Αποστολέας Θέμα: πρόβλημα και πάλι ..  (Αναγνώστηκε 4236 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
πρόβλημα και πάλι ..
« στις: 07/03/12, 00:23 »
Καλησπέρα παιδιά .. σήμερα μου ήρθε η Epiphone explorer 1984 eb με τους EMG 81-85 Active , και υπάρχει ενα πρόβλημα με την κιθάρα ι με τους μαγνήτες της η με τα ηλεκτρικά της τέλος πάντων ..

Καταρχάς παιζω με ενισχυτή peavey vypyr 30 watt, όταν συνδέω την κιθάρα με τον ενισχυτή με το καλώδιο, δεν δουλεύει καλά , δηλαδη ακούγετε ίσα ισα σε οτι και εφέ και αν είναι ο ενισχυτής , και δεν παίζουνε τα εφε του ενισχυτή , όταν το καλώδιο το τραβήξω λίγο έξω απο τo outpout της κιθάρας δηλαδή να κάνει το "κλατς" ι κιθάρα παίζει κανονικά με ολα τα εφε του ενισχυτή, αλλά μετά δεν δουλεύει καθόλου το ( tone, volume, switcher ") της κιθάρας.. τι να κανω παιδιά εχω ξενερώσει πολυ άσχημα :( εχω δοκιμάσει 15 καλώδια, εχω αλαξει μπαταριές  , τα πάντα, αλλά τπτ :(

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #1 στις: 07/03/12, 01:38 »
Παράθεση
όταν το καλώδιο το τραβήξω λίγο έξω απο τo outpout της κιθάρας δηλαδή να κάνει το "κλατς" ι κιθάρα παίζει κανονικά


αυτό δείχνει πρόβλημα της υποδοχής της κιθάρας (output όπως το λες) γιατί δουλεύει και ως διακόπτης για την μπαταρία οταν μπαίνει το βύσμα (το καλωδιο πρεπει να ειναι mono και η υποδοχη stereo)

τα αλλα που λες με το tone κλπ δεν ξέρω 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/12, 01:42 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #2 στις: 07/03/12, 14:30 »
Οκ παιδιά το πρόβλημα λύθηκε .. δεν ξέρω τι ήτανε, μήπως έκανα κάποια βλακεία στον ενισχυτή ι κατι, αλλά μετά απο πολλές ώρες ολα οκ  ;D

ποπό τι δύναμη έχουν αφτοι οι active μαγνήτες???

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #3 στις: 07/03/12, 16:20 »
Άντε καλόπαιχτη!!! Πόσταρε καμιά φωτό ή soundclip αν θες  ;)
Τελικά τα αξίζει τα λεφτά της η κιθάρα? (δεν σε ρωτάω για τον ενισχυτή γιατί ξέρω ότι τα αξίζει  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #4 στις: 08/03/12, 01:36 »
offtopic, αλλά έτσι όπως το είπε ο Xtasy μου θύμισε το "πρόβλημα" που είχα κι εγώ όταν άλλαξα τον neck μαγνήτη μου. Την πρώτη μέρα ήταν τέλειος, τις επόμενες μέρες έκανε ένα περίεργο βουητό κι όταν ήρθε ένας φίλος να δούμε αν δεν κόλλησαν καλά τα καλώδια, έπαιζε τέλεια!!!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #5 στις: 08/03/12, 07:58 »
Καλό θα ήταν πάντως να την πας για ένα καλό πρώτο setup σε ένα μάστορα (έτσι κι' αλλιώς συνίσταται αυτό μαζί με την πρώτη αλλαγή των χορδών), όπου μπορείς να σιγουρευτείς ότι δεν έχει όντως θέμα με τα ηλεκτρικά της (ζήτησέ του να την τσεκάρει πριν το setup). Έτσι θα την στήσει στα δικά σου μέτρα (πες του τι παίζεις και πώς την προτιμάς πχ με χαμηλό action χορδών κτλ) και έτσι και θα είναι και πιο ευκολόπαιχτη μετά το setup, και εσύ θα είσαι σίγουρος ότι δεν "τρέχει" κάτι με την κιθάρα σου.
Το setup καλό είναι να το μάθεις να το κάνεις και μόνος σου, όμως επειδή στο πρώτο setup ο μάστορας θα ρυθμίσει και σημεία που ενδεχομένως να μη (ξανα)χρειάζονται ρύθμισμα μετά από εσένα, όπως πχ το nut (εκτός και αν θελήσεις κατόπιν να βάλεις παχύτερες χορδές για drop tuning - αν βέβαια το θέλεις από τώρα, καλύτερα είναι να το κάνει μάστορας), πήγαινέ την για το πρώτο στήσιμο σε κάποιο τεχνικό (που ξέρεις, αν του ζητήσεις μπορεί να σου δείξει μερικά πραγματάκια  ;) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #6 στις: 08/03/12, 13:55 »
offtopic, αλλά έτσι όπως το είπε ο Xtasy μου θύμισε το "πρόβλημα" που είχα κι εγώ όταν άλλαξα τον neck μαγνήτη μου. Την πρώτη μέρα ήταν τέλειος, τις επόμενες μέρες έκανε ένα περίεργο βουητό κι όταν ήρθε ένας φίλος να δούμε αν δεν κόλλησαν καλά τα καλώδια, έπαιζε τέλεια!!!
οπως οταν πας το αμαξι στο μαστορα που φτιαχνουν ολα!

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #7 στις: 08/03/12, 21:24 »
Επιτέλους! Ταλαιπωρήθηκες αλλά τουλάχιστον όπως φαίνεται άξιζε η ταλαιπωρία. Με 'γεια καλόπαιχτη!

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #8 στις: 09/03/12, 02:03 »
ναι ταλαιπωρήθηκα 2 μήνες + , αλλά όντως άξιζε τον κόπο και τα λεφτά της τελικά!! την έχω λιώσει παιδιά , είναι τρομερή κιθάρα και με βολεύει τέρμα  ;D

είχα ένα θεματακι στην αρχή βεβαία με την γέφυρα ( δεν ήξερα πως να την ρυθμίσω για να μην τρίζουν οι χορδές ) αλλά τελικά τα ψιλό  κατάφερα ..  (δεν ξέρω αν όλες οι καινούργιες κιθάρες θέλουνε setup της γέφυρας ) αλλά και ένας οδηγός θα με βόλευε !  :P
Kosthrash έχεις δίκαιο πρέπει να τιν πάω σε εναν μάστορα, ξέρει κανείς τίποτα για Θεσσαλονίκη που μπορώ να την πάω ? ο λιολιος αναλαμβάνει ?
σε λίγο θα ανεβάσω και φώτο της κιθάρας!!  :D :D


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #9 στις: 09/03/12, 12:55 »
Με ένα 50άρι ο Dr Fret σου την κάνει σαν να βγήκε από το Custom shop την κιθάρα (με χορδές μέσα).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #10 στις: 09/03/12, 14:24 »
Με ένα 50άρι ο Dr Fret σου την κάνει σαν να βγήκε από το Custom shop την κιθάρα (με χορδές μέσα).


Πολλά δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #11 στις: 09/03/12, 19:36 »
Είναι αρκετά, αλλά αν σκεφτείς ότι 14 κάνουν μόνο οι Elixir που βάζω, η τιμή εκλογικεύεται κάπως. Χώρια που πραγματικά είναι πάρα ΠΑΡΑ πολύ καλό το setup.


Υπάρχουν και πιο λογικές τιμές, πχ Ζάχος, όπου καθαρίζεις με 20+χορδές αν η κιθάρα δεν έχει Floyd.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Xtasy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #12 στις: 09/03/12, 20:35 »
επειδή είμαι και απο επαρχια και δεν εχω την ευκολία να μετακινούμε συνεχώς σαλλονικη, υπάρχει κάποιος οδηγός που να μπορώ να ρυθμίσω την tuno-o-matic γέφυρα ώστε να μην  τριζουνε κάποιες χορδές?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: πρόβλημα και πάλι ..
« Απάντηση #13 στις: 12/03/12, 15:05 »
επειδή είμαι και απο επαρχια και δεν εχω την ευκολία να μετακινούμε συνεχώς σαλλονικη, υπάρχει κάποιος οδηγός που να μπορώ να ρυθμίσω την tuno-o-matic γέφυρα ώστε να μην  τριζουνε κάποιες χορδές?


Δες αυτόν εδώ τον οδηγό για setup (δεν είναι μόνο για ESP ηλεκτρικές  ;) )... τα λέει πολύ καλά και αναλυτικά.

http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf

Όμως εγώ επιμένω ότι αξίζει (τον κόπο, χρόνο, μεταφορικά κτλ) έστω για το 1ο setup να την πας σε επαγγελματία τεχνικό.
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/04, 19:09
από old_lion
48 Απαντήσεις
14331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 18:09
από zeromancer
4 Απαντήσεις
2652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/09, 22:57
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
2377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/09, 12:43
από Vasilis P.
4 Απαντήσεις
2358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/11, 00:58
από ..........
1 Απαντήσεις
2181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/13, 12:22
από Βραζίλης
15 Απαντήσεις
6712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/13, 20:58
από Arxigos-30
8 Απαντήσεις
21089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 20:31
από Στόκας
0 Απαντήσεις
1509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/13, 14:33
από ivikos
3 Απαντήσεις
1673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/20, 14:38
από ΠΟΙΟΣ