Αποστολέας Θέμα: Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη  (Αναγνώστηκε 20865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όπως είχαμε πει και στο αντίστοιχο θέμα ζητώντας ερωτήσεις (και ευχαριστούμε όσους μας έστειλαν), ο Μιλτιάδης Πασχαλίδης είχε δεχτεί να μας δώσει μια συνέντευξη για το kithara.gr. Η συνέντευξη είναι πλέον γεγονός, και μπορείτε να την δείτε εδώ:

http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=414

Η συνέντευξη είναι χορταστικότατη και πολύ ενδιαφέρουσα. Ο Μιλτιάδης μας καταϋποχρέωσε, απαντώντας σε λιγότερο από μια μέρα. :o

Τον ευχαριστούμε για μια ακόμα φορά για την έμπρακτη αγάπη που μας δείχνει...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #1 στις: 04/06/04, 01:05 »
τέλειο παιδιά... και μακάρι να σκέφτονταν περισσότεροι με τον ίδιο τρόπο που σκέφτεται ο Μ. Πασχαλίδης για το κιθάρα αλλά και για τα άλλα τα οποία λεεί... :D
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #2 στις: 04/06/04, 08:51 »
Χάρηκα από την γρήγορη ανταπόκριση και τον φιλικό τόνο της συνέντευξης. Είναι σημαντικό ο καλλιτέχνης να βρίσκεται κοντά στο κοινό του. Αυτό το κοινό είναι που τον στηρίζει παρακολουθώντας συναυλίες του και αγοράζοντας τους δίσκους του.
Αυτή η αμφίδρομη αγάπη όταν είναι αληθινή κρατάει για καιρό. Ενώ οι σνομπ και οι καιροσκόποι γρήγορα πέφτουν από τον θρόνο όπου τους έχουν ανεβάσει οι εταιρίες και τα media.

Εύγε στον Μιλτιάδη Πασχαλίδη, και ελπίζω να ανακαλύψουμε και άλλους καλλιτέχνες που έχουν παρόμοιες απόψεις για τους αποδέκτες των καλλιτεχνικών δημιουργιών τους (και να τους πάρουμε και μια συνέντευξη! ;))

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #3 στις: 04/06/04, 09:03 »
μακάρι να ήταν όλοι σαν αυτόν..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #4 στις: 04/06/04, 09:16 »
Ο Μιλτιάδης μας καταϋποχρέωσε, απαντώντας σε λιγότερο από μια μέρα. :o

Σε λιγοτερο απο μια μερα;; :o
Απιστευτο παιδια..αξιζει πολλα συηχαρητηρια στον Μιλτο Πασχαλιδη!
Οντως η συνεντευξη ειναι πολυ περιεκτικη μα πανω απ'ολα αληθινη, οταν διαβαζει πραγματα βγαλμενα απ'την καρδια, αβιαστα, αληθινα, συγκινησε περισσοτερο! :)

..και εις αλλα με υγεια Μιλτο! ;)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #5 στις: 04/06/04, 10:15 »
na, kati tetoio ginetai...kai eimai perhfanos gia to kithara.gr, wraios o miltos....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Aramis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • ...οι ανθρωποι αφηνουν ζωη πισω τους,ακολουθησε τη
    • Προφίλ
    • http://geocities.com/miltos_pasxalidis
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #6 στις: 04/06/04, 11:14 »
Πολυ καλος ο Μιλτος,τα συγχαρητηρια μου για την συνεντευξη και απο εμενα.Αληθινος οπως παντα και ουσιαστικος.Νιωθω κι εγω με τη σειρα μου περηφανος που ανηκω στην παρεα της κιθαρας και ολως τυχαιως σημερα θα τραγουδησει Ηρακλειο και θα παω να τον δω στα σιγουρα.
"Οσο πιο μεγαλος γινεσαι σαν καλλιτεχνης,τοσο πιο 'μεγαλος' γινεσαι σαν ανθρωπος".
...φυτευσα δυο νοτες στη σιωπη , ανθισε τραγουδι την αυγη...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #7 στις: 04/06/04, 12:00 »
Μόλις ξαναδιάβασα την συνέντευξη....Δεν γνωρίζω ποιά ήταν η Λίλη Δημητρίου αλλά ως Συβαρίτισα κυρά θα πρέπει να αποτέλεσε μεγάλη πηγή έμπνευσης για το Μίλτο.
Κορυφαίο τραγούδι , ιδιαίτερα στιχουργικά....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #8 στις: 04/06/04, 12:12 »
Μόλις ξαναδιάβασα την συνέντευξη....Δεν γνωρίζω ποιά ήταν η Λίλη Δημητρίου αλλά ως Συβαρίτισα κυρά θα πρέπει να αποτέλεσε μεγάλη πηγή έμπνευσης για το Μίλτο.

Φίλε parpen, μάλλον δεν την ξαναδιάβασες προσεκτικά την συνέντευξη. Το όνομα της εν λόγω κυριας είναι Λιλή Ζωγράφου και είναι (ή μάλλον ήταν) συγγραφέας. Πέθανε πριν από μερικά χρονια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #9 στις: 04/06/04, 12:20 »
Μόλις ξαναδιάβασα την συνέντευξη....Δεν γνωρίζω ποιά ήταν η Λίλη Δημητρίου αλλά ως Συβαρίτισα κυρά θα πρέπει να αποτέλεσε μεγάλη πηγή έμπνευσης για το Μίλτο.
Κορυφαίο τραγούδι , ιδιαίτερα στιχουργικά....

Να σε διορθωσω λιγο Παρη ,αν μου επιτρεπεις.Λιλη Ζωγραφου ηταν το ονομα της ,απο τις μεγαλυτερες Ελληνιδες γυναικες συγγραφεις του 20ου αιωνα .Συβαριτισσα ηταν ο τιτλος ενος βιβλιου της, εκπληκτικου,αξιζει να το παρεις να το διαβασεις.Η Ζωγραφου η οποια ο κ.Πασχαλιδης ειχε γνωρισει,ηταν μια συγγραφεας γνωστη για την εντονη προσωπικοτητα της και τον καυστικο τροπο γραφης της ο οποιος πολλες φορες ειχε ενοχλησει πολλους αρτηριοσκληρωτικους.Ηταν μια συγγραφεας που εγραφε για την ελευθερια γενικως ,ελευθερια σχεσεων, ελευθερια του ατομου ,ελευθερια σκεψης.Και σαν ατομο ηταν το ιδιο ελευθερη και στο λογο της και στον τροπο σκεψης της.Δεν τη σταματαγε τιποτα.Τυχερος ο κ.Πασχαλιδης που ειχε μια τετοια γυναικα φιλη.
Και η επομενη ερωτηση που εχει γινει στον κ.Πασχαλιδη αφορα παλι σε ενα βιβλιο της Λιλης Ζωγραφου, το ''Η αγαπη αργησε μια μερα'' το οποιο αναφερεται στη δυναμη του πραγματικου ερωτα.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #10 στις: 04/06/04, 12:26 »
Απο το βιβλιο Συβαριτισσα απο την ιδια τη συγγραφεα :

Να την λοιπόν τη Συβαρίτισσά μου έτοιμη να την αγαπήσετε όπως και γω. Την κυοφορούσα τρία χρόνια και είκοσι επτά αιώνες ώσπου την είδα να γεννιέται στους κήπους της Σύβαρης. Κείνης της αποικίας των Αχαιών από τις πρώτες που αναστήθηκαν στα νότια της Ιταλίας γύρω στα 725 π.Χ. Μια πόλη-κράτος πάμπλουτη, δημοκρατική, με ειρηνόφιλη συνείδηση κι ευτυχισμένο λαό. Πόλη λιχούδα, λαίμαργη, φιλήδονη, φιλόμουση, γεμάτη σεβασμό για την ελευθερία των ανθρώπων και τους πολίτες γεμάτους σεβασμό για τον πλησίον τους. Εκεί ανακάλυψα την πάναγνη της ελευθερίας Ελένη ασημάδευτη ακόμη, πριν την καταχωρίσει ο Ησίοδος στους ένοχους γιατί γεννήθηκε γυναίκα. Ανέγγιχτη από τη μισαλλοδοξία του αντρικού ρατσισμού γιατί αυτή γεννά. Πριν ο φονικός Δράκων καταδικάσει την αυτοδιάθεση του σώματός της βαφτίζοντάς την μοιχεία και πλαστογραφηθεί η πολυγ**ική Πηνελόπη με τους σαράντα εραστές στην ανέραστη υφάντρα του έπους.

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #11 στις: 04/06/04, 13:49 »
αχ βρε Βασίλη πολυ καλη η θεματολογια της συνεντευξης.
Πιστεύω πληρης.

Αλλα βρε ανατριχιασα με τις απαντησεις που εδωσε στις ερωτησεις μου!!!!
ισως επειδη εχουν ιδιαιτερη σημασια για μενα.

συγχαρητηρια ... και ευχαριστω προσωπικα...
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #12 στις: 04/06/04, 14:06 »
Πιο πολύ μου άρεσε το τελευταιο σχετικά με το.....
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ! (κιθάρα,παραλία)  ;D ;D
Αντε και κοντεύει και ελπίζω όλοι μας (και εσύ και εμείς)να ζήσουμε αυτά που θελουμε  ;)

και εγώ πρώτη φορά ακούω το όνομα της Λιλης Ζωγράφου ???
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #13 στις: 04/06/04, 14:15 »
και εγώ πρώτη φορά ακούω το όνομα της Λιλης Ζωγράφου ???

εγω το ηξερα... κι αυτο ηταν που με εχει αφησει καταπληκτη...

και φυσικα ο Πασχαλιδης δε λεει τιποτα.. ουτε και στο τραγουδι λεει πολλα...

βαλε τη φαντασια σου να δημιουργησει τα υπολοιπα!!!!!!

Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #14 στις: 04/06/04, 17:39 »
paizei kai o pasxalidis taylor...allos enas korufaios tragoudopoios me mia korufaia kithara..:)
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #15 στις: 04/06/04, 18:03 »
Μόλις ξαναδιάβασα την συνέντευξη....Δεν γνωρίζω ποιά ήταν η Λίλη Δημητρίου αλλά ως Συβαρίτισα κυρά θα πρέπει να αποτέλεσε μεγάλη πηγή έμπνευσης για το Μίλτο.

Φίλε parpen, μάλλον δεν την ξαναδιάβασες προσεκτικά την συνέντευξη. Το όνομα της εν λόγω κυριας είναι Λιλή Ζωγράφου και είναι (ή μάλλον ήταν) συγγραφέας. Πέθανε πριν από μερικά χρονια.

Είμαι απίστευτος....την ώρα που ξεκίνησα να γράψω το post διέκοψα ( στην δουλειά γαρ ) λόγω ενός τηλεφωνήματος από την πωλήτρια μιας εταιρίας για να μας ενημερώσει για κάποιες προσφορές...
Η πωλήτρια ονομάζεται Δημητρίου!!!!!!

Βρε τι σου είναι η αφηρημάδα.... ;D ;D ;D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #16 στις: 04/06/04, 18:10 »
Προς Chcome

Καλά οι γνώσεις μου προς τις υπόλοιπες τέχνες ( πέραν της μουσικής ) τίνουν προς το μηδέν... ;)

Με την ευκαιρία αυτή πάντως , λέω , πόσα τραγούδια έχουν γραφτεί με κίνητρο ή περιεχόμενο εντελώς διαφορετικό από αυτό που νομίζουμε ή φανταζόμαστε όπως σημειώνει και η holliday...Άλλωστε αυτή είναι και η μαγεία ενός τραγουδιού. Ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά από τον άλλο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #17 στις: 04/06/04, 18:15 »
εγω τη διαβασα τη συνεντευξη το πρωι, αλλα μεχρι να την επεξεργαστω...... ;D

Οτι και να πει κανεις ειναι λιγο!......μακαρι να ηταν ολοι σαν αυτον!......με συγκινησε παλι.... :'(...  

Εγω παλι δεν ηξερα οτι ο κυριος Αριστειδης ηταν ο πατερας του.... τι μαθαινει κανεις.....
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/04, 20:54 από geni »
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα Μή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Γυναίκα
  • - -
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #18 στις: 04/06/04, 19:59 »
απολαυστικότατη κ οικεία η συνέντευξη!! :D :)
ούτε εγώ την ήξερα την Λιλή Ζωγράφου ::)
ποιος έχει σειρά???! ;D
...La vita e una continua lotta...

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #19 στις: 04/06/04, 21:12 »
Ίσως το πιο ευχάριστο από όλα να ήταν η δική του
διαβεβαίωση πως δεν είναι καθόλου έτοιμος για
"απόσυρση"  ;)  και πως έχει ακόμη να μας δώσει
πολλά. Ένα μπράβο για όλα στον αγαπημένο
και πάντοτε σεμνό Μ. Πασχαλίδη.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #20 στις: 05/06/04, 00:11 »
Προς Chcome

Καλά οι γνώσεις μου προς τις υπόλοιπες τέχνες ( πέραν της μουσικής ) τίνουν προς το μηδέν... ;)

Με την ευκαιρία αυτή πάντως , λέω , πόσα τραγούδια έχουν γραφτεί με κίνητρο ή περιεχόμενο εντελώς διαφορετικό από αυτό που νομίζουμε ή φανταζόμαστε όπως σημειώνει και η holliday...Άλλωστε αυτή είναι και η μαγεία ενός τραγουδιού. Ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά από τον άλλο...

Παντως πραγματικα θα σου συνιστουσα να διαβασεις αυτο το υπεροχο βιβλιο και ισως ετσι πιστευω το τραγουδι θα αποκαλυψει περισσοτερο το νοημα του.Για μενα νομιζω ειναι προφανες οτι η Συβαριτισσα κυρα ειναι η ιδια η Λιλη Ζωγραφου η οποια με την εντονη προσωπικοτητα της ισως(λεω ισως) να ενεπνευσε εναν πλατωνικο ερωτα,μια πλατωνικη αγαπη στον Μιλτιαδη Πασχαλιδη.

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #21 στις: 06/06/04, 00:30 »
λοιπον παιδια ειχα την τυχη να τον δω και παλι ψες στο Ηρακλειο και τα λογια ειναι φτωχα , ο ανθρωπος ειναι ιστορια η μαλλον γραφει την ιστορια και χαιρομαι που ειμαι στους συγχρονους του,α επισης στις συναυλιες του ταυτοχρονα σε κανει να νιωθεις οτι ολος ο χωρος του τραγουδιου ειναι ενα μωσαικο που ο καθε δημιουργος με την προσωπικοτητα του βαζει κι ενα κομματακι φτιαχνοντας ενα στιβαρο εδαφος για πατησουμε κι εμεις οι φτωχοι ,μεγαλη αγαπη και σεβασμος στους "συναδελφους"
γεια σου ωρε Μιλτο!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/04, 00:34 από alex68 »
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #22 στις: 06/06/04, 04:12 »
Στη φίλη CHCOME,
και θα ήθελα να σου πω πως όχι, όχι, δεν είναι η Συβαρίτισσα κυρά η ίδια η Λιλή Ζωγράφου. Απλώς αυτή επαναγράφει τις αναμνήσεις κάποιου άλλου.
Συγγραφέας εξάλλου δεν είναι ? Το δικαιούται . Τέλος και όσον αφορά τον "πλατωνικό έρωτα"
του Μ. Πασχαλίδη μήπως, λέω μήπως , παρασύρεσαι από τα ίδια και συμπεραίνεις κάτι αυθαίρετα ? Ξέρεις αυτοί οι δύο έχουν τεράστιες διαφορές και όχι μονάχα στην ηλικία. Το πολιτισμικό υπόβαθρο είναι μάλλον η πιο μεγάλη διαφορά τους. Εντελώς διαφορετικές ρίζες .   Κατάλαβες φίλη CHCOME ?

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #23 στις: 06/06/04, 04:24 »
Και στον φίλο Άλεξ68,
τι να σε λέω τώρα, τι να σε πώ, τυχερένιε εσύ,
τυχερέ. Εσύ ζεις στο Ηράκλειο κι εμείς οι γκαντέμηδες στη μαύρη κι έρμη Αθήνα. Εσύ ακούς
live τον Μ. Πασχαλίδη κι εμείς έδώ ακούμε live τα αυτοκίνητα να περνούν. Τι άλλο να σε πω ?
Έλεος βρε κακέ άνθρωπε. Άσε μας στη δυστυχία μας.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Μιλτιάδης Πασχαλίδης - Συνέντευξη
« Απάντηση #24 στις: 06/06/04, 16:16 »
Στη φίλη CHCOME,
και θα ήθελα να σου πω πως όχι, όχι, δεν είναι η Συβαρίτισσα κυρά η ίδια η Λιλή Ζωγράφου. Απλώς αυτή επαναγράφει τις αναμνήσεις κάποιου άλλου.
Συγγραφέας εξάλλου δεν είναι ? Το δικαιούται . Τέλος και όσον αφορά τον "πλατωνικό έρωτα"
του Μ. Πασχαλίδη μήπως, λέω μήπως , παρασύρεσαι από τα ίδια και συμπεραίνεις κάτι αυθαίρετα ? Ξέρεις αυτοί οι δύο έχουν τεράστιες διαφορές και όχι μονάχα στην ηλικία. Το πολιτισμικό υπόβαθρο είναι μάλλον η πιο μεγάλη διαφορά τους. Εντελώς διαφορετικές ρίζες .   Κατάλαβες φίλη CHCOME ?

Φιλε ''Γερικο λιονταρι''
μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβως εννοω.Φυσικα και δεν εννοουσα οτι η Συβαριτισσα  ειναι η ιδια η Λιλη Ζωγραφου αλλα ευκολα καποιος που θα την αγαπουσε θα μπορουσε να την παραλληλισει μεσα στην καρδια του με την ηρωιδα της.Εξαλλου μην ξεχνας οτι πολλες φορες οι συγγραφεις εκτος απο το να επαναγραφουν τις αναμνησεις καποιου αλλου (κυριως οι βιογραφοι το κανουν αυτο),καταγραφουν ασυνειδητα ή συνειδητα κομματια του δικου τους εαυτου.
Οσο για το δευτερο σκελος του παραπανω post σου,αυτο που αφορα στο κατα ποσο ειναι δυνατος ο ερωτας αναμεσα σε ατομα που εχουν τοσο μεγαλη διαφορα ηλικιας ή τοσο διαφορετικο πολιτισμικο υποβαθρο απλως θα μου επιτρεψεις να γελασω,οχι ειρωνικα ,προς Θεου..Επισης λες οτι μπορει να κρινω απο τα ίδια.Δυο πραγματα θα σου πω εδω.Το ενα ειναι οτι ο ερωτας δεν κοιτα ποτε τιποτα και δε σταματα σε τιποτα και το αλλο ειναι οτι η πλατωνικη αγαπη ισως να ειναι η τελεια αγαπη η οποια ειναι μονο μεσα στις ψυχες για τις ψυχες.Δεν ξερω αν εσυ δεν το εχεις νοιωσει ποτε αυτο αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει κιολας.Απλως αν δεν το εχεις νοιωσει,ειναι δυσκολο να καταλαβεις τι ακριβως εννοω.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/04, 16:18 από CHCOME »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
12 Απαντήσεις
6276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 14:27
από capodasto
15 Απαντήσεις
6396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 11:22
από holliday
2 Απαντήσεις
3461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 09:54
από Ο Νέος Κιθαρωδός
4 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 23:55
από TASOSGR
7 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:45
από fuZZed
1 Απαντήσεις
2723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/13, 13:33
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
5102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 09:47
από mackay
0 Απαντήσεις
2963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/14, 14:01
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:57
από MARIOS F