Αποστολέας Θέμα: "Η γενιά των 700 ευρώ..."  (Αναγνώστηκε 9775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #25 στις: 24/05/10, 21:27 »
Γίνε αφεντικό στον ιδρώτα σου. Άρχισε με τον ΟΣΕ. Θα ξεπουληθεί για ένα κομμάτι ψωμί. Κοντά στα 200 εκατομυριάκια υπολογίζω. Πάρτον πάνω σου. Κάνε αυτό που πρότεινε ο Roufus, αυτοδιαχείρηση επιχειρήσεων!


Papous, θα σε μαλωσω. Εσυ δεν ελεγες αλλα πραγματα εδω; Συγκεκριμενα:
Βρε παιδιά μιλάτε για Αργεντινή και αυτοδιαχείρηση παραγωγής κλπ κλπ. Στην Ελλάδα ποιά εργοστάσια θα αυτοδιαχειριστείτε? Τα συνεταιριστικά ελαιοτριβεία και τα συσκευαστήρια πορτοκαλιών? Ή τα εργοστάσια αλουμίνας που έτσι κι αλλιώς πάνε καλά και δεν πρόκειτε να πτωχεύσουν. Μου φαίνεται ότι δεν γνωρίζετε καν που ζείτε! Μια χώρα σερβιτόρος είναι η Ελλάδα και τώρα που δεν υπάρχουν πελάτες κάθησε.
Η Αργεντινή είχε βιομηχανία και παραγωγή, ήταν εξαγωγέας προϊόντων...



Γεροντικη ανοια ή αποτελεσμα της φιλοσοφικης και επιδερμικης προσεγγισης του θεματος, μεχρι να προκειψει βεβαια αλλο θεμα για συζητηση, τσαι και συμπαθεια;
Τελικα η αυτοδιαχειρηση ειναι αποτελεσματικη; Τι γραμμη προτεινεις τελικα; Εκτος απο τρολαρισμα, αμπελοφιλοσοφιες και αερολογιες. Το θεμα σε απασχολησει ή απλα σκοτωνεις ελευθερο χρονο;
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #26 στις: 24/05/10, 21:36 »
Μπορειτε να επισκεφθειτε και το παρακατω μπλογκ που ειναι αφοσιωμενο στη γενια των 700€

http://g700.blogspot.com/
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #27 στις: 24/05/10, 22:45 »
Μας βάζουν να τρωγόμαστε ο ένας με τον άλλο. Εσύ βγάζεις περισσότερα, άρα είσαι ο εχθρός μου. Μα πάντα δεν συνέβαινε αυτό; Κάποιος έβγαζε περισσότερα και κάποιος λιγότερα. Τώρα θέλουν όλοι να βγάζουν τα ελάχιστα. Τα 700 ευρώ ; Τα 592 ευρώ ; Τα 300 αύριο ; Ποιός ξέρει.

Μάκη, συγχωρώ πολύ εύκολα, αρκεί όμως να μου ζητήσουν συγγνώμη!

Εσύ δεν ήσουν αυτός που έλεγε στις εκλογές του 2009 ότι όλοι είσαστε απατεώνες? (Δεν βάζω τον εαυτό μου και τους φίλους μου μέσα, διότι είχα δηλώσει από την αρχή ότι εμείς δεν είμαστε). Λοιπόν, ζήτα συγγνώμη και θα σε συγχωρέσω.

Επίσης ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο "φίλος" μου γιατρός που δεν έκανε εγχείρηση στην μάνα μου αν δεν του έδινα το φακελάκι. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο δάσκαλος του παιδιού μου που δεν το δίδασκε για να τον πάρω για ιδιαίτερα. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο υπάλληλος που μου έβγαλε την πίστη για να προωθήσει την αδειοδότηση της επιχείρησής μου με σκοπό να αναγκαστώ να του τα σκάσω. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι ο υπάλληλος που μου έβαλε καπέλο στους φόρους μου κατά το κλείσιμο βιβλίων ενώ ήμουν καθόλα τυπικός και νόμιμος. Ζήτα μου συγγνώμη αν ήσουν ο υπάλληλος του νόμου που τα είχε κάνει πλακάκια με τους εμπόρους με αποτέλεσμα να κινδυνεύει το παιδί μου. Ζήτα μου συγγνώμη αν είσαι καθηγητής Πανεπιστημίου που πήρε αυτήν την θέση ανάξια, υποταγμένος στην κοματοκαφρίλα....

Δεν μας βάζει κανείς να τρωγόμαστε με τους άλλους. Οι άλλοι μας έφαγαν όταν είχαν το πάνω χέρι.

Να μου πεις, και τώρα δεν θα έχουν το πάνω χέρι? Ε, προς τα εκεί ενεργώ Μάκη! Να μην έχουν το πάνω χέρι ξεπουλημένα φρικιά, καθίκια, εκπορνευμένοι της πολιτικής και του πνεύματος...


Και αν σε παίρνει, ακολούθησε αυτό που λέει ο Χοληδόχος. Γίνε αφεντικό στον ιδρώτα σου. Άρχισε με τον ΟΣΕ. Θα ξεπουληθεί για ένα κομμάτι ψωμί. Κοντά στα 200 εκατομυριάκια υπολογίζω. Πάρτον πάνω σου. Κάνε αυτό που πρότεινε ο Roufus, αυτοδιαχείρηση επιχειρήσεων!
Δεν θα σου ζητήσω συγγνώμη για τίποτε από όλα αυτά γιατί δεν μετέχω σε αυτά που ανέφερες. Θα σου ζητήσω συγγνώμη για ένα σωρό άλλα μικροπράγματα που σου έχω κάνει , από τη ψήφο που έριξα μέχρι τη κλήση που προσπάθησα να σβήσω. Περιμένω κι από εσένα όμως μιά συγγνώμη, γιατί δεν υπάρχει αναμάρτητος σε αυτό το κόσμο....


Αν με παίρνει αφεντικό στον ιδρώτα μου...Όχι δεν με παίρνει...Το μόνο που με παίρνει και που θα κάνουνε τελικά ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ μου , είναι να ξεπουλήσουνε τον ιδρώτα μου. Τον ΟΣΕ που ανήκει σε σένα και σε μένα θα τον δώσουν "τσάμπα" σε κάποιον που τον παίρνει...


Κάθε μέρα λοιπόν μας βάζουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Κι επειδή είναι αδύνατον να είμαστε αναμάρτητοι, έχουν και το άλλοθί τους. "ΈΧΕΙΣ ΤΗ ΔΎΝΑΜΗ ΝΑ ΚΛΕΊΣΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΌΛ" σου λένε...
Έχεις τη δύναμη;


EDIT : Πήγα στο θέμα με τις εκλογές του 2009 για να θυμηθώ τι είχα γράψει. Αυτό που είδα είναι ότι δεν είπα ότι είστε όλοι απατεώνες, αλλά ότι είμαστε όλοι απατεώνες. Με την έννοια του "αναμάρτητου" που ανέφερα παραπάνω. Απατεώνες και με τις πράξεις μας τις κοινωνικές και με τις πράξεις μας τις πολιτικές. Άλλος πολύ άλλος λίγο. Οπότε ούτε γι' αυτήν την άποψή μου θα ζητήσω συγγνώμη. Για τις μαλ***ες που έχω ψηφίσει κατά καιρούς και για την αδιαφορία που έχω επιδείξει και ουσιαστικά με τον τρόπο μου έχω υποθάλψει όλους αυτούς που παρανομούν, χιλιάδες και εκατομμύρια συγγνώμη από μέρους μου και προς εσένα παππού και προς όλους τους Έλληνες γενικότερα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/10, 02:07 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #28 στις: 25/05/10, 00:46 »
Aχαχαχαχαχαχαχαχαχα ο παππούς είναι μακράν ο καλύτερος troller στην ιστορία του κιθάρα μετά τον necromayhem.
Γελάω κανονικά με τα ποστ του.


Παράθεση
Εσύ δεν ήσουν αυτός που έλεγε στις εκλογές του 2009 ότι όλοι είσαστε   απατεώνες? (Δεν βάζω τον εαυτό μου και τους φίλους μου μέσα, διότι είχα   δηλώσει από την αρχή ότι εμείς δεν είμαστε). Λοιπόν, ζήτα συγγνώμη και   θα σε συγχωρέσω.
Εδώ πήγα να πέσω απ' την καρέκλα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #29 στις: 25/05/10, 12:18 »
Αγαπητέ Μάκη, κι εγώ εκτιμώ ότι δεν παίρνει τους δημόσιους υπάλληλους για συλλογικές ενεργητικές κινήσεις. Λόγω του ότι δεν γνωρίζουν πως γίνονται.

Δεν γνωρίζουν αλλά κρίνουν και συνήθως κατακρίνουν όσους ενεργούν, μάλλον ακριβώς επειδή ενεργούν.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #30 στις: 25/05/10, 12:24 »
Αγαπητέ Μάκη, κι εγώ εκτιμώ ότι δεν παίρνει τους δημόσιους υπάλληλους για συλλογικές ενεργητικές κινήσεις. Λόγω του ότι δεν γνωρίζουν πως γίνονται.

Δεν γνωρίζουν αλλά κρίνουν και συνήθως κατακρίνουν όσους ενεργούν, μάλλον ακριβώς επειδή ενεργούν.
Αγαπητέ παππού,  οι Δ.Υ καθώς και άλλα 9.500.000 Έλλήνων.


Πάρε λοιπόν τον Ο.Σ.Ε και εμείς μαζί σου!


Και τέλος νοιώθω μιά εμμονή κατά των Δ.Υ ...Οι εμμονές δεν είναι καλός σύμβουλος. Αν έχω και εγώ, το ίδιο ισχύει και για μένα βέβαια...Αλλά επειδή σε αυτή τη χώρα το πολιτειακό σύστημα που έχουμε δίνει την ελευθερία να έχουν άποψη , να κρίνουν και να κατακρίνουν, όλοι ανεξαιρέτως , γνωρίζοντες ή μη γνωρίζοντες, θα πρέπει να ζήσουμε με αυτό...Τι να κάνουμε δεν είμαστε στην Αρχαία Αθήνα που αποφάσιζαν μόνο οι "άριστοι" και η μπλέμπα δούλευε στα χωράφια. Εδώ έχεις να κάνεις και με τη μπλέμπα...Πρέπει να ζήσεις και μαζί μας λοιπόν και να σέβεσαι την άποψή μας. Μέχρι να έρθει κάποια τυραννία , οπότε θα λυθεί και το πρόβλημα.


Υ.Γ Δεν είδα κάποια συγγνώμη εκ μέρους σου, οπότε αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι  είτε είσαι, είτε θεωρείς τον εαυτό σου άψογο απέναντι στους συμπολίτες σου και στους συνανθρώπους σου. Οπότε η επόμενη κίνησή σου θα πρέπει να είναι η ίδρυση κάποιου κόμματος γιατί έχουμε ανάγκη από ανθρώπους σαν κι εσένα στα Κοινά.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/10, 12:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #31 στις: 25/05/10, 16:51 »
Γίνε αφεντικό στον ιδρώτα σου. Άρχισε με τον ΟΣΕ. Θα ξεπουληθεί για ένα κομμάτι ψωμί. Κοντά στα 200 εκατομυριάκια υπολογίζω. Πάρτον πάνω σου. Κάνε αυτό που πρότεινε ο Roufus, αυτοδιαχείρηση επιχειρήσεων!


Papous, θα σε μαλωσω. Εσυ δεν ελεγες αλλα πραγματα εδω; Συγκεκριμενα:
Βρε παιδιά μιλάτε για Αργεντινή και αυτοδιαχείρηση παραγωγής κλπ κλπ. Στην Ελλάδα ποιά εργοστάσια θα αυτοδιαχειριστείτε? Τα συνεταιριστικά ελαιοτριβεία και τα συσκευαστήρια πορτοκαλιών? Ή τα εργοστάσια αλουμίνας που έτσι κι αλλιώς πάνε καλά και δεν πρόκειτε να πτωχεύσουν. Μου φαίνεται ότι δεν γνωρίζετε καν που ζείτε! Μια χώρα σερβιτόρος είναι η Ελλάδα και τώρα που δεν υπάρχουν πελάτες κάθησε.
Η Αργεντινή είχε βιομηχανία και παραγωγή, ήταν εξαγωγέας προϊόντων...



Γεροντικη ανοια ή αποτελεσμα της φιλοσοφικης και επιδερμικης προσεγγισης του θεματος, μεχρι να προκειψει βεβαια αλλο θεμα για συζητηση, τσαι και συμπαθεια;


Πριν αναρωτηθείς για την υγεία μου αγαπητέ μου, καλό θα ήταν να προσέχεις τουλάχιστον τι παραθέτεις, διότι μπορεί να γίνει καταφανές ότι έχεις άγνοια. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις, αλλά η άγνοια είναι χειρότερη από την άνοια!

Στην συζήτηση που ανέφερες, μας απασχολούσε η αυτοδιαχείρηση επιχειρήσεων τύπου Αργεντινής. Όπου οι εργαζόμενοι διαχειρίζονταν πτωχευμένεςιδιωτικές επιχειρήσεις, που έβαλαν λουκέτο, μετά από κατάληψη. Αν δεν γνώριζες μπορούσες να ρωτήσεις. Ούτε εγώ ούτε ο Ρουφους κρατάμε την γνώση για τον εαυτό μας.

Δεν συζητούσαμε για καθόλους τους τύπους ανάληψη διοίκησης Δημ Επιχειρήσεων kai την μετατροπή τους σε εταιρίες λαϊκής βάσης.
Είναι μια πρωτότυπη ιδέα που δεν έχει γίνει πουθενά, απ' ότι γνωρίζω. Αλλά αναφέρω και τον Ρούφους διότι από κοινού εργαστήκαμε γι' αυτήν. Αν έχεις αντιρρήσεις περί της βιωσιμότητας ενός τέτοιου εγχειρήματος μπορείς να τις αναφέρεις με επιχειρήματα και όχι αφορισμούς.

Παράθεση
Τελικα η αυτοδιαχειρηση ειναι αποτελεσματικη; Τι γραμμη προτεινεις τελικα; Εκτος απο τρολαρισμα, αμπελοφιλοσοφιες και αερολογιες. Το θεμα σε απασχολησει ή απλα σκοτωνεις ελευθερο χρονο;


Εννοείται ότι απασχολούμε με το θέμα στον ελεύθερό μου χρόνο. Εσύ απασχολήσε μ' αυτό επ' αμοιβή? Για λέγε - για λέγε....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #32 στις: 25/05/10, 17:13 »
Για τις μαλ***ες που έχω ψηφίσει κατά καιρούς και για την αδιαφορία που έχω επιδείξει και ουσιαστικά με τον τρόπο μου έχω υποθάλψει όλους αυτούς που παρανομούν, χιλιάδες και εκατομμύρια συγγνώμη από μέρους μου και προς εσένα παππού και προς όλους τους Έλληνες γενικότερα...


Χαιρομαι που δεν ανήκεις σε καμμιά από τις κατηγορίες Δημ Υπαλλήλων που ανέφερα Μάκη. Αλλά δεν καταλαβαίνω την συσχέτιση του "είμαστε όλοι απατεώνες" που προφανώς την ανέφερες για σένα και τους δικούς σου, με την συγγνώμη που ζητάς τώρα. Δεν ζητάς συγγνώμη για απατεωνιά αλλά για μαλ***α. Οπότε δεν έπρεπε να πεις "είμαστε όλοι απατεώνες" τότε, αλλά "είμαστε όλοι μ....". Είπαμε τα πάντα είναι σχετικά αλλά όχι και τα άσχετα μεταξύ τους....

Εκτός αυτού, όταν βλέπω κατόπιν εκλογών να χρησιμοποιεί αυτήν την ατάκα το ίδιο πολιτικό σύστημα που απαξίωνες πριν τις εκλογές, πονηρεύομαι. Λέω από μέσα μου "τι έγινε τώρα, στο ίδιο σύστημα ανήκει και ο Μάκης ή του έκλεψαν την ιδέα λόγω του ότι την βρήκαν καλή". Με απόλυτη ειλικρίνεια σου μιλώ.

Όσο για την δική μου συγγνώμη... την έχω ζητήσει πολύ καιρό πριν....
Απ: Αν θελήσεις... Άσματα ηθικά, πειραστικά
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #33 στις: 25/05/10, 18:35 »
Απ 'ότι διάβασες δεν μιλάω μόνο για μαλ***ες , αλλά και για αδιαφορία=υπόθαλψη απατεώνων. Οπότε συγγνώμη και για την απατεωνιά. Αλλά αυτό που τεχνιέντως πας να μου προσάψεις περί " δικών μου" , λυπάμαι αλλά δεν θα το φάω...Το λέω και για σένα...Χωρίς να ξέρω τι δουλειά κάνεις και ούτε με ενδιαφέρει. Δεν κρίνω το βιβλίο από το εξώφυλλό του. Ίσως εσύ να το κάνεις. Παρ'όλο που γνωριζόμαστε 4 χρόνια εδώ μέσα. Ξαφνικά για σένα έγινα ο κλασσικός τυπικός Δ.Υ.  "Όποιος δεν είν' αμαρτωλός να κάνει ένα βήμα μπρος" φίλε παππού . Βαγιόπουλος-Ρασούλης .
 
Για το αν το σύστημα χρησιμοποιεί τις ατάκες μου , το θεωρώ λογικό μιάς και δεν θεωρώ τον εαυτό μου τίποτε περισσότερο από το μέσο όρο πολίτη αυτής της χώρας. Οπότε το σύστημα στο μιλητό θα ευχαριστήσει τ' αυτιά μας...Ξέρει τι του γίνετε...
 
Τέλος δεν θα ήθελα να συνεχίσουμε αυτή την αντιπαράθεση. Ούτε την ψυχανάλυση. Έχω ένα θέμα εδώ και θέλω να ακούσω απόψεις για το θέμα. Ευχαριστώ.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #34 στις: 25/05/10, 18:50 »
Όταν λέτε έχετε ζητήσει συγνώμη ή ζητάτε συγνώμη, σας ενδιαφέρει να σας συγχωρέσουνε κιόλας ?? ή όχι ? αν είναι να σας έχω υπόψη μου για κάτι ψιλό-αγγαρειούλες....Να σας κάνω ένα reality check, γιατί μου φαίνεται ότι τρολάρετε.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #35 στις: 25/05/10, 19:02 »
Όταν λέτε έχετε ζητήσει συγνώμη ή ζητάτε συγνώμη, σας ενδιαφέρει να σας συγχωρέσουνε κιόλας ?? ή όχι ? αν είναι να σας έχω υπόψη μου για κάτι ψιλό-αγγαρειούλες....Να σας κάνω ένα reality check, γιατί μου φαίνεται ότι τρολάρετε.
Εγώ το τελειώνω εδώ φίλε Χοληδόχε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #36 στις: 25/05/10, 22:10 »
Δεν συζητούσαμε για καθόλους τους τύπους ανάληψη διοίκησης Δημ Επιχειρήσεων kai την μετατροπή τους σε εταιρίες λαϊκής βάσης.
Είναι μια πρωτότυπη ιδέα που δεν έχει γίνει πουθενά, απ' ότι γνωρίζω. Αλλά αναφέρω και τον Ρούφους διότι από κοινού εργαστήκαμε γι' αυτήν

Τελικα μανιφεστο θα βγει; Ή θα ξεκινησετε τις ζυμωσεις μεσα απο συζητησεις σε χωρους εργασιας και κατειλημμενους χωρους;

Αληθεια γιατι οχι αυτοδιαχειρηση των ιδιωτικων επιχειρησεων απο τους εργαζομενους; Επειδη δεν υπαρχουν παρα μονο συνεταιριστικα ελαιοτριβεια και συσκευαστηρια πορτοκαλιων;

Όπου οι εργαζόμενοι διαχειρίζονταν πτωχευμένεςιδιωτικές  επιχειρήσεις, που έβαλαν λουκέτο, μετά από κατάληψη.

Δηλαδη οταν μια επιχειρηση/ βιοτεχνια, εδω στην Ελλαδα, ετοιμαζεται να τα μαζευει για Βουλγαρια μερια μετα απο δηλωση πτωχευσης, να μην καταλαμβανουν οι εργαζομενοι την επιχειρηση, με αποτερο σκοπο να την λειτουργησουν; Μ*λακια μου, ειπαμε δεν υπαρχουν μπιζνες. Τοτε οι τεραστιες καλλιεργησημενες εκτασεις μεγαλοαγροτων να απαλλοτροιωθουν και μετα να δημιουργηθουν κομμουνες; Μ*λακια παλι, τι να  πρωτοφτασει. Αφου προτεινεις αυτοδιαχειρηση δημοσιων υπηρεσιων γιατι οχι και αντιστοιχων ιδιωτικων, εσυ ειπες οτι ειμαστε χωρα σερβιτορων, μονο το δημοσιο "σερβιρει";

Αληθεια οταν λες αυτοδιαχειρηση του ΟΣΕ, εννοεις να τσονταρουμε φραγκα ολοι μαζι μπας και τον κρατησουμε και δεν τον παρουν οι της COSCO, που παιζει να ειναι και μαοικοι :down.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/10, 01:00 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "Η γενιά των 700 ευρώ..."
« Απάντηση #37 στις: 26/05/10, 12:19 »
Προτείνω εμπλοκή επί των δημοσίων υπηρεσιών διότι αυτές θα πουληθούν. Μήπως έχεις ακούσει για κάποιον ιδιώτη πάροχο υπηρεσιών ο οποίος ετοιμάζεται προς πώληση και συμφέρει να τον αποκτήσεις? Αν έχεις ακούσει κάτι πες το. Η πληροφορία είναι το μισό κέρδος.

Δεν χρειάζεται να απαλλοτριώσεις τίποτα, εφόσον θα το αγοράζεις για πλάκα, ή θα το νοικιάζεις (ακόμα καλύτερα) αν έχεις ρευστό. Το που θα βρεις το ρευστό, σπάσε την γκλάβα σου και θα το καταλάβεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
39 Απαντήσεις
17423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
0 Απαντήσεις
1839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:45
από Δημήτρης (Gear)
12 Απαντήσεις
7012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
64 Απαντήσεις
22072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou
2 Απαντήσεις
5017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
8 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen