Αποστολέας Θέμα: Sonisphere Festival  (Αναγνώστηκε 37923 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #125 στις: 24/06/10, 02:07 »
Παιδιά πάει για βροχή αύριο.
Ετοιμαστείτε για όλα τα ενδεχόμενα.

και κλασικα αν βρεξει ακυρωνεται ολο το event. γι' αυτο μενουμε ελλαδα  ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #126 στις: 24/06/10, 19:40 »
http://www.youtube.com/watch?v=1AdzqU4I1MM&feature=player_embedded


 :-X :metal


με προλαβες.
το είδαμε κ αυτό μετα απο τόσα χρόνια αγκαλιά ο hammett με τον mustaine, τώρα τι άλλο μένει?




Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #127 στις: 25/06/10, 01:20 »
Τα τσεπώσανε καλά οι σεκιουριτάδες της didi σήμερα.. Αλλά και megadeth-metallica με 10ε δε μας χάλασε καθόλου!! ;D

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #128 στις: 25/06/10, 02:09 »
Τα τσεπώσανε καλά οι σεκιουριτάδες της didi σήμερα.. Αλλά και megadeth-metallica με 10ε δε μας χάλασε καθόλου!! ;D

Πλακα κανεις;;;;;  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #129 στις: 25/06/10, 13:53 »
OΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.ΤΕΛΟΣ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #130 στις: 25/06/10, 14:12 »
Λοιπόν


Anthrax: πολύ καλοί,με κέφι και γ**άτο setlist.Μου έκανε εντύπωση ο belladona,η φωνή του παραμένει σε πολύ καλά επίπεδα παρά την ηλικία του.Νταξ το κούρεμα σκέτη καλτίλα.

Slayer:Τεχνικά άψογοι,με σκατά setlist όμως και όχι ιδιαίτερα ορεξάτοι.Λογικά είναι ξενερωμένοι από το γεγονός ότι παίζουν πριν και από τους megadeth.Παρόλαυτα το wall of death στο raining θα μου μείνει χαραγμένο στη μνήμη.Πρέπει να πέσαν κάτω ταυτόχρονα 10 άτομα.Δεν είναι μπάντα για ανοικτούς χώρους πάντως.

Megadeth:Aν και δεν περίμενα ποτέ να το πω τεράστιο respect στον dave.Tα έδωσε όλα ενώ η επιλογή τραγουδιών ήταν εξαιρετική.Δεν κατάλαβα βέβαια γιατί δεν βγήκαν στην μεγάλη σκηνή και έπρεπε να φάμε αυτό το στριμωξίδι.Ηighlight το hangar 18 που είναι και το αγαπημένο μου.

Metallica:Toυς σβήσαν όλους.Σβήσαν και την εμφάνιση τους το 07 παρότι τότε τους έβλεπα για πρώτη φορά.Με διαφορά η καλύτερη live μπάντα του πλανήτη.Η βροχή στα πρώτα 6 κομμάτια έκανε το live εμπειρία ζωής."Take a look on the sky just before you die " και από πάνω να ρίχνει καρέκλες.
Άκουσα και ride the lightning που δεν περίμενα και blackened,νταξ δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να πεις.
Μόνο παράπονο ότι σε 2 live δεν έχω ακούσει το αγαπημένο μου 4 horsemen.Eλπίζω στην επόμενη.

Νομίζω χτες έκλεισε ο κύκλος μου στις metal συναυλίες με τον καλύτερο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #131 στις: 25/06/10, 16:35 »
Εισαγωγή: 85? Πάρτε τα αρκεί να γίνεται κάθε χρόνο μία τέτοια συναυλία με τέτοιο ήχο, τέτοιο πρόγραμματισμό και τέτοια οργάνωση στην Ελλάδα.

Bullet for my Valentine: Μπήκα μόλις τελείωσε το σετ τους και.... δεν με νοιάζει και καθόλου εδώ που τα λέμε ;D

Stone Sour: Άραγμα στο δασάκι με μπύρες και να χαζεύουμε τον ομολογουμένως ΠΑΡΑ πολύ κεφάτο Corey να κάνει τον χαβαλέ του επί σκηνής. Ικανοποιητικό setlist και ο κόσμος φαίνεται να καραγούσταρε απο κάτω. Βέβαια με το που τελείωσε το show τους τρεξαμε κακήν κακώς γιατί ήταν ώρα για...

Anthrax: Είχαμε μια συζήτηση πριν τη συναυλία με τον s.s. για το αν θα κατάφερνε ο Belladona να ανταποκριθεί στις προσδοκίες. Τελικά τα κατάφερε και με το παραπάνω. Πάρα πολύ κεφάτοι, με εκπληκτικό setlist και όρεξη για πολύ χαβαλέ. Highlight όταν φοράει καπέλο ινδιάνου αρχηγού και λέει να χορέψουμε όλοι μαζί για να σταματήσει η βροχή που είχε ήδη αρχίσει και μετά απο λίγο βγαίνει ήλιος. Ο κόσμος καραγούσταρε και το pit ήταν υπερβολικά χαβαλετζίδικο και τρελό, αν και έφαγα μια κλωτσία στη μέση που με πονάει ακόμα τώρα που γράφω. Βέβαια λίγο με πτόησε. Ακολουθούσαν οι άρχοντες

Slayer: Οι "μέτρια" εμφάνιση του φεστιβάλ αν μπορεί κανείς να χαρακτηρίσει μία εμφάνιση των Slayer μέτρια. Είχαν τον λιγότερο τέλειο ήχο και το λιγότερο "κέφι" αν και ο Araya ήταν όλη την ώρα με ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη. Βέβαια wall of death σε Angel of death και Raining blood ήταν υπέρτατες στιγμές. Είδα κόσμο να ματώνει επι τόπου απο μπουνίδια και κλωτσίες. Απίστευτα σκηνικά.

Megadeth: Τους είδα απο μακριά μιας και ήθελα να κρατήσω δυνάμεις για Metallica αλλά και γιατί πόναγα ακόμα απο την κλωτσιά οπότε χρειαζόντουσαν μπύρες για να συνέλθουμε. Μεγάλη εμφάνιση των Megadeth με πολύ δυνατό setlist. Ισχύει ότι έπρεπε να βγουν στην μεγάλη σκηνή, κρίμα το στριμωξίδη που έφαγε ο κόσμος.

Και έφτασε η μεγάλη στιγμή της βραδιάς. Μέχρι τότε παραμίλαγα για το πόσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ήταν η συναυλία που ήμασταν. Δεν μπορούσα να φανταστώ αυτό που θα ακολουθούσε.

Metallica: Υπάρχει λόγος που το tour αυτό λέγεται big four. Και υπάρχει λόγος επίσης που οι Metallica είναι headliners και έχουν 2 ώρες στη διάθεση τους. Απέδειξαν γιατί είναι η μεγαλύτερη μεταλ μπάντα στον πλανήτη. Τέτοιο live δεν μπορεί να κάνει ο καθένας. Ο Heidfield φανερά κεφάτος και ενθουσιασμένος που ξαναβρισκόταν στην Ελλάδα δεν σταμάταγε να παίζει με τον κόσμο, να κάνει σχόλια να χαμογελάει και γενικά φαινόταν οτι πραγματικά γούσταρε που βρισκόταν εκεί. Τρελό highlight για το κοινό όταν έστρεψαν τα φώτα πάνω μας και μας είπε να πάμε μαζί τους περιοδεία.
Εμπειρία ζωής επίσης η βροχή στην αρχή της συναυλίας. Δυνατή βροχή και fade to black και sanitarium και είχαμε παλαβώσει απο αυτό που ζούσαμε, πραγματικά εμπειρία ζωής. Το setlist εκπληκτικό, με 3 τραγούδια απο death magnetic στα οποία βέβαια ο κόσμος δεν είχε μεγάλη ανταπόκριση, αλλα κατά τα άλλα τέλεια. Φοβερό encore με motorbreath και seek and destroy και οι Metallica να μην θέλουν να κατέβουν στο τέλος απο τη σκηνή. Πετάξανε 10 τόνους πένες κυριολεκτικά, για 10 λεπτά κόβανε βόλτες στη σκηνή αφού είχε τελειώσει η συναυλία, παίζανε με το κοινό, πετάγανε πένες, μιλάγανε στο μικρόφωνο, τρελή φάση γενικα. Η εμφάνιση τους πάρα πολύ καλύτερη απο το 2007 (δεν περίμενα ότι γινόταν). Πραγματικά εκμηδενίσαν όλες τις μπάντες που παίξανε πριν απο αυτούς. Και μόνοι τους να παίζανε θα ήταν αρκετό. 

Motorbreath
       Its how I live my life
       I can't take it any other way
       Motorbreath
       The sign of living fast
       It is going to take
       Your breath away

Γενικό highlight της μέρας, οι άπειρες θεϊκές θυληκές μέταλ παρουσίες που κυκλοφορύσαν στο χώρο. Μακάρι να βλέπουμε συνέχεια συναυλίες τέτοιου επιπέδου στην Ελλάδα. Άντε και του χρόνου.
Stay Heavy
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #132 στις: 25/06/10, 17:07 »
Τα τσεπώσανε καλά οι σεκιουριτάδες της didi σήμερα.. Αλλά και megadeth-metallica με 10ε δε μας χάλασε καθόλου!! ;D


Χαλαροτατα..επισης εμενα το εισητηριο μου γραφει πανω κ alice in chains και λεει τιμη 30 ευρω οσα πληρωσα δηλαδη...ετσι πανε αυτα παντως τι να κανουμε?  ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #133 στις: 25/06/10, 18:10 »
Θεοί οι Αnthrax (μεγάλα παλληκάρια ο Belladona και ο μπασίστας τους), Υπερ-Θεοί οι Megadeth με highlight το Symphony Of Destruction (αν και μου έλειψε το Tornado Of Souls) και οι Metallica απλά ΤΙΤΑΝΕΣ!!! Οι Slayer δεν είναι καθόλου του γούστου μου οπότε δεν έχω άποψη αλλά άκουσα καλά σχόλια για την αποδοσή τους...Όπως είπαν και προηγούμενοι, η βροχή όσο και να φαίνεται περίεργο έκανε το event μοναδικό. Και σίγουρα θα θυμάμαι για πολλά χρόνια το πως μας ισοπέδωσε αυτή η live μηχανή που λέγεται Metallica παίζοντας καπάκι Μaster Of Puppets και Blackened!!! Όποιος δεν ήταν μάρτυρας σε αυτή τη στιγμή απλά δε μπορέι να ξέρει για τι μιλάμε εδω περα........................... >:D

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #134 στις: 25/06/10, 21:14 »
τι μπορείς να πεις σε κάποιον που δεν ήταν εκεί για την χθεσινή ημέρα? μάλλον ότι έκανε μεγάλη μαλ***α που δεν πήγε....
μοναδική ευκαιρία, μεγάλη εμπειρία!!!!
δεν θα μιλήσω για τους πρώτους 3, τα είπαν οι υπόλοιποι και εξάλλου δεν είμαι και τόσο φανατικός μεταλάς...
θα μιλήσω όμως για τους μετάλλικα... πολλοί μου έλεγαν αν δεν τους δεις Live δεν ξέρειςι τίποτα από μετάλλικα και άλλα τέτοια... ε ναι λοιπόν είχαν δίκιο... τους είδα και εγώ χθες για πρώτη μου φορά και έχω ακόμα και τώρα ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά... απίστευτη εμφάνιση, απίστευτο πάθος, πολύ καλός ήχος και η φωνή του Hetfield σε πολύ καλή κατάσταση... ήταν και η βροχή που το έκανε μια ιδιαίτερη εμπειρία ( άσχετα με το αν προήλθε από τα βουντού του Mustaine  ).... η αίσθηση της βροχής και η μυρωδιά της ανάμικτη με αυτή των καπνογόνων σε συνδιασμό με το να βλέπεις αυτό το "τρελό" κοινό από τη μία και αυτή την "τρελή" μπάντα από την άλλη μου δημιούργησε ένα συναίσθημα που θα το θυμάμαι για χρόνια....


Απλά τέλεια βραδιά και ο θεός της μέταλ έβαλε το χέρι του και αντί τώρα που γράφω να πίνω τσαγάκι τρώω παγωτό και είμαι απόλυτα υγιής   


υ.γ ένα τεράστιο respect στο ελληνικό μέταλ κοινό για το πάθος του και το δυναμισμό του!!!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #135 στις: 26/06/10, 08:14 »
Θα συμφωνήσω πως ήταν γ**άτη η ατμόσφαιρα.
Αλλά έχω δύο αντιρρήσεις τις οποίες παραδόξως δεν είδα να αναφέρονται πουθενά.
1ο)Ο ήχος ήταν αρκετά πριμαριστός-ξύριζε το οποίο ναι μεν οφείλεται στους EMG αλλά το 2007 νομίζω πως ο ήχος τους ήταν καλύτερος.
2ο)Μόνο εγώ άκουσα 2-3 λαθάκια στις εκτελέσεις?Ειδικά στο Nothing else Matters δεν έδενε σωστά ο ήχος των δύο κιθαρών και κάποια στιγμή έπαιξαν μία νότα λάθος(που έκανε μπαμ) στο παράλληλο παίξιμο.
 
Να ξανατονίσω πως το καταευχαριστήθηκα και ήταν απίστευτο και το σκηνικό με τη βροχή,απλά ήθελα να αναφέρω τα παραπάνω.
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #136 στις: 26/06/10, 13:51 »

2ο)Μόνο εγώ άκουσα 2-3 λαθάκια στις εκτελέσεις?Ειδικά στο Nothing else Matters δεν έδενε σωστά ο ήχος των δύο κιθαρών και κάποια στιγμή έπαιξαν μία νότα λάθος(που έκανε μπαμ) στο παράλληλο παίξιμο.


εντάξει και εσύ... σχεδόν σε όλα τα live αν παρατηρείς προσεκτικά θα ακούσεις λάθη.... και ο  Ulrich έκανε ένα σορό "ταρζανιές"... αλλά για μένα τα λάθη είναι μέρος του live... 
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #137 στις: 05/07/10, 19:22 »

Metallica: Υπάρχει λόγος που το tour αυτό λέγεται big four.


ναι εχεις δικιο γι'αυτο λεγεται Big 4 : James Hetfield & Lars Ulrich & Kirk Hammett & Robert Trujillo  ;)

απλα δεν ξερω γιατι, ξενερωσα τελειως με Slayer  :-\
δεν ξερω ,μου φανηκαν οτι εκαναν αγγαρεια ,ο ηχος τους αθλιος .οπως ειπε ενας φιλος δεν ειναι για ανοιχτο χωρο.

Αnthrax τι να πω! δεν το περιμενα με τιποτα. απλα φοβεροι  :up

 Megadeth για μενα αν επαιζαν στην μεγαλη σκηνη θα τα σπαγαν κανονικα.
οι μαγκες απλα εινα κουρδισμενοι τεζα.


τεσπα αλλου το παω εγω τωρα.
το ξερατε οτι οι Metallica ηχογραφουν τα live τους?
εγω ομολογω οχι και το βρηκα εντελως τυχαια ,βγαζει ματια αλλα δεν το ειχα προσεξει.
http://www.livemetallica.com/searchRes.aspx?searchStr=athens&x=21&y=10

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Sonisphere Festival
« Απάντηση #138 στις: 07/07/10, 04:35 »
Βιντεάκι που ανέβασε ο σκοτ ιαν των anthrax για το ελληνικό sonisphere. S.S. ξύλο μόνο έτσι?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
11001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:59
από HeavyHead
550 Απαντήσεις
142547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 15:38
από Moonchild_
84 Απαντήσεις
29300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 16:54
από Staggάρης
16 Απαντήσεις
7819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/07, 22:27
από sanders
8 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/07, 10:33
από Fteo
23 Απαντήσεις
8924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 17:27
από fake7
54 Απαντήσεις
18302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 00:44
από DimosBass
1 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/10, 15:23
από Neikos
6 Απαντήσεις
4514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
1785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 13:14
από Spell@lchemist!