Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 66106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #177 στις: 10/02/11, 01:38 »
Σύντομα θα φέρει ρύθμιση ο Ρέππας που τη μη πληρωμή θα την βάλει στις παραβιάσεις του Κ.Ο.Κ .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #178 στις: 10/02/11, 11:45 »
Επίσης δεν κόβουμε αποδείξεις για να μην πληρώνουμε ΦΠΑ, δεν πληρώνουμε εισφορές για να μην τρώνε τα λαμόγια, βγάζουμε τα χρήματά μας έξω γιατί είναι άδικο το σύστημα...

http://www.facebook.com/group.php?gid=108634752505980&v=info

http://www.facebook.com/DenPlerono?v=info

Ωρέ αδέρφια, πάντα επαναστάτες ειμανέστεν, απλά τώρα αποκτήσαμε και ιδεολογικό υπόβαθρο...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #179 στις: 10/02/11, 11:48 »
Παρομοια θεματα συγχωνευθηκαν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #180 στις: 10/02/11, 12:21 »
Στα είδη πρώτης ανάγκης, πότε θα γίνει έτσι κάποια αντίδραση, για την υπερκοστολόγηση προϊόντων-υπηρεσιών και λοιπές παρανομίες στο τομέα ?? Να βγω να κάνω και εγώ κάνα νόμιμο ψώνιο!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #181 στις: 10/02/11, 13:44 »
Τι να σε πω καρντάση μ' Χόλι. ??? Όπως έχουν βεβαιώσει λαϊκοί αγωνιστές το σύστημα δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς μεσάζοντες.

Αντίθετα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς πληρωμή ή ακόμα και με πλαστά εισιτήρια. Μόνο που τα γνωστά αντιδραστικά στοιχεία τίθονται ενάντια στην λαϊκή επαναστατική κίνηση των πλαστών εισιτηρίων!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=383515&ct=32

Σε λίγο να δείτε που θα πολεμούν  και την πεμπτουσία του κινήματος και δη την κυκλοφορία πλαστών χαρτονομισμάτων...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #182 στις: 10/02/11, 14:15 »
Προς papou και μονον..

ΚΟΥΡΑΣΗ

Δεν μας εχεις πει ουτε μια φορα τη πραγματικη γνωμη σου για ΜΜΜ και δρομους..Ξεκαθαρα χωρις ρητορειες και ερωτηματα..Πως σου φαινονται οι αλλαγες,αν ειναι δικαιες για τη πλειοψηφια,αν πιστευεις οτι θα αποδοσουν και με ποια κριτηρια αποδοσης και ποια θα πρεπει αν πρεπει να ειναι η αντιδραση του κοσμου..Απλα πραγματακια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #183 στις: 10/02/11, 15:09 »
Νομίζω  (αν όντως έχει βγει νόμος πια) ότι το θέμα έχασε το νόημα του....  η προτροπή σε αξιόποινες πράξεις "δεν πληρώνουμε διόδια", "φοράμε μια κουκούλα και χτυπάμε τράπεζες", "δέρνουμε γριές για να τους πάρουμε την σύνταξη", "δεν αποδίδουμε ΙΚΑ και ΦΠΑ" θα πρέπει να αποφεύγεται (ειδικά δημόσια σε φορουμς κλπ) ακόμα και αν ιδεολογικά θεωρούμε ότι έχουμε το δικαίωμα να μην πληρώσουμε ή να ληστέψουμε ή να δείρουμε ή να παρακρατήσουμε εισφορές. Ειδικά σε φόρουμς που λαμβάνουν μέριμνα ακόμα και για την αποφυγή προτροπών για κατέβασμα της καινούριας εμποριής έκδοσης software για ΠΡΟΠΟ ή το τρίτο τρακ ενός συγκροτήματος από την Νορβηγία ή το μισό δεξί μέρος των στίχων ενός "έντεχνου" λαίκού από τον Ορχομενό.



Ο δε νόμος (ξαναλέω, αν όντως υπάρχει) μπορεί να μας αρέσει/βολεύει/εκνευρίζει ή όχι, αλλά αυτό είναι απλά κουβέντα να γίνεται. Οι νόμοι είναι νόμοι γιατί (πρέπει να) τηρούνται ανεξάρτητα από το αν μας βολεύουν (εκτός και αν μεθοδεύεται κάποια επανάσταση, άρνηση υπακοής, Αίγυπτος και τέτοια)

Συγνώμη που επέστρεψα στο θέμα αυτό, ήθελα να το γράψω σε ένα άλλο (για αυτούς που δε γουστάρουν να πληρώνουν εισητήρια για να μεταφέρονται από δω και από κει με τα δημόσια μέσα και τους βολεύει να τους πηγαίνουν δωρεάν) αλλά ενσωματώθηκε εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/11, 15:23 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #184 στις: 10/02/11, 15:27 »
Μόλις χθές ανακοινώθηκε ότι παραγράφηκε το Βατοπέδι.. και αντί να βγούμε στους δρόμους και να τους τα κάνουμε λίμπα, πέρασε στα ψιλά γράμματα, και καθόμαστε και συζητάμε για τα διόδια..
Ήθελα να ήξερα, υπάρχει παραγραφή χρόνου για τα εγκλήματα?
Σας είχε έρθει ειδοποιητήριο να πληρώσετε περαίωση για 10 χρόνια πριν, ή όχι, γιατί εμένα μου είχε έρθει..
Πως λοιπόν εγκλήματα κατά του δημοσίου συμφέροντος παραγράφονται λόγω πενταετίας και όλα τα άλλα ισχύουν?
Πότε θα πάψουμε να ασχολούμαστε με τις πενταροδεκάρες που μας έχουν μείνει και θα πιάσουμε από τον λαιμό όλους αυτούς που φάγανε ότι πληρώναμε στα ταμία 20 χρόνια τώρα και θα τους βάλουμε φυλακή?..
Όσο αποκοιμόμαστε να συζητάμε για τα διόδια και τα εισητήρια, μας διαφεύγουν οι εγκληματίες και τα δισεκατομμύρια, κύριοι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #185 στις: 10/02/11, 17:21 »
Ανδριανε, κατα τη γνωμη μου, ο λογος που γινεται τοση φασαρια γυρω απο τα διοδια, περαν της οποιας ορθοτητας του πραγματος, ειναι οτι ο κοσμος προσπαθει και θελει να δει οτι εχει πετυχει μια μικρη νικη ενατιον της οικονομικης εξουσιας που παντα καταφερνει να εχει το ατιμωρητο (πχ. βατοπεδιο), ωστε να παρει το θαρρος  για μεγαλυτερες διεκδικησεις.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #186 στις: 10/02/11, 19:25 »
Καλά παππού, αυτό με τα πλαστά, έχει παραπάει !! Αφού λέει κάνουνε κόπιες πλαστών εισητηρίων αλλά και χαρτονομισμάτων, αρίστης ποιότητας! Ήδη μπορεί να μη ξέρουνε ποιο είναι το πλαστό και ποιο το κανονικό! Ακόμη και τα μηχανάκια που έχουν προμηθεύσει την αγορά, δε μπορούν να βρούνε άκρη. Αν μάλιστα, κάνεις το λάθος και το πας σε μια τράπεζα ή στον ανάλογο οργανισμό για αλλαγή, μπορεί και με ένα τηλεφώνημα να σε μπουζουριάσουνε! Είναι απόφαση της στιγμής. Κάποτε το τόλμησα, άκουσα την άποψη του ταμεία τραπέζης και το έσκισα. Όχι γιατί μου απόδειξε κανείς ότι είναι πλαστό, αλλά κατάλαβα, ότι 1 δεν έχουν όρεξη να ασχοληθούνε, 2 δεν έχουν όρεξη να το αλλάξουν, 3 ούτοσιάλλος και το λίγο που ασχοληθήκανε, είπανε ψέμματα, 4 δεν γούσταρα να το πασσάρω σε κάποιον άλλο. Οπότε λέω, ας γίνουνε 20 ευρουλάκια χαρτοπόλεμος, στο κάλαθο των αχρήστων. Σε μερικές καταστάσεις, για να μην πω στις περισσότερες, μου φτάνει να μου φέρουν αναγούλα οι άνθρωποι. Ευτυχώς, είχα πληροφορηθεί από το ίντερνετ, για διάφορες σχετικές καταστάσεις.
Πότε πιάσανε τελευταία φορά κάποιον παραχαράκτη υψηλής ποιότητας ?? Μάλλον σχεδόν αυτό που κάνουνε οι Αμερικάνοι "νόμιμα", κάποιοι άλλοι το κάνουνε παράνομα, για να υπάρχει ισορροπία.
 
Δε ξέρω παππού, αν μπορούν να βγουν οι μεσάζοντες εντελώς από τη μέση, αλλά μπορεί να πέσει ανάλογος έλεγχος και βούρδουλας, ώστε να συμμορφωθεί πολύ η κατάσταση.
 
Αδρ1ανέ, χιλιοειπωμένα και πολύ σωστά. Όχι μόνο τιμωρήστε, αυτούς που έχουν κάνει τα μεγάλα εγκλήματα, αλλά κυρίως τιμωρήστε αυτούς. Συνήθως εφαρμόζεται η τεχνική, πονάει δόντι, βγάζει μάτι, μάλιστα τυχαίνει το μάτι να μην είναι του ανθρώπου που έχει το πρόβλημα στο δόντι!
Δε θα σε ρωτήσω αν πλήρωσες την περαίωση, αλλά μήπως ξέρεις αν κάποιος, ύστερα από τη συζήτηση του με κάποιο λογιστή την πλήρωσε, ή έστω περάσε από την Εφορία ??
 
Κατάλαβα γιατί είσαι monoxeiras....κάποτε έκανες τα ίδια, σου κόψανε το χέρι και έβαλες μυαλό.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/11, 19:35 από Απόλλων »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #187 στις: 10/02/11, 20:13 »
Παιδια μην τα βαζετε ολα στο ιδιο καζανι, αλλο πραγμα το να μην πληρωνει καποιος τα παρανομα διοδια (απ'οτι διαβαζω απο αρθρα νομικων, ειναι παρανομα ετσι οπως ειναι οι συμβασεις, και μετα βαλτε π.χ. Αθηνων-Κορινθου, τελειωμενο εργο, εδωσαν τη διαχειρηση σε ιδιοτες, εχει ανεβει 1,10 ευρω η τιμη απο τοτε,κορο'ι'δια), και αλλο πραγμα να μην πληρωνει τα νομιμα εισιτηρια στα ΜΜΜ, ακομα και αν προσωπικα καποιος μπορει να τα θεωρει υπερογκα.

υ.γ. Οπως τα λεει ο Αδριανος ειναι, αλλα ακομα και αν συζηταμε την παραγραφη αντι να δρουμε, κατι ειναι, σιγα-σιγα ανοιγουν τα ματια του κοσμου στο τι συμβαινει σε αυτο το κρατος και ελπιζω καποια στιγμη να δει πισω απο μικροκομματικες και προσωπικες σκοπιμοτητες (που μακροχρονια κατα του ειναι) και να δρασει αναλογα.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/11, 20:14 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #188 στις: 10/02/11, 20:55 »
http://wp.me/pPn6Y-67V
Kαι μια ωραια απαντηση
 
Παράθεση
Ο τζαμπατζής θα κρυφτεί. Θα προσπαθήσει να περάσει στη ζούλα. Θα   ανακατευτεί με το πλήθος για να μην τον πάρουν χαμπάρι. Κι αν γίνει   τσακωτός θα παριστάνει τον ανήξερο, θα κλαφτεί ή θα επιχειρήσει να   μεταφέρει την ευθύνη στον άλλον, τον διπλανό του, τον άγνωστο: «Δε φταίω   εγώ, αυτός με παρέσυρε». Το κυριότερο όμως: ο τζαμπατζής που ανήκει   στην άρχουσα τάξη θα φτιάξει το νόμο εκείνο που θα νομιμοποιήσει την   παρανομία, την ανηθικότητα και την ξετσιπωσιά του.
Παρατηρείτε τίποτε από όλα αυτά στο κίνημα «Δεν πληρώνω»; Ο κόσμος   έχει δηλώσει επανηλειμένα ότι δεν κρύβει ούτε το πρόσωπό του, ούτε την   πινακίδα του αυτοκινήτου του.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #189 στις: 10/02/11, 21:31 »
Τσ, τσ, τσ, τσ.... Kiratzo... δεν το περίμενα αυτό από εσένα!!! Εντάξει, από τον Μονόχειρα θα το περίμενα, νέος στην παρέα, αλλά από εσένα? ??? Με θλίβεις φίλε μου... Τόσες συζητήσεις του παρελθόντος ξεχάστηκαν?

Όπως  έχουμε ξαναπεί στην Ελλάδα έχουμε ημιεφαρμογή των νόμων. Αυτό ισχύει  για όλους και δεν έχει καμμία σχέση με την Εθνικότητα, την Παιδεία, και  την κοινωνία στην οποία μεγάλωσε κανείς. Είναι ένα σύστημα που  ταιριάζει σε ελεύθερους ανθρώπους. Κανονικά θα έπρεπε να είμαστε  περήφανοι γι αυτό και να το εξάγουμε, όχι να μεμψιμηρούμε. Η μόνη  προϋπόθεση είναι ότι θα πρέπει οι άνθρωποι να είναι πραγματικά  ελεύθεροι με την ευρεία έννοια του όρου. Ελεύθεροι και από εξαρτήσεις  δηλ.

Τα έλεγα τότε αλλά μου κολλάγατε όλοι, όπως και τώρα. Τώρα όμως υπεραμύνεστε των παλαιοτέρων θέσεών μου. Εγώ φταίω που είστε βραδυφλεγείς?


Χόλι, θέλω να με βοηθήσεις αν μπορείς δια να ποιήσουμε το μανιφέστο του fake, κι εσύ μονόχειρα. Κάτι σαν τους νέους Μαρξ και Ενγκελς... 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #190 στις: 10/02/11, 21:41 »
Μετράει να κάνω μια ήπια αντίσταση και να πληρώνω μαθητικό εισητήριο αντί ολόκληρου? Να μην μπω και φυλακή, να έχω να λέω και στην παρέα ότι αντιστάθηκα το κατά δύναμιν και εγώ, να μη με λένε χαλβά?


Και μια καινοτόμα, ακριβοδίκαιη ιδέα: Ζυγαριά στην είσοδο. Εισητήρια στα ΜΜΕ ανάλογα με το βάρος του επιβάτη. Ο καλοζωισμένος να πληρώνει τα μεταφορικά των κιλών του! Αλλάζουμε τον κόσμο σήμερα!




« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/11, 21:53 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #191 στις: 10/02/11, 22:27 »
Μου απαντησες τωρα papou?Ok..

Συνεχιστε με χολη και εξυπναδες..Ριξτε και καμια καταρα στους δικους σας..Πειτε και καμια μεγαλοπνοη ιδεα περι ελευθερια εφαρμογης των νομως και τετοια καλα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #192 στις: 11/02/11, 00:47 »
Με κάθε σεβασμό στην κρίση των mods, συμφωνώ απόλυτα με Jezus ότι δεν δικαιολογείται η συγχώνευση των θεμάτων, καθώς δεν έχουν τόση σχέση το κίνημα "Δέν πληρώνω" με την αντίδραση στις αυξήσεις των εισιτηρίων στα ΜΜΜ. Από τη μία, ιδιωτικές εταιρίες (πλην 3-4 δημοσίων σταθμών) εισπράττουν διόδια και υπάρχει μία συζήτηση για τη νομιμότητά τους. Από την άλλη, η κυβέρνηση επιβάλλει αυξήσεις σε δημόσιες ή/και επιδοτούμενες/διαχειριζόμενες από το κράτος επιχειρήσεις (ΗΣΑΠ, Τραμ, ΟΣΕ, ΕΘΕΛ) στα πλαίσια της αναδιάρθρωσης των αστικών συγκοινωνιών. Όσο και αν υπάρχει σύγχυση, τόσο στα τηλεοπτικά παράθυρα, όσο και στο χάος των blogs και των φόρουμ, είναι δύο διακριτά ζητήματα. Το ότι ο κυβερνητικός εκπρόσωπος αποκάλεσε "τζαμπατζήδες" τους αντιδρώντες και στα διόδια, και στις αυξήσεις στα εισιτήρια, και τους έβαλε όλους αυτομάτως σε ένα καζάνι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουμε κι εμείς.

Αυτά επί του διαδικαστικού του θέματος (συγχώνευση θεμάτων εδώ στο φόρουμ). Επί της ουσίας, η κυβέρνηση φαίνεται να βρίσκει τρόπο να ταχθεί ξεκαθαρα στο πλευρό των εταιριών εκμετάλλευσης των διοδίων, μέσω του νομοσχεδίου που είναι στο στάδιο της διαβούλευσης, αν δεν κάνω λάθος, και προβλέπει ποινικές κυρώσεις για μη καταβολή διοδίων. Αν το νομοσχέδιο γίνει νόμος του κράτους, δυστυχώς λήγει η συζήτηση περί νομιμότητας, εκτός αν κάποιος/κάποιοι καταφέρουν να φτάσουν έως το Συμβούλιο της Επικρατείας και πετύχουν απόφαση που να κρίνει τον νόμο αντισυνταγματικό. Δεδομένης της προϊστορίας παρόμοιων υποθέσεων, προσωπικά είμαι απαισιόδοξος για αυτή την προοπτική. Βλέπω με συμπάθεια το κίνημα, αλλά διαφωνώ με σειρά τακτικών. Επίσης με εκνευρίζει η υπερβολική βεβαιότητα περί παρανομίας/αντισυνταγματικότητας κλπ. των διοδίων, όταν αυτή η βεβαιότητα δεν βασίζεται σε έγκυρη νομική ανάλυση αλλά σε ένα κατεβατό από links αμφιβόλου προέλευσης (δεν κατηγορώ κανέναν σε αυτή τη συζήτηση, αναφέρομαι γενικά και πάλι στο χάος της ελληνικής "blog-όσφαιρας").

Υ.Γ. pappous, συγγνώμη, αλλά στον Kiratzoharris ή κι εγώ δεν κατάλαβα τι απάντησες, ή πράγματι δεν απάντησες. Η ερώτηση ήταν:

Πως σου φαινονται οι αλλαγες,αν ειναι δικαιες για τη πλειοψηφια,αν πιστευεις οτι θα αποδοσουν και με ποια κριτηρια αποδοσης και ποια θα πρεπει αν πρεπει να ειναι η αντιδραση του κοσμου..Απλα πραγματακια..
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #193 στις: 11/02/11, 01:51 »
Ο τζαμπατζής θα κρυφτεί.
-- και η χαρά δεν την αφήνει.
 
Θα προσπαθήσει να περάσει στη ζούλα
-- ε μια προσπάθεια θα την κάνει.
 
Θα   ανακατευτεί με το πλήθος για να μην τον πάρουν χαμπάρι.
-- Γι΄αυτό είναι το πλήθος, για να μην παίρνει χαμπάρι ο ένας τον άλλο. Αν υπήρχε οργάνωση, θα τον έπαιρνε πρώτα το πλήθος..χαμπάρι.
 
Κι αν γίνει   τσακωτός θα παριστάνει τον ανήξερο, θα κλαφτεί ή θα επιχειρήσει να   μεταφέρει την ευθύνη στον άλλον, τον διπλανό του, τον άγνωστο: «Δε φταίω   εγώ, αυτός με παρέσυρε».
-- Αν το πλήθος είναι οργανωμένο και πει, δεν φταίω εγώ, αυτοί με παρασύρανε...θα αρπάξει μερικές και για τις μετενσαρκώσεις του.
 
Το κυριότερο όμως: ο τζαμπατζής που ανήκει   στην άρχουσα τάξη θα φτιάξει το νόμο εκείνο που θα νομιμοποιήσει την   παρανομία, την ανηθικότητα και την ξετσιπωσιά του.
-- Όλοι οι υπόλοιποι τζαμπατζήδες, που δεν ανήκουν στην άρχουσα τάξη, ίσως να μην καταφέρνουν να νομιμοποιήσουν το τσάμπα, αλλά
μια χαρά τα καταφέρνουν και παράνομα. Χώρια που σε κάποιο ποσοστό, τη νομιμοποίηση του τζαμπατζία άρχουσας τάξης, κάλλιστα μπορεί να την εκμεταλλευθεί και ένας τζαμπατζίας μη άρχουσας τάξης. Άλλωστε ο τζαμπατζίας, είναι επάγγελμα με αξιώματα. Όσο πιο ψηλά φτάσεις, τόσο πιο τζάμπα.

Παρατηρείτε τίποτε από όλα αυτά στο κίνημα «Δεν πληρώνω»;
-- Δεν το έχω παρατηρήσει το κίνημα δεν πληρώνω, αλλά έχω εκφράσει την άποψη μου σε άλλο θέμα, περί νόμιμου τρόπου, δικαιοσύνης κτλπ.
 
Ο κόσμος έχει δηλώσει επανηλειμένα ότι δεν κρύβει ούτε το πρόσωπό του, ούτε την πινακίδα του αυτοκινήτου του.
-- Αυτό το κάνουν καθημερινά πολλοί τζαμπατζίες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα μέλη του κινήματος είναι τζαμπατζίες.
Το καλύτερο καμουφλάζ με το πλήθος, είναι να μεταμορφωθεί σε πλήθος. Αν φοράνε αυτοί κουκούλα, να φορέσει και ο τζαμπατζής και μάλιστα ίδιου χρώματος. Αν δεν κρύβουνε τίποτα, να μην κρύψει ούτε και αυτός.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #194 στις: 11/02/11, 01:52 »
Συμφωνώ Κιράτζο, ότι αυτό που λέει ο παππούς, δεν είναι ημιεφαρμογή νόμων, αλλά ελευθερία εφαρμογής νόμων. Βεβαίως κάτι τέτοιο σημαίνει, ότι δεν έχουμε νόμους. Διότι ο νόμος εφαρμόζεται υποχρεωτικά. Λανθασμένα λοιπόν χρησιμοποιείται η λέξη νόμος. Όταν λοιπόν, δεν υπάρχουν νόμοι, δημιουργείται ένα σύστημα, διαφορετικής ελευθερίας. Διότι και όταν υπάρχουν νόμοι, υπάρχει ελευθερία αλλά διαφορετικής μορφής. Αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι μπορούνε να είναι πραγματικά ελεύθεροι σε οποιοδήποτε σύστημα.
Υποθέτω βέβαια, πως ο παππούς, όταν λέει ελεύθερος από εξαρτήσεις, το πάει πάρα μα πάρα πολύ μακρυά το σκοινί. Γι΄αυτό άλλωστε αυτός ο τύπος ελευθερίας, ισχύει θέλοντας και μη, αφού αγγίζει την τελειότητα, δεν χρειάζεται κανένα σύστημα, είναι το ίδιο το σύστημα.
Ακριβώς λοιπόν, εξηγεί ο παππούς στο τέλος, πως κρίνει το σύστημα της Ελλάδας. Φτάνει να κάνετε μια απλή ερώτηση.. Είναι ο πληθυσμός της Ελλάδας πραγματικά ελεύθερος, ελεύθερος και από εξαρτήσεις ?? ή τέλος πάντων πλησιάζουνε προς τα εκεί ???
Ο χο χο χο χο! Ξεχάστε το λοιπόν! Ούτε περήφανοι μπορούμε να είμαστε, ούτε να το εξάγουμε! Άσε που μόνο ότι είμαστε άνθρωποι και έχουμε βασικές ανάγκες, είμαστε εξαρτημένοι.
 
Σε ένα πιο προσγειωμένο επίπεδο όμως, το να είσαι ελεύθερος από εξαρτήσεις, είναι κάτι τέτοιο πρακτικά...
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78884.msg644587#msg644587
 
κάτι τέτοιο θεωρητικά
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=43245.msg610847#msg610847
 
Έχει δώσει πολλές φορές απαντήσεις ο παππούς, απλά είναι ο τρόπος του περίεργος, αν και όχι πάντα. Τη προηγούμενη φορά ας πούμε, μου είπε να πουλάω λάδια! χαχαχα! Ήθελε να λαδώνω το κόσμο ο άτιμος!Πως δεν μου είπε να λιπαίνω και τις μπανάνες.
Πάντως αν ρωτήσεις το παππού, πως έχει καταφέρει να είναι όσο γίνεται ανεξάρτητος...σίγουρα έχει κάποιους σοβαρούς λόγους, για να μη σου απαντήσει, όπως και ότι θα εξαρτηθείς από εκείνον, ενώ το θέμα είναι να είσαι ανεξάρτητος.
 
Διαφωνώ βέβαια, στο ότι έχουμε ημιεφαρμογή των νόμων ή ελευθερία εφαρμογής των νόμων.
 
Αν μου τα έλεγες τα ξημερώματα παππού, θα ήμουν πρωιφλεγής! φταίει η ώρα που τα λες!
 
Τι είναι αυτοί οι ξένοι και το fake ?? Να δημιουργήσουμε το ελληνικό κλάνειΧέστο, Φακή, κατά Ναρκς και Τέμπελς.
 
Εγώ πάντως, δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί φουντώσανε τα πνεύματα. Πραγματικά....
 
Μονόχειρα, οι υπέρβαροι πληρώνουνε λιγότερα, γιατί πατάνε καλύτερα οι ρόδες στο δρόμο και προσφέρουν ασφάλεια στους αδύνατους. Αν το λεωφορείο δεν έχει τουλάχιστο 4 υπέρβαρους, δεν θα ξεκινάει. Ξέχνα το μαθητικό σου εισητήριο, ήδη σου λείπει ένα χέρι, πράγμα που σημαίνει ότι μειώνεις ως μη ακέραια μονάδα το συνολικό βάρος του λεωφορείου. Θα πάρεις ειδικό εισητήριο για ανάπηρους, που είναι το ακριβότερο από όλα.
 
Θέμο έχει τόσα σημαντικά και σοβαρά ποστ ο παππούς κατά τη προσωπική μου γνώμη, που έχει δώσει πάρα πολλές φορές απαντήσεις.
Τα παραπάνω που λέω, είναι μια σταγόνα, στον ωκεανό.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #195 στις: 11/02/11, 11:52 »

 
Ο κόσμος έχει δηλώσει επανηλειμένα ότι δεν κρύβει ούτε το πρόσωπό του, ούτε την πινακίδα του αυτοκινήτου του.
-- Αυτό το κάνουν καθημερινά πολλοί τζαμπατζίες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα μέλη του κινήματος είναι τζαμπατζίες.
Το καλύτερο καμουφλάζ με το πλήθος, είναι να μεταμορφωθεί σε πλήθος. Αν φοράνε αυτοί κουκούλα, να φορέσει και ο τζαμπατζής και μάλιστα ίδιου χρώματος. Αν δεν κρύβουνε τίποτα, να μην κρύψει ούτε και αυτός.
Aφου δεν εχεις ασχοληθει με το κινημα οπως λες αστο να παει στην ευχη του Θεου..
Πινακιδα δεν κρυβει κανεις γιατι τοτε μπορει να επεμβει η τροχαια.Προσωπο επισης κανεις εκτος και αν ηταν κανενας οδηγος ραλλυ με κρανος(επειδη κανουμε και χιουμορ)..Οταν περασα εγω η ευγενικη κοπελα μου ειπε οτι θα μου φωτογραφισουν την πινακιδα.Την αφησα.Και στην ουσια εγω δεν ανηκω στο κινημα,μια φορα το εκανα οποτε ειμαι τζαμπατζιας(χμ,χμ) αλλα δεν κρυφτηκα..

Τα αλλα περι υποστηριξης του παπου τα ακουω βερεσε.Αν θελει απανταει ο ιδιος συ-γκε-κρι-με-να.Δεν ζητησα ουτε ποιηση,ουτε τις παραβολες του γεροντα.Υποστηριζεις την συγκεκριμενη εκμεταλλευση των δρμων?Υποστηριζεις την συνεχη αυξηση των τιμων?Υποστηριζεις την αντιδραση της κυβερνησης?Υποστηριζεις,αν υποστηριζεις καποιο ειδος αντιδρασης απο τους πολιτες που μπορει ,να μην εχουν λεφτα,να μετακινηθουν?Αναλογες οι ερωτησεις και στα ΜΜΜ.Πες οτι ειμαι βλακας και δεν καταλαβα,μια φορα θα τα επαναλαβει ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #196 στις: 11/02/11, 14:10 »
Τι να πω βρε παιδιά εσείς γνωρίζεται καλύτερα!

Συμπλέω με Όλους σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/11, 14:46 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #197 στις: 11/02/11, 15:29 »
Τι να πω βρε παιδιά εσείς γνωρίζεται καλύτερα!

Συμπλέω με Όλους σας.


Συμπλεω και εγω με ολες τις αποψεις.
Αν κερδισουν οι κινηματιες, φτηνοτερα διοδια για μενα.
Αν τους βαλουν προστιμα και φυλακες, εσοδα για το κρατος και νεες θεσεις εργασιας για μενα.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #198 στις: 11/02/11, 18:04 »
Θες να είσαι Ανεξάρτητος ? θες να καταπολεμήσεις το Ρατσισμό ? Γίνε Ρ.α.τ.σ.ιστής!
 
Ρευστή Ανεξάρτητη Τροποποιούμενη Σύμπλευση!
 
Αυτό που σου ταιριάζει! με σήμα το Μορφέα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #199 στις: 11/02/11, 20:14 »
"ένα ταξίδι η ζωή μας, ενννα καράβι που πλέει μες τα σύνννεφα. Ταξίδι για τ' άγνωστο με βάρκα την ελπίδα"

edit:Διαγράφηκαν οι απαντήσεις στα ποστ που έσβησε ο Mod,  διότι φαίνονταν ξεκρέμαστες.

« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/11, 10:02 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης