Αποστολέας Θέμα: Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!  (Αναγνώστηκε 20915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Με τίτλο "οι περιπέτειες ενός προσκυνητή" , κυκλοφόρησε η νέα δουλειά του Αλκίνοου με συνολικά 13 τραγούδια.

Κριτική ακόμη δεν μπορώ να σας κάνω γιατί τώρα μόλις το ακούω για πρώτη φορά.....

Πάντως όσοι πιστοί προστρέξετε....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #1 στις: 28/06/03, 01:00 »
2-3 τραγούδια που άκουσα, είναι καλά. Παραπάνω θα πώ όταν το ακούσω όλο το CD.
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #2 στις: 28/06/03, 01:03 »
 :-\ Θα τολμήσω να πω ότι θα περίμενα κάτι καλύτερο.
Προσωπικά το βρίσκω μετριότατο. Μόλις 3 είναι τα τραγούδια που ξεχώρισα ( και μου άρεσαν ) και 2-3 ακόμη ικανοποιητικά.
Τα υπόλοιπα μου φαίνονται αδιάφορα , πέρα ίσως από κάποιες καλές ενορχηστρώσεις...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Sam_gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #3 στις: 30/06/03, 23:55 »
koitaxte.Emena prosopika apo ta 13 tragoudia pou exei o diskos mou aresoun ta 9-10.Tuxainei na asxoloume me tin mousiki pano apo 10 xronia kai pistetuo oti autos o diskos tou ioannidi exei na deixei polla

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #4 στις: 01/07/03, 00:09 »
Tuxainei na asxoloume me tin mousiki pano apo 10 xronia kai pistetuo

 ??? Δηλαδή αυτό είναι επιχείρημα για να τεκμηριώσεις την άποψή σου?  :-\
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #5 στις: 01/07/03, 01:26 »
Θα συμφωνήσω με τον Parpen...βεβαίως και η χρονική διάρκεια από μόνη της δε λέει τίποτα. Μπορεί μέσα σε 10 χρόνια κάποιος να έχει ακούσει 5 χιλιάδες δίσκους και να έχει μεταπτυχιακό στη μουσικολογία, κι ένας άλλος από το πρωί ώς το βράδυ Πέγκυ Ζήνα (τον ίδιο δίσκο...υπάρχουν και μαζόχες ανάμεσά μας ;D).

Το δίσκο του Αλκίνοου δεν τον έχω ακούσει ακόμα για να έχω άποψη...επιφυλάσσομαι.

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #6 στις: 01/07/03, 08:47 »
Thewrw oti o Alkinoos gia allh mia fora ekane mia ekplhktikh douleia  ;D

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #7 στις: 01/07/03, 16:21 »
Thewrw oti o Alkinoos gia allh mia fora ekane mia ekplhktikh douleia  ;D
...και εγώ το ίδιο...εξαιρετική κατ'εμέ... ::)
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #8 στις: 02/07/03, 03:04 »
Θα πρέπει να συμφωνήσω με την Vasiliki και την lidia... έχω ενθουσιαστεί με την καινούργια δουλειά του Αλκίνοου :D

Και για την ακρίβεια, όσο πιο πολύ το ακούω το cd, τόσο πιο πολύ μου αρέσει... από την αρχή ως το τέλος... :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος mc01009

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #9 στις: 02/07/03, 12:19 »
paidia mporw na pw oti to cd tou einai apo tis pio wrimes douleies tou me ananewmenos stul.mia defteri efiveia.apta liga cd pou ta akous oloklira. prokeitai na exw mia sinergasia me ton alkinoo ton prosexi noemvri kai parakolouthisa kai ti sinavlia tou sto theatro vrahwn proxthes.mporw na sas pw me vevaiotita pws i apodoxi twn newn tragoudiwn itan katholiki kai to kefi pou kanoun einai megalo, alla den einai to idio poihtika-lurika me ta prohgoumena tou, kati pou to thewrw logiko kai epivevlimeno.afta!mental disorder forever!

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #10 στις: 04/07/03, 00:29 »
Basika na apantiso gia tin synaulia sto thetro braxon.Ta kenouria tragoudia kaneis den ta xarike.Ta palamakia itan liga kai gia  ta tipika.symfono oti den einai i kalyteri douleia tou alkinoou kai tha fanei stin poreia.ektos apo tous fanatikous pou akoun ta panta oti kai na einai osous kai an exo rotisei den einai ikanopoiimeni me tin douleia tou.oti kai na poume tha fanei pios exei dikaio.

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #11 στις: 08/07/03, 17:13 »
Nomizw oloi simfwnoun oti "oi peripeteies enos proskiniti" einai enas diaforetikos alkinoos...isws epeidi polloi perimenan kati allo gi'afto na tous "kakofanike"...tapeini mou gnwmi oti den eprepe na perimenoun afto to kati allo...  ::)
Proswpika pantws me kalipse k me to parapanw.
I apopsi oti genika oi enorxistrwseis tou alkinoou einai  "ftwxoteres" tou stixourgikou kommatiou,diapsefstike gi'afto to disko emfanestata pistevw.(me tous stixous sto epipedo tous panta  ;) )
k file mou emilio pistepse me POLLOI xarikan ta kainouria tragoudia sto virwna tis proalles...  ;D
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #12 στις: 09/07/03, 23:55 »
k file mou emilio pistepse me POLLOI xarikan ta kainouria tragoudia sto virwna tis proalles...  ;D
Κι εδω θα συμφωνησω... εγω γυρω μου εβλεπα ολο τον κοσμο να τα παρακολουθει με προσηλωση... Και αν τα παλαμακια ηταν λιγα, αυτο μαλλον εδειχνε οτι ο κοσμος απλα δεν τα εχει μαθει ακομα τοσο καλα τα νεα τραγουδια του Αλκινοου ωστε να συμμετεχει ενεργα, παρα οτι δεν αρεσαν... ;) Εγω παντως ειχα απορροφηθει τοσο απο την εκπληκτικη ερμηνεια, που το τελευταιο πραγμα που σκεφτομουν ηταν το ποσο θα χειροκροτησω... :D
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #13 στις: 10/07/03, 04:48 »
To review του Γιώργου Ε. Παπαδάκη από την Ελευθεροτυπία (παλαιότερα Δίφωνο->Echo & Artis):

Δεκατρία καινούργια τραγούδια στα οποία, και πάλι, είναι εμφανέστερη από την καλλιτεχνική αξία, μια αγαθή πρόθεση και μια, θα έλεγα, φροντισμένη ανυποκρισία στην έκφραση του δημιουργού τους.

Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, ας υπενθυμίσουμε, είναι κατά κάποιο τρόπο «ανακάλυψη» της Δήμητρας Γαλάνη, η οποία τον παρουσίασε στο πρόγραμμα του νυκτερινού κέντρου «Χάραμα» το 1993. Η σταδιοδρομία του από το 1989 που ήρθε από τη Λευκωσία στην Αθήνα, διέγραψε μια μάλλον ασυνήθιστη ανοδική τροχιά. Μικρά άλματα από το επιτυχές στο επιτυχέστερο.

Πρώτα σπουδές στη Σχολή του Εθνικού Θεάτρου. Εμφανίστηκε μάλιστα και δυο φορές στην Επίδαυρο ως ηθοποιός (το καλοκαίρι του 1993 στο έργο «Σάμια» του Μένανδρου και το 1996 στην «Αλκηστη» του Ευριπίδη). Στα 23 του εγκαταλείπει το θέατρο υπέρ του τραγουδιού. Οι δύο πρώτοι δίσκοι του (Β movies εδώ που τα λέμε) είχαν μεγάλη εμπορική επιτυχία.

Τι ήταν όμως αυτό που «πέτυχε» διά μιας και τόσο γρήγορα; Η καλλιτεχνική αξία των τραγουδιών που έπεσε ως κεραυνός εν αιθρία; Η τεχνική - δεξιοτεχνική δεινότης; Ανεπιφύλακτα όχι. Κατά τη γνώμη μου ήταν το, καταλλήλως προωθούμενο, πλήρωμα (συμπλήρωμα) ενός κενού που υπήρχε στην αγορά. Ενα κενό στις απαιτήσεις του αποδοτικότερου (για τους εμπόρους της μουσικής) τάργκετ γκρουπ, το οποίο αποτελείται από ανέμελους νεαρούς και νεαρές (κυρίως) καταναλωτές που για πολλούς λόγους αναζητούν και κατασκευάζουν φωνητικά και οπτικά ινδάλματα για ένα χρονικό διάστημα μέχρι να τους απορροφήσει ο κανονικός και αδυσώπητος κοινωνικός τους ρόλος.

Τι ήταν λοιπόν αυτό που δεν υπήρχε μέχρι τότε και που το κατέθεσε θριαμβευτικά ο Αλκίνοος Ιωαννίδης; Ηταν, κατά τη γνώμη μου, ένας φωνητικός χαρακτήρας που καλλιεργούσε, υπονοούσε ή και υπέβαλε την εικόνα ενός νεαρού, ευειδούς και ευαίσθητου άνδρα (από την Ιλιάδα του Ομήρου θα διαλέγαμε τον Πάρι), ο οποίος περιβάλλεται από μια αύρα, ή ένα πέπλο, θλίψης και αποπνέει έναν εφηβικό γλυκό πόνο που του προκαλεί η σκληρή πραγματικότητα την οποία δοκιμάζει διστακτικά, σαν τρυφερή παρθένος που πριν λουσθεί στον ποταμό, βάζει πρώτα το δαχτυλάκι του ποδιού της στο νερό και ανατριχιάζει. Ενας λυπημένος Πάρις ανάμεσα σε τραχείς, άξεστους και πολυμήχανους Οδυσσείς μαζί με ένα, θα το ονόμαζα, χριστιανικό σεξαπίλ. Τι άλλο θέλουν οι νεαρές μαθήτριες που βρίσκονται στα πρόθυρα, στις θύρες, ή και στα ενδότερα των ερωτικών τους δραστηριοτήτων; Και τι περιμένετε να κάνουν οι έμποροι της μουσικής; Οι νέοι αυτοί αγοράζουν τους περισσότερους δίσκους.

Ωστόσο ο Αλκίνοος, εκτός από σύμβολο, τυχαίνει να είναι και ο πιο καλός, κατά τη γνώμη μου, εκπρόσωπος των τραγουδοποιών του είδους του και της γενιάς του. Ο πιο καλός διότι φαίνεται να είναι ο πιο καλλιεργημένος γενικότερα ως άνθρωπος και όχι μόνο ως μουσικός. Διότι, απλώς, ό,τι κι αν κάνει ένας καλλιεργημένος άνθρωπος, θα το κάνει μάλλον καλύτερα από ένα ξύλο απελέκητο. Αυτό ακριβώς είναι που κάνει τον Αλκίνοο να ξεχωρίζει από τους άλλους «επιτυχημένους» των δίσκων των συναυλιών, των κέντρων και των... άκρων.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #14 στις: 10/07/03, 04:49 »
Part 2:

Βέβαια, όπως είναι γνωστό, από την επιστήμη και την τέχνη, όλα τα μεγέθη είναι σχετικά. Με αυτή τη σχετικότητα, υπ' όψιν, δεν θα διαφωνήσω με όσους δηλώνουν εντυπωσιασμένοι από τον καινούργιο δίσκο του Αλκίνοου. Εξωτερικώς, είναι πράγματι κάτι ξεχωριστό, μέσα στο πέλαγος της ευτέλειας που επικρατεί στο χώρο του τραγουδιού. Ευπρεπείς μελωδίες, φροντίδα ενορχηστρωτική που ερανίζεται πότε από το αναγεννησιακό, πότε από το ρομαντικό πότε από το «μοντέρνο» τυπικό και πνεύμα. Στιχοπλοκή που ερωτοτροπεί με τον ποιητικό λόγο και άλλοτε άλλα πρότυπα υπαινίσσεται. Περιεχόμενο που έχει την πρόθεση να μη μείνει στην επιφάνεια του υγρού τέλματος, αλλά να το αναδεύσει κάπως με το μικρό, έστω, πνευματικό κοχλιάριο που διαθέτει. Ολα αυτά είναι καλά και ευγενή.

Δεν λείπουν όμως και τα άλλα, που είναι κατ' εξοχήν αντικείμενο της κριτικής, η οποία, στην πιο καλή των περιπτώσεων, μπορεί και να φανεί χρήσιμη στο δημιουργό που θα καταδεχτεί να γυρίζει να την κοιτάξει. Ετσι λοιπόν, μέσα σε όλες τις χάρες της, η νέα αυτή εργασία διαθέτει και τα ψεγάδια της, σχετικώς πάντα, εχόντων των πραγμάτων. Δεν λείπουν π.χ. από τη στιχουργική τα τετριμμένα και τα στερεότυπα. Αφαιρέσεις, παρομοιώσεις, αντιθέσεις, σχήματα και άλλα «καλολογικά στοιχεία» όπως π.χ. «Τα λόγια γίνονται σκουριά» ή «Πνίγω τα λόγια στο ποτήρι» «Μοιράζονται το ίδιο αστέρι, η Πούλια κι ο Αυγερινός», τα οποία αδίκως μεν, αλλά μοιραίως, μοιάζουν να έχουν ξανακουστεί σε διάφορα παλιά ελαφρολαϊκοέντεχνα της Βίκης Μοσχολιού ή του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

Δεν λείπουν ακόμη μουσικά στερεότυπα από τα διάφορα είδη μουσικής που αποτελούν τη δεξαμενή από όπου αντλεί την έμπνευσή του ο συνθέτης. Δεν καταλαβαίνω μάλιστα γιατί αυτό (η μεταποίηση δηλαδή τύπων και στιλ της κλασικής, τζαζ, ροκ, κ.λπ. μουσικής) θεωρείται οιονεί πλεονέκτημα, όταν δεν αποδεικνύει το λόγο, την αιτία για την οποία καταφεύγει εκεί ένας δημιουργός που υποτίθεται πως δεν του λείπει το ταλέντο, η έμπνευση και η δύναμη, ώστε να μη χρησιμοποιεί τα οικεία κοινά κεκτημένα ως σωσίβια.

Ασχετη ίσως απορία: Συνδέεται άραγε ο τίτλος του δίσκου «Οι περιπέτειες ενός προσκυνητή» με το ομώνυμο χριστιανικό σύγγραμμα που κυκλοφορεί κατά μετάφρασιν του Μητροπολίτου Κορίνθου Παντελεήμονος Καρανικόλα; (Εκδόσεις Αστήρ - Παπαδημητρίου). Το μόνο σχετικό είναι η δήλωση του Αλκίνοου ότι ο δίσκος του είναι θρησκευτικός.

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #15 στις: 13/07/03, 02:18 »
 ???Ma ti mporei na perimenei kapoios apo enan kallitexni pou apexei 4 xronia diskografika?Alimono an evgaine kati anamenomeno meta apo olo afto to diastima...
To oti ekane enan antiemporiko disko (kata ti gnwmi mou) i "diskolo disko" an 8elete,de simainei oti den a3izei e3isou me ton anemodeikti(px) pou vrisketai sti disko8iki tis misis elladas...  

 ;)
Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #16 στις: 17/07/03, 12:51 »
aman re bluewind,kathe fora pou grafeis gemizeis sentonia! :D :D ;D, na pw omws ti amartia mou,mallon ton katevases poly katigoria,e,opws kai na to kaneis o tipos den einai kana klarino.a,kai gia ton teleutaio disko tha pw kati:o teleutaios diskos twn tripwn otan ton pira eklaiga ta lefta mou.xreiastika panw apo 9 akroaseis gia na to katalavw kai fisika simera apolamvanei tis plirous agapis mou...euxomai na katalavete ti ennow...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #17 στις: 17/07/03, 15:07 »
aman re bluewind,kathe fora pou grafeis gemizeis sentonia! :D :D ;D, na pw omws ti amartia mou,mallon ton katevases poly katigoria,e,opws kai na to kaneis o tipos den einai kana klarino.

Βρε δεν είναι δικό μου το review, αλλά του Παπαδάκη από την Ελευθεροτυπία (το γράφω ως πρώτη πρόταση)...προσωπικά δεν έχω ακούσει σχεδόν τίποτα από το δίσκο ή έστω όχι αρκετά για να έχω πλήρη άποψη. Σκέφτηκα απλώς πως κάποιοι θα επωφεληθούν από μία ακόμα γνώμη πάνω στο δίσκο ή θα αποτελέσει λαβή για περαιτέρω σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος rixos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Δισκοκριτικη--Περιοδικο "Εικονες"
« Απάντηση #18 στις: 18/07/03, 04:07 »
Για οποιον ενδιαφερεται,παραθετω την κριτικη για το νεο δισκο του Αλκινοου που δημοσιευθηκε στο περιοδικο "Εικονες",το Σαββατο 12-7-2003.... :

ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ--ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΗ (Mercury/Universal)

Η εξελιξη ενός πρωην «μπακουριου». Δεν βλεπει κανεις συχνα καλλιτεχνες να γινονται γνωστοι από τη συμμετοχη τους σε καποια τηλεοπτικη σειρα και στη συνεχεια να μεταλλασσονται σε πετυχημενους τραγουδιστες. Συνηθως η πορεια είναι αντιστροφη. Ο Αλκινοος αποτελει εξαιρεση, όπως και η Κάιλι Μινονγκ αλλωστε. Το πραγματικο οπλο. Αποφευγοντας επιμελως να μεταβληθει σε μαιντανο των media, προσεχει πολύ που και τι θα πει. Το μεγαλυτερο προσον του παντως, είναι ότι δεν μπηκε στον πειρασμο να ακολουθησει προβλεψιμες συνταγες για σιγουρη επιτυχια. Ωρα για προσκυνημα. «Οι περιπετειες…» είναι υπεροχη δουλεια. Η παραδοση του ελληνικου εντεχνου και το εθνικ στοιχειο συνδυαζονται με φανκι κιθαρες, ροκ ρεφρεν και ηλεκτρονικα ντραμς. Προκειται για το απολαυστικοτερο «εντεχνο» αλμπουμ της χρονιας μεχρι στιγμης.


 Ο συντακτης του αρθρου βαθμολογει τον δισκο και με αστερακια οπως ειθισται,δινοντας του 4 . Με αριστα τα 4. Και σχολιο "ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ" (να τον αγορασετε)... ;)
...μα εγώ θα κάνω ταξίδι τη ζωή μου,
Αγάπη ακριβή μου, για να’ρθω να σε βρω...

Αποσυνδεδεμένος rixos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Δισκοκριτικη--Ε-Go--15-7-2003
« Απάντηση #19 στις: 18/07/03, 04:18 »
Αλλη μια κριτικη για το δισκο. Απο την κυρια Γεωργία Λαιμού (που τη συνοδευει η φημη της δυσκολης-απαιτητικης οσον αφορα τις κριτικες τις..)... :

Ιωαννίδης Αλκίνοος - Οι περιπέτειες ενός προσκυνητή

Ένας δίσκος λίγες λέξεις
Τη δήλωσή μου (ότι είμαι μεγάλη θαυμάστρια του ταλέντου, των ερμηνευτικών δυνατοτήτων, του ήθους και της φωνής του Αλκίνοου) την έχω ήδη κάνει τόσες φορές που στο τέλος θα γίνω κουραστική.

Αρα ξεπερνάμε το γεγονός ότι ο Αλκίνοος είναι ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχει η Ελλάδα (χάρη στην Κύπρο) σήμερα, και πάμε στο γεγονός ότι και σε αυτόν το δίσκο, η πολύχρωμη σα ζωγραφιά του πατέρα του καρδιά του, έχει καταφέρει να φτιάξει μερικά υπέροχα τραγούδια.

Και λέω η 'καρδιά του', γιατί εδώ ο Αλκίνοος έχει κάνει αυτό που μόνο οι πολύ μεγάλοι καλλιτέχνες κατορθώνουν: να σε κάνει να πιστεύεις πως ό,τι κάνει το κάνει εύκολα, με αυθόρμητο -ανεξέλεγκτο- συναίσθημα, ενώ ξέρεις ότι η καλλιτεχνική δημιουργία για να στέκει αισθητικά θέλει εξαντλητική δουλειά και πολύ σκέψη.

Η ψυχή πάντως των ήχων και των λέξεων που ακούγονται εδώ έχει μείνει στη θέση της και ανθίζει κάθε φορά που ανοίγει το στόμα του αυτό το εξαιρετικό παιδί.

Να ξαναγράψω 'μπράβο' ή θα μου κάνεις τον μπλαζέ και θα μου πεις στο μέιλ σου ότι επαναλαμβάνομαι;
Γράψε ό,τι θέλεις, εγώ λέω τρία μπράβο και ότι είμαι πολύ τυχερή που ξέρω ότι θα μπορώ, για πολλά χρόνια ακόμα, να λέω και μερικά 'ευχαριστώ' στον Αλκίνοο κάθε φορά που μου χαρίζει ένα από τα τραγούδια της καρδιάς του.

Ποια κομμάτια πρόσεξες;
To «Απόγευμα στο Δέντρο», το οποίο παίρνει ένα άριστα δέκα με τόνο για τη συγκίνηση που προκαλεί και τη λιτότητά του.
Κι ακόμα ένα άριστα δέκα για την ερμηνεία.
Τον «Προσκυνητή», Το «Αδειο Παράθυρο», το «Γιατί δεν έρχεσαι ποτέ όταν σε θέλω» (σε ρωτάω, ακούς;), το «Δεν είναι φως» και το «Τα βράδια που ξεχνάς».
Πολλά είναι.

Στίχοι... (οι δίσκοι μιλάνε μόνοι τους)
Γιατί δεν έρχεσαι ποτέ όταν νυχτώνει
όταν κρατιέμαι σα χερούλι απ' το ποτό
απ' το ποτό της φαντασίας μου που λιώνει
κάθε γουλιά του καίει σαν πάγος και σα χιόνι
κι ανατινάζει του μυαλού μου το βυθό
Γιατί δεν έρχεσαι

Απ' της ψυχής μου το ιερό
Ως της ζωής μου το μπουρδέλο
Χτίσε μια γέφυρα να πάω και να ?ρθω
Γιατί δεν έρχεσαι ποτέ όταν σε θέλω
[Αλκίνοος Ιωαννίδης.
Simply 'αλλιώς', γιατί γίνεται και αλλιώς, ξέρεις.]

Δυο τρία πράγματα που ξέρω...
ότι το εξαιρετικό εξώφυλλο του δίσκου είναι από πίνακα ζωγραφικής του πατέρα του Αλκίνοου, Αντη.
Για να ξέρεις από πού ήρθε η φλόγα.

Δίσκος:
που περιέχει τουλάχιστον 6 πάρα πολύ όμορφα τραγούδια κι ένα μικρό αριστούργημα.

Τελικά να τον αγοράσω;
Καλπάζοντας με το άλογό σου από το σπίτι ως το δισκάδικο και πίσω. (Το άλογο είναι optional).

Γεωργία Λαιμού .
...μα εγώ θα κάνω ταξίδι τη ζωή μου,
Αγάπη ακριβή μου, για να’ρθω να σε βρω...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #20 στις: 19/07/03, 15:04 »
Καταρχην θελω να πω ενα "γεια" σε ολους μιας και εχω χαθει εδω και πολυ καιρο απο το στεκι..! :)
Οσο αφορα τον νεο δισκο του Αλκινοου, τον πηρα την πρωτη μερα της κυκλοφοριας του και μαγευτικα απο την ποιοτητα αυτου του ατομου που ακουει στο ανομα "Αλκινοος Ιωαννιδης"...! :)
Ολα τα τραγουδια του ειναι καταπληκτικα με μεστο και πολυ δουλεμενο στοιχο ενω η μουσικη σε ταξιδευει και σε μαγευει σε συνδιασμο με την αγγελικη φωνη του Αλκινοου!!! :)
Αυτα...!
Α! Στεφακι πες την Φρανιτσα να ποσταρει και δωστει ΄πολλα πολλα χαιρετησματα!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #21 στις: 21/07/03, 02:42 »
Α! Στεφακι πες την Φρανιτσα να ποσταρει και δωστει ΄πολλα πολλα χαιρετησματα!!!!! ;)

Σωτηρη!!! :o που χαθηκες βρε συ και ειχα αρχισει ν'ανησυχω...? :-\
Το μηνυμα και τα χαιρετισματα θα τα διαβιβασω... ;)
Ελπιζω να μην εξαφανιστεις παλι για τοσο καιρο! 8)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #22 στις: 24/07/03, 01:35 »
Part 2:
Ασχετη ίσως απορία: Συνδέεται άραγε ο τίτλος του δίσκου «Οι περιπέτειες ενός προσκυνητή» με το ομώνυμο χριστιανικό σύγγραμμα που κυκλοφορεί κατά μετάφρασιν του Μητροπολίτου Κορίνθου Παντελεήμονος Καρανικόλα; (Εκδόσεις Αστήρ - Παπαδημητρίου). Το μόνο σχετικό είναι η δήλωση του Αλκίνοου ότι ο δίσκος του είναι θρησκευτικός.

Ο Αλκινοος ειχε εξηγησει στις εμφανισεις του στο Μετρό οτι την εποχη εκεινη που ετοιμαζε τα τραγουδια του νεου δισκου ετυχε να διαβαζει το βιβλιο αυτο, το οποιο τον μαγεψε και γι 'αυτο αποφασισε να δωσει αυτον το τιτλο και στο cd του. Μαλιστα μας ειχε πει και λιγα για την ιστορια του 'προσκυνητη', που πηγε, πως αντιμετωπιζε τη ζωη... ηταν πολυ ωραια αφηγηση. :)

Απλα ειπα να το διευκρινησω μια και το θυμομουνα  ;) - στον κ. Παπαδακη ηθελα να 'ξερα ποιος μπορει να το εξηγησει... :P :P :P
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος λαλαλα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βάλτε να πιούμε
    • Προφίλ
Difono-kritikes
« Απάντηση #23 στις: 25/07/03, 03:19 »
Akouga perisi ton Alkinoo pws ermineve to exit music (for a film) twn Radiohead,ton akouga na tragoudaei ton proskiniti k to giati den erxesai pote(otan se 8elw) k olo perissotero pei8omoun pws to -ousiastika- trito diko tou album 8a itan k to pio apaititiko!
Mallon dikaiw8ika,ka8ws oi peripeteies enos proskiniti provalloun to swma mias mousikis makran ka8e ennoias tis legomenis entexnis dimiourgias.O kallitexnis mas an8izei kiriolektika,afinontas elef8eri ti mousa twn viwmatwn tou alla k twn simerinwn anagkwn tou,kai,pistepste me,o Alkinoos exei anoixta ta portofilla tou ston anemo tis sigxronis mousikis dimiourgias.Nai,vevaiws o ixos tou einai xaraktiristikos einai k anagnwrisimos-pws alliws,allwste?-alla o tropos aneli3is twn kommatiwn,i domi tous k panw ap'ola i enorxistrosi tous eisagoun gia ta kala ton alkinoo sto xwro tis monternas tragoudopoiias.H opoia perilambanei vera rokadika kommatia,opws,gia paradeigma,ton proskiniti,to apogevma sto dentro,to adeio para8iro,to giati den erxesai pote i to o kosmos pou allazei,doseis paradosiarxias,ela na zisoume 3ana,k to tzaze mikri ptitiki 8eologia,mparok reggae,ta vradia pou 3exnas,xorwdiaka meri,opws,episis,ena 8avmasio klassikizon kommati,o flegomenos podilatis,empnefsmeno apo to e3wfillo tou diskou pou exei filotexnisei o xrwstiras tou patera tou,Anth,ena poiima se mousiki pou apaggeletai apo ton adelfo tou poiiti,Lino.Alla k me tin elektronika erwtotropei o Alkinoos,akouste ta o,ti den einai pia edw kai mesa ston idio ourano,omws afto pou enopoiei ta tragoudia,afto,diladi,pou denei tis mousikes se mia eniaia ipo8esi-ena olon-einai,peran pasis amfivolias,i stixourgiki tou!H melagxolia tou erwta temnei san kokkini klwsti ta kommatia,skavei sto sillogiko iposineidito,vourkwnei ta ais8imata k simadevei ka8e pligwmeni psixi."Epistrefw stis gis mou to tragoudi 3ana...oloi oi dromoi girnoun mes sti mikri sou agkalia.Eimai edw,o girismos einai ta3idi..."
Antwnis N.Fragkos


Tessera xronia meta ton anemodeikti,o Alkinoos Iwannidis,exontas steriwsei sto sillogiko iposineidito tou koinou pou endiaferetai gia to kalo tragoudi,sinexizei ti monaxiki tou poreia,grafontas,erminevontas k enorxistronontas tis peripeteies enos proskiniti.Fantazomai pws einai vari fortio stous wmous enos kallitexni na 8elei se aftous tous periergous kairous na dimiourgisei ena ekfrastiko apotelesma piu den mirikazei.Wstoso o Alkinoos,anti na menei sta kektimena tou,dievrinei tous orizontes tou k mas fanerwnetai plousioteros alla k wrimoteros apo ka8e fora.Aftoviografeitai enw filtrarei oles tis anafores tou(Mousikes,logotexnikes,filmikes,proswpikes)se ola ta epipeda.Apo tin plevra tis mousikis sin8esis einai gegonos oti kata8etei,afou to sin8etiko tou iliko diaxeetai stin klassiki,stin tzaz,sto rok,stin paradosiaki alla k sto eidos tis mpalantas,isorropwntas pantote me odigo to stixo.Oson afora,twra,tin eswteriki anazitisi,afinetai eskemmena na odigi8ei sta oria tis poiisis,apokaliptwntas tis kariotakikes katavoles tou k 3ediplwnontas tis agwnies tou xwris adie3oda alla pantote me fws stin akri tou tunel na anamenei to kalosorisma tou.Ekei omws pou o dimiourgos oloklirwnetai einai mesa apo tous diadromous tou enorxistrikou tou daimoniou.Me tous ikanous mousikous tou(Miltiadis Papastamou,mantolino,violi k viola,Giwrgos Kaloudis,violontselo,Stavros Lantsias,hammond,piano,Giannis(la8aki!  Giwtis profanws ennoei) Kiourtsoglou,mpaso,Mixalis Kapilidis,timpana,Mat8aios Tsaxouridis,pontiaki lira,Hraklis Babatsikas,mpantoneon,Dhmhtrhs Mparmpagalas,ilektriki ki8ara,Baggelis Kontopoulos,kontrampaso,Baggelis Karipis,krousta,k.a.)diatrexei to sterewma twn ixwn k xtizei nota nota olo ton oistro tou,simfwna me tis epitages twn stixwn.Me ti sinodeia tis xorwdias Fons Musicalis(ipo ti dief8insi tou Kwsti Kwnstantara)stinei ena katapliktiko poligwniko skiniko,to opoio apo opou k an to koita3eis e3imnei tin agwnia tou Iwannidi na vlepei va8ia ston eafto tou,akolou8wntas tis peripeteies pou ekeinos tou epitassei k sto telos na proskina o,ti pio iero katoikei entos tou:"Isws mia mera kataferw na me alla3w/proswpiki mou idioktiti epanastash/8a mpw mia nixta na xa8w k na me psa3w/sto adeio para8iro..."
Mixalis Polixronis


Πως νιώθουμε παράφορα
πως ζούμε έτσι αδιάφορα

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νεό Cd του Αλκίνοου Ιωαννίδη!!!!
« Απάντηση #24 στις: 25/07/03, 09:16 »
Βρε παιδιά λίγο έλεος....
Δηλαδή το να πειραματιστεί ένας καλλιτέχνης ή να συμπεριλάβει Jaz, Reggae Barok ή κλασσικίζοντα κομμάτια δεν τα κάνει αυτόματα και καλά!!!!!

Δεν μου αρέσουν τα κομμάτια εκτός από 4 και ας είναι ότι είναι ή ότι θέλουν να βρούν ότι είναι....

Δηλαδή αν έγραφε Καμεράτα τι σημαίνει ότι θα ήταν και καλή???

Ήμαρτον....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/04, 00:30
από Hopkins
58 Απαντήσεις
21231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/07, 12:22
από Shu_Ji
0 Απαντήσεις
1663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 19:20
από Aganippi