Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα Hand made  (Αναγνώστηκε 2978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minnnnnas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Κιθάρα Hand made
« στις: 06/08/10, 02:06 »
Γεια σας φιλοι,

Χέρι σε χέρι ξέπεσε και στα δικά μου χέρια μια ηλεκτρική κιθάρα. Είναι μαρκας Samick τύπου Stratocaster. Ένω λοιπόν σαν παίξιμο μου κάθετε καλά ο ήχος της είναι επιεικώς άθλιος. Το βύσμα του καλωδίου του ενισχυτή δεν κάνει καλή επαφή και το διακοπτάκι για να αλλάζει το ίδιο...Να αναφέρω ότι παίζω εδώ και κάποια χρόνια ηλεκτρακουστική και είπα να ξεκινήσω και ηλεκτρική μιας και τώρα έχω κάποιο επίπεδο. Θέλω τη βοήθειά σας για να την κάνω κιθάρα που να ακούγεται..Είναι εφικτό να αλλάξω μαγνήτες και ό,τι άλλο χρειαστεί; ή δεν αξίζει και να πάρω καινούρια; Αυτό που σκέφτηκα είναι αν την φτιάξω μόνος μου θα είναι όπως ακριβώς θέλω εγώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Hand made
« Απάντηση #1 στις: 06/08/10, 03:00 »
Ετούτη τη κιθάρα εδώ, που θέλεις για να παίξεις
στο παίξιμο είναι καλή, τον ήχο δεν θα αντέξεις
Κι αφού το βύσμα της ενίσχυσης δεν κάνει επαφή
μαζί με τον διακόπτη του στείλτο για αλλαγή!
 
Ντραν ντρουν ντρουν ΝΤραν, ντραν ντρουν ντρουν ντραν!
 
Με τούτη την ηλεκτρική του τύπου Stratocaster
κάποιος με ηλεκτρακουστική σαφώς έπαιζε faster
και μιας και εχεί επίπεδο, ψάχνει γι αλλη κιθάρα
ίσως έαν αλλάξει τα pickups να φτάσει τον Νταλάρα!
 
Ντραν ντρουν ντρουν Ντραν, ντραν ντρουν ντρουν ΝΤραν!
 
Εγώ σου λέω φίλε μου, να πάρεις μια καινούρια
είναι φθηνές, για σκέψου το, δεν φθάνουν 200ευρω
Κι αφού την Samick, παρατήσεις και άλλες δοκιμάσεις
αν δεν σου κάνουνε, το κλικ αυτή να ξαναφτιάξεις!
 
Ντραν ντρουν ντρουν Ντραν, ντραν ντρουν ντρουν ΝΤραν!
Ντρουν ΝΤραν!
 
Από ότι έχω ακούσει εδώ τριγύρω , οι κακές οι γλώσσες λένε, ότι με τους ανάλογους μαγνήτες και τον ανάλογο ενισχυτή φτιάχνονται αρκετά όσο αφορά τον ήχο! Αλλά δοκίμασε και  καμμιά καινούρια, δες και τα φράγκα και κρίνε!
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Hand made
« Απάντηση #2 στις: 06/08/10, 03:07 »
...τι σου ειναι η εμπνευση

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Hand made
« Απάντηση #3 στις: 06/08/10, 09:45 »
Φιλε μου, οπως πολυ εμπνευσμενα ειπε και ο Xoly, σαφως και μπορεις να αλλαξεις τα παντα σε μια κιθαρα, το θεμα ειναι αν αξιζει...
Στην δικια σου περιπτωση βλεπω 2 ενδεχομενα. Αλλαζεις ολα τα ηλεκτρικα και μαγνητες αλλα για μαγνητες πας ειτε για μεταχειρισμενους και σχετικα καλους ή σε καινουριους αλλα σχετικα φτηνους (και σαφως καλυτερους απο αυτους που εχεις τωρα).
Δεν νομιζω δηλαδη οτι αξιζει σε μια φτηνη κιθαρα να χωσεις πολλα φραγκα, γιατι προφανως και το υπολοιπο οργανο, περαν των ηλεκτρικων του δηλαδη, δεν θα ειναι τιποτα αξιολογο. Ετσι, μετα θα θες να αλλαξεις και γεφυρα και κλειδια και nut και με ενα καλο setup + ολες αυτες τις εργασιες + αλλαγη ηλεκτρικων, το κοστος σου θα παει αρκετα ψηλα ωστε να πλησιαζει την αγορα μιας καινουριας κιθαρας καλυτερης απο αυτη που εχεις τωρα σε ολους τους τομεις.
Κοιτα εδω για φτηνους και σχετικα καλους (για τα λεφτα τους) μαγνητες: http://www.guitarfetish.com/GFS-Pickups_c_7.html
Τα υπολοιπα ηλεκτρικα (διακοπτες, ποτενσιομετρα κτλ) αστα να τα επιλεξει ο μαστορας που θα πας να κανεις την αλλαγη...
Τωρα για το αν αξιζει να φτιαξεις μια δικη σου κιθαρα, καταρχην να σου πω οτι μπορεις να ξεχασεις την χειροποιητη - ειδικα αν εννοεις να την φτιαξεις εσυ και οχι καποιος μαστορας.
Αν εννοεις να δωσεις εσυ τις προδιαγραφες και να στην φτιαξει καποιος μαστορας, το κοστος θα ειναι αρκετα μεγαλο (αναλογως και τον μαστορα φτανουν μεχρι και 4000€).
Υπαρχει η λυση να παρεις ξεχωριστα κομματια (σωμα, λαιμος, ηλεκτρικα, hardware) και να σου κανει την συναρμολογηση και setup ενας καλος μαστορας, αλλα κι εδω, οπως και στην περιπτωση κατασκευης χειροποιητης κιθαρας, θα πρεπει να εχεις σχεδον αριστες γνωσεις για ολα οσα αφορουν την κιθαρα, ωστε να ξερεις τι επιλεγεις και γιατι...
Ετσι πρεπει να ξερεις πχ τι ξυλα θα διαλεξεις και γιατι, τι διαστασεις στον λαιμο και στο σωμα (scale, radius λαιμου, back profile, ταστα, τι κλειδια, τι μαγνητες, τι γεφυρα, πως θα ειναι η γεφυρα κτλ).
Υποθετω οτι δεν εχεις ακομα τετοιες γνωσεις, οποτε το να κινηθεις προς αυτη την κατευθυνση - ακομα κι αν εχεις τα φραγκα για κανεις την κινηση - θα ειναι κατ'εμε μια εντελως αστοχη επιλογη.
Αυτη ειναι μια κινηση που αξιζει πραγματικα να κανεις οταν γνωριζεις οντως τι κανεις και τι διαλεγεις και εφοσων αυτα που θες δεν υπαρχουν σε ετοιμες λυσεις απο καποια εταιρια.
Αρα, για μενα, ή πρεπει να κανεις μια μικρη αναβαθμιση με σχετικα φτηνα προϊοντα που θα σου επιτρεψει να βελτιωσεις στα σημεια την κιθαρα σου, ή θα πρεπει απλα να σπρωξεις αυτην που εχεις και να παρεις μια καινουρια με τα χαρακτηριστικα που θες και χρειαζεσαι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Minnnnnas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Hand made
« Απάντηση #4 στις: 07/08/10, 02:06 »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Η αλήθεια είναι οτι δεν διαθέτω μπατζετ..η ιδέα ήταν να ξεκινήσω να τη φτιάχνω σιγά σιγα να μου έρθουν λίγα λιγα τα χρηματα. Αλλα εφόσων είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα της ηλεκτρικής τότε θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου να μην τη φτιάξω μόνος μου.(εννοώ να βρω τα κομματια και να τα παω σε τεχνιτη). δεν θέλω να καταφύγω σε μια φτηνη λυση δηλαδη κατω απο 1000 ευρω σε καινουρια. θελω να εχει δυνατοτητες η κιθαρα και νομιζα οτι μπορω να φτιαξω μια καλη κιθαρα σιγα σιγα "χτιζοντας" την.
Ευχαριστω και παλι!

P.s.
What i've played
What i've known
Never claimed i play guitar at home
Never ask
Never learn
So im just a bloody begginer!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/06, 11:39
από parlats
24 Απαντήσεις
9740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 00:45
από Gabriel6th
9 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 03:02
από Jezus
0 Απαντήσεις
1399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 14:21
από Gambi1986
12 Απαντήσεις
4227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 14:28
από freemind
12 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 22:35
από markos_geo
7 Απαντήσεις
5778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/14, 21:01
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
12373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/14, 11:55
από pioneer
2 Απαντήσεις
4565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/16, 22:18
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
2762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/18, 23:36
από vegos