Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ  (Αναγνώστηκε 5832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Νεος δισκος για τα Διαφανα Κρινα..τον ακουσε κανεις?τον αγορασε κανεις?
Εχω αρχισει ενδελεχεις ακροασεις.Πρωτη εντυπωση πολυ καλη.Ειδικα στον τομεα της μουσικης.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Justelene-Πιωμένο Κρίνο

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ χαμογελώ κι εκείνοι χάνονται...
    • Προφίλ
    • Στην Κόλαση Βαθιά
Απ: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ
« Απάντηση #1 στις: 28/11/08, 16:23 »
Το πήρα και το άκουσα... Ήταν πολύ ... ωραίο. Καταπληκτικοί στίχοι, όμορφες μελωδίες και όμορφα "ξεσπάσματα".
Αγαπημένα τραγούδια το Στην Κόλαση Βαθιά, το Η Αγάπη Πάλι Θα Καλεί και το Ένα Σκιάχτρο Που Άρπαξε Φωτιά... :) :) :)
Όταν πεθαίνει γύρω κάθε ομορφιά γίνεται ο κόσμος γυάλινα κομμάτια μα έτσι όπως με κοιτάς μ' αυτά τα μάτια ο πόνος έστω και για λίγο σταματάει...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ
« Απάντηση #2 στις: 29/11/08, 16:43 »
Λοιπον ο δισκος σιγουρα ειναι πιο εστιασμενος απο το ''οτι απομεινε απο την ευτυχια''(μικροτερα κομματια,πιο πετυχημενα μουσικα θεματα).Επισης πιστευω οτι ειναι ενας μεγαλος δισκος..

Ακολουθει τα χναρια των τελευταιων κυκλοφοριων οντας καπως πιο βαρυ(ισως λογω παραγωγης).Δεν εχει ροκ χιτακια(οπως οι πρωτες τους κυκλοφοριες) τοσο λογω στιχων οσο και μουσικης(π ειναι λιγο πιο προγκρεσιβ ας πουμε).Παρολαυτα εχει πανεμορφα κομματια που θες να ακους και να ξανακους.Οι στιχοι τουλαχιστον στις πρωτες ακροασεις μου φανηκαν πολυ ωραιοι(σε μια γη που ανατελει,με ρωτουν οι χειμωνες) χωρις τιν καπως συνηθισμενες ποιητικεν υπερβολες και αρκετα αυτοβιογραφικοι('αγνος'.Τα κομματια μ αρεσουν ολα αλλα ξεχωριζω 'σε μια γη που ανατελει','στην κολαση βαθεια'(ποσο γαματος ειναι ο τροπος που τραγουδαει ο Θανος),με ενα αδειο ποτηρι(ειδικα προς το τελος) και το τελευταιος σταθμος περισσοτερο επειδη κλεινει τον δισκο πολυ μελαγχολικα και κινηματογραφικα θα ελεγα.

Οι ακροασεις συνεχιζονται αλλα οπως και να χει εχω βρει εναν απο τους καλυτερους δισκους για το 2008 για μενα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος yian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • a bass under my fingers ..
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ
« Απάντηση #3 στις: 03/12/08, 01:55 »
κάποιος κάπου με pm? :)
deadbeat escapement (Patras) bassist

http://myspace.com/deadbeatescapement

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ
« Απάντηση #4 στις: 05/12/08, 13:34 »
πολύ καλός. αν και τον εχω ακούσει μόνο 3 φορες. και όσα τραγούδια άκουσα στο live. Πολύ δυνατά κομμάτια. ίσως είναι καλύτερος απ'το ευωδιαζουν αγριοκέρασα οι σιωπές, χωρίς όμως να θέλω να πω απο τώρα με σιογυριά...
Το με ρωτούν οι χειμώνες είναι κομματάρα (ίσως το καλύτερο του δισκου) μόνο που τις στριγκλιές έπρεπε να τις κάνει ο αγγελάκας. :P (σορυ για που αναφερω τον αγγελακα σε ποστ για τα κρινα, αλλα ...αδυναμιες ειναι αυτες)

Γενικά εχω την εντύπωση οτι τα κρίνα μετά από το καλοκαίρι επανήλθαν με άγριες διαθέσεις...καινούριο σαιτ, καινουριο cd...μπραβο μπραβο

Αποσυνδεδεμένος yian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • a bass under my fingers ..
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ
« Απάντηση #5 στις: 09/12/08, 15:26 »
Κάποιο καλό παιδί να μου το στείλει please? 0:)
deadbeat escapement (Patras) bassist

http://myspace.com/deadbeatescapement

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ
« Απάντηση #6 στις: 07/01/09, 15:51 »
Αργησα να απαντήσω καθώς ήμουν στην αυστρία με τον master kafrer και είχα κανει μολις δυο ακροάσεις.......ολοκληρώνοντας την πέμπτη ακρόαση τώρα......δεν χρειάζονται λόγια για να περιγράψουν αυτον τον δίσκο......τα διαφανα κρίνα είναι η μόνη ,εν ζωή, ελληνική μπάντα που είναι αιώνες μπροστά...τέλος......

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΑΛΕΙ
« Απάντηση #7 στις: 23/01/09, 22:05 »
Πολύ όμορφος δίσκος,δυναμική επιστροφή.
 Γενικώς ο δίσκος μου έβγαλε μια διαφορετική αύρα απ'τους προηγούμενους. Είχε την "απαραίτητη"μελαγχολία που σε κάποια κομμάτια άγγιζε τα όρια της απόγνωσης χωρίς αυτό να είναι επιτηδευμένο(Στην κόλαση βαθιά)και για μένα είναι η πρώτη φορά που μου το βγάζουν αυτό τα κρίνα(ανεπιτήδευτα). Επίσης,μ'αρέσουν και τα πιο "χαρούμενα" κομμάτια τους που κρύβουν μια διακριτική απαισιοδοξία από πίσω(Με ρωτούν οι χειμώνες).
Κάτι διαφορετικό ή πιο δυναμικό ή πιο αισιοδοξο δεν ήθελα προσωπικά να δω απ'τα κρίνα. Ήθελα "περισσότερη αυθεντικότητα"σ'αυτό που κάνουν και στο συγκεκριμένο δίσκο την είχαν.

(Ας σβήσει κάποιος το 1 ποστ,κάτι πρέπει να'κανα λάθος και δε μπορώ να το σβήσω.Ευχαριστώ!)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/09, 22:09 από Τζογαδόρος »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
205 Απαντήσεις
67036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 23:20
από FAIRY-The return!
34 Απαντήσεις
11378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
20 Απαντήσεις
8143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
20 Απαντήσεις
7311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 14:47
από teo_gp
16 Απαντήσεις
6035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
62 Απαντήσεις
26727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 21:58
από schizm
0 Απαντήσεις
1699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 19:49
από markos_geo
0 Απαντήσεις
5012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης