Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 117991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« στις: 22/08/08, 17:32 »
Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι θεοφοβούμενοι άνθρωποι, όχι θρησκόληπτοι.

Αυτό που υπέστη εκείνο το κοριτσάκι ήταν ασφαλώς τραγικό, αλλά δεν είναι παρά ένα ελάχιστο δείγμα του τι έχουν υποφέρει οι Μάρτυρες σε αυτή τη χώρα αλλά και σε άλλες.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #1 στις: 22/08/08, 18:07 »
Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι θεοφοβούμενοι άνθρωποι, όχι θρησκόληπτοι.
ειναι κακια λεξη η λεξη θρησκολυπτος και δεν το ξερα; :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #2 στις: 22/08/08, 22:01 »


Αυτό που υπέστη εκείνο το κοριτσάκι ήταν ασφαλώς τραγικό, αλλά δεν είναι παρά ένα ελάχιστο δείγμα του τι έχουν υποφέρει οι Μάρτυρες σε αυτή τη χώρα αλλά και σε άλλες.

Οταν σε κυνηγανε για να σου δωσουν μια εφημεριδα ή ερχονται στο σπιτι σου και προσπαθουν να σε προσηλυτισουν, ειναι δειγμα μιας αξιοπρεπης θρησκειας;

Συγνωμη, αλλα οι Μαρτυρες του Ιεχωβα εχουν κατηγορηθει παγκοσμιως για τα "οικονομικα" ( και οχι θρησκευτικα ) κινητρα τους. Οποτε μην δινουμε λαθος εντυπωση σε οσους διαβαζουν το θεμα!

Προσωπικη ιστορια με Μαρτυρες που ενω επεμενα να μην μπουν στο σπιτι μας, μπηκαν με το ποδι σχεδον στην πορτα ( για να μην την κλεισω ). Οταν ομως μπηκαν και ειδαν τις αγιογραφιες ( ο πατερας μου ειναι αγιογραφος ) επαθαν ενα "σοκ" και καταλαβαν πως εδω δεν θα τα εβγαζαν περα.
Το αποτελεσμα;

3 ωρες συζητησης με τους Μαρτυρες και εμας ( πατερας γιος ), πολλα κιλα ιδρωτα εκ μερους τους και στο τελος παρακληση να τους αφησουμε να φυγουν..

Οριστε λοιπον η "θρησκεια" που βασανιστηκε απο εμας...

Και οσους εθιξα, τους ζηταω συγνωμη, αλλα ενω δεν εχω κανενα προβλημα να πιστευει καποιος στη θρησκεια του, εχω μεγαλο προβλημα να με κυνηγαει απο πισω για να πιστεψω κι εγω σε αυτην..Σε σημειο εξοργιστικο μαλιστα απο την επιμονη τους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #3 στις: 22/08/08, 22:24 »


Αυτό που υπέστη εκείνο το κοριτσάκι ήταν ασφαλώς τραγικό, αλλά δεν είναι παρά ένα ελάχιστο δείγμα του τι έχουν υποφέρει οι Μάρτυρες σε αυτή τη χώρα αλλά και σε άλλες.

Οταν σε κυνηγανε για να σου δωσουν μια εφημεριδα ή ερχονται στο σπιτι σου και προσπαθουν να σε προσηλυτισουν, ειναι δειγμα μιας αξιοπρεπης θρησκειας;

Κατσε ρε Φρι... Ενταξει αυτο δικιο εχεις, ειναι ενοχληση και ειναι και εκνευριστικο.
Αλλα οντως, σε μια χωρα με συντριπτικο ποσοστο που προσκειται σε μια θρησκεια η δογμα, εγω προσωπικα δεν αμφιβαλλω οτι θα διωκωνται οπως με παρομοιους τροπους διωκωνται ομοφιλοφυλοι (με τον στρατο να αποτελει το ποιο τρανταχτο παραδειγμα), μεταναστες και πολλες αλλες μειονοτητες. Και μενα με εχουν πρηξει, αλλα φανταζομαι οτι αυτα που ακουν θα ειναι χιλιαδες φορες χειροτερα..
Παντως διευκρινιζω οτι δεν τους υπερασπιζομαι γενικα, ουτε τους Μαρτυρες ουτε καμια αλλη θρησκεια. Αλλα εχουμε ξεφυγει εκτος θεματος.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #4 στις: 22/08/08, 22:29 »
Δεν διωκεται κανενας Μαρτυρας ουτε ποινικα, ουτε πνευματικα. Προκειται για μια νεοσυστατη θρησκεια που αριθμει αρκετα χιλιαδες μελη στον κοσμο και ουδεποτε βρεθηκαν σε διαδικασια διωγμου απο χωρες ( οπως υπεστησαν οι Μουσουλμανοι, Χριστιανοι, Εβραιοι*, κλπ ). Αρα, εχω καποιο λογο να στηριζω τα λογια μου.

Στην ουσια και με απλα λογια, δεν χυθηκε ποτε αιμα Μαρτυρα του Ιεχωβα, λογω της θρησκευτικης του πιστης. Επομενως, δεν υπαρχει λογος να τους θεωρουμε "φουκαραδες", αφου δεν ειναι απομονωμενοι απο την κοινωνια. Αντιθετως ( κι ας βγει ενας Μαρτυρας να με διαψευσει ) εχουν ενα ισχυρο δικτυο, που καταλαμβανει αρκετες κοινωνικα υψηλες θεσεις ;) 

Καλο ειναι να γινει κι αυτο ενα θεμα, διοτι δημιουργουνται εντυπωσεις που δεν ειναι σωστες και καταληγουμε να λεμε "α τους φουκαραδες" χωρις κανενα στοιχειο.

*Εβραιοι= Ιουδαιοι στη θρησκεια κι οχι σαν συνολο λαου
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #5 στις: 23/08/08, 01:28 »
ουδεποτε βρεθηκαν σε διαδικασια διωγμου απο χωρες ( οπως υπεστησαν οι Μουσουλμανοι, Χριστιανοι, Εβραιοι*, κλπ ). Αρα, εχω καποιο λογο να στηριζω τα λογια μου.
Στην ουσια και με απλα λογια, δεν χυθηκε ποτε αιμα Μαρτυρα του Ιεχωβα, λογω της θρησκευτικης του πιστης.


Φίλε freemind για το αν χύθηκε ή όχι αίμα Μάρτυρα του Ιεχωβά θα σε παραπέμψω εδώ:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9_%CE%9C%CE%AC%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%99%CE%B5%CF%87%CF%89%CE%B2%CE%AC_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%84%CE%BF_%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1

Αν και στην Ελλάδα απολαμβάνουν ελευθερία λατρείας, οι Μάρτυρες εξακολουθούν να υφίστανται έντονο διωγμό σε πολλές χώρες.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #6 στις: 23/08/08, 03:29 »
Δεν μπορώ να συζητήσω για θρησκείες που έχουνε "κρυφά" χαρτιά,μυστικοπάθεια και που για να φύγεις από τους κόλπους τους περνάς "των παθών σου τον τάραχο".Ή για θρησκείες που αφήνουν ανθρώπους να πεθαίνουν μόνο και μόνο γιατί η πίστη τους απαγορεύει τη μετάγγιση αίματος,ή τους απαγορεύει να πιάσουνε όπλο ακόμα και σε περίοδο πολέμου για να υπερασπιστούν τη πατρίδα τους.Τουλάχιστον αύριο το πρωί αν εγώ θέλω να αλλάξω θρησκεία,το κάνω και δεν με ενοχλεί κανένας και δεν γίνομαι "αδελφός εν υπνώσει".Ούτε βέβαια διαλέγω τη πίστη μου για να με στηρίζει το οποιοδήποτε "λόμπυ".Οι ιεχωβάδες και οι μασόνοι(συγγνώμη...τέκτονες ήθελα να πω),είναι πρώτα ξαδελφάκια...Βγείτε πρώτα δημόσια και μιλήστε για όλα όσα αφορούν τη θρησκεία σας  και ύστερα το συζητάμε.Όσο για την ελευθερία σας να πιστεύετε αυτό που θέλετε,αυτή είναι αδιαπραγμάτευτη,αλλά η θρησκεία σας επίσης δεν είναι υπεράνω κριτικής...
Και κάτι τελευταίο για το link στη wikipedia.Ο Χίτλερ κυνήγησε ακόμα και τους ομοφυλόφιλους...Έχει καμμιά σχέση το τι έκανε ο Χίτλερ που μισούσε τους πάντες εκτός του εαυτού του,με το πως ζούνε οι ιεχωβάδες στην Ελλάδα από το 75 και μετά;
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/08, 03:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #7 στις: 23/08/08, 08:03 »
Ο Χίτλερ κυνήγησε ακόμα και τους ομοφυλόφιλους...Έχει καμμιά σχέση το τι έκανε ο Χίτλερ που μισούσε τους πάντες εκτός του εαυτού του,με το πως ζούνε οι ιεχωβάδες στην Ελλάδα από το 75 και μετά;

Το link μπήκε για να δείξει αν ήταν αληθινή η δήλωση ότι οι Μάρτυρες του Ιεχωβά "ουδέποτε βρέθηκαν ποτέ σε διαδικασία διωγμού από χώρες".

Στον υπότιτλο "Αντιμετώπιση σε Άλλες Χώρες" το link εξηγούσε εν συντομία ότι οι Μάρτυρες αντιμετώπισαν διωγμό και σε άλλες χώρες, και στην Ελλάδα,
και όχι μόνο από τον Χίτλερ που μισούσε τους πάντες εκτός του εαυτού του.

Στο βιβλίο του Κώστα Τσαρούχα "Αντιρρησίες Συνείδησης" μπορείς να βρεις λεπτομέρειες για το διωγμό των Μαρτύρων στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #8 στις: 23/08/08, 09:10 »
Καταρχας, ενημερωνω οσους δεν το καταλαβαν, πως διαχωρισα τις συζητησεις γιατι το θεμα ειναι αρκετα σημαντικο για να παραμενει υποθεμα ενος αλλου topic.

Παμε τωρα στο θεμα της συζητησης.

Απο το link που μου εδωσες μπορουμε να βγαλουμε πολλα συμπερασματα, τα οποια δεν ξερω κατα ποσο κανουν υπερηφανους τους Ιεχωβαδες:

1) Ο Χιτλερ κυνηγησε ολες τις κοινωνικες και θρησκευτικες ομαδες που οι πεποιθησεις τους δεν "ταριαιζαν" με το προτυπο της Αρειας Φυλης. Αρα, δεν υπαρχει λογος να αυτοανακυρησετε τη θρησκεια των Ιεχωβαδων ως τους μονους "μαρτυρες", διοτι και μουσουλμανοι και χριστιανοι αλλα και μποσλεβικοι βρεθηκαν κατω απο τη "μποτα" του γερμανικου μοντελου εξοντωσης.

2) Εαν δεις παρακατω στo link, αναφερει τα εξης:

Παράθεση
Ήδη από το 1921, πολιτικές και θρησκευτικές ομάδες κατηγόρησαν του Μάρτυρες ότι συνδέονταν με τους Εβραίους σε ανατρεπτικές πολιτικές δραστηριότητες. Οι Σπουδαστές της Γραφής στιγματίστηκαν ως επικίνδυνα μπολσεβικικά «εβραϊκά σκουλήκια».


Οταν η ιδια η θρησκεια των Ιεχωβαδων δεν εχει ξεκαθαρη φιλοσοφια, λογικο δεν ειναι οι υπολοιποι να μπερδευουν τα πραγματα; Οταν ρωτας εναν Ιεχωβα "Καλα ολα αυτα που λες, αλλα Θεος τι ειναι;" και εκεινος σου απανταει με υπεκφυγες, δεν δημιουργει την εντυπωση πως "κατι δεν παει καλα εδω, αλλα δεν ξερω τι;".
Τουλαχιστον αλλες θρησκειες ( Μουσουλμανισμος, Χριστιανισμος, Βουδισμος ) εχουν ξεκαθαρες φιλοσοφιες και αποψεις ( ακραιες και μη ) και δεν συγχεονται με μασονιστες, μποσλεβικους και "εβραιους" ( ιουδαϊστες καλυτερα ).

Για μενα τουλαχιστον, ειναι ξεκαθαρο πως το μπερδεμα που δημιουργει η θρησκεια των Μαρτυρων, οφειλεται στη νεοσυστατη και χωρις καμια ουσια ιδρυση του, που στοχο εχει τον οικονομικο ελεγχο κι οχι το θρησκευτικο. Δεν ειναι κακο αυτο. Ισα ισα το τονιζω για αλλη μια φορα ο καθενας μπορει να πιστεψει οπου θελει και οπως θελει, αρκει να μη με κυνηγαει εμενα με εφημεριδες και επισκεψεις στο σπιτι.

3) Σε αυτο το link http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%99%CE%B5%CF%87%CF%89%CE%B2%CE%AC

μπορουμε να δουμε μερικα ενδιαφεροντα στοιχεια για το καθεστως ιδρυσης της "αιρεσης" των Ιεχωβαδων ( διοτι επισημα προκειται περι Αιρεσης ).

Παράθεση
Βάση της πίστης τους είναι η Αγία Γραφή, αλλά σε αρκετά θέματα διαφέρουν από τις παραδοσιακές Εκκλησίες του χριστιανικού κόσμου. Το ξεκίνημα των Μαρτύρων του Ιεχωβά έγινε πριν από 130 και πλέον χρόνια στις ΗΠΑ και οι ίδιοι αξιώνουν ότι αποτελούν αναβίωση της πρώτης χριστιανικής Εκκλησίας.

Απο το τονισμενο κειμενο, βλεπει κανεις πως η δημιουργια της αιρεσης ειναι προσφατη και αν μη τι αλλο, περασαν πολλα χρονια απο την πρωτοχριστιανικη μορφη της Εκκλησιας...Τοσο πολυς καιρος μαλιστα, που ειναι αδυνατον να δημιουργησουμε τη σωστη εικονα της πρωτοχριστιανικης εκκλησιας με τη μορφη ιδιαιτερα που θελουν οι Ιεχωβαδες.

Παράθεση
Η βασική θεματολογία του κηρύγματός τους είναι ότι σήμερα η άδικη τάξη πραγμάτων βρίσκεται στις «έσχατες ημέρες» της, καθώς σύντομα ο Θεός θα αναλάβει δράση για να τιμωρήσει τους άδικους ανθρώπους και να δώσει αιώνια ζωή στους δίκαιους σε μια παραδεισένια γη.

Εδω και 130 χρονια εχουμε τα "εσχατα"? Λιγο γελοιο δεν ειναι αυτο; Ποιος μπορει να καταλαβει πως ο Χριστιανισμος δεν ειναι μια εσχατολογικη θρησκεια, αλλα μια θρησκεια βιωσης της αγαπης; Με ποιο φοβο πρεπει να υποκλινονται οι Ιεχωβαδες και ο καθε πιστος σε ενα "εσχατο", απο τη στιγμη που η βασικη διδασκαλια του Χριστου ηταν η Αγαπη;
Εξαλλου η Αποκαλυψη ερχεται μεταγενεστερα απο τον ευαγγελιστη Ιωαννη και ουδεποτε αποτελεσε κεντρικο σημειο της διδασκαλιας του Κυριου! Με λιγα λογια, οι Ιεχωβαδες στηριζουν περισσοτερο την υπαρξη ενος εσχατολογικου κειμενου ( αρα φοβος για τα μελη τους ), παρα την κεντρικη ουσια των 4 Ευαγγελιων που αποτελουν και δειγμα της ζωης του Κυριου!


Παράθεση
Ανεξάρτητα από αυτές τις διδασκαλίες, η ομάδα που είναι σήμερα γνωστή ως Μάρτυρες του Ιεχωβά ξεκίνησε στις ΗΠΑ από τον σκωτσεζο-ιρλανδικής καταγωγής Κάρολο Τέηζ Ρώσσελ στη δεκαετία του 1870.

Εχουμε πολλα "ραμματα" για τη γουνα των ιδρυτων των Ιεχωβαδων. Περα απο τα συνομωσιολογικα περι μασονικης στοας και απωτερων "σκοτεινων" σκοπων ( που προσωπικα δεν θελω να πιστεψω, γιατι τοτε μιλαμε για μια καταστροφολογικη αιρεση, ισως και χειροτερη απο τους Σαϊντελογους ), ειναι γνωστη η αγαπη των ιδρυτων των Ιεχωβαδων προς το χρημα  ::)

Παράθεση
Ο Ρώσσελ επίσης πίστευε και κήρυττε ότι η ανθρωπότητα βρίσκεται στις «έσχατες ημέρες» και ότι η βιβλική προφητική χρονολόγηση υποδεικνύει το 1914 ως το έτος που θα κλιμακωθεί μια μεγάλη αναταραχή στις πολιτικές υποθέσεις των κρατών και ότι ο Ιησούς Χριστός θα αναλάβει τη διακυβέρνηση της γης, ώστε αυτή να γίνει παράδεισος και να οδηγηθεί η ανθρωπότητα στην τελειότητα που χάθηκε λόγω του προπατορικού αμαρτήματος

Ουπς! Ξεφυγαμε κατα κατι χρονια! Σορρυ, wrong answer!

Παράθεση
Η προθυμία και άλλων ατόμων να κάνουν δωρεές υπέρ του έργου στων Σπουδαστών της Γραφής, συγκεκριμένα το 1884, υποκίνησε τον Ρώσσελ να ιδρύσει το νομικό πρόσωπο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που είναι γνωστό ως Εταιρία Σκοπιά, ώστε να μην είναι ο μόνος διαχειριστής των οικονομικών πόρων.

Μαλιστα...ουδεν σχολιο ( κατι μου θυμιζει απο τη δικη μας "χριστιανικη" αναγκη για ανεξαρτητες οικονομικες οργανωσεις )

Αν δεις και παρακατω Nikos, θα διαπιστωσεις πως το "σχισμα" των Ιεχωβαδων ( υπο του Ραδεφορντ ) αλλαξε και τις ημερομηνιες που θα κατεβαινε ο Θεος απο 1914 σε 1925! Βρε τι σου ειναι αυτες οι αλλαγες,ε; Σαν γενικο "ρεκτιφιε" σε αμαξι!

Βεβαια, να τονισουμε κι αυτο:

Παράθεση
Όταν δεν εκπληρώθηκαν αυτές οι προσδοκίες, αρκετοί απογοητεύτηκαν και προτίμησαν να αποχωρήσουν από τους Σπουδαστές της Γραφής. Την ίδια περίοδο περίπου αποχώρησαν σταδιακά επίσης και όσοι διαφωνούσαν με την έμφαση που δινόταν στο δημόσιο έργο κηρύγματος και στη θεωρούμενη ατομική ευθύνη κάθε χριστιανού να είναι διαγγελέας της Βασιλείας του Θεού.

Χμ, καποιοι ηταν λιγο πιο εξυπνοι για να καταλαβουν τη κοροϊδια!

Οσο για τους αντιρησσιες συνειδησης..Ξερω πολλους φιλους αριστερων πεποιθησεων που το δηλωσαν και ετσι εκαναν την εναλλακτικη θητεια ( διπλασια μαλιστα ). Δεν παραπονεθηκε ουτε ενας εξ'αυτων, διοτι επιτελεσαν κοινωνικο εργο και εκπληρωσαν ( με το παραπανω ) τη θητεια τους. Μονο οι Μαρτυρες "κλαιγονται" και "παραπονιουνται". Εαν θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο των αλλων δεν με ενδιαφερει. Ομως με ενδιαφερει οταν συμπεριφερονται σαν τους "μοναδικους γνωστες" μιας γνωσης που προερχεται απο ανθρωπινη παρανοηση με πολλα ανακριβη στοιχεια και προβληματικη φιλοσοφια.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #9 στις: 23/08/08, 09:19 »
Και για να ειμαι ξεκαθαρος, επειδη μπορει να υπαρξει παρανοηση και απεναντι μου και απεναντι στους κανονες του forum:

Οι αποψεις μου ειναι προσωπικες και δεν μιλαω σαν mod. Η μονη επεμβαση μου στη σελιδα ηταν ο διαχωρισμος και απο εκει και περα συμμετεχω σαν μελος.

Σεβομαι απολυτα τις πεποιηθησεις του καθε μελους και επαναλαμβανω πως αυτο που μ'ενοχλει ειναι οι παρανοησεις και οι διεστρεβλωσεις της αληθειας ορισμενων σημειων που αφηνουν λανθασμενες εντυπωσεις. Οπως αναφερομαι στα "κακως κειμενα" της Εκκλησιας, ετσι προσεγγιζω και το θεμα με τους Ιεχωβαδες. Δεν αποθαρρυνω κανεναν απο το να πιστεψει, ουτε αναζητω να αλλαξοπιστησει. Αλλα πρεπει να βλεπουμε σφαιρικα την αληθεια κι οχι μονο απο τη μια πλευρα. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #10 στις: 23/08/08, 09:48 »
Στον υπότιτλο "Αντιμετώπιση σε Άλλες Χώρες" το link εξηγούσε εν συντομία ότι οι Μάρτυρες αντιμετώπισαν διωγμό και σε άλλες χώρες, και στην Ελλάδα,και όχι μόνο από τον Χίτλερ που μισούσε τους πάντες εκτός του εαυτού του.

Βέβαια,το άρθρο αυτό ξεχνάει να αναφέρει ότι η επιχείρηση της Σκοπιάς τους είχε "πουλήσει" προ πολλού:

http://www.nobeliefs.com/henchmen.htm (τέλος της σελίδας)
http://www.bible.ca/jw-hitler-page1.gif
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #11 στις: 23/08/08, 10:41 »
συγγνωμη, να ρωτησω κατι? ασχετο ! οι ιεχωχαδες εχουν καμια σχεση με τους μορμονους? (αυτους που πηγαινουν με πολλες γυναικες) ασχετο!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #12 στις: 23/08/08, 10:48 »
Καμια σχεση! Ετσι απλα :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Magus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #13 στις: 23/08/08, 10:58 »
εδω κοντα στο σπιτι μου εχει "ανοιξη" μια...κατι σαν "εκκλησια"...που λεγεται "η εκκλησια των αγιων των τελευταιων ημερων"...χαχαχαχα....
τι ειν αυτοι ρε παιδια ξερει κανενας? με τρελενουν σας λεω...ειναι κατι παιδακια με κουστουμακια κι οποτε με βλεπουν μου δινουν "χαρτακι"
και μου λεν κατι περιεργα...χαχαχαχ....καποιος μου χει πει οτι ειναι μορμονοι οι οποιοι χαχαχαχαχχα....ο καθενας τους εχει καμια 10αρια γυναικες!χαχαχαχαχαχα....σκεφτητε τι θα γινεται εκει μεσα στην "εκκλησια" ........χαχχααχχχα.....μπουρδ**ο....χαχχαχαχαχα........

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #14 στις: 23/08/08, 11:02 »
Εχω την εντυπωση πως προκειται για Σαϊντελογους, ομως δεν αποκλειεται να ειναι καποια αιρεση του Χριστιανισμου
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #15 στις: 23/08/08, 11:23 »
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί οι αιρετικοί ονομάστηκαν "μάρτυρες".
2,500 - 5.000 διώχτηκαν αλλά οι περισσότεροι επειδή ήταν καλά παιδιά υπηρέτησαν σαν βοηθοι σε φάρμες κλπ.....χα χα χα που μιλάτε ρεεεεεεε
στην Ελλάδα των 800.000 νεκρών στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο???? δεν είναι αστείο, είναι φαιδρό, τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #16 στις: 23/08/08, 12:08 »


Αυτό που υπέστη εκείνο το κοριτσάκι ήταν ασφαλώς τραγικό, αλλά δεν είναι παρά ένα ελάχιστο δείγμα του τι έχουν υποφέρει οι Μάρτυρες σε αυτή τη χώρα αλλά και σε άλλες.

Οταν σε κυνηγανε για να σου δωσουν μια εφημεριδα ή ερχονται στο σπιτι σου και προσπαθουν να σε προσηλυτισουν, ειναι δειγμα μιας αξιοπρεπης θρησκειας;

Αυτά γίνονταν κάποτε από τους πρώτους Χριστιανούς....Ο προσηλυτισμός δηλαδή και όχι μόνο με λόγια αλλά με βίαιες πράξεις. Πρώτα πρώτα η Ελληνική θρησκεία, που οι πρώτοι χριστιανοί κυνήγησαν και καταπάτησαν.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #17 στις: 23/08/08, 13:02 »
Ζουμε στο 2008 ομως Tsaggαρης και δεν νομιζω πως ο Χριστιανισμος ειναι η θρησκεια των 130 χρονων οπως οι Μαρυρες του Ιεχωβα ( που λανθασμενα ονοματιζονται απο ορισμενους και ως Ευαγγελιστες ).
Σαφως και ο προσηλυτισμος της Ορθοδοξης και Καθολικης Εκκλησιας ηταν απαραδεκτος και αποτελεσε την αιτια των Μαυρων Χρονων και του Μεσαιωνα. Και σαφως και σημερα ( οπως παντα λεω ) η Καθολικη Εκκλησια με ενα δηθεν ιεραποστολικο εργο, προσηλυτιζει ιθαγενεις και αυτοχθονες διαφορων περιοχων της Γης.

Ομως το κυνηγι της "Σκοπιας" ειναι τρομερο, εως και μεχρι αηδιας. Δεν μπορεις να περπατας σε κεντρκο δρομο και να σε κυνηγαει απο μαγαζι σε μαγαζι για να σου δωσει την εφημεριδα τους ( ουτε ο Ριζοσπαστης δεν κινειται ετσι ). Ή με το στανιο να μπαινουν στα σπιτια του κοσμου δηλωνοντας δηθεν Χριστιανοι! Ειναι παραπλανηση και καποια στιγμη θα βρεθει καποιος εξυπνος που θα καταγγειλει απατη...και να δουμε τοτε εαν υπαρχουν διωγμοι στην Ελλαδα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #18 στις: 23/08/08, 13:43 »
εδω κοντα στο σπιτι μου εχει "ανοιξη" μια...κατι σαν "εκκλησια"...που λεγεται "η εκκλησια των αγιων των τελευταιων ημερων"...χαχαχαχα....
τι ειν αυτοι ρε παιδια ξερει κανενας? με τρελενουν σας λεω...ειναι κατι παιδακια με κουστουμακια κι οποτε με βλεπουν μου δινουν "χαρτακι"
και μου λεν κατι περιεργα...χαχαχαχ....καποιος μου χει πει οτι ειναι μορμονοι οι οποιοι χαχαχαχαχχα....ο καθενας τους εχει καμια 10αρια γυναικες!χαχαχαχαχαχα....σκεφτητε τι θα γινεται εκει μεσα στην "εκκλησια" ........χαχχααχχχα.....μπουρδ**ο....χαχχαχαχαχα........

H Εκκλησία του Χριστού και των Αγίων των Τελευταίων Ημερών, αγγλιστί Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, είναι δόγμα και όχι αίρεση. Μάλιστα είναι το 4ο πολυπληθέστερο δόγμα του Χριστιανισμού στις ΗΠΑ.

Αποκαλούνται και Μορμόνοι, λόγω της πίστης τους οτι το βιβλίο του Μόρμον αποτελεί ένα από τα 4 ιερά κείμενα. Τα άλλα 3 είναι η Βίβλος, η Ιδεολογία και Διαθήκη και η Πέρλα της Μεγάλης Τιμής.

Παρά την πολυγ**ία τους, αποτελούν ένα από τα πιο συντηριτικά δόγματα του Χριστιανισμού αφού αντιτείθονται στους γάμους μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου και στην ομοφυλοφιλία γενικότερα, στο προγ**ιαίο σεξ όπως και σε οποιαδήποτε μορφή σεξ πέρα του αναπαραγωγικού, στην ισότητα των φύλων (αφού πιστεύουν οτι η θέση της γυναίκας είναι αποκλειστικά και μόνο μέσα στο σπίτι και μάλιστα οτι αυτός της ο ρόλος ειναι προαποφασισμένος από τον Θεό) και μέχρι το 1978 δεν επέτρεπαν στους Αφροαμερικάνους πιστούς την συμμετοχή σε πολλές τελετές.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #19 στις: 23/08/08, 14:46 »
ποιος χωρισε τα θεματα...μπραβο :P

νικο δεν μου απαντησες αν η λεξη θρησκοληπτος ειναι αρνητικη και δεν αρμοζει στα πιστευω των ιαχωβαδων; ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/08, 14:48 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #20 στις: 23/08/08, 17:15 »
Θα παρακαλεσω να μην χρησιμοπιειτε χυδαια μηνυματα. Ηδη ενα μηνυμα διεγραφηκε γιατι περα απο την αναλυση της προσωπικης αποψης του μελους, περιειχε και βαρυ λεξιλογιο. Ιδιαιτερα στα θεματα πιστης πρεπει να ειμαστε ευγενεις με τη γλωσσα μας, γιατι μπορει να προσβαλουμε την πιστη των αλλων μελων.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #21 στις: 24/08/08, 12:58 »
Παντως Φρι, δεν διωκονται σιγουρα ποινικα. Αλλα οπως οι περισσοτερες μειονοτητες σε αυτη την χωρα δεν φανταζομαι οτι θα καλοπερνουν κιολας... Εννοω οτι προσωπικα πιστευω οτι και ρατσισμος και προκαταληψη υπαρχει εναντιων τους, οπως υπαρχει και με τους μεταναστες πχ η τους μουσουλμανους κτλ κτλ. Στην κριτικη που τους κανεις σε αυτα που πιστευουν δεν εχω να πω κατι, δεν γνωριζω.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #22 στις: 24/08/08, 16:59 »
το αστειο george ομως ειναο οτι οι συγκεκριμενοι πιστοι ασκουν ενα ειδος ρατσισμου προς τους αλλους αλλοθρησκους, δεν εχουμε τιποτα με τους ανθρωπους απλα μας εχουν κανει καποια πραγματα εντυπωση
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #23 στις: 24/08/08, 18:14 »
Να πω και κάτι ρε παιδιά περί διώξεων και ρατσισμού;Ρατσιστικό είναι ένα καθεστώς όπου η επίσημη πολιτεία ,φυλακίζει,βασανίζει και γενικά διώκει μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων.Δεν είναι όταν ο λαός μιας χώρας είτε από φόβο ,είτε από έλλειψη ενημέρωσης και παιδείας,σε ένα ποσοστό του δεν συμπεριφέρετε σωστά (με αποκορύφωμα και λίγες εγκληματικές πράξεις).Υπάρχει μια υπερβολή στο πως χρησιμοποιούμε τον όρο "ρατσισμός" η οποία για μένα είναι και καθοδηγούμενη.Ενώ για παράδειγμα γίνονται πορείες υπέρ των μεταναστών,ή εκδηλώσεις υπέρ των οποιοδήποτε μειονοτήτων,δεν έχω δει ποτέ μια πορεία για το αίσχος του ρατσισμού στον εργασιακό χώρο για παράδειγμα..Δηλαδή όταν ανοίγεις μια εφημερίδα και οι 9 στις 10 αγγελίες ζητάνε "κοπέλλες εμφανίσιμες",αυτό σημαίνει ότι μόνο 1 από τις 10 ασχημούλες ,χοντρούλες κλπ. κοπέλλες,όσα προσόντα και εάν διαθέτουν, θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει μια δουλειά.Δεν βλέπω κανέναν να κόπτεται για τέτοια ζητήματα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #24 στις: 24/08/08, 20:05 »
Λοιπόν…

Ο Χιτλερ κυνηγησε ολες τις κοινωνικες… Άρα, δεν υπαρχει λογος να αυτοανακυρησετε τη θρησκεια των Ιεχωβαδων ως τους μονους "μαρτυρες"

Το όνομα «Μάρτυρες του Ιεχωβά» δεν σημαίνει ότι αυτοί “μαρτυρούν” στα χέρια των εχθρών τους, και ασφαλώς δε δόθηκε εξαιτίας του διωγμού που υπέστησαν από τον Χίτλερ ή από οποιονδήποτε άλλον.
Το όνομα Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι ένα περιγραφικό όνομα το οποίο δείχνει ότι δίνουν μαρτυρία για τον Ιεχωβά, για το γεγονός ότι είναι ο πραγματικός Θεός καθώς και για τους σκοπούς του.

Οταν η ιδια η θρησκεια των Ιεχωβαδων δεν εχει ξεκαθαρη φιλοσοφια, λογικο δεν ειναι οι υπολοιποι να μπερδευουν τα πραγματα; Οταν ρωτας εναν Ιεχωβα "Καλα ολα αυτα που λες, αλλα Θεος τι ειναι;" και εκεινος σου απανταει με υπεκφυγες…

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι ξεκάθαροι στο τι πιστεύουν. Δεν υπεκφεύγουν όταν τους γίνονται ερωτήσεις, αλλά αντιθέτως δίνουν ολοκληρωμένες απαντήσεις βασισμένες στην Αγία Γραφή, την οποία θεωρούν μοναδική αυθεντία. Ρωτήστε ότι θέλετε…

το μπερδεμα που δημιουργει η θρησκεια των Μαρτυρων, οφειλεται στη νεοσυστατη και χωρις καμια ουσια ιδρυση του, που στοχο εχει τον οικονομικο ελεγχο κι οχι το θρησκευτικο.

Όχι, οφείλεται στην παραπληροφόρηση. Το έργο των Μαρτύρων χρηματοδοτείται από εθελοντικές συνεισφορές, όπως συνέβαινε και με τους πρώτους χριστιανούς. Δεν περιφέρονται δίσκοι στις συναθροίσεις τους. Ποτέ δεν ζητούν χρήματα από το κοινό. Σε ποιον οικονομικό έλεγχο αναφέρεσαι;

αν μη τι αλλο, περασαν πολλα χρονια απο την πρωτοχριστιανικη μορφη της Εκκλησιας...Τοσο πολυς καιρος μαλιστα, που ειναι αδυνατον να δημιουργησουμε τη σωστη εικονα της πρωτοχριστιανικης εκκλησιας με τη μορφη ιδιαιτερα που θελουν οι Ιεχωβαδες.

Ο Θεός, αυτός που ενέπνευσε τη συγγραφή της Αγίας Γραφή, διαφύλαξε όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να δημιουργήσουμε τη σωστή εικόνα της χριστιανικής εκκλησίας του πρώτου αιώνα.
Επίσης, μπορεί κανείς να μάθει για τις αποφάσεις που πάρθηκαν σε όλες τις συνόδους τις εκκλησίας μετά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες, και να βρει εύκολα τις αποκλίσεις από την Αγία Γραφή.

Ποιος μπορει να καταλαβει πως ο Χριστιανισμος δεν ειναι μια εσχατολογικη θρησκεια, αλλα μια θρησκεια βιωσης της αγαπης;…
Εξαλλου η Αποκαλυψη ερχεται μεταγενεστερα απο τον ευαγγελιστη Ιωαννη και ουδεποτε αποτελεσε κεντρικο σημειο της διδασκαλιας του Κυριου! Με λιγα λογια, οι Ιεχωβαδες στηριζουν περισσοτερο την υπαρξη ενος εσχατολογικου κειμενου ( αρα φοβος για τα μελη τους ), παρα την κεντρικη ουσια των 4 Ευαγγελιων που αποτελουν και δειγμα της ζωης του Κυριου!

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν είναι εσχατολόγοι. Αυτά που λένε είναι ελπιδοφόρα καλά νέα για τους ανθρώπους.
Επίσης, δεν στηρίζουν τις πεποιθήσεις τους στην Αποκάλυψη, αλλά σε ολόκληρη την Αγία Γραφή, η οποία από την αρχή μέχρι το τέλος περιέχει ένα ενιαίο άγγελμα ελπίδας.
Οι διδασκαλίες του Ιησού εναρμονίζονται απόλυτα τόσο με τις διδασκαλίες της Αποκάλυψης όσο και με ολόκληρη την Αγία Γραφή.
Όσον αφορά στις διδασκαλίες του ίδιου του Κυρίου Ιησού Χριστού, στο 24ο κεφάλαιο του ευαγγελίου του Ματθαίου, στο 13ο κεφάλαιο του ευαγγελίου του Μάρκου, και στο 21ο κεφάλαιο του ευαγγελίου του Λουκά, μπορείτε να διαβάσετε ότι ο Ιησούς μίλησε για “τη συντέλεια του αιώνος”.
Αυτό ασφαλώς δεν ήταν κάτι καινούριο. Οι θεόπνευστοι προφήτες, από τους οποίους παρέθετε συχνά ο Χριστός, μίλησαν κατ’ επανάληψη για μια μελλοντική “ημέρα του Κυρίου”, μια ημέρα απόδοσης λογαριασμού στον ίδιο τον Θεό. Το ίδιο ισχύει και για τους συγγραφείς της Καινής Διαθήκης. (Αν θέλει κάποιος συγκεκριμένες παραπομπές στην Αγία Γραφή, μπορώ να παραθέσω)
Αυτό, όμως, δεν αποτελεί αιτία φόβου για τους Μάρτυρες. Ούτε οι Μάρτυρες χρησιμοποιούν αυτά τα λόγια για να φοβίσουν κάποιον. Χρησιμοποιούν την Αγία Γραφή για να δώσουν ελπίδα και χαρά στους άλλους.

Μονο οι Μαρτυρες "κλαιγονται" και "παραπονιουνται".

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά ούτε κλαίγονται, ούτε παραπονιούνται. Αλλά δεν παύει να είναι αλήθεια ότι έχουν υποστεί πολλά τόσο σε αυτή τη χώρα όσο και αλλού. Είναι συγκλονιστικό το να δηλώνει με ευκολία κάποιος ότι ουδέποτε χύθηκε αίμα Μάρτυρα του Ιεχωβά.

2,500 - 5.000 διώχτηκαν
Στην Ελλάδα οι Μάρτυρες του Ιεχωβά αριθμούν περίπου 30.000 μέλη. Ο αριθμός που αναφέρεις μπορεί να φαίνεται μικρός, αλλά αναλογικά είναι πολύ μεγάλος.
Και επίσης, ο αριθμός που έγραψες αναφέρεται μόνο στους νεαρούς άρρενες Μάρτυρες οι οποίοι ήταν σε στρατεύσιμη ηλικία.

νικο δεν μου απαντησες αν η λεξη θρησκοληπτος ειναι αρνητικη και δεν αρμοζει στα πιστευω των ιαχωβαδων;

Δεν είναι θρησκόληπτοι με την έννοια ότι δεν είναι υπερβολικά αφοσιωμένοι σε θρησκευτικούς τύπους, διότι η θρησκεία των Μαρτύρων δεν είναι τυπολατρική.

Σταματάω γιατί "Το μήνυμα υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος (6000 χαρακτήρες)" και δεν αποστέλλεται αλλά θα γράψω κι άλλα παρακάτω.
Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι...