Αποστολέας Θέμα: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !  (Αναγνώστηκε 4810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οργιάζουν οι φήμες στο διαδίκτυο σχετικά με το περιεχόμενο της   σημερινής συνέντευξης Τύπου της NASA, η οποία αναμένεται να ξεκινήσει στις 9.00 μ.μ. (ώρα Ελλάδος) στην Ουάσιγκτον.
«Η ΝASA θα δώσει συνέντευξη Τύπου στις 14:00 EST την Πέμπτη, 2 Δεκεμβρίου, για να ανακοινώσει μια ανακάλυψη στον τομέα της   αστροβιολογίας, η οποία θα έχει επηρεάσει την αναζήτηση αποδείξεων εξωγήινης ζωής», αναφέρει η υπηρεσία στην ιστοσελίδα της.
Η επικρατέστερη άποψη είναι ότι η NASA θα ανακοινώσει ευρήματα που   σχετίζονται με την ύπαρξη νερού, ενδείξεων εξελικτικής βιολογίας ή ακόμη   και τον εντοπισμό βακτηρίων στο υδάτινο περιβάλλον κάποιου πλανήτη.
Πολύ έντονη είναι, επίσης, η φήμη για τον εντοπισμό μικροβιακής ζωής στον Τιτάνα, τον μεγαλύτερο δορυφόρο του Κρόνου.

Από : http://www.naftemporiki.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/10, 21:27 από DimitrisP »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #1 στις: 02/12/10, 21:37 »
Δόθηκε στη δημοσιότητα η ανακοίνωση.. Δεν μιλάει βέβαια για ύπαρξη εξωγήινων στον Τιτάνα, αλλά για εναλλακτικά φυσικά στοιχεία τα οποία μπορούν να δημιουργήσουν/συντηρήσουν ζωή.. Πλέον τα probes θα ψάχνουν και για το αρσενικό εκτός από τα γνωστά 6 στοιχεία (άνθρακα, υδρογόνο, ήλιο, οξυγόνο, φώσφορος και άζωτο..

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #2 στις: 02/12/10, 21:46 »
Δόθηκε στη δημοσιότητα η ανακοίνωση.. Δεν μιλάει βέβαια για ύπαρξη εξωγήινων στον Τιτάνα, αλλά για εναλλακτικά φυσικά στοιχεία τα οποία μπορούν να δημιουργήσουν/συντηρήσουν ζωή.. Πλέον τα probes θα ψάχνουν και για το αρσενικό εκτός από τα γνωστά 6 στοιχεία (άνθρακα, υδρογόνο, ήλιο, οξυγόνο, φώσφορος και άζωτο..

Το διάβασα και εγώ !
Αυτό αλλάζει τα πάντα όμως  ;) Έρχονται πολλές ανακαλύψεις και σύντομα  :)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #3 στις: 03/12/10, 01:42 »
Πολύ σημαντική ανακάλυψη. Δείχνει πως περιβάλλον το οποίο θεωρούσαμε αβιοτικό, μπορεί να ευνοήσει την ανάπτυξη μορφών ζωής. Και τέτοιο περιβάλλον χαρακτηρίζαμε και την ατμόσφαιρα του Άρη...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #4 στις: 03/12/10, 14:11 »
Δε ξερω εαν ερχονται πολλες ανακαλυψεις συντομα, ομως η NASA επελεξε ( κατα τη γνωμη ) την καταλληλη στιγμη για μια ανακοινωση που για πολλους εξω-βιολογους ηταν κατι αναμενομενο καποια στιγμη. Κυριως οταν αυτη η καταλληλη στιγμη περιλαμβανει και τις παραξενες διαρροες του Wikileaks... ;) ( μη ξεχνατε ποιος χρηματοδοτει τη NASA και ποσες φορες αξιοποιηθηκε το εργο της για το υψιστο "αμερικανικο καλο" ;) ).

Απο εκει και περα, προσωπικα, μια τετοια ανακοινωση δε με κανει να τρελαινομαι πως ανακαλυψαμε κατι εκπληκτικα νεο, διοτι εδω και δεκαετιες μεγαλοι επιστημονες υποστηριζαν πως η ζωη με τη μορφη που τη γνωριζουμε στη Γη δεν ειναι ο κανονας για ολα τα εμβια οντα στο Συμπαν!

Σιγουρα ειναι ενας δρομος να "παραδεχτει" η NASA πως εκανε "μισες δουλειες" ως προς την αναζητηση πλανητων με ιδιο ατμοσφαιρικο περιεχομενο με τη Γη ( που συνδυαζονται προφανως με την υπαρξη βιολογικης ζωης ) και να εντεινει το ευρος των αναζητησεων της ( κοινως, θα μπλοκαρει ολο το συστημα αναζητησης εαν προσθετουμε νεες μεταβλητες σε ενα τεραστιο πεδιο αναζητησεων οπως ειναι το Συμπαν ), ομως τα συγχαρητηρια πρεπει να πανε στους βιολογους επι Γης κι οχι στους εξω-βιολογους ;)

Τεσπα, για μενα παραμενει απιστευτη συμπτωση η συνδεση Wikileaks και NASA...Το ενα γεγονος υποβαθμιζει το αλλο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #5 στις: 03/12/10, 15:05 »
...εδω και δεκαετιες μεγαλοι επιστημονες υποστηριζαν πως η ζωη με τη μορφη που τη γνωριζουμε στη Γη δεν ειναι ο κανονας για ολα τα εμβια οντα στο Συμπαν!

Αυτό είναι κάτι που πραγματικά δε γνώριζα καθόλου! Μπορείς να με παραπέμψεις σε κάτι πιο συγκεκριμένο, γιατί ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να διαβάσω σχετικά?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #6 στις: 03/12/10, 15:20 »
Να προσθέσω ότι η υπόθεση εξωγήινης ζωής "προκύπτει" και με επιχειρήματα θεωρίας πιθανοτήτων από τους αστροφυσικούς. (Χονδρικά, και χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, το σύμπαν είναι πραγματικά τεράστιο ώστε συνθήκες που να ευνοούν ανάπτυξη ζωής να δημιουργήθηκαν μόνο στην γη).

Με τέτοια θέματα είχαν ασχοληθεί οι καθηγητές Θεοδοσίου και Δανέζης στην εκπομπή τους "Το σύμπαν που αγάπησα" στην ΕΤ3. Έχουν γράψει και ένα εξαιρετικό ομότιτλο βιβλίο πάνω σε αυτά (και πολλά άλλα) θέματα, το οποίο δεν περιέχει ακριβώς "εκλαικευμένη" επιστήμη αλλά διαβάζεται πολύ ευχάριστα από κάποιον που ενδιαφέρεται

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #7 στις: 03/12/10, 15:28 »
Υπηρχαν αρκετοι επιστημονες που εχουν αναφερθει στο ζητημα!

Ο Patrick Hoyle εχει γραψει μια σειρα βιβλιων πανω σε αυτο το θεμα, οπως το "ΖΩΗ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ" που αναφερεται ξεκαθαρα για την παρουσια εξωγηινων βακτηριων πανω στη Γη που προηλθαν απο τους μετεωριτες που καποτε χτυπησαν την επιφανεια της ( οταν η ατμοσφαιρα της δεν ηταν ολοκληρωμενη και οι μετεωριτες δεν "καιγονταν" σε αυτην ).

Ακομα και η Felisa Wolfe-Simon που συμμετεχει στην ερευνα ειχε κατα καιρους εκφρασει την αποψη της πως η ζωη οπως την οριζουμε ( με βαση τον ανθρακα και τα υπολοιπα στοιχεια που "αποτελουν" τα εμβια οντα της Γης...τουλαχιστον οσα ξεραμε μεχρι στιγμης ) δεν ειναι απολυτως σωστη, ουτε κι απολυτη ;)

Το αξιολογο ειναι πως τελικα αποδεικνυονται οι θεωριες που απο τη μια επιμενουν στην ελλειπη εξερευνηση του ζωϊκου πλουτου της Γης ( αδοκιμος ορος η χρηση της λεξης ζωικου, αλλα εστω πως αναφερομαι και στα βακτηρια. Ενας βιολογος θα μας βοηθουσε παραπανω ) κι απο την αλλη αφηνουν ενα μικρο "παραθυρακι" πως καποιοι μικροοργανισμοι στη Γη ειναι απογονοι πολλων εξωγηινων μικροοργανισμων που μας "επισκεφτηκαν" οσον η Γη αποκτουσε τη μορφη που ξερουμε σημερα!

Μη φανταζεστε παντως πρασινα ανθρωπακια με κεραιουλες, αλλα οργανισμους που δεν ειναι ορατοι με το ματι ( αλλα εξισου επικινδυνοι στον ανθρωπο ;) με τα οπλα των κακων "Αρειανων" ).

Εξαλλου η ανακοινωση ευρεσης ζωης στο διαστημα δε θα ειναι αποκλειστικα με τη μορφη "Α, βρηκαμε εναν πλανητη με εξελιγμενα οντα", αλλα "Α, βρηκαμε εναν πλανητη πανω στον οποιον ευδοκιμουν μικροοργανισμοι" ;)


Fourier παραπεμπεις σε ενα εκπληκτικο διτομο εργο των Δανεζη και Θεοδοσιου ( εγινε κι εκπομπη στην ΕΤ3 ). Ειναι απλο και βοηθαει ακομα και τους πιο αδαεις να μαθουν για το Συμπαν και τις λειτουργιες τους ( ειχα την τυχη να τους εχω και καθηγητες στο Φυσικο ;) )
 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #8 στις: 03/12/10, 15:31 »

Fourier παραπεμπεις σε ενα εκπληκτικο διτομο εργο των Δανεζη και Θεοδοσιου ( εγινε κι εκπομπη στην ΕΤ3 ). Ειναι απλο και βοηθαει ακομα και τους πιο αδαεις να μαθουν για το Συμπαν και τις λειτουργιες τους ( ειχα την τυχη να τους εχω και καθηγητες στο Φυσικο ;) )
 


!!!!Και εγώ την ίδια τύχη είχα!!! Γεια σου συνάδελφε!!!! LOL!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #9 στις: 03/12/10, 15:32 »
Σας ευχαριστώ και τους 2!

(και προφανώς δεν περιμένω πράσινους πυγμαίους με λεηζεροβόλα... ;D ;D ;D )
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #10 στις: 04/12/10, 12:05 »
Πολύ σημαντική ανακάλυψη. Δείχνει πως περιβάλλον το οποίο θεωρούσαμε αβιοτικό, μπορεί να ευνοήσει την ανάπτυξη μορφών ζωής. Και τέτοιο περιβάλλον χαρακτηρίζαμε και την ατμόσφαιρα του Άρη...
Με ρώτησε κανείς αν θέλω ζωή πάνω μου ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #11 στις: 04/12/10, 15:16 »
Γιατί, για τα υπόλοιπα που σου συμβαίνουν σε ρωτάει κανείς...?  ;D ;D ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #12 στις: 04/12/10, 15:34 »
(Χονδρικά, και χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, το σύμπαν είναι πραγματικά τεράστιο ώστε συνθήκες που να ευνοούν ανάπτυξη ζωής να δημιουργήθηκαν μόνο στην γη).

Σωστός !  ;)
Έχετε σκεφτεί οτι ίσως κάπου πολύ πολύ μακριά μπορεί να υπάρχη και άλλος πλανήτης ίδιος με τον δικό μας , και ανθρώπους όπως εμείς να ζούνε εκεί πέρα?  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #13 στις: 04/12/10, 18:43 »
O Obama ανακοινώνει περικοπή των χρηματοδοτήσεων προς τη NASA και αμέσως η NASA κάνει αυτή την επιστημονική ανακάλυψη... έχει διαβάσει κανείς τον "Αρκτικό Κύκλο" του Dan Brown;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ανακοίνωση NASA ! 02/12/2010 21:00 (Ώρα Ελλάδος) !
« Απάντηση #14 στις: 04/12/10, 19:50 »
Οι ανακοινωσεις για περικοπες στη ΝΑΣΑ εχουν γινει αρκετα πριν τις προσφατες ανακοινωσεις της.

Απο την αλλη, ο τομεας που ανελαβε τη μελετη και τη δημοσιοποιηση των δεδομενων δεν ειναι καποιος "ζημιογονος" τομεας, αφου αφορα κυριως την εξω-βιολογια κι οχι το μηχανικο/διαστημικο μερος της NASA. Αρα και παλι η ανακοινωση αυτη δεν οδηγει σε περισσοτερες οικονομικες απολαβες τη NASA ( που ετσι κι αλλιως χρηματοδοτειται πλαγιως κι απο ερευνες που πραγματοποιει για εξωτερικους οργανισμους, οπως ο στρατος, κλπ ).


Εξαλλου η διαστημικη καθαυτα υπηρεσια της NASA εχει το μεγαλυτερο προβλημα, αφενος μεν γιατι για χρονια ολοκληρα αξιοποιουσε τη φημη της "εξερευνησης της Σεληνης με τo Apollo project", αφετερου δε εκανε τα "στραβα" ματια στην εξελιξη των διαστημικων υπηρεσιων της ρωσικης, ευρωπαϊκης, ινδικης και ιαπωνοκινεζικης επικρατειας ;).
Ετσι "εφαγε" πολλα λεφτα απο κρατικους προϋπολογισμους για μελετες που δεν ειχαν παντοτε την αξια που κοστολογουνταν, ενω στο διαστημικο κομματι της αεροτεχνολογιας δεν παρουσιασε κατι ιδιαιτερο ( κοινως επαναπαυθηκε σε ενα μοντελο μεταφορων που αργα ή γρηγορα θα επρεπε να καταργηθει εις γνωση τους, αφου η τεχνολογια ετρεχε πιο γρηγορα απο τα μυαλα της NASA ).

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
53816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/06, 13:50
από Baphomet (Πέτρος)
5 Απαντήσεις
2921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 16:39
από Valantis
0 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/09, 19:33
από FABRICAUDIO
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
84 Απαντήσεις
21760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
0 Απαντήσεις
2420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 15:39
από sofitia
Μουντομπάσκετ 2010

Ξεκίνησε από s.s. « 1 2 ... 6 7 » Αθλητισμός

164 Απαντήσεις
54588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 15:02
από Dr Bluz (G.K.)
5 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 16:31
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
1777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/12, 20:28
από Harpwood
0 Απαντήσεις
1784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/21, 12:57
από Yiannis Papadopoulos