Αποστολέας Θέμα: Ασφαλεια του Chat  (Αναγνώστηκε 15262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Ασφαλεια του Chat
« στις: 17/06/03, 15:44 »
Βλέποντας πόσο απήχηση έχει το τσατ θα ήθελα να θέσω το θέμα της ανανεωσης του Chat. Ειναι δυνατον να χρησιμοποιηθει κάποιο αλλο προγραμματακι ποιο καινουργιο και με μεγαλυτερη ασφάλεια?
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #1 στις: 17/06/03, 15:59 »
Βλέποντας πόσο απήχηση έχει το τσατ θα ήθελα να θέσω το θέμα της ανανεωσης του Chat. Ειναι δυνατον να χρησιμοποιηθει κάποιο αλλο προγραμματακι ποιο καινουργιο και με μεγαλυτερη ασφάλεια?
Αυτό το HTTP chat που χρησιμοποιούμε είναι το καλύτερο που μπορέσαμε να βρούμε εκείνη τη περίοδο. Δυστυχώς δεν έχει αναπτυχθεί από τότε, από τους προγραμμαστιτές του, όμως έχουμε επέμβει εμείς σε αρκετά σημεία.
Ακόμα κι αν βρούμε άλλο HTTP chat, θα είναι δύσκολο για μας τους admin να το μελετήσουμε και να επέμβουμε όπου/όταν χρειάζεται.

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #2 στις: 17/06/03, 16:11 »
Ναι ρε Βασίλη, μόνο που εδώ έχουν αρχίσει να παρεκτρέπονται οι περισσότεροι...!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #3 στις: 17/06/03, 16:20 »
Αυτό είναι θέμα δικό μας να μπορούμε οταν χρειάζεται να επιβάλουμε τους όρους καλής συμπεριφοράς .

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #4 στις: 17/06/03, 16:46 »
Κανονικά δεν πρέπει απο μόνοι μας να κρατήσουμε την συμπεριφορά μας σε κόσμια επίπεδα; ??? ;)
Πρέπει να βάλουμε μυαλό με τον άγριο τρόπο; :-\
(kikc και αλλα τέτοια)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #5 στις: 17/06/03, 16:47 »
Το πρόβλημα είναι η ασφάλεια, ή το ότι κάποιοι παρεκτρέπονται;

Αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα ασφάλειας, ίσως μπορεί να γίνει κάτι και να το διορθώσουμε. Αν όμως το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι δεν έχουν τη σωστή συμπεριφορά στο chat, αυτό πολύ δύσκολα διορθώνεται... Χρειάζεται προσοχή, ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση από όλους τους συμμετέχοντες την εκάστοτε στιγμή, ώστε οι παρεκτρεπόμενοι να συνετίζονται, πριν τα πράγματα αγριέψουν! :-\
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #6 στις: 17/06/03, 19:00 »
Ενα συγκεκριμενο φαινομενο που εχει παρατηρηθει ειναι ότι παρ'ολο που ενα συγκεκριμενο ατομο γίνεται ban για τους α ή β λόγους, εκεινο απλά κανει μια καινουργια εγγραφη και ξαναμπαινει και συνεχιζει απο εκει που σταμάτησε... Δεν υπαρχει κάποιος τρόπος να ελεγχεται το IP address παρ'ολο το οτι ειναι dynamic... Ισως αποτρεψει μερικους που μπαινουν 4 και 5 φορες με αλλο ονομα και κανουν διαφορα..

Επίσης δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια δικλειδα ασφαλείας οσον αφορα ανθρώπους που μπαινουν, την ιδια στιγμη, με δυο ονόματα? Και πάλι μπαίνει θέμα IP... αλλα στην προκειμένη περίπτωση θα είναι πιο εύκολο να απαγορεύεται η δεύτερη είσοδος σε κάποιον...

Τέλος, υπάρχει δυνατότητα, αν ξέρεις τον κωδικο κάποιου να μπεις ταυτοχρονα με τον πραγματικο και να βλέπεις τα πριβε του και γενικα τα παντα που κάνει...

Αυτα έχουν πεσει στην αντιλιψη μου μέχρι τωρα...
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #7 στις: 22/07/03, 16:13 »
Με βάση μια συζήτηση που έγινε με τον Βασίλη πριν καμιά εβδομάδα στο chat και που δεν τελείωσε γιατί ο Βασίλης έπρεπε να φύγει, έρχομαι πλέον να το κάνω λίγο πιο επίσημο.
Η κυρίως ερώτηση είναι κατά πόσο το prive μηνύματα του chat είναι όντως prive.
Δηλαδή τι ακριβώς χρειάζεται κάποιος για να μπορέσει να τα δει και με ποιο τρόπο.
Επίσης εαν κάποιοι από το site π.χ. κάποιος από τους admin έχουν την δυνατότητα να τα βλέπουν .

Εαν για να γίνει κατανοητό πρέπει να εξηγηθεί η όλη λειτουργία του chat τότε αυτό θα ήταν καλοδεχούμενο.

Ας αρχίσει ο Βασίλης να λέει κάποια πράγματα και από αυτά θα προκύψουν ερωτήσεις σίγουρα.
Δεν ξέρω για άλλους αλλά για εμένα έχει μεγάλη σημασία το όλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/03, 17:18 από P@nos »
"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μημύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #8 στις: 22/07/03, 17:27 »
Από όσο θέλουμε να πιστεύουμε, τα πριβέ μηνύματα είναι πραγματικά πριβέ, δηλ. δεν μπορεί να τα δει κανένας άλλος εκτός από τον αποστολέα και τον παραλήπτη.

Υπήρχαν κάποιες υποψίες ότι κάποια τρίτα άτομα μπορούσαν με κάποιο τρόπο να δουν πριβέ μηνύματα άλλων, αλλά αυτό δεν επαληθεύτηκε. Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάποια στοιχεία, ή έχει βρει κάποιο τρικ, ας μας το πει για να μπορέσουμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα.

Για εμάς τους διαχειριστές: Όταν μπαίνουμε στο chat, δεν μπορούμε να δούμε τα πριβέ, όπως όλα τα μέλη. Παρ' όλα αυτά, και για να μην τρέφουμε αυταπάτες, υπάρχει και η "πίσω πόρτα" από την οποία μπορούμε να τα δούμε, αν θελήσουμε ή αν χρειαστεί. Πιστεύω ότι το ίδιο συμβαίνει και σε όλα τα chat rooms όλου του ίντερνετ.

Από εκεί και πέρα επαφίεται στην δική μας υπευθυνότητα, το πόσο εχέμυθοι είμαστε. Από την πλευρά μου, δηλώνω υπεύθυνα ότι ακόμα και όταν δω κάποια πριβέ μηνύματα (δεν το κάνω συχνά...), είναι για τεχνικούς μόνο λόγους και σε καμία περίπτωση και για κανένα λόγο δεν φανερώνω τίποτα και σε κανέναν άλλο, δεν τα αποθηκεύω πουθενά, τα ξεχνάω αμέσως, κλπ., δηλ. με λίγα λόγια ότι είμαι 100% τάφος.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Παρ' ολο που εθεσα καποια θεματα ασφαλειας στο τελευταιο ποστ δεν ειχα απαντηση.... Μηπως μπορει να μου απαντησει καποιος Αντμινιστρατορας?  
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μημύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #10 στις: 23/07/03, 08:11 »

Από εκεί και πέρα επαφίεται στην δική μας υπευθυνότητα, το πόσο εχέμυθοι είμαστε. Από την πλευρά μου, δηλώνω υπεύθυνα ότι ακόμα και όταν δω κάποια πριβέ μηνύματα (δεν το κάνω συχνά...), είναι για τεχνικούς μόνο λόγους και σε καμία περίπτωση και για κανένα λόγο δεν φανερώνω τίποτα και σε κανέναν άλλο, δεν τα αποθηκεύω πουθενά, τα ξεχνάω αμέσως, κλπ., δηλ. με λίγα λόγια ότι είμαι 100% τάφος.

 An 3erame oi xrhstes oti uparxei kapoios o opoios borei na ta dei 8a eprepe na anaferete kapou k na exoume enhmerwthei etsi wste na prosexoume!
Den thelw na 8i3w esena proswpika apla anarwtiemai..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #11 στις: 23/07/03, 10:00 »
Το συγκεκριμενο προγραμμα chat χρησιμοποιει μια μικρη βαση δεδομενων για τις αναγκες του, που αφορουν στο να εμφανιζονται στους χρηστες  τα περασμενα μηνυματα τη στιγμη που θα κανουν εισοδο. Η βαση δεδομενων βρισκεται στον virtual server του kithara.gr και οπως ειναι φυσικο ειναι προσβασιμη απο τους διαχειριστες συστηματος. Οι διαχειριστες συστηματος εχουν σοβαροτερες και πιο εποικοδομητικες δουλειες να κανουν απο το να ψαχνουν τα περιεχομενα των βασεων δεδομενων, τα οποια στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι προσωρινα (βλεπε εισαγωγικο μηνυμα στο chat.kithara.gr: "Τα μηνύματα διαγράφονται ύστερα από 24 ώρες και τα ονόματα από 15 λεπτά"). Επισης, τα προγραμματα διαχειρισης βασεων δεδομενων (πχ. phpMyAdmin) εχουν σαν κυριο σκοπο την διαχειριση της δομης της βασης και οχι των περιεχομενων.

Απο κει και περα, τιθονται γενικα θεματα ασφαλειας: στον υπολογιστη του αποστολεα, στους δικτυακους κομβους απο τους οποιους θα περασει το μηνυμα (εσωτερικα δικτυα, switch, gateway, proxy, λοιποι servers) και στον υπολογιστη του παραληπτη. Υπαρχουν διαφορες μεθοδοι υποκλοπης των παντων απο οποιονδηποτε και δεν ειναι δυνατον να αναλυθουν ολες εδω.

Ενα θεμα ασφαλειας του προγραμματος του τσατ ειναι το οτι μπορει καποιος να ξαναμπει με καποιο ονομα που ηδη υπαρχει μεσα (online), αρκει να ξερει τον κωδικο του, και ετσι να δει οτι βλεπει ο συγκεκριμενος χρηστης. Τον κωδικο μπορει καποιος να τον μαθει μονο αν του το πειτε εσεις ή αν το μαντεψει ή αν το υποκλεψει (πχ. βλεποντας εσας που το γραφετε ή το χαρτι που το εχετε γραψει ή απο το δικτυο/υπολογιστη/κλπ (βλεπε προηγουμενη παραγραφο)). Απο τη βαση δεδομενων του προγραμματος του τσατ δεν μπορει να εξαχθει γιατι φυλασσεται σε μονοδρομη κρυπτογραφημενη μορφη. Αυτο το προβλημα λοιπον, ελπιζουμε οτι θα λυθει με μια επεμβαση στο προγραμμα του τσατ. Αναμεινατε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ασφαλεια του Chat
« Απάντηση #12 στις: 23/07/03, 10:29 »
Μετα απο τη μετατροπη που εκανε ο Σπυρος πριν λιγο καιρο, δεν μπορει να ξαναγραφτει καποιος δινοντας την ιδια διευθυνση email.
Το θεμα με τα IP ειναι περιπλοκο και δεν υπαρχει ευκολη λυση για να αξιοποιηθουν για θεματα ασφαλειας.
Για το προβλημα του οτι μπορεις να ξαναμπεις με το ιδιο ονομα χρηστη αν ξερεις τον κωδικο, ελπιζω να λυθει συντομα με παρεμβαση στο προγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #13 στις: 23/07/03, 12:47 »
Δεν θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου (ή του Κιθαρωδου ή του Βασίλη στην συγκεκριμένη περίπτωση) αλλα αυτο που καταλαβα ειναι οτι οταν ειναι στο τσατ καποιος Αντμιν ΔΕΝ μπορει να δει τα πριβε... Θα πρεπει να μπει (με καποιον τροπο) στην database του τσατ και να τα διαβασει (μηνυματα των τελευταιων 24 ωρων μια και διαγραφονται μετα)... εξου και το : "εχουμε σοβαροτερες δουλειες να κανουμε"...

Εγω προσωπικα, το θεωρουσα δεδομενο ότι οι "ιδιοκτητες" του σαιτ έχουν πληρη προσβαση στις databases οποτε, αν ηθελαν να δουν κατι θα το εβλεπαν και να σου πω την πικρη αληθεια, αφου δεν εχω κατι να κρυψω δεν με ενδιαφερει...
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #14 στις: 23/07/03, 12:52 »
Πίστευα και πιστεύω ότι οι admins αν θέλουν βλέπουν τα πάντα! Προσωπικά δεν με ενοχλεί γι αυτό και δεν το έχω κάνει θέμα! Αν θελήσω να πω κάποιο μυστικό σε κάποιον δεν θα χρησιμοποιήσω το chat, θα τον πάρω να πάμε για καφέ κι εκεί τα λέμε! Συμφωνώ όμως ότι θα έπρεπε να μπει κάποια προειδοποίηση κατά την είσοδό μας στο δωμάτιο!

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #15 στις: 23/07/03, 13:02 »
και να σου πω την πικρη αληθεια, αφου δεν εχω κατι να κρυψω δεν με ενδιαφερει...

Και ποιός είπε ότι είναι αυτό το θέμα; Λες να λέμε κρατικά μυστικά ή πράγματα π[ου κάνουν κακό αν αποκαλυφθούν; (ε, καλά , ορισμένα μπορεί και να κάνουν!!!)
Για μένα είναι θέμα αξιοπιστίας και κοροϊδίας. Περιμένω τον Βασίλη να απαντήσει και θα επανέλθω.
"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #16 στις: 23/07/03, 14:07 »
Και μάλιστα ο Che σε είχε ρωτήσει αν μπορούν οι admin να δουν τα prive. Ούτε αυτή η απάντηση σου ήταν θετική. Αν θυμάμαι λάθος ας με διορθώσει ο che.
Δεν θυμάσαι λάθος...αυτή ακριβώς ήταν η ερώτησή μου! Αν οι admins μπορούν να δουν τα prive, κάτι για το οποίο είμαι 100% σίγουρος όπως είπα. Η απάντησή σου Βασίλη ήταν αρνητική. Ότι δηλαδή δεν μπορείτε να τα δείτε. Φυσικά δεν με έπεισες αλλά κι αυτό είναι άλλο θέμα!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #17 στις: 23/07/03, 14:18 »
Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη, τα μηνύματα μπορεί να τα δει ο καθένας που έχει τις τεχνικές γνώσεις να το κάνει. Για άλλους είναι πιο εύκολο, για άλλους πιο δύσκολο. Δε νομίζω όμως ότι θα κάτσει κάποιος να διαβάσει τα prive του κιθάρα, αν το κάνει θα είναι πολύ αδιάκριτος και μαλ****.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/03, 14:22 από -=Γιάννης=- »

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #18 στις: 23/07/03, 14:20 »
Για να καταλαβω γιατι μπερδευτηκα τωρα... Ποιο ειναι το πρόβλημα? Το οτι οι διαχειριστες μπορουν να δουν τα πριβε ή οτι ο Βασιλης σας απαντησε οτι δεν μπορουν να τα δουν?
 ???  ???   ???
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #19 στις: 23/07/03, 14:29 »
Άλλαξα το εισαγωγικό μήνυμα σε:

"Όλα τα μηνύματα (και τα προσωπικά) διατηρούνται στο σύστημα για Χ ώρες και τα ονόματα για Υ λεπτά."

Ελπίζω ότι τώρα είναι πιο ξεκάθαρο, εφόσον "διατηρούνται στο σύστημα", προφανώς υπάρχει κάποιος admin που θα μπορεί να τα δεί αν χρειαστεί.

Στους όρους χρήσης του φόρουμ υπήρχε ήδη η αντίστοιχη παράγραφος:

"Παρακαλούμε, λάβετε υπ' όψη σας, ότι με κάθε αποστολή μηνύματος κρατείται πρωτόκολλο, στο οποίο περιλαμβάνεται και η διευθυνση IP σας, με την οποία μπορούμε να έλθουμε σε επαφή με τον παροχέα υπηρεσιών Internet (ISP) που χρησιμοποιείτε. Σε περίπτωση μαζικής παράβασης των κανόνων αυτής της συμφωνίας, μπορεί να αποκλειστείτε από την πρόσβαση στο forum."
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #20 στις: 23/07/03, 14:30 »
Με κάνατε να ανακατευθώ χωρίς να είμαι έτοιμος...ένα έχω να πω και τα υπόλοιπα πιο αναλυτικά από αύριο! Τα πριβε είτε το θέλουμε είτε όχι φαίνονται...κάποιοι τα βλέπουν...! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Βασίλης, ο Σπύρος ή ο Κιθαρωδός κάθονται και τα διαβάζουν. Αν το κάνουν αυτό τότε πράγματι έχουν πρόβλημα και χρειάζονται γιατρό. Πιστεύω όμως ότι δεν το κάνουν. Τα υπόλοιπα αύριο...πρέπει να ετοιμάσω απάντηση!

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #21 στις: 23/07/03, 14:33 »
"Παρακαλούμε, λάβετε υπ' όψη σας, ότι με κάθε αποστολή μηνύματος κρατείται πρωτόκολλο, στο οποίο περιλαμβάνεται και η διευθυνση IP σας, με την οποία μπορούμε να έλθουμε σε επαφή με τον παροχέα υπηρεσιών Internet (ISP) που χρησιμοποιείτε. Σε περίπτωση μαζικής παράβασης των κανόνων αυτής της συμφωνίας, μπορεί να αποκλειστείτε από την πρόσβαση στο forum."
Τι θες να πεις με αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #22 στις: 23/07/03, 15:48 »
Απ' οτι καταλαβα οι Αντμινς ΔΕΝ μπορουν να δουν τα πριβε μεσα στο τσατ, αλλα μονο αν μπουν στην database του τσατ και αυτο μονο για τα μηνυματα των τελευταιων 24 ωρων

Ακριβώς!

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει ένα μίνιμουμ εμπιστοσύνης προς τους διαχειριστές. Πιστεύω ότι προσπαθείτε να βρείτε ένα "σκάνδαλο", εκεί που δεν υπάρχει κανένα. Δεν έχουμε κάτι να κρύψουμε, και κανένα λόγο να βλέπουμε τα ιδιωτικά μηνύματα του καθενός. Κάθε μέρα δημιουργούνται πέντε με δέκα χιλιάδες μηνύματα στο chat, και αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού να τα διαβάζει κάποιος από εμάς, χώρια τις ώρες που απαιτούνται γι αυτό!

Η αποθήκευση γίνεται ώστε να μπορούν να εντοπιστούν διάφορα τυχόν "παρατράγουδα", π.χ. κάποιος που ενοχλεί, βρίζει, ή πειράζει άλλους. Έχει ήδη συμβεί κάμποσες φορές, να έρθει κάποιος και να μας πει "Χτες το βράδι στο chat έγινε αυτό κι εκείνο", και πρέπει να μπορούμε να βρούμε κάποιαν άκρη.

Τώρα, αν κάποιοι δεν αισθάνονται άνετα με την ιδέα ότι τα μηνύματα των τελευταίων 24 ωρών αποθηκεύονται, μπορούν όταν θέλουν να πουν κάτι μυστικό, π.χ. να ανταλάσσουν τηλέφωνα ή email και να συνεχίζουν εκεί τη συζήτηση. Φυσικά, ούτε εκεί υπάρχει εγγύηση...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #23 στις: 23/07/03, 16:03 »
εχω την εντυπωση οτι κατι εχει συμβει απο αυτα που διαβαζω. οποτε αν καποιος εχει κατι να πει ας το πει τωρα ευθεως και να σταματησει αυτή η κουβεντα. Ο κιθ εχει απολυτο δικιο σε αυτο που λεει κι ετσι πιστευω ειναι. αν εχει συμβει κατι και καποιος εχει καποια κατηγορια κατα των admin να την κανει δημοσια να τελειωνουμε. αλλιως αν φοβαστε μη λετε τολμηρα πραγματα prive.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Chat και prive Μηνύματα. Πόσο "prive" είναι;
« Απάντηση #24 στις: 23/07/03, 16:27 »
Η αποθήκευση γίνεται ώστε να μπορούν να εντοπιστούν διάφορα τυχόν "παρατράγουδα", π.χ. κάποιος που ενοχλεί, βρίζει, ή πειράζει άλλους. Έχει ήδη συμβεί κάμποσες φορές, να έρθει κάποιος και να μας πει "Χτες το βράδι στο chat έγινε αυτό κι εκείνο", και πρέπει να μπορούμε να βρούμε κάποιαν άκρη.
Διαβάζοντας τις προηγούμενες απαντήσεις, αυτό ακριβώς ήθελα να πω... θα συμφωνήσω με τους dshakes και che ως προς το ότι κι εγώ θεωρούσα εξ αρχής δεδομένη την δυνατότητα πρόσβασης των admins σε κάθε τομέα του site και σε κάθε κίνηση που γίνεται μέσα σε αυτό. Το θεωρούσα μάλιστα απόλυτα λογικό, για τους λόγους που αναφέρει ο Κιθαρωδός και που παραθέτω πιο πάνω. Προσωπικά δεν έχω ακούσει για κάποια περίπτωση στην οποία ιδιωτική συζήτηση να εχει διαρεύσει από admins και θεωρώ παράλογο να το σκεφτώ ως πιθανότητα, διότι αν (υποθετικά πάντα) κάποιος από τους τρεις χρησιμοποιούσε τα όσα πιθανώς μάθαινε από τα prive μας προς τα έξω, εμμέσως πλην σαφώς θα οδηγούσε το site στη διάλυση. Θα πρέπει να μιλάμε για απολύτως αυτοκαταστροφικά άτομα, αν λέμε ότι αβίαστα θα διέλυαν κάτι στο οποίο έχουν επενδύσει αγάπη και κόπο... να πω επίσης ότι σε ΚΑΘΕ είδους chat οι διαχειριστές έχουν τη συγκεκριμένη πρόσβαση, ακόμα και στο irc (παρ' όλο που η σύνδεση εκεί δεν γίνεται μέσω site) ούτως ώστε να υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας. Προσωπικά προτιμώ να είναι ελεγχόμενη η αξιοπιστία των κατηγοριών που πιθανώς κάποιος μου προσάψει κάποια στιγμή, παρά να μπορεί ο καθένας να ρίχνει στην πυρά (και στην διαγραφή...) όποιον δεν του γεμίζει το μάτι με ψεύτικες κατηγορίες που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν. Νοιώθω απόλυτα άνετα να εκφράσω σε prive οποιαδήποτε άποψή μου, ακόμα κι αν πχ είναι αρνητική για κάποιον admin (παλιοπαπαράτσι Βασίλη... >:( ;D ;D ) διότι θεωρώ δεδομένο ότι ακόμα και αν ο ίδιος διαβάσει την συγκεκριμένη μου άποψη δεν θα κάνει κατάχρηση της δυνατότητάς του αυτής... θέλω να πω, ουσιαστικά υπάρχει ένα τέτοιο είδος δέσμευσης από τους admins, διότι ξέρουν ότι αν αρχίσουν να χρησιμοποιούν τα όποια prive πέσουν στην αντίληψή τους θα οδηγήσουν τα μέλη σε φυγή και το site σε παρακμή... αν λοιπόν δεν μπορούμε να στηριχθούμε απλά στην αξιοπιστία και την εχεμύθεια κάποιων, θεωρώ ότι μπορούμε να βασιστούμε στην qui pro quo σχέση που έχουμε εδώ μέσα...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
66 Απαντήσεις
38676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 14:43
από blackmorefan
8 Απαντήσεις
5203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/06, 13:11
από Σωτήρης
24 Απαντήσεις
11897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 16:56
από G-hamsteR
4 Απαντήσεις
3812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 18:39
από argentina
13 Απαντήσεις
5655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/07, 16:14
από Raz
11 Απαντήσεις
5790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 17:48
από G-hamsteR
2 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/07, 20:30
από Mrs Brightside
10 Απαντήσεις
6181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:35
από themos
0 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 11:45
από freemind
19 Απαντήσεις
56975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/23, 14:46
από ODISSEASXIM