Αποστολέας Θέμα: Νέο variation της JP για τον John Petrucci από την Ernie Ball Music Man  (Αναγνώστηκε 5936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Πριν λίγα λεπτά ανέβηκε το παρακάτω ποστ στην σελίδα της EBMM στο Facebook:



https://www.facebook.com/Ernie.Ball.Music.Man/posts/10153941402616340


Το blog για κάποιο λόγο δεν ανοίγει (το σηκώσανε νωρίτερα από ότι έπρεπε ίσως?), ενώ το πιο εντυπωσιακό χαρ/κο της είναι το Floyd Rose tremolo system αντί του παραδοσιακού MM. Η κιθάρα έχει σχήμα τύπου JPX και δεν διαθέτει piezo σύστημα.


Γενικότερα είναι ό,τι πλησιέστερο στην JP100 έχουμε δει τα τελευταία χρόνια από πλευράς specs.


EDIT: Εδώ είναι και η σελίδα της κιθάρας με όλα τα specs της λεπτομερώς: http://www.music-man.com/instruments/guitars/jp16?utm_campaign=jp16&utm_source=blog&utm_medium=blog_link&utm_content=john_petrucci
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/16, 21:00 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Την έβλεπα πριν 2" στο fb!! Δεν είναι κακό, ίσα ίσα είναι κουκλάρα, αλλά νομίζω ότι μετά το mm tremolo που έχουν όλες οι υπόλοιπες κιθάρες του petrucci (είχα 2 JP6 piezo) δεν υπάρχει ούτε floyd ούτε τπτ. Μιλάμε για full floating, δεν χάνει ούτε τρίχα με όσο κακομεταχείριση φαντάζεσαι, πολύ βολικό στο χέρι.. άστα! Έχουμε εικόνα για την τιμή της;


Πάντως αν βγει και picasso σαν τις παλιές καλές ibanez, θα κλαίμε από συγκίνηση οι παλιοί...
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Picasso δύσκολα να βγει, εντυπωσιάζομαι με αυτά που λες περί tremolo, το ίδιο διαβάζω και από διάφορους άλλους από εδώ και από εκεί ήδη.


Αν μιλάμε για την τυπική EB, εφόσον είδα ψημένο maple για τον λαιμό, κανα 3000αρο υπολογίζω...
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
για μενα η ομορφοτερη MM ειναι μακραν η jp6. Ασε που στο χερι μου κουμπωσε τελεια....δυστυχως ζηταει πολλα λεφτα και δεν τα εχω δωσει...η jpx μου ειναι αδιαφορη σχεδιαστικα και η majesty μου φερνει εμετο. Τωρα για το τρεμολο οντως δεν βρισκω λογο να αλλαχτει το υπεροχο τρεμολο της ΜΜ με ενα floyd rose απο τη στιγμη που το floid αλλαζει κατα πολυ τον ηχο μιας και αντικαθηστα το μαλακο nut με μεταλο....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ωραια ειναι, δε λεω, ομως αν δε κανω λαθος το FR 1000 series pro ειναι το Κορεατικο, οχι το γερμανικο... γιατι ετσι?!?


http://www.floydrose.com/catalog/tremolos
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Ναι, το χιλιάρι είναι ίδιο με το Original εκτός από τα saddles που είναι die-cast. Νομίζω ότι υπάρχει ακόμα μια διαφορά. Η αλήθεια είναι ότι αν κοστολογηθεί πάλι στα $2800 όπως η JPX, η JPX1 κτλ. θα είναι αρκετά άσχημο το γεγονός ότι δεν έβαλαν τουλάχιστον το Original. Για το τι διαφορά στον ήχο θα επιφέρει δεν ξέρω, αλλά θα είναι ενδιαφέρουσα η σύγκριση με τις προηγούμενες του ίδιου σχήματος, αν και νομίζω ότι εκείνες δεν έχουν τους Illuminator.


Αυτή την στιγμή συμφέρει έχω την εντύπωση περισσότερο να πάει κανείς για μια JPX που είναι ελαφρώς πιο όμορφη, έχει piezo και το παραδοσιακό tremolo.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/03, 23:02
από Lightstringer
7 Απαντήσεις
3543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/06, 17:01
από newGuitarMan
4 Απαντήσεις
2807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 11:45
από Evangelos 123
7 Απαντήσεις
3414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/08, 16:34
από Joevaicci
9 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/08, 20:52
από The common cunning linguist
7 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 17:11
από Jezus
11 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 01:05
από Gabriel6th
7 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/13, 19:33
από Sifis85
0 Απαντήσεις
2121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/13, 15:43
από christoforost98
22 Απαντήσεις
19935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/14, 15:45
από GeorgeMam