Αποστολέας Θέμα: Αγορα ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 12533 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Αγορα ενισχυτη
« στις: 20/08/17, 11:02 »
Κυριακη πρωι και με μια κουπα ελληνικο καφε ειπα να μπω στην ομορφη παρεα σας καλημερα σε ολους


Πριν 24 χρονια (ειμαι 44χρονων σημερα) αγορασα μια ηλεκτρικη AriaPro II για να μαθω να παιζω αλλα κατι ο στρατος κατι συγκυριες της ζωης δεν το προχωρησα
το αθλημα λεω τωρα να το ξαναπιασω και επειδη εναν ενισχυτη που ειχα φτιαξει απο κυκλωμα του ελεκτορ εκεινα τα χρονια δεν ξερω καν που τον εχω λεω να αγορασω ενα και να ξεκινησω.
Μετα απο συντομη περιηγηση και στο φορουμ και στο ιντερνετ τρελαθηκα τι ειναι ολα αυτα που υπαρχουν στην αγορα
τοτε στα νιατα μου ηξερα θες εναν ενισχυτη ενα δυο πεταλακια και οκ ωραια η τεχνολογια σημερα εχει ολα τα καλουδια και σε τιμες λογικες.
Ας συνοψισω για να μην μακρυγορω.
1.Γνωσεις κιθαρας ειπαμε τωρα θα το ξαναπιασω
2.Ενισχυτης για εκμαθηση μενω σε διαμερισμα οποτε ξερω οτι δεν θελω πολλα βατ
3.μουσικα ακουσματα απο heavy metal,hard rock,blues,μεχρι ρεμπετικα στην ηλικια μου τα ακουω ολα ποια η μουσικη δεν εχει συνορα λενε και οτι σου χαιδευει τα αυτια και την καρδια σου κανει.


Αφου ειδα βιντεακια διαφορα εχω καταληξει στον εξης ενισχυτη που θεωρω και την τιμη του λογικη για αυτα που προσφερει και τα βατ του αρκετα για το σπιτι


  http://www.nakas.gr/prd/FENDER-MUSTANG-I-V-2-ENISXITIS-ILEKTRIKIS-KITHARAS 


θελω λοιπον τη γνωμη σας αλλα αν τον εχει χρησιμοποιησει καποιος στο φορουμ κατα ποσο ειναι ευχρηστος με ολα αυτα τα καλουδια που εχει.
Επισης προτασεις και για αλλους ενοειται
περιπου σε αυτη την τιμη οταν εχεις παιδι λογαριασμους διατροφες κλπ. δεν παιρνει για κατι παραπανω
ετσι και αλλιως το θελω για προσωπικη χρηση αλλα δεν θελω και κατι που μετα απο καιρο να λεω πως ακουγεται ετσι ο τενεκες.


Ευχαριστω εκ τον προτερον
Βασιλης 

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 20/08/17, 12:24 »
 Βασίλη τον εν λόγω ενισχυτή τον έχω (τον v1) εδώ και 6 χρόνια και είμαι, για την "δουλειά" που τον θέλω, κατευχαριστημένος. Ένεκεν bedroom player δεν μου έχει λείψει τίποτα....Ένταση, υποδοχή ακουστικών (αν και ο ήχος του εδώ αλλάζει προς το χειρότερο, περισσότερο πριμαριστός, τζιτζικιάζει λίγο...μην φανταστείς όμως τίποτα τραγικό), το fuse για να κατεβάσεις διάφορα presets  (στην αρχή τουλάχιστον, μέχρι να μάθεις τις καμπίνες , τους ενισχυτές, τα εφφέ του και πως να τα συνδυάζεις όλα αυτά για το καλύτερο για σένα αποτέλεσμα) και φυσικά την usb έξοδο μαζί με τους asio drivers του και το πρόγραμμα εγγραφής (DAW) Ableton που σε λίγο καιρό, εάν δεν ασχολείσαι με εγγραφές, θα ασχοληθείς! Όσο για τα είδη μουσικής που παίζεις θα σε καλύψει πλήρως με τους "ήχους" του. Από ρεμπέτικα με τον Twin reverb μέχρι heavy metal με τους super sonic, marshal, messa, Peavey 5150 κ.τ.λ.  Έχω παίξει με drummer 20 χρονών (παίζει ρόλο η ηλικία..... ;D ;D ;D ) και ακουγόμουν... :o ;D . Καλύτερος βέβαια ο ii με το 12αρη του μεγάφωνο και τα 20 περισσότερα watt, αλλά την συγκεκριμένη στιγμή δεν νομίζω ότι τον χρειάζεσαι, όταν "ξεφύγεις" πας για λάμπα!  Το ξέρω ότι ακούγομαι υπέρ το δέον ενθουσιασμένος με τον φεντεράκο, αλλά εάν τον άλλαζα πάλι αυτόν θά'παιρνα....   Μην ξεχνάς όμως ότι μιλάμε πάντα για ενισχυτή σπιτιού.

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 20/08/17, 13:34 »
cigaret13 ευχαριστω για την απαντηση σου και μονο που λες οτι τον εχεις 6 χρονια και σε καλυπτει αυτο μου ακουγεται καλο
βεβαια παιζει ρολο τη ζηταει καθενας να κανει.
Εγω παντως θελω να ξεκινησω να γρατζουναω ετσι για το κεφι μου και οτι ερθει στη πορεια.
Επειδη ειμαι και φαν της κατασκευης εφτιαχνα πλακετες και ενισχυτες μονος μου στα δεκαεπτα μου και σκεφτομαι καποια στιγμη στο μελλον να ξανασχοληθω με κατασκευες και ηλεκτρονικα αλλα και σε επιπεδο οργανου.
Στην αρχη σκεφτομουν να παρω με τα ιδια λεφτα μια ακουστικη αλλα ενα φιλαρακι μουσικος που του εχω δωσει τη κιθαρα κανα χρονο τωρα ετσι για να τη σεταρει και να τη γρατζουναει μιας και παιζει μπασο αυτη τη περιοδο μου λεει αφου την εχεις  που την εχεις παρε εναν ενισχυτη και ξεκινα.
Ετσι μπηκα ξανα στην αναζητηση.
Οσο για την ηλικια δεν το συζητω μακαρι να ειχα στα δεκαοχτω μου την προσβαση στη πληροφορια που εχουν οι πιτσιρικαδες σημερα θα εκανα παπαδες.
Σιγουρα το 12αρη το ηχειο ειναι καλυτερο αλλα ειπαμε σε διαμερισμα ποσο να τον ανοιξεις και αφου εχουμε και την τεχνολογια με προγραμματα και υπολογιστες νομιζω οτι ο συγκεκριμενος θα με καλυψει ανετα[size=78%].[/size]
Οσο για λαμπατο δεν το συζητω σαν τον ηχο της δεν υπαρχει το πως σου χαιδευει το αυτι αλλα αυτο ειναι κατι για το μελλον.
Και παλι σε ευχαριστω για την απαντηση σου


Βασιλης
 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 20/08/17, 14:00 »
Μια χαρά είναι ο Mustang για το σπίτι.
Κατ' εμέ, μεγάλο Value For Money.

Παράθεση
Επειδη ειμαι και φαν της κατασκευης εφτιαχνα πλακετες και ενισχυτες μονος μου στα δεκαεπτα μου και σκεφτομαι καποια στιγμη στο μελλον να ξανασχοληθω με κατασκευες και ηλεκτρονικα

Κάποια στιγμή στο μέλλον, φτιάξε έναν λαμπάτο και θα είσαι κομπλέ  ;D

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 20/08/17, 15:04 »
Μια χαρά είναι ο Mustang για το σπίτι.
Κατ' εμέ, μεγάλο Value For Money.

Παράθεση
Επειδη ειμαι και φαν της κατασκευης εφτιαχνα πλακετες και ενισχυτες μονος μου στα δεκαεπτα μου και σκεφτομαι καποια στιγμη στο μελλον να ξανασχοληθω με κατασκευες και ηλεκτρονικα

Κάποια στιγμή στο μέλλον, φτιάξε έναν λαμπάτο και θα είσαι κομπλέ  ;D


Αυτο σκεφτομαι και εγω οτι ειναι τιμια επιλογη για τα λεφτα του
Οσο για λαμπατο ειναι στο πολυ μελλον ειπαμε θα ξεκινησω παλι απο το μηδεν τη κιθαρα οποτε εχω δρομο μπροστα μου;D
βεβαια ο θειος μου τον οποιο χασαμε οταν ημουν 12 χρονων ηταν κατασκευαστης μπουζουκιων και δεν ηξερε να παιζει και πολυ καλα αλλα αγαπουσε τη δουλεια του και μαλιστα ακομα και σημερα σε αναλογο φορουμ συζητανε για τα οργανα που εφτιαχνε.
Ετσι και εγω μου αρεσει να ασχολουμε με πολλα απλα αλλα τα αφησα πισω μου,αλλα στη μεση (βλεπε οικογενεια καριερα κριση διαζυγιο) και ετσι θελω να ασχοληθω ξανα με παλιες αγαπες
Αυτο το καιρο ειμαι και σε αναζητηση καποιου χωρου για να βαλω τα εργαλεια μου
ασχολουμαι με ξυλουργικα και οχι μονο το λεει και το ονομα handyman οποτε στα σχεδια μου ειναι και κατασκευες
γυρω απο την κιθαρα και δεν ξερεις που θα με βγαλει οπως λεει και ο ποιητης σημασια εχει το ταξιδι και οχι η ιθακη.


Βασιλης 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 20/08/17, 17:04 »
Καλο το ταξιδι,αλλα το θεμα ειναι η ιθακη.Δηλαδη ο στοχος.Αν ριξεις ιδρωτα και αντι για ιθακη βγεις σε κανα "κουτσοχορι",να βρασω και ταξιδι και ολα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 20/08/17, 17:37 »
Καλο το ταξιδι,αλλα το θεμα ειναι η ιθακη.Δηλαδη ο στοχος.Αν ριξεις ιδρωτα και αντι για ιθακη βγεις σε κανα "κουτσοχορι",να βρασω και ταξιδι και ολα


Φιλε saved η ιθακη για τον καθενα σιγουρα διαφερει αλλα στα 44 μου και εχοντας περασει απο διαφορα επαγγελματα αλλα και πρωσοπικα μονοπατια
τεχνολογικα και μη αν βγεις στο κουτσοχωρι οπως λες και εισαι γεματος εμπειρειες το κουτσοχωρι μπορει να ειναι και ο προσωπικος παραδεισος του καθενος
ετσι και αλλιως δεν περιμενω στα 44 μου να κανω καριερα με τη κιθαρα ουτε να γινω μουσικος αλλα να μαθω να την γρατζουναω και παλι και να μπορω να διασκεδαζω σε καμια παρεα με καλο κρασι και κουβεντουλα
τωρα αν στη πορεια μου προκυψει κατι αλλο δεν ξερω αυτη ειναι και η μαγεια του ταξιδιου.
Αν εχεις καποια αποψη για τον συγκεκριμενο ενισχυτη η εχεις να προτεινεις καποιον αλλο θα το εκτιμουσα.


Φιλικα Βασιλης

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 20/08/17, 20:01 »
Φιλε μου,δεν εχω καμια αποψη γενικα για ενισχυτες κιθαρας.Απλα με αυτο που ειπα σκεψου πχ καποιον που ξεκιναει στιβο.Σκοπος του δεν ειναι να δει πως γινωντε οι προπονησεις ουτε να μαθει να κανει σοστη διατροφη.Σκοπος του ειναι στο τελος της σεζον να ειναι καλυτερος απο οτι ηταν στην αρχη,λαι οχι εκανε το 100αρι σε 2 λεπτα και μετα 1'50" αρα οκ αλλα να ειναι σε καποια ορια απιδεκτα μεσα.
Πχ σκεψου να φτια ξεις μια κιθαρα και μετα να μην παιζει γιατι εχει πολλα λαθη.Ε να το κανω τι;η μετα 2 χρονια να μαθεις μονο 1 συγχορδια.Παλι δωρο αδωρο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 20/08/17, 22:34 »
Φιλε saved


Δεν θα διαφωνησω οτι πρεπει να βαζεις στοχους και το παραδειγμα σου με το στιβο αν καποιος θελει να ασχοληθει πρεπει να τον νοιαζει
και η διατροφη του και η φυσικη του κατασταση ειναι και αυτοι παραγοντες που θα φερουν ενα καλο αποτελεσμα.
Οσο το να φτιαξεις μια κιθαρα η εστω ενα οργανο και αυτο να μην παιζει καλα γιατι εχει πολλα λαθη και αυτο καλο ειναι (αυτο ειναι μεσα στο ταξιδι)
αρκει να εχεις ορεξη να ψαξεις να βρεις τα λαθη σου και να τα διορθωσεις στην επομενη κατασκευη.
Τωρα το ποσο θα μου παρει να μαθω να παιζω εξαρταται απο τον παραγοντα χρονο που δυστηχως εχω ελαχιστο ελευθερο με δυο δουλειες και οικογενειακες υποχρεωσεις.
Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν με νοιαζει γιατι θελω να κανω το κεφι μου.
Ετσι μπηκα στο φορουμ και ρωταω γιατι θα σου πω καποια παραδειγματα για να καταλαβεις τι εννοω.
Οταν αγορασα την κιθαρα πριν πολλα χρονια δεν ειχα την ενημερωση που υπαρχει σημερα οποτε με τα πενηντα χιλιαρικα που εφαγα τα αυτια του πατερα μου
μηνες για να μου τα δωσει πηγα στο μαγαζι τη διαλεξα μονος μου και επειδη ελεγε floyd rose patend tremolo ενθουσιαστηκα απο τα λιγα που ηξερα και βλεποντας
του κιθαριστες απο τα συγκροτηματα που ακουγα να παιζουν με κιθαρες βεβαια πολυ ανωτερες ειπα δεν μπορει θα ειναι σουπερ αποτελεσμα οποτε το χρησιμοποιησα
το γα....νο δεν γυρναγαι ποτε πισω στη σωστη θεση καποια στιγμη θα το αλλαξω και θα βαλω εναν σκετο καβαλαρη χωρις τρεμολο.
Φαντασου λοιπον να ειχα τοτε ενα εργαλειο οπως σημερα δηλαδη το φορουμ και να μπορουσα να ρωτησω αλλους συνανθρωπους μου που θα ειχαν καποια εμπειρια
σιγουρα θα επαιρνα κατι καλυτερο.
Ετσι λοιπον ρωταω για ενισχυτη για να μην παω να παρω τον πρωτο που θα βρω και μετα μου βγει χαλια αλλα κατι που θα μπορω σε βαθος χρονου να απολαυσω.
Και ενα παραδειγμα ετσι για να γελασεις απο καποιον αλλο ηταν εκεινες τις εποχες που σπαγαμε το σβερκο μας στο headbanging στο χωρις ανασα και αλλου
ολοι μας θελαμε να παιζουμε κιθαρα να φτιαξουμε συγκροτηματα κλπ πηγε λοιπον καποιος σε ενα καταστημα με μουσικα οργανα μπηκε μεσα και χωρις να ρωτησει
λεει στο πωλητη θελω αυτη τη μεγαλη ηλεκτρικη κιθαρα μαντεψε γυρισε στο σπιτι με ενα μπασο  ;D
απλα επειδη ειδε ποιο μεγαλο το μεγεθος θεωρησε οτι θα ειναι καλυτερες απο τις κιθαρες που ειχαν αγορασει οι φιλοι του [/size]τωρα αν εγινε ενας καλος μπασιστας δεν το ξερω.
[/size]Ετσι λοιπον επειδη στο παρελθον την εχω πατησει απο αγορες και ενθουσιασμο το ταξιδι μου μεχρι τωρα με εχει μαθει να πηγαινω ποιο προσεκτικα τωρα σε τη Ιθακη θα φτασω αυτο ειναι κατι που δεν μπορω να το ξερω αλλα ο στοχος μου ειναι να αγιρασω κατι που θα μεινει για χρονια και να εχει δυνατοτητες.

[/size]Αυτα απο εμενα και συγνωμη αν μακρυγορω και φορτωνο το θεμα μου με φιλοσοφιες

[/size]Παντα φιλικα
[/size]Βασιλης

[/size]Υ.Γ. μπορει να μου πει καποιος γιατι μου βγαζει στο κειμενο σε καποια σημεια αγκυλες με τη λεξη size

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 20/08/17, 22:45 »
Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν με νοιαζει γιατι θελω να κανω το κεφι μου.

Τα είπες όλα σε 1 πρόταση.

Αν σε ευχαριστεί (που προφανώς θα σε ευχαριστεί, αλλιώς δεν θα το έψαχνες), do it.

Κι εγώ με ότι ασχολούμαι είναι γιατί μου αρέσει εμένα. Είτε είναι κιθάρα, είτε φωτογραφία, είτε οτιδήποτε.
Δεν έχω (και δεν θέλω) να αποδείξω το παραμικρό, σε κανέναν... Δεν υπάρχει λόγος.

Αν τώρα αυτό -το οτιδήποτε- που κάνεις σε γεμίζει, ε μην ανησυχείς, θα γίνεις καλύτερος.

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 20/08/17, 23:15 »
  Και για να ξαναγυρίσουμε στο on topic.... ::)  Εάν μπορείς δες και άκου τον Blackstar ID:Core Stereo 40 V2   [/size]https://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_stereo_40_v2.htm   καλύτερος από τον fender, 70 Eu ακριβότερος αλλά το αξίζει! Έπαιξα σε αυτόν πριν 3 μήνες σε σπίτι γνωστού και έπαθα πλάκα....Δεν ξέρω εάν στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή σου αξίζει την διαφορά σε χρήματα, αλλά αν τον ακούσεις δεν γυρνάς πίσω! Είχα την εντύπωση ότι έπαιζα σε λάμπα..., δυναμικές, ήχος καρμπόν από γνωστούς ενισχυτές και πιο "αληθοφανή" εφφέ απ'τον Mustang.

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 21/08/17, 01:52 »
Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν με νοιαζει γιατι θελω να κανω το κεφι μου.

Τα είπες όλα σε 1 πρόταση.

Αν σε ευχαριστεί (που προφανώς θα σε ευχαριστεί, αλλιώς δεν θα το έψαχνες), do it.

Κι εγώ με ότι ασχολούμαι είναι γιατί μου αρέσει εμένα. Είτε είναι κιθάρα, είτε φωτογραφία, είτε οτιδήποτε.
Δεν έχω (και δεν θέλω) να αποδείξω το παραμικρό, σε κανέναν... Δεν υπάρχει λόγος.

Αν τώρα αυτό -το οτιδήποτε- που κάνεις σε γεμίζει, ε μην ανησυχείς, θα γίνεις καλύτερος.


Ακριβως αν κανεις αυτο που σε γεμιζει δεν σε νοιαζει να γινεις κατι καποιος για τους αλλους αλλα να περνας καλα και να γελας.


Την πρωινη μου δουλεια την κανω και δεν με ευχαριστει αλλα πρεπει να πληρωνονται και οι λογαριασμοι και επειδη τα γ....α τα λεφτα δεν φτανουν
ετσι οπως ειναι η κατασταση εχω επηλεξει να εχω και τη δικια μου δουλεια τα απογευματα που ειναι κατι που το κανω με ευχαριστηση και δεν με πειραζει
να δουλευω και μεχρι της 12 το βραδυ.
Ετσι ειπα να κανω και κατι που αφησα πισω πολλα χρονια πριν να αρχισω να γρατζουναω τη κιθαρα μου ξανα
ετσι για να χαμογελαω περισσοτερο.


Να σαι καλα vegos καλο βραδυ.

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 21/08/17, 02:01 »
cigaret13 καλος και αυτος φαινεται αλλα ειναι πανω απο το μπατζετ βλεπεις ερχεται Σεπτεμβριος και ξεκιναν και τα σχολεια
αν εχεις παιδι παιδια καταλαβαινεις αν και δεν βιαζομαι να παρω τον ενισχυτη την αλλη βδομαδα
θα τον εχω και αυτον στα υποψιν το οτι δεν εχει υποδοχη για ποδοδιακοπτη πειραζει δεν ξερω αν χρειαζεται η οχι ενω ο Fender εχει


Σε ευχαριστω για την απαντηση και καλο βραδυ

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #13 στις: 21/08/17, 10:14 »
 Σε καταλαβαίνω απόλυτα Βασίλη, είμαι ομοιοπαθής! Απλώς σκέφτηκα σαν κιθαρίστας.... ::) :P  Λίγο καλύτερο-ακριβότερο ακόμα, λίγο ακόμα... και ο πήχης ανεβαίνει σε δυσθεώρητα ύψη σε εξοπλισμό που, εκ των πραγμάτων, δεν χρειαζόμαστε....Πάντως εάν πάρεις τον Mustang μην αγοράσεις τον ακριβούτσικο ποδοδιακόπτη του.  Κουτάκι, βύσμα, διακόπτης ποδιού on-off, καλώδιο κιθάρας και βουαλά!    http://aronimus.com/?p=717
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/17, 10:22 από cigaret13 »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #14 στις: 21/08/17, 11:34 »
cigaret13 καλος και αυτος φαινεται αλλα ειναι πανω απο το μπατζετ

καλως ήρθες Βασίλη.
κοίτα και σε αγγελίες , μεταχειρισμένος θα'ναι εντός budget

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #15 στις: 21/08/17, 18:44 »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα Βασίλη, είμαι ομοιοπαθής! Απλώς σκέφτηκα σαν κιθαρίστας.... ::) :P  Λίγο καλύτερο-ακριβότερο ακόμα, λίγο ακόμα... και ο πήχης ανεβαίνει σε δυσθεώρητα ύψη σε εξοπλισμό που, εκ των πραγμάτων, δεν χρειαζόμαστε....Πάντως εάν πάρεις τον Mustang μην αγοράσεις τον ακριβούτσικο ποδοδιακόπτη του.  Κουτάκι, βύσμα, διακόπτης ποδιού on-off, καλώδιο κιθάρας και βουαλά!    http://aronimus.com/?p=717



cigaret13 παντα θα υπαρχει το καλυτερο για να κανουμε ονειρα και ολο και ανεβαινει ο πηχης ρε γαμοτω και σημαινει φραγκα
και ειπα καποτε στη μανα μου γιατι δεν παντρευτηκες εναν εφοπλιστη αντι το πατερα μου και μου ειπε τι να σου κανω ειχε τελειωσει η σοδεια τους
οταν παντρευτηκα και δεν προλαβα ;D
Οσο για τον ποδοδιακοπτη καλα ψαχνουν για μα....ες εκει στη Fender ακου εκει για κατι που τους κοστιζει 10 λεπτα να στο πουλανε 30 ευρω και αντε οταν δεν
υπηρχε η Κινα να το καταλαβω αλλα τα μεροκαματα Αμερικη εισαγωγη κερδος χονδρεμπορα,λιανεμπορα,κλπ.
Σιγουρα αν χρειαστει θα φτιαξω εναν μην σου πω οτι οταν θα ανοιξω τα κουτια με τα ηλεκτρονικα υλικα που ψωνιζα σαν τρελλος οταν ημουν πιτσιρικας τα εχω σιγουρα.
Σε ευχαριστω παντως για το λινκ




καλως ήρθες Βασίλη.κοίτα και σε αγγελίες , μεταχειρισμένος θα'ναι εντός budget

modfori  ευχαριστω για το καλοσωρισμα θα ριχνω και μια ματια στις αγγελιες ποτε δεν ξερεις αλλα ειναι και αυτη η μαγεια του να παιρνεις κατι καινουργιο
ξερεις να ανοιγεις κουτια συσκευασιες σαν παιδακι κατω απο το δεντρο γιατι οπως λεω στις γυναικες οταν κατηγορουν οτι εμεις οι αντρες μενουμε παντα παιδια
τους απανταω εχετε δικιο απλα μεγαλονοντας αλλαζουμε τα παιχνιδια μας   ;D
Για να ειμαι ειλικρηνης παντως κοιταω και κατι κιτακια με λαμπα αλλα απο οτι καταλαβαινω τα κοστη ειναι αρκετα ψηλα για μενα τη δεδομενη στιγμη
ασε που αμα μπω στο τρυπακι να φτιαξω λαμπα ποτε θα ξεκινησω να γρατζουναω τη κιθαρα αλλα αν δεν κανουμε και ονειρα πως θα προχωρησουμε.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #16 στις: 21/08/17, 19:09 »
Κοιτουσα και εγω κιτακια με λαμπες γιατι εχω την περιεργια να νοιωσω αυτοντι tube magic που λεν και στο χοργιο μ' ομως αλλαξα γρηγορα γνωμη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #17 στις: 21/08/17, 20:11 »
Κοιτουσα και εγω κιτακια με λαμπες γιατι εχω την περιεργια να νοιωσω αυτοντι tube magic που λεν και στο χοργιο μ' ομως αλλαξα γρηγορα γνωμη




Αστα saved με τις τιμες που παιζουν ακομα και στα κιτ πρεπει να αγοραζεις τα υλικα κανα δυο χρονια κοματι κοματι και παλι μιλαμε για κιτ που
δεν ξερεις που θα σε βγαλει αλλα οπως και να το κανουμε ο αναλογικος ηχος ειναι αλλο πραγμα το ιδιο ειναι πχ το βινυλιο με το cd αστα οπως ειπα κανουμε ονειρα
και ποτε δεν ξερεις ετσι κι αλλιως δεν κοστιζουν και μπορεις να κανεις οσα χωραει ο νους.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #18 στις: 21/08/17, 21:24 »
Ειναι πολε βρε αδερφε.Ειναι πολλα που επιρεαζουν και πανε αλισιδα.
Πρωτα πρωτα πρεπει να ξες να παιζεις.Μετα να εχεις ενα οργανο που να μπορει να αποδοσει το 101% (και δεν μηλαω για τα ξυλα,αλλα τα specs του οργανου ΚΑΙ τις χορδες)μετα θες καμπινα που να μπορει να βγαλει πλυθωρα ηχων,και τελος εναν ενισχυτη που να φερνει ολα τα αλλα προς την κατευθηνση που θες.
Οπως και να εχει ομως,ως ανθρωποι ειμαστε πλεονεκτες και παντα θελουμε κατι παραπανω απο αυτα που εχουμε.Το θεμα ομως ειναι να μην ξεχναμε τον κυριο σκοπο.Δηλαδη να βγαζουμε γουστα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #19 στις: 21/08/17, 22:21 »
Φίλε handyman εγώ μάλλον θα συμφωνήσω με τον modfori, γιατί τρία χρόνια αφότου ξεκίνησα πήρα λαμπάτο. Ο λόγος που τον πήρα ήταν ότι τότε πήρα την πρώτη καλή κιθάρα (μία μεταχειρισμένη Gibson Les Paaul Studio) και είδα ότι για να χαρώ πραγματικά ήχο ήθελα και καλό ενισχυτή. Ο πρώτος της πλάκας ενισχυτής που πήρα (60 ευρά) απλά κάθεται και με κοιτά, όπως και ο δέυτερος (ναι, πήρα και δεύτερο ο αθεόφοβος για καλύτερα και δεν ήταν ούτε αυτός λαμπάτος - τσάμπα και αυτά τα λεφτά).


Οκ, αν τα λεφτά είναι σοβαρό θέμα, φαντάζομαι και πάλι θα το ευχαριστηθείς, όμως η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι αν έχεις πολλές κιθάρες μπορείς να παίξεις με όλες και να τις ευχαριστηθείς, αν έχεις πολλούς ενισχυτές απλά παίζεις με τον καλύτερο και οι άλλοι κάθονται. Βέβαια δεν έχω πολλούς καλούς ενισχυτές και μπορεί να κάνω λάθος, διορθώστε με γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. Με κατανόηση όμως, μη με βρει και κανένα GAS ενισχυτών, τον ήπια :-Ρ
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #20 στις: 21/08/17, 22:58 »
Βασικα ειναι το κεφι της στηγμης.
Αλλες φορες παιζεις με την μια κιθαρα γιατι σε τραβαει εκεινη την ωρα,και αλλες με την αλλη.Αν εχεις και πολλους καλους ενισχυτες,το ιδιο κανεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #21 στις: 21/08/17, 23:25 »
Φιλε saved θα συμφωνησω μαζι σου ειναι ολα αλυσιδα και παντα θα θελουμε περισσοτερα ειναι στη φυση του ανθρωπου ετσι εξελισσομαστε
απλα πολλες φορες κανεις συμβιβασμους για διαφορους λογους οποτε προσπαθεις με αυτα που εχεις να πετυχεις το βελτιστο φτανει αυτο να σου
γεμιζει την ψυχη και παντα θα υπαρχει το καλυτερο εκει εξω ετσι για να στη δινει στα νευρα και να ελπιζεις οπως λενε η ελπιδα πεθαινει τελευταια
φτανει να μην λενε τη πεθερα σου ετσι  :roll




Φίλε handyman εγώ μάλλον θα συμφωνήσω με τον modfori, γιατί τρία χρόνια αφότου ξεκίνησα πήρα λαμπάτο. Ο λόγος που τον πήρα ήταν ότι τότε πήρα την πρώτη καλή κιθάρα (μία μεταχειρισμένη Gibson Les Paaul Studio) και είδα ότι για να χαρώ πραγματικά ήχο ήθελα και καλό ενισχυτή. Ο πρώτος της πλάκας ενισχυτής που πήρα (60 ευρά) απλά κάθεται και με κοιτά, όπως και ο δέυτερος (ναι, πήρα και δεύτερο ο αθεόφοβος για καλύτερα και δεν ήταν ούτε αυτός λαμπάτος - τσάμπα και αυτά τα λεφτά).Οκ, αν τα λεφτά είναι σοβαρό θέμα, φαντάζομαι και πάλι θα το ευχαριστηθείς, όμως η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι αν έχεις πολλές κιθάρες μπορείς να παίξεις με όλες και να τις ευχαριστηθείς, αν έχεις πολλούς ενισχυτές απλά παίζεις με τον καλύτερο και οι άλλοι κάθονται. Βέβαια δεν έχω πολλούς καλούς ενισχυτές και μπορεί να κάνω λάθος, διορθώστε με γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. Με κατανόηση όμως, μη με βρει και κανένα GAS ενισχυτών, τον ήπια :-Ρ
mouz σιγουρα οταν εχεις ενα αξιοπρεπες οργανο θες και αναλογο ενισχυτη και η λαμπα ειναι και για μενα το καλυτερο τωρα στη προκειμενη περιπτωση νομιζω
και ας με διορθωσετε αν κανω λαθος με αυτους τους ενισχυτες οπως ο mustang η ο blackstar που προτεινει ο cigaret13 και με μια κιθαρα σαν αυτην που αναφερω οτι εχω θα κανεις καλυτερα το κεφι σου απο το να παρω εναν 10 βατ με 50-60 ευρω και αυτο επειδη ξεκιναω τωρα στη πορεια βεβαια σιγουρα αν ερθει και καλυτερη κιθαρα
θα θελω λαμπα η Les Paul που  αναφερεις ειναι μια απο τις αγαπημενες μου αφου καποτε σκεφτομουν να παρω ενα κινεζικο κιτ ετσι για το σχημα και για την εμπειρια
της κατασκευης αλλα αυτο σε αλλο κεφαλαιο ας ξεκινησω παλι απο την αρχη με τη Aria που εχω και βλεπουμε.
Τωρα αν καταφερεις να εχεις πολλες καλες κιθαρες σιγουρα θα θες και διαφορετικους ενισχυτες αναλογους για να μπορεις να τα συνδιαζεις αλλα και αυτο εχει να κανει
με τη θελει ο καθενας να κανει και που θελει να φτασει.
π.χ οπως ανεφερε και ο saved στα ηλεκτρικα οργανα εν αντιθεση με τα ακουστικα δεν ειναι τοσο τα ξυλα της κατασκευης αλλα αυτα που κουβαλαει σιγουρα η πρωτη μοντα που θα κανω στη κιθαρα μου
θα ειναι να της αλλαξω τον καβαλαρη που εχει με κατι καλυτερο και μετα τα ηλεκτρικα της.
Και καταληγουμε να λεμε οτι παντα θα υπαρχει το κατι παραπανω και να ειναι το επομενο σκαλοπατι.

Υ.Γ. γιατι δεν χρησιμοποιουμε τα μικρα μας ονοματα παντα το αναρωτιεμαι αυτο σε διαφορα φορουμ που παρακολουθω κατα καιρους ετσι απο περιεργεια δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο

Βασιλης     

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #22 στις: 21/08/17, 23:30 »
Φίλε handyman εγώ μάλλον θα συμφωνήσω με τον modfori, γιατί τρία χρόνια αφότου ξεκίνησα πήρα λαμπάτο.

βασικα θα πρέπει να διάβασες τη σκέψη μου γιατί εγώ δε μίλησα για λάμπα.όμως είμαι υπέρ της λάμπας αν τίθεται διλημα μεταξύ αυτής και modeling και αυτό διότι πιστεύω οτι η λάμπα ,με τον καιρό, σε κάνει καλύτερο παίχτη
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #23 στις: 21/08/17, 23:49 »
Φίλε handyman εγώ μάλλον θα συμφωνήσω με τον modfori, γιατί τρία χρόνια αφότου ξεκίνησα πήρα λαμπάτο.

βασικα θα πρέπει να διάβασες τη σκέψη μου γιατί εγώ δε μίλησα για λάμπα.όμως είμαι υπέρ της λάμπας αν τίθεται διλημα μεταξύ αυτής και modeling και αυτό διότι πιστεύω οτι η λάμπα ,με τον καιρό, σε κάνει καλύτερο παίχτη


Δεν ξερω και εγω να σου πω μιας και τωρα θα ξεκινησω οπως ειπα στην αρχη του θεματος
πιστευω με τα λιγα που ξερω σιγουρα αλλο το λαμπατο και αλλο το modeling ισως να βοηθησει καποιον αρχαριο οπως ειμαι εγω να καταλαβω ποιος ηχος μου αρεσει
περισσοτερο ετσι ωστε να κοιταξω μετα για αναλογο ενισχυτη αλλα και παλι ισως να κανω λαθος καποιος με μεγαλυτερη πειρα ας μας δωσει τα φωτα του.
Αλλα για να γινεις καλυτερος παιχτης εχει να κανει με την προσπαθεια που θα ριξεις στη μελετη και ο λαμπατος ηχος σου δειχνει το αποτελεσμα και παλι ισως να κανω λαθος.


Βασιλης

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #24 στις: 22/08/17, 00:14 »

πιστευω με τα λιγα που ξερω σιγουρα αλλο το λαμπατο και αλλο το modeling ισως να βοηθησει καποιον αρχαριο οπως ειμαι εγω να καταλαβω ποιος ηχος μου αρεσει
περισσοτερο ετσι ωστε να κοιταξω μετα για αναλογο ενισχυτη αλλα και παλι ισως να κανω λαθος καποιος με μεγαλυτερη πειρα ας μας δωσει τα φωτα του.
Αλλα για να γινεις καλυτερος παιχτης εχει να κανει με την προσπαθεια που θα ριξεις στη μελετη και ο λαμπατος ηχος σου δειχνει το αποτελεσμα και παλι ισως να κανω λαθος.

ναι το modeling προσφέρει πολλά εφφέ και προσομοιώσεις και απο εκεί μπορείς να βρεις τι σου αρέσει .
όσο για αυτό που είπα οτι η λάμπα σε κάνει καλύτερο παίχτη το στηρίζω στο γεγονός οτι ο λαμπάτος ενισχυτής (ως επι το πλείστον) και δη ο class Α έχει μεγαλύτερη απόκριση στο παίξιμό σου απο κάποιον τρανζίστορ ή μόντελινγκ αναδεικνύοντας τα λάθη σου και κάνοντάς σε να προσπαθείς περισσότερο για να ακουστείς "σωστα" . προσωπική μου άποψη
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
3539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 00:05
από downfall
2 Απαντήσεις
1971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 14:30
από eddiex
13 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 09:36
από stelios-z
11 Απαντήσεις
5315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/13, 17:53
από modfori
15 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/14, 15:02
από mousakas
7 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:21
από Guitar Fan
10 Απαντήσεις
6800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/17, 10:57
από Archangel
1 Απαντήσεις
11408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/18, 15:49
από saved
0 Απαντήσεις
2324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/20, 19:32
από Safestatos
5 Απαντήσεις
3740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/21, 14:57
από Crazy Heart