Αποστολέας Θέμα: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?  (Αναγνώστηκε 10279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« στις: 18/11/09, 20:07 »
Γεια σας επανέρχομαι μετά από διακοπή Ίντερνετ.αφού επεισα την μάνα μου επιτέλους να πάρω ενισχυτη είμαι ανάμεσα σε roland cube15w Kai line 6iii spider.ο ενισχυτης θα συνδιαστει με μια samick ic 4 intereptor. Ποιος από τους 2πιστευετε οτι είναι καλύτερος ;εδώ να σημειωθεί οτι έχω έναν μεταχειρισμένο create 15w που με έχει κάνει να σιχαθω το βρόμικο κανάλι και γενικότερα την κιθάρα.ευχαριστώ για τον χρόνο σας
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/09, 20:17 από geo134 »
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #1 στις: 18/11/09, 20:25 »
Στη θεση σου θα επαιρνα το Roland. Ειναι αξιολογος ενισχυτης με καλα καθαρα και ωραια γκαζια. ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #2 στις: 18/11/09, 21:37 »
Εγώ θα σού πρότεινα (ως συνήθως) τον Vox VT15. Αν πρόκειται να δώσεις 110 Ευρώ περίπου για έναν από τους δύο ενισχυτές που αναφέρεις οι οποίοι έχουν 4 προσομοιώσεις και 6 εφφέ (2 ταυτόχρονα) ο καθένας, καλύτερα να βάλεις άλλα 20-30 Ευρώ και να πάρεις τον Vox. Αξίζει και με το παραπάνω τα επιπλέον χρήματα από πλευράς ποιότητας ήχου, αριθμού προσομοιώσεων, εφφέ και preset, παραμετροποίησης, δυνατότητας να σώσεις δικούς σου ήχους κλπ. Χαλαρά ο καλύτερος ενισχυτής σε αυτά τα λεφτά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #3 στις: 18/11/09, 23:23 »
Φίλε μου τον boxτον απέκλεισα γιατί είναι ακριβώς .από αυτούς τους 2ποιον προτείνεις ;
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #4 στις: 18/11/09, 23:28 »
Roland τότε!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #5 στις: 18/11/09, 23:44 »
Φίλε μου τον boxτον απέκλεισα γιατί είναι ακριβώς .από αυτούς τους 2ποιον προτείνεις ;


Απο τους δύο θα προτιμούσα κι εγώ τον Roland. Οι Spider γενικά δεν μού αρέσουν καθόλου. Αν όμως απέκλεισες τον Vox γιατί είναι ακριβός, τότε έκανες λάθος. Για 20-30 Ευρώ σού προσφέρει:

  • 22 προσομοιώσεις με τρεις διαφορετικές εκδοχές η κάθε μία (oι άλλοι δύο έχουν από 4 προσομοιώσεις μόνο).
  • 11 song presets.
  • 11 συνδυασμούς εφφέ συν ξεχωριστό reverb (οι άλλοι δύο έχουν μόνο 2 εφφέ ταυτόχρονα).
  • Εφφέ παραμετροποιήσιμα με 2-3 παραμέτρους το καθένα.
  • 8 θέσεις για αποθήκευση δικών σου preset.
  • Attenuator για να μειώσεις την ισχύ και να παίξεις πιο ήσυχα χωρίς να χάσεις την ποιότητα του ήχου.
  • Ήχο που θυμίζει λαμπάτο ενισχυτή (λόγω του κυκλώματος με λάμπα), τουλάχιστον πολύ περισσότερο από ότι άλλοι παρόμοιοι ενισχυτές.

Όλα αυτά πιστεύω ότι θα σε αποζημιώσουν με το παραπάνω και νομίζω ότι σίγουρα αξίζουν τα λεφτά που θα δώσεις. Ίσως αξίζει να το ξανασκεφτείς. Αν πάλι δεν μπορείς με τίποτα να πάς στα 130-140 Ευρώ, τότε κοίτα και τον Peavey Vypyr, που είναι πιο φτηνός και πιο ευέλικτος από τους άλλους δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/09, 23:48 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #6 στις: 19/11/09, 15:56 »
Έχω τον Roland Cube 20X κι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το βρώμικο κανάλι είναι πολύ καλό, βγάζει πολύ gain. Στα καθαρά λένε ότι είναι επίσης πολύ καλός, προσωπική άποψη δεν έχω γιατί δε μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα το καθαρό...

Διαβάζω ότι τον Line6 τον προτιμούν πολύ οι μεταλλάδες. Έχει καλό metal ήχο απ' τα βιντεάκια που έχω δει.

Αν ρίξεις πάντως μια ματιά στα features του 15άρη Cube και του 15άρη Line6, καμία σχέση. Ο Roland δεν έχει καθόλου εφέ, παίζει κι αυτό ρόλο.

Αυτά. Ελπίζω να μην ξεκίνησα παραπληροφόρηση ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #7 στις: 20/11/09, 01:35 »
Ο Roland δεν έχει καθόλου εφέ, παίζει κι αυτό ρόλο.

Έχει δίκιο ο Wise_One. Εγώ είχα στο μυαλό μου τον 20Χ όταν έγραφα τα παραπάνω. Ένας ακόμα λόγος να σκεφτείς σοβαρά τον Vox...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #8 στις: 20/11/09, 04:08 »
κοιτα,ο vox σου δινει τη μεγαλυτερη ποικιλια ηχων (και οχι μονο) απο ολους τους υπολοιπους.παρολα αυτα δεν τον εχω ακουσει ζωντανα.ειμαι ομως κατοχος ενος line6 15 spider 3 και ενος roland cube 30 x οποτε μπορω να σου πω τη γνωμη μου για ορισμενα πραγματα.

ο cube ηχητικα ειναι κλασης ανωτερος απο τον spider,ασχετως αν εσυ κοιτας για τον μικροτερο cube.το μοναδικο πλεονεκτημα του spider ειναι οτι βγαζει τελειες αρμονικες ακομη και σε χαμηλες εντασεις.

ααα και κατι αλλο.ο spider ειναι πολυ γκαζιαρης ενισχυτης.κανε μια βολτα στο νακα και βαλτον να παιξει (οχι τον νακα ;D ) στο INSANE.εξαρταται λοιπον και τι θελεις να παιξεις.

υγ.εχω στα υπ΄οψιν μου να ανεβασω ενα βιντεο στο you tube με συγκριτικο των 2 αυτων ενισχυτων αν και ψιλοειναι ασυγκριτοι.ο cube ειναι ποιοτητα!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #9 στις: 20/11/09, 16:42 »
Γενικότερα Vox, από τους 2 roland..

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #10 στις: 20/11/09, 17:56 »
βασικα επειδη επεσαν λεφτα στα χερια μου ελεγα να παρω τον roland cune x20 η τον line 6.οποτε λογικα θα παρω roland γιατι για μενα εχει καλυτερο ηχο απο τον line6 (για μενα παντα)
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #11 στις: 20/11/09, 19:51 »
Απο αποψη ηχου, για μενα ο Roland ειναι ισως ο καλυτερος μικρος τρανζιστορατος.
Αφου εχεις στη διαθεση σου επιπλεον χρηματα, θα σου λεγα να παρεις το Roland και μετα με την ησυχια σου βρισκεις καποιο πολυεφε (καινουριο η μεταχειρισμενο θα κριθει απο το budget σου).


Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #12 στις: 21/11/09, 21:49 »
Λοιπόν μετά από προσπάθεια επεισα τους γονείς μου να πάρω μέχρι 150-170 ευρώ.ο vox vt15 που αναφέρει ο Απόλλωνας σε τιμή είναι και που μπορώ να τον βρω στην Ελλάδα-εξωτερικό;τέλος θα ήθελα να μου πείτε αν θα χρειαστεί αλλαγή στην λαμπα που έχει μετά από κάποιες ώρες παιξιματος ; .
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #13 στις: 21/11/09, 23:09 »
Μπορείς να τον αγοράσεις από το Digital Village (121 Ευρώ + 15-20 Ευρώ μεταφορικά, οπότε είσαι γύρω στα 140):

http://www.dv247.com/guitars/vox-vt15-valvetronix-15w-guitar-amp-combo--57457

ή από το Dolphin

http://www.dolphinmusic.co.uk/product/38862-vox-vt15.html

H τιμή είναι η ίδια και τα μεταφορικά περίπου 16 λίρες (18-19 Ευρώ).

Επίσης στο GAK ο ενισχυτής έχει την ίδια τιμή (121 Ευρώ)

http://www.guitarampkeyboard.com/en/78306

και περιέργως μού βγάζει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό, αλλά ίσως θα ήταν καλό να στείλεις ένα email στο κατάστημα και αν σού το επιβεβαιώσουν αγόρασέ τον από εκεί.

Απ' όπου κι αν επιλέξεις να τον αγοράσεις πάντως δεν θα δώσεις παραπάνω από 140 Ευρώ, οπότε, δεν ξεφεύγεις πολύ ακόμα και από τον αρχικό σου προϋπολογισμό. Όσο για τη λάμπα, μπορεί και να μη χρειαστεί να την αλλάξεις για αρκετά χρόνια.

Εγώ σού τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Πάρε τον και θα με θυμηθείς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #14 στις: 21/11/09, 23:42 »
Α οκ.και άλλες 2ερωτησεις. Την λαμπα μπορώ να την αλλάξω για να βελτιωσω τον ήχο;και δεύτερον τα site που εγραψες να τον παραγγειλω πληρώνω τελωνείο;είναι αξιόπιστα.;;.τέλος σε πόσο καιρό ερχονται και σε τι κατασταση?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #15 στις: 22/11/09, 00:44 »
Α οκ.και άλλες 2ερωτησεις. Την λαμπα μπορώ να την αλλάξω για να βελτιωσω τον ήχο;και δεύτερον τα site που εγραψες να τον παραγγειλω πληρώνω τελωνείο;είναι αξιόπιστα.;;.τέλος σε πόσο καιρό ερχονται και σε τι κατασταση?

1) Η λάμπα, αν δεν κάνω λάθος, αφορά στην προενίσχυση, οπότε μπορεί να κρατήσει και δεκαετίες. Το να αλλάξεις λάμπα σε modelling ενισχυτή μου φαίνεται λίγο ακραίο, αφού είναι τα ψηφιακά εφφέ που διαμορφώνουν κατά μεγάλο ποσοστό τον ήχο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν προστίθεται και "χρώμα από τη λάμπα).
2) Τελωνείο δεν πληρώνεις αφού πρόκειται για αγορά εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης (η Αγγλία δεν είναι στην ευρωζώνη αλλά φυσικά είναι στην Ε.Ε.).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #16 στις: 22/11/09, 01:39 »
Παρε 15αρι Marshall, τους τρωει χαλαρα και τους δυο! Για μενα, εχει χαρακτηρα ως ενισχυτης και πιο ωραια γκαζια στο αυτι...στα καθαρα μαλλον υστερει, αλλα ολα αυτα τα εφε που "μπασταρδευουν" τους ενισχυτες με χαλανε...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #17 στις: 22/11/09, 03:05 »
Παρε 15αρι Marshall, τους τρωει χαλαρα και τους δυο! Για μενα, εχει χαρακτηρα ως ενισχυτης και πιο ωραια γκαζια στο αυτι...στα καθαρα μαλλον υστερει, αλλα ολα αυτα τα εφε που "μπασταρδευουν" τους ενισχυτες με χαλανε...

Προφανως εννοείς τον MG15 (με DSP εφφέ ή χωρίς). Kαι κατά τη γνώμη μου ο Vox είναι:

1. Καλύτερος ενισχυτής ποιοτικά, ως προς την κατασκευή όσο και τον ήχο.
2. Πολύ πιο ευέλικτος. Όπως σωστά παρατηρείς και εσύ, ο Marshall δεν λέει και πολλά στο καθαρό κανάλι, οπότε αν δεν σε ικανοποιεί το distortion δεν υπάρχουν άλλες λύσεις. Ακόμα και αν σού αρέσει, είναι ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα. Αντίθετα ο Vox προσφέρει τόσο πολλούς και διαφορετικούς ήχους, καθαρούς ή με διάφορα επίπεδα παραμόρφωσης, που είναι μάλλον αδύνατον να μη βρεις κάποιους που να σού αρέσουν.
3. Σαφώς καταλληλότερος για έναν αρχάριο, αφού επιτρέπει πειραματισμό με διάφορες προσομοιώσεις και παραμετροποιήσιμα εφφέ.

Αυτά για μένα σημαίνουν ότι ο Vox είναι μακράν η καλύτερη επιλογή. Εκτός αν εσύ θεωρείς ότι το logo της Marshall από μόνο του αποτελεί εγγύηση ποιότητας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #18 στις: 22/11/09, 03:08 »
Παρε 15αρι Marshall, τους τρωει χαλαρα και τους δυο! Για μενα, εχει χαρακτηρα ως ενισχυτης και πιο ωραια γκαζια στο αυτι...στα καθαρα μαλλον υστερει, αλλα ολα αυτα τα εφε που "μπασταρδευουν" τους ενισχυτες με χαλανε...

Πλάκα κάνεις; ΟΚ, όλα είναι υποκειμενικά αλλά αν εννοείς τον MG τότε νομίζω ότι έχεις λίγο περίεργο γούστο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #19 στις: 22/11/09, 15:15 »
Απόλλωνα τα σιτε που προτεινες δεχονται προπληρωμενες πιστωτικές κάρτες;αν ναι ποια τράπεζα βγάζει;;
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #20 στις: 22/11/09, 15:29 »
Απόλλωνα τα σιτε που προτεινες δεχονται προπληρωμενες πιστωτικές κάρτες;αν ναι ποια τράπεζα βγάζει;;

Λογικά θα τις δέχονται, δεν υπάρχει ζήτημα. Για να είσαι απόλυτα βέβαιος, στείλε e-mail σε κάθε μαγαζί για να σού πουν ποια ακριβώς είναι τα έξοδα αποστολής στην Ελλάδα (πολύ σημαντικό) και τρόπους πληρωμής. Όσο για τις τράπεζες που βγάζουν προπληρωμένες κάρτες, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Έχουν αναφερθεί σχετικές πληροφορίες σε άλλες συζητήσεις.

Επ ευκαιρία, εσύ δεν είχες πει παλιότερα ότι έχεις και έναν Cube 30X; Θυμάμαι καλά ή ήταν άλλο άτομο με την ίδια κιθάρα (Samick Ιnterceptor)...;
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/09, 15:35 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #21 στις: 22/11/09, 15:42 »
Οι περισσότερες τράπεζες βγάζουν προπληρωμένες κάρτες πλέον. Εγώ έχω της Eurobank. Μπες στο site της τράπεζας που σε βολεύει περισσότερο και λογικά θα βρεις πληροφορίες εκεί.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #22 στις: 22/11/09, 17:36 »
Όχι φίλε μου εγώ έναν δανεικό createεχω.
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #23 στις: 22/11/09, 19:04 »
Αναλογως τι ψαχνει το παιδι...για μενα, φιλε Απολλων, εννοειτε πως το logo της Marshall σημαινει ποιοτητα απο μονο του, αλλα αυτο ας μη το συζητησουμε...το ιδιο λεω και για τη Vox και για αλλες εταιρειες που αποδεδειγμενα δεν εχουν βγαλει μονο καλα προιοντα, αλλα εχουν καθορισει τη σημερινη αγορα.

Στο θεμα μας, ομως. Ο geo134 μου εχει δωσει την εντυπωση οτι περισσοτερο απ' ολα ψαχνει εναν καλο γκαζατο ενισχυτη. Ο Mg15 εχει πολυ καλα γκαζια, σε κλασικη British χροια, αλλα μετρια καθαρα. Για την κατασκευη του, δεν το εχω ψαξει για να το συγκρινω με τον Vox. Υποθετω πως εσυ το εχεις κανει και δεν το λες ετσι στον αερα. Για τα περι ευελιξιας, συμφωνω 100% μαζι σου, αλλα οπως προειπα, κατα τη γνωμη μου, οι modelling ενισχυτες δεν εχουν χαρακτηρα...σα να θες εναν ποδοσφαιριστη που να τρεχει, να σκοραρει, να μαρκαρει, να πασαρει, να ντριμπλαρει, να βγαζει ασιστ...δε γινεται να τα κανει ολα...εινια σαν να διαβαζεις βιβλιο απο το Ιντερνετ...αλλη φαση ειναι να το κρατας στα χερια σου, με το δεσιμο του κλπ κ αλλιως να το εχεις σε μια οθονη.

Ασε που τα εφε των modelling ενισχυτων ειναι καλα για αρχη, αλλα μολις αρχισεις να συνειδοποιεις καποια παραπανω πραγματα με το αυτι σου, θα κατευθυνθεις προς πεταλακια, πεταλιερες και δε συμμαζευεται...οποτε θα πανε κι αυτα στην ακρη.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Roland cube 15x η line 6 spider iii 15w?
« Απάντηση #24 στις: 22/11/09, 19:35 »
Αν είναι όμως να έχω έναν μικρό ενισχυτή με έναν ή δύο μόνο ήχους και σε κάποια φάση αργότερα να την ψάξω με πετάλια, με 140-170 Ευρώ παίρνω:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm
ή
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_epajr_gitarrencombo.htm
ή
http://www.thomann.de/gr/laney_cub8.htm
ή
http://www.thomann.de/gr/fender_champion_600.htm

Δηλαδή μπαίνω κατευθείαν στο τριπάκι του λαμπάτου. Όλοι αυτοί οι ενισχυτές είναι μακράν καλύτεροι από τον MG15.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 12:29
από hammer
Roland Cube 30X

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
13433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 14:30
από apressas
18 Απαντήσεις
5822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 09:42
από Wise_One
5 Απαντήσεις
3176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 16:46
από zelepios
9 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 20:39
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 17:31
από Giannis1995
19 Απαντήσεις
6346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 02:13
από kopaniamento
24 Απαντήσεις
7373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 19:13
από songless_bird
2 Απαντήσεις
2419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:46
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
4382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 19:57
από modfori