer