Αποστολέας Θέμα: Συμφωνειτε με την έννοια "Μουσικος Διαγωνισμός"?  (Αναγνώστηκε 20289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Παρα την οποια "αδικια" υπεστη η ΗΒΗ,τωρα την έμαθα ακομα κιεγω που ανοιγω την τηλεοραση μου μονο για να παιξω Pro Evolution Soccer...

Γιαυτο λεω οτι οι διαγωνισμοι ειναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ στους οποιους λαμβανουν μερος μονο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που θελουν να γινουν γνωστα και αν η ΗΒΗ ειναι ταλεντο ας εκανε οτι επρεπε να κανει οπως ολοι εμεις που παλευουμε τοσα χρονια και στην τελικη να καθοταν του Θεοφανους(γιατι κατι τετοιο μαλλον εγινε αποτι διαβασα"between the lines")τον οποιο Θεοφανους προσωπικα τον θεωρω μεγαλο μαγκα που τους τα παιρνει οπως και ο Φοιβος που μαζι εχουν το μεγαλυτερο ποσοστο της ΑΕΠΙ. Μαγκια τους.Δεν τον κατηγορω. Τους συμμετεχοντες κατηγορω και για αυτο ξεκινησα το topic.

Στο μονο που δεν ειναι μαγκας ο Θεοφανους ειναι οτι του εφαγε την γκομενα την Ευρυδικαρα ο Κοργιαλας.Μιλαμε οτι αυτο ειναι απλα πολυ αστειο!
Εχεις αντρα εναν "ελαφρυ" που σου εχει κανει και 5-6 δισκαρες και φευγεις για να πας με εναν ΥΠΕΡΦΛΩΡΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟ 15ΧΡΟΝΟ ΑΜΟΥΣΟ,ΑΦΩΝΟ ΚΑΙ ΑΤΑΛΑΝΤΟ!?!??!!??!?!

Off Topic αλλα εγω το 3εκινησα,και στην τελικη μολις γυρισα και απο ενα παρτυ και ταχω πιει λιγο...

Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Κοίταξε, παράξενο θέμα ξεκίνησες. Απ' τη μία το όλο background ενός διαγωνισμού δε συνάδει με τη μουσική άμιλα και με την ουσία του να γράφεις μουσική κι ίσως να δημιουργούνται και κόντρες και έχθρες για ένα ετήσιο συμβόλαιο ή για ένα live στο εξωτερικό. Απ' την άλλη όμως κάποιοι που είναι καλοί σ αυτό που κάνουν εκμεταλλεύονται με σωστό (ελπίζω) τρόπο αυτά τα events και δίνουν ώθηση στην καριέρα τους κερδίζοντας συμβόλαια ή endorsements. Και μιλάω για άτομα που γνωρίζεις και προσωπικά, όπως οι μαθητές του Αναστασάκη. Τα παιδιά είναι και μαμώ τους κιθαρίστες, έχουν κερδίσει σπουδαία endorsements και έχουν θέσει πολύ καλές βάσεις για να ξεκινήσουν να δουλεύουν τις καριέρες τους. Πώς μπορώ εγώ να βγω και να πω ότι είναι τρόμπες και καραγκιόζηδες αυτοί που παίρνουν μέρος σ αυτούς τους διαγωνισμούς?

Γενικά για όλα τα θέματα η γνώμη μου είναι ότι ''όλα είναι στον άνθρωπο''. Στον ίδιο διαγωνισμό θα βρεις άτομα που σκάβουν λάκκους κι άτομα που κοιτάνε να έίναι οι ίδιοι όσο καλύτεροι γίνεται και να δώσουν και δημόσια credit σε άλλους που το αξίζουνε. Οπότε στάνταρ ετυμηγορία δε μπορώ να δώσω.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Ναι,ξερω τι λες,αλλα και παλι...ισως και αυτο να ειναι λαθος αν το καλοσκεφτεις.
Ομως συγκεκριμενα η φαση του Αναστασσακη ειναι πιο πολυ σαν ΦΕΣΤΙΒΑΛ,
οπως πχ ο διαγωνισμος τραγουδιου της Θεσσαλονικης κλπ.
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Όχι λέω για κανάν-δυο μαθητές του που πήραν μέρος σε ελληνικούς διαγωνισμούς κιθάρας με βραβεία κι έτσι και χτύπησαν πρωτιές.

Γι αυτά που λέω στο πιο πάνω post το καλύτερο παράδειγμα είναι το Guitar Idol. Eίχε κάτι διαγωνιζόμενους, οι οποίοι πρέπει να ταν όλη μέρα μπροστά στο pc και να μάζευαν ψήφους από παντού. Ακόμα και μέηλ φτιάχνανε για να ψηφίζουν τον εαυτό τους. Και κάτι άλλα παλικάρια, όπως ο Βρετός ή Φλούρος είπαν κάτι σχετικό σε φίλους-γνωστούς κι όποιος ήθελε τσέκαρε τα entries τους και ψήφισε. Και θυμάμαι τον Φλούρο να ναι στο forum του Guitar Idol και να μιλά με άλλους διαγωνιζόμενους και να τους παινεύει και να μιλάνε όλοι για μουσική και ηχογραφήσεις και κιθάρες κτλ.

Οπότε βρίσκεις σε τέτοιες φάσεις και υπερφιλόδοξους κοντόφθαλμους τύπους και χαλαρούς σοβαρούς τύπους που κοιτάν να περάσουν καλά και να μιλήσουν με άλλους μουσικούς κτλ. Έτσι και στο φεστιβάλ τραγουδιού εδώ πάνω. Κάποιοι είναι ψώνια και θάβουν τους άλλους και κάποιοι κοιτάν τη δουλειά τους και την υγειά τους.... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 16:34 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος lost_in_music

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γενικά το να γίνονται διαγωνισμοί με θέμα τη μουσική, δεν είναι κακό.... εφόσον βέβαια τελικά, όντως προωθούν τη μουσική/ τους μουσικούς!
Στις μέρες μας βλέπουμε συνεχώς να διοργανώνονται διαγωνισμοί, εκπομπές και τέτοιου είδους ενέργειες, οι οποίες -αρκετές από αυτές- ίσως απλώς γίνονται για να φέρουν μεγάλα τηλεοπτικά νούμερα και χρήματα από χορηγούς. διαφημίσεις κοκ.
x-factor στον ΑΝΤ1, greek idol στον alpha, make your clip στο www.faltso.gr , διαγωνισμός τραγουδιού στο Musicheaven... και η λίστα μπορεί να μεγαλώσει πολύ ακόμα..
Το θέμα για μένα είναι, το ίδιο το κοινό να φιλτράρει αυτά που του προσφέρουν τα Μέσα, αλλά ακόμα και οι οι καλλιτέχνες να επιλέγουν προσεκτικά πού θέλουν να εμφανιστούν.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Ladopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • 81db alternative progressive rock/metal
Πολύ καλό το θέμα! Είναι πολύ καιρός που δεν γράφω στο φόρουμ και με πολύ χαρά βλέπω μια τρομερή εξέλιξή του και σε θέματα και σε συμμετοχές και μερικές πολύ σημαντικές όπως του Bob αλλά και με τεράστια χαρά ανακάλυψα ότι ένα μέλος είναι μέλος των Horizon's End. Στέργιο είχα πάρει τον δίσκο σας όταν είχε βγει και μαζί με τους τότε Acid Death ήσασταν 2 γκρουπ εν Ελλάδι που μου άρεσαν..Αν θυμάμαι καλά η εταιρία ήταν η Γερμανική WMMS με πολύ καλό Undergournd progerssive κατάλογο όπως και οι τώρα συμπατριώτες μου Garden Wall. Μάλλον βέβαια η εταιρία απο οτι φαίνεται εν αντίθεση με την Magna Carta (που έχει πέσει πολύ) δεν συνέχισε ίσως για τους "καραγκιόζμπερντέ" λόγους που αναφέρεις. Ερώτηση εκτός θέματος: κάνετε ακόμα live? Εάν ναι να τα πούμε μέσω pm..

Στο θέμα τώρα. Προσωπικά πιστεύω και είμαι αντίθετος σε κάθε λογής μουσικού contest. Αυτό γιατί προσωπικά πιστεύω ότι η μουσική δε μπορεί να γίνει αντικείμενο αυστηρής σύγκρισης μεταξύ μουσικών. Βέβαια είναι πολλά τα παραδείγματα των group τα οποία κάνουν ένα βήμα παραπέρα λόγω κάποιας "νίκης" σε διαγωνισμό. Αυτό με κάνει να ρωτάω αν τα ίδια αυτά σχήματα θα κάνα ποτέ αυτό τη βήμα εάν δεν έπαιρναν μέρος, οπότε ναι υπάρχουν τα θετικά..Και εδώ έγκειται και το θέμα μέσα στο θέμα που αναπτύχθηκε, δλδ το τι χρειάζεται για ένα σχήμα να πάει μπροστά.

Συμφωνώ με τον Bob ότι πρέπει να στείλεις 1000 φακέλους, να ενημερώνεσαι, να την ψάχνεις κλπ. Αλλά δεν πιστεύω ότι από μόνο του αυτό φτάνει… Χρειάζεται και τη σωστή στιγμή στο σωστό μέρος 100%. Οι Faith No More θα ήταν ποτέ FNM εάν ήταν από την Χαλκίδα πχ; Δε νομίζω..Είναι πολύ πιο δύσκολο για μια μπάντα να τα καταφέρει εάν δεν είναι από χώρα που να εκτρέφει τη ροκ σκηνή της (να διευκρινίσω ότι για ροκ&μέταλ μιλάω γιατί αυτά είναι το περιβάλλον μου) από μία Ιταλία η ακόμα περισσότερο Ελλάδα. Δε πιστεύω ότι οι μπάντες υστερούν σε κάτι, απλά δεν είναι στο σωστό μέρος..και δυστυχώς λίγες οι εξαιρέσεις.

Μετά παίζουν ρόλο και οι γνωριμίες και τα “κονέ” αλλά όταν αυτά τα δημιουργείς με την αξία σου δεν θα τα έλεγα “κονέ” - που έχει τον χαρακτηρισμό της μαφιόζικης γνωριμίας που σε βοηθά χωρίς να το αξίζεις στη θέση κάποιου άλλου που ίσως να το άξιζε περισσότερο - αλλά “επαφές”.

Και τελευταίο αλλά καθόλου ασήμαντο είναι το οικονομικό. Αν μία μπάντα στην αρχή δεν μπορεί να κάνει τη θυσία να φύγει για tour γιατί κάποιον θα τον απολύσουν και δεν έχει κανένα από πίσω να του πληρώσει το ενοίκιο δύσκολα θα το κάνει και όχι άδικα. Δεν είμαστε πλέον στο 70 η 80 όταν οι εταιρίες τα πλήρωναν όλα (με άλλα ίσως τιμήματα που δεν είναι του παρόντος) . Τώρα πρέπει εσύ στην αρχή να χρηματοδοτήσεις τον δίσκο σου, κάποιες φορές και την κοπή του κλπ ακόμα και εάν είσαι σε εταιρία!

Anyway, αυτά προς το παρόν τα δυο ευρωcents μου. Μεγάλη και πολύ καλή κουβέντα!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Αυτό είναι ένα πολύ καλό θέμα! Μπράβο σου Bob που το άνοιξες δεδομένου και του οτι έχεις συμμετάσχει σε διαγωνισμό άρα το έχεις φιλοσοφήσει ίσως και λίγο περισσότερο το ζήτημα.

Η μουσική κατ'εμε βγαίνει (η πρέπει να βγαίνει) κατ'ευθείαν απο την ψυχή του μουσικού και να μιλά στις ψυχές των ακροατών. Άρα... πως μπορείς να βάλεις τις ψυχές να διαγωνιστούν;;;

Απλώς οι διαγωνισμοί είναι πάρα πολύ καλοί για αυτούς που τους οργανώνουν... τις εταιρείες και τα ΜΜΕ. Δηλαδή, μια εταιρεία και δη μια μεγάλη εταιρεία που δε μπορεί να επιβιώσει κυκλοφορώντας 1 CD  καταξιωμένου καλλιτέχνη το χρόνο, αποφασίζει πως τη συμφέρει να κυκλοφορήσει άλλα 5 CD's αφανών και ίσως ατάλαντων καλλιτεχνών οι οποίοι δε θα απαιτούν και τίποτα παρα μόνο τα δικά τους 5 λεπτα δημοσιότητας. Και για να μη βγουν οι ίδιοι στο δρόμο να τους ψάξουν, οργανώνουν έναν τηλε-διαγωνισμό και τους μαζεύουν όλους σε ένα μέρος για να τους "ξεσκαρτάρουν". Τσάμπα "πρώτη ύλη" δηλαδή απο την οποία βγάζουν και πάρα πολλά χρήματα πριν καν κυκλοφορήσει οποιοδήποτε CD μέσω των διαφημίσεων, χορηγών, τηλεφωνημάτων που δίνουν και παίρνουν μέσα στο "talent show". Έχουν ήδη εξασφαλιστεί οικονομικά και έχουν ήδη εξασφαλίσει και τις πωλήσεις τους! Ποιο πιτσιρίκι για παράδειγμα που χάλασε 5 κάρτες στο κινητό του για να ψηφίοζει καθημερινά εκείνο το νυσταγμένο που κέρδισε δε θα αγοράσει το CD; Όλα καλά για αυτούς δηλαδή...

 Και που βρίσκεται η μουσική μέσα σε αυτό; Μα... απο πότε οι δισκογραφικές και τα ΜΜΕ έχουν σχέση με τη μουσική;

 Και γιατί συμμετέχουν και πραγματικά ταλαντούχοι καλλιτέχνες σε αυτούς τους διαγωνισμούς; Γιατί απογοητεύονται απο την απόρριψη του συστήματος που τρώνε καθημερινά και προσπαθούν να το "ξεγελάσουν" μπαίνοντας απο την πλαινή πόρτα. Μα... αυτό το σύστημα δημιουργεί και ελέγχει όλες τις πόρτες!!! Όποιες θέλει ανοίγει και όποιες θέλει κλείνει. Και ο τηλεθεατής πιστεύει πως ελέγχει τα πράγματα γιατί στέλνει sms όλη μέρα!!!

Και έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι!!!

 Υπάρχουν όμως και άλλοι "άτυποι" διαγωνισμοί ειδικά στο Metal που συμμετέχουμε χωρίς να τους καταλαβαίνουμε... Πόσες φορές πιάσατε τον εαυτό σας να ακούτε ένα Metal album ή να συζητάτε για αυτό και να σκέφτεστε "πόσο γρήγορα παίζει ο κιθαρίστας¨, "πόσο ψηλά φτάνει ο τραγουδιστής", "πόσο γρήγορα χτυπά τις δίκασες ο ντράμμερ", "πόσο όγκο έχουν οι μπότες ή οι κιθάρες στην παραγωγή", "πόσους endorsers έχει η μπάντα" και άλλα τέτοια standards ενώ δεν έχετε ακούσει την ίδια τη μουσική; (βάζω και τον εαυτό μου μέσα... δεν παριστάνω τον άγιο)

 Δεν έχουμε γίνει και εμείς ολίγον θύματα αυτού του ανταγωνιστικού παιχνιδιού μέσα σε μια μουσική η οποία υποτίθεται κινείται ενάντια σε όλο αυτό το σύστημα; Αν δηλαδή ο Malmsteen έπαιζε 12 αντί για 15 νότες το δευτερόλεπτο θα έπαυε να είναι πρωτοπόρος της ηλεκτρικής κιθάρας; Αν ο Gus G δεν είχε την ESP ως endorser θα έπαυε να είναι καταπληκτικός μουσικός; Μήπως να επανεξετάσουμε λιγάκι και εμείς τον τρόπο με τον οποίο ακούμε μουσική για να μη γινόμαστε υποστηρικτές ενός συστήματος με το οποίο και διαφωνούμε (αλλα ησυχάζουμε τη συνείδησή μας μιας και έχει ως ταμπέλα τη λέξη "METAL");

 Και όταν η κατάσταση και στη δική μας μουσική τείνει να γίνει μια μικρογραφία του X-Factor (ως νοτροπία) μας ξενίζει όταν ακούμε πως ο τάδε "δημοσιογράφος" σπρώχνει τη μπάντα του κολλητού του ή "τα παίρνει" για να γράψει καλή κριτική ή "έθαψε, γιατί δεν τα πήρε"; Ακούμε τη λέξη "κονέ" και ανοίγουμε το λεξικό να δούμε τι σημαίνει; Μην εθελοτυφλούμε!

 Διάβασα κάποτε στο ίντερνετ (και εδώ θέλω την άποψή σου Bob) σε σύγκριση μεταξύ FIREWIND και SPITFIRE (αν είναι δυνατό να συγκρίνουμε 2 μπάντες της χώρας μας που μας ανεβάζουν και οι δύο, η καθε μια με τον τρόπο της αντι να τις στηρίζουμε και τις 2) πως οι FIREWIND είναι καλύτεροι γιατι έχουν περισσότερους endorsers (βασικά οι Spitfire δεν έχουν κανένα)!! Δε θέλω να σε ρωτήσω ποια μπάντα προτιμάς (θα ήταν ανόητο άλλωστε) αλλα πιστεύεις πως αυτό το μέτρο σύγκρισης στο μυαλό του οπαδού στέκει; Γιατι κάπως έτσι σκέφτεται μεγάλη μερίδα των οπαδών. Λες και το "Falling To Pieces" ή το "Gates Of Fire" χρειάζονται σπόνσορες για να γραφτούν!!! Λες και ο Gus παίζει καλά γιατι έχει την ESP ενώ ο Λογγινίδης με την αγορασμένη του Gibson δε μπορεί να σταυρώσει νότα!!! Λες κι εσύ, δεν ήσουν καλός μουσικός πριν γίνεις γνωστός. Μετά τα 3 εξώφυλλα στο Metal Hammer έμαθες τις κλίμακες και τα αρπέζ!!

 Επειδή μακρυγόρησα (ως συνήθως) θα κλείσω λέγοντας πως καλό είναι να κοιτάξουμε το δικό μας διαγωνιστικό/ανταγωνιστικό πνεύμα και ας αφήσουμε τους διαγωνισμούς τύπου X-Factor για τους άλλους. Ίσως είναι απλά άλλη μια Αμερικανιά που θα περάσει. To Metal όμως είναι στην ψυχή μας και δε θα περάσει ποτέ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 12:15 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Καταρχας παιρνουμε ως δεδομενο οτι "καλυτερος" και "χειροτερος" στη μουσικη απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Αν υπηρχε θα ακουγαν ολοι Dream Theater που εχουν το μεγαλυτερο μεσο ορο τεχνικης,songwriting,live shows και ολοι οι αλλοι θα ηταν απο κατω!!!! Δεν ειναι ετσι ομως.

Σε μια συγκριση ομως μεταξυ δυο groups που ειναι απο την ιδια χωρα,παιζουν ενα σχετικα κοντινο ιδιωμα(οχι black και hard rock πχ,αλλα heavy/power λιγο πιο ετσι ο ενας,λιγο πιο γιουβετσι ο αλλος) τοτε ισως μπορουμε να επιχειρησουμε καποια συγκριση.
Και θα ξεκινησω αφου δηλωσω οτι εχω απειρο σεβασμο στον πρωτομαστορα Λογγινιδη και ολους οσους τοτε με μηδαμινα μεσα παλευαν να κανουν ροκ σε μια χωρα οπως η δικη μας.
Το λοιπον:
*Οι FIREWIND ειναι μια μπαντα που ειναι ενεργη μολις 5-6 χρονια (το 2004 εγινε το πρωτο live μας) μετρωντας 5 αλμπουμ και ενα live DVD,
ενω οι SpitFire ειναι στη γυρα πανω κατω 20 ολοκληρα χρονια!!! Οπως βελτιω8ηκαν οι συνθηκες για μας τους νεους,ετσι μπορουσαν να το εκμεταλευτουν και αυτοι εχοντας μαλιστα και το προβαδισμα και την εμπειρια.Πιπες ομως. Εμειναν με τα περασμενα μεγαλεια κανοντας μολις ΤΡΕΙΣ  δισκους που εκτος απο το πρωτο,τα αλλα δεν εχουν δοκιμαστει ακομα στο χρονο και δεν αφησαν καποια ιστορια.
Παει αυτο.

*Στον τομεα των συναυλιων...εκει τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα.
Στα 90's oi SF ηταν καπως ενεργοι κανοντας καποια δυνατα supports αλλα γενικα ο μεσος ορος των live τους μετριεται στα δακτυλα του ενος χεριου ανα ετος,οταν οι Firewind περιοδευαμε κατα μεσο ορο 4-5 μηνες το χρονο,ενω συνεχεια φροντιζαμε να κανουμε και μεμονομενα και καλα οργανωμενα gigs και στην χωρα μας αρχιζοντας απο το ΑΝ Club με 100 εισητηρια και φτανοντας σε sold out to Principal.
Οποτε και στο θεμα συνεπειας στους fans μας αλλα και εργατικότητας...ε και παλι δεν υπαρχει συγκριση.

*Για πωλησεις δεν το θιγω το θεμα,εμεις ειμαστε στην Century Media τα παιδια ειναι στην τοπικη και νεοσυστατη Emotion Arts.Ο νοων νοειτο. Καποτε ηταν οι μονοι και στη ΕΜΙ,ειχαν την ευκαιρια τους.

*Οσον αφορα στα endorsements.
Ναι,και εκει οι firewind ειμαστε καλυτερα,κυριως λογω του Gus G ομως το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ endorsement αν δεν το χρειαζεισαι,αν δεν περιοδευεις,αν δεν εχεις αναλωσιμα κλπ,κλπ.
Εγω προσωπικα εχω καποια πραγματα οπως 2-3 κιθαρες,καποια πληκτρα και καποιους ενισχυτες οι οποιοι ομως δεν ειναι για μοστρα στο σαλονι μου,αλλα γιατι ειναι διασκορπισμενα στην αποθηκη μας στη Γερμανια,στα γραφεια της εταιριας στην Αμερικη κλπ,γιατι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ειναι εκει για να μην πληρωνουμε κερατιατικα συνεχεια στα υπερβαρα και φυσικα για να μην βρουμε καμια σπασμενη flight case στο luggage claim και παθουμε εγκεφαλικο!!!
Τα ιδια και περισσοτερα και ο Gus και ο ντραμερ μας που εχει 2 κιτ αναλογα με το που παμε.
Απλα τα πραγματα.

Ναι λοιπον,εχουμε endorsements γιατι τα χρειαζομαστε γιατι ταξιδευουμε και παιζουμε,
και παιζουμε γιατι βγαζουμε δισκους και εχουμε fans,
και βγαζουμε δισκους και εχουμε φανς γιατι εχουμε εταιρεια,
και εχουμε εταιρεια γιατι κανουμε ΟΛΑ τα παραπανω και παιζουμε καλα και γραφουμε καλη μουσικη και δεν μειναμε σε ενα Lead Me On πριν απο 20 χρονια.

Οποτε η συγκριση πιστευω οτι ειναι απλα ατοπη.Αν καποιος γουσταρει τους Spitfire πιο πολυ απο Firewind καλα κανει και μπραβο του και γω τους γουσταρω, ομως τι να κανουμε που καποιοι ηταν τεμπεληδες και επαναπαυτηκαν στα "περασμενα μεγαλεια" και καποιοι κανουν να δουν το σπιτι τους 1 και 2 μηνες σερι και ειναι ολη τη μερα μπροστα απο ενα κομπιουτερ και δουλευουν για την μπαντα και τη μουσικη τους.

Παντα με σεβασμο στους παλιους αλλα μην τρελλαθουμε κιολας ε?
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Καμία αντίρρηση φίλε Bob αν και δε μπορώ να καταλάβω γιατί "αρπάχτηκες" μόλις ανέφερα τους SPITFIRE... Το μόνο το οποίο ρώτησα είναι αν "στέκει" η οπαδική νοοτροπία του να θεωρούμε κάποιον ανώτερο απο κάποιον άλλο μόνο και μόνο επειδή έχει endorsers (καλά κάνει και έχει). Πρώτα δεν πρέπει να κοιτάμε τη μουσική που βγάζει κάποιος;

 Αν σε ενοχλεί η αναφορά μου στους SPITFIRE.. συγγνώμη! Αν και καλύτερα να μην είσαι τόσο σίγουρος πως αν ΕΣΥ έκανες Heavy Metal στην Ελλάδα τη 10ετία του ΄80 θα πήγαινες πολύ καλύτερα (δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός είσαι.. απλά άλλες εποχές τότε).

 Και ίσως όταν εσύ φτάσεις την ηλικία του "πρωτομάστορα" έχοντας βιώσει όλη την "καφρίλα" εκείνης της περιόδου να μην έχεις τα κουράγια να δουλεύεις όπως τώρα που είσαι (και βιολογικά) στην καλύτερή σου περίοδο.

 Και επίσης δεν έχω γνώση για τη δική σου οικονομική κατάσταση (του Λογγινίδη πάλι τυχαίνει να τη γνωρίζω) για να γνωρίζω το κατα πόσο εσυ ΕΧΕΙΣ την άνεση να δουλεύεις τόσο πολύ πάνω στη μουσική (και μπράβο σου). Αν μου πεις για παράδειγμα πως ήσουν για χρόνια το πρωί στην οικοδομή και το βράδυ στο Ωδείο με τους γονείς σου να σε κυνηγάνε που "θες να γίνεις παλιομουσικός" και παρ'όλα αυτά τα κατάφερες τότε 1000 φορές μπράβο!!!! Αλλιώς... η λέξη "τεμπελιά" είναι λίγο βαριά για να τη λες έτσι εύκολα...

 Τέλος πάντων βάλε εσύ άλλο όνομα αντί για SPITFIRE. Βάλε εμένα! Κι εγώ ετοιμάζω ένα album. Με πενιχρά μέσα, μέσα σε αντι-μουσικές συνθήκες και με μοναδικό endorser την... κοπέλα μου που μου μαγειρεύει τίποτα γιατί θα λιμοκτονούσα! Αποτελεί αυτό απόδειξη πως η μουσική και το παίξιμό μου θα είναι κατώτερο απο άλλες μπάντες (δε λέω FIREWIND για να μη παρεξηγηθείς) που έχουν όλα τα διαθέσιμα μέσα και τους απαραίτητους χορηγούς; Αν είναι έτσι, να σταματήσω τη μίξη και να πετάξω τα tracks!

 Προς Θεού δε λέω πως αυτό πιστεύεις, αλλα πολλοί οπαδοί έχουν αυτή τη νοοτροπία. Ό'τι και όποιος έρχεται απέξω (και ας ξεκίνησε στην Ελλάδα) και με πολλά ταμπελάκια πάνω του είναι και καλό... ό'τι βγαίνει εδω μέσα χωρίς ταμπελάκια είναι και μέτριο ως κακό. Αυτή τη νοοτροπία των Ελλήνων οπαδών (πολλών... όχι όλων) ήθελα να σχολιάσεις και όχι τους SPITFIRE ή οποιαδήποτε άλλη μπάντα

Πάντα φιλικά και με απεριόριστο σεβασμό (επι 8 μήνες άκουγα σχεδόν αποκλειστικά το Allegiance... εννοείται πως σε σέβομαι)

Υ.Γ. Αν έχεις άποψη και για τα υπόλοιπα που είπα στην προηγούμενή μου τοποθέτηση, θα χαρώ να τη μοιραστείς μαζί μας. Μην κολλάς σώνει και καλά στο Λογγινίδη  :)

Υ.Γ.2 Το "100% Live" που βγήκε το '90 πότε θα το θεωρήσουμε "δοκιμασμένο στο χρόνο"; Πότε θα θεωρήσουμε "δοκιμασμένα" τα albums των FIREWIND; Γιατί εγώ απο τη στιγμή που σας γουστάρω σας θεωρώ ήδη "δοκιμασμένους". Κάνω λάθος;

Υ.Γ.3 Περιόδευαν οι FIREWIND στα '90's;

Υ.Γ.4 Εσυ γουστάρεις τους SF μόνο για το Lead Me On; Θα περίμενα να σου αρέσουν κι άλλα τραγούδια τους για να πείς πως τους "γουστάρεις" Εκτός και αν δεν τους γουστάρεις καθόλου (ασχέτως αν τους σέβεσαι) και καλά κάνεις. Περι ορέξεως... you know ;)

Υ.Γ.5 Οι endorsers στηρίζουν μια μπάντα γιατί η μπάντα τους έχει ανάγκη ή και γιατί διαφημίζονται οι ίδιοι μέσω αυτής; Εξήγησέ το μου αν θες γιατί εγώ που δεν έχω τη δική σου πείρα δεν τα γνωρίζω καλά τα πράγματα...

« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/10, 11:38 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Συγκεκριμένα με τους Spitfire οντως εχει υπαρξει ενα θεμα,αν θες σου στελνω p.m και θα καταλαβεις.
Ομως δεν αρπάχτηκα!
Απλα τα εβαλα κατω.
Και ξερεις τι παρατηρω φιλε μου?
Οτι οταν οντως τα βαλεις στο 1-to-1 συγκριση και βγεις ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ  σε πλεονεκτικη θεση τοτε αυτο πειραζει λιγο...
Εγω τα εγραψα,αν θες ξαναδιαβασετα να καταλαβεις.
Ειπα: ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΓΚΕΣ ΣΤΑ 90's γιατι δεν συνεχισαν?
και εσυ υπονοησες το πιο ευκολο: οτι ο Κατσιωνης (μαλλον) εχει λεφτα,οπως (προφανως) και ο Gus G."Και επίσης δεν έχω γνώση για τη δική σου οικονομική κατάσταση (του Λογγινίδη πάλι τυχαίνει να τη γνωρίζω) για να γνωρίζω το κατα πόσο εσυ ΕΧΕΙΣ την άνεση να δουλεύεις τόσο πολύ πάνω στη μουσική"
E οχι ρε φιλε,τωρα θα μαθεις οτι ουτε η οικογενεια του bobkatsionis δεν ειχε ΜΙΑ και ο πατερας μου (που τωρα ειναι πολυ περηφανος) ερχοταν καθε βραδυ και μου ελεγε "πιασε ρε μαλακα κανα μπουζουκι μη στα σπασω ολα εδω μεσα".
Και ζω μονος μου και δουλευω σαν π****ς για να ζησω.
Και παλι πιο μαγκας ειμαι ομως,γιατι επειδη εκατσα και εστρωσα τον κωλο μου 14 χρονια στο ωδειο και μονος μου,ωστε να μπορω να ΒΓΑΖΩ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ειτε σαν καθηγητης,η οτιδηποτε και να μη χρειαστει να παω στην οικοδομη οπως πηγε ο Ηλιας.
Αρα...πιο το συμπερασμα? Οι οικοδομοι part-timers μουσικοι ειναι πιο "true"?

Παμε παρακατω.
Οσο για τη δικη σου δουλεια που ετοιμαζεις..παρατηρω οτι κατεβαινεις για την ισοπαλια.Κακως.Δεν ειδες τι εγινε χτες?
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΧΟΡΗΓΟΥΣ!!!
μα,βρε φιλε μου,πως σου εχει κατσει ετσι αυτο το θεμα????
Δεν εχουμε "χορηγους" οπως το Jim Bean η τα Marlboro.Εχουμε δισκογραφικη εταιρεια με τους ιδιους ορους οπως σε ολες τις εταιρειες(ξερεις:χειρουργικο latex γαντι και βαθεια πρωκτικη εισχωρηση) και καποιες εταιρειες οργανων που διαφημιζονται μεσω εμας γιατι μας προσφερουν πραγματα που χρειαζομαστε.Καμια μα καμια σχεση με την καριερα!

Παντα με διαθεση συζητησης βεβαια!!!!  :)

ΥΓ:
-οχι,οι firewind δεν περιοδευαν στα 90'ς γιατι δεν ΥΠΗΡΧΑΝ! Αυτο τωρα ειναι υπερ η κατα?
-Εχω τα δυο πρωτα SF αλμπουμς και πιτσιρικας τα γουσταρα πολυ.Απο κει και περα χα8ηκαν.Δεν ειναι δικο μου φταιξιμο αυτο.


Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Ρε συ Bob... τώρα θα τα βάλεις μαζί μου; Εξέφρασα με τον πιο ευγενικό τρόπο μερικές απορίες και σκέψεις..

1ον. Προσωπικά δε με ενδιαφέρουν τα θέματα που μπορεί εσύ να έχεις με τους SPITFIRE. Αλλά αν θες να μιλήσεις γι'αυτά κάνε το δημόσια και όχι μέσω p.m. Και σε παρακαλώ κάνε το σε άλλο θέμα... μη χαλάσεις εσύ ο ίδιος το  ωραίο θέμα που άνοιξες. Αμαρτία είναι...Άνοιξε ένα thread: "FIREWIND vs SPITFIRE" να διατυπώσουμε όλοι την άποψή μας.

2ον. Εξακολουθώ να ρωτώ (για 3η φορά) για τη νοοτροπία μεγάλης μερίδας οπαδών, νοοτροπία που κάνει και το Metal να θυμίζει ολίγον X-Factor και όχι για το αν χρειάζεσαι χορηγούς. Ούτε αυτό με ενδιαφέρει! Συμφωνείς με το γεγονός πως πολλοί οπαδοί κοιτούν συχνα πυκνά δευτερευούσης σημασίας πράγματα (όχι μόνο τους χορηγούς) σε μια μπάντα και όχι τη μουσική την ίδια; Θα ικανοποιηθείς, αν (λέω.. ΑΝ) διαβάσεις κάπου οτι "οι FIREWIND σκοτώνουν γιατί ο Gus και ο Bob παίζουν γρήγορα solos, έχουν φοβερά εξώφυλλα και έχουν και χορηγό την ESP"; Ως δημιουργός πως θα νιώσεις;  Πότε θα μου απαντήσεις σε αυτό;

3ον. Πότε υπονόησα οτι εσύ και ο Gus G είστε πλουσιόπαιδα; Δεν είμαστε γείτονες για να γνωρίζω πόσα δωμάτια έχουν τα σπίτια σας και τι αυτοκίνητα οδηγούν οι γονείς σας. Αν είσαι και εσύ και ο Gus φτωχόπαιδα και τα καταφέρατε, 1000 σας μπράβο!!! Πλην όμως το να έχει κάποιος μια οικονομική άνεση που να του επιτρέπει να αφοσιωθεί σε αυτό που αγαπά είναι μεγάλη υπόθεση. Και αν δεν έχει την άνεση ή του συμβουν άσχημα πράγματα ή τον προσεγγίσουν οι "λαθος άνθρωποι" με αποτέλεσμα να μείνει πολύ πίσω αυτό τον κάνει και "τεμπέλη";

Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις πως συνομιλείς με έναν επίσης καθηγητή που έφαγε άλλα τόσα χρόνια στα ωδεία και σε συνθήκες "όχι και τόσο καλές" άρα πάρε το λίγο χαλαρά. Υπάρχουμε κι άλλοι εδω πέρα σαν εσένα που έχουμε στρώσει οπίσθια και ζούμε μόνοι μας απο τη μουσική και δεν το κάνουμε ζήτημα. Όπως κι εσύ, το κάνουμε για πάρτη μας, επειδή το αγαπάμε κόντρα στις όποιες αντιξοότητες...

4ον. Είναι ντροπή για ένα κράτος και μια κοινωνία γενικότερα να υπάρχουν "οικοδόμοι part-timers μουσικοί" οι οποίοι ενώ έχουν πολλά να προσφέρουν μέσω της τέχνης τους, αναγκάζονται να πηγαίνουν στην οικοδομή για να έχουν να φάνε (και να ρίχνουν ενδεχομένως την υπόληψή τους πηγαίνοντας στα talent shows.. για να μην ξεφύγω και πολύ απο το θέμα). Αν κάποιος όμως επιμένει να κάνει μουσική, με όποια λίγα μέσα διαθέτει και δεν εγκαταλείπει το όνειρό του τότε... σε καθαρά ανθρώπινο επίπεδο ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΓΚΑΣ!

5ον. Για ποια ισοπαλία κατεβαίνω; Τι ακριβώς έγινε εχθές και το έχασα; Απλώς άλλαξα το παράδειγμα για να μη σε τσιτώσω άλλο με τους SF. Γιατί τα παίρνεις όλα προσωπικά; Και... βεβαίως δε χρειάζομαι χορηγούς για να γράψω μουσική και να εκφράσω όλα αυτά που αισθάνομαι. Αλλά... μήπως τελικά χρειάζομαι χορηγούς για να "πειστούν" κάποιοι οπαδοί να με ακούσουν (επιστρέφω στο αρχικό μου ερώτημα);

6ον. Μάλλον ήταν η διατύπωσή σου λάθος. Ανέφερες συναυλιακή παρουσία των SF στα '90's συνεχίζοντας λέγοντας: "οταν οι Firewind περιοδευαμε κατα μεσο ορο 4-5 μηνες το χρονο".

Αλλά... πού είναι το πρόβλημα; Ακόμα και αν οι SF δεν είχαν βγάλει δίσκο πριν λίγους μήνες ή αν είχαν βγάλει και άλλους 5 δίσκους, ακόμα και αν είχαν περισσότερα ή λιγότερα live στα 80's ή στα 90's ή σήμερα (αλήθεια πλέον θα αναφερόμαστε στα 10's;;;) και τι έγινε; Σου αμφισβήτησε κανένας την επιτυχία σου; Είπε κανείς οτι η καριέρα σου είναι μικρότερη απο των SF; Σου πήρε κανείς το κομμάτι σου απο την "πιτα της επιτυχίας"; Κάθε άλλο!!!

Και ξαναλέω: Σας γουστάρω πάρα πολύ ως μπάντα και είμαι περήφανος που μια ομάδα απο Έλληνες " παίζουν στο Champion's League του Metal"!! Ποιός απο εμάς δε χαίρεται; Και μακάρι να ακολουθήσουν και οι SF και άλλες 10 μπάντες! Έτσι αισθάνομαι ως μεταλλάς και ως Ελληνας.

Ούτε χρειάζεται να αρπάζεσαι (γιατί αρπάζεσαι), ούτε χρειάζεται να βλέπεις γύρω σου αμφισβητίες και να διακρίνεις φανταστικές υπόνοιες και μάλιστα και για λογαριασμό του Gus G!!! Τίποτα δεν κινδυνεύει απο όσα έχετε καταφέρει, εκτός ίσως απο την ψυχική σου ηρεμία, η οποία στις μέρες μας είναι ό'τι πολυτιμότερο μπορούμε να έχουμε

7ον. Εντάξει, ούτε φταίς που ο Randy Rhoads μπήκε στο ρημάδι το αεροπλάνο και πήγε και σκοτώθηκε, αλλα δε θα τον βρίσουμε κιόλας επειδή πέθανε και έχει να φανεί απο το '82!!!

Άσε λοιπόν τους SF στην άκρη και έλα να μιλήσουμε για το θέμα μας. Δε χρειάζεται να λογομαχούμε για την όποια κόντρα μπορεί να έχεις εσύ με το Λογγινίδη ή το Hannibal ή δεν ξέρω κι εγώ ποιον άλλο..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/10, 00:54 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Μα..και παλι σου εξηγω οτι δεν αρπαχτηκα και βεβαια ουτε καν πιστευω τιθεται θεμα και λογος να συγκρινουμε δυο μπαντες.
Αν ειναι ετσι,καλυτερα να συνεχισουμε την αιωνια συγκριση Metallica-Maiden,χαχα!
Απλα εβαλα τα πραγματα κατω.
Και πολυ σωστα το επιασες οτι οντως βλεπω γυρω μου αμφισβητίες,γιατι μπορει εσυ να μην εισαι ομως εγω προσωπικα το βιωνω πολυ συχνα..Ακομα και στις (σπανιες) βολτες μου σε κανα μαγαζι,ολο και καποιος "fan" θα σκασει μυτη και θα αρχισει απο τα cool λογια και στο τελος ΠΑΝΤΑ θα το γυρισει οτι και αυτος εχει μπαντα,αλλα δεν εχει κονε και οτι στην τελικη καλες οι ESP αλλα αυτος προτιμαει τις Fender! Και δεν εχει γινει μια και δυο.
Απλα το θεωρησα μια καλη ευκαιρια να πω και δυο λογια για το πως το βλεπω και εγω το θεμα οτι μια νεα μπαντα οπως η δικη μας ετυχε να ανεβηκε γρηγορα στην "κορυφη" την ωρα που αλλες μπαντες απλα υπαρχουν και κυκλοφορουν αναμεσα μας με τα φανταχερα τους ονοματα ενω δεν εχουν κανει ΤΙ ΠΟ ΤΑ τα τελευταια 5-10 χρονια.
Αν ημουν πχ καποιος απο τα Κοκκινα Χάλια,ναι ρε φιλε,θα το βουλωνα και δε θα ελεγα τιποτα(γιαυτο ανοιξα και το τοπικ) αλλα επειδη ετυχε να εχω αφιερωσει τη ζωη μου και να εχω στερηθει πολλα πραγματα και γω για το γ**ω-heavymetal γιαυτο και με πιανει μια "ταπηρωκρανιωση" αλλα its nothing personal!

Αυτο περι του "κατεβαινεις για την ισοπαλια" και για χτες ηταν μεν αναφορα για το ματς του Βαζελου,αλλα και για το οτι ξεκινησες να μιλας για τη μουσικη σου και αυτο που κανεις με την προυποθεση οτι "εγω που δεν εχω χορηγους και back upsπου παω ο κακομοιρης"...Και δεν ειναι ωραιο αυτο.
Αυτο που καταλαβα με τον καιρο,ειναι οτι αν ειναι η μουσικη σου καλη τοτε δεν πας χαμενος.
Το ειδα και με τα προσωπικα μου αλμπουμς,και με τη νεα μπαντα που αρχισα,τους Outloud.
Βρηκα συμβολαιο ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ και οχι γιατι ειμαι κανα ονομα(ελεος,αμα δεις κατι "σουπεργκρουπς" που δεν εχουν deal θα παθεις πλακα) απλα γιατι ηταν η μουσικη καλή!

Αλλα νομιζω οτι και γω ευγενικοτατος ημουν στο πως τα ειπα,απλα επειδη τυχαινει να γνωριζω 2 πραγματακια τα ειπα λιγο πιο "δυνατα" γιατι απλα...τα ξερω!!!!

Και με οσα εγραψες συμφωνω,εκτος απο το "Και αν δεν έχει την άνεση ή του συμβουν άσχημα πράγματα ή τον προσεγγίσουν οι "λαθος άνθρωποι" με αποτέλεσμα να μείνει πολύ πίσω αυτό τον κάνει και "τεμπέλη";"
Αλλα δεν το προχωραω,για να μην ξεφευγουμε.H απαντηση μου ειναι στο π.μ σου  ;)

Παντως για να ερθω στην αρχικη σου ερωτηση για τα περι χορηγων και ποιος εχει τους καλυτερους και ποιος την εχει μεγαλυτερη,
να πω οτι πριν εμφανιστει ο Gus G με την ESP του και στη συνεχεια εγω με την KORG,στην Ελλαδα δεν υπηρχε καν η εννοια του endorsement κατι το οποιο τωρα πια εχει ξεφτιλιστει και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΑ μιας και βλεπουν ποσο πολυ θελουν να βαλουν το λογοτυπο μιας εταιρειας στα siteς τους που τους πουλανε τα οργανα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ σε μια "artist price" που παρολαυτα επιφερει καθαρο κερδος σε δυσκολους καιρους για ΚΑΘΕ επιχειρηση.Και απο πανω τους διαφημιζουν κιολας,χαχαχα!

Και αυτο ειναι ενα ωραιο θεμα για σοβαρη κουβεντα και new thread!!!!

Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Μιας και έκανα βόλτα από τη σελίδα του Κ. Αναστασσάκη, δίνω ένα βίντεο, που είναι αρκετά διαφωτιστικό σε κάποια πράγματα που ρώτησα σε προηγούμενη σελίδα του θέματος, αλλά και για άλλα που είπατε οι υπόλοιποι.

« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/10, 03:53 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Αγαπητέ Bob τώρα βάζεις κάποια πράγματα πιο πολύ στη θέση τους αν και στο ερώτημά μου δεν απαντάς μιας και εγώ εξακολουθώ να ρωτώ (για 4η πλέον φορά) για τη νοοτροπία των οπαδών και όχι των μουσικών σχετικά με τα endorsements αλλα και άλλων πραγμάτων άσχετων με τη μουσική δημιουργία την ίδια. Δε θα ξανακάνω την ερώτηση, αν δε θες δεν απαντάς...

Την άποψή μου για το p.m. σου (το οποίο δε χρειαζόταν) σου την έστειλα κι εγώ μέσω p.m. πριν δω αυτή σου την απάντηση. Με ενημέρωσες για κάποια πράγματα αλλα δε μου απέδειξες και κάτι..

Όσον αφορά στο Βάζελο δεν είχα μάθει για το ματς και δεν κατάλαβα τι εννοούσες. Πάντως αν και υποστηρίζω τον Ολυμπιακό, πολλά μπράβο στους πράσινους που δοξάζουν την Ελλάδα (με κυρίως ξένους παίκτες όπως και όλες οι "Ελληνικές" ομάδες)

Δε μεμψιμοιρώ γιατί δεν έχω κονέ και endorsers. Απο τη στιγμή που αγαπάω αυτό που κάνω δεν πολυνοιάζομαι για αυτά. Ούτε τα είχα και ποτέ για να μου λείψουν.. Απλά θέλω ο κόσμος (ειδικά οι νεώτεροι) να ακούει περισσότερη μουσική και να μην πολυκολλάει σε πράγματα άνευ ουσίας. Φαντάζομαι είμαι σαφής πάνω σε αυτό. Αν έχουν έρθει άλλοι και σου "κλαίγονται", σε καταλαβαίνω για το πρήξιμο που τρώς, αλλα εγώ δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση!

Αυτά τα ολίγα. Πάμε τώρα να μιλήσουμε για το θέμα μας οκ; Δες την πρώτη μου τοποθέτηση και αφαιρόντας τα περι SF μοιράσου τις σκέψεις σου για τα περι μουσικών διαγωνισμών.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
wow...διαβασα τωρα ολα τα ποστ.
Για να πω την αληθεια και εγω δεν ειμαι υπερ των μουσικων διαγωνισμων γιατι βλεπω οτι στην ουσια δεν βοηθανε τον διαγωνιζομενο.Αρπαχτη το βλεπω.
παρ ολα αυτα για να δωσω και ενα δικιο στον Bob σε σχεση με αυτα που ειπε περι τεμπελιας στην ελλαδα ο "μουσικος" γουσταρει πιο πολυ την φαση του να παει για καφε με την κιθαρα του για 2 ωρες(μη πω 5)παρα για προβα(παρατηρηση παντα η κιθαρα/μπασο διπλα στην καρεκλα και αναλυση για μπαντες/τεχνικες που στην τελικη ΠΑΙΖΟΥΝ και δεν πινουν καφεδες).
Θυμαμαι μια φορα που ημασταν μια παρεα και ενα φιλος ειπε"πωπω ποιος παει για προβα τωρα βαριεμαι"(ενω στην τελικη ημασταν για καφε,δεν καναμε τιποτα)και μια φιλη του απαντησε"καλα δεν παιζεις μουσικη επειδη το γουσταρεις?πως γινεται να γουσταρεις κατι και να το βαριεσαι ταυτοχρονα?"(σωστη η φιλη).
σορρυ για το οφ τοπικ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Δεν είσαι και πολύ off topic zeromancer... Το'χουμε αυτό το ελάττωμα εδώ στην Ελλάδα. Κοιτάμε πρώτα το αν φαινόμαστε και μετά αν αξίζουμε. Και θα πάμε στην πρόβα μόνο αν έχουμε φανεί αρκετά στην καφετέρια. Μα στο "φαίνεσθε" δε στηρίζονται σε πολύ μεγάλο βαθμο και οι διαγωνισμοί τραγουδιού; Δε βλέπεις τι "πασαρέλα" γίνεται κάθε χρόνο στην Eurovision; Ούτε Baywatch να βλέπαμε!!! Και πόσα άπειρα λεφτά πέφτουν για την καλή εμφάνιση των τραγουδιστών η για οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με την αποστολή πλην του ίδιου του τραγουδιού; Και όλα αυτά είναι χρήματα των πολιτών... δε βγήκαν απο την τσέπη του τραγουδιστη/τριας!!! Πολύ image και ουσία τίποτα... Άσε που... ειδικά στη Eurovision νομίζουμε πως κάνουμε και... "εξωτερική πολιτική"!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
πρώτα απ όλα φοβερό topic φίλε bob γ***το το the Premonition όσο για τους Horizon's End όταν το 96 ξεκινούσαν ήμουν 1 έτους. Και μια ερώτηση ξέρει κανείς αν ο αναστασάκις διδάσκει ακόμα?
Τώρα στο θέμα: να πώ αρχικά ότι είμαι φανατικά εναντίον των μουσικών διαγωνισμών ειδικά όταν αποτελούν τη "μόνη διέξοδο" για ορισμένους καλλιτέχνες που δεν έχουν γίνει αποδεκτοί από δισκογραφικές. Επίσης οποιος έχει δει οι περισσότεροι απ όσους τραγουδάνε εκεί είναι ή κάτι ξε***α ή κάτι φλώροι του κερατά που δεν ξέρουν ούτε πως να πιάσουν το μικρόφωνο. Γι αυτό καλύτερα ένας καλλιτέχνης με ταλέντο να μείνει στο περιθώριο κάνοντας την κ@**λα του (πχ Νικόλας ο Άσιμος) παρά να κάτσει να τον φάνε τα σκουριασμλενα γρανάζια ενός σάπιου συστήματος. Αυτό δεν είναι μουσική. Π@π@ριά μεγάλη είναι. Sorry για τα καντήλια απλά δεν μπορώ άλλο αυτή τη μαζικοποίηση που προωθούν οι μουσικοί διαγωνισμοί ή αγγλιστι τα talent shows και οι δήθεν γνώστες κριτές. Αυτά bob και πάλι συγχαρητήρια η παρουσία σου εσένα και πολλών άλλων είναι τιμή για το φόρουμ.
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Σευχαριστω φιλε για τα off-topic καλα σου λογια!(δεν υπαρχει off-topic σε λιγη ευγενεια I guess)
Ο Αναστασσακης btw,διδασκει κανονικα αποτι ξερω,μπορεις να του στειλεις στο myspace του,στο ΠροσωποΒιβλιο του και σε οτι αλλο εχει!

Εγω εχω βγαλει και αλλους αφρους με τα νεα φρουτα που μας προτειναν για την Εβρο-βυζιον,φετος σκεφτηκαν "γιατι καθε χρονο στο πανηγυρι να προωθειται μονο ενας "καλλιτεχνης" και οι αλλοι να μεινουν στην απεξω?
Αφου τα καναλαι τρελλαινονται για ΟΤΙ εχει σχεση με αυτο,δωστε τους οτι καινουριο εχουμε να πλασαρουμε να γινει λιγο τσαμπα promotion-ακι και στα παιδια..."

και ειδα κατι τσαρλατανακια τυπου Second Skin να αποτελουν ντροπη για ολους εμας τους "μαυροντυμενους" που ουτε φωνη εχουν,ουτε να πιασουν τα οργανα σωστα ξερουν, απλα θελουν να βγουν στο γυαλι..

Καλυτερα με τα 500.000 ευρω να χτιζανε ενα ακομα Μουσικο Λυκειο,καπου στην Ελλαδα...
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Καταρχας παιρνουμε ως δεδομενο οτι "καλυτερος" και "χειροτερος" στη μουσικη απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Αν υπηρχε θα ακουγαν ολοι Dream Theater που εχουν το μεγαλυτερο μεσο ορο τεχνικης,songwriting,live shows και ολοι οι αλλοι θα ηταν απο κατω!!!! Δεν ειναι ετσι ομως.



Αυτο πρεπει να γινει...:P

Προσωπικη μου αποψη, η εννοια διαγωνισμος ειναι σχετικη και ασχετη με τη μουσικη ταυτοχρονα...αντικειμενικα, ειτε παιζει 2 νοτες, ειτε 1122, ειτε εισαι μεσα στη μελωδια ειτε οχι, το ιδιο κ το αυτο ειναι. Το υποκειμενικο κριτηριο καθοριζει το ποσο "καλη" ειναι η μουσικη ενος καλλιτεχνη. Οποτε για μενα, ενας διαγωνισμος απλα μου δειχνει τι αρεσει περισσοτερο στους περισσοτερους, τη ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ. Αυτο κ μονο αυτο.

Τωρα, για ολα τα υπολοιπα που εχουν ειπωθει...ουφ, μεγαλη συζητηση. Νομιζω πως η κορυφη ειναι γι' αυτους που ειναι φτιαγμενοι ή ετοιμοι να κανουν τα παντα για να τη φτασουν...κ αυτο σημαινει απο το να λιωσουν ωρες πανω απο παρτιτουρες, οργανα, στιχακια μεχρι κ το να στησουν κ*** (κ ειναι γεγονος αυτο το τελευταιο, δν εχει γινει μια κ δυο)...βεβαια, αυτο δε σημαινει οτι μονο ετσι πας εκει.

Απο διαλογο με φιλο μου απο τους ΙnnerWish (Bob, εσυ τα ξερεις τ παιδια), ενα πραγμα θα θυμαμαι:

"Αν ζεις απο τη μουσικη και μονο, τοτε τα παζαρια με την εκαστοτε εταιρεια ειναι πιο σημαντικα για σενα. Αν αυτο το ξερει η εταιρεια, τοτε το παιζει και πιο σκληρη, γιατι στην αντιθετη περιπτωση ξερει οτι της λες κ ενα 'αντε γαμ****' κ πας σε αλλη...Αν πουλας, τοτε η εταιρια σε σπρωχνει, αν οχι, σε πεταει."

Δν τα πιστευω απολυτα ολα αυτα, αλλα καπως ετσι ειναι κ στην ελληνικη "λαϊκη" δισκογραφια...

Κ οπως κ να εχει ρε συ Bob, οσο γαματη μουσικη κ αν βγαλω εγω κι ο οποιοσδηποτε αγνωστος εγω, εσυ κ ο οποιοσδηποτε γνωστος εσυ θα εχεις πιο ευκολα ενα συμβολαιο...κ δε το λεω προσωπικα, γιατι φανταζομαι κ εσυ βρεθηκες στην αντιστοιχη θεση, του να εχεις μονο τη μουσικη σου κ να χτυπας 20 πορτες για να σου ανοιξουν τη μια...κ αυτη για να το συζητησουν το θεμα...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ

Καλυτερα με τα 500.000 ευρω να χτιζανε ενα ακομα Μουσικο Λυκειο,καπου στην Ελλαδα...

+1000

Και αν σκεφθούμε πόσα χρήματα του Ελληνικού λαού έχουν σπαταληθεί όλα αυτά τα χρόνια στη Eurovision για να κάνουν το παιχνίδι τους οι εταιρείες και οι "καλλιτέχνες" αντι να επενδυθούν στη μουσική μας παιδεία, είναι να βγαίνεις απο τα ρούχα σου!!! Και όλα αυτά για να στηνόμαστε ένα Σαββατόβραδο μπροστά στο γυαλί και να μετράμε πόντους, να υπολογίζουμε στο 12άρι της Κύπρου, να αναθεματίζουμε το μπλοκ των Σκανδιναυών, αλλα και να "φουσκώνουμε" απο υπερηφάνια για την Παπαρίζου!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!

Κ οπως κ να εχει ρε συ Bob, οσο γ**ατη μουσικη κ αν βγαλω εγω κι ο οποιοσδηποτε αγνωστος εγω, εσυ κ ο οποιοσδηποτε γνωστος εσυ θα εχεις πιο ευκολα ενα συμβολαιο...κ δε το λεω προσωπικα, γιατι φανταζομαι κ εσυ βρεθηκες στην αντιστοιχη θεση, του να εχεις μονο τη μουσικη σου κ να χτυπας 20 πορτες για να σου ανοιξουν τη μια...κ αυτη για να το συζητησουν το θεμα...

Ουτε και γω το παιρνω προσωπικα,αλλα για να σου λυθει η απορια (και να σου δημιουργηθουν και νεες!) ουτε εγω ημουν "γνωστός" καποτε (ουτε τωρα ειμαι αλλα τεσπα) αλλα οπως ακριβως το ειπες και συ,χτυπησα ΑΚΡΙΒΩΣ 20 ΠΟΡΤΕΣ ,δηλαδη εστειλα τον πρωτο μου δισκο σε 20 εταιρειες, και πηρα ΜΙΑ και μονη απαντηση η οποια με βοη8ησε. Και απο κει και περα βοηθησε η συνεπεια μου με τις μπαντες που επαιζα και ο επαγγελματισμος που εδειχνα στις οποιες συνεργασίες μου και ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ η ιδια η μουσικη μου.
Οποτε λοιπον,δεν ειναι δικαιολογια το οτι οι γνωστοι βρισκουν πιο ευκολα την ακρη.
Ολοι πριν γινουν "γνωστοι" ηταν αγνωστοι!
Απλα φαινεται οτι κατι θα καναν καλα...(songwriting,musicianship,relations,blowjobs etc)

Ποιους InnerWish λες? Αυτους που εχουμε γυρισμα σε 4,5 ωρες και ειμαι αυπνος γιατι κανω ακομα rendering??!?!?!?!? :-p
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Θα συμφωνήσω. Κανείς δε γεννήθηκε γνωστός εκτός και αν είναι παιδί κάποιου άλλου γνωστού αλλα σε αυτή την περίπτωση οι συγκρίσεις με το γονιό συχνά πυκνά βαίνουν εις βάρος του παιδιού. Η σημερινή έννοια του διαγωνισμού πάντως λειτουργεί με το σκεπτικό των πολλών "πορτών". Η βιομηχανία ξέρει πολύ καλά πόσες πόρτες πρέπει να χτυπήσεις για να μπείς απλά στον προθάλαμο της επιτυχίας γι' αυτό αφήνει μια μισάνοιχτη... Και όλοι (τουλάχιστον πάρα πολλοί) θα τρέξουν να μπούν απο αυτή. Και έτσι το σύστημα θα μπορέσει να τους ελέγξει καλύτερα σε όλα τα επίπεδα... ειδικά στο επίπεδο "blowjobs" (κυριολεκτικά και μεταφορικά) ;) Δε συμφωνώ με τον τρόπο που λειτουργεί η μουσ. βιομηχανία ούτως ή άλλως γιατί είναι 99% βιομηχανία και 1% μουσική (δε ξέρω αν θα μπορούσε να είναι και αλλιώς στον κόσμο της ελεύθερης οικονομίας) αλλά καλύτερα ο καθένας να επιλέξει το δύσκολο, χρονοβόρο αλλα και πιο όμορφο (και αξιοπρεπή) δρόμο... αρκεί να πιστεύει πραγματικά στον εαυτό και τη μουσική του και να έχει όρεξη για δουλειά. Αλλά να έχει και στο μυαλό του πως μπορεί να μη καταφέρει και τίποτα και να είναι έτοιμος να συνεχίσει τη ζωή του με τη μουσική του χωρίς να ζεί με το βάρος του "ανεκπλήρωτου ονείρου" να τον τρώει στα υπόλοιπά του χρόνια κατηγορώντας το "σύστημα" τα "κυκλώματά" και τα "κοννέ".
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ

Κ οπως κ να εχει ρε συ Bob, οσο γ**ατη μουσικη κ αν βγαλω εγω κι ο οποιοσδηποτε αγνωστος εγω, εσυ κ ο οποιοσδηποτε γνωστος εσυ θα εχεις πιο ευκολα ενα συμβολαιο...κ δε το λεω προσωπικα, γιατι φανταζομαι κ εσυ βρεθηκες στην αντιστοιχη θεση, του να εχεις μονο τη μουσικη σου κ να χτυπας 20 πορτες για να σου ανοιξουν τη μια...κ αυτη για να το συζητησουν το θεμα...

Ουτε και γω το παιρνω προσωπικα,αλλα για να σου λυθει η απορια (και να σου δημιουργηθουν και νεες!) ουτε εγω ημουν "γνωστός" καποτε (ουτε τωρα ειμαι αλλα τεσπα) αλλα οπως ακριβως το ειπες και συ,χτυπησα ΑΚΡΙΒΩΣ 20 ΠΟΡΤΕΣ ,δηλαδη εστειλα τον πρωτο μου δισκο σε 20 εταιρειες, και πηρα ΜΙΑ και μονη απαντηση η οποια με βοη8ησε. Και απο κει και περα βοηθησε η συνεπεια μου με τις μπαντες που επαιζα και ο επαγγελματισμος που εδειχνα στις οποιες συνεργασίες μου και ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ η ιδια η μουσικη μου.
Οποτε λοιπον,δεν ειναι δικαιολογια το οτι οι γνωστοι βρισκουν πιο ευκολα την ακρη.
Ολοι πριν γινουν "γνωστοι" ηταν αγνωστοι!
Απλα φαινεται οτι κατι θα καναν καλα...(songwriting,musicianship,relations,blowjobs etc)

Ποιους InnerWish λες? Αυτους που εχουμε γυρισμα σε 4,5 ωρες και ειμαι αυπνος γιατι κανω ακομα rendering??!?!?!?!? :-p

Aκριβως αυτο ειπα, οτι κ εσυ δν γεννηθηκες γνωστος...γιατι εχω γνωρισει ατομα που εγραφαν γαματη μουσικη, αλλα δεν ηταν οργανωτικοι, ουτε ειχαν υπομονη και τους εφαγε η μαρμαγκα...προφανως, αυτοι που πατανε κορυφη εχουν ολο ή σχεδον ολο το απαιτουμενο πακετο...

Οσο για το 20, δν το ειπα τυχαια...την εχουμε κανει μια φορα αυτη τη συζητηση, στο March Metal Day...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Φιλε μου Βοb, με ολο το σεβασμο που εχω σε αυτα που εχεις κανει στη μουσικη, και με δεδομενο οτι ποτε δεν θα κανω ουτε το 1/10 απο αυτα, ασχετα αν αυτη η μουσικη ειναι του γουστου μου, θα ηθελα να σου πω τα εξης:

Απο τη μια λες οτι εισαι κατα των διαγωνισμων γιατι δημιουργουν ιντριγκες, τσακωμους και δεν ξερω τι αλλο μεταξυ μουσικων. Απο την αλλη, εχεις απαξιωσει,υποβαθμισει και βρισει ενα σωρο καλλιτεχνες που δραστηριοποιουνται στα ελληνικα μουσικα τεκταινομενα. Απο τη μια λες οτι υπαρχει η "δυσκολη" οδος που θελει κοπο, χρονο και δουλεια, και απο την αλλη βριζεις συναδελφους σου μουσικους, που ειναι πολυ περισσοτερα χρονια απο εσενα στα μουσικα πραγματα και που η δουλεια και το ταλεντο τους τους εχουν δωσει αυτη τη διαρκεια. Επισης, μιλας για "τσαρλατανακια, που δεν ξερουν να πιανουν τα οργανα", αλλα απο την αλλη "στη μουσικη καλυτερος και χειροτερος δεν υπαρχει".

Στο τελος μαλιστα, και ενω γενικα (αν καταλαβα καλα) αφηνεις να εννοηθει οτι εισαι κατα των μουσικων διαγωνισμων, κανεις ενδελεχη συγκριση μεταξυ του συγκροτηματος σου και των spitfire με αριθμητικα στοιχεια και δεδομενα. Ουσιαστικα δηλαδη, παρουσιαζεις εναν μινι-διαγωνισμο μεταξυ των δυο συγκροτηματων και καταληγεις στην πανυγηρικη "υπεροχή" σου, ενω "στη μουσικη καλυτερος και χειροτερος δεν υπαρχει".

Οπως κι αν εχουν τα πραγματα, θεωρω πως θελεις και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο. Αν υποθεσουμε οτι τους καλλιτεχνες τους κανουν τα νουμερα, τοτε καποιοι απο αυτους που βριζεις σε βλεπουν και γελανε, μιας και αθροιστικα εχουν πουλησει πολυ περισσοτερο απο εσενα. Αν τους καλλιτεχνες τους κανει η προβολη, παλι δευτερος ερχεσαι μιας και τα κοκκινα χαλια, το Θεοφανους και τον Κοργιαλα, τους ξερουν ολοι στην Ελλαδα, ενω εσενα ενα ελαχιστο μεταλ κοινο.

Μη με παρεξηγησεις, ειμαι της αποψης οτι η καλη μουσικη εχει μονο δυο στοιχεια: διαρκεια στο χρονο σε συνδυασμο με εμπορικοτητα. Κι εσυ δειχνεις να τα εχεις και τα δυο. Ομως, ενας μουσικος που εχει πετυχει τοσα πραγματα και μαλιστα εκτος Ελλαδας, πρεπει να αποτελει παραδειγμα για τους πιτσιρικαδες και οχι οπου σταθει κι οπου βρεθει να βριζει τους αλλους μουσικους που δεν του αρεσουν, την εγχωρια μουσικη "βιοτεχνια" ή την κακουργα κοινωνια και δεν ξερω τι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος bobkatsionis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • To avoid criticism: Do nothing and be nothing.
    • Προφίλ
    • Find me at Myspace!
Λυπαμαι,αλλα καθε μια παραγραφος της τοποθετησης σου ειναι ατοπη και με μονο στοχο να δικηγορησεις υπερ των Spitfire.

Και επειδη τυχαινει να μη βαριεμαι ποτε τις αντιπαραθεσεις(οσο και αν δεν τις εχω ΚΑΘΟΛΟΥ αναγκη) παμε ενα-ενα:

1)Ποιον καλλιτεχνη "με διαρκεια" οπως λες"απαξιωσα-εβρισα-υποβαθμισα"? Ονομα πες μου.Αν μιλας για τον "Πλιατσικα" στο σχετικο topic του kithara.gr("Ποιος Ελληνας καλλιτεχνης σας εκνευριζει περισσοτερο?") ειναι καθαρα χαβαλες και αν θες να υπερασπιστεις τον εν λογω καλλιτεχνη τοτε να ερθεις σε αντιπαραθεση με ΟΛΟΥΣ τους συμμετεχοντες στο thread,αφου πρωτα ακουσεις σερι τους τελευταιους του 5 δισκους.(ΜΑΡΤΥΡΙΟ!)

2)Τι σχεση εχει το θεμα των "Διαγωνισμων Πανελλαδικης Εμβελειας Και Προβολης" τον οποιο και θιγω στο topic μου με μια συγκριση ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (την οποια με αναγκασαν να κανω) με ενα και μονο συγκροτημα στα πλαισια μιας συζητησης σε ενα μουσικο forum;

3)Στη ΜΟΥΣΙΚΗ οντως δεν υπαρχει καλυτερος και χειροτερος,ομως ΜΟΥΣΙΚΟΙ καλυτεροι και χειροτεροι υπαρχουν. O Vinnie Moore NAI EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ απο τον Curt Cobain,η μουσική του ομως ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να πει αν ειναι "καλυτερη" απο αυτη των Nirvana. Εβγαλες πολυ βιαστικο πορισμα νομιζω.

4)Η αποψη/αποφθεγμα σου οτι "η καλη μουσικη εχει μονο δυο στοιχεια: διαρκεια στο χρονο σε συνδυασμο με εμπορικοτητα" μου ακουγεται πολυ "του ποδαριου".
Η "Νυχτα Στο Φαλακρο Βουνο" εχει εμπορικοτητα? Οι δισκοι των Rush ειναι εμπορικοι? Εχουν αμφοτερα(μαζι με αλλα χιλιαδες εργα) αναμφισβητητη διαρκεια στο χρονο. Ηταν απλα ακυρη διατυπωση.
Δεν υπαρχει μαγικο εμπορικο στοιχειο,μακαρι να το ηξερα,οπως και δεν νομιζω οτι τα προσωπικα μου αλμπουμ εχουν ουτε μισο στοιχειο εμπορικοτητας αλλα ουτε και γνωριζουμε αν θαχουν διαρκεια στο χρονο...

5)Το "οπου σταθει κι οπου βρεθει να βριζει τους αλλους μουσικους που δεν του αρεσουν, την εγχωρια μουσικη "βιοτεχνια" ή την κακουργα κοινωνια και δεν ξερω τι αλλο." ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ειδικα με τον τροπο που το χρησιμοποιησες,δηλαδη εν κατακλειδι της αναφορας σου προς εμενα και θα επιθυμουσα να το ανακαλεσεις.
Keyboard and Guitar player of FIREWIND & OUTLOUD.

Recording Engineer,Director,Photographer for PROGRESSIVE VISION GROUP.

www.myspace.com/katsionis
www.myspace.com/soundsymmetrystudio
www.facebook.com/bobkatsionis

E-mail : bob_katsionis@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
13750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/03, 16:19
από kain
17 Απαντήσεις
11895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
64 Απαντήσεις
22082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou