Αποστολέας Θέμα: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!  (Αναγνώστηκε 8634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mxait

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Χαιρετώ την κοινότητα!!

Σας παρακολουθώ καιρό και εχω διαβάσει αρκετά απο τα θέματα σας, όμως εχω πελαγώσει λίγο στο θέμα ''ποιά ηλεκτρακουστική να επιλέξω''. Εχω ψάξει αρκετά όμως δεν μπορώ να καταλήξω κάπου καθ ότι ψάχνω μια κιθάρα να καλύπτει κάπως ηχιτικά κυρίως παλιά λαικά, ρεμπέτικα και έντεχνη μουσική σκηνή. Μπορώ να δώσω 250-300 ευρώ max.
Μου αρέσουν οι παρακάτω :
 
Tramontane GLA T77DCE  έχω ακούσει απο πολλούς πολύ καλά λόγια εδώ μέσα, όμως ηχιτικά την βρήκα πολύ ''γλυκια''. Βεβαια έχει πολύ άνετο σκάφος και ωραίο playabillity.
 
Takamine EG-320C  Μου αρέσει ο ήχος της, όμως λόγω επαρχίας δεν μπορώ να την δοκιμάσω. Απο playability τι λεει?
 
Επίσης μου αρέσουν και οι epiphone όμως επίσης δεν μπορώ να δοκιμάσω και δυστάω λίγο γιατί μου φαίνοντε κάπως σκλήρες στο παίξιμο

Epiphone EJ200CE Αυτη τι λέει?? εμφανισιακά μου άρεσε πολύ, πιστεύω οτι έχει ποιοτητα αλλα δεν ξέρω αν ειναι δύσκολη στο παίξιμο λόγω του jumbo μεγέθους της.

Για τις Ibanez τι λέτε? Πέρα απο τον ήχο θα ήθελα να είναι ευκολόπαιχτη και να έχει λογικό πλάτος στο μπράτσο της.
 
Aν έχετε κατι να επισημάνετε όλες οι απόψεις δεκτές και θα χαρώ πολύ για την βοήθεια σας!! Αν είπα κάτι λάθος παραπάνω συνχωρέστεμε καθ οτι δεν γνωρίζω πολλά απο κιθάρες!
 
Ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/14, 14:03 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #1 στις: 06/03/14, 13:35 »
Υπαρχει ενα εξαιρετικο τοπικ σχετικα με τις καλύτερες κατω των 200€ ακουστικες κιθαρες.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87308.0

Σε αυτη την λιστα υπαρχουν και καποιες ηλεκτροακουστικες.
Επειδη και εγω πριν απο καιρο ειχα μπει στην διαδικασία αναζητησης ηλεκτρακουστικης δυστυχώς οι επιλογες ειναι περιορισμενες , υπαρχουν στις ιστοσελιδες των καταστηματων αλλα δεν υπαρχουν στο μαγαζι για να τις δοκιμασεις.
Σε αυτα τα χρηματα παντως δεν θα το συζητουσα να παρω κιθαρα χωρις καπακι μασιφ.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/14, 12:44 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος mxait

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #2 στις: 07/03/14, 12:28 »
Το λινκ που μου έβαλες βοηθάει πολύ, σ' ευχαριστώ. Το είχα δεί και σίγουρα καποιες απο αυτες μου αρέσουν.
Ομως ψάχνω κυρίως μια κιθάρα ευκολόπαιχτη να μην είναι σκληρή στο παίξιμο και να κάνει για το ρεπερτόριο που προανέφερα.
Γι αυτο και ρώτησα αν κάποιος ξέρει η έχει δοκιμάσει κάτι να μου πεί! Υπάρχουν επιλογές σιγουρα, αλλά ποιά θα ειναι πιο κοντα σ αυτο που θέλω δεν ξέρω.

ευχαριστώ πολυ και παλι πάνο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #3 στις: 07/03/14, 14:12 »
Για να μην επαναλαμβανόμαστε, θα αναφέρω κάποια πράγματα επιγραμματικά...

Οποιαδήποτε κιθάρα μπορεί να γίνει "ευκολόπαιχτη" με χορδές διαμετρήματος που σε βολεύει και φυσικά με το σωστό σετάρισμα.

Οποιαδήποτε ακουστική κιθάρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιοδήποτε μουσικό είδος.

Το συμπαγές καπάκι που ανέφερε ο pan0ss και το οποίω συνηθίζω να αναφέρω κι εγώ είναι σημαντικό στοιχείο στον ήχο ενός ακουστικού οργάνου.

Πρέπει να σκεφτείς αν πράγματι χρειάζεσαι ηλεκτροακουστική. Αν δεν σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις σε ενισχυτή, ίσως θα ήταν προτιμότερο να επιλέξεις μια καλή ακουστική που θα σού δώσει καλύτερη ποιότητα στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής.

Τέλος, ψάξε και σε καταστήματα του εξωτερικού, όπως ο Thomann και το Digital Village, όπου μπορείς να βρεις μεγαλύτερη ποικιλία οργάνων και καλύτερες τιμές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mxait

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #4 στις: 07/03/14, 20:48 »
Απόλλων Σ ευχαριστώ!
Πολύ χρήσιμο αυτο με το σετάρισμα και τις χορδές. Οσο για το συμπαγές καπάκι, έχεις δικιο και θα ειναι το πρώτο πραγμα που θα κοιτάξω στην κιθάρα που θα πάρω.
Να σται καλά παιδιά!!

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #5 στις: 07/03/14, 23:43 »
Ριξε και μια ματια στις παρακατω


Epiphone AJ220SCE
και
Washburn WD10SCE

Αποσυνδεδεμένος mxait

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #6 στις: 08/03/14, 10:16 »
Πάνο η epiphone  τι λεει? Εχεις δοκιμασει? Απο playability?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #7 στις: 08/03/14, 14:24 »
Mxait, έχε το νου σου, ότι το playability μιας κιθάρας έχει να κάνει με τις αναλογίες του σώματος σου, των χεριών σου, δαχτύλων σου κτλπ. Οπότε πρέπει να πάρεις τα μέτρα "φτου-φτου" στον PanOss πριν τον ρωτήσεις για το Playability, εξαιρώντας βέβαια από όλα αυτά και το προσωπικό του γούστο, γιατί μπορεί να έχει χέρια δουλεμένα σε αμμοβολές αλλά να γουστάρει λεπτό μπράτσο κιθάρας. Θα μου πεις είναι λογικό αυτό ? πως δεν είναι...ξέρεις πόσοι μπετατζήδες παίζουν μπαγλαμά ?  ;D
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #8 στις: 08/03/14, 17:16 »
Σωστόστ ο Χιληδόχοστ. Πάρε σβάρνα τα μαγαζιά στην περιοχή σου και δοκίμασε κιθάρες στα λεφτά που διαθέτεις. Πέρα απ τις χορδές που σωστά ανέφερε ο Απόλλων, πρέπει να σου κάνει και το "σασί". Αν εμένα με βολεύει πχ το C μπράτσο και εσένα το V τί να το κάνεις?
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #9 στις: 08/03/14, 19:40 »
@ XoLiDoXoS....XAXAXAXAXAXAXA  ;D   ;D 

περα απο την πλακα ομως εχει απολυτο δικιο.αυτο που ταιριαζει σε εμενα δεν σημαινει οτι θα ταιριαζει και σε εσενα.

Την Epiphone προσωπικα δεν την εχω δοκιμασει,νομιζω ομως καποια ακουστικη της Washburn ειναι ποιο ευκολο να βρεις σε μαγαζι να την δοκιμασεις και να παρεις μια ιδεα.

παρε σβαρνα τα μαγαζια και αρχισε να δοκιμαζεις ανεξαρτητου μαρκας μεχρι να δεις τι σε βολευει περισσοτερο  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/14, 14:21 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος mxait

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #10 στις: 09/03/14, 12:39 »
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τις προτασεις! Να σται καλα παιδια!

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #11 στις: 12/04/14, 18:27 »
Καλησπέρα και από μένα.  Ειδικά το ρεμπέτικο τραγούδι θέλει άλλου είδους κιθάρα χωρίς πολύ sustain, πράγμα που δε θα το βρεις στις επώνυμες και μαζικής παραγωγής ακουστικές κιθάρες. Θέλει άλλο είδος κατασκευής στα καμάρια από κάτω από το καπάκι (και όχι x-bracing που όλοι χρησιμοποιούν).


Αν κάνεις έκπτωση σε αυτό (επειδη δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα όργανο δυστυχώς), τότε πάρε οποιαδήποτε κιθάρα με μασίφ καπάκι που σου κάνει στα χέρια και σου αρέσει ο ήχος και γιατί όχι και η εμφάνιση. Αν σου αρέσει το όργανο που πήρες ηχητικά και οπτικά, οι πιθανότητες να στρώσεις κώλο να μάθεις είναι πολύ μεγαλύτερες από άλλη περίπτωση. Το να έχει ηλεκτρικά η κιθάρα είναι στα + σε θέμα συνδεσιμότητας με κάρτα ήχου για ηχογράφηση, για να παίξεις ζωντανά σε μαγαζί κλπ. Χάνει ελάχιστα σε ήχο.. πραγματικά ελάχιστα οπότε αυτό μη σε απασχολεί πολύ....


Και τέλος, αν δεν είσαι σίγουρος ότι ξέρεις αρκετά πράγματα, πάρε μαζί σου ένα φίλο που να ξέρει κάπως περισσότερα και να είναι κιθαρίστας (για μια 2η γνώμη). Προσοχή όμως γιατί πολλοί κιθαρίστες κολλάνε σε πράγματα.... π.χ. γενικά και αόριστα "όχι epiphone" ή "η Ibanez δε βγάζει καλές ακουστικές", ή άλλες τέτοιες γενικεύσεις και κολλήματα.


Εμένα π.χ. με τράβηξε μια ibanez και στρώνομαι και μαθαίνω.... παλιότερα με μια άλλη που δε μου άρεσε δεν είχα κάτσει....


Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο...

Αποσυνδεδεμένος kingjulio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #12 στις: 01/06/14, 13:56 »
Καλησπέρα και απο εμενα παιδιά δεν ξερω αν έπρεπε να απευθυνθώ σε αυτο το ποστ μιας και ειμαι φρέσκο μελος αλλα ψάχνοντας λιγάκι και για να μην σας ζαλίζω με αλλο ενα καινούριο θεμα που θα εχει απαντηθεί περι τα 4 εκατομμύρια φόρες ειπα να σχολιασω εδω.   :P


 Αρχικα θα ηθελα να πω οτι ψάχνω και εγω για αγορα ηλεκτροακουστικης κιθάρας γιατι χρίζομαι και plugg και unplugg.  Τα δεδομένα ειναι οτι διαθέτω μέχρι 500 ευρα +- λιγα.
 Θα ηθελα να ρωτισω τωρα τι γνώμη εχετε για τα JUMBO σκάφη. αν αξίζουν αν βολεύουν κλπ γιατι δεν εχω παιξει ποτε αλλα σκευτομαι σοβαρά να αγοράσω μια jumbo γιατί εχω ακούσει τα καλύτερα για την ποιότητα του ήχου τους.  Μεχρι προτινως επαιζα με μια mini jumbo της ibanez ( aeg 10 ) των 300 ευρο και μπορω να πω οτι με βολευε πολύ αλλα θελω κατι  αρκετά καλύτερο απο θεμα έντασης ηχου κλπ. Η μεταβαση σε μια jumbo λετε να ειναι δύσκολη ; Η ταστιερα της θα ειναι αρκετά πιο πλατιά ; ( μπορει να ρωτάω λαλακια αλλα δεν βαριέσαι :P )

 Επίσης κλείνοντας να πω οτι εχω βρει μια takamine και μου εχει κανει κλικ. Εχετε άποψη για την συγκεκριμένη ; πως σας φαίνεται ;   http://www.thomann.de/gb/takamine_gj72ce_nat.htm
 Συγνώμη για το μέγεθος και ευχαριστώ προκαταβολικα   

Αποσυνδεδεμένος kingjulio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #13 στις: 07/09/14, 03:38 »
Γεια σας και παλι. :) βλεπω δεν πηρα καμια απάντηση για την takamine gj72ce. τωρα που πέρασε ο καιρος και εχω επιτελούς μαζέψει και τα λεφτα θα ηθελα να επαναλάβω την ερωτηση :P Eχει κανενας αποψη για αυτη την κιθάρα ; ( μενω σε επαρχία και δεν εχω πολυ εύκολη πρόσβαση σε δοκιμαστήριο :P ) Ψαχνοντας λοιπόν στο θομαν εχω καταλήξει  να ειμαι ανάμεσα σε http://www.thomann.de/gr/takamine_gj72ce_nat.htm
και σε
http://www.thomann.de/gr/yamaha_fsx720sc_nt.htm
ποια από τις δυο προτείνετε ; :)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #14 στις: 07/09/14, 11:41 »
Αυτα για το ... "playability", περι σωστου σεταρισματος ΟΚ.
Αλλα αν ειναι να βαλω στην κιθαρα 8αρια για να παιζεται ...χαιρετισματα.
Παει και το μασιφ καπακι πανε κι ολα.
Απο τα γραφομενα μενει η εντυπωση οτι αν σεταρουμε σωστα, ολες οι κιθαρες παιζονται ευκολα.
Υπαρχουν κιθαρες που ειναι εκ κατασκευης πιο "ευκολες" και αλλες που δεν ειναι "ευκολες".
Παρε κιθαρα που εχει καλο ... "playability" εκ κατασκευης, χωρις να χρειαστει να της βαλεις λεπτες χορδες (κατω απο 11).
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/14, 11:45 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #15 στις: 07/09/14, 14:09 »
Αυτα για το ... "playability", περι σωστου σεταρισματος ΟΚ.
Αλλα αν ειναι να βαλω στην κιθαρα 8αρια για να παιζεται ...χαιρετισματα.
Παει και το μασιφ καπακι πανε κι ολα.
Απο τα γραφομενα μενει η εντυπωση οτι αν σεταρουμε σωστα, ολες οι κιθαρες παιζονται ευκολα.
Υπαρχουν κιθαρες που ειναι εκ κατασκευης πιο "ευκολες" και αλλες που δεν ειναι "ευκολες".
Παρε κιθαρα που εχει καλο ... "playability" εκ κατασκευης, χωρις να χρειαστει να της βαλεις λεπτες χορδες (κατω απο 11).

Εννοείται ότι μια κιθάρα που είναι σωστά κατασκευασμένη μπορεί σίγουρα να γίνει πιο ευκολόπαιχτη να σεταριστεί σωστά. Και εφόσον μιλάμε για κιθάρα σε μια κατηγορία τιμής πάνω από τα 500 Ευρώ, νομίζω ότι μπορούμε να θεωρήσουμε δεδομένο ότι δεν θα έχει κραυγαλέα κατασκευαστικά προβλήματα.

Βέβαια στο ζήτημα "playability" υπεισέρχονται παράγοντες οι οποίοι δεν αλλάζουν με ένα σετάρισμα, π.χ. το σχήμα/μέγεθος του σώματος της κιθάρας, οι διαστάσεις και το σχήμα του μπράτσου, το μέγεθος των τάστων κλπ. Υποθέτω όμως ότι κάποιος που ψάχνει για κιθάρα και σκοπεύει να ξοδέψει ένα σοβαρό ποσό, έχει ψάξει σε ικανοποιητικό βαθμό αυτές τις παραμέρους και ξέρει τι τον βολεύει. Αν δεν το έχει κάνει, ή δεν μπορεί να το κάνει, ίσως θα ήταν καλό να αναθεωρήσει τα κριτήρια της αγοράς του.

Όσο για το σχόλιο περί χορδών, φυσικά και δεν θα βάλει κανείς 8άρες. Θα συμφωνούσα ότι σε μια ακουστική οι λεπτότερες χορδές που θα έβαζα είναι 11 (εγώ τουλάχιστον έπαιζα πάντα με 12άρες και για ένα φεγγάρι και με 13άρες). Από την άλλη πλευρά όμως αν η κιθάρα μού φαίνεται δύσκολη στο παίξιμο ακόμα μετά από ένα καλό σετάρισμα, θα σκεφτόμουν την πιθανότητα να κατέβω σε λίγο λεπτότερες χορδές (π.χ. από 12άρες σε 11άρες) γιατί κι αυτό μπορεί να παίξει ρόλο. Και εφόσον μιλάμε για ηλεκτροακουστική, υπάρχει και το πλεονέκτημα της ενίσχυσης το οποίο μπορεί να αντισταθμίσει τους όποιους συμβιβασμούς συνεπάγεται μια τέτοια αλλαγή χορδών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Ηλεκτρακουστικής από νέο!
« Απάντηση #16 στις: 07/09/14, 18:02 »
Χαιρετώ την κοινότητα!!

Σας παρακολουθώ καιρό και εχω διαβάσει αρκετά απο τα θέματα σας, όμως εχω πελαγώσει λίγο στο θέμα ''ποιά ηλεκτρακουστική να επιλέξω''. Εχω ψάξει αρκετά όμως δεν μπορώ να καταλήξω κάπου καθ ότι ψάχνω μια κιθάρα να καλύπτει κάπως ηχιτικά κυρίως παλιά λαικά, ρεμπέτικα και έντεχνη μουσική σκηνή. Μπορώ να δώσω 250-300 ευρώ max.
Μου αρέσουν οι παρακάτω :
 
Tramontane GLA T77DCE  έχω ακούσει απο πολλούς πολύ καλά λόγια εδώ μέσα, όμως ηχιτικά την βρήκα πολύ ''γλυκια''. Βεβαια έχει πολύ άνετο σκάφος και ωραίο playabillity.
 
Takamine EG-320C  Μου αρέσει ο ήχος της, όμως λόγω επαρχίας δεν μπορώ να την δοκιμάσω. Απο playability τι λεει?
 
Επίσης μου αρέσουν και οι epiphone όμως επίσης δεν μπορώ να δοκιμάσω και δυστάω λίγο γιατί μου φαίνοντε κάπως σκλήρες στο παίξιμο

Epiphone EJ200CE Αυτη τι λέει?? εμφανισιακά μου άρεσε πολύ, πιστεύω οτι έχει ποιοτητα αλλα δεν ξέρω αν ειναι δύσκολη στο παίξιμο λόγω του jumbo μεγέθους της.

Για τις Ibanez τι λέτε? Πέρα απο τον ήχο θα ήθελα να είναι ευκολόπαιχτη και να έχει λογικό πλάτος στο μπράτσο της.
 
Aν έχετε κατι να επισημάνετε όλες οι απόψεις δεκτές και θα χαρώ πολύ για την βοήθεια σας!! Αν είπα κάτι λάθος παραπάνω συνχωρέστεμε καθ οτι δεν γνωρίζω πολλά απο κιθάρες!
 
Ευχαριστώ πολύ!


τις εχω δοκιμάσει και τις τρεις

η Tramontane GLA T77DCE είναι πολύ εύκολη με εξαιρετικό playability, με κλειστά μάτια

η Takamine EG-320C  με δυσκόλεψε αρκετά αλλά την μετα από προσπάθεια την κατάφερα

η Epiphone EJ200CE ειναι δυσκολη λόγω μεγέθους, δεν την συνιστώ
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/14, 18:04 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 01:01
από korax_ole
3 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 21:03
από zeromancer
5 Απαντήσεις
3976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 08:46
από Μπούλης
6 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 12:22
από mkakoulidis
76 Απαντήσεις
24384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
1696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 22:57
από Fotis83
6 Απαντήσεις
10565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/13, 06:28
από Vmak66
1 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/14, 20:21
από Καθόδιος (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 11:55
από isidorus
2 Απαντήσεις
3013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 22:07
από marley78