Αποστολέας Θέμα: Τι λάμπες για kustom defender?  (Αναγνώστηκε 4415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Τι λάμπες για kustom defender?
« στις: 07/02/09, 15:04 »
θέλω να αλλάξω τις λάμπες του ενισχυτή μου.Φοράει 2 el34 για τελικες.Μπορω να τις αλλάξω με οποιεσδήποτε el34?Έχετε να προτίνετε κάποιες λάμπες που κάνουν τη διαφορά?
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #1 στις: 07/02/09, 18:03 »
Αν μπορείς να μας διευκρυνίσεις λίγο το gain που έχει ο ενισχυτής και μέχρι το gain που παίζει εσύ...Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα πρότεινα Sovtek και προενισχύτριες και τελικές.Στις προενισχύτριες έχει να διαλέξεις ανάμεσα σε 12AX7WA,WB,WC,LP,LPS με τις WC να έχουν το υψηλότερο gain και σε τελικές η πρόταση μου παραμένει η ίδια αρκεί οι τελικές να είναι μετρημένες (matched).Απο κει και πέρα καλές είναι και οι Elektro Harmonix και οι Svetlana

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #2 στις: 10/02/09, 16:55 »
Ρώτα και τον Jesus..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #3 στις: 15/02/09, 14:55 »
Ψάχνω κ εγώ τι λυχνίες να βάλω...?

Σκεφτόμουν JJ ή Electro Harmonix...

Καμιά πρόταση..?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #4 στις: 15/02/09, 18:17 »
Elektro Harmonix...

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #5 στις: 15/02/09, 20:35 »
Elektro Harmonix...


Λοιπον, δε μπορώ να εκφέρω άποψη από εμπειρία (γιατί δεν έχω), αλλά κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για την Ελεκτροχαρμόνιξ.

Έχω ένα φίλο που ασχολείται με Χάι-Φάι μουσική, έχει λαμπάτους ενισχυτές (για πικάπ κλπ) και αγοράζει λάμπες παλιες, καινούργιες, από δημοπρασίες κλπ... καμμένος με λίγα λόγια. Μου έλεγε λοιπόν ότι από αυτές που κυκλοφορούν τώρα στο εμπόριο (τ.ε. αυτές που φτιάχνονται τώρα) οι EHX είναι από τις πιο κορυφαίες. Το εργοστάσιο είναι στη Ρωσία & είναι ένα από τα δύο παλιά σοβιετικά που κάναν τις λυχνίες...

Δες εδώ σχετικά για ένα βιντεάκι που έχει να κάνει με το εργοστάσιο της EHX στη Σοβιετική εεε στη Ρωσία:

http://dcpleen-ryu.blogspot.com/2009/02/electroharmonix-rock-on-cccp-tradition.html

Αν καταλαβαίνω καλά το τι συμβαίνει, φτιάχνονται οι λυχνίες στο σοβιε εεε ρώσικο εργοστάσιο, και μετά τις ελέγχουν στην ElectroHarmonix στη New York (δες ).

Αυτά εμένα με έπισαν να πάρω ElectroHarmonix... δεν τις έχω βάλει ακόμα όμως :D

http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #6 στις: 16/02/09, 00:12 »
Έδω άνοιξες μια μεγάλη κουβέντα.Οι λυχνίες για Hi-Fi είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τις λυχνίες για ενισχυτή κιθάρας.Αυτό γίνεται γιατί στους ενισχυτές κιθάρας παίζει ρόλο και το gain που επιλέγουμε,ενώ στο Hi-Fi δεν θέλουμε gain.Εγώ θα παραμείνω στην αρχική πρόταση μου που είναι οι Sovtek (που είναι το ίδιο εργοστάσιο με τις Elektro-Harmonix).Στους Hi-Fi ενισχυτές οι JJ παραμένουν αξιόλογη πρόταση αν και λίγο σκληρές,σε ενισχυτές κιθάρας προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου.Τώρα αν θες να πετύχεις τρελά κομμάτια σε λυχνίες μπες στο ebay και δες Philips,RCA,Telefunken (κοινώς NOS λυχνίες)...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #7 στις: 21/02/09, 20:24 »
εγω προσφατα τσιμπησα 2 τετραδες ΝΟΣ ζιμενς  ;D
οι Elektro-Harmonix ειναι στο ιδιο εργοστασιο με τις σοβτεκ, αλλα εχουν καποιες μικροδιαφορες σε καποια μοντελα (χρυσα πιν κτλ) και υποτιθεται οτι ειναι διαλογης (...)
καλες λαμπες, ειδικα για στρογκυλο ροκ/μπλουζ ηχο.
Εγω συνηθως χρησιμοποιω JJ, φτιαχνονται τα μηχανηματα που εφτιαχναν τις Τεσλα στη Σλοβακια.
Πιο ευελικτες λαμπες, πολυ ποιοτικες.
Αν θελεις να παιζεις μεταλ κτλ, μπορει ενα ζευγαρι κινεζικες να σου καθωταν καλυτερα, κυριως βγαινουν απο ενα εργοστασιο και κυκλοφορουν με διαφορες μαρκες...
προσοχη ομως! Μπορει ο ενισχυτης σου να χρειαστει biasing για να αλλαξεις τις λαμπες, οποτε θα πρεπει να επυθυνθεις σε εναν τεχνικο για να τις αλλαξει αν δεν εχεις σχεση με ηλεκτρονικα! (εχει και υψηλες τασεις στις λαμπες, πραγμα επικινδυνο!).
Δεν γνωριζω το κυκλωμα του ενισχυτη οποτε δεν ξερω αν χρειαζαται biasing, ή αν εχει σταθερο ή αυτορυθμιζομενο, διαβασε στις οδηγιες του ενισχυτη τι γραφει.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/09, 20:26 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #8 στις: 21/02/09, 20:43 »
ρε παιδια για να μην επαναφερω ενα θεμα που ειχα ανοιξει εγω θα αλλαξω τις λαμπες σε εναν marshall jcm 900 που εχω και ρωτηΞα τον τυπακο και μου ειπε να αγορα τετραδα απο λαμπες και οχι δυο ιδιες δυαδες(αλλαζω μονο τελικες)...γιατι???
ελα jezuzzzz δωσε τα φωτα σου αφου ξερεις ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τι λάμπες για kustom defender?
« Απάντηση #9 στις: 22/02/09, 14:33 »
για να μην τα ξαναγραφω, ριξε ενα ματι εδω  :D

http://www.greenbulletmics.com/VACUUM_TUBES.html

ο τυπος τα λεει απλα και αναλυτικα.
Αν βαριεσαι να το διαβασεις ολοκληρο, δες κυριως αυτη την παραγραφο

" For a pair of tubes to be truly matched, there are also other factors that should be checked too, but for a pair of tubes to be considered matched, they should be at least matched for transconductance and current draw. The current draw at idle is what we also refer to as bias. When we rebias an amp, what we adjust, if the amp has an adjustable bias, is the current draw of the power tubes at idle. For a pair, or a quad set of tubes to be "matched", the Gm (transconductance) should be very close from tube to tube, and the current draw should be within a few milliamps from one tube to the other, or others. Some people will say within 8 milliamps, others will say 4 milliamps is acceptable, but in general, the closer, the better if you want your tubes to be matched.   "

δηλαδη με ενα ρυθμιστικο στον ενισχυτη σου ρυθμισεις το ρευμα που θα τρεχει στις λαμπες σε κατασταση αναμονης, αφου εχει ενα ρυθμιστικο για ολες τις λαμπες τοτε θελεις και οι 4 λαμπες να τραβουν το ιδιο ρευμα ωστε να γινει σωστη η ρυθμιση του μπα'ι'ας.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/03, 19:14
από deepfritz
3 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 01:18
από Jezus
kustom defender

Ξεκίνησε από hammer Ενισχυτές

8 Απαντήσεις
4425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/08, 15:15
από Jezus
3 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 20:37
από Jezus
12 Απαντήσεις
8496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 03:18
από cyclo
4 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 11:23
από edgar_jp ♫
Kustom

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Ενισχυτές

13 Απαντήσεις
4455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/11, 07:42
από Kosthrash
3 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/15, 19:45
από Απόλλων
17 Απαντήσεις
13403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/20, 12:06
από ntinosblues
5 Απαντήσεις
8134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/19, 01:05
από VasiliSRV