Αποστολέας Θέμα: Torrent speed  (Αναγνώστηκε 6142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Torrent speed
« στις: 22/05/07, 14:08 »
Άλλο ένα απο τα παράδοξα, και απλά θέλω να μάθω το γιατί...

Χρησιμοποιώ εδω και αρκετό καιρό το uTorrent για το προφανή λόγο... Το πρόβλημα που είχε ήταν οτι σχεδόν συνέχεια, έστελνε με 30ΚΒ/δ και λάμβανε με 20ΚΒ/δ το πολύ. Και αυτό σε συνθήκες όπου υπήρχε αρκετή διαθεσιμότητα...

Και τσαντιζόμουνα εγω. Οπότε στο πνεύμα της κακίας μου, είπα "έτσι είστε?" και έβαλα όριο στη ταχύτητα που στέλνω για να βλέπω οτι λαμβάνω περισσότερα... (Κάτω απο το αθώο περίβλημα μου ζεί ένα μίζερο σκουλήκι...). Και τότε η ταχύτητα λήψης εκτοξεύτηκε στο ΜΑΧ!!!!!

Πριν πεί κάποιος οτι έτυχε, να αναφέρω οτι ξύπνησε ο πειραματικός επιστήμονας μέσα μου. Εβγαλα το περιορισμό του upload, και το download ξαναέπεσε... Ξαναέβαλα το περιορισμό, και η ταχύτητα ξανανέβηκε...

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση? Για δοκιμάστε το πάντως.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #1 στις: 22/05/07, 14:32 »
Μεταβαρόνε εγώ χρησιμοποιώ το Bitcommet και διαπίστωσα παρομοίως πριν 2 μήνες περίπου,
ότι περιορίζοντας το Upload limit στα 5kb/s το downloading εκτοξεύθηκε στο max σε αντίθεση με πριν που το είχα το 22...δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά αφού βολευόμαστε μια χαρά!:)
Πάντως τους ίδιους πειραματισμούς είχα κάνει κι εγώ με σένα σε διάφορα αρχεία με διαφορετικό αριθμό χρηστών...μάλιστα τις προάλλες έφτασα σε σημείο να κατεβάζω με full speed 100kb/s.!!!!
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #2 στις: 22/05/07, 14:39 »
Και εγώ πάντως κατεβάζω με το μTorrent αλλά δεν έχω καθόλου πρόβλημα...
Επειδή χρειάζομαι το upload (λόγω blue white) δεν έχω βάλει περιορισμό αλλά κατεβάζει σχεδόν πάντα με φούλ ταχύτητα...
Τώρα δεν ξέρω τί να πω.....κοιτάξατε μήπως το port που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα δεν είναι ανοιχτή ;;;  Δεν πιστεύω βέβαια να φταίει αυτό βέβαια.... αλλά κοιτάξτε το. ;)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #3 στις: 22/05/07, 18:50 »
Αυτό το παρατήρησα πρώτα στο dc++ όπου όποτε καποιος κατέβαζε από μένα εγώ σταματούσα να κατεβάζω ουσιαστικά.
Ήρθε το net limiter και ευτυχώς το utorrent έχει τη δική του φραγή....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #4 στις: 22/05/07, 18:55 »
Και πως εξηγείται αυτό?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #5 στις: 22/05/07, 19:16 »
Εξηγείται γιατί η ταχύτητα download που έχεις εξαρτάται απο το upload που δίνεις. Αν έχεις φουλάρει το upload προφανώς θα μειωθεί η ταχύτητα που θα κατεβάζεις και αυτό γιατί το download χρησιμοποιεί μέρος του upload και ολο αυτό στηριζόμενο στην αρχή μεταφοράς δεδομένων. Δηλαδή όταν γίνεται download ένα πακετάκι, χρειάζεται και η βοήθεια του upload για να ενημερωθεί ο απέναντι server/user οτι το πακετάκι ελήφθη κανονικά για να συνεχιστεί η διαδικασία!
Πρακτικά δηλαδή αν έχω 1mbps γραμμή δεν υπάρχει περίπτωση ταυτόχρονα το download να είναι 1 μέγα και το upload να είναι 256k (το περισσότερο που μπορεί να σου δώσει ο provider δλδ).
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/07, 19:18 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #6 στις: 22/05/07, 19:17 »
Παίδες είναι απόλυτα φυσιολογικό! Το download και το upload περνάνε από την ίδια γραμμή! Όταν δίνεις upload αβέρτα, η γραμμή στρεσάρεται και δεν μπορεί το download να περάσει εύκολα, εξ ου και οι μειωμένες ταχύτητες! Για να μην χάνετε σε ταχύτητα,  βάλτε το upload σας στο 70% του θεωρητικού maximum! Πχ, αν έχετε γραμμη 1024/256, το θεωρητικό upload σας είναι 256/8=32 kb/s! Εσεις βάλτε τον κόφτη στο 20-22 kb/s! ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #7 στις: 22/05/07, 19:22 »
Εξηγείται γιατί η ταχύτητα download που έχεις εξαρτάται απο το upload που δίνεις. Αν έχεις φουλάρει το upload προφανώς θα μειωθεί η ταχύτητα που θα κατεβάζεις και αυτό γιατί το download χρησιμοποιεί μέρος του upload και ολο αυτό στηριζόμενο στην αρχή μεταφοράς δεδομένων. Δηλαδή όταν γίνεται download ένα πακετάκι, χρειάζεται και η βοήθεια του upload για να ενημερωθεί ο απέναντι server/user οτι το πακετάκι ελήφθη κανονικά για να συνεχιστεί η διαδικασία!
Πρακτικά δηλαδή αν έχω 1mbps γραμμή δεν υπάρχει περίπτωση ταυτόχρονα το download να είναι 1 μέγα και το upload να είναι 256k (το περισσότερο που μπορεί να σου δώσει ο provider δλδ).

ΓΜΤ!!!! Και το έχω σα μάθημα φέτος!!!(Δίκτυα Επικοινωνιών)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #8 στις: 22/05/07, 19:23 »
Vampire δεν μας τα λες καλά...
Εγώ 22 το είχα και τα φτυνε...Βρήκα την υγειά μου όταν το έβαλα στο 5!!(1024/256 έχω)
Πάντως πίστευα, ότι όσο περισσότερο έδινα σε upload τόσο γρηγορότερα θα κατέβαζα...
Σαν να χετε δίκιο πάντως...:)
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #9 στις: 22/05/07, 19:28 »
Τι να σου πω φίλε μου...Εγώ με την ίδια σύνδεση το έχω στο 20 και κατεβάζω με 90+ kb/s.. Ρε μπας και έχεις HOL?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #10 στις: 22/05/07, 19:30 »
Να υπενθυμίσω οτι δεν είναι μόνο θέμα upload, αλλα και seeds!!!

Οσο Upload δίνεις, απλά λιγοστεύει η πιθανότητα να πάρεις πόδι για κανα διάστημα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #11 στις: 22/05/07, 19:47 »
Μεταβαρόνε το έχω δοκιμάσει σε διάφορα torrents με διαφοτερικό αριθμό seeds...
Τα 5kb/s είναι το βέλτιστο για μένα...δεν ξέρω γιατί...
Vampire όχι HOL ρε συ, μακριά από εμάς...!!!:) Forthnet έχω...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #12 στις: 22/05/07, 23:43 »
Την σωστή απάντηση την έδωσε ο actr. Μάλιστα σε κάποια Torrent sites υπάρχει f.a.q. που το εξηγεί αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #13 στις: 23/05/07, 02:41 »
Χρειάζεται να έχουμε κάποιο upload διαθέσιμο για την επικοινωνία με τον/τους Server, συνεπώς το να 'ανεβάζεις' στο Full είναι κακή ιδέα.
2. Αν έχεις 256 upload η ιδανική ταχύτητα upload στα torrent είναι περίπου το 70%. Δηλαδή 256/8 = 32, 32*0,70 = 22,4, βάλε και τις 15% απώλειες του DSL 22,4/1,15 = 19,4.

Άρα κοντά στο 19 είναι θεωρητικά το βέλτιστο. Οπότε ούτε φουλ στο 30 ούτε στο 5 και να σας πετάξουν απο τα Site. Τί να κάνουμε η τεχνολογία ADSL δεν δίνει μεγάλο Upload...και σε λίγο θα έχουμε 102440/512....αντε να κρατήσεις το Ratio.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #14 στις: 23/05/07, 08:21 »
Τί να κάνουμε η τεχνολογία ADSL δεν δίνει μεγάλο Upload...και σε λίγο θα έχουμε 102440/512....αντε να κρατήσεις το Ratio.

Για αυτό χρειάζεται μία SDSL να έχεις 1024/1024 να δείς upload  ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #15 στις: 23/05/07, 09:00 »
Εκτός από το upload κοιτάξτε και λίγο αν είναι διαθέσιμη η θύρα που έχετε επιλέξει για το utorrent.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #16 στις: 23/05/07, 09:51 »
ναι...
από ότι διαπιστώνω τα παιδιά παραπάνω με τους υπολογισμούς τους (Vampire/Chris)
αναφέρονται σε kbit/s ενώ εγώ σε kb/s...Οπότε εγώ το βάζω στα 5kb/s ή αλλιώς και στο περίπου 50kbit/s. Μάλλον γι'αυτό δημιουργήθηκε και η σύγχυση...
C ya!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #17 στις: 23/05/07, 16:46 »
Ας μην ξεχνάμε ότι ενώ έχουμε το uTorrent να ανεβάζει, πολλοί ταυτόχρονα σερφάρουμε κτλ...όλα αυτά χρειάζονται και Upload Bandwidth...οπότε αν στο τρώει όλο το uTorrent είναι πρόβλημα.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Torrent speed
« Απάντηση #18 στις: 23/05/07, 16:55 »
Chris2004 έχεις δίκιο, αλλά αναφερόμαστε (αναφέρομαι μάλλον) σε downloading χωρίς surf στο ιντερνετ...τελείως αντικειμενικά και με βάση δοκιμές...τώρα αν κατεβάζεις torrents, κατεβάζεις από rapidshare και βλέπεις και you tube έ τί να πούμε...:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Speed Mechanics for lead guitar

Ξεκίνησε από psomas « 1 2 » Τα καλύτερα...

47 Απαντήσεις
29962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 21:04
από buckethead RULES!!
32 Απαντήσεις
39611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/07, 15:45
από Und3ad
8 Απαντήσεις
3974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/07, 14:12
από LostHorizon
2 Απαντήσεις
2221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 00:42
από ScullShot
8 Απαντήσεις
5976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:55
από Blacksheepιος
8 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 18:25
από Mistral
15 Απαντήσεις
5442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/08, 14:57
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
5265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 19:29
από faser
11 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/10, 01:37
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/20, 11:19
από Stratos VR