Αποστολέας Θέμα: Ολοκαινουριες 7χορδες απο την Sterling by Music Man !!! μιαμ!!  (Αναγνώστηκε 3656 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ

Χαιρεται σε ολους τους συναδελφους! Ειπα να σας tease-αρω λιγο με το παρακατω θεματακι που ισως να μην γνωριζετε. Η θυγατρικη εταιρια της Ernie Ball Music Man, δλδ η Sterling by Music Man προσφατα ανακοινωσε το λανσαρισμα της νεας 7χορδης Sterling John Petrucci κιθαρουλας. Να σημειωσω οτι τα Sterling μοντελα αν και φθηνοτερες version της αυθεντικης Musicman ειναι αισθητα πιο βελτιωμενα και αναβαθμισμενα ως προς τις παλαιοτερες OLP για οσους τις θυμουνται. Εχουν γινει αναβαθμισεις στα ξυλα σε basswood, εχουν προστεθει schaller tuners κατι που νομιζω τις κανει θεικες για την τιμη τους, εχει βελτιωθει η γεφυρα και προστεθηκαν τα JP inlays (!!!) και η υπογραφη του φιλου μας John Petrucci (!!!!!) κατι που κανει την κιθαρα ακομα πιο σουπερ και πιο κοντινη στην αυθεντικη, ειδικα για τους τρελους φαν!  8)  Ακολουθουν μερικες φωτογραφιες απο τα μεχρι στιγμης finishes που εχει ανακοινωσει η εταιρια. Εκπληξη αποτελει οτι ετοιμαζει κι ενα Lukather μοντελο το οποιο αναμενεται να ειναι εξισου κορυφαιο. Το price range των 6χορδων Sterling στον θωμα αυτη τη στιγμη κυμαινεται απο 700-900 ευρω αναλογα το finish. Συνεπως εκτιμω οτι τα 7χορδα θα ξεπερνανε ισως λιγακι το χιλιαρικο. Αξιζει? Εσεις πειτε μου..  ;D  (εγω θεωρω τον εαυτο μου αγοραστη ΗΔΗ!!).








S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κουκλιά φαίνονται....
βρήκες φωτο με ολόσωμες σε όλα τα χρώματα?
αν και δεν έχω παίξει ποτέ με 7χορδη, φαντάζομαι πως αποτελούν τρελό δέλεαρ για κάποιον που ψάχνει κάτι ποιοτικό
πάρε μία εσύ και σε περιμένει δουλειά να κάνεις μετά! :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eγώ πάλι θα έλεγα ότι μάλλον δεν αξίζει, ειδικά αν η τιμή τους πλησιάζει τα 1000 Ευρώ.

Αν δεν κάνω λάθος, και οι παλιές OLP είχαν σώμα από basswood, και μάλιστα ορισμένα μοντέλα είχαν και flame maple top (πολύ λεπτό μεν, αλλά υπήρχε). Γενικά οι OLP ήταν αρκετά καλές κιθάρες, απ' όσο θυμάμαι από προσωπική εμπειρία μετά από κάποιες δοκιμές αλλά και από κριτικές που είχα διαβάσει, και φυσικά ήταν πολύ φτηνότερες. Kαι δεν θα έλεγα ότι τα Schaller κλειδιά και η βελτιωμένη γέφυρα (πολύ δε περισσότερο η υπογραφή του Petrucci στο headstock) αποτελούν σοβαρές αναβαθμίσεις, σίγουρα όχι στο βαθμό που να τις κάνουν "θεϊκές" και να δικαιολογούν την τιμή. Aν κάποιος θέλει εφτάχορδη, υπάρχουν πολύ καλές και ενδιαφέρουσες προτάσεις από Schecter, ESP, Ibanez και άλλες εταιρίες με λιγότερα (έως πολύ λιγότερα) λεφτά. Για παράδειγμα, πολύ αμφιβάλλω ότι η Sterling θα είναι στο επίπεδο μιας Schecter Diamond Hellraiser ή μιας ESP LTD MH-417.

Kαι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Η John Petrucci signature της OLP ήταν σαφώς πιο όμορφη από τις Sterling...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Eγώ πάλι θα έλεγα ότι μάλλον δεν αξίζει, ειδικά αν η τιμή τους πλησιάζει τα 1000 Ευρώ.

Αν δεν κάνω λάθος, και οι παλιές OLP είχαν σώμα από basswood, και μάλιστα ορισμένα μοντέλα είχαν και flame maple top (πολύ λεπτό μεν, αλλά υπήρχε). Γενικά οι OLP ήταν αρκετά καλές κιθάρες, απ' όσο θυμάμαι από προσωπική εμπειρία μετά από κάποιες δοκιμές αλλά και από κριτικές που είχα διαβάσει, και φυσικά ήταν πολύ φτηνότερες. Kαι δεν θα έλεγα ότι τα Schaller κλειδιά και η βελτιωμένη γέφυρα (πολύ δε περισσότερο η υπογραφή του Petrucci στο headstock) αποτελούν σοβαρές αναβαθμίσεις, σίγουρα όχι στο βαθμό που να τις κάνουν "θεϊκές" και να δικαιολογούν την τιμή. Aν κάποιος θέλει εφτάχορδη, υπάρχουν πολύ καλές και ενδιαφέρουσες προτάσεις από Schecter, ESP, Ibanez και άλλες εταιρίες με λιγότερα (έως πολύ λιγότερα) λεφτά. Για παράδειγμα, πολύ αμφιβάλλω ότι η Sterling θα είναι στο επίπεδο μιας Schecter Diamond Hellraiser ή μιας ESP LTD MH-417.

Kαι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Η John Petrucci signature της OLP ήταν σαφώς πιο όμορφη από τις Sterling...



Ναι οι ΟLP ειχαν οντως basswood το επιβεβεωσα τωρα. Το flame top το ειχαν τα AXIS μοντελα της OLP. Εχω παιξει με την συγκεκριμενη κ ειναι μια χαρα. Για μενα προσωπικα τα νεα κλειδια ειναι σοβαρη αναβαθμιση. Το θεωρω χρησιμο εργαλειο στο tuning και στην αντοχη του κουρδισματος. Τωρα η γεφυρα σαφως κ δεν συγκρινεται με την αυθεντικη και οκ η υπογραφη ειπα οτι ειναι πιο πολυ για τους φαν και οτι αισθητικα θυμιζει την αυθεντικη. Τωρα συμφωνω οτι υπαρχουν πολυ πολυ φθηνοτερες και αρκετα καλες 7χορδες. Μαλιστα περυσι αγορασα μια 7χορδη της Ibanez  αυτην 


Ειναι αρκετα καλη. Ομως εχω παιξει και με την schecter και με την esp. Σαφως ειναι καλες ομως δε ξερω... το μπρατσο της musicman τουλαχιστον για μενα δεν μπορει να συγκριθει με οτιδηποτε εχω κρατησει ποτε τα χερια μου. Κατι που το εκλαμβανω απο οποιον παιζει με την JP μου. Ολοι το πρωτο που λενε ειναι για το μπρατσο κ τα ταστα. Ειναι πραγματικα πολυ "ευκολο" να παιξεις. Επομενως η 7χορδη θα εχει σαν προτυπο αυτο το κοψιμο μπρατσου. Κατι που για μενα την κανει ακρως δελεαστικη επειδη η 7 χορδη συνηθως επιβαλλει αλλαγη στο μπρατσο κανοντας το μεγαλυτερο η πιο ογκωδες. Η ιμπανεζ μου για παραδειγμα.. καπως με κουραζει. Δεν νιωθω ανετα. Δεν νομιζω οτι θα νιωσω το ιδιο στην sterling. Ισως οντως να ειναι λιγακι υπερτιμημενη. Μην ξεχναμε βγαινει σαν signature model του JP οποτε σαφως το εκμεταλευονται αυτο! Παρολαυτα εξακολουθω να την θεωρω πολυ καλη αγορα. Τωρα αυτο που ειπες οτι η OLP JP ειναι πιο ομορφη απο τις Sterling.. που το στηριζεις? Ειναι σχεδον πανομοιοτυπες με την καινουρια. Και τα finishes στην sterling ειναι πολυ πιο ομορφα! Γουστα ειναι αυτα βεβαια απλα ακομα και το κλασσικο χρωμα pearl redburst ειναι σχετικα ιδιο. Ισως λιγο πιο σκουρο στην sterling.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
βρήκες φωτο με ολόσωμες σε όλα τα χρώματα?


Φωτογραφιες με ολοσωμες δεν υπαρχουν ακομα. Η sterling καθε λιγο καιρο, δινει ολο κ περισσοτερα στοιχεια στην σελιδα της στο facebook. Ελπιζω συντομα να εχουν περισσοτερα info!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για μενα προσωπικα τα νεα κλειδια ειναι σοβαρη αναβαθμιση. Το θεωρω χρησιμο εργαλειο στο tuning και στην αντοχη του κουρδισματος.

Δεν διαφωνώ καθόλου. Απλά είναι μια αναβάθμιση που μπορεί να κάνει ο καθένας σε μια κιθάρα, αν δεν τον ικανοποιούν τα stock κλειδιά, με πολύ μικρό κόστος και χωρίς να χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις. Και σίγουρα βελτιώνει τη σταθερότητα του κουρδίσματος. Αλλά από αυτό μέχρι να πεις ότι κάνει την κιθάρα "θεϊκή", είναι μεγάλη απόσταση. Απλά διακρίνω μια δόση υπερβολής που μάλλον έχει σχέση με την προσωπική σου εντύπωση από την κιθάρα και όχι με αντικειμενική κριτική... πόσο μάλλον αφού ακόμα δεν την έχεις πιάσει στα χέρια σου.

Παράθεση
Ομως εχω παιξει και με την schecter και με την esp. Σαφως ειναι καλες ομως δε ξερω... το μπρατσο της musicman τουλαχιστον για μενα δεν μπορει να συγκριθει με οτιδηποτε εχω κρατησει ποτε τα χερια μου. Κατι που το εκλαμβανω απο οποιον παιζει με την JP μου. Ολοι το πρωτο που λενε ειναι για το μπρατσο κ τα ταστα. Ειναι πραγματικα πολυ "ευκολο" να παιξεις.

Kαι εδώ δεν μπορώ να διαφωνήσω, καθώς αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου. Το μπράτσο της OLP ήταν ένα από τα σημεία που εμένα δεν μού άρεσε στην κιθάρα, η οποία κατά τα άλλα ήταν ένα πολύ καλό όργανο κατασκευαστικά και ηχητικά.

Παράθεση
Επομενως η 7χορδη θα εχει σαν προτυπο αυτο το κοψιμο μπρατσου. Κατι που για μενα την κανει ακρως δελεαστικη επειδη η 7 χορδη συνηθως επιβαλλει αλλαγη στο μπρατσο κανοντας το μεγαλυτερο η πιο ογκωδες. Η ιμπανεζ μου για παραδειγμα.. καπως με κουραζει. Δεν νιωθω ανετα. Δεν νομιζω οτι θα νιωσω το ιδιο στην sterling.

Πολύ πιθανό. Από την άλλη πλευρά (όπως διαπίστωσα και εγώ από πρόσφατη εμπειρία μου) το 7χορδο μπράτσο έχει πολλές διαφορές από το 6χορδο, ακόμα και αν πρόκειται για το ίδιο μοντέλο, με το πλάτος σε κάποια μοντέλα να φτάνει τα 47-48 χιλιοστά στο nut (σύγκρινέ το με τα 42 χιλιοστά της 6χορδης) και τα 68(!) στο άλλο άκρο της ταστιέρας. Έχεις σκεφτεί ότι ο λόγος που σε κουράζει η Ibanez μπορεί να είναι ακριβώς αυτός, και όχι τόσο το σχήμα (profile) του μπράτσου; Γιατί απ' ό,τι βλέπω, το radius και τα τάστα δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Παράθεση
Ισως οντως να ειναι λιγακι υπερτιμημενη. Μην ξεχναμε βγαινει σαν signature model του JP οποτε σαφως το εκμεταλευονται αυτο! Παρολαυτα εξακολουθω να την θεωρω πολυ καλη αγορα.

Αυτό ακριβώς λέμε. Όταν υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές σε καλύτερη τιμή, οι λόγοι για να προτιμήσει κανείς την Sterling είναι ελάχιστοι. Βέβαια χωρίς να ξέρουμε ποιά ακριβώς θα είναι η τιμή της όταν κυκλοφορήσει, δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις.

Παράθεση
Τωρα αυτο που ειπες οτι η OLP JP ειναι πιο ομορφη απο τις Sterling.. που το στηριζεις? Ειναι σχεδον πανομοιοτυπες με την καινουρια. Και τα finishes στην sterling ειναι πολυ πιο ομορφα! Γουστα ειναι αυτα βεβαια απλα ακομα και το κλασσικο χρωμα pearl redburst ειναι σχετικα ιδιο. Ισως λιγο πιο σκουρο στην sterling.

Eννοείται ότι δεν έχω δει το Red Burst της Sterling, κρίνοντας όμως μόνο από τη φωτογραφία του headstock που παρέθεσες (αν αυτό είναι το χρώμα) καi το χρώμα της 6χορδης Sterling, τότε απλά το αντίστοιχο χρώμα της ΟLP μού φαίνεται καλύτερο. Kαι το γκριζόμαυρο στην πρώτη φωτο δεν μού αρέσει καθόλου. Επιφυλάσσομαι βέβαια να δω ολόσωμες φωτογραφίες. Είναι όμως και κάποιες άλλες μικρολεπτομέρειες... τώρα που το ξαναβλέπω (αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρά), ακόμα και η γέφυρα θυμίζει περισσότερο κλασσική strat παρά τη γέφυρα στην αυθεντική JP signature.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/12, 14:16 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
H γεφυρα ειναι τελειως διαφορετικη απο την αυθεντικη. Δεν προσπαθησαν να κανουν κατι ομοιο. Το τρεμολο και ολο το συστημα της αυθεντικης ειναι εκπληκτικο και με τους πιεζο-κρυσταλλους. Καμια επαφη το να με το αλλο. Οντως θυμιζει λιγο τα στρατ. Εχω παιξει με την 7χορδη Musicman στον Ζοζεφ τον αντιπροσωπο. Βεβαια ηταν η αυθεντικη. Αισθανθηκα πολυ μικρες διαφορες συγκριτικα με την 6χορδη. Ενιωθα αρκετα ανετα δηλαδη χωρις να νιωθω οτι "εκατσα" σε ενα πολυ διαφορετικο οργανο. Επισης οι δυο 7χορδες κιθαρες που ανεφερες νωριτερα εχουν strings-thru-body και η τοποθετηση του pickup switch δεν ξερω ποσο βολικη ειναι. Εκει ξαναερχεται το γουστο. Εμενα πχ δε με βολευει καθολου αυτο και το ιδιο πραμα με χαλαει και στην ιμπανεζ μου. Τυχαινει να με βολευει τρελα το positioning του switch στην JP για να το αλλαζω γρηγορα και συντομα χωρις να χρειαστει να "πηδαω" πανω απο τα knobs. Επισης μ'αρεσει πολυ και το γεγονος της standard γεφυρας. Τυχαινει να με βολευει και να ρυθμιζω καπως πιο πολυ στα μετρα μου το action. Oποτε μαλλον καταλληγουμε οτι ειναι θεμα γουστου και ισως μια φθηνοτερη επιλογη σε αυτους που λατρευουν τις musicman και δε μπορουν να αποκτησουν μια αυθεντικη. Παντως συμφωνω οτι οτι και να λεω εγω ο πορωμενος.. καλυτερα ο καθενας να περιμενει και να την δοκιμασει και σιγουρα περιμενω να δω τιμη αν και στην ευρωπη ειμαστε... δε νομιζω οτι θα λανσαριστει φθηνα.. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα βρισκεται κοντα η πανω απο τα 1000ευρω. Αναμενουμε.. μολις βρω νεες φωτο θα ανεβασω παντως!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
η αληθεια ειναι οτι το μπρατσο thw musicman jp (της παλιας, οχι της Χ) ειναι οτι ποιο βολικο εχω πιασει στα χερια μου (εχω μικρα δαχτυλα και με βολευουν τα μικρα μπρατσα),  το τρεμολο της μου αρεσει πολυ μιας και δεν εχει lock αν και οι μαγνητες της δεν ειναι του γουστου μου.
Βεβαια δεν ψηνομουν με την καμια να δωσω τοσα λευτα για κιθαρα(δεν ζω απο αυτο).


οταν ειδα τη sterling και συγκεκριμενα αυτη: http://www.thomann.de/gr/sterling_by_music_man_jp100tbk_john_petrucci.htm γουσταρα με τρελα μονο που με χαλασε η γεφυρα που δεν ειναι η ιδια και δεν την βρηκα πουθενα να την δοκιμασω (1000ευρω στην τυχη δεν δινω) :-\  οποτε δεν την αποκτησα ποτε....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
15 Απαντήσεις
5252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 13:03
από Baphomet (Πέτρος)
7 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 01:28
από ToniDelat
sterling by music man

Ξεκίνησε από warchief Μπάσο

5 Απαντήσεις
4348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 16:48
από warchief
0 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:41
από Theodore Kalantzakos
3 Απαντήσεις
2383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/11, 21:13
από freemind
0 Απαντήσεις
1262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/11, 17:26
από Apatilos
5 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/12, 12:09
από kkmspm (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/12, 20:02
από giannis346
13 Απαντήσεις
7822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 21:48
από AnimaPura