Αποστολέας Θέμα: bugera 6262  (Αναγνώστηκε 14022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #25 στις: 06/04/11, 19:11 »
Ναι,θα συμφωνήσω με τον andr1ano,το ζαχάρωμα είναι δωρεάν! :P
Και εγώ απορώ με αυτούς,αλλά εντάξει,ο καθένας όπως θέλει τα χαλάει τα λεφτά του!  ;)
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #26 στις: 06/04/11, 19:36 »
σίγουρα...
αλλά όταν βλέπεις συνέχεια ποστς του στυλ:
"θα παρω αυτόν αυτόν και τον άλλον"
ή
"πήρα πήρα και θα πάρω"
ε κάπου απορείς...
Εσύ απορείς με αυτά,..
..εγώ απορώ που βλέπω στις αγγελίες ενισχυτές €2000-€3000 να αναγράφονται ως "άθικτοι", "δεν έχουν βγει από το σπίτι", "δεν έχουν παίξει live" και σκέφτομαι που βρέθηκε όλο αυτό το χαρτζηλίκι, για μηχανήματα μεγεθών και εφαρμογών stage να κάθονται και να παίζουνε μέσα σε κρεβατοκάμαρες στο 0,001 volume.
Τόσο κομπλεξ έχουμε με το μέγεθος τελοσπάντων, ή κάποιοι απλά μας κοροιδεύουν;..

Δεν έχεις άδικο, και γω το έχω αναρωτηθεί ουκ ολίγες φορές...Λογικά συμβαίνουν και τα δύο, δυστυχώς κάποιοι bedroom players παίρνουν τέρατα-μηχανήματα που δεν τους χρειάζονται (ας είναι καλά ο μπαμπάς) και κάποιοι νομίζουν ότι τρώμε κουτόχορτο στις αγγελίες τους...Είναι σαν κάτι αγγελίες αυτοκινήτων: "μοντέλο του 98' φυλαγμένο σε γκαράζ, δεν έχει κάνει πάνω από 50000χλμ..." Πόσα γκαράζ έχει αυτή η χώρα τελοσπάντων??? :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #27 στις: 06/04/11, 19:41 »
δυστυχώς λίγα....γι αυτό κάθε βράδυ γυρνάμε το τετράγωνό μας 4-5 φορές.... :)

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #28 στις: 08/04/11, 21:01 »
Παιδιά, χαλαρώστε!
Το ζαχάρωμα είναι δωρεάν!..  :roll

σίγουρα...
αλλά όταν βλέπεις συνέχεια ποστς του στυλ:
"θα παρω αυτόν αυτόν και τον άλλον"
ή
"πήρα πήρα και θα πάρω"

ε κάπου απορείς...

και δεν λέω για σένα antonis_mh που πας για πρώτο ενισχυτή....
Αλλος μαζευει γραμματοσημα,αλλος κιθαρες,αλλος ενισχυτες,αλλος αυτοκινητα,μηχανες,ρουχα και ο,τι μπορει να φανταστει ο νους...
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα  :D
Αλλωστε το ζαχαρωμα,το κυνηγι μεχρι να ριξεις την γκομενα εεε σορρυ,μεχρι να καταληξεις και να παρεις τον ενισχυτη ειναι όλα τα λεφτα... ;)

Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #29 στις: 08/04/11, 22:47 »
Σωστός..  ;)
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #30 στις: 09/04/11, 09:16 »
εγω ρε παιδια ακουω οτι παθαινουν πολλες ζημιες...καινε οι λαμπες ,οι αντιστασεις και γεινικοτερα ειναι β διαλογης ποιοτητα ηλεκτρικων.....τι λετε???

Στο Τhomann,στην αρχικη σελιδα καθε μαρκας,λεει καποια στατιστικα στοιχεια και αναμεσα σ'αυτά και το ποσοστο βλαβων στα 3 τελευταια χρονια.Στην συγκεκριμενη μαρκα οντως το ποσοστο ειναι ανεβασμενο (3,34%) σε σχεση με τις περισσοτερες που ειναι γυρω στο 1% (πανω-κατω)
http://www.thomann.de/gr/bugera.html
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #31 στις: 09/04/11, 09:18 »
εγω ρε παιδια ακουω οτι παθαινουν πολλες ζημιες...καινε οι λαμπες ,οι αντιστασεις και γεινικοτερα ειναι β διαλογης ποιοτητα ηλεκτρικων.....τι λετε???

Στο Τhomann,στην αρχικη σελιδα καθε μαρκας,λεει καποια στατιστικα στοιχεια και αναμεσα σ'αυτά και το ποσοστο βλαβων στα 3 τελευταια χρονια.Στην συγκεκριμενη μαρκα οντως το ποσοστο ειναι ανεβασμενο (3,34%) σε σχεση με τις περισσοτερες που ειναι γυρω στο 1% (πανω-κατω)
http://www.thomann.de/gr/bugera.html


μπράβο στατιστικά ο thomann....  :-\

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #32 στις: 09/04/11, 20:56 »
εξαρταται απο την χρηση,αλλα οπως και να χει...ειναι σημαντικο...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #33 στις: 26/02/12, 23:20 »
εχωντας εγκαταληψει την ιδεα για μικρο λαμπατο ενισχυτη τυπου lunchbox καθως οι περισσοτεροι δεν μπορουν να προσφερουν μοντερνα γκαζια που εγω ψαχνω εχω αρχισει να ψαχνωμαι με τους bugera και ειδικα τον 6262 infinium....σχετικα με τα θεματα αξιοπιστιας ειχαμε βελτιωση στην τελευταια σειρα? γενικα οι κατασκευες τους ειναι στιβαρες ωστε να αντεξουν μετακινησεις live-προβες και τα σχετικα?η γριλλια μπροστα ειναι μεταλλικη η πλαστικη? το λογοτυπο μπορει να αφαιρεθει ευκολα και χωρις σημαδια?  ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #34 στις: 26/02/12, 23:28 »
Έχω την αίσθηση ότι ο Orange Dark Terror μια χαρά μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου σε μοντέρνα γκάζια:

http://www.thomann.de/gr/orange_dark_terror_head.htm
https://www.youtube.com/watch?v=murnnXJtaiY

Δες τι ήχο έχει βγάλει ο θεούλης ο Ola Englund από αυτόν.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #35 στις: 26/02/12, 23:36 »
και ναι και οχι...βασικα δεν ειναι σφιχτος αρκετα και επισης προτιμω κατι ποιο ψυχρο γιατι ειμαι τελειως της αμερικανικης σχολης...και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι μολις 15 watt...ξεχασα να πω οτι τον ενισχυτη τον θελω για το προβαδικο που ειναι παντου τιγκα στη μονωση και με δυνατο drummer και επισης για live σε εξωτερικο χωρο σε 4Χ12 που παιζω συνηθως....αληθεια υπαρχουν διαφορες ηχητικα με τον 6260?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #36 στις: 27/02/12, 00:59 »
Μike, πιστεύω πως ο 6262 είναι ότι πρέπει για 'σένα, μιας και ξέρω τι παίζεις. Τα προβλήματα αξιοπιστίας είχαν εξαληφθεί πριν βγουν οι infinium, άρα από τότε ίσως οι infinium να είναι ακόμα πιο αξιόπιστοι (απλά εικασία). Μια χαρά στιβαρές είναι οι κατασκευές τους και με την κατάλληλη προσεκτικότητα και αν δεν τους κάνεις καμιά χοντράδα δεν έχουν θέμα. H γρίλλια μπροστά αν δεν κάνω λάθος είναι μεταλλίκη. Το λογότυπο είναι πλαστικό νομίζω, λογικά πρέπει να βγαίνει εύκολα (ακόμα δεν τον πήρες και σκέφτεσαι μόντες ε; ;D).

Όσο για τον ήχο σε σχέση με τον 6260, έχουν διαφορά αλλά μη φανταστείς καμία τρελή. Λογικά θα το έχεις δει αλλά το βάζω σε περίπτωση που δεν...


Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #37 στις: 27/02/12, 02:33 »
ναι το ειδα Mike! αλλα αυτο που ειδα και σκεφτηκα για bugera ηταν αυτο το βιντεο   



τεσπα το θεμα ειναι οτι με αστεια λεφτα περνεις ενα συναυλιακο ενισχυτη με τρελο γκαζι και φυσικα full tube signal path

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #38 στις: 27/02/12, 02:56 »
Kαλά ο Ola με ότι και να παίξει βγάζει ηχάρα αλλά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις :) Έτσι όπως τα λες είναι...

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #39 στις: 29/02/12, 23:07 »
Καλησπέρα και από εμένα! Μετά από περίπου 10 μήνες,λόγω στρατού,είναι η ώρα να ξαναγράψω στο φόρουμ!ευτυχία!  ;D
Μέσα στη θητεία μου μάζευα όσο μπορούσα χρήματα για να αγοράσω ενισχυτή,ελπίζοντας πως θα έχει κυκλοφορήσει ο Trirec μέχρι να απολυθώ!ο καιρός πέρασε αλλά ο trirec δεν κυκλοφόρησε ακόμα και τώρα! Αν και πιστεύω θα είναι πολύ καλό εργαλείο,δεν μπορούσα να περιμένω πότε θα βγει για να τον αγοράσω! Τελικά,το ποσό που μάζεψα ηταν με λίγο ζόρι 550 ευρώ. Ψάχτηκα και για τον 6262 μεταξύ άλλων,μιας και είναι και καλή η τιμή του σχετικα,αλλά τον δοκίμασα και σε ένα φίλο που τον είχε και έμεινα ικανοποιημένος και γενικότερα ήμουν σίγουρος πως θα καταλήξω εκεί. Τελικά ψαχουλεύοντας βρήκα μια μέρα,μια αγγελία ενός ENGL Fireball 60 1ης γενιάς(με τον καθρέφτη στην πλάκα των ρυθμίσεων) στα 500 ευρώ :o . Ομολογώ πως σταμάτησα να σκέφτομαι τον bugera. Μεσα σε δυο μέρες τον δοκίμασα και τον πήρα!'Ηταν σε πάρα πολυ καλή κατάσταση. Ο ενισχυτής είναι τρομερός για μέταλ και νομιζω με μία καλύτερη καμπίνα απο την Bugera 4x12 που παίζω,πιστεύω θα σκοτώνει.Πάντως ο 6262,και ειδικά ο combo παραμένει στις επιλογές μου,ως ένας low budget ενισχυτής που προσφέρει πολυ καλές υπηρεσίες!  ;)
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #40 στις: 01/03/12, 15:48 »
και γω ειμαι λατρης του fireball για την απλοτητα τον βιαιο χαρακτηρα του και την καλη τιμη του πλεον σαν μεταχειρισμενο..μονο για ενα θεμα εχω ακουσει οτι οι μεσαιες του δε κοβουν στη μιξη...ισχυει κατι τετοιο??

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #41 στις: 01/03/12, 17:56 »
και γω ειμαι λατρης του fireball για την απλοτητα τον βιαιο χαρακτηρα του και την καλη τιμη του πλεον σαν μεταχειρισμενο..μονο για ενα θεμα εχω ακουσει οτι οι μεσαιες του δε κοβουν στη μιξη...ισχυει κατι τετοιο??

Κανενας engl δε κοβει οταν υπαρχει ενισχυτης τυπου 5150 στην μπαντα...
Μαζι με αλλον engl μια χαρα...
Καλα με mesa πριονοκορδελα...
Με οποιονδηποτε τυπου 5150 θα σε καταπιει...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #42 στις: 01/03/12, 18:03 »
Γενικά όταν παίζεις με scooped mids για metal, μετά, θέλεις άλλο κανάλι, με νορμάλ/αυξημένα μεσαία για να κόψεις στην μίξη για σόλα. Μαζί και τα δύο δεν γίνονται, σαν αρχή, ανεξαρτήτως μοντέλων ενισχυτών. Τώρα αυτό, σαφώς επιδεινώνεται ή απαλύνεται από τον εκάστοτε ενισχυτή και την σχεδιαστική προδιάθεση του.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #43 στις: 01/03/12, 18:05 »
βασικα δε κοβω ποτε μεσαιες...οσο ανεβαινω σε ενταση ισως φαω λιγα πριμα αν ξυνει η μπασσα αν δεν αντεχουν οι καμπινες...γενικα ελεγα για τα μεσαια των engl οτι ειναι καπως πιο χαμηλα συχνοτηκα και ισως χανονται λιγο

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #44 στις: 01/03/12, 19:04 »
βασικα δε κοβω ποτε μεσαιες...οσο ανεβαινω σε ενταση ισως φαω λιγα πριμα αν ξυνει η μπασσα αν δεν αντεχουν οι καμπινες...γενικα ελεγα για τα μεσαια των engl οτι ειναι καπως πιο χαμηλα συχνοτηκα και ισως χανονται λιγο

Τα μεσσαια των engl ειναι πριμομεσσαια...(high-mids)
Τα μεσσια των 5150 ειναι μπασσομεσσαια...(low-mids)

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #45 στις: 03/03/12, 11:05 »
ναι το ειδα Mike! αλλα αυτο που ειδα και σκεφτηκα για bugera ηταν αυτο το βιντεο   http://www.youtube.com/watch?v=v9ghM952BB8


τεσπα το θεμα ειναι οτι με αστεια λεφτα περνεις ενα συναυλιακο ενισχυτη με τρελο γκαζι και φυσικα full tube signal path

+1
Προσφατα επαιξα με τον 6262 και σπερνει!!Απο τη μερα εκεινη εχω κολησει με 1 5150 patch sto AxeFx και δεν λεω να ξεκολισω!!!!
Οποιο μηχανημα εχει την σχεδιαση του 5150 ειναι TOP!
Οταν θα βαλεις και καλυτερες λαμπες θα πεταει!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: bugera 6262
« Απάντηση #46 στις: 04/03/12, 00:43 »
εγω ρε παιδια ακουω οτι παθαινουν πολλες ζημιες...καινε οι λαμπες ,οι αντιστασεις και γεινικοτερα ειναι β διαλογης ποιοτητα ηλεκτρικων.....τι λετε???

Στο Τhomann,στην αρχικη σελιδα καθε μαρκας,λεει καποια στατιστικα στοιχεια και αναμεσα σ'αυτά και το ποσοστο βλαβων στα 3 τελευταια χρονια.Στην συγκεκριμενη μαρκα οντως το ποσοστο ειναι ανεβασμενο (3,34%) σε σχεση με τις περισσοτερες που ειναι γυρω στο 1% (πανω-κατω)
http://www.thomann.de/gr/bugera.html


Από ότι έχω διαβάσει, οι Bugera έχουν περισσότερη πιθανότητα να είναι εξαρχής ελλατωματικοί. Αν δεν βγάλουν πρόβλημα από πολύ νωρίς (μιλάμε για τις πρώτες μέρες.. μέχρι και το return policy σε πιάνει), μετά δεν έχουν εκπλήξεις. Η προσωπική μου εμπειρία ενισχύει αυτή την φήμη.

Πιστεύω οτι η χαοτική διαφορά στην τιμή αξίζει το ρίσκο. Και αν πέσεις στο άτυχο 3.5% των defective, το πιο πιθανό ειναι να σε καλύψει η εγγύηση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bugera Valves

Ξεκίνησε από Jezus Ενισχυτές

6 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 02:12
από PlusYeaR
bugera

Ξεκίνησε από dunkan Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 03:03
από Jezus
8 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 20:42
από let me know 796
4 Απαντήσεις
3359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 18:38
από Dr Bluz (G.K.)
BUGERA V22

Ξεκίνησε από riffraff « 1 2 3 » Ενισχυτές

58 Απαντήσεις
20756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 13:30
από adr1anos
bugera v55

Ξεκίνησε από markos_geo Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
3168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:43
από tech21man
1 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/11, 14:13
από hariskats
14 Απαντήσεις
3903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 14:59
από metalmike
11 Απαντήσεις
5991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/15, 23:21
από giorgos1990
31 Απαντήσεις
13833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/16, 00:42
από Romanos1000