Αποστολέας Θέμα: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!  (Αναγνώστηκε 11778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Το ξέρω, ακούγεται οξύμωρο, μιας και είναι ξεπερασμένης τεχνολογίας, αλλά θα ήθελα να δω ποιοι solid state ενισχυτές είναι οι πιο αγαπημένοι και σε ποια είδη.
 
πχ εμένα μου αρέσει πάρα πολύ ο Roland JC-120 για τα καθαρά και ο Peavey Bandit 112 για τα γκάζια του  ;D

http://www.roland.com/products/en/JC-120/

http://peavey.com/products/index.cfm/item/804/116535/Bandit%26reg%3B%26nbsp%3B112


Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/07/14, 10:23
Και από τους "καινούριας κοπής"  ;D θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω από κοντά τον AMT Stonehead και τον Randall RG-80...

http://amtelectronics.com/products/guitar-heads-and-power-amps/amt-stonehead-50-4-50w-4-channel-guitar-head-amplifier/

http://www.randallamplifiers.com/th_product/rg80/
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/14, 10:23 από ((Korgy)) »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #1 στις: 15/07/14, 11:48 »
Aυτό εδώ το υπέροχο μικρό μαραφέτι:



Δεν έχω βρει πιο @@δάτο ήχο σε τόσο μικρή συσκευασία!

Και ο Bandit είναι όντως τρομερός.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #2 στις: 15/07/14, 14:56 »
Αυτοί οι Blackstar ID Series ξέρει κανείς αν εξομοιώνουν τις λάμπες με αναλογικό τρόπο (solid state) ή ψηφιακή επεξεργασία???

http://www.blackstaramps.com/products/idseries/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #3 στις: 15/07/14, 15:20 »
fender Pro185



Πολυ καλο καθαρο!!! Συμπαθητικο crunch. Spring reverb, post EQ, Boost.
Μιλαμε για κτηνος σε ενταση. Πολυ δυσκολο να ρυθμισεις εντασεις για το σπιτι καθως και στο 0,5 ειναι δυνατος! Σε ανοιχτο live με βαβουριαρη ντραμμερ και τον ενισχυτη μακρια μου, καταφερα να ανοιξω μεχρι το 3 χαχαχαχαχα

Ιδανικος για μπουζουκι. Τον εχω δουλεψει αρκετα με δυο οργανα παραλληλα . (μπουζουκι-κιθαρα)

Πλεον μου πιανει χωρο και σκεφτομαι να τον δωσω αλλα λυπαμαι να τον σκοτωσω για κατω απο 350 ευρω. Δεν του αξιζει ;)   

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #4 στις: 15/07/14, 15:46 »
Αυτοί οι Blackstar ID Series ξέρει κανείς αν εξομοιώνουν τις λάμπες με αναλογικό τρόπο (solid state) ή ψηφιακή επεξεργασία???
http://www.blackstaramps.com/products/idseries/
Είναι καθαρά software.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #5 στις: 15/07/14, 21:01 »
Οι δικοί μου αγαπημένοι, εκτός από τους Peavey Bandit/Envoy που όντως είναι πολύ καλοί...

Award Sessionette 75. Απλά απίστευτος ήχος...

Τech 21 Trademark. Φανταστική ευελιξία με πολύ καλές αναλογικές προσομοιώσεις. Αν είχε και λίγο καλύτερο καθαρό, θα ήταν ίσως ο ιδανικός μικρός ενισχυτής.

Fender Harvard I. Γενικά αρκετοί Aμερικάνικοι solid state Fender της δεκαετίας του '80 και αρχές '90 είναι καλύτεροι από πολλούς λαμπάτους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #6 στις: 15/07/14, 22:04 »
Δεν έχω παίξει με άπειρους SS (ούτε και άπειρους tube) αλλά ο μόνος που μου άρεσε αρκετά ήταν ο μικρός αδερφός αυτού που πόσταρε ο kkmspm πιο πάνω (νομίζω Fender Pro 80 ή κάτι τέτοιο). Τα καθαρά ήταν αρκετά συμπαθητικά.


Δεν μου άρεσαν Roland JC-120, Peavey Bandit (δεκαετίας 90 ίσως και πιο παλιός), Peavey Stereo Chorus 120, Fender Princeton Chorus (ούτε φυσικά ο Ibanez GX 30 που ήταν ο πρώτος και τρισάθλιος που αγόρασα σε τρυφερή ηλικία).


Ίσως φταίει εκείνη η εμπειρία με έναν Blackface Super Reverb στα 18 μου (σα σεξουαλική κακοποίηση ακούγεται  ;D ). Τα καθαρά ήταν εξώκοσμα και ακόμα και με το πρώτο μου distortion πετάλι (DOD American Metal) κελάηδαγε ο φούστης.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #7 στις: 16/07/14, 13:30 »
Το ωραίο με τους solid state (εκτός των άλλων) είναι ότι μπορείς άνετα να ψαρώσεις κόσμο με την ένταση που μπορούν να αναπαράγουν σε σχέση με τον όγκο & βάρος τους, πχ αυτός εδώ ο ZT Lunchbox (120dB/1m!!!):

http://www.ztamplifiers.com/products/lunchbox.html
http://www.300guitars.com/reviews/zt-amplifiers-lunchbox/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #8 στις: 17/07/14, 15:12 »
Λατρευω τον trademark 10. Ετσι απλα.

Το πως μερικες φορες σου δινει ενα πραγμα μεταξυ των ηχων του album και του κανονικου ενισχυτη ειναι το κατι αλλο.

Οπως ειπε και ο απολλων, ευτυχως που δεν με πολυνοιαζουν τα καθαρα!!!

Εχω βγαλει πολυ καλο καθαρο στη fender ρυθμιση με compressor και Multi effect στη λοοπα η απο την plexi προσωμειωση παλι με τα ιδια. Αλλα αυτα ευτραπελες τυμβωρυχιες μονος του δεν φτουραει πολυ!!!.
Ιδανικος ενισχυτης για να παρεις οταν πεφτεις απο καιομενο αεροπλανο σε ερημονησι που εχει καταλαθος γεννητρια του 2ου παγκοσμιου για λιγο ρευμα κρυμμενη, πρωτα απο ολα δεν θελει αλεξιπτωτο και δευτερον κανει λιγα στυλ και πολυ καλα. Και εχει δυναμικη στην ατακα (δεν λεω το να καθαριζει με το volume αυτο δεν ειναι δυναμικη). Ενα τελειο μικρο κουτακι που τρελλαινει κοσμο. Τον παιζω καπακι μετα απο αρκετους καλους ενισχυτες και με την καταλληλη κιθαρα ο ηχος ειναι εκει, δεν υπολειπεται (φυσικα μιλαμε για το περιβαλλον που προοριζεται, δλδ οχι σε σκηνη απεναντι σε ντραμς αλλα στο δωματιο, στο στουντιο κτλ). Μετα θελει χερια ομως.


Τον bandit τον βαζω κοντρα με οποιονδηποτε ενισχυτη στην ιδια καμπινα. Redstripe και μετα. Δεν λεω οτι θα κερδισει αλλα παντως και στην μπαντα μεσα τραβαει 2 κλωτσιες και σου λεει εδω ειμαι ρε! Τελειος για αυτο που ειναι. Heavy ενισχυτης.


Με εξεπληξε πολυ, πολυ θετικα ενας randall RH 100? 300? δεν ξερω. Με την 4x12 του ακουγονταν μιλλια πιο καθαρα και σωστα σε σχεση με το συνδυασμο marshall TSL 100/koch 4x12 που επαιζα εγω. Μπορει να εφταιγα μπορει να εφταιγε ο συνδυασμος με την Koch παντως δεν εβγαζα ηχο που να χτυπιομουν, το randall ακουγοταν για hard and heavy πολυ καλυτερα. Ανυπομονω να βρω κανενα RG100ES, cyclone κτλ η το νεο RG103 πως λεγεται. Dimebag λεμε!


Marshall valvestate series I και II. Αγοραστε τους ετσι απλα. Κοψτε τους. Καντε τους κεφαλες και βαλτε μια καλη καμπινα απο κατω. Δεν υπαρχει live με ενα καλο boost που να μη μπορεις να παιξεις. O ηχος δεν ειναι απαραιτητα classic rock η λαμπατος καθαρος αλλα ο,τι ενισχυτη και να εχεις ειναι παντα ενδιαφερον να εχεις ενα valvestate για το δικο του χαρακτηρα.

Marshall MG. Αυτος θελει ειδικη μνεια γιατι παροτι μου αρεσει αρκετα σαν ηχος, δεν καταφερνω να βγαλω καλο αποτελεσμα, αλλα οποιον ξερει τον χρηστο απο τους παλιους Δευκαλιων, κατα τη γνωμη μου μαλλον ο καλυτερος ελληνας κιθαριστας (οκ σπαθας εξω!!! ποιασε rock-metal, δεν υπαρχει δευτερος) ακομη και με MG σε ποσα live εβγαινε τοσο μα τοσο καλυτερος απο πανω κατω οσα clip εχω ακουσει εδω μεσα, εξω κτλ. Αποδειξη οτι μετραει ο παικτης και βεβαια βοηθαει οταν εισαι και ο ηχοληπτης μαζι χα χα.


Marshall lead mosfet 100.

Οσοι δεν εχετε λεφτα, χωρο, ορεξη να δαμασετε η στην τελικη ακομη και ορεξη να σκασετε τα τυμπανα σας αλλα γουσταρετε ηχο JCM 800 παρτε αυτον, για ψιχουλα οταν βγαινει απο ebay αγγλιας η κανενα forum. Αυτος με το pull out που κανει defeat στο tonestack του lead καναλιου.

Βγαζει πραγματικα πολυ καλο ηχο, μια solid state εκδοχη του κανονικου 800 που παιζει και χαμηλα και εχει δικα του χαρακτηριστικα + μια πολυ καλη effects loop. Ουσιαστικα οτι "χανει" σε ηχο, που λεει ο λογος σε σχεση με ενα normal tube marshall στο δινει σε ευκολια, αποδοση σε ευρυτερο φασμα, effects loop που δεν επηρεαζει τον ηχο (καλη τυχη με vintage marshall σε αυτο το θεμα, γινεται αλλα χαζευουν αλλα πραγματα μετα).

Γενικα αν ειχα να διαλεξω μεταξυ JVM, 900, plexi reissue, plexi vintage 70 κατι, JCM 800 82 και lead mosfet 100 για να παιζω πραγματικα παντου με ευκολια, αυτον θα επαιρνα. Αυτους ξερω/ειχα/εχω παιξει. Ειναι πολυ κοντα σε ηχο. Πραγματικα πολυ καλος αλλα δωστε του greenback παρα V30 δεν τα πολυχωνευει ειναι λιγο οξυς! Αγαπαει το boostαρισμα για 80's high gain.


Πωλειται ενας ampeg VH140c εδω και καιρο και παντα ειμαι ταπι οποτε τον θελω να παρει...Και αυτος θρυλικος ενισχυτης για οσους αγαπουν heavy/death ηχο.


Για να μη παρεξηγηθω ψιλο απεχθανομαι τα fender καθαρα και τα περισσοτερα πεταλια μου προκαλλουν αλλεργια ακομη και σε καλους ενισχυτες στην υψηλη ενταση, για σπιτι μια χαρα ειναι. Αλλα δεν πολυσυγκρινονται με καλο ενισχυτη. Το boostαρισμα απο μπροστα ειναι εντελως αλλο πραγμα, δεν δινει τοσο (η καθολου) κλιπαρισμα πιο πολυ σφιγγει τα μπασσα και βαζει και λιγο solid state βρωμια και σκληραδα/attack επανω στους συνηθως ολιγον γλυκο ογκωδεις ενισχυτες καμια φορα ( λιγοι ειναι αυτοι που κανουν για high gain ηχο χωρις boost και ακομη και τοτε βοηθαει πιστευω).


Χαιρομαι που οι περισσοτεροι solid state ενισχυτες ειτε κανουν classic emulated ηχους ειτε κανουν το δικο τους πραγμα (roland-jc 120, ampeg, randall κτλ) τελικα καταληγουν να ειναι αρεστοι ακριβως επειδη δεν ειναι σα τη λαμπα 100%. Το γεγονος ειναι παντως οτι ξεκιναν απο μειονεκτικη θεση οχι λογω τεχνολογιας αλλα λογω δυο πραγματων.

Πρωτα απο ολα ηλεκτρονικα ειναι εντελως διαφορετικοι και αυτο αφορα και την αλληλεπιδραση τους με τα συμβατικα, καλιμπραρισμενα για λαμπες μεγαφωνα κτλ, διαβαστε λιγακι εδω...

http://education.lenardaudio.com/en/12_amps_8.html

Ειναι αρκετα ενδιαφερον. Δεν ειμαι ηλεκτρονικος οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι σωστος ο τυπος, αλλα ειναι ενδιαφερουσα αναλυση παρολαυτα.

Δευτερον, δυστυχως πλεον εχουν budget χαρακτηρα. Το αποτελεσμα ειναι οτι συνδυαζονται συχνα με ο,τι να' ναι μεγαφωνα χαμηλης ευαισθησιας, καμπινες απο φθηνα/κακα υλικα κτλ, σταδια εξοδου που δεν αποδιδουν την ονομαστικη ισχυ κ.ο.κ. Οποτε δεν ειναι και τοσο δυσκολο να τους κρινεις στραβα...Μετα σου λεει "δεν ακουγεται ουτε σαν 25 watt λαμπα". Εμ οταν ο λαμπατος οδηγαει 100ρι μεγαφωνο και ο τρανζιστορ 95ρι και αυτο μαπα...Ασε που δινουν την παραπανω ισχυ με φορτια μικροτερης αντιστασης (βασικα εμπεδηση δεν ειναι?) απο τα συνηθισμενα στους λαμπατους. Κοινως πιο δυνατα στα 4Ω αντι για τα 16Ω, αλλα οι περισσοτερες καμπινες ειναι 16 η 8.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #9 στις: 17/07/14, 15:56 »
Δευτερον, δυστυχως πλεον εχουν budget χαρακτηρα. Το αποτελεσμα ειναι οτι συνδυαζονται συχνα με ο,τι να' ναι μεγαφωνα χαμηλης ευαισθησιας, καμπινες απο φθηνα/κακα υλικα κτλ, σταδια εξοδου που δεν αποδιδουν την ονομαστικη ισχυ κ.ο.κ.

 
Δυστυχώς αυτό είναι όντως ο κανόνας στο 90% περίπου  :)  των solid state ενισχυτών... και οι λίγοι που ξεχωριζουν και είναι θεμιτοί, όπως οι προαναφερθέντες παραπάνω, είναι γιατί πιστεύω ότι έχουν προσεχθεί στα σημεία που αναφέρεις (εκτός βεβαίως των σχεδιαστικών καινοτομιών όπως πχ η transtube τεχνολογία του Peavey).
 
 
Αλήθεια, έχεις ακούσει αυτό τον Dime Blacktooth?!? Είμαι περίεργος να τον ακούσω...έχει και Eminence ηχείο...
 
http://www.gak.co.uk/en/dime-amplification-blacktooth-amp/82303
 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #10 στις: 17/07/14, 20:12 »
Οχι δυστυχως και οχι απο κοντα προφανως. Υπαρχουν στην ελλαδα?

Μια σχετικα μη αναμενομενα αποδοτικη εκπληξη ηταν ο randall V2.

Για high end ενισχυτης, μεσα απο marshall 4x12 ακουγοταν πολυ λιγος και χωρις ανοιχτο ηχο.

Μηπως ειναι ισορροπημενος για την δικια του 2x12+1x15?

Δεν ειμαι ιδιαιτερος φαν marshall, καμπινων και ειδικα G12T75 οποτε μπορει να εφταιγε και αυτο!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #11 στις: 18/07/14, 10:18 »
tech21man, μερικές παρατηρήσεις για κάποια από όσα ανέφερες πιο πάνω...

Ο trademark μπορεί να μην έχει καλά καθαρά αν δεν κάνεις καμιά περίεργη πατέντα, αλλά κατά τα άλλα είναι ίσως ο πιο πολύμορφος μη modelling ενισχυτής που υπάρχει. Δεν θα έλεγα ότι κάνει "λίγα στυλ", αντίθετα νομίζω ότι για τα κυβικά του κάνει πολλά και διάφορα στυλ. Kυκλοφορούν στο Internet ρυθμίσεις (δείτε π.χ. εδώ) που καλύπτουν ένα μεγάλο φάσμα ήχων για οτιδήποτε από blues, rock, classic rock μέχρι πολύ high gain πράγματα.

Ο Peavey Bandit από την άλλη πλευρά μπορεί να παράγει εξαιρετικά καθαρά και έχει και πάρα πολύ headroom. Ίσως να έχεις κάποιο δίκιο όταν λες ότι είναι heavy ενισχυτής, γιατί μπορεί να δώσει πολύ και καλό gain που γίνεται ακόμα πιο ευέλικτο με το διακόπτη για επιλογή classic/modern/high gain χροιάς, αλλά δεν είναι μόνο για heavy ιδιώματα. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορεί να σού βγάλει ότι ήχο θέλεις, ή τουλάχιστον να τον πλησιάσει σε βαθμό που δεν θα περίμενε κανείς. Απλά χρειάζεται αρκετoύς πειραματισμούς μέχρι να καταλάβεις πώς αλληλεπιδρούν τα ρυθμιστικά, ειδικά το T-Dynamics σε παλιότερα μοντέλα (red stripe). Παρεμπιπτόντως, υπάρχει στο forum της Peavey ένα ενδιαφέρον thread σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις του Bandit από τη δεκαετία του '80 μέχρι σήμερα. Και για όποιον σαν εμένα βρίσκει ότι το βάρος, το μέγεθος και η ισχύς του Bandit είναι υπερβολικά, υπάρχει και ο μικρότερος Envoy που είναι ότι πρέπει για το σπίτι και ίσως να μπορεί να βγάλει ένα μικρό live.

Τον Marshall lead mosfet 100 δεν τον γνώριζα. Όταν διάβασα το μήνυμά σου, έψαξα στο ebay, όπου κατά τύχη μόλις τελείωνε ένας σε δημοπρασία. Έκλεισε στις 102 λίρες. Εντελώς αστεία τιμή για κεφαλή 100 Watt, αλλά μάλλον δεν είναι αυτό που θα ήθελα από πλευράς ήχου και πολύ περισσότερο ισχύος.

Επίσης μια και μιλάμε για Marshall, ένας solid state ενισχυτής που μού έκανε εντύπωση ήταν ο Reverb 12. Ίσως επειδή δεν περίμενα να ακούσω Marshall χροιά από ένα τόσο μικρό ενισχυτή. Aντίθετα ένας Valvestate που είχα ακούσει δεν μού άρεσε ιδιαίτερα. Μού φάνηκε εντελώς ψεύτικος σαν ήχος. Βέβαια ήταν μόνο ένας πριν από αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι καν το μοντέλο, οπότε δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για όλη τη σειρά γενικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #12 στις: 18/07/14, 22:35 »
Απολλων αυτο ξεκιναει μια τεραστια κουβεντα, πολυ πολυ ομορφη και ενδιαφερουσα.

Ενας απο τους λογους που τον πηρα ηταν γιατι κυνηγουσα metallica ηχο σε ενταση δωματιου. Το pod δεν τον ειχε. Κανενας αλλος ενισχυτης που να επαιζε και χαμηλα δεν το ειχε. Τοτε axe-fx κτλ δεν υπηρχαν και δεν τα συμπαθω και τωρα (ισως το kemper ομως...), πεταλια δεν ειχε κανενα μα κανενα μα κανενα που να μου αρεζε (χμμ ακομη και τωρα βασικα) για τετοιους ηχους, τα pc sims δεκαετια 90 προς αρχες 2000 ηταν για γελια. Το ιδιο το studio preamp και το triaxis που ειχα δεν μπορουσαν σε χαμηλη ενταση, κατι ελειπε!  (ε προφανως, μεγαλος λαμπα τελικος να σπρωχνει μεγαλη καμπινα αλλα σε δωματιο δεν υπηρχε περιπτωση).

Το trademark 10 ακομη και σημερα τα σπαει σε αυτο το θεμα. Σχεδον δεν υπαρχει ηχος που να μπορει να μιμηθει, αλλα μεσα σε καποιο "κυκλωματικο" ευρος.

Και για αυτο λεω οτι δεν εχει ακριβως φοβερη ποικιλλια. Καταρχας ειναι η δεν ειναι modelling? Ειναι στο θεμα οτι κανει και εξομειωση χαρακτηρα μεγαφωνου και δεν ειναι οτι δεν ειναι ψηφιακος με απειρη ευελιξια. Οταν μιλησα με τον mr barta σε ενα e-mail (αυτος της...tech21!!!) μου ειχε αναφερει οτι οταν εξομειωνε ηχο συστηματος, ειχε διαφορα μικροφωνα και κατεγραφε κυματομορφες στο χωρο, ακομη και με κλειστες καμπινες ακομη και πισω απο τον ενισχυτη. Μεχρι 9 μικροφωνα συγκεκριμενα. Στο τελος οταν μιξαρε ο,τι μπορουσε για να ερθει κοντα σε αυτο που ακουγε, αυτο αντεγραψε σαν καμπυλη και χαρακτηρα.


Το χαρακτηριστικο του trademark ειναι οτι δινει τοοοοοοοσο πυκνο ηχο, σαν συμπυκνωμενη multi-mic ηχογραφηση αλλα οχι ακριβως και σαν ωμος ηχος ακατεργαστος ενισχυτη. Σιγουρα κατι πολυ καλυτερο για μενα σε σχεση με το snapshot που ειναι μια καμπυλη eq αρκετων μεν σημειων οπως ειναι στα περισσοτερα φτηνα modellers οι IR τους, αν και οχι τοσο ακριβες αν θες τοση αυθεντικοτητα οπως μπορει να σου δωσει μια IR 32768 σημειων eq στο pc. Το axe-fx ειναι καπου στη μεση με 1024 περιπου, αλλα τα χαλαει σε καποιες μετατροπες απο αλλες που ηδη κυκλοφορουν.

Περα απο τα μαθηματικα, που ειναι μη δυναμικα (ενω στην πραγματικοτητα η συμπεριφορα μιας καμπινας ειναι, αλλη κουβεντα αυτη), ο trademark σαν πηγη αξιοποει tweed style, british style, mesa style preamp-amp simulation κατα καποιο τροπο. Ουσιαστικα τρεις εξομειωσεις παραμορφωσης.

Και αυτο ειναι και δεν ειναι modelling.

Σε συνδυασμο με το τρελλο eq που εχει επανω, μπορεις να παρεις κοντινα αποτελεσματα σε παρα πολλα στυλ, ενισχυτων που ομως περιστρεφονται γυρω απο αυτα τα "κυκλωματα".

Θα μου πεις και στην πραγματικοτητα, οι περισσοτεροι ενισχυτες παραλλαγη δεν ειναι ο ενας του αλλου? Ναι ειναι, αλλα δεν ειναι τοσο απλοποιημενα τα πραγματα. Θα βγαλει SRV ηχο, chuck berry, hendrix, ac/dc, gary moore, santana, dream theater images and words (marshall preamp σε boogie συστημα, ετσι λειτουργει και στο trademark) metallica master of puppets! Θα μου πεις τι αλλο θες...


Ενας vypyr, αξιοποιωντας επισης αναλογικη εξομειωση λαμπας κ.ο.κ με ψηφιακο ελεγχο eq και αλλων ομως, δινει αλλη διασταση.

Το trademark 10 δεν θα δωσει στυλ diezel, 5150, peavey classic, XXX, budda, orange, rectifier, hi watt, VHT, vox κ.ο.κ. Γιατι δεν σχεδιαστηκε για αυτο (τα character το κανουν!!!). Κατα βαση μου φαινεται σχεδον αδυνατο να ερθεις σχετικα κοντα σε ηχους που αξιοποιουν τετοια μηχανακια (tool, machine head, exodus, bonamassa, alt rock, ενα σκασμο nu-metal flubby recto ηχους, gojira, modern offspring, killswitch engage η ...queen αντιστοιχα). Ο,τι μαγκιες να δοκιμαζω με eq και boost λουπα και απο μπροστα. Αλλα ο,τι κανει, μαρεσει με εμπνεει. Και δεν το νιωθεις ψευτικο.


Το bandit δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη για classic rock αλλα με ενα πεταλι ισως? Συμφωνω γενικα με ο,τι λες!!! Ειναι πολυ πιο ευελικτο απο ο,τι συνηθως το περιγραφουν, αλλα εχει ξερεις, λιγο τη λογικη του trademark!!! Στυλ classic και normal καθαρα, classic, 5150 και ultra/XXX στο lead καναλι. Το tube dynamics ειναι λιγακι το ressonance ως ενα βαθμο...Το διαβασα και εγω το thread στο φορουμ της peavey εδω και καιρο. Υπεροχα πραγματα.


Ο lead mosfet ειναι πολυ καλος ψαξε λιγο στο youtube, σε καποια video κελαηδαει πραγματικα!!!

Ο reverb 12 ειναι ο ιδιος με τον lead 12? Κραταει νομιζω απο τη σκουφια του mosfet. Τα κυνηγανε αυτα στο ebay!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #13 στις: 19/07/14, 01:47 »
Όλα όσα λες για τον Trademark είναι σωστά. Στην πράξη πάντως, και χωρίς να μπαίνουμε σε θεωρίες κυκλωμάτων, μαθηματικά ή το αν και κατά πόσο είναι modelling με την επικρατούσα έννοια του όρου κλπ, η ουσία είναι ότι μπορείς να βγάλεις ένα φάσμα ήχων που δεν σού δίνει σχεδόν κανένας άλλος μη modelling ενισχυτής, σίγουρα όχι σε αυτά τα λεφτά (λιγότερο από 300 λίρες Αγγλίας με καλύτερη τιμή 265 στον Thomann). Και επιπλέον όπως σωστά είπες κι εσύ, υπερτερεί σε σχέση με τους θεωρητικά πιο ευέλικτους modelling στο θέμα της ποιότητας του ήχου, καθώς δεν έχεις την ψηφιακίλα που ακόμα ταλαιπωρεί σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό όλους αυτούς τους ψηφιακούς ενισχυτές. Αν λάβεις υπόψη και το active ΕQ, το FX loop, τη δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερική καμπίνα, το DI output (jack και XLR), το spring reverb και την έξοδο για ακουστικά, μιλάμε για έναν ενισχυτή που τα κάνει όλα και συμφέρει. Αν είχε και ένα πιο καλό καθαρό Fender ήχο, θα ήταν τέλειος για μένα.

Τώρα αν οι ήχοι του είναι ίδιοι με αυτούς που προσπαθούν να προσομοιώσουν, αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο ζήτημα. Κατά την προσωπική μου άποψη, είναι πολύ κοντά για έναν ενισχυτή σε αυτά τα κυβικά. Όταν είχα τον Trademark 10, δεν θυμάμαι να υπήρχε ένας καλλιτέχνης που δεν κατάφερα να πλησιάσω τον ήχο του, και μιλάω για οτιδήποτε από All about Eve και Dire Straits μέχρι Guns'n'roses, Stevie Ray Vaughan, Rory Gallagher, Gary Moore, Blue Oyster Cult (το riff από το "Don't fear the ripper" δεν μπορούσα να πιστέψω πόσο ίδιο με το mp3 κατάφερα να το βγάλω), Metallica, Led Zeppelin... φαντάσου να ήξερα να παίζω κιόλας!!! Tα Character πετάλια μπορεί μεν να σού δίνουν ήχο πιο κοντά στον εκάστοτε ενισχυτή που προσομοιώνουν, αλλά είναι ένας ήχος μόνο και κοστίζουν 150 λίρες έκαστο. Συμφέρει;

Όσο για τον Bandit, ναι, έχει κι αυτός παρόμοια φιλοσοφία αλλά με κάπως διαφορετική πρακτική εφαρμογή. Το πρόβλημα με τον Bandit (για μένα πάντα) εντοπίζεται στο υπερβολικό μέγεθος και ισχύ για χρήση στο σπίτι. Σε αυτό το σημείο ο Trademark κερδίζει με μεγάλη διαφορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #14 στις: 19/07/14, 18:30 »
Επισης μαρεσε κατι που ειπες.

Το οτι καταφερες να βγαλεις τον ηχο.
Αυτο σημαινει οτι καθισες και επαιξες με την τεχνικη σου και τα αυτια και το ομολογουμενως επικινδυνα ευελικτο active eq του trademark και το συνεκρινες και το εκανες. Αυτο σε κανει λιγο λιγο καλυτερο.

Με τα modelling και τις αντιστροφες, tone capture IR πανω κατω ξεκινας απο την αναποδη και για οποιον θελει ολιγον απο axe-fx η kemper το revalver 4 και το bias για pc/mac που βγαινουν τωρα θα εχουν αυτο το χαρακτηριστικο το οποιο ειναι πολυ ωραιο αλλα και λιγο...τεμπελια.

Μηχανακια σαν το trademark η το dg stomp ποτε δεν ελεγαν, ΑΥΤΟ ειναι ενα plexi του 68 με πειραγμενο ενα πυκνωτη που δινει λιγο μπασσο παραπανω, σου ελεγαν, ξερεις, βαλε τα αυτια σου ο ηχος ειναι εκει, για προσπαθησε λιγο! Το γεγονος οτι δεν εχει και preset...χα χα. Προσωπικα με βοηθησε πολυ με τον τροπο του.


Στο θεμα ss ενισχυτες,

υπαρχουν και αρκετοι σημερινοι High end οπως οι ISP theta και pritchard που κοστιζουν αρκετα, χωρις μαλιστα να κυνηγανε τα ακρα του κιθαριστικου ηχου, ποιανουν ανετα ροκ ηχους και μαλιστα υπαρχει ενας solid state που απλα διαπρεπει στο θεμα των δυναμικων, μονοκαναλος για οποιον του αρεσει αυτο το παιχνιδι, retro channel καπως ετσι λεγεται.

Παλαιοτεροι οπως οι acoustic image η καπως ετσι ακομη και σημερα θεωρουνται, απλα πολυ καλοι!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #15 στις: 20/07/14, 20:26 »

http://www.jazzduo.ch/Gallien%20Krueger%20GK-250ML.htm

Ένας πολύ συζητημένος ήχος από το somewere in time των iron maiden και μέσα από 4χ12 καμπίνα με electrovoice μεγάφωνα

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #16 στις: 29/07/14, 10:46 »
Κάτι αντίστοιχο με τους solid state ενισχυτές Trademark της Tech21 μπορούσε κάλλιστα να έχει λανσάρει και η AMT, μιας και έχει ήδη 2 σειρές από solid state preamps (πεταλάκια legend amps I & II)... απορώ γιατί δεν το έχουν κάνει ήδη...

Εικάζω ότι το marketing trend είναι οι software-based αλγοριθμοι στο modeling, όμως πιστεύω ότι το ηχητικό αποτέλεσμα ανάμεσα σε solid state modeling και software-based digital modeling είναι διαφορετικό, όπως είπε και ο Tech21man παραπάνω, χωρίς να κρίνω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο, είναι θέμα γούστου άλλωστε (κάποιοι θα προτιμούν το αναλογικό, κάποιοι τους μεγάλης ανάλυσης αλγόριθμους, όπως κάποιοι θα παραμένουν πιστοί στη λάμπα).

Απλά, όπως είναι και αναμενόμενο άλλωστε, οι software-based αλγόριθμοι modeling θα εξελίσσονται όλο και περισσότερο σε ανάλυση και response, οπότε εύκολα προβλέπει κάποιος την μέρα που το ηχητικό αποτέλεσμα και το feeling θα είναι πανομοιότυπα με τον οριτζιναλ ενισχυτή.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #17 στις: 29/07/14, 12:49 »
Πανομοιοτυπα ως προς εναν ενισχυτη, ο οποιος ομως βρισκεται σε ενα αλλο στουντιο δωματιο και ηχογραφειται με μικροφωνο και εσυ το ακους απο τα monitors η ακουστικα!


Δεν πρεπει ποτε να ξεχναμε οτι ακομη και το kemper, ποιανει ολη την αλυσισα και σου δινει αυτο το "φιλτραρισμενο" αποτελεσμα (δηλαδη το συνολο κιθαρας ενισχυτη καμπινας, πιεση τελικου, αλληπεδραση με το χωρο και ο,τι ποιασει οποιο/α μικροφωνο/α αναλογα που τα εβαλες και με τι προενισχυτη μικροφωνου τα συνεδεσες) το οποιο φυσικα, ειναι λογικο και θεμιτο για αυτο που προοριζονται (ηχογραφηση, live που ουτως η αλλως με μικροφωνο βγαινεις κτλ).


Εγω παντως οταν πρωτοεφερε φιλος μου το Pod XT (μεγαλη επανασταση τοτε) και το βαλεμε στο στερεοφωνικο τον ρωτησα, "καλη φαση, το μικροφωνο πως το κλεινω για να παρω τον ωμο ηχο απο τον ενισχυτη?". Βεβαια δεν γινοταν και ακομη δεν το εχω παρει ποτε απο modeller και αυτος ειναι ο ατιμος που σε ικανοποιει και κοβει και στο live κτλ.


Παρεμπιπτοντως η boss το εκανε αυτο απο παλια (δλδ ειχε mic sim defeat για να μοιαζει ο ηχος με του ενισχυτη απευθειας) αλλα τα αποτελεσματα ηταν χαλια κατα τη γνωμη μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #18 στις: 29/07/14, 15:10 »
***OFFTOPIC ON
"καλη φαση, το μικροφωνο πως το κλεινω για να παρω τον ωμο ηχο απο τον ενισχυτη?". Βεβαια δεν γινοταν και ακομη δεν το εχω παρει ποτε απο modeller και αυτος ειναι ο ατιμος που σε ικανοποιει και κοβει και στο live

Εννοείς τον Raw ήχο από το line out του ενισχυτή? Γιατί στον τελικό ήχο ενός ενισχυτή αν δεν κάνω λάθος παίζει μεγάλο ρόλο (περίπου 40% θα έλεγα?) η καμπίνα απ'όπου τον ακούς.

Τα Zoom G3 (που έχεις  ;) ) μπορουν να το κάνουν και αυτο -το raw ήχο εννοω- , βάζεις cab off και επιλέγεις στο Global  menu το Combo ή Stack power amp, μόνο που για να ακουστεί ωραία με αυτή τη ρύθμιση (στην ουσία το σετάρεις μόνο ως preamp) πρέπει να το ακούσεις από το effects return του ενισχυτή για να πάρει το "Χρώμα" της καμπίνας. (το ξέρω ότι τα γνωρίζεις φυσικά όλα αυτά, απλά τα αναφέρω σε περίπτωση που εννοείς κάτι διαφορετικό  :eee :B )
***OFFTOPIC OFF  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #19 στις: 30/07/14, 12:06 »
Οχι, εννοω τον raw ηχο οπως τον τρως οταν καθεσαι μπροστα απο τον ενισχυτη.

Δηλαδη, εισαι στο δωματιο, παιζεις και ακους. Ο,τι ακους ερχεται απο τον ενισχυτη, μικροφωνο δεν υπαρχει, σαφως ειναι και ο χωρος αλλα οπως και να εχει ειναι η μεμβρανη στο μεγαφωνο που παραγει τον ηχο και τα αυτια σου που τον συλλεγουν.


Αυτο ειναι εντελως διαφορετικο απο το να εχεις τον ενισχυτη σε ενα αλλο δωματιο, να μην εισαι εσυ μεσα σε αυτο, να εχεις ενα μικροφωνο (ατελες και χρωματισμενο και σιγουρα διαφορετικο απο το αυτι σου) να συλλεγει τον ηχο σε ενα σημειο (γιατι αλλαζοντας το σημειο αλλαζει πολυ το αποτελεσμα) να τον δινει μεσω ενας προενισχυτη μικροφωνου (και αυτο κανονικα παιζει ρολο) σε μια κανσολα/pc και αυτο να το δινει σε ενα full range συστημα και εσυ να το ακους εκει σε ελεγχομενη ενταση. Αυτο ειναι που κανουν και τα modellers.


Το zoom g3 το εχω και το λατρευω για χιλλιους δυο λογους, το εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες και σε προβα οπως το περιγραφεις, το πιο ωραιο σεναριο ηταν οταν ταιζα και 6L6 και EL34 και 4 καμπινες 1x12 (3 κλειστες και 1 ανοιχτη) με διαφορετικα μεγαφωνα και ειχα boost plexi sim, HD reverb stereo και parametric eq. Ειχα ρυθμισει και το L/R σε ισορροπια αναλογα με τις σχετικες εντασεις των ενισχυτων. Πανικος. Μη πρακτικο βεβαια αλλα για γελια πολυ ωραιος ηχος.



Ομως τιποτα δεν φτανει τον κανονικο ηχο ενος ενισχυτη. Ακομη και οταν αυτα τα ψηφιακα μαραφετια λειτουργουν σαν preamp μονο. Και οι περισσοτεροι φιλοι μου εκει καταληγουν αν και δεν εχουν/εχω το axe-fx II η το kemper αλλα μεχρι το axe-fx I, eleven rack, pods κτλ ολα ηταν στο μειον κατι και ειχαν ελαττωματα. Το zoom μαρεσει γιατι δε σε κλεβει σχετικα με το ο,τι κανει και κοστιζει, ειναι over achiever.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #20 στις: 30/07/14, 12:44 »
..το πιο ωραιο σεναριο ηταν οταν ταιζα και 6L6 και EL34 και 4 καμπινες 1x12 (3 κλειστες και 1 ανοιχτη) με διαφορετικα μεγαφωνα..
Έ, είσαστε τρελλοί εκεί στις Σέρρες.. έχετε ξεφύγει!!!!!...  :up
 :roll :roll :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #21 στις: 30/07/14, 15:29 »
Αυτό το οποίο αναφέρεται σαν raw ήχος, υπάρχει σαν επιλογή στο AxeFx σαν "amp in a room". Σου προσημειώνει δλδ αυτό που ακούς από τον ενισχυτή στο χώρο. Νομίζω είναι το μοναδικό modeler που το κάνει αυτό (AxeFx Ultra και AxeFx II). Το μεγαλύτερο σοκ το παθαίνουν όσοι ηχογραφούν για πρώτη φορά, ή γενικά είναι αρχάριοι με τον τομέα ηχογράφηση κιθάρας, όπου βάζουν ένα mic στην καμπίνα τους και ....ξενερώνουν, διότι δεν έχει καμία σχέση το αποτέλεσμα που ακούν με αυτό που έχουν συνηθίσει.
White noise

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #22 στις: 30/07/14, 22:29 »
..το πιο ωραιο σεναριο ηταν οταν ταιζα και 6L6 και EL34 και 4 καμπινες 1x12 (3 κλειστες και 1 ανοιχτη) με διαφορετικα μεγαφωνα..
Έ, είσαστε τρελλοί εκεί στις Σέρρες.. έχετε ξεφύγει!!!!!...  :up
 :roll :roll :roll

2V30 τα αγγλικα ενα jensen brunetti και το μεγαφωνο του XXX!



Το πιο ωραιο πειραμα που εκανα ομως, ηταν αυτο...



Ταισα την κιθαρα μου και στους δυο ενισχυτες ταυτοχρονα με active splitter και buffer ωστε να μη χανει σημα.

Εδωσα τα preamp out του καθε ενισχυτη σε ενα A/B box . Ειχα και αναστροφη φασης σε διακοπτη κτλ στο ενα απο τα δυο.


Το Α/Β ηταν και ΑΒ/Υ. Μετα απο αυτο ειχα εφε το οποιο βγαζει στερεο εξοδο.

Απο τη στερεο εξοδο πηγαινε στον τελικο του καθε ενισχυτη.



Αυτο τωρα επετρεπε:


Να εχεις οποιοδηποτε preamp απο καθε ενισχυτη ενεργο, η ακομη και τα δυο μαζι, και να επιλεγεις ποιο θα παει στο Multi effect. Απο εκει πηγαινε και στους δυο τελικους οποτε επαιζαν ταυτοχρονα.


Στην περιπτωση και των δυο μαζι, ο διακοπτης αναστροφης φασης επετρεπε να φερεις τον ηχο σε περιπτωση που το ενα ηταν π.χ. 3 gain stage και το αλλο 4 η τελος παντων αν διεφεραν κατα 180 μοιρες κτλ.



Εκει μπορεις να παιζεις για μερες. Μπορεις να παρεις το crunch και των δυο ενισχυτων σε 6L6/EL34 οπως εκανα κτλ, μπορεις να παρεις μονο τον ενα αλλα να ειναι στερεο με chorus delay κτλ, τεραστιο spread και δε συμμαζευεται. Το καμπινο συστημα, ηταν εκεινο που περιεγραψα πιο πανω!!!


Φυσικα δεν ηταν ολα ροδινα. Δεν επαιξα με το που παιρνει ρευμα το καθενα αλλα ειχα hum. Οχι ακριβως βομβο, ουτε θορυβο, ουτε σφυριγματα κτλ. Αλλα hum. Μονιμο. Μολις εβγαζες το ενα π.χ. απο το return σταματουσε και στους δυο ενισχυτες. Βασικα στον ενα γινοτανε τη φορα και αν τα αλλαζες αλλαζε και σε ποιον γινοτανε. Κατι δεν καθισε αναμενομενο!




Για να ειμαι on topic, αυριο θα παιξω live με peavey bandit redstripe και θα δωσω το XXX μου στον αλλο κιθαριστα γιατι μπορω και γιατι δεν εχω παιξει με αυτον τον ενισχυτη live και μαρεσει και γουσταρω τρανζιστορ εξισου!!! Ο ατιμος ο ιδιοκτητης δεν τον πουλαει!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #23 στις: 31/07/14, 08:17 »
Αυτο ειναι εντελως διαφορετικο απο το να εχεις τον ενισχυτη σε ενα αλλο δωματιο, να μην εισαι εσυ μεσα σε αυτο, να εχεις ενα μικροφωνο (ατελες και χρωματισμενο και σιγουρα διαφορετικο απο το αυτι σου) να συλλεγει τον ηχο σε ενα σημειο (γιατι αλλαζοντας το σημειο αλλαζει πολυ το αποτελεσμα) να τον δινει μεσω ενας προενισχυτη μικροφωνου (και αυτο κανονικα παιζει ρολο) σε μια κανσολα/pc και αυτο να το δινει σε ενα full range συστημα και εσυ να το ακους εκει σε ελεγχομενη ενταση. Αυτο ειναι που κανουν και τα modellers.


Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις ένα hardware sonic exciter/ maximiser σαν αυτά της BBE ή της Behringer αμέσως μετά από το amp sim του Zoom G3 (το Zoom G5 έχει ενσωματωμένο τέτοιο εφέ - sonic exciter), ώστε να αναπληρώσεις τη "συμπίεση" των συχνοτήτων που προκύπτει από το software μικρόφωνο και το cab sim των modelers. Με σωστή χρήση του εφέ αυτού (exciter), θα πάρεις το punch και το attack, καθώς και ένα ωραίο ακουστικά mid scoop αναλόγως τις ρυθμίσεις που θα του κάνεις φυσικά), και κυρίως θα δεις τον "ενισχυτή" να ζωντανεύει μπροστά σου μεσα από τα monitors  ;) .

http://www.thomann.de/gr/behringer_sx_3040.htm
http://www.thomann.de/gr/bbe_382i_maximizer.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/14, 08:57 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένοι Solid State ενισχυτές!
« Απάντηση #24 στις: 01/08/14, 21:05 »
Το εκανα παλιοτερα, δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε φοβερα. Βασικα για να μη παρεξηγηθω μου αρεσε τοσο που το δοκιμασα και σε προβα. Ο,τι νομιζες οτι καλυτερευε, λεπταινε ουσιαστικο τον ηχο στην προβα.


Δυστυχως, ο ασχημος ηχος ειναι αυτος που κοβει πολυ μερικες φορες, in the mix που λεμε! σε σχεση με αυτο που μου αρεσει στο δωματιο. Ενα αυτο και ενα γενικα οτι μαρεσει ο ηχος μου να εχει πολλα μεσαια (συνηθως παω αναποδα, αντι να τα βαλω ολα στη μεση, τερματιζω το καθε tonestack και τραβαω λιγο προς τα πισω. Καποιοι ενισχυτες παιζουν απιστευτα τσαμπουκαλεμενα με τερμα eq (mesa f, brunetti, fender evil twin, τα jet city αν διαβασεις στο internet, marshall διαφοροι). Υποτιθεται οτι δεν θα επρεπε γιατι με τερμα μεσαια συνηθως εχεις μια flat καμπυλη που κανει την κιθαρα να μπουκωνει. Σε υψηλες εντασεις ομως, δεν νομιζω οτι συμβαινει αυτο, αν θυμαμαι καλα συμπιεζουν οι cathode follower σε καποια κυκλωματα και κανουν mid scoop ασε που εχεις και pressence ressonance να παιξεις και αλλο).

Επισης για να ειμαι ειλικρινης, οσο καλα και να γινονται αυτα με τα ψηφιακα παω, σκαω μια δυο συγχορδιες με τον brunetti τερμα και μετα λεω, απλα, ναι καλα...Στο στουντιο ολα αυτα.


Συνεχιζω ομως να τα χρησιμοποιω κατα κορον. Ευκολια, ποικιλλια, εφφε, εμπνευση, DI στο jam hub (ψαξτε το κορυφαιο εργαλειο πραγματικα) ολα χτυπανε κοκκινα. Απλα δεν, ΔΕΝ ειναι ενισχυτες να παρει η ευχη. Μακαρι να ηταν αλλα δεν ειναι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
10280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/07, 00:22
από Αγγέλα
5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 01:20
από Jezus
69 Απαντήσεις
70589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/11, 16:39
από kyriakos_t
19 Απαντήσεις
6636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 20:48
από tech21man
16 Απαντήσεις
6846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 17:15
από teo_gp
17 Απαντήσεις
6597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:55
από noe13
6 Απαντήσεις
3014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 16:25
από Jezus
9 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/10, 20:10
από tech21man
56 Απαντήσεις
15173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 03:34
από PetrosHM
Solid state για Live

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 » Ενισχυτές

31 Απαντήσεις
9025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 01:31
από nikolas32