Αποστολέας Θέμα: Καλύτερη Μάρκα για κιθάρα κάτω από 1000 Ευρώ.  (Αναγνώστηκε 7547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είμαι νέο μέλος στο Στέκι των Κιθαρωδών, κάνω περίπου ενάμιση χρόνο κλασσική κιθάρα και έχω απορεία για το ποιες είναι οι καλύτερες μάρκες για κιθάρες κάτω των χιλίων Ευρώ (κυρίως για ηλεκτρική, ακουστική και ηλεκτρακουστική).

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
ολες οι μαρκες εχουν κιθαρες κατω των 1000 ευρω αλλα πες μας και τι θες να παιξεις
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για ροκ μπαλάντες και ροκ κομμάτια.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. Σε μια Α κατηγορια τιμης, οτι και να παρεις θα ειναι πανω κατω το ιδιο ποιοτικα. Αρα απο κει και περα ειναι θεμα δικο σου τι θες με βαση το πως σε βολευει στο παιξιμο, τι ηχο θες (αλλο ηχο οι μονοι αλλο οι διλποι μαγνητες, αλλο η σταθερη γεφυρα αλλο το τρεμολο κτλ), τι εμφανιση/σχημα θες κτλ. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μας δωσεις μερικα παραδειγματα αγαπημενων σου καλιτεχνων για να καταλαβουμε καταρχην τι περιπου ηχο θες και απο κει και περα ειτε πας για μια τυπου les paul με διπλους ειτε για μια τυπου strat με μονους ή τελος για καμια τυπου super strat που να εχει συνδυασμο διπλων/μονων μαγνητων (που κατα την γνωμη μου θα ηταν και το ιδανικο για σενα μιας και ακομα δεν εχεις αποψη ολοκληρομενη για το τι θες). Αφου λοιπον αποφασισεις προς τα που θα κινηθεις ηχητικα, μετα παρε τα χρηματα που εχεις και γυρνα οσα μαγαζια μπορεις και παιξε με οσες περισσοτερες κιθαρες του τυπου που ψαχνεις (πχ super strat) μπορεις για να δεις τι "καθεται" καλυτερα στο χερι σου. Αφου δεις και αυτο, μετα κατεληξε και σε σχημα/χρωμα κτλ και να σαι σιγουρος οτι μια ταδε μαρκα των 1000€ δεν θα ειναι χειροτερη ή καλυτερη απο μια αλλη μαρκα επισης ιδιας τιμης... Απλα θα ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας, αλλα απο αποψης ποιοτητας θα κινουνται στα ιδια γενικα πλαισια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Παρε μια μεταχειρισμενη super strat, και μαλλον θα σαι μια χαρα.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
και εγω θα ελεγα μια fender stratocaster ειναι οτι πρεπει
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
και εγω θα ελεγα μια fender stratocaster ειναι οτι πρεπει
+1,ή καμια τέλε

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακούω Παύλο Σιδήροπουλο, Τρύπες, Ξύλινα Σπαθιά και άλλα από Ελληνικό Ροκ και από Ξένο Ροκ Black Sabbath, Judas Priest, Pink Floyd, Jimi Hendrix κ.τ.λ. Σύμφωνα με τα παραπάνω συγκροτήματα και καλλιτέχνες ποια κιθάρα γύρω στα 500 Ευρώ θα μου ταίριαζε;

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Ακούω Παύλο Σιδήροπουλο, Τρύπες, Ξύλινα Σπαθιά και άλλα από Ελληνικό Ροκ και από Ξένο Ροκ Black Sabbath, Judas Priest, Pink Floyd, Jimi Hendrix κ.τ.λ. Σύμφωνα με τα παραπάνω συγκροτήματα και καλλιτέχνες ποια κιθάρα γύρω στα 500 Ευρώ θα μου ταίριαζε;

οπότε σου αρέσουν και τα γκάζια,τότε καλό είναι να δεις και καμιά fat strat
http://www.dv247.com/invt/46332/
http://www.dv247.com/invt/46331/

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ ωραίες κιθάρες οι fat strat και σε καλή τιμή, Ogun-Sotis για ακουστική ή ηλεκτρακουστική τι προτείνεις;

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Πολύ ωραίες κιθάρες οι fat strat και σε καλή τιμή, Ogun-Sotis για ακουστική ή ηλεκτρακουστική τι προτείνεις;
για ηλεκτρακουστικές και ακουστικές δεν ξέρω σχεδόν τίποτα
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/09, 19:54 από Ogun-Sotis »

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σύμφωνα με τα συγκροτήματα στο παραπάνω μήνυμα τι ηλεκτρακούστικη θα μου ταίριαζε; ;) ;) :D :D :o

Αποσυνδεδεμένος sokob

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Θα μιλήσω εκ πείρας:\

1) ηλεκτρικη:
gibson lespaul jr usa σε χρώμα worn brown...πανέμορφη σε εμφάνιση και ήχο και απόλυτο value for money
είδα 1 τελευταίο κομμάτι στον Αρμάο στα 970ε (την τελευταία που είχαν οι Τόλης και Μιχάλης στο guitar store την πήρε ένας φίλος μετά από προτροπή μου στα 950ε.
Στα χρήματα αυτά πάνω κάτω παίρνεις βεβαίως και fender strat usa αλλά δεν μου αρέσει η modern προσέγγιση της stratocaster της σειράς standard.....θα πρότεινα αμεριψαν vintage τουλάχιστον αλλά φεύγουμε από το budget σου...γι αυτό θα σου έλεγα να προλάβεις την gibson που είναι ΑΣΤΕΡΙ και άλλαξε και η τιμη της ...νέες παραλαβές πάνω από 1100ε ...είπαν
2)ηλεκτρακουστική:
Αφού δεν είσαι επαγγελματίας καλό θα είναι να μην μπλέξεις με κιθάρες που αποδίδουν ιδιαίτερα σε ρεύμα, godin ovation κλπ.
Μια καλή λύση είναι οι taylor (αν θες usa και σε χαλάνε τα japan) με πολύ λαμπερό ήχο
δες εδώ :http://www.thomann.de/gr/taylor_214ce.htm klp.


Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Δεν μας λες αν τα 1.000 Ευρώ που μπορείς να διαθέσεις (μια χαρά budget είναι...), είναι μονάχα για τη κιθάρα ή και για τον ενισχυτή μαζί. Καθώς σχετικά με το τελικό αποτέλεσμα του ήχου στον οποίο αναφέρεσαι, ρόλο παίζει και ο ενισχυτής. Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε Fender Stratocaster κάτι...για αρχή και σε αυτά τα χρήματα και σύμφωνα πάντα με αυτά που θέλεις να παίζεις, πιστεύω οτι είναι μια πολύ καλή επιλογή κι ειναι και ευέλικτες κιθάρες. Μάρκες υπάρχουν πολλές, αρά πολλές θα μπορούσαν να είναι και οι επιλογές σου. Το καλό και το κακό το ορίζουν τα αυτιά και τα χέρια μας και οχι απαραίτητα η τιμή ;)

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικά εγώ ξεκίνησα την ερώτηση επειδή είχα την απορεία για το ποια είναι καλύτερη μάρκα για φτηνές κιθάρες. Όλοι θεώρησαν οτι ήθελα να αγοράσω ηλέκτρική και μου πρότειναν ηλεκτρικές ενώ εγώ ρωτούσα απλά από περιέργεια. Παρόλου αυτά αν έχετε να μου προτείνετε κάποια ηλεκτρακουστική που με ενδιαφέρει να αγοράσω με τα παραπάνω λεφτά, θα σας ήμουν ευγνώμον. Λυπάμαι παιδιά αν σας έβαλα σε κόπο για να προτείνεται ηλεκτρική. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος sokob

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
ηλεκτρακουστική:
Αφού δεν είσαι επαγγελματίας καλό θα είναι να μην μπλέξεις με κιθάρες που αποδίδουν ιδιαίτερα σε ρεύμα, godin ovation κλπ.
Μια καλή λύση είναι οι taylor (αν θες usa και σε χαλάνε τα japan) με πολύ λαμπερό ήχο
δες εδώ :http://www.thomann.de/gr/taylor_214ce.htm klp.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 18:59
από Μητσάκος
87 Απαντήσεις
27922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 19:22
από dunkan
41 Απαντήσεις
14373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
20 Απαντήσεις
7747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
6 Απαντήσεις
4735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
31 Απαντήσεις
13419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 09:15
από Κ.Dee
10 Απαντήσεις
6501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 23:30
από Stamos4
39 Απαντήσεις
84276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/19, 17:18
από BitCollector
9 Απαντήσεις
4618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/14, 15:15
από vagtanplan
6 Απαντήσεις
5287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/20, 22:48
από RomanGL