Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??  (Αναγνώστηκε 7522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minas11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Έχω μια epiphone les paul special II και έχω πάρει ένα σετ GHS Boomers 9. Αύριο το απόγευμα (7 ωρα) έχω συναυλία, αν αλλάξω τις χορδές σήμερα κατα τις έξι θα προλάβουν να έχουν "μαλ**ωσει" ή θα ακούγονται σαν λαστιχάκια και η κιθάρα θα είναι σχεδόν μονίμως ξεκούρδιστη??? Ποιο νωρίς να τις αλλαξω δεν γίνετε γιατι στις 2-5 έχω πρόβα... Μπορεί κανείς να μου απαντήσει????


Ευχαριστώ,
Μηνάς

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #1 στις: 14/06/11, 12:47 »
Δέκα λεπτά δε θες για να αλλάξεις χορδές; :P
Εγώ θα τις άλλαζα και θα κούρδιζα σε κάθε τραγούδι.

Αν και δε νομίζω να χρειαστεί. Απλά παίξε με το όργανο. Μην τις αλλάξεις και πας κατευθείαν, αποτυχία.

Και δεν κατάλαβα τι εννοείς μαλακώσει. Οι καινούριες χορδές έχουν πάντα φοβερό ήχο και έιναι βούτηρο :P

Αποσυνδεδεμένος minas11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #2 στις: 14/06/11, 12:53 »
Συννηθως όταν βάζω καινούριες χορδες ο ηχος στην αρχη είναι κάπως ποιο "μεταλικος", επισης δεν μιλάω για τον χρόνο που θα κάνω να βάλω τις καινουριες χορδες, μιλαω για τον χρονο που θα κανουν αυτές να χασουν αυτήν την "ικανοτητα" να ξεκουρδίζονται από μόνες τους. Επισης δεν πιστεύω να προλάβω να κουρδίζω σε κάθε τραγούδι γιατι μας έχουν δώσει περιορισμένο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #3 στις: 14/06/11, 13:21 »
μπα δε προλαβαινεις φιλε κρατα αυτες που εχεις δεν πειραζει

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #4 στις: 14/06/11, 13:36 »
Καλύτερα να μην τις αλλάξεις, όντως. Δε θα προλάβουν να στρώσουν, εκτός κι αν μέχρι το live αύριο παίξεις κανένα 12ώρο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #5 στις: 14/06/11, 13:50 »
Γιατί τόσο "άγχος" να αλλαχθούν οι χορδές οπωσδήποτε?
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #6 στις: 14/06/11, 14:20 »
Βάλε τις νέες χορδές, κούρδισε τες, τράβα μία-μία την χορδή πρός τα πάνω σε όλο το μήκος της, ξανακούρδισε, παίξε λίγα ακόρντα, κάνε λίγα bend και όλα καλά! Τα παρακάτω βίντεο με βοήθησαν πάρα πολύ και πάντα οι κιθάρες μου μένουν κουρδισμένες μετά!
Κλειδώνεις τις χορδές...

Κουρδίζεις και τραβάς τις χορδές...

Καλά παιξίματα!!! :)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #7 στις: 14/06/11, 14:34 »
Βάλε τις νέες χορδές, κούρδισε τες, τράβα μία-μία την χορδή πρός τα πάνω σε όλο το μήκος της, ξανακούρδισε, παίξε λίγα ακόρντα, κάνε λίγα bend και όλα καλά! Τα παρακάτω βίντεο με βοήθησαν πάρα πολύ και πάντα οι κιθάρες μου μένουν κουρδισμένες μετά!
Κλειδώνεις τις χορδές...http://www.youtube.com/watch?v=eo5i2wkXaoY&feature=fvwrel
Κουρδίζεις και τραβάς τις χορδές...http://www.youtube.com/watch?v=J34tzntFUtc&feature=related
Καλά παιξίματα!!! :)


Εγώ έχοντας υπόψιν αυτή τη διαδικασία θα τις άλλαζα. Εννοώ γιατί δεν τις άλλαξες πριν την πρόβα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #8 στις: 14/06/11, 14:36 »
Έχω μια epiphone les paul special II και έχω πάρει ένα σετ GHS Boomers 9. Αύριο το απόγευμα (7 ωρα) έχω συναυλία, αν αλλάξω τις χορδές σήμερα κατα τις έξι θα προλάβουν να έχουν "μαλ**ωσει" ή θα ακούγονται σαν λαστιχάκια και η κιθάρα θα είναι σχεδόν μονίμως ξεκούρδιστη??? Ποιο νωρίς να τις αλλαξω δεν γίνετε γιατι στις 2-5 έχω πρόβα... Μπορεί κανείς να μου απαντήσει? ???

Ευχαριστώ,
Μηνάς

Αν αλλάξεις τις χορδές σήμερα κατά τις 6 οι χορδές μέχρι τις 6.30 (αφού τις τραβήξεις μία μία καλά και παίξεις για ένα δεκάλεπτο-τέταρτο) θα είναι οκ.
Αν μάλιστα παίζεις όλη νύχτα και όλη μέρα αύριο πριν την συναυλία χωρίς να τις σκουπίσεις καθόλου θα έχουν ήδη παλιώσει και αρκετοί κιθαρίστες θα ήθελαν να τις αλλάξουν πάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/11, 14:59 από groovymood »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #9 στις: 14/06/11, 18:33 »
Έχω μια epiphone les paul special II και έχω πάρει ένα σετ GHS Boomers 9. Αύριο το απόγευμα (7 ωρα) έχω συναυλία, αν αλλάξω τις χορδές σήμερα κατα τις έξι θα προλάβουν να έχουν "μαλ**ωσει" ή θα ακούγονται σαν λαστιχάκια και η κιθάρα θα είναι σχεδόν μονίμως ξεκούρδιστη??? Ποιο νωρίς να τις αλλαξω δεν γίνετε γιατι στις 2-5 έχω πρόβα... Μπορεί κανείς να μου απαντήσει? ???

Ευχαριστώ,
Μηνάς

Αν αλλάξεις τις χορδές σήμερα κατά τις 6 οι χορδές μέχρι τις 6.30 (αφού τις τραβήξεις μία μία καλά και παίξεις για ένα δεκάλεπτο-τέταρτο) θα είναι οκ.
Αν μάλιστα παίζεις όλη νύχτα και όλη μέρα αύριο πριν την συναυλία χωρίς να τις σκουπίσεις καθόλου θα έχουν ήδη παλιώσει και αρκετοί κιθαρίστες θα ήθελαν να τις αλλάξουν πάλι.

Να γελάσω τώρα groovy ή όχι; ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #10 στις: 14/06/11, 20:42 »
Να γελάσω τώρα groovy ή όχι; ;D ;D ;D


καλά τα λέει  ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #11 στις: 14/06/11, 21:01 »
Έχεις χρόνο, άλλαξέ τες. με το bend-ξανακούρδισμα μια μια και κανα μισάωρο παίξιμο  μια χαρά θα είσαι. Ειδικά αν οι παλιές έχουν παλιώσει σε σημείο να χαλάνε τον ήχο ή να κινδυνεύουν να σπάσουνε, μην το σκέφτεσαι καν.

Υ.Γ : Πρόβα μέχρι τελευταία στιγμή ρε αθεόφοβοι ?? ξεκουραστήτε τελευταία μέρα...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #12 στις: 14/06/11, 21:33 »
Βάλε τις νέες χορδές, κούρδισε τες, τράβα μία-μία την χορδή πρός τα πάνω σε όλο το μήκος της, ξανακούρδισε, παίξε λίγα ακόρντα, κάνε λίγα bend και όλα καλά! Τα παρακάτω βίντεο με βοήθησαν πάρα πολύ και πάντα οι κιθάρες μου μένουν κουρδισμένες μετά!
Κλειδώνεις τις χορδές...http://www.youtube.com/watch?v=eo5i2wkXaoY&feature=fvwrel
Κουρδίζεις και τραβάς τις χορδές...http://www.youtube.com/watch?v=J34tzntFUtc&feature=related
Καλά παιξίματα!!! :)

+1

Ειναι γελοιο να συζηταμε αν μπορουμε να αλλαξουμε χορδες μια ημερα πριν το λαιβ.
Μεχρι τοτε θα θελουν αλλαγη αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις.
Οι χορδες τις πρωτες ωρες εχουν το 100% της αποδοσης τους.
Πχ. οταν ηχογραφουσε ο meola ειχε μια κουτα χορδες και μετα απο καθε take αλλαζε χορδες. (Τσαμπα ηταν  :) )

Με τα παραπανω που εγραψε ο dude ειναι αρκετο να ειμαστε ετοιμοι για αλλαγη χορδων και λιγο πριν τη χρηση της κιθαρας.
Αρκει το οργανο (κιθαρα) να ειναι καλης ποιοτητας γενικα, σεταρισμενο σωστα και να μην ειναι ελλατωματικο (κλειδια, γεφυρα κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #13 στις: 14/06/11, 21:39 »
Να γελάσω τώρα groovy ή όχι; ;D ;D ;D


καλά τα λέει  ;)

Tο ξέρω. Μ αρέσει που κάθισε και εξήγησε γιατί συμβαίνει το εξής περίεργο: Έχει ένα- δυο θέματα τελευταία στα οποία ο τόπικ στάρτερ είναι πεπεισμένος ότι οι καινούριες χορδές είναι δυσκολόπαικτες και με χάλια ήχο και κάπου κάπου πιστεύω ότι μας δουλέυουν.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #14 στις: 15/06/11, 01:59 »
Εγώ τη μαύρη μου εμπειρία θα την πω: Γενικώς είμαι από τους τεμπέληδες που αλλάζουν χορδές 2 φορές το χρόνο και άν. Πρίν από λάιβ λοιπόν άλλαξα χορδές περίπου 5 μέρες πριν. Βγήκα να παίξω χωρίς να έχω κουρδιστήρι-πετάλι, κούρδισα μόνο στην αρχή πριν βγούμε. Δε ξέρω αν φταίγαν οι καινούριες χορδές ή η έλλειψη πεταλιού αλλά σε καθαρά αρπίσματα ένα αυτί μουσικού άκουγε ξεκάθαρη ξεκουρδίλα. Το κοινό βέβαια ευτυχώς δεν πήρε χαμπάρι... 0:)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #15 στις: 15/06/11, 02:11 »
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει η φράση "100% της απόδοσής τους"... Εμένα δε μου αρέσει ο ήχος από τις ολοκαίνουριες χορδές. Προτιμώ τον ήχο που δίνουν τη δεύτερη με τρίτη μέρα, παίζοντας περίπου ένα 3ωρο ημερησίως. Δε νομίζω ότι μπορούμε να επικαλεστούμε κάτι τέτοιο όσον αφορά το τι μας ακούγεται εμάς εύηχο.

Αλλάζω πάντως μια φορά το μήνα, από ένα σημείο και μετά μου ακούγονται πολύ μουντές και χάνουν το attack στο downstroke, δεν παίρνω αυτό το "chugachuga" που θέλω.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #16 στις: 15/06/11, 14:34 »
Εγώ τη μαύρη μου εμπειρία θα την πω: Γενικώς είμαι από τους τεμπέληδες που αλλάζουν χορδές 2 φορές το χρόνο και άν. Πρίν από λάιβ λοιπόν άλλαξα χορδές περίπου 5 μέρες πριν. Βγήκα να παίξω χωρίς να έχω κουρδιστήρι-πετάλι, κούρδισα μόνο στην αρχή πριν βγούμε. Δε ξέρω αν φταίγαν οι καινούριες χορδές ή η έλλειψη πεταλιού αλλά σε καθαρά αρπίσματα ένα αυτί μουσικού άκουγε ξεκάθαρη ξεκουρδίλα. Το κοινό βέβαια ευτυχώς δεν πήρε χαμπάρι... 0:)
ααααααααααχχχχχχχχχχχχχχ........

επι του θέματος...
η κατακλείδα είναι πως αυτά που έχουν ειπωθεί αναφέρονται στο "τέλειο"...
και την προηγούμενη βδομάδα να τις είχες αλλάξει μια χαρά live θα έκανες αύριο
αν θες βάλ'τες το απόγευμα και κάνε ότι αναφέρθηκε σε "τραβήγματα" και παίξιμο κάποιας ώρας και θα στρώσουν μια χαρά...
εννοείται πως θα έχεις κουρδιστήρι μαζί για παν ενδεχόμενο αύριο!
αυτά και καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #17 στις: 15/06/11, 15:28 »
Πρίν από λάιβ λοιπόν άλλαξα χορδές περίπου 5 μέρες πριν. Βγήκα να παίξω χωρίς να έχω κουρδιστήρι-πετάλι, κούρδισα μόνο στην αρχή πριν βγούμε. Δε ξέρω αν φταίγαν οι καινούριες χορδές ή η έλλειψη πεταλιού αλλά σε καθαρά αρπίσματα ένα αυτί μουσικού άκουγε ξεκάθαρη ξεκουρδίλα. Το κοινό βέβαια ευτυχώς δεν πήρε χαμπάρι... 0:)


Αυτό που έπαθες δεν έχει να κάνει με την αλλαγή των χορδών . Έχει να κάνει με το ότι είσαι ωραίο παλικάρι και ρίξανε όλα τα προβόλια πάνω σου για να σε χαλβαδιάζουν οι κορασίδες  :P  .... τι να σου κάνουν οι χορδούλες ...... με την απότομη ζέστη ξεκουρδίζονται  ;) 
Το ίδιο θα πάθαιναν και ένα χρόνο να τις είχες πάνω .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #18 στις: 15/06/11, 15:53 »
Πρίν από λάιβ λοιπόν άλλαξα χορδές περίπου 5 μέρες πριν. Βγήκα να παίξω χωρίς να έχω κουρδιστήρι-πετάλι, κούρδισα μόνο στην αρχή πριν βγούμε. Δε ξέρω αν φταίγαν οι καινούριες χορδές ή η έλλειψη πεταλιού αλλά σε καθαρά αρπίσματα ένα αυτί μουσικού άκουγε ξεκάθαρη ξεκουρδίλα. Το κοινό βέβαια ευτυχώς δεν πήρε χαμπάρι... 0:)


Αυτό που έπαθες δεν έχει να κάνει με την αλλαγή των χορδών . Έχει να κάνει με το ότι είσαι ωραίο παλικάρι και ρίξανε όλα τα προβόλια πάνω σου για να σε χαλβαδιάζουν οι κορασίδες  :P  .... τι να σου κάνουν οι χορδούλες ...... με την απότομη ζέστη ξεκουρδίζονται  ;) 
Το ίδιο θα πάθαιναν και ένα χρόνο να τις είχες πάνω .

Εχμ...Όταν είδα το βίντεο του λάιβ ανακάλυψα ότι πράγματι τυχαίνει να έχω ένα φως πάνω από το κεφάλι μου και να φαίνομαι μόνο εγω...!! Ξέρεις, μπορείς να βγάλεις λεφτά με τέτοιες μαντεψιές, είναι ταλέντο!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #19 στις: 16/06/11, 00:41 »
ρίξανε όλα τα προβόλια πάνω σου
παίξε ένα τζόκερ ;)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!! προλαβαίνω να τις αλλάξω??
« Απάντηση #20 στις: 16/06/11, 01:11 »
Κάτι που έχω παρατηρήσει :
Οι ακριβές χορδές στρώνουνε πολύ γρήγορα και πέφτουνε επίσης γρήγορα απο το 100% τους (παραμένοντας σε καλύτερο επίπεδο απο τις φθηνές)
Οι πολύ φθηνές χορδές θέλουνε αρκετά περισσότερο καιρό -μεχρι και 2 μέρες- για να στρώσουνε και να δώσουνε το 100%. Και αν τις αφήσεις πολύ καιρό μπορούνε να γίνουν πολύ τραγικές (πιο τραγικές από τις ακριβότερες)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 08:38
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
4571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 15:58
από MechMech
23 Απαντήσεις
7693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:36
από Adno
15 Απαντήσεις
6320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:22
από Σκίρων
15 Απαντήσεις
5698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 04:20
από Jezus
7 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 14:50
από Sensei
31 Απαντήσεις
6618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/11, 11:12
από Johnpen.
Βοήθεια με εφε

Ξεκίνησε από agrammatos Εφέ

4 Απαντήσεις
2541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 17:22
από agrammatos
8 Απαντήσεις
2709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/11, 15:24
από let me know 796
12 Απαντήσεις
10001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/15, 00:40
από guitalele