Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 65734 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #125 στις: 18/01/11, 01:09 »
Πρώτα από όλα, εκεί που λέει στο τέλος περί φακελώματος, ο τύπος πρέπει να είναι κουκουρούκου εντελώς. Αν είναι δυνατόν, να περίμεναν τα διόδια για να μας φακελώσουνε.
Δεύτερον, το διάβασα ολόκληρο και δεν μου λέει κάτι καινούριο ή κάτι το ιδιαίτερο.
 
Εντωμεταξύ, αυτό το οποίο λες, πως είναι ψέμα, το παρουσιάζεις παρακάτω, ως δική σου υποθετική αλήθεια. Λες και εγώ, αναφέρθηκα στον τρόπο με τον οποίο θα κανόνιζε η εταιρεία το τρόπο πληρωμής της για το έργο. Διόδια λοιπόν, θα ξαναυπάρξουν, εφόσον θέλουμε καλύτερους δρόμους, με το ανάλογο αντίτιμο.Λες να το αναλάβει το Δημόσιο ?? Για να δούμε.
 
Έαν ψάξεις σε ένα ερμηνευτικό λεξικό, τι σημαίνει επαναστάτης, θα δεις, ότι δεν χρειάζεται να αναγορευθεί κάποιος, για να είναι κιόλας.
Το θέμα όμως είναι αν όντως είσαι επαναστάτης, ή ψευτοεπαναστάτης. Ο πρώτος έχει τα κότσια, ο δεύτερος, όπου και όποτε και όσο τον παίρνει.Οπότε με αυτό, σου απαντάω και στο 4, για το τι ακριβώς πράττουν. Όταν με το καλό βγει και η απόφαση του δικαστηρίου, θα δώ ακόμη πιο καλά,πόσα απίδια χωράει ο σάκος και αν θα πληρώνουν ή δεν θα πληρώνουν τα διόδια. Να δω δηλαδή, μέχρι που θα φτάσει η παρανομία τους....να καταπολεμήσουν την παρανομία. Για από κάποιο σημείο και μετά, φυλάμε τον ποπό μας ?
 
Βεβαίως και οι επαναστάτες, δεν είναι ενάντια στους απλούς και τίμιους υπαλλήλους των εταιρειών!! Όμως θα είμαι εγώ εναντίον των επαναστατών, σε περίπτωση που η στάση τους, να μην πληρώνουν τα διόδια, κάψει τους απλούς και τίμιους υπάλληλους της εταιρείας και αφεθούνε ατιμώρητοι, τα μεγαλοκαθίκια, να στήσουνε πάλι γλέντι. Διότι ακριβώς στην ίδια μοίρα με τα μεγαλοκαθίκια θα τους βάλω.
Τα χλωρά λοιπόν,είναι οι υπαλληλίσκοι, τα ξερά τα μεγαλοκαθίκια. Έαν οι επαναστάτες, κάψουν με τη στάση τους τα χλωρά αλλά δεν καταφέρουν να αγγίξουνε τα ξερά, θα είναι για το ΚΑΙΑΔΑ όλοι μαζί, επαναστάτες και ξερά.
Ξαναλέω, όταν σημαδεύουμε ένα λεωφορείο με κόσμο, για να στείλουμε στη κόλαση τους ενόχους, πρώτα από όλα πρέπει να μην έχουμε απώλειες από αθώους πολίτες. Μετά τους πυροβολισμούς, ακόμη κι αν υπάρξουν κάποιες απώλειες αθώων πολιτών, τουλάχιστον θα πρέπει να έχουμε στείλει τους ενόχους, στη Κόλαση. Διότι έαν καταλάθος φας, πόσους αθώους πολίτες και οι ένοχοι τη σκαπουλάρουνε για να ανέβουνε σε άλλο λεωφορείο, καλύτερα να αλλάξεις Χόμπι και να γίνεις ξέρω γω, τραγουδιστής.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #126 στις: 18/01/11, 09:30 »

Και εσυ θα χαρεις Τζερμ?Θα χαρεις που καποιοι αντισταθηκαν επιτελους σε κατι αλλα ''την πατησαν''..
Σκατανθρωπους εχει αυτη η κοινωνια τελικα.

Μου κανει μεγαλη εντυπωση ομως που ακομα και σε ενα καθ'ολα δικαιο αιτημα οπως αυτο να βρισκει τοση γκρινια και αντιδραση.Και δεν εννοω αυτους που φοβουνται τις συνεπειες..


Οχι, πιστεύω ότι περισσότερο προστατεύω κάποιους με το παραπάνω μήνυμα, γιατί γνωρίζεις ότι ακόμα και αν δέν υποστούν κυρώσεις οι ίδιοι, κάποιοι άλλοι θα πληρώσουν τις όποιες απώλειες από τα διόδια.

Πέρα όμως από το καθαρά οικονομικό θέμα... Η νοοτροπία αυτή που καλλιεργείται τελευταία, ότι "όλοι οι πολιτικοί" τα φάγανε οπότε ας τα φάμε και εμείς, ας μην αποδώσουμε φόρους στο κράτος, ας μην πληρώσουμε διόδια είναι πολύ επικίνδυνη. Δείχνει πολιτική ανωριμότητα, καθώς ειναι αλλοπρόσαλλο να απαντάς με παρανομία σε μια παρανομία την οποία εικάζεις. Είστε τόσο σίγουροι ότι τα διόδια είναι παράνομα, ποιός σας το είπε αυτό; Το μόνο που μπορείτε να καταφέρετε με αυτόν τον τρόπο είναι να κάνετε την χώρα περισσότερο μπάχαλο απ'ότι ήδη είναι.

Εκτός των άλλων αυτή η στάση του "δεν πληρώνω" καταντά στο τέλος συνήθεια και κουλτούρα που καθόλου δεν μας τιμά σαν Έλληνες. Αν δεν θές να πληρώσεις φίλε, πάρε ένα ποδήλατο ή ένα αυτοκίνητο που δεν καίει βενζίνη και δεν μολύνει το περιβάλλον και θα σε παραδεχτώ. Πως από την μία μου το παίζεις "ακτιβιστής", "οικολόγος" και "επαναστάτης" και από την άλλη θές να κυκλοφορείς και να κόβεις βόλτες στις εθνικές με το φουγάρο σου; Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο τέλος στην μόλυνση που προκαλείς;

Mακάρι να μπούν και άλλα διόδια και να αυξηθούν και τα τέλη, παράγινε το κακό με τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα. Πολύ ορθά πράττουν.


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #127 στις: 18/01/11, 10:03 »
Δηλαδή η ύπαρξη των διοδίων,τα τέλη κυκλοφορίας,η πανάκριβη βενζίνη,η τερατώδης κίνηση στους δρόμους και οποιαδήποτε άλλη παράληψη υπάρχει σε σχέση με την κίνηση των πολιτών εξυπηρετεί οικολογικούς σκοπούς...
 
....επίσης όπως ανέφερε παλαιός-γνωστός και μη εξαιρεταίος πολιτικός δεινόσαυρος,το βιοτικό επίπεδο του Ελληνικού λαού έχει ανέβει κατακόρυφα την τελευταία 50ετία και ως εκ τούτου θα πρέπει να πέσει...
 
ποιοί νομίζετε πως είστε τέλος πάντων?
σκάστε δουλέψτε για κανα 500άρικο και τουμπεκί!
θέλετε δρόμους,σχολεία,νοσοκομεία,αξιοπρεπή διαβίωση και όλο ζητάτε!!
τι είστε?άνθρωποι?
 
επίσης έχετε υπ'όψη σας πως είναι παράνομο να διεκδικείτε τα δικαιώματά σας(άκου δικαιώματα...)γιατί είναι παράνομο και καταχρηστικό...άντε μην κλείσουμε και τις όποιες επιχειρήσεις έμειναν και σας δίνουν εργασία(άγιοι άνθρωποι)και χάσετε και την 500άρα που βγάζετε...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #128 στις: 18/01/11, 10:28 »
@germ & xolidoxos
ίσως να μην νοιώθετε τόση ανάγκη για...αντίσταση προς τα απαιτούμενα γιατί θεωρείτε πως, όπως τόσα χρόνια, τα διόδια είναι κρατικά, άρα και δίκαιο να τα πληρώσουμε (ασχολίαστο....)
δεν έχετε καταλάβει πως στο χωριό που ζούμε (αθήνα) έχει πάει ο κυρ-βαγγέλης(εταιρεία εκμετάλλευσης των διοδίων) στο δίκαιο και αθώο κράτος....έκαναν μια συμφωνία αυτοί....και ο κυρ-βαγγέλης έχει ξεσαλώσει και ζητάει λεφτά όπου του καπνίσει σε δρόμο ή ήδη πληρωμένο...ή ακόμα μη-ολοκληρωμένο...όπου και στις 2 περιπτώσεις δεν δικαιούται να ζητάει.....
δηλαδή αν σε ένα μικρό χωριό όπου ήσασταν 300 κάτοικοι ερχόταν ένας και σου ζήταγε παράνομα να του πληρώσεις το κάθε βήμα σου δεν θα τον βρίζατε?
θα του λέγατε "ω, μα βέβαια, φυσικά!" ?
εδώ το ίδιο ακριβώς είναι....απλά ο κυρ-βαγγέλης είναι μεγαλοεταιρεία και έχει την υποστήριξη του κράτους και της αστυνομίας....
μήπως γι αυτό σας φαίνεται αδιανόητη η.....τέλος πάντων αντίθετη στάση προς αυτούς?

και xolidoxe....το να λες κουκουρουκου κάποιον ο οποίος έχει κάτσει και σου εχει εξηγήσει με ένα κείμενο, εκ των έσω, το πως σκεφτονται αυτοί οι άνθρωποι δείχνει τουλάχιστον πως δεν καταλαβαίνεις τίποτα.....
και δεν είπε κανείς πως στα διόδια η ασφάλεια έχει στήσει το πληροφοριακό της κέντρο.....
το ότι δηλαδή κάθονται και αντιστοιχούν αριθμό χαρτονομίσματος με πινακίδα κτλ κτλ δεν σου κάνει καμία εντύπωση?
τόσες ταινίες έχεις δει που όλα σου φαίνονται φυσιολογικά?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #129 στις: 18/01/11, 11:01 »
1Εντωμεταξύ, αυτό το οποίο λες,(...)
2Έαν ψάξεις σε ένα ερμηνευτικό λεξικό, (...)
 
3)Βεβαίως και οι επαναστάτες, (...)

4)Τα χλωρά λοιπόν,είναι οι υπαλληλίσκοι, (...)
Παμε μια τελευταια φορα
1)Δεν παρουσιαζω καμια υποθετικη αληθεια.Παρουσιαζω την αληθεια.Οταν ενα δημοσιο εργο κοινωνικης ωφελειας κατασκευαζεται δεν ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ απο τους χρηστες του.Χρηματοδοτειται απο κεφαλαια που ηδη υπαρχουν.Οταν παραδωθει και αν ισχυει η αρχη του αποκλεισμου τοτε βαζεις αντιτιμο.Οι ασφαλεις δρομοι δεν ειναι
  • ειδος πολυτελειας
  • ειδος που προοριζεται για ενα μεριδιο ανθρωπων μονο
Επισηςη το ξερεις η οχι οι δρομοι μεχρι πριν 3-4 χρονια ανηκαν στο δημοσιο και σε πολλες χωρες της Ευρωπης οι δρομοι ανηκουν στο δημοσιο.

2)Στο λεξικο που εψαξες εσυ επαναστατης θεωρειται ο ανθρωπος που διεκδικει τα ελαχιστα σε περιπτωσεις μαλιστα που η κλεψια εις βαρος του ειναι απαραδεκτη?Το ιδιο λεξικο αναφερει και την εννοια του ψευτο-επαναστατη?Αυτος που δεν θα δωσει τη ζωη του αλλα θα κινηθει μεχρι εκει που τον παιρνει η κτι τετοιο..Ελα ρε Χολιδοχε απο το μυαλο σου φτιαχνεις αυτες τις εννοεις γιατι υπαρχει ενα χοντρο κομπλεξ με το συγκεκριμενο θεμα και δεν μπορω να καταλαβω ακριβως το λογο.

3)Τοτε εσυ να εισαι και εναντια στην καθε επιχειρηση που επειδη πουλαει ακριβα η κανει κακοδιαχειριση τρωει μποικοταζ απο τον κοσμο.Το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο με τη δικια σου λογικη,μειωση κερδων και απολυση των υπαλληλων/εργατων.Στρεψου εναντιον και στο καταναλωτικο κοινο τοτε. ???

4)Πρεπει να καταλαβεις κατι.Δεν μας νοιαζουν οι μεγαλοκατασκευαστικες που τα τρωνε απο δω και απο κει..Το κινημα δεν πληρωνω δεν στοχευει αυτες καθατυτες τις εταιριες αλλα το τροπο που εγιναν οι συμβασεις μεταξυ δημοσιου και ιδιωτη και εδωσε καλυψη σε αυτες τις κατασκευαστικες να κανουν ασφαλεις επενδυσεις πανω στο δικο μας κεφαλι με δικα μας εξοδα.Οποτε η στοχευση σε χλωρα και ξερα ειναι ατοπη.

Germ αγορι μου τι παιρνεις?
   Ποιοι θα πληρωσουν τις απωλειες οπως λες?Η μεγαλο-κατασκευαστικη θα κανει αυτο που επρεπε να κανει.Να βρει δηλαδη ιδία κεφαλαια ειτε απο δανεια ειτε απο οπουδηποτε και να κατασκευασει το δρομο.
   Κατ'αρχας το κινημα δεν πληρωνω δεν αναφερεται σε φορους κλπ.Αλλα γιατι να μην μας τιμα ως ανθρωπους το γεγονος οτι αναγνωριζουμε τις ελαχιστες υπηρεσιες που επρεπε να μας προσφερονται δωρεαν ειτε με συμβολικο κοστος.Και αναφερομαι ειτε στους δρομους,ειτε στα μεσα μαζικης μεταφορας,ειτε στα νοσοκομεια..Τουλαχιστον δειχνει ανθρωπους που εστω και την υστατη στιγμη αναγνωριζουν οτι δεν γινεται μολις βγουν απο το σπιτι να πληρωνουν σε οτι και αν κανουν και δεν ανηκει το καθετι σε καποιον αλλον.Ναι ξερω πολυ φιλοσοφικα ολα αυτα αλλα οσο φιλοσοφικα ειναι και τα λεγομενα σου.

Εκτος αυτου η τελευταια σου παραγραφος τι μας λεει?(πραγματικα ομως τι μπαχαλο σκεψης ειναι αυτο?)
Οτι εγω που εχω φτηνο αυτοκινητο παλιο που καιει πολυ λιγο ειμαι παραδεχτος απο εσενα και μαλιστα θα επρεπε να πληρωνω λιγα διοδια..Κριμα που δεν ισχυει..Συγνωμη που δεν μπορω να παω απο εδω στη Θεσσαλονικη με ποδηλατο επισης.
Επισης υπαρχει κατι που λεγεται τελη κυκλοροφριας και τα χρυσοπληρωνω οτι αυτοκινητο και αν εχω και περιλαμβανει τις επιβαρυνσεις για το περιβαλλον κλπ.Οπως και φοροι για τη βενζινη(1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ) που με αποτρεπει απο το να χρησιμοποιω το αυτοκινητο.Απο ποτε οι ψευτοεπαναστατες κυκλοφορουν με ενα φουγαρο στις εθνικες οδους και μαλιστα το κανουν για πλακα δεν εχω μαθει..Ασε που νομιζα οτι η καταστροφη που εχουν προκαλεσει η κατα τοπους εθνικες οδοι στο φυσικο περιβαλλον θα επρεπε να εχουν καποια αποσβεση απο τη χρηση τους(το αντιθετο ειναι και οξυμωρο,καταστρεψαμε το περιβαλλον αλλα τωρα σου βαζουμε υψηλα διοδια για να μην το καταστρεψεις εσυ :o )
Παράθεση
Mακάρι να μπούν και άλλα διόδια και να αυξηθούν και τα τέλη, παράγινε το κακό με τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα. Πολύ ορθά πράττουν.
   Μακαρι μαλιστα να φορολογηθει και ο αερας που αναπνεουμε,οι βολτες εξω απο το σπιτι  και η ακαταλογιστη αφοδευση μπας και υπαρξει λιγη περισσοτερη σκεψη και λιγοτερη ημιμαθεια απο μερους του πληθυσμου.
 
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #130 στις: 18/01/11, 12:10 »
πραγματικά όμως....
σκέφτεστε τους υπαλλήλους της εταιρείας που μπορεί να χάσουν τη δουλειά τους (όπου φυσικά θα ζημιωθούν) αλλά δεν σκέφτεστε πως πρώτον αυτή η κίνηση αφορά κι αυτούς, είναι για το κοινό καλό και όχι μόνο για το καλό όσων διαμαρτύρονται....και δεύτερον πως αν υπήρχαν αντίστοιχες κινήσεις για όλα τα άδικα τότε η τσέπη όλων μας θα άδειαζε με λογική ταχύτητα και προς τις σωστές κατευθύνσεις και όχι προς όποιον επιχειρηματία και πολιτικό αποφασίσει πως η εταιρεία του έχει λίγα έσοδα....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #131 στις: 18/01/11, 12:20 »
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=241743
Συνεντευξη με τον Κωφιδη που λεει τη γνωμη του πανω στο θεμα ;D


Και ενα τελειο βιντεακι για να κανετε dislike ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #132 στις: 18/01/11, 12:33 »
Δεν ξέρω τι γίνεται. Κάποιοι είτε παριστάνουν τους μωρούς είτε είναι.

Τα διόδια ΔΕΝ  ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ.


Ελπίζω τώρα που το τόνισα αρκετά να έχω την προσοχή σας και να καταλάβετε. Ότι πληρώνουμε στα διόδια είναι σε εταιρίες που τους ανέθεσε αντισυνταγματικά η κυβέρνηση την επιθεώρηση των δρόμων. Και ως εταιρίες φυσικά θέλουν να βγάλουν κέρδος. Επομένως έβαλαν παντού υπερβολικά ακριβά διόδια για να έχουν το υπερκέρδος που απαραιτήτως χρειάζεται μια εταιρία για να συντηρηθεί.

Δεν έχει να κάνει με τζαμπατζιλίκι. Δεν είναι γιατί οι Έλληνες είναι βλάκες και θέλουν όλα να τα κάνουν τσάμπα χωρίς να πληρώνουν , δεν έχει να κάνει με το ότι θέλουμε να φάμε τα λεφτά του διπλανού μας.

Οι εταιρίες που πληρώνονται από τα διόδια, επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΦΟΡΟΥΣ. Για αυτούς πληρώνουμε τα τέλη κυκλοφορίας. Είναι επαρκώς ξεκάθαρο? Θα μπορέσουμε τουλάχιστον να συμφωνήσουμε σε αυτήν την πραγματικότητα? Ότι τα λεφτά μας δεν πάνε στον κράτος αλλά πάνε σε μεγαλοεπιχειρηματίες με μόνο σκοπό τις βίλλες τους και τα κότερα τους? Εντάξει τώρα germ? Καταλάβαμε ότι δεν είναι θέμα κουλτούρας και "αδιαφορίας"? Ότι όντως κάποιοι εδω πέρα κλέβουν και κάποιοι κλέβονται?

Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε τουλάχιστον στα πράγματα τα οποία ΟΝΤΩΣ συμβαίνουν (δεν τα βγάζουμε από το κεφάλι μας όλα αυτά) τότε τι να πω πια. Δεν μπορούμε να συζητήσουμε γιατί θα μιλάς σαν να είσαι για κάποιον ανεξήγητο λόγο τσιράκι αυτών των εταίριων (δεν λέω ότι είσαι φυσικά).

Όσο για τον xolidoxos-troll, εντάξει αφού του απαντάτε ακόμα θα συνεχίσει να trollάρει. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 12:38 από YmiRLinG »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #133 στις: 18/01/11, 12:54 »

δηλαδή αν σε ένα μικρό χωριό όπου ήσασταν 300 κάτοικοι ερχόταν ένας και σου ζήταγε παράνομα να του πληρώσεις το κάθε βήμα σου δεν θα τον βρίζατε?
θα του λέγατε "ω, μα βέβαια, φυσικά!" ?
εδώ το ίδιο ακριβώς είναι....απλά ο κυρ-βαγγέλης είναι μεγαλοεταιρεία και έχει την υποστήριξη του κράτους και της αστυνομίας....


Δεν το βρίσκω άσκημο αυτό που λες hot!
Πραγματικά η θειά μου η Μάρθα κατοικεί σ' ένα μικρό χωριό και της ζητούν να πληρώνει τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας, ενώ δεν έχει μπει ποτέ μέσα. Επίσης της ζητούν να επιδοτεί τον ΟΣΕ ενώ δεν έχει πάρει ποτέ τραίνο. Της ζητούν να επιδοτεί τις άγονες γραμμές των νησιών ενώ δεν έχει πάει ποτέ. Της ζητούν να επιδοτεί το τραμ ενώ δεν ήθελε καν να γίνει.

Δεν είναι καθόλου άσκημο τελικά.... Εσύ διαμαρτύρεσαι για κάτι που χρησιμοποιείς και σου ζητούν αντίτιμο, αυτή δεν έχει ακόμα μεγαλύτερο δίκιο να διαμαρτυρηθεί για την καταβολή αντιτίμου σε κάποια υπηρεσία που δεν χρησιμοποιεί?

Βλέπεις φίλε μου ότι όλη αυτή η παραεπιχειρηματολογία οδηγεί σε άσχημα μονοπάτια... Εκτός κι εάν επιδιώκετε τελικά αυτήν την παρεκτροπή...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #134 στις: 18/01/11, 13:05 »
βιάζεσαι να ειρωνευτείς και δεν το σκέφτεσαι αρκετά....
αυτός...στο χωριό που περιέγραψα εγώ...είναι ένας συμπολίτης σου...που έτσι του κάπνισε να βγάλει λεφτά....
όλα αυτά που περιγράφεις πως πληρώνει η θεία σου η Μάρθα...τα πληρώνουν όλοι ανεξαιρέτως....τα επιβάλλει το κράτος....λεφτά πάνε στα δημόσια ταμεία....κτλ κτλ
τέλος πάντων, το αν δουλεύει το όλο σύστημα είναι άλλο θέμα...
(πχ η ερτ ενώ την πληρώνουμε στους λογαριασμούς παίρνει και λεφτά από διαφημίσεις....)
αλλά τουλάχιστον δεν πάνε στην τσέπη κάποιου επιχειρηματία...
κι εγώ μπορεί να χρησιμοποιώ τραμ μια φορά το χρόνο...αλλά ξέρω πως εξυπηρετεί τους συμπολίτες μου στη Γλυφάδα...τι να πω? όχι να μη χτιστεί δεν βολεύει εμένα?
ή αυτοί να πούνε για τον ηλεκτρικό που τους είναι άχρηστος....?
αυτά κάνει το κράτος....έργα εδώ...έργα εκεί.....
στην περίπτωση των διοδίων βρήκε μια εταιρεία ευκαιρία να βγάλει κέρδος....και το κάνει....
συμφωνώ μ αυτό που λέει ο Κωφίδης....θα πρεπε να υπάρχουν διόδια μόνο στην είσοδο...μία φορά να πληρώναμε...όχι 3 φορές για έναν προορισμό.....
σας φαίνονται παράλογα όλα αυτά?

και όταν θες να συζητήσεις για ένα θέμα μην προσπαθείς να χτυπήσεις κάποιο σημείο του άλλου για να τον κάνεις, και καλά, να μην έχει τι να σου πει....
συζήτησε για το θέμα αν είναι σωστό ή λάθος και άσε τις άλλες περιπτώσεις....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #135 στις: 18/01/11, 13:11 »

δηλαδή αν σε ένα μικρό χωριό όπου ήσασταν 300 κάτοικοι ερχόταν ένας και σου ζήταγε παράνομα να του πληρώσεις το κάθε βήμα σου δεν θα τον βρίζατε?
θα του λέγατε "ω, μα βέβαια, φυσικά!" ?
εδώ το ίδιο ακριβώς είναι....απλά ο κυρ-βαγγέλης είναι μεγαλοεταιρεία και έχει την υποστήριξη του κράτους και της αστυνομίας....


Δεν το βρίσκω άσκημο αυτό που λες hot!
Πραγματικά η θειά μου η Μάρθα κατοικεί σ' ένα μικρό χωριό και της ζητούν να πληρώνει τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας, ενώ δεν έχει μπει ποτέ μέσα. Επίσης της ζητούν να επιδοτεί τον ΟΣΕ ενώ δεν έχει πάρει ποτέ τραίνο. Της ζητούν να επιδοτεί τις άγονες γραμμές των νησιών ενώ δεν έχει πάει ποτέ. Της ζητούν να επιδοτεί το τραμ ενώ δεν ήθελε καν να γίνει.

Δεν είναι καθόλου άσκημο τελικά.... Εσύ διαμαρτύρεσαι για κάτι που χρησιμοποιείς και σου ζητούν αντίτιμο, αυτή δεν έχει ακόμα μεγαλύτερο δίκιο να διαμαρτυρηθεί για την καταβολή αντιτίμου σε κάποια υπηρεσία που δεν χρησιμοποιεί?

Βλέπεις φίλε μου ότι όλη αυτή η παραεπιχειρηματολογία οδηγεί σε άσχημα μονοπάτια... Εκτός κι εάν επιδιώκετε τελικά αυτήν την παρεκτροπή...
Αντιστοιχα ο Αθηναιος πληρωνει τα εργα που γινονται στην επαρχια,τη συντηρηση δρομων η ενα μεγαλο εργο εκει..Απο τη διανειξη ενος μεγαλου δρομου που ενωνει την Αθηνα με την Καλαματα δεν ευνοειται μονο ο Αθηναιος που κανει τη βολτα του αλλα και τα χωρια της Καλαματας που μπορουν να φτασουν στην Αθηνα πιο ευκολα οπως αντιστοιχα και τα προιοντα να φτασουν εκει πιο ευκολα και οικονομικα.Αντιστοιχα αν το παμε ετσι εγω μαλλον δεν ειμαι καρκινοπαθης και ετσι δεν πρεπει να πληρωνω υποδομες υγειας για κακρκινοπαθεις.Συμφωνεις φανταζομαι.

Ειναι ευθυνη του κρατους να υπαρχει ισορροπη αναπτυξη και οχι πρωτευουσα και ερημος.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #136 στις: 18/01/11, 13:21 »
Έπειδή είχα γράψει μια απάντηση κάμποσα χιλιόμετρα που απαντούσα και στους 3 σας, αλλά τα κόλπα του kithara.gr όταν δεν είσαι γρήγορος, είναι να στέλνει την απάντηση στο υπερπέραν και να σου ζητάει να κάνεις Login. Θα χρησιμοποιήσω το Λακωνίζειν.
 
Εφόσον θέλετε να πράξετε παράνομα και εκτός δικαιοσύνης, βρείτε τους ένοχους και απευθυνθείται σε αυτούς. Μην επιβαρύνεται και τον υπόλοιπο αθώο κοσμάκη. Αφού απευθυνθείται σε αυτούς, μετά αντικαταστήστε τους με κάποιους ικανούς, ώστε και ο αθώος κοσμάκης να μην χάσει τη δουλειά του και οι συνθήκες εργασίας του να γίνουνε καλύτερες, αλλά και να συνεχιστεί πράγματικά το έργο της εταιρείας, ώστε να υπάρχει κοινό ώφελος. Όμως και πάλι σας λέω, καλύτερα όλα αυτά να γίνουν νόμιμα.
 
Όσοι δε, αγωνίζεστε για κάτι, να κρατάτε ακέραια τη στάση σας, εφόσον συνεχίζετε να πιστεύετε και μαρτυράτε, ότι αυτή είναι η σωστή. Οτιδήποτε άλλο, δεν θα τιμούσε ούτε εσάς, ούτε τον αγώνα σας.
 
Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω γι αυτό το θέμα, οπότε εγώ αποχωρώ για να μην το κουράζομαι κιόλα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #137 στις: 18/01/11, 13:54 »
Τελευταια φορα σου λεω οτι με τη σταση μου δεν επιβαρυνα καθολου τον αθωο κοσμακη.Ισα ισα πιστευω οτ  και ο υπολοιπος αθωος κοσμακης πρεπει να βρει τη δυναμη και να αντιταχθει σε πραγματα που δουλευουν πανω στο κεφαλι του και μεσα στο πορτοφολι του.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #138 στις: 18/01/11, 14:04 »
βιάζεσαι να ειρωνευτείς και δεν το σκέφτεσαι αρκετά....


και όταν θες να συζητήσεις για ένα θέμα μην προσπαθείς να χτυπήσεις κάποιο σημείο του άλλου για να τον κάνεις, και καλά, να μην έχει τι να σου πει....
συζήτησε για το θέμα αν είναι σωστό ή λάθος και άσε τις άλλες περιπτώσεις....

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι προσπαθώ να σε προφυλάξω από παρεκτροπές λόγω του ότι φαίνεται ότι έχεις αγνές προθέσεις.

Τέλος πάντων, έχει δίκιο ο Χόλι, δεν το κουράζω άλλο το θέμα, το στοιχηματάκι μου το έχω βάλει και ο χρόνος θα δείξει αν το χάσω ή αν το κερδίσω. Μέχρι τότε, καλό αγώνα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #139 στις: 18/01/11, 15:00 »

Ότι πληρώνουμε στα διόδια είναι σε εταιρίες που τους ανέθεσε αντισυνταγματικά η κυβέρνηση την επιθεώρηση των δρόμων. Και ως εταιρίες φυσικά θέλουν να βγάλουν κέρδος. Επομένως έβαλαν παντού υπερβολικά ακριβά διόδια για να έχουν το υπερκέρδος που απαραιτήτως χρειάζεται μια εταιρία για να συντηρηθεί.
Δεν έχει να κάνει με τζαμπατζιλίκι. Δεν είναι γιατί οι Έλληνες είναι βλάκες και θέλουν όλα να τα κάνουν τσάμπα χωρίς να πληρώνουν , δεν έχει να κάνει με το ότι θέλουμε να φάμε τα λεφτά του διπλανού μας.
Οι εταιρίες που πληρώνονται από τα διόδια, επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΦΟΡΟΥΣ. Για αυτούς πληρώνουμε τα τέλη κυκλοφορίας. Είναι επαρκώς ξεκάθαρο? Θα μπορέσουμε τουλάχιστον να συμφωνήσουμε σε αυτήν την πραγματικότητα? Ότι τα λεφτά μας δεν πάνε στον κράτος αλλά πάνε σε μεγαλοεπιχειρηματίες με μόνο σκοπό τις βίλλες τους και τα κότερα τους? Εντάξει τώρα germ? Καταλάβαμε ότι δεν είναι θέμα κουλτούρας και "αδιαφορίας"? Ότι όντως κάποιοι εδω πέρα κλέβουν και κάποιοι κλέβονται?
Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε τουλάχιστον στα πράγματα τα οποία ΟΝΤΩΣ συμβαίνουν (δεν τα βγάζουμε από το κεφάλι μας όλα αυτά) τότε τι να πω πια. Δεν μπορούμε να συζητήσουμε γιατί θα μιλάς σαν να είσαι για κάποιον ανεξήγητο λόγο τσιράκι αυτών των εταίριων (δεν λέω ότι είσαι φυσικά).
Όσο για τον xolidoxos-troll, εντάξει αφού του απαντάτε ακόμα θα συνεχίσει να trollάρει. ::)

Σε αυτο πιστευω (γιατι δεν ξερω πραγματικα) οτι εχεις δικιο. Ωστοσο, υπαρχει κι ενα αλλο ζητημα. Τους δρομους αυτους μπορει να τους εχουμε πληρωσει απειρες φορες, ομως εξαιτιας της κακοδιαχειρισης, το χρημα μαλλον κατεληξε σε καποιες τσεπες και πολυ πιθανον, τωρα να εχει ηδη γινει ακινητα αυτοκινητα κλπ.
 
Αν το ολο πραγμα παρεμενε κρατικο, οσο και να πληρωναμε, @@ δρομους θα ειχαμε...Οι εταιρειες γι' αυτο ανελαβαν τα διοδια, γιατι το κρατος δν ειχε χρημα για τα εργα (ή ετσι ειπανε, παιζουν πολλα κι εδω), οποτε τους ειπε "παρτε απο τα διοδια και καντε το δρομο".
 
Σαφεστατα, βεβαια, οι εταιρειες πανε να βγαλουν τεραστιο κερδος, το θεμα ομως ειναι, ποιος απο τους δυο κλεφτες μας κλεβει λιγοτερο? Μη μου πειτε "αντισταση και στα δυο" κλπ, το εχω ακουσει απειρες φορες...εδω δεν καταφεραμε να αντισταθουμε για να μη μας παρουν πιο σημαντικες κατακτησεις μας, στα διοδια θα γινουμε αγωνιστες?
 
ΥΓ: Roufus, εχεις πολυ αδικο για τον Χολιδοχο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #140 στις: 18/01/11, 15:10 »
βιάζεσαι να ειρωνευτείς και δεν το σκέφτεσαι αρκετά....


και όταν θες να συζητήσεις για ένα θέμα μην προσπαθείς να χτυπήσεις κάποιο σημείο του άλλου για να τον κάνεις, και καλά, να μην έχει τι να σου πει....
συζήτησε για το θέμα αν είναι σωστό ή λάθος και άσε τις άλλες περιπτώσεις....

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι προσπαθώ να σε προφυλάξω από παρεκτροπές λόγω του ότι φαίνεται ότι έχεις αγνές προθέσεις.

Τέλος πάντων, έχει δίκιο ο Χόλι, δεν το κουράζω άλλο το θέμα, το στοιχηματάκι μου το έχω βάλει και ο χρόνος θα δείξει αν το χάσω ή αν το κερδίσω. Μέχρι τότε, καλό αγώνα!
Δεν απαντησες ομως..Μπαινεις πετας τις κροτιδες σου και φευγεις..Καλο δρομο και σε σενα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #141 στις: 18/01/11, 15:15 »


 
Μη μου πειτε "αντισταση και στα δυο" κλπ, το εχω ακουσει απειρες φορες...εδω δεν καταφεραμε να αντισταθουμε για να μη μας παρουν πιο σημαντικες κατακτησεις μας, στα διοδια θα γινουμε αγωνιστες?
 
Ας μην γενικεύουμε.ΕΣΥ δεν κατάφερες να αντισταθείς όταν σου πήραν τις πιο σημαντικές κατακτήσεις σου χρησιμοποιώντας φαντάζομαι το ίδιο επιχείρημα που χρησιμοποιείς τώρα για το σαφώς μικρότερο θέμα των διοδίων.
Και στις 2 περιπτώσεις στόχος σου είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου βάζοντας μπροστά το "έλα μωρέ ούτε οι άλλοι κάνανε τίποτα,γιατί εγώ?".Μην εφησυχάζεις, οι ευθύνες σου παραμένουν τεράστιες για τη σημερινή κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #142 στις: 18/01/11, 15:25 »


 
Μη μου πειτε "αντισταση και στα δυο" κλπ, το εχω ακουσει απειρες φορες...εδω δεν καταφεραμε να αντισταθουμε για να μη μας παρουν πιο σημαντικες κατακτησεις μας, στα διοδια θα γινουμε αγωνιστες?
 
Ας μην γενικεύουμε.ΕΣΥ δεν κατάφερες να αντισταθείς όταν σου πήραν τις πιο σημαντικές κατακτήσεις σου χρησιμοποιώντας φαντάζομαι το ίδιο επιχείρημα που χρησιμοποιείς τώρα για το σαφώς μικρότερο θέμα των διοδίων.
Και στις 2 περιπτώσεις στόχος σου είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου βάζοντας μπροστά το "έλα μωρέ ούτε οι άλλοι κάνανε τίποτα,γιατί εγώ?".Μην εφησυχάζεις, οι ευθύνες σου παραμένουν τεράστιες για τη σημερινή κατάσταση.

Ετσι οπως το εγραψα, ηταν λογικο να βγαλεις αυτο το συμπερασμα, οποτε να το διορθωσω. Η πραγματικη αντισταση για εμενα, δεν ειναι η πορεια και η απεργια ΜΟΝΟ, διοτι σε λιγο χρονικο διαστημα, θα ξεθυμανει το "αγωνιστικο" αυτο πνευμα και δε θα γινει τιποτα. ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.

Ειδες καποιο κυβερνητικο μετρο να μην περναει? Ζητημα ειναι αν 1 στις 20 μεταρρυθμισεις "κοβονται"...οποτε, οτι και να λεμε περι αντιστασης, ειτε πηγες στην πορεια ειτε οχι, τα μετρα εκατσαν σε ολους μας. Αν εσυ (και δεν το λεω επιθετικα) θα ησουν ικανοποιημενος και ησυχος με το οτι απεργησες ή πηγες στην πορεια, εμενα δε μου αρκει για τον εαυτο μου.

Αυτο εννοω, οτι συνολικα καναμε την κοτα σε πιο σοβαρα ζητηματα που επρεπε 2 και 3 μηνες να γινεται χαμος, τωρα τα διοδια μας μαραναν?

Οσο για τις ευθυνες μου, το ξερω, ουδεμια τετοια παραισθηση εχω. Ειναι τεραστιες και η συμμετοχη μου σε μερικες πορειες (που εχω παει) ή απεργιες, δε μου αρκει για να πω οτι ειμαι "ενταξει" απεναντι τους.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #143 στις: 18/01/11, 16:13 »
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι αντιδράτε έντονα, μόλις κάποιος προτείνει σαν λύση να απεξαρτηθείτε και για λίγο από το ΙΧ σας. Άδικα- ξεάδικα, τα υψηλά τέλη διοδίων και η τιμή της βενζίνης είναι μία καλή ευκαιρία, να στραφούμε σε εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης. Σε γενικές γραμμές αυτό μόνο καλό θα κάνει. Στραφείτε στα μέσα μαζικής μεταφοράς αστικά και υπεραστικά, υιοθετείστε και άλλους τρόπους μετακίνησης όπως το ποδήλατο. Δεν είναι ανάγκη κάθε Σαββατοκύριακο ή τις μεγάλες αργίες η Ελλάδα να χάνει τα νιάτα της στους δρόμους. Γιατί σίγουρα μέσα σε αυτούς που είναι μέσα στο "κίνημα", θα είναι και άνθρωποι που με την οδηγική τους συμπεριφορά θέτουν κάθε βράδυ την ζωή τους αλλά και την ζωή άλλων οδηγών σε κίνδυνο. Αυτοί αύριο με ποιόν τρόπο θα ξεπληρώσουν μια ζωή που χάθηκε;

Το ξέρετε ότι η Ελλάδα είναι με διαφορά πρώτη στα αυτοκινητιστικά; Ε λοιπόν, ένα από τα άμεσα μέτρα που μπορεί να λάβει έστω και κάτω από το τραπέζι μια κυβέρνηση -έστω και σε συνεργασία με ιδιώτες- για να περιορίσει το αιματοκύλισμα, είναι να βάλει τσουχτερά τέλη κυκλοφορίας, υψηλή τιμή στην βενζίνη και ακριβά και συχνά διόδια. Είναι μια λύση που μπορεί άμεσα να βελτιώσει κάπως την κατάσταση. Μπορεί να μην είναι η ιδανική λύση, αλλά είναι μια λύση ανάγκης.

Όμως απ'ότι φαίνεται οι Ελληνάρες δεν καταλαβαίνουν τίποτα (τα ίδια και με τον αντικαπνιστικό νόμο). Πρώτα θα αφήσουν να τους πάρεις την ζωή και μετά το τσιγάρο ή το αυτοκίνητο.

Ζωές χάνονται ρε, ξυπνάτε.....
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 16:18 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #144 στις: 18/01/11, 16:35 »
τι λέει? :P
δηλαδή για χάρη μας οι εταιρείες τα παίρνουν χοντρά ε? για να μας αποθαρρύνουνε να πάρουμε το αμάξι μας και να πάμε κάπου μακρια....! :P

και πες....οκ...κοιτάζεις το θετικό που μπορεί να βγει απ την όλη κατάσταση..
δεν είναι αυτό το θέμα όμως....
και στον ξυλοδαρμό...κάποιο θετικό θα βρούμε....αυτό σημαίνει πως πρέπει να τον αγνοούμε επειδή υπάρχει λύση για τη δύσκολη θέση που μας έφερε ή να αφήσουμε τον εγκληματία να συνεχίζει?

και το εντελώς έμμεσο και παράπλευρο κέρδος των, ας υποθέσουμε, λιγότερων αυτοκινητιστικών λόγω μειωμένης χρήσης των αυτοκινήτων είναι εντελώς άσχετο να το αναφέρεις στη συζήτηση για το αν τα διόδια είναι νόμιμα, παράνομα κτλ...
εκτός αν είσαι ο δικηγόρος της εταιρείας των διοδίων και θες να μας κάνεις να δούμε την καλή πλευρά και να ξεχάσουμε ΕΝΤΕΛΏΣ το θέμα....
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 16:37 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #145 στις: 18/01/11, 16:38 »

Ετσι οπως το εγραψα, ηταν λογικο να βγαλεις αυτο το συμπερασμα, οποτε να το διορθωσω. Η πραγματικη αντισταση για εμενα, δεν ειναι η πορεια και η απεργια ΜΟΝΟ, διοτι σε λιγο χρονικο διαστημα, θα ξεθυμανει το "αγωνιστικο" αυτο πνευμα και δε θα γινει τιποτα. ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.

Ειδες καποιο κυβερνητικο μετρο να μην περναει? Ζητημα ειναι αν 1 στις 20 μεταρρυθμισεις "κοβονται"...οποτε, οτι και να λεμε περι αντιστασης, ειτε πηγες στην πορεια ειτε οχι, τα μετρα εκατσαν σε ολους μας. Αν εσυ (και δεν το λεω επιθετικα) θα ησουν ικανοποιημενος και ησυχος με το οτι απεργησες ή πηγες στην πορεια, εμενα δε μου αρκει για τον εαυτο μου.

Αυτο εννοω, οτι συνολικα καναμε την κοτα σε πιο σοβαρα ζητηματα που επρεπε 2 και 3 μηνες να γινεται χαμος, τωρα τα διοδια μας μαραναν?

Οσο για τις ευθυνες μου, το ξερω, ουδεμια τετοια παραισθηση εχω. Ειναι τεραστιες και η συμμετοχη μου σε μερικες πορειες (που εχω παει) ή απεργιες, δε μου αρκει για να πω οτι ειμαι "ενταξει" απεναντι τους.
Κamelot η αντίσταση στο υπάρχον σύστημα δεν περιορίζεται αποκλειστικά στις απεργίες και στις πορείες.
Μεγιστοποιείται καθημερινά μέσα από τις απλές συζητήσεις με τον συνάνθρωπο σου,τον τρόπο που την προπαγανδίζεις στο περιβάλλον σου αλλά και από τη στάση σου σε ζητήματα όπως των διοδίων .
Επιπλέον ο στόχος της κάθε πορείας και της κάθε απεργίας τουλάχιστον για μένα δεν είναι η εκάστοτε κυβέρνηση να πάρει πίσω τα μέτρα.Ποτέ το κράτος δεν υποχώρησε τόσο απλά.
Η απεργία μέσα από τη διάρκεια της και η πορεία μέσα από το μέγεθος της είναι σε θέση να οδηγήσουν σε μια μεγαλύτερη αφύπνηση των μαζών και άρα σε καλύτερα αποτελέσματα στο μέλλον.
Πάρε παράδειγμα τον Δεκέμβρη του 08 που μέσα από την δυναμική του κατάφερε να πολιτικοποιήσει μια ολόκληρη γενιά παιδιών.


Βtw πεθαίνω με τον ανθρωπισμό του germ.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #146 στις: 18/01/11, 18:17 »
*θα γινω λαικιστης τωρα γιατι οι περιστασεις του Τζερμ το επιβαλλουν ;D

Ελα βρε hot_sauce κλασικος αποπροσανατολισμος οταν δεν εχει κατι να πει επι του θεματος κανει..Το κανουν καθημερινα στα πανελς,στη βουλη κλπ..
Θα του προτεινα μαλιστα αφου μας βγηκε τοσο envrimonetal-friendly να αρχισει να διαμαρτυρεται για την κατασταση στα ΜΜΜ,τις αυξησεις των εισιτηριων,τις μειωσεις των δρομολογιων κλπ.Εκτος αν ο στοχος εκει ειναι να μειωθει η επιβατικη κινηση--->τα ρυπογονα λεωφορεια--->αυξηση ζητησης ποδηλατων και παει λεγοντας
Απο την αλλη θα του προτεινα να κοιταξει τα νεα τιμολογια του ΟΣΕ αλλα και τα υπαρχοντα των Κτελ..Να σχεδιασει μαλιστα να κανει ενα ταξιδι στην ανω ραχουλα Αρκαδιας με ΚΤΕΛ με την οικογενεια του να δουμε τη προυπολογισμο θα βγαλει..

Μαλιστα μας πληροφορει οτι το κρατος ξεπουλησε ολο το εθνικο δικτυο στον ιδιωτη διοτι ηξερε οτι μεσω της αυξησης τιμων που ερχοταν και μεσω του νομου των πιθανοτητων ηθελε να μειωσει και τα ατυχηματα..Να και ενας καλος λογος να μην πατε στα χωρια σας τις γιορτες!Θα ειναι ασυμοφρο!Και ετσι δεν θα σκοτωθειτε!(Η αλλιως πατε απο την τσαμπα παλια εθνικη και σκοτωθειτε! :P )

Τζερμ αληθινα στο λεω χωρις καμια διαθεση ειρωνιας..Παψε να θεωρεις τους συνομιλητες σου βλακες..Δεν μπορω να πιστεψω οτι στην πραγματικοτητα αυτη ειναι η  σου οπτικη πανω στο θεμα.Οτι το κρατος βαζει υπερ-ογκους φορους με εμμεσο σκοπο τη μειωση των ατυχηματων ή ακομα οτι ενα καλο απο αυτη τη κινηση του κρατους θα ειναι αυτο και ετσι δεν χρειαζεται να φωναζουμε..Πες ρε παιδι μου οτι ολοι αυτοι ειναι αλητες,οτι δεν ειναι σωστο να καταπατας τους νομους,οτι δεν εχεις καμια ορεξη να κανεις κατι τετοιο..Αλλα οχι αλλα τετοια γελοια επιχειρηματα με μονο σκοπο το φλειμ :(

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #147 στις: 18/01/11, 18:37 »
germ1984, χαίρομαι πραγματικά να διαβάζω τα ποστ σου, αφήνουν πάντα μια αισιοδοξία και μια θετική όψη των πραγμάτων που οι υπόλοιποι αδυνατούμε να δούμε...

- Γιατί οι κυβερνήσεις βάζουν διόδια? Μα φυσικά για μειωμένες μετακινήσεις με ΙΧ και καλύτερο περιβάλλον! Πράσινη ανάπτυξη βρε αδερφέ!
- Γιατί βλέπουμε συνεχώς περικοπές των μισθών, αύξηση του ΦΠΑ κλπ? Οι σκοποί εδώ είναι 2: Αρχικά η εξοικείωση του ατόμου με τα ελάχιστα δυνατά υλικά αγαθά και εν συνεχεία η αδυναμία αγοράς μέχρι και φαγητού! Λύσεις στα προβλήματα του υλικού ευδαιμονισμού και της παχυσαρκείας!
- Γιατί οι αυξήσεις στις τιμές των φαρμάκων και η υποβάθμιση των νοσοκομείων? Ε μα φυσικά για να προσυλασσόμαστε καλύτερα από τις διάφορες αρρώστιες και να μην τα περιμένουμε όλα από τις φαρμακοβιομηχανίες! Μην ξεχνάμε, καλή η θεραπεία αλλά ακόμα καλύτερη η πρόληψη!

Με τα μάτια του germ...

Αποσυνδεδεμένος manospyr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #148 στις: 18/01/11, 19:56 »
Παρακολουθώ το όλο θέμα από την αρχή, θα κάνω λοιπόν ένα γενικότερο σχόλιο περί νομιμότητας ή μη και δεν θα ασχοληθώ ξανά. Νόμοι υπήρχαν και προφανώς θα υπάρχουν για πάντα, το αν υπακούμε σε αυτούς ή αν αντιστεκόμαστε σε αυτούς καθορίζει πολλές φορές  το μέλλον μας. Αν κατά τη διάρκεια της κατοχής ακολουθούσαμε όλοι το νόμο που είχαν επιβάλει οι κατακτητές μας ίσως τώρα να είχαμε για επίσημη γλώσσα τη γερμανική, το αυτό ισχύει και για την τουρκοκρατία και μην βιαστεί κάποιος να πεί ότι είναι άστοχος ο παραλληλισμός γιατί θα του πώ απλά ότι μάλλον δε βλέπει ότι και τώρα είμαστε ένα έθνος υπό αισχρή κι επόδυνη οικονομική κατοχή, το αν θα αντισταθούμε (παραβιάζοντας το "νόμο")  ή αν θα επιδείξουμε για άλλη μια φορά "ραγιαδισμό" θα κρίνει κι αυτή τη φορά το μέλλον το δικό μας αλλά και των επόμενων γενεών. Κλείνοντας σκεφτείτε αυτό "είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι δε συνάδει πάντα το νόμιμο με το δίκαιο".

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #149 στις: 19/01/11, 00:16 »
Έπειδή είχα γράψει μια απάντηση κάμποσα χιλιόμετρα που απαντούσα και στους 3 σας, αλλά τα κόλπα του kithara.gr όταν δεν είσαι γρήγορος, είναι να στέλνει την απάντηση στο υπερπέραν και να σου ζητάει να κάνεις Login.

Πιθανότατα να εμφανιστεί ξανά το μήνυμά σου αν πατήσεις το Πίσω/Back στον browser σου. Ή, όταν κάνεις login πάτα το κουτάκι Αυτόματη επανασύνδεση (ή μεγάλωσε τα λεπτά σύνδεσης) για να μην χάνεις την σύνδεση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης